Onze Knokke-ploeg van dit jaar Boeiend debat De KRO over Fatima VAST VANAVOND MORGEN Loer zn. een kleuiicfaeid. Vastzittend aan alle gunsten. FINANCIËLE NOTITIES In 1966 krachtige vooruitgang bij V.M.F. Simon de Wit winst gestegen Hogere omzet bij Hooimeijer DAPHNE DU MAURIER PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS OERM TELEVISIE T.V. LANGENBERG Johnny Hart maar die cnzlc^tboarl5 Vow ae klote geest NABEURS OMZETTEN Pagina 2 VRIJDAG 12 MEI 1967 JANET 61 Hij was thuis. Hij gooide het por tier open en stapte op het hem wel bekende perron. Niemand herkende hem daar. Hij was een onbezorgde jongen van tweeëntwintig geweest, toen hij naar zee was gegaan. Nu was hij een man van bijna vijfender tig, die veel leed in het leven had ge kend en ingespannen arbeid. Een man die al aardig door zijn blonde haren heen was, met gegroefd voorhoofd en gebogen schouders. Er stond 'n vrouw op het perron met rood-behuilde ogen en krampachtig vertrokken mond. Zij hield haar mantel dicht onder de kin vast. Hij kende haar niet en zou haar ongetwijfeld voorbij zijn gelopen, wan neer zij hem niet op een eigenaardi ge manier had aangekeken, in ge deeltelijke herkenning. Zij stak haar hand uit en vroeg verlegen: „Ben jij het, Christoffel?" Het was zijn zuster Katherine. „O, Kate!" riep hij ontsteld, „ik herkende je niet, ik dacht niet...." Nu barstte zij in snikken uit. „Je komt te laat, broer, hij is er niet meer... hij is weg!" Het was of zich een ijskoude hand op zijn hart legde. „Wat bedoel je... is vader... dood?" „Verdwenen... Christoffel... gister avond verdwenen, hij moet zijn ver dronken. Zijn pet en jas zijn aange spoeld op het strand en de vissers hebben de roeiboot van de werf ge vonden. Maar zijn lichaam is niet ge vonden, het moet zijn weggedreven, ver in zee...." Zij omarmden elkaar, broer en zus ter, die twaalf jaar geleden als jon gen en meisje afscheid hadden geno men en nu weer verenigd waren, na jaren van leed en smart. „Je komt te laat, Christoffel, te laat hij is weg...." HOOFDSTUK VI. In de eerste dagen werd Christoffel te druk door allerlei beslommeringen bezig gehouden, om door de slag van de plotselinge dood van zijn vader te worden verpletterd. Er viel van alles te regelen, rekeningen moesten wor den betaald, familieleden worden be zocht. De laatste tijd bleken de finan ciën in het Klimop Huis maar slapjes te zijn bijgehouden en Katherine ver telde haar broer, tot z'n stomme ver bazing, dat sedert zijn vaders ziekte, oom Philip degene was geweest die het hele beheer eigenlijk in handen had gehad. Zij hadden maar weinig nodig gehad, maar de rente, die zij van de aandelen in de „Janet Coom- be" ontvangen hadden, was ook maar uiterst gering geweest, zodat zij hoofd zakelijk hadden moeten rondkomen van Josephs pensioen. „Maar vader bezat toch de meeste aandelen van de schoener?" riep Christoffel verbaasd. „Bovendien had hij deel in tal van rederijen. Dat weet ik zeker, dat heeft hij me zelf verteld. Hij heeft die aandelen toch niet verkocht, dat je weet?" „Daar weet ik niets van", antwoord de Katherine, „maar toen hij niet goed bij zijn verstand was, viel er niets van te zeggen, wat hij deed of niet deed". De volgende ochtend ging Christof fel de stad in naar het scheepskan- toor. De naam van de firma Hogg and Williams stond nog altijd boven de deur, hoewel ook Williams reeds lang dood was en Philip Coombe de enige firmant was geworden. Toen Christoffel zich had laten aandienen, moest hij ongeveer twintig minuten wachten. Toen zijn geduld ten einde raakte en hij op het punt stond weer heen te gaan, kwam een bediende aankondigen, dat meneer Coombe vrij was. Zijn oom was maar weinig veran derd, hoewel hij nu de zestig moest zijn gepasseerd. Zijn gezicht zag nog altijd even grauw en kleurloos. Zijn haren waren grijs geworden. Hij keek van zijn bureau op en wenkte Chris toffel te gaan zitten, alsof ze elkaar gisteren voor het laatst hadden gezien. „Komaan, neef", begon hij, „ik had al gehoord, dat je terug was en was benieuwd of je nog aan zou komen, al was het alleen maar terwille van vroeger. Wat ben je geweldig veran derd! Ik zou je niet hebber herkend. Hoe bevalt je Londen? Heb je er for tuin gemaakt? Ik heb er vaak de krant op nagekeken, maar nooit iets gevonden van een jongeman uit Corn wall, die plotseling beroemd gewor den was, of iets van die aard". „Ik kom niet over eigen zaken met u spreken, oom", gaf Christoffel ten antwoord, „maar over die van mijn vader. Ik hoorde, dat u die hebt be heerd". „Inderdaad. Ja, ik heb het mijn plicht geacht je zuster daarvan te ont lasten, omdat ze er trouwens ook geen verstand van had. En mijn ongelukki ge broer... je hebt ongetwijfeld de he le geschiedenis gehoord?" „Hij is drie jaar langer in 't krank zinnigengesticht vastgehouden dan no dig was en dat op uw uitdrukkelijk verlangen", antwoordde Christoffel. „Kom, neef, ik ben niet van plan met je te gaan kibbelen. Je vader was stapel krankzinnig in 1890, toen jij je in Londen vermaakte". „Maar mijn zuster heeft mij verze kerd, dat hij nimmer tot gewelddadig heid was overgegaan voor die éne nacht". Philip haalde zijn schouders op. „Dat bewijst alleen, dat je een krankzinnige nooit kunt vertrouwen", zei hij. „Het spreekt vanzelf, dat je vader te eniger tijd zou zijn los ge barsten". „Alleen wanneer hij getergd werd", was Christoffel van mening. „Wie zal ooit weten, wat er tussen u beiden op die rampzalige Kerstavond is voorge vallen. Of kunt u me daarvan iets na ders vertellen?" Philip Coombe trok zijn ogen sa men en klopte met de vinger lang zaam op zijn schrijftafel. „Wees voor zichtig, neef", zeide hij op zachte toon, „je speelt een heel gevaarlijk spel. Ik heb grote invloed in Plyn te genwoordig. Wou je wegens smaad worden opgepakt?" Christoffel ging weer zitten in de stoel, waaruit hij halverwege was op gerezen. Het was niet mogelijk over zijn oom te zegevieren. „Goed dan, oom Philip, u trekt weer eens aan 't langste eind. Het verleden keert ook niet weder en ik draag er de schuld van. Maar laten we zakelijk blijven. Ik wens nauwkeurig de stand van m'n vaders vermogen te weten". „Dan dien je te bedenken, dat mijn broer zeer zorgeloos in zaken is ge weest. Ik heb er heel wat voor over gehad om ze in het reine te brengen. Hij was aan deze firma bijvoorbeeld aanzienlijke bedragen schuldig. Dat moest ik, in mijn kwaliteit van oud ste firmant, natuurlijk allereerst ver effenen. Toen al de rekeningen waren voldaan, nu, toen bleef er werkelijk niet veel over. Ik heb alle stukken netjes in orde, voor het geval je ze mocht willen zien". (Wordt vervolgd) 3502. „Er blijft ons slechts één middel over om pre cies te weten te komen wat de functie van dat vreem de apparaat kan zijn", sprak Dubois droogjes. „We zul len de verbindende koker tussen die twee lichtbollen eenvoudig open moeten breken!" Arend schuddehet hoofd. „Dat is wel het allerlaatste. We hebben 'met een ons volkomen onbekende materie te maken en het gebruik van geweld zou enorme gevolgen kunnen heb ben. Wie weet is het een soort ingenieuze booby-trap, die ontploft zodra een van ons een verkeerde hand greep doet!" „Maar waarom zou Briggs dat rare ding dan meegenomen hebben? Hij had er toch op zo'n minst en gebruiksaanwijzing bij kunnen doen!" vond kolonel Vanderbrink, terwijl hij nogmaals het deksel van de container een klein stukje optilde, zodat het licht zinderend naar buiten golfde. Plotseling sperde piloot Storm de ogen wijd open en deed een snelle stap naar voren. „Asjemenou! Kijk eens naar dat dek sel. Ik geloof dat er iets op geschreven staat. Misschien is dit de oplossing!" 61. Terwijl Rechter Tie met zijn dames aan tafel zit, heeft Tsjiao Tai met veel moeite in een achterbuurt de armzalige kroeg gevonden waar de Koning der Be delaars de scepter zwaait. Tsjiao Tai heeft een gelap te jak en broek, zoals een landloper, aan. Hij heeft besloten zich uit te geven voor Siau-ma, de broer van de vermoorde Seng-san want Ah-lioe heeft gezegd dat Siau-ma naar het buurdistrict is vertrokken. Blijkt het dat de heren hier Siau-ma kennen, dan ik verzin ik wel een ander verhaaltje, zegt Tsjiao Tai bij zichzelf. Aan de toonbank staat een reus van een kerel, zijn gelapt vest laat zijn gespierde armen bloot. Naast hem staat een kaalhoofdige boef die afschuwelijk loenst. Ze wor den bediend door een slonzige meid. De reus kijkt om en vraagt nors: „Wie ben jij en wat moet je hier?" „Ik ben Siau-ma", gromt Tsjiau Tai. „Ik moet niks, maar jij moet wat! Jij mot als Koning zorgen dat m'n broer gewroken wordt!" De Koning vraagt aan de man naast hem: „Siau-ma? Is dat niet dat stuk broer van Seng-san, Schele?" „Ja, baas. Woont in het buurdis trict". De Koning neemt Tsjiao Tai eens op. Dan zegt hij: „Goed, ga er bij zitten, Siau-ma!" En tegen de meid: „Breng drie kommen wijn, luie slons!" 60 Prins Lum-Bia trachtte ook nog tevergeefs om Tekko over te halen bij hen te blijven maar onze vriend wilde niet luisteren. „Geen denken aan!" lachte Tekko. „Tuinieren kan ik thuis ook. Ik ben hier naar toe gekomen om die parel op te sporen en dat zal ik doen ook. En laat me nu alsjeblieft onopgemerkt vertrekken want al met al verstrijkt de tijd!" De kroonprins liet Tekko door een achterpoortje uit en zwaaid hem na tot hij uit 't gezicht verdwenen was. En daar ging on ze vriend op zijn ezeltje 't avontuur tegemoet. Hij reed aan één stuk door, heuvel op, heuvel af, zonder ook maar iemand tegen te komen en begon zich juist af te vragen of die Prins Chop-Choy wel, echt bestaan zou toen hij opeens een torentje in de verte ontdekte. „Ah! Een torentje!" mompelde onze vriend. „Misschien een klooster of zo iets. Enfin, in ieder geval een kans dat ik mensen vind die mij iets over Chop-Choy kunnen ver tellen. Tekko reed zo snel mogelijk op 't bouwwerk af en ontdekte toen dat 't een Chinese pagode was waar van de vele vederlichte belletjes ijl klingelden. Be wonderend staarde hij naar 't kunstige gewrocht maar opeens werd zijn aandacht getrokken door een tenten kamp dat even verder in de vlakte opgeslagen was. Een piepend geluid deed hem opschrikken en toen hij opkeek kwam om de heuvel heen een Chinese zoetelaar aangereden met een piepende kruiwagen vol versnape ringen. „Gegroet edele koopman!" sprak Tekko. „Waar voor dient al dat lekkers?" „Gegroet heer!" zei de man terug. „Dit koopwaar voor soldaten van Chop-Choy die daar gelegerd zijn!" ml tn ém „Vindt u dat het uiterlijk vertoon van de strijdkrachten minder moet worden dan nu het geval is?" In de discussie rubriek „Ja, neen, geen mening" van de VPRO-tv werd deze vraag gister avond voorgelegd aan de oud-legerpe- dikant ds. H. J. Diekerhof (auteur van de bestseller „Een vuile verrader") en aan generaal b.d. J. C. Smit. Het werd in televisional opzicht een bijzonder boeiend stukje uiterlijk én innerlijk ver toon, want de sprekers maten hun krachten op hartstochtelijke wijze en vanuit zeer sterk uiteenlopende denkpa tronen. Ds. Diekerhof noemde het uiterlijk vertoon van de strijdkrachten „opsie ren van ellende" en was van mening, dat oorlogsvoering geen romantiek ver draagt. Volgens generaal b.d. Smit vraagt het Nederlandse volk er zelf om en heeft het er recht op dat het leger zich eens laat zien. Ds. Diekerhof meen de dat dit tijdens het weekendverlof en de straaljagervluchten al genoeg ge beurt. Zelfs aan de botsingen tussen de Centraal-Stationjeugd en de mariniers werd kennelijk gedacht, toen generaal b.d. Smit het uiterlijk vertoon van de krijgsmacht evenzeer recht van bestaan wenste te geven als dat van kleine groe pen die volgens hem met grievende leu zen langs de straten lopen. „Die kleine minderheid is misschien ontstaan om dat een grote meerderheid zich op een dergelijke manier opstelt", aldus ds. Diekerhof. Enzovoort, enzovoort. Ten slotte zou laatstgenoemde spreker de 10 miljoen, die het volk volgens hem voor de militaire parades etc. moet opbren gen .liever aan India geven. Zijn tegen stander was het pgtt jfeem oneens zij het dan dat dezt ook India tien miljoen gunde. Lucas van der Land leidde het debat op de van hem bekende plezierige, soe pele wijze, al kan men zie1, voorstellen dat er in de zaal enige hilariteit ont stond toen hij bij het bedankje aan de beide sprekers zei: Ik neem erg graag afscheid van u." Intussen bleek de uitslag van de stemming over de vraag of het uiterlijk militair vertoon van de krijgsmacht verminderd moet worden na het debat duidelijk anders te zijn dan daarvoor. Het percentage „ja" was van 58 geste gen tot 62, dat van „nee" van 32 tot 35 en dat van „geen mening" gedaald van 10 tot 3. Als de mening van het' hon derdtal stemmers representatief is voor die van het gehele Nederlandse volk, zou de daling van het percentage „geen mening" erop kunnen wijzen dat het on derwerp wel bijzonder goed gekozen was in het licht van de belangrijke opi- nievormende taak van de televisie. Dit geldt dan tevens voor het tweede onder werp. Op de vraag „Leveren acties als „Eten voor India" een wezenlijke (la* ter uitgelegd als „duurzame" v. d. K.) bijdrage tot de oplossing van het probleem van de ontwikkelingslanden?" wisten prof. dr. H. Linneman en dr. M. J. M. W. Broekmeyer zo te antwoorden dat de mening van de honderd aanwe zigen als volgt werd beïnvloed: „ja" van 42 naar 41 procent, „neen" van 50 naar 58, „geen mening" van 7 naar 1 procent. In ieder geval ging het over twee veelbesproken onderwerpen en kan men de VPRO dus dankbaar zijn. Eerder op de avond droeg deze om roepvereniging met de documentaire „meer dan 1080" (over „Dutch Paris", de Nederlandse verzetsgroep in het bui tenland) eert waardig steentje bij tot de officieuze mei-herdenking. Later liet zij opnieuw twee vertegenwoordigers van sterk-uiteenlopende denkpatronen aan het woord toen Johan Kaart en Frank lin D. Lafour „Huize Liberty" opvoer den, een tv-spel over de „rassenarg- waan" van een conventioneel denkende pensionhouder en een meer modern denkende neger aan wie hij geen ka mer wil verhuren. Overigens was het stuk (ondanks de rake typering van de denkwereld van mensen als de pension houder) wat langdradig en leek 't soms minder op het rassenvraagstuk van toe passing dan op het generatieconflict in het algemeen. A propos, „Achter het Nieuws" liet de heren Verhulst, Gruyters en Sand- berg discussiëren over de kwestie Am sterdam. Helaas tegelijkertijd met „Ja, neen, geen mening" op de andere zen der. Enfin, volgende keer misschien een debat in co-produk;ie van VARA en VPRO: „Ja zuster, nee zuster, geen me ning zuster". J. v. d. K. Dit is de ploeg, die Nederland deze zomer gaat vertegenwoordigen op het jaarlijkse songfestival in de Belgische had plaats Knokke. In de tuin van ho tel Lage Vuursche lijkt Andy Star (23) zijn collega Patricia Paay (18) reeds een beetje op de confrontatie met het zeewater voor te bereiden. Vol mede leven wordt het tweetal gadegeslagen door van links naar rechts Marianne Del gorge (18), Jerry Rix (20) en Con- ny Vink (21). BRUSSEL De Vlaamse letterkun dige Gaston Martens is op 84-jarige leeftijd overleden in een ziekenhuis te Deinze. Martens, tot wiens bekendste werken „De Paradijsvogels" behoort, heeft ook bekendheid verworven als beeld houwer. De vorige maand, op zijn 84e ver jaardag, liep hij bij een val een heup beenbreuk op, waarvoor hij in het zie kenhuis van Deinze werd verpleegd. Zaterdag brengt de KRO-televisie van 13.00 tot 13.45 uur, direct aansluitend op de tv-uitzending van de actie „Eten voor India", een reportage van het be zoek van paus Paulus VI aan Fatima. De KRO-radio zal om circa 15.30 uur in het programma „P.M." een reporta ge van dit bezoek uitzenden. In de actualiteitenrubriek „Echo" wordt des avonds na het nieuws van 19.00 uur eveneens aandacht aan dit bezoek ge schonken. Dinsdagavond 16 mei zendt de KRO- radio om 21.00 uur, onder de titel „Fa tima Goud of Klatergoud" een tweede en laatste radiodocumentaire uit, die wordt gemaakt naar aanleiding van de herdenking van het feit dat vijftig jaar geleden in Fatima Maria aan drie kin deren verscheen. Pater dr. A. van der Weijer, OFM en Dick de Vree zijn dinsdag naar Fatima vertrokken. HILVERSUM I 18.00 Am. muz. (gr). 18.55 Op het woord af, praatje. 19.00 Nws. en weerp. 19.10 Radiokr. 19.30 RVU: De tocht naar het absolute nulpunt, door dr. 7 J. van den Berg. NRU: 20.00 -Grenspa inf. voor en over vakantiègangers. 22.05 Parlementair weekoverz. 22.25 Humanistisch Verb.: Kort commentaar onder redactie van en uitgespr. door Th. Polet. 22.30 Nws. 22.40 Volksmuz. 23.00 De blazers van 't Radio Kamer orkest: klass. muz. 23.20 Radiorama: veertiendaags mini-magazine. 23.55- 24.00 Nws. HILVERSUM II. 18.00 Nws. 18.15 Amerika in termij nen, lezing. 18.20 Uitz. van de Pacifis tisch Soc. Partij. 18.30 Jazz-rondo. 19.00 Ronduit: Progr. voor jonge mensen. 19.30 Lezen en schrijven. 20.00 Nws. 20.05 Gewoon anders. 20.30 Licht instrumentaal kwartet en Zangsoliste. 20.45 Geloven met of zonder kerk, ge sprek. VARA: 21.00 Radiokamerork. en Radiokoor: mod. muz. 22.10 Klein Ra diokoor: oude gew. muz. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Stereo: licht platenpr. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NTS/NOT: 10.20-12.00 Schooltelevisie NTS: 18.45 Pipo de Clown. 18.50 Journ. 18.55 STER: Reclame. AVRO 19.00 Popeye, tekenfilm. 19.05 The Thunder- birds: De invasie van Mars, TV-film. STER: 19.56 Reel. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. STER: 20.16 Reclame. AVRO: 20.20 Televizier. 20.45 De Dean Martin Show. 21.25 Voor de vuist weg. NTS: 22.45-22.50 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Journ. STER: 20.01 Reel. KRO: 20.05 Judaspenning en Pauwe veren: liederen uit Grootmoeders tijd. 20.30 Limburg 100 jaar... en nu? doe. schets. 21.00 Bonanza, TV-film. dl. 44: Wraak. 21.50 Onze man in Washington. STER: 22.10 Reel. NTS: 22.15 Journ. 22.30-23.00 Teleac: Kernfysica (herha ling dl. 30). HILVERSUM I. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord, lezing. 7.15 Clavecimbelrecital (gr.): klassieke muziek. 7.30 Nieuws. 7.32 Gewijde koorzang (opn.). 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.10 Djinn, gevarieerd programma. (8.30-8.32 Nws. 9.35-9.40 Waterstanden). 12.00 Uitslag SUS-actie. 12.25 Marktberichten. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Overheidsvoorlich ting: Geven en nemen. De familie Van Buuren praat vandaag over vakantie spreiding. 12.50 Zonder grenzen ru briek over missie en zending. 13.00 Verzoekplaten voor de militairen. 14.00 P.M.: familie magazine. NRU: 16.30 Franse les. KRO: 17.00 Carionca: ra dio voor tieners. HILVERSUM II. VARA: 7.00 Nieuws en ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuz. VPRO: 't55-- Deze dag. VARA-8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammófoönmuz. (Ö.SO-'S.SS Van de voorpagina? 8.56-9.00 Wegwijs: tips voor trips en vakanties). 9.40 Stereo: Bath Festival Kamerorkest en solisten (opn.): klassieke muziek. 10.00 Z.O. 135: gevarieerd programma. (11.00 Nieuws). 12.15 Loon naar werken, praatje, 12.27 Mededelingen voor land en tuinbouw. 12.30 Actueel sportnieuws. 13.00 Nieuws. 13.10 VARA-Varia. 13.15 Tijd voor teenagers. 14.15 Uitlaat: pro gramma voor twintigers. 14.55 Radio Jazz Magazine. 15.30 Abortus Provoca- tus, discussie (herhaling van vrijdag jl.) 16.00 Nieuws. 16.02 Oosteuropese kroniek. 16.25 Gevarieerd platenpro- gramma. 17.05 De microfoon is voor U: amateursprogramma. 17.30 Radio- weekjournaal. HILVERSUM III. NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Klassieke muziek (opn.). 10.00 Nieuws. 10.02 Operamuziek. 11.00 Nieuws. 11.02 Ge varieerd muziekprogramma. 11.30 Le ger des Heilsmuziek. 12.00 Nieuws 12.02 Variant: actualiteiten, reportages en veel muziek. 13.00 Nieuws. 13.02 Voor de tieners. 14.00 Nieuws. 14.02 Voor de tieners: rhythm and blues. 14.30 Ramblers Radio Reprises. 15.00 Nws. 15.02 Moderne Amerikaanse amuse mentsmuziek. 15.30 Licht muziekpro gramma. (16.00 Nieuws). 17.00 Nieuws. 17.02-18.00 Sportshow: reportages, uit slagen, commentaren en lichte gram- mofoonmuziek. Vrijdag 12 mei 1967 DUITSLAND 1 10.00 Nws. 10.05 Journ. (herh. van gisteren). 10.20 Film. 12.00-13.30 Act. kroniek. 16.40 Nws. 16.45 Progr. over het beroep van heilgymnaste. 17.05 Film. 17.25 Film. 17.55 Overz. middag- progr. komende week. 18.00 Nws. (Re gionaal pr.: NDR: 18.05 Act. 18.16 Das Freitagsmagazin. 18.50 Zandmannetje. 19.00 Act. 19.21 Film 19.59 Programma- overz. WDR: 18.05 Nws. uit Noordrijn- Westfalen. 18.10 Am. progr. 18.25 Jour naal. 18.50 Voor de kinderen. 19.00 Jour naal. 19.10 Film. 19.40 Muz. pr. 20.00 Nws. en weerber. 20.15 Kritisch com mentaar. 21.00 TV-film. 21.45 Journaal en weerber. 22.00 Rep. uit Bonn. 22.15 TV-spel. 23.50 Nws. DUITSLAND II 17.40 Sportpr. 18.10 Nws. en weerber. 18.20 Act. en muz. 18.55 TV-film. 19.27 Weerber. 19.30 Nws. en thema's van de dag. 20.00 TV-spel. 21.15 Doe. 21.45 Nws., weerber. en thema's van de dag. 22.10 Intern, korte films. 22.55 Filmre portage. lllillilllllllllllllil; AMSTERDAM Unilever kon in Amsterdam de vaste stemming van Wall Street handhaven. Het fonds liep f 2,50 op. Ook Olies waren aan de vas te kant met een winst van ruim f 1,-. Philips daarentegen draaide in een verlaten hoek wat om het vorige slot zonder dat er veel tekening in de markt zat. AKU werd ex slotdividend van 2,40 verhandeld. Het fonds begon op pariteit, maar haalde later een deel van het dividend in. Hoogovens her stelden zich tot 404 pet. De lokale markt was overwegend iets lager. Zout Hoek en Concor gingen verder terug. Bols, Dagra, Ba- taafsche Aanneming, Bührmann, Gel- derland-Tielens, Nationale - Nederlan den en Amev waren nu in reactie. Brocades kon zich herstellen. Vast waren opnieuw Blaauwhoud, Key en Wessanen. Melksuiker haalde n deel van t dividend in. Leidsche Wol steeg 15 punten. De markt was overigens stil. In Centrale Suiker werd vooral in t begin van de beurs flink gehandeld. De notering liep daarna op tot 404. De scheepvaartsector was verdeeld. HVA kon op het jaarverslag 3 punten aantrekken; De li was zeer vast. De obligatiemarkt was voor de staatsobligaties hier en daar opnieuw iets beter. De lenineen van de Gemeen- tenbank neigden naar enige reactie. Kon. Olie I 137,80 - 138,10, II 138,10, Unilever I 98,60 - 98,80, II 98,80 - 98,90, Philips II 93,50 - 93,60. H.V.A. f 106.000, A.K.U. st. 28155, De- li 586, Hoogovens 42.200, Philips st. 28.160, Unilever 9.000, Kon. Petroleum 11.870, Holland Am. Lijn 24.400. KLM st. 311, Kon. Boot 22.500, Nievelt 24.000, Scheepv. Unie 17.000, Bührmann 21.200, Centr. Suiker 50.400, Heineken 32.500, Kon. Zout 27.90, Ned. Kabel 16.00, EMS oude 804, nieuwe 332 st., Ver. Mach. 92.200, Zwanenburg st. 1269, HBU 9.900. (Van onze redactie financiën) AMSTERDAM De Verenigde Machinefabrieken Stork-Werkspoor heeft in 1966 een krachtige vooruit gang bereikt. Het resultaat is aan zienlijk verbeterd. Het totaal aan binnenkomende bestellingen was gun stig. De stijging van de produktieve om zet heeft zich voortgezet, evenals de produktie per man. De orderporte feuille is goed gevuld en garandeert het concern voldoende werk. Daarbij is een betere spreiding be reikt over de verschillende onderde len, waardoor dit jaar minder onder- bezettingsverliezen worden verwacht dan in 1966. Het resultaat van het concern is in 1966 aanzienlijk verbeterd. Het be drijfsresultaat na aftrek van belastin gen steeg van 41,42 tot 49,84 mil joen. Afschrijvingen vergden 22,12 (v.j. 20,60) miljoen. Deelnemingen en licenties hebben 2,28 (v.j. 2,47) miljoen opgebracht. Na aftrek van 3,05 (v. j. f 3,18) miljoen aan rente op langlopende le ningen resteert een winst van 27,92 (v.j. 21,05) miljoen. Daarvan wordt 15,40 (v.j. 12,41) miljoen bestemd als winstaandeel personeel bij een totaal aan lonen, salarissen en socia le lasten van 258,42 (v.j. 217,50) miljoen. Dit komt neer op een winst aandeel van circa 8 procent. Voorgesteld wordt een dividend van 12 (v. j. 10) procent. De directie ver trouwt voor dit jaar op een resultaat dat ongeveer gelijk zal zijn aan dat van vorig jaar. De investeringen, die in 1966 24,67 miljoen hebben bedra gen, zullen dit jaar ongeveer in de zelfde orde van grootte zijn als in de laatste jaren. De financiering zal geen moeilijkheden opleveren. De ge factureerde omzet kon opnieuw stij gen. Volgens het voortschrijdend 3- jaarlijkse gemiddelde kwam de om zet op circa 650 miljoen tegen 590 miljoen in 1965. AMSTERDAM ANP). De omzet van Simon de Wit is in de eerste dertien weken van het lopende boek jaar met 30 pet. toegenomen. De winst steeg ook belangrijk, zij het niet evenredig, aldus het bestuur in de jaarvergadering. Door de hoge prijzen op de markt van onroerende goederen zijn de investeringen gedurende enige tijd welbewust klein gehouden. Nu de situatie op de huizenmarkt aan het veranderen is, gaat Simon de Wit weer sterk uitbreiden. Op korte termijn zullen er zeven nieuwe super markten komen. Elf winkels worden tot supermarkt omgebouwd. Van de zeven nieuwe filialen bouwt de ven nootschap er twee zelf. De andere worden aan haar verhuurd. De 7,5 miljoen, nodig voor de plannen, wor den uit eigen middelen gefinancierd. De omzet bedroeg vorig jaar 120— miljoen, maar de winst steeg sterker. De fiscus vindt, dat er teveel is afgeschreven. ROTTERDAM (ANP) De afzet van beschuit en van enkele andere artikelen van Hooimeijer was in de eerste maanden van 1967 hoger dan was begroot, aldus het bestuur in de jaarvergadering. Men vond het echter bijzonder moeilijk om dit jaar een voorspelling over de te behalen resul taten te geven. Voor 1967 staan slechts kleine inves teringen op het programma die uit eigen middelen kunnen worden bekos tigd. Van de 5 pet. converteerbare lening staat nog 160.000 uit. Dit bedrag zal in de komende vier jaren worden afgelost. De directie overweegt geen verlaging van de conversiekoers

De Vallei | 1967 | | pagina 2