Veenendaals - dagblad Mansholt is somber over Kennedyronde CHOLERA BEDREIGT BIHAR Buiten i Limburg 100 jaar Nederlands gewest Oe Thant vreest wereldoorlog 1 WI Éfclnd® J ■E Of ontslag gemotiveerd wordt is de vraag Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Eeuwfeest 2 jaar Door politie gezochte Oostenrijker Verschuiving naar rechts Werkgroep christen radicalen Vrij gunstig ^inksterweer verwacht Nog warm TE ZIJNER TIJD OPENING VAN ZAKEN Martin Bormann weer op 't spoor Kindermoord Brigadiers in het ongelijk gesteld PODGORNY NAAR CANADA Wereldgraanovereenkomst is dicht hij mislukking GEEN BEGELEIDEND RADIOPROGRAMMA „ETEN VOOR INDIA" Verwilderde groente DEBAT RESTRICTIES AANTAL ONZEKERE FACTOREN TEN SPIJT Beperkte inenting tegen mazelen Weg kreeg schuimbad Voorspel in Vietnam ENGELSE VERKIEZINGEN VOOR GEM kffi: TER ADEN Aan kwestie-Van Hall nog veel haken en ogen President van Zuid-Afrika ernstig ziek Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaarr 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VRIJDAG 12 MEI I967 VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, Ieder woord meer 15 cent 4le JAARGANG STRAATBURG „Tot voor kort hebben we in de hoop geleefd dat een wereldwijde overeenkomst voor graan mogelijk zou zijn. Op het ogenblik ach ik de kans zeer klein dat zo'n overeenkomst nog tot stand komt". Dit zei gisteren de heer S. L. Mansholt, vice-voorzitter van de EEG-commissie, in he Europese parlement in Straatsburg. „Op de vraag bij wie de schuld voor het mislukken van de onderhandelingen ligt wil ik op het ogenblik nog niet ingaan. De landbouwers hebben er echter recht op dat te weten en we zullen ook niet nalaten te zijnertijd ruime opening van zaken te geven", zo zei hij. NEW DELHI tn de door droog te en hongersnood zwaar getroffen Indiase staat Bihar, moet een chole- ra-epidemie gevreesd worden zodra de natte moesson begint. Dit is van daag verklaard door Alan Berg, hoofd van het Amerikaanse pro gramma tot bestrijding van de hon gersnood. Hij verwacht het uitbreken van die epidemie na het begin van het regen seizoen in juni. Indien de moesson niet komt, worden grote verliezen aan mensenlevens ten gevolge van de hongersnood onvermijdelijk. Berg ver klaarde, dat faecale bacteriën, die over al te vinden zijn, in de regentijd met desastreuze gevolgen in het drinkwa ter zullen worden opgenomen. De cholera, die jaarlijks in India vele mensenlevens opeist, treft onder voede mensen. Het gevolg zou dit jaar nog tragischer zijn, omdat in Bihar duizenden mensen op de rand van verhongering leven. Zelfs onbetekenen de ziekten hebben al een dodelijke af loop. DEN HAAG „Met aUe begrip voor eikaars standpunt en met de volste waardering voor de actie „Eten voor India" hebben de radiodirecteuren van alle zendgemachtigden in gezamenlijk overleg besloten om zaterdagmorgen tijdens de actie geen begeleidend ra dioprogramma uit te zenden. Wel zal de radio op de gebruikelijke wijze door middel van omroepberichten de aandacht op de actie vestigen. In het KRO-programma Djinn zal bovendien op de dan lopende TV-actie worden ge attendeerd", zo deelde de NRU mede. „De organisatoren van „Eten voor India" hebben begrip voor het motief dat het tijdstip van de actie voor de radio minder gelukkig is, mede in ver band met aangegane verplichtingen ten aanzien van het Roode Kruis, dat volgende week 100 jaar bestaat", al dus de NRU. 'T'ussen de fluwelige bontheid der yiooltjes in de bloemenbak scho ten meegekomen met zwarte aarde of zaad de artistieke schoteltjes van de wilde- of winter postelein on verwachts op. We gunnen deze kleine, schilderachtige plantjes er gaarne een plaats, al noemt onze „Tuin-encyclo- pedie" hen ook waarschuwend „een lastig en zeer snel groeiend onkruid", dat vooral in boomkwekerijen hinder lijk schijnt te kunnen worden en daar om durven wij het er gerust op wagen. Ge kunt u dit gewas het beste voor stellen als een miniatuur caféterras tafeltje, met dichte parasol door het blad gestoken. Dit stelt dan de scho- telvormige bloeiwijze voor met de korte, witte trosjes. De plant is on gevoelig voor vorst al kleurt ze een beetje rood bij aanhoudende kou, en wie omtrent augustus zaait (in 1 gram zitten 1700 zaadjes, die minstens drie jaar kiemkrachtig blijven) kan in november oogsten; het blad wordt af gesneden, vóór er bloemstengels zijn gevormd, doch voor de liefhebber zijn deze juist het aardigst en daarom laten wij die gezellige indringers mear rustig betijen. Onze andere, meer be kende postelein wordt niet vóór mid den mei gezaaid, want zij vraagt veel warmte. De soort in de bloembak, hoe teer ook van uiterlijk, weerstaat met gemak druk en tegenspoed. Toen zi] meer dan tegenwoordig in gebruik was, heette zij bij de tuinlui terecht „Russische Postelein". 12 mei *67 A. B. WIGMAN „Het lijkt er op", aldus de heer Mansholt, „dat datgene dat als Ken nedyronde begon, die naam niet meer verdient. Wat in Genève aan de gang is, is niet anders dan keihard onder handelen geworden". De heer Mansholt liet ook duidelijk blijken dat hij eraan twijfelt of het orgaan in Genève nog wel de ge- eigende instantie is om tot oplossin gen te komen. In het landbouwdebat, dat 't Euro pees parlement gisteren voerde, kwam vooral verontrusting naar vo ren over wat genoemd werd de ont- democratisering. De Nederlandse so cialistische afgevaardigde, ir. H. Vredeling, zei van mening te zijn dat de door de executive, in vele land- bouwverordeningen voorgestelde „stemprocedure ingevolge artikel 43" duidelijk de bedoeling heeft het par lement over deze verordeningen niet te raadplegen. Hij meende dat de commissie deze stemprocedure voor stelt, omdat de ministerraad dat wil. In zijn antwoord liet de heer Mans holt er geen twijfel over bestaan dat genoemde stemprocedure inderdaad wordt voorgesteld om het parlement niet in de verordeningen te kennen. De veronderstelling dat de raad dit wil is echter onjuist. Een en ander komt volledig voor verantwoording van de commissie, aldus de heer Mansholt. Hij betoogde verder dat in dien het parlement wil meepraten over werkelijk politieke zaken, het zich restricties zal moeten opleggen bij de behandeling van de technische zaken. AMSTERDAM Aan de universi teit van Amsterdam is de heer H. A. M. Hoevenaars, huisarts te Uden, ge promoveerd tot doctor in de geneeskun de op een proefschrift getiteld „Meas les and Measles vaccination". Promo tor was prof. dr. W. H. H. Tegelaers. Het proefschrift is de bewerking van een, door het Nederlands huisartsenge nootschap georganiseerd, landelijk on derzoek naar het verloop en de ernst van mazelen in Nederland. Tevens wordt verslag uitgebracht van een proefinenting tegen mazelen in de ge meente Uden. De conclusies van dit onderzoek zijn, dat in Nederland de complicaties van mazelen nog zo talrijk en soms zo ern stig zijn, dat gestreefd moet worden dit door inenting te voorkomen, maar dat thans nog geen entstoffen beschikba zijn die geschikt zijn voor algeme toepassing. Dr. Hoevenaars advisee daarom, in afwachting van de verdere omwikkeling van entstoffen, voorlopig slechts die kinderen in te enten, die op ';rond van hun gezondheidstoestand een verhoogd risico lopen. ADVERTENTIE lat RIDDERKERK Donderdagmiddag verloor op de verbindingsweg te Rid derkerk een vrachtwagen van een ex peditiebedrijf uit Brielle door een ge brek aan de laadklep 300 kratten met 3600 flesjes spuitwater. Het duurde uren voordat de Rotterdamse en Ridderkerk- se politiekorpsen de weg van schuim en scherven hadden ontdaan, geduren de welke tijd zich tal van verkeersop stoppingen voordeden op de weg, die aansluiting geeft op rijksweg 16. mmsm ben twee jaar ouder dan het feit dat vandaag wordt gevierd", zei de 102-jarige mejuffrouw Hu- bertina Kerkhoffs uit Beek tegen koningin Juliana toen deze gister middag op de Luchthaven Zuid- Limburg aankwam. De koningin was gistermiddag in de Maastrichtse Stadsschouw burg waar werd herdacht dat Lim burg honderd jaar geleden de Duit se Bond verliet en een volwaardige Nederlandse provincie werd. Mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy, de commissaris van de koningin in Limburg, pleitte voor een univer siteit in Limburg, omdat die volgens hem onontbeerlijk is voor de ver dere ontwikkeling van het gewest. Minister-president P. J. S. de Jong complimenteerde Limburg, omdat het „in de wat droge en zakelijk nuchtere Hollandse stem de vrolijke klanken en levendige kleuren van zijn opgewekte levenswijze heeft ge bracht NEW YORK Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft gisteren op een persconferentie gezegd, dat de wereld thans in Vietnam de beginfase meemaakt van een derde wereldoorlog. Oe Thant meent, dat een confronta tie tussen Washington en Peking on vermijdelijk is als de huidige verhe viging van de strijd in Viëtnam zich voortzet. De secretaris-generaal der V.N. vindt het in de rede liggen, dat de Verenigde Staten het eens niet slechts tegen Noord-Viëtnam, maar ook tegen de landen die dat land steunen, China en de Sovjet-Unie, zul len moeten opnemen, aldus is uit zijn woorden op te maken. Oe Thant herinnerde aan de om standigheden die leidden tot wereld oorlog een en twee, waarvan het voorspel vrij lang was geweest. Het psychologisch klimaat en het ontstaan van een zekere politieke houding vergde weliswaar geruime tijd maar wanneer de omstandigheden voldoen de gerijpt zouden zijn, zou er weinig voor nodig zijn om een wereldoorlog te kunnen ontketenen. Naar het oor deel van Oe Thant doet zich een der gelijke situatie thans voor. DIT IS de op 5-1-1930 in Graz gebo ren ERNST HUBER, die door de Rijks politie in Doorn gezocht wordt terzake van inbraak en pogingen om auto's te stelen. Zijn signalement: Rond gezicht; achterover gekamd grijzend, enigszins golvend haar; lengte circa 1,75 meter; bruin kostuum; bruin overhemd. Inlichtingen bij de groepscommandant van de Rijkspolitie te Doorn, tel. 03430 3344, of de plaatselijke politie GUATEMALA De vingerafdruk ken van een oude man met een bui tenlands uiterlijk zijn naar Duitsland gezonden na berichten, dat hij wel licht de vermiste plaatsvervanger van Hitier, Martin Bormann is, aldus heeft het hoofd van de geheime politie van Guatemala, Eduardo Garcia Gomez, verklaard. De man, die ongeveer 70 jaar oud moet zijn, is aangehouden te Maris- cos, 260 km van de stad Guatemala. De geheimzinnige man wordt thans in het hoofdbureau van de geheime poli tie vastgehouden. Bij zijn arrestatie hebben Israëlische commando's geen rol gespeeld, aldus Garcia Gomez. LONDEN Door een grote ver schuiving naar rechts bij de gisteren gehouden gemeenteraadsverkiezingen in Engeland en Wales heeft de Britse Labour Party naar meerderheid in 46 grote en kleine gemeenten verlo ren. Edward du Cann, voorzitter van de Conservatieve partij, spreekt van „een vernietigende aftocht van de La bour Party". In 31 gemeenten heeft Labour de meerderheid aan de conservatieven moeten afstaan. In 15 andere zijn de overwinnaars onafhankelijke groepe ringen geweest, die dikwijls de steun van de Conservatieven genieten, t Gekozen zijn nieuwe raden voor 322 gemeenten. Toen nog slechts één uit slag moest binnenkomen hadden de Conservatieven een winst van 541 ze tels, terwijl Labour 612 zetels verlo ren had. Een van de gemeenten, die naar rechts omzwaaide was Liverpool, waar de Labour-premier Harold Wil son in hoog aanzien heet te staan. Andere steden, die conservatief zijn geworden, zijn Manchester, Bris tol, Leicester, Nottingham, Oxford en Cambridge. De anti-Labour-trend was nog meer uitgesproken dan bij de verleden maand gehouden graaf- schapsraadverkiezingen. Als zaterdag ook in Veenendaal de klokken luiden voor de actie „Eten voor India" zullen- niet alle kerkdeuren open gaan om de bevolking de gelegen heid te geven geld in de offerblokken te deponeren. De kerkelijke verdeeld heid spreekt ook door bij deze actie waaraan naastenliefde ten grondslag ligt. Het plaatselijte comité dat de ac tie organiseert, rekent er graag op. dat er tegenover de incidenteel gesloten kerkdeuren veel hirten en beurzen zul len open gaan nu iet gaat om de nood lijdende medemenï te helpen en dat men meer bewogtn is om die andere mens dan om die andere kerk. Afgaande op ie belangstelling die er gisteravond aan de dag werd ge legd voor de speeltuinvoorlichtings avond ziet de toekomst er voor de re creatie zoekende jeugd in Veenendaal rooskleurig uit. Pe wethouder van sportzaken en eer deskundige op het gebied van de spedtuinorganisatie heb ben aan de geïnttresseerde buurtbewo ners veel waardevolle tips verschaft. De PTT is ce Rhenenaren tege moet gekomer door op het Fred. v.d. Paltshof in het centrum van de stad een brievenbus te installeren die on langs verdween loor het verplaatsen van het postkanttor. De VVD in leersum is van plan met de regdmaat van de klok openbare bijeenktmsten te organiseren waarin vragen kinnen worden gesteld over plaatselijke en landeUjke politiek. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Het kabinet is verdeeld over de vraag of in het ontslagbe sluit van mr. Van Hall een motivering moet worden opgenomen of niet. En kele ministers geven er de voorkeur aan dat niet te doen omdat zij willen voor komen, dat de tekst van het besluit een punt van discussie zal vormen voor de Tweede Kamer. De Kamer gaat op 22 mei debatte ren over het eerste interim-rapport van de commissie-Enschede en over de antwoorden van de regering op de ze ven daarin gestelde beleidsvragen. Vol gens de ministers, die tegen opneming van een motivering in het ontslagbe sluit zijn, moet er niet een al te nauw verband worden gelegd tussen het ont slag en het eerste interim-rapport. Er zouden meer overwegingen zijn voor het heengaan van burgemeester Van Hall dan dit ene rapport. De mi nisterraad bespreekt vandaag de defini tieve tekst van het Koninklijk besluit, dat het ontslag van burgemeester Van Hall moet regelen. In Den Haag werd aangenomen dat het kabinet vandaag ook zou praten DEN HAAG Na enkele oriënte rende besprekingen in Amsterdam, hebben een aantal leden van de ARP, de CHU en de KVP en andere protes tanten en katholieken een werkgroep gevormd onder de naam „Politieke Werkgroep van Christen-Radicalen". De deelnemers hebben elkaar gevon den omdat zij zich in vergelijkbare si tuaties bevonden. Aan de ene kant voe len zg zich niet thuis onder etiketter als „socialistisch", „liberaal" of „prag matisch", aan de andere kant vinder zij het totale beleid van de huidi ge christelijke partijen te weinig te rug van wat het Evangelie van dr Christen eist, aldus een door de groe; uitgegeven verklaring. De deelnemers streven ernaar, ir samenwerking met anderen, te voorko men, dat na de volgende algemer verkiezingen weer een situatie ont staat als er dit jaar bleek te zijn. D: zorg van de deelnemers heeft twe> kanten: in de eerste plaats menen zi dat door de ondoorzichtigheid van he politieke bedrijf de medezeggenscha' "en het meeleven van de burgers scha de lijden. In de tweede plaats achten z( niet voldoende verzekerd, dat jegem hen, die nationaal en internationaal ir de knel zitten, een beleid wordt gevoerd, dat in overeenstemming is met de ernst van hun situatie. De deelnemers hebben als groep nog geen duidelijk beeld van wat uiteinde lijk de beste partijvorming voor de toekomst zal zijn, mede omdat veel af hangt van de houding, die de bestaan de partijen en andere groepen, gaan aannemen. Wel zijn zij het erover eens dat hun beste bijdragen tot politieke vernieuwing in d eerste plaats een snelle hervorming van de huidige chris telijke parijen tot organisaties met een radicaal en vooruitstrevend program ma zou zijn. NEUSS Op nog geen honderd meter van hun ouderlijk huis te Neuss is gisteren het stoffelijk over schot gevonden van de vier jaar oude Silvia Clausnitzer en haar even oude vriendje Dieter Koenen. Het meisje was gewurgd en opgehangen, de jongen was klaarblijkelijk met messteken om het leven gebracht, al dus de politie. De lijkjes waren ontdekt door een gepensioneerde, die met zijn hond een wandeling maakte. over een opvolger voor mr. Van Hall. Koningin Juliana moet in de opvolging worden gekend. Zij vertrekt morgen naar Canada. Intensief overleg over 'n nieuwe burgemeester voor Amsterdam zou over zo'n grote ^fstarid minder goed mogelijk zijn. De Partij van de Arbeid heeft in ei gen kring nog niet uitgemaakt of haars inziens weer een socialist burgemees ter moet worden in Amsterdam. Boze socialisten zeggen: „De regering heeft brokken gemaakt door mr. Van Hall naar huis te sturen, nu moet het kabi net dat puin zelf maar opruimen. So cialistische kandidaten die worden aan gezocht als burgemeester, moeten van de Partij van de Arbeid het advies krij gen, maar te bedanken voor hun be noeming". Drs. J. M. den Uyl, de socialistische fractievoorzitter in de Tweede Kamer, zei gisteravond dat deze uitlatingen hem niet bekend waren. „Maar", zei drs. Den Uyl letterlijk: „Het ligt voor de hand dat de Partij van de Arbeid na 22 mei haar standpunt nader zal bepalen op grond van wat er dan door de regering zal zijn gezegd in de Twee de Kamer". i f Tet lijkt ons te riskant om de lezers *- zonder meer ongestoorde en war me Pinksterdagen te beloven. Daar voor bezit de weerstoestand in West- Europa momenteel te veel onbekende factoren. Maar over het geheel gezien verwachten wij toch geen ongunstig weertype: een gunstige temperatuur, opklaringen, maar natuurlijk vyel kans op een bui. Na een paar dagen met een stralend blauwe lucht is de atmosfeer in de loop van gisteren al wat vatbaarder geworden voor een verkoudheid. Het kwam in eerste aanleg tot een paar niesbuien, maar het gedonder was heel lokaal en in verscheidene streken van Nederland ook in onze omgeving heeft men er weinig of niets van ge merkt en bleef de zomerse stemming bij 27 tot 28 graden (de eerste officiële zomerse temperaturen van dit jaar) overheersen. De toenemende onstandvastigheid kan de Nederlandse atmosfeer op „een griepje" komen te staan, nu een de pressie van Portugal zich over Frank rijk uitbreidt. Deze ontwikkeling houdt de mogelijkheid in van nog wat meer regen- en onweersbuien, waarbij de temperatuur de neiging vertoont wat te dalen, maar nog niet veel. Het blijft aanvankelijk nog wel vrij warm. In de meeste gevallen is de verdere ontwikkeling zo, dat een warmtegolf in mei pas na zeven of acht dagen wordt afgesloten door een sterke temperatuur daling. Ook in het huidige geval lijkt een dergelijk ontwikkeling het meest voor de hand te liggen, wat inhoudt, dat het weer tijdens het Pinksterweek- einde over het geheel genomen nog wel vrij gunstig zal blijven. Ook al zal la ter iets koelere oceanische lucht wor den aangevoerd, dan kan het kwik nog een middagniveau van 18 tot 20 graden behalen. Ook bij dit frissere weertype be hoeft het beslist niet direct huilen te zijn: opklaringen uit het zuidwesten zijn immers ook best genietbaar. Het risico van een bui blijft aanwezig. Pessimisten hebben ons dezer dagen I te verstaan gegeven, dat het mooie weer een halve week te vroeg is ge komen, maar wanneer de natuur de „leefregel" van jaren als 1945, 1947, 1959 en 1960 volgt, behoeft het echt nog geen i flop te worden. Tenslotte/bestaat ook nog de moge lijkheid, dit hej» Portugese minimum In df Golf vap Biséaje voor anker gaat, in wèfik géval vooral bij hand having van het Oostzee-hogedrukgebied Nederland ook met Pinksteren bin nen het bereik van de (vrij) warme lucht zal blijven. ALKMAAR Het ambtenarenge recht van Noord-Holland, dat drie we ken g^'eden in Haarlem beroepen heeft behandeld van vier brigadiers van poli tie uit Alkmaar, die zich niet konden verenigen met de benoeming van een jongere collega tot adjudant heeft be paald, dat de beroepen ongegrond ver klaard moeten worden. De politiemannen waren van mening dat de anciënniteit een belangrijke rol had moeten spelen, als de geschiktheid gelijk was. Tijdens de behandeling der beroe pen was naar voren gekomen, dat de vier klagers met de benoemde in aan merking waren gekomen voor de func tie van adjudant, maar dat de jongste uiteindelijk de geschiktste kandidaat bevonden was. ADVERTENTIE De gekozen president van Zuid-Afri ka, dr. Eben Donges. lijdt aan een ernstige ziekte in de hersenen. Hij zou op 31 mei a.s. geïnstalleerd worden, maar premier Vorster heeft medege deeld, dat de plechtigheid niet zal plaatsvinden. OTTAWA President Nikolai Pod- gorny van Rusland zal zijn land ver tegenwoordigen op de Expo van Mon treal en bij de feestelijkheden ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van Canada, zo is vandaag in Ottawa meegedeeld. Podgorny wordt 13 augustus in Ot tawa verwacht en zal op 15 augus tus aanwezig zijn bij de Russische dag op de Expo. De luchtdrukverdeling, zo meldde het K.N.M.I. vanochtend om tien uur, wordt gekenmerkt door de aan wezigheid van een flink hogedruk- gebied boven Oost-Europa en Scan dinavië en een ander hogedrukge- bied, dat een groot deel van de noor delijke Atlantische Oceaan beslaat. Een depressie bevindt zich weste lijk van Portugal. Als gevolg hiervan stroomde warme lucht vanuit het zuidoosten tot over onze omgeving, waardoor Nederland, met België en de Bondsrepubliek, donderdag tot het warmste gebied van Europa be hoorde, met maximumtemperaturen van 26 tot 29 graden. De voorste begrenzing van deze wayne lucht strekte zich vanochtend van Noord-Denemarken in zuidwes telijke richting naar Wales uit en veranderde weinig meer van plaats. Ten noordwesten daarvan is het bewolkt weer, met maximumtempe raturen van 8 tot 12 graden. Het laat zich aanzien, dat deze grenslijn zich ook zaterdag nog boven de Noordzee zal bevinden en dat het warme weer bij ons voortduurt. In de zuidelijke stroming in de hogere luchtlagen trekken kleine warmtestoringen mee, die aanleiding kunnen geven tot de vorming van enkele regen- of onweersbuien.

De Vallei | 1967 | | pagina 1