Jonge Fries doodt vader die gezin tiranniseerde VÏS. tegen het akkoord voor graan Rotterdamse bakkerszoon ziet meer brood in !JS Mi\ Luns in Duits blad: monarchie verdwijnt Prof. Pompekliniek in Nijmegen open In Utrecht heeft helft van de huizen geen badgelegenheid Kapelaan pleegde valsheid in geschritfte ten bate van een goed doel Russen wijzen Belg uit NIEUWE ROERMONDSE FABRIEK MAAKT/ 150 MILJOEN IJSLOLLYS PER JAAR Haast Wrang Elders zou het noodweer geweest zijn V.S. protesteren bij Rusland Turnhull in Aden vervangen Miljoenenorder bij Stork geplaatst „Meer geld voor grote steden" Kinderen willen Svetlana niet te woord staan W oorden uit verband gerukt Raadsels om Speciale les over werkgelegenheid Monteur bekent diefstal kleding Luxemburgse legervoorraden worden verkoeht OFFICIER EIST EEN JAAR CEL ÉN TERBESCHIKKINGSTELLIM VOET VAK OORLOG KLAP VOOR MAJSSHOLT UIT EEG-KAS KEIHARD MOKER EIS MES Dodelijk ongeluk in Rotterdamse haven FOEFJES SLECHTE BEURT VREEMDE AA1SVARISG' HOGE COMMISSARIS WETHOUDER BEPLEIT OP GEMEEiïTECOISGRES ONTSLAG AANGEBODEN Mr. Burgers bepleit sancties tegen Griekenland Eerste solovlucht van mr. Van Yollenhoven P.v.d.A.-VRAGEN OVER WERKLOOSHEID interview DONDERDAG II MEI 1967 LEEUWARDEN Toen de oudste rechter uit de Leeuwarder rechtbank het hem gisteren vroeg, kwam Anne van der W. (19) er rond voor uit: ,Jk ben blij voor mijn moeder en zuster dat het is gebeurd". De president con stateerde ook dat de dood van vader wel een opluchting voor hem moet zijn geweest, „maar dat neemt niet weg, dat u als zoon uw vader niet had mogen doden". Zonder veel overtuigingskracht antwoordde Anne: „Tk heb er wel spijt van. Maar het kon zo niet doorgaan", voegde hij er direct aan toe. 97 99 Dat laatste sprak niemand tegen. Volgens zijn eigen broers en zusters was het leven in het gezin van vader Van der W. in Oudega een hel. Vader was zeer driftig en trad thuis als een tiran op. Meer dan eens was de poli tie erbij gehaald en één keer had zij het pistool moeten trekken om vader Van der W. tot bedaren te krijgen. Hij ontzag zich zelfs niet zijn dochter van twintig op de meest grove manier te benaderen. De president, mr. B. Dor- hout: „Die verhouding was niet hele maal zuiver hè?" Anne, op kinderlijke toon: „Hij wil de haar steeds maar op schoot hebben en daar hield ze niet .van." Het meisje, Wimke geheten, mocht van haar vader vrijwel niets. Hij had haar de omgang met jongens helemaal verboden. Hij leefde trouwens steeds meer op voet van oorlog met zijn gezin. De enige reden dat zijn vrouw al niet lang aan een echtscheiding was begonnen, was dat ze zijn woede vreesde. Vader had immers al vaker moordplannen ontvouwd met de weinig kieskeurige woorden: „Ik ruim mijn hele gezin op." Ook zondag 20 november had hij dat kille dreigement weer laten horen. Des ochtends was hij al te keer gegaan omdat Anne had uitgeslapen. In de middag had het gezin nog even een uitstapje gemaakt. Annes vriend Harry was op bezoek gekomen en dat had een autotochtje mogelijk gemaakt. Va der Van der W. had een oud autootje gekocht, maar bezat geen rijbewijs. Toen hij terugkwam van de autorit begonnen de moeilijkheden direct weer. Harry, die als enige thuis was gebleven, had twee nichtjes op bezoek gehad. Vaders reactie daarop was ge weest: „Heb je eraf kunnen blijven?" Het was een opmerking van het soort dat bij vader favoriet was. Tijdens het eten wilde hij voor de zoveelste maal zijn dochter op schoot (Van onze redactie economie) BRUSSEL De ministers van Frankrijk, Duitsland, Italië en Bene lux zaten ginsteren ietwat beduusd b(j elkaar. Vier jaar lang heeft de Euro pese Economische Gemeenschap met de Amerikanen gesproken over een wereldgraanovereenkomst. Zo'n ak koord dat het brein van dr. F. L. Mansholt, lid van de Commissie, was ontsproten zou het begin zijn van een wereldlandbouwpolitiek. Op het aller laatste moment hebben de Amerikanen nu „neen" gezegd. „Het is bijna tragisch, zeker voor een man als Mansholt. Met het oog op de toekomst is dit een heel zware klap," zo vertolkte de Nederlandse minister Lardinois (Landbouw) gisteren in Brussel zjjn gevoelens. De Kennedy- ronde is nu niet meer dan een com mercieel gesprek over de wereldhandel geworden." Amerika heeft al heel lang zwaar opgezien tegen de plannen van dr. Mansholt. Het interesseerde de Ameri kanen eigenlijk helemaal niet of er nu eindelijk eens een einde zou komen aan de agrarische chaos in de wereld. Zij eisten: een garantie voor de afzet van hun graanproduktie, hetzij op de Europese markt, hetzij elders. Eerst wilden zij nog een garantie, dat er in de E.E.G. ruimte zou worden gelaten voor Amerikaans graan. Ook daarvan zijn ze afgestapt. De belang rijkste eis is nu: Laten wij aan de hongerende ontwikkelingslanden vijf miljoen ton graan per jaar ter waarde van 1,7 miljard gulden weggeven. Daarvan zou dan 325 miljoen gulden uit de kas van de E.E.G. moeten komen. Het graan mag uit Europa afkomstig zijn. Dan immers kan Amerika weer wat meer naar Europa exporteren, omdat daar wegens de schenking een tekort ontstaat. Europa kan ook graan in Amerika kopen en het vervolgens weggeven. Hoe men het echter ook wendt of keert: Het komt erop neer dat Amerika zijn (over)produktie kwijt raakt en daar is het Washington om te doen geweest. De ministers van de E.E.G. staan voor het blok. Wil men de Kennedy- ronde niet laten mislukken, dan moe ten zij wel ingaan op deze keiharde Amerikaanse zet in het onderhande- lingsspel.' „Maar dan voor niet meer dan drie miljoen ton graan," aldus de ministers. Die drie miljoen ton kost een miljard gulden. De E.E.G. zou dan 200 miljoen gulden bijdragen. De Belg Jean Rey, die voor de E.E.G. in Genève onderhandelt, mag eventueel boven het bedrag uitgaan. „Maar", zeggen de ministers, „als u gedwongen bent de gemeenschap meer te laten betalen, dan eisen wij dat wij niet alleen graan kunnen weggeven, maar ook (Nederlandse) melkpoeder of ande re produkten." Vandaag krijgt Rey, die „redelijk optimistisch" is over de afloop, nadere instructies over de andere sectoren waarover in Genève een akkoord tot stand moet komen. hebben en verweet hij zijn vrouw dat ze een verhouding zou hebben met Harry. Moeder was huilend van tafel gelopen en Wimke was haar gevolgd. Terwijl zij in de keuken hun ver driet en woede uithuilden, ging in de huiskamer om zeven uur het jeugdpro gramma van de televisie aan. De situatie had Anne echter inmiddels zo aangegrepen dat hij niet in de stem ming was voor amusement. Hij was naar de zolder gelopen en had een mokerhamer en een siermes gepakt, waarmee hij zich in de huis kamer achter de stoel van zijn vader opstelde. Toen zijn vader omkeek sloeg de tengere jongen toe. De moker brak de schedel van vader op verscheidene plaatsen. Alet het mes doorstak Anne daarna nog meermalen de hals. „Hij was zichzelf niet meer", had de psychiater het gekarakteriseerd. De officier van justitie, mr. G. R. Nubé, vulde aan: „Deze geestelijk zeer be perkte jongen moést bijna toegroeien naar het idee dat alleen zijn ingrijpen zijn moeder en zuster kon redden." De psychiater wilde het misdrijf Anne maar zeer sterk verminderd toegere kend zien en zag een lange opsluiting als schadelijk voor zijn toch al niet sterke persoonlijkheid. De officier wilde de gevangenisstraf daarom beperkt zien tot één jaar met aftrek van voorarrest. Daarna zou Anne echter, overeenkomstig het ad vies uit het psychiatrisch rapport, moeten worden opgevangen met een terbeschikkingstelling van de regering, waarvoor mr. Nubé al een inrichting op het oog had. Deze eis baseerde de officier op het misdrjjf van doodslag, maar in zijn telastlegging had hij Anne in de eerste plaats moord verweten. Er waren ook wel enkele aanwijzingen dat het plan vader te doden al eerder had bestaan. Anne gaf zelf toe dat hij het onder meer acht dagen voor de fatale zondag al had gekoesterd. Hij had toen zijn vader met een koevoet willen doden toen deze onder zijn auto iets lag te knutselen, maar moeder gewaar schuwd door Wimke had dat weten te verhinderen. De officier kon echter niet geloven dat Anne op de fatale zondag een tevoren beraamd plan had uitgevoerd: „Het was meer de druppel die de emmer deed overlopen." Mr. H. Schootstra, die Anne verde digde, sloot zich daarbij aan: „Bij deze jongen was geen sprake van rijp beraad en rustig overleg." De hoogte van de eis gaf de advocaat weinig reden tot opmerkingen, maar wel vroeg hij zich af waarom de officier geen gebruik had gemaakt van de sinds kort bestaande mogelijkheid ver dachten tussen de achttien en 21 jaar onder het kinderstrafrecht te laten vallen. „Dat mag als de rechter daar voor grond vindt in de persoonlijkheid van de dader en deze jongen is jonger dan zijn kalenderleeftijd." Hij bepleitte Anne op te nemen in een „inrichting voor buitengewone be handeling", waarover het nieuwe kin derstrafrecht spreekt. Dat zou dan dezelfde inrichting mogen zijn als de officier voor de terbeschikkingstelling op het oog had, maar dat zou het voordeel hebben dat Anne later niet als een met terbeschikkingstelling „be smette" in de maatschappij terugkomt. Mr. Schootstra maakte nog een boei ende kanttekening bij het requisitoir. Ook al zag hij wel in dat onder de bestaande opvattingen een Nederlandse rechter daar niet voor zou voelen, hij wilde er toch even op wijzen dat Anne in het buitenland een grote kans zou maken niet te worden veroordeeld. „In de ons omringende landen zou zijn daad alsnoodweerexces worden opge vat, omdat hij in het krijt is getreden voor de eerbaarheid van zijn zus en moeder." (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM De kapelaan was een man van de daad. Voor de va kantieschool Licht en Lucht in Amsterdam zete hij zich helemaal in, maar het doel was voor hem zo belangrijk dat hij de eerlijkheid uit het oog ver loor. Daar moest hij zich gisteren bij de Amsterdamse rechtbank voor verant woorden. Voor de vakantieschool was geld nodig. Daarom werd subsidie gevraagd, en werd elk jaar op een zondag in de ker van de kapelaan een collecte gehouden. De kapelaan directeur en geestelijk adviseur van de Stichting Vakantieschool nam, zonder dat de pastoor het wist, uit de opbrengsten van de collectes steeds een paar hon derd gulden weg. Het geld stak hij beslist niet in eigen zak, want lang een omweg kwam het toch weer terecht waar het voor was opgehaald. Erger was dat hij de secretaris- penningmeester aanraadde wat admi nistratieve foefjes toe te passen om die lagere opbrengsten in de boeken te vermelden en om de uitgaven wat op te vijzelen. Ze gebeurde het dat er gefingeerde kwitanties kwamen, die in de boeken werden verwerkt. De kape laan zette grif zijn handtekening in de boeken als bekrachtiging van wat de secretaris- penningmeester had gedaan. Zo ontstond een geval van valsheid in geschrifte. De kapelaan had gehoopt op die manier meer subsidie voor de vakantieschool te krijgen. Hij was echter weer te weinig in die zaken ingewijd om te kunnen voorzien dat die hoop ijdel was. Zowel de secretaris- penningmeester als de kapelaan stonden gisteren te recht. Eigenlijk had ook de voorzitter van de stichting voor de rechtbank moeten verschijnen, omdat ook hij aan de vervalsingen zou hebben meege daan. De voorzitter is echter enige tijd geleden gestorven. De officier van justitie vond het van de kapelaan, die inmiddels van Am sterdam naar Alkmaar is overgeplaatst, een bijzonder slechte beurt. In een dergelijk ambt kan men zulke dingen toch niet doen, meende de officier. Hij eiste een voorwaardelijke gevangenis straf van twee maanden en een boete van tweehonderd gulden. Voor de secretaris- penningmeester had de of ficier een straf in petto van een maand voorwaardelijk en honderd gulden boe te. WASHINGTON (Reuter) De Ver enigde Staten hebben bij de Sowjet- unie een protest ingediend wegens een incident waarbij een Amerikaanse en een Russische torpedobootjager waren betrokken. Het gebeurde in de Japanse Zee toen een Russisch schip een Ame rikaans vaartuig zo dicht naderde dat de schepen elkaar licht raakten. Er werd niemand gewond en de schade was gering. Het Amerikaanse protest sloeg dan ook voornamelijk op het feit dat de Russische torpedobootjager ondanks herhaalde waarschuwingen gevaarlijk dicht bij het Amerikaanse oorlogsschip, de Walker, bleef varen. Klaarblijkelijk aldus de Amerikaanse verklaring, om te proberen of het iets kon waarnemen van de oefeningen die het Amerikaan se schip verrichtte. Noch het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken noch het mi nisterie van defensie onthulden waar de aanvaring precies was gebeurd. ROTTERDAM. De 64-jarige wachtman N. Rebel uit Rotterdam is woensdagmiddag bij een ongeluk aan boord van de Randfontein, liggende in de Margriethaven te Rotterdam, om het leven gekomen. De wachtman gleed op een tussendek uit op een laagje maismeel en stortte vier meter naar beneden. Hij werd met hersenletsel in het Havenzieken huis opgenomen en overleed kort daar na. De 21-jarige mevrouw M. J. van de Bout-Kronemijer uit Eindhoven is woensdagavond b(j een verkeersonge luk om het leven gekomen. Zij raakte op de kruising Marconilaan-Bosdijk te Eindhoven met haar bromfiets onder de achterwielen van een aanhangwa gen van een vrachtauto en overleed tij dens het transport naar het Diacones- senhuis. Van onze correspondent LONDEN Koning Feisal van Saoedisch Arabië, die een staatsiebe- zoek brengt aan Engeland, heeft giste ren premier Wilson in audiëntie ont vangen. De koning is ook premier en minister van buitenlandse zaken; maandag en dinsdag heeft hij dan ook officiële besprekingen met Wilson. Het voornaamste punt op hun agen da gaat over de gevolgen voor het Arabische schiereiland van de terug trekking, volgend jaar, van de Britse troepen uit Aden en de Zuidarabische federatie, waartoe de kolonie Aden behoort. Er is inzake Aden, waar het de laatste dagen weer buitengewoon on rustig is, een koerswijziging van Enge land op komst. Dit blijkt vooral uit de vervanging van de Britse hoge com missaris in Aden, Turnbull door de oud ambassadeur in Kairo en Moskou, Trevelyan. GRONINGEN Het elektriciteits bedrijf voor Groningen en Drente heeft bij de Koninklijke Machinefa briek Gebr. Stork Co. in Hengelo een order geplaatst van 60 miljoen. Voor de vierde en vijfde eenheid van de Hunzecentrale in Groningen zijn twee stoomketelinstallaties besteld, die zullen worden ingericht voor het sto ken van zowel olie als aardgas. Daarbij worden geleverd twee stoomturbo-ag- gregaten, bestaande uit twee stoomtur bines met toebehoren en twee draai stroomgeneratoren. Gezien de verdere industriële ont wikkeling en vooral de sterk groeiende betekenis van de aluminiumindustrie in Delfzijl acht men het gewenst de centrale zo snel mogelijk te voltooien. Deze zal in 1970 met de volle capaciteit van vijf eenheden draaien. Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN „In de Financiële- verhoudingswet zitten fundamentele fouten, en daarvan zijn vooral die steden het slachtoffer, die een econo mische en culturele centrumfunctie hebben. Met deze uitlating plaatste de Amsterdamse wethouder van financiën, de heer W. Polak, zich op het in Eindhoven gehouden congres van de Vereniging van Nederlandse gemeen ten tegenover Professor C. Goedhart, de voorzitter van de Raad voor de gemeentefinanciën. Professor Goedhart had in zijn pre-advies voor dit congres over de financiën der gemeenten, de verhoudingswet „volkomen gezond" genoemd. Het grote bezwaar van de wet is volgens wethouder Polak dat het aan tal inwoners van een gemeente zo'n belangrijke maatstaf is bij het verde len van het geld. De wet gaat er namelijk vanuit, dat de gemeenten voor een aantal voorzieningen ten dienste van de eigen inwoners moeten zorgen. Volgens de heer Polak hangt een groot deel van de uitgaven voor in het bijzonder de grote gemeenten aller minst samen met gemeenschappelijke voorzieningen ten dienste van de eigen burgers. Zo hangen de uitgaven van Rotterdam en Amsterdam samen met de omstandigheid, dat ze centra van ons economisch leven zijn. „De economische activiteiten nemen toe", zo zei de heer Polak, „maar de groei van het inwonersaantal staat in deze steden stil. Dit betekent dat terwijl de gemeenten steeds meer geld nodig heben, de uitkeringen op het zelfde peil blijven. PARAMARIBO (ANP) De voorzit ter van de Surinaamse Staten, de heer J. Lachmon, heeft in een brief aan gouverneur mr. H. L. de Vries ge vraagd hem ontslag te verlenen. De heer Lachmon vindt dat hij zijn land onder de huidige omstandigheden beter kan dienen als voorzitter van de fractie der V.H.P. in de Staten. ROERMOND Burgemeester mr. R. Höppener van Roermond likte gistermorgen duchtig aan een dubbele ijslollie in zijn werkkamer in het Roer- mondse stadhuis. Al zijn medewerkers namen daar ook ruim de tijd voor. De schoolkinderen van Roermond kregen 's middags ijsstaafjes op het indus trieterrein ,,Heide'\ nadat mevrouw Neeltje Dedert Niemandsverdriet uit Rotterdam (74) daar de eerste steen had gemetseld voor de nieuwe fabriek waar haar zoons Pieter (47) en Marinus (39) over zes maanden hopen te star ten met de produktie van ijslollies. Om te beginnen 150 miljoen stuks per jaar. Als het aan moeder Neeltje Dedert ligt. wordt die nieuwe fabriek een hecht bouwwerk. Zij klopte in ieder ge val met forse slagen die eerste steen goed vast in de specie. Met dezelfde trefzekere hand leid de zij na de dood van haar man, Wil lem Dedert, van 1932 tot na de tweede wereldoorlog de in 1918 gestichte brood- en banketbakkerij aan de Katendrecht- se Lagendijk in Charlois. Die bakkerij is er nog. Maar Pieter en Marinus za gen meer brood in ijs. Zij bouwden hun huidige Ijsfabriek in de bakkerij en de daarbij behorende woning. Waar eens een woonkamer was, staan nu vriescel len. En omdat de beide verkoopkantoren van Dedert (nu Dedert NV) in Aken en Marseille steeds maar meer klan ten voor de lollies vonden, wordt in Roermond haast gemaakt met de bouw van een -nieuwe fabriek. Op een terrein van twee hectaren in het indus triegebied „Heide" in de Roerstreek wordt voorlopig 45.000 vierkante meter bebouwd. Vier (door de heren Dedert zelf ontworpen en geconstrueerde) vol automatische machines leveren dan el ke seconde 24 lollies af. De belde heren Dedert voor het personeel gewoon Pieter en Marinus hebben alle twee haast moeten ma ken om de lagere school af te kunnen maken. Ze waren na de dood van va der hard nodig in de bakkerij. Toch spreken ze nu met gemak over miljoenen omzetten en bevestigen be scheiden, dat ze uit eigen middelen ruim anderhalf miljoen gulden in de nieuwe Roermondse fabriek investeren. Omdat ze de werkgelegenheid verster ken (voorlopig kunnen er 25 ex-mijn werkers aan de slag) past de regering ingevolge de „steunmaatregelen indus triële ontwikkeling in Limburg" nog 400.000 gulden bij. In een laboratorium achter de oude bakkerij (waar vader Dedert vroeger ook al soms met succes uitvin dingen deed) hebben de jongens Pieter en Marinus vele dagen en avonden doorgebracht. Daar droeg Pieter aller hande ideeën aan, waar Marinus mee experimenteerde. Daar ontstond ook het idee om ijs te gaan maken. Beide Rotterdamse fabrikanten be seften wel dat ze dan iets van koeltech niek moesten weten. Voor de zoveelste maal zetten zij zich aan de studie. Ze ontwierpen en passant zelf ook de ma chines om die lollies te kunnen maken. Dat is nu al weer een jaar of acht ge leden. De machines zijn nu overal in de we- Links Pieter en rechts Marinus Dedert, die gisteren van Roermond een ijsjesstad maakten. reld in trek. In Roermond zullen zij in een aparte fabriekshal in serie ge maakt worden. Uit Japan en de Ver enigde Staten zijn er al tien bestellin gen voor. Marinus Dedert oogstte met die volautomatische machine in Ame rika zoveel succes, dat hij over een paar dagen op uitnodiging van 32 Ame rikaanse ijsfabrikanten voor drie we ken door de Verenigde Staten gaat rei zen. Samen met Pau van der Spuy was woensdag de hele Rotterdamse fabrieks- bezetting in Roermond. Ze maakten er een bedrijfsuitstapje van. Ook de bui tenlandse (Italiaanse en Spaanse) ar beiders waren van de partij. Voor hen is het een wat wrang reis je geweest. Ze zullen niet in Roermond aan het werk kunnen. Hun arbeidscon tracten worden niet meer verlengd en hun plaatsen aan de ijsmachines wor den ingenomen door ex-mijnwerkers. Dat is nodig om van de regering de fi nanciële steun los te wrikken. Vijftien Rotterdammers zullen deels met hun gezinnen naar Roermond verhuizen. STRAATSBURG Mr. J. A. W. Burger, socialistisch lid van de Tweede Kamer en van het Europese Parlement, heeft gisteren gepleit voor economische sancties tegen Grieken land. In de voltallige vergadering van het Parlement in Straatsburg zei de heer Burger: „Het Griekse probleem kan tot een oplossing worden gebracht. De Europese verdragen voorzien name lijk in legitieme middelen voor de toepassing van economische sancties". Sprekend namens de socialistische fractie in het Europese Parlement kenschetste mr. Burger de gebeurtenis sen in Griekenland als een herleving van het fascisme. De militairen hebben enorm in de kaart van de communisten gespeeld. Beseft de Navo wel hoe dit bondge nootschap wordt ondermijnd? Met lan den als Portugal en nu weer Grieken land verliest het Atlantisch bondge nootschap zo aan kracht, dat Amerika straks niets meer rest dan een over eenkomst met Duitsland. Het zal dan zeker atoomwapens krijgen. We zullen alle krachten moeten mobiliseren om dat te voorkomen, meende mr. Burger. MOSKOU (AFP) Svetlana Stali- na, de dochter van Stalin, die op het ogenblik in de Verenigde Staten ver blijft, heeft verscheidene malen ge tracht haar kinderen in Moskou op te bellen. Die willen haar echter niet te woord staan, zo werd gisteren in de Russische hoofdstad vernomen. Svetlana had het maandag nog eens geprobeerd, maar evenals de vorige keren wilden de 22-jarige Josef en de 16-jarige Catherine niet aan het toe stel komen. Wel heeft Svetlana enkele woorden gewisseld met een familielid dat zich in haar woning bevond. MOSKOU (Reuter) De derde se cretaris van de Belgische ambassade in Moskou, die door de Russische rege ring was uitgewezen wegens „ontoe laatbare activiteiten", heeft de Sowjet- unie verlaten. De uitwijzing van de diplomaat, Camille Reynkens, wordt gezien als een tegenmaatregel van de Russen, nadat eerder de derde secretaris van de Russische ambassade in Brussel was uitgewezen. De Rus, Balachof, was door de Belgische regering beschuldigd van spionage. Hij zou deel hebben uitgemaakt van het spionagekomplot inzake militair* geheimen van de Navo, waarin eerder een o nbekende vrouw was gearres teerd. HILVERSUM Mr. Pieter van Vol lenhoven die een vliegeropleiding volgt, heeft gisteren zijn eerste solovlucht gemaakt. De vlucht verliep uitstekend. De echtgenoot van prinses Margriet was opgestegen van het vliegveld Hil versum. Daar maakte hij ook een per fecte landing. DEN HAAG (ANP). Het Tweede Kamerlid drs. D. Roemers (PvdA) wil van premier De Jong weten op welke manier de regering de stijgende werk loosheid gaat bestrijden. Hij wijst er op dat het aantal werklozen in april de opleving van het seizoen buiten beschouwing gelaten met 9.000 is ge stegen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Luns vindt volgens het Duitse weekblad Der Stern dat de monarchie als ROERMOND. Schoolgaand Roer mond en omstreken heeft gisteren een speciale les gekregen over de werkge legenheid in hun omgeving. Vooral het belang van de industrieterreinen in Limburg zeer speciaal „Heide" bij Roermond werd de kinderen inge prent. In de toekomst zullen zij daar hun brood moeten gaan verdienen. De les werd ingelast ter gelegenheid van de feestelijke eerste-steenlegging van een ijslollyfabriek. NIJMEGEN Na een voorberei ding, die negen jaar heeft geduurd, is woensdagmiddag in Nijmegen de Prof. Pompekliniek geopend, de eer ste katholieke kliniek in Nederland voor behandeling van geestelijk ge stoorde delinquenten, die door de rech ter ter beschikking van de regering zijn gesteld. In deze inrichting, waarvan de bouw 7 miljoen gulden heeft gekost, kunnen ruim honderd patiënten worden opge nomen. Er is nog een belangrijke uit breidingsmogelijkheid. Hierbij wordt van Openbare Werken en Volkshuisves- UTRECHT Nu het einde van de woningnood in zicht komt (men ver wacht het kwantitatieve woningtekort in 1971/1973 te kunnen opheffen), gaat de gemeente "Utrecht plannen maken voor kwaliteitsverbetering van de be staande woningvoorraad. De Bouw- en Woningdienst van de Domstad heeft aan de hand van de enkele jaren gele den aangelegde, woningcarthotheek een beeld verkregen van de ouderdom en de kwaliteit van de woningvoorraad. Er zijn thans 75.000 woningen in Utrecht, waarvan er sinds 1946, 24.500 zijn gereedgekomen. Van voor 1906 dateren 21.000 woningen, 5500 woningen kwamen gereed tussen 1906 en 1918, 13.000 tussen 1919 en 1930 en 11.000 werden er gebouwd van 1931 tot 1945. Gebleken is, dat van de 75.000 Utrechtse woningen 39.000 nog geen badgelegenheid hebben) 1.000 wonin gen hebben buitenprivaten en 5100 wo ningen hebben privaten zonder spoe ling. Als de tijden wat beter waren ge weest. zouden 18.800 woningen zijn af geschreven, want er zijn in Utrecht thans 6.000 slechte woningen (voor af braak geschikt), 10.150 onvoldoende woningen (eigenlijk niet waard om verbeterd te worden) en 2650 matige woningen (zijn op te knappen). Op deze categorie woningen wil de gemeente Utrecht zich na 1970 gaan richten. Er is al een zgn. tunnelplan (4400 woningen) gereed, waarvoor een rijks bijdrage is gevraagd .Met de verbete ring van deze woningen is anderhalf twee miljoen gulden gemoeid. Zon der rijkssteun is de woningverbetering niet mogelijk, zo meent de wethouder ting, de heer Th. Harteveld. De totale verbetering van een huis kost gemid deld de helft van een nieuwe woning. Deze bijzonderheden zijn bekend ge maakt tijdens de woensdag gehouden bouwdag van de gemeente Utrecht. De onlangs in gebruik genomen 75.000-ste woning werd ingewijd en bovendien sloegen journalisten de laatste paal voor de 79.000-ste woning, die eind 1968 gereed moet komen. In de nieuwbouw heeft de gemeente lijke woningdienst thans een systeem ontwikkeld van interne flexibiliteit: wanden kunnen worden weggebroken en voorts is de constructie zodanig, dat ook extern een ander „gezicht" mogelijk is .Uit een sinds 1959 gehou den onderzoek is in Utrechts voorts ge bleken, dat de industriële bouw meer dan de helft goedkoper ls dan de tra-1 nabijheid van de Katholieke Universi- gedacht aan het opnemen van niet toerekeningsvatbare vrouwelijke pa tiënten, eventueel samen met hun kin deren. Hoewel de Pompekliniek een katho lieke signatuur heeft, is het de bedoe ling' niet-katholieken op te nemen, zo wel in de staf als ter verpleging. Hier mee wordt de erkentelijkheid tot uit drukking gebracht jegens de protestants christelijke en de algemene klinieken, die tot nu toe de verzorging van katho lieken op zich namen, terwijl boven dien een aantrekkelijker leefklimaat wordt verwacht van een gemengde be volking. De kliniek werd ingezegend door de bisschop van Den Bosch, mgr. J. Bluys- sen en officieel geopend door de mi nister van Justitie, prof. C. Polak. De ze wijdde vooral aandacht aan het nij pende tekort in Nederland aan goede accommodatie op het gebied van de psychopatenverpleging. De ruim hon derd plaatsen, die in Nijmegen be schikbaar komen, waren hard nodig. Minister Polak deelde mee dat de plan nen voor de bouw van de Johan Mau- rits van Nassau-Siegenstichting in een vergevorderd stadium van voorberei ding verkeren. De geneesheer-directeur, dr. R. Maas, vroeg in een uitvoerig betoog aandacht voor de nog gebrekkige we tenschappelijke kennis over de juiste behandeling van dezemoeilijke, zeer ernstig gestoorde patiënten. Over de wijze van behandeling bestaan nog steeds zeer uiteenlopende opvattingen, terwijl nog nooit een vergelijkend we tenschappelijk onderzoek is verricht naar de resultaten van de diverse be handelingsmethoden. Het is de bedoeling op dit terrein in Nijmegen activiteiten te ontwikkelen, hetgeen hier gemakkelijker is door de ditionele bouw. Iteit staatsvorm zal verdwijnen. In een reportage over de geboorte van prins Willem-Alexander laat het blad mi nister Luns zeggen dat „de buiten landse politiek van Nederland is ge richt op een supernationale Europe se statenbond, die het voortbestaan van de monarchie uitsluit." Het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag acht het zeer twij felachtig dat minister Luns een der gelijke uitlating zou hebben gedaan. „Als hij iets gezegd heeft over su- pra-nationaliteit dan is het in Der Stern helemaal uit zijn verband ge rukt". Voor zover wij kunnen nagaan heeft de minister de laatste week geen enkele uitspraak gedaan over supra-nationaliteit. Ook is ons niet bekend dat hij Der Stern een inter view zou hebben toegestaan. UTRECHT (ANP) In Utrecht is de 41-jarige monteur S. aangehouden. Hij heeft bekend in de afgelopen twee maanden voor achtten- tot twintigdui zend gulden aan japonnen, vesten en jassen te hebben gestolen. De 46-jarige De B. is gearresteerd wegens heling. LUXEMBURG (ANP) Het Luxem burgse leger gaat een groot deel van zijn voorraden bij opbod verkopen. Per 1 juli zal de dienstplicht in Lu xemburg worden afgeschaft. Nog voor het parlement officieel zijn goedkeuring heeft gehecht aan de af schaffing van de dienstplicht zal het le ger zijn overtollige materieel van de hand doen. Volgende week zal in 't mili taire kampement in Kapellen een vei ling worden gehouden van duizenden paren militaire schoenen, twintig ton textiel en andere goederen. Het mili taire materieel zal aan de Navo wor den overgedragen, die in het kampe ment van Kapellen een depot gaat in richten. Het Luxemburgse leger zal worden ingekrompen tot vier compagnieën vrij- willigerm

De Vallei | 1967 | | pagina 9