E&Slo „Aden heeft hulp van V.N. nodig" anders dan andere \.S. overwegen militaire hulp stop te zetten JL Kansen voor Kennedy-ronde flink gestegen Uitgebreide volmachten voor Rev Ontvangst an Oostduitse brief in Bonn bevestigd Parlementaire secretarissen ontslagen Paus praat met Salazar £ASTn In China geen loon tijdens demonstraties ALLEMAAL IJS? 't liefst een échte KALORIK v. SOEKARNO NU OFFICIEEL ONTSLAGEN Jongetje onder melkwagen cönstante kwaliteit HENKES rsi I l 49 gewonden bij fabrieksbrand in Frankrijk 1 KROMMENIE VINYL^H <R> K.I. toegestaan in Oklahoma SjpsrdM-- APARTE REGELING DOORBROKEN ZOEKEN Zo fijn... zo lekker FeisalFel anti Israël GEEN STEUN AAN WILSON'S BELEID REBELLIE De Gaulle zal paus bezoeken Vele modellen en kleuren. Vanaf 5.95 mm Ultimatum aan Griekenland GARANTIES GEVANGENISSTRAF RAAD HAARLEM GAAT IN OSNABRÜCK VERGADEREN Van moord verdachte veehouder gaat in hoger beroep Whisky, Haal Henkes in huis! Ziekenhuis erft 3500 gulden VRIJDAG 12 MEI 1967 EEG DOET CONCESSIES (Van onze redactie economie) BRUSSEL De ministers van de Europese Economische Gemeenschap hebben wat hen betreft gisteren de weg vrijgemaakt voor een succes van de Kennedy-ronde. In nagenoeg vol maakte eensgezindheid en bereidwil ligheid heeft men een aantal conces sies gedaan. Vandaag en morgen zal in Genève moeten blijken of ook de laatste nog steeds bestaande menings verschillen met de Amerikanen uit de weg kunnen worden geruimd. De Belg Jean Rey, die de E.E.G. bij de Geneefse gesprekken over verrui ming van de wereldhandel vertegen woordigt, is gisteravond met uitge breide volmachten uit Brussel vertrok ken. Hij mag akkoorden sluiten over voedselhulp aan ontwikkelingslanden, zelfs al zou het resultaat zijn dat er meer dan drie miljoen ton graan moet worden weggegeven. Voor Nederland is het dan wel van belang, dat ook mclkprodukten voor gezamenlijke re kening naar de hongerende landen kan worden verscheept. De Britse secretaris-generaal van de Kennedy-ronde, Eric Wyndham White, heeft met zijn plan voor een oplossing van de geschillen over de chemische produkten in ieder geval bij de E.E.G. succes gehad. De ministers zijn bereid de invoerrechten onvoorwaardelijk met twintig procent te verlagen, zelfs al staat het nog niet vast dat de Verenig de Staten het discriminerende systeem van berekening van douanerechten, de zg. American selling price, nog niet hebben opgegeven. Later zal men nog eens de rechten met dertig procent verlagen. De Ame rikanen mogen dan zelfs nog een aparte regeling treffen voor hun zozeer geliefkoosde kleurstoffen. Alles is nog geen koek en ei. Nederland verlangt een vrijere Ameri kaanse markt voor kaas en aardappel meel. De E.E.G. is er evenwel in geslaagd zich volledig te ontdoen van de aanvankelijke beschuldiging dat zij onhandelbaar is. Nog voor de ministers zich gister morgen bogen over de problemen van invoerrechten, bood de Engelse ambas- sadur bij de E.E.G. het officiële verzoek om toelating in. De Belgische voorzitter van de ministerraad, minis ter Van Elslande, had eerder de Ieren ontvangen, die simpelweg herinnerden aan een verzoek om toetreding anno 1961. De Denen volgden gisteravond Veel meer dan een korte ceremonie van enkele minuten had dit sluitstuk van maandenlang aftasten niet om het lijf. Het gezamenlijk middagmaal van de ministers van Frankrijk, Duitsland, Italië en Benelux doorbrak het sprook je van eensgezindheid. Men dacht de gang van zaken op de top-conferentie te Rome te kunnen regelen. Het bleek al gauw dat de Fransen, zelfs op de plechtige herdenking van het tienjarig bestaan van het E.E.G.-verdrag de door hen vermaledijde Duitse voorzit ter van de Commissie, Walter Hall- stein, niet aan het officiële woord wilden laten. Teleurgesteld moesten Frankrijks partners constateren dat de Franse wrok Hallstein tot in de laatste dagen van zijn ambtstermijnen achtervolgt. De Frdnse weerzin is nog eens ver sterkt door het verzoek van de acht an dere leden van de Commissie, die Hall stein toch aan het bewind willen laten. De ministers zelf zullen zich weinig aan deze demonstratie van collegialiteit gelegen laten liggen. Ze zoeken, de Italianen voorop, naar kandidaat-voor zitters, waarbij de namen van Rey en dr. Mansholt het meest worden ge noemd. In Rome wil men op 29 en 30 mei tot overeenstemming komen. De formele regeling volgt dan later. ADVERTENTIE Sibe MS SIBEMA-VERKOOP. bel 04490-5055 Z. Jr 'I Eindelijk is het dan zover: Na maanden van intensief voorbereiden mocht de Britse ambassadeur bij de Europese Economische Gemeenschap, Marjeribanks (rechts), gistermorgen de aanvraag voor het lidmaatschap van de gemeenschap in dienen. De Belgische minister Van Elslande, op het ogenblik voorzitter van de mi nisterraad van de E.E.G., nam haar in ontvangst. Het spel kan beginenn. ADVERTENTIE Kies een FASTO geiser met de unieke patent-knop voor heet tcater in de keuken en veilig-warm water in de douche. Twee van de drie verkochte geisers zyn een FASTO (Van onze correspondent) LONDEN Koning Feisal van Saoedi-Arabië wil dat Engeland, ook nadat het zich uit Aden zal hebben teruggetrokken, hulp en steun blijft ge ven aan de onafhankelijke staten op het Arabische schiereiland. De koning wil wel dat al die staten volkomen onafhankelijk worden, maar de Britten moeten meehelpen bij het handhaven van hun vrijheid en zelfstandigheid. De koning, die een staatsiebezoek brengt aan Engeland, maakte dit giste ren duidelijk tijdens een maaltijd van de buitenlandse persvereniging. Net als Engeland hoopt Feisal dat de Uno hulp kan bieden bij t zelfstandig wor den van de Zuidarabische federatie en het daartoe behorende Aden. Dit is ook de hoop van Engeland, maar in de praktijk is dat zoals bekend tot nu toe niet mogelijk geweest. Ook om een vruchtbaarder samen werking met de Uno' in Aden mogelijk te maken heeft de Britse regering besloten om de huidige hoge commis saris in deze kolonie te vervangen door de bekende oud-diplomaat sir Hum phrey Trevelyan. Die vervanging werd gisteren bekendgemaakt door minister Brown (buitenlandse zaken). Het is nog altijd de bedoeling dat de troepn zodra dat mogelijk is uit Aden worden teruggetrokken, aldus Brown. Hij noemde geen datum, maar het is bekend dat de Britse regering begin 1968 op het oog heeft. Zoals gemeld voeren twee nationalistische organisa ties met steun van Egypte een terreur- campagne uit in Aden. BONN Bondskanselier Kiesinger heeft gisteren een brief ontvangen van de Oostduitse minister-president Stoph, zo is in Bonn bekendgemaakt. Het was de eerste maal dat de Bondsregering officieel melding maakte van een der gelijke stap van Oost-Berlijn. Tot nog toe werd van stukken uit Oost-Duits- land officieel geen kennis genomen en er werd nooit iets over meegedeeld. De brief, die door een Oostduitse bo de naar Bonn werd gebracht, bevat in grote strekken n herhaling van de duitse standpunten zoals die zijn uit eengezet op het jongste communisti sche partijcongres in Oost-Berlijn. Ul- bricht drong daa,r aan op „normale be trekkingen tussen beide Duitse staten en „officiële besprekingen tussen Kie singer en Stoph over de mogelijkheid van samenwerking op bepaalde gebie den. Bondskanselier Kiesinger zal Sophs brief met zijn kabinet bespreken. DJAKARTA (Reuter) Soekarno is nu officieel de titel staatshoofd van Indonesië kwijt. Hij moet het presiden tiële paleis in Djakarta verlaten en gaan wonen in het buitenverblijf in Bogor. Generaal Suharto, tot de verkiezin gen volgend jaar waarnemend presi dent, heeft Soekarno dit laten weten na een vergadering van het kabiqets- presidum. Het presidium verbood Soekarno nog langer de titels president, staatshoofd, opperbevelhebber van de strijdkrach ten en mandataris van het Volkscon gres te gebruiken. Ook mag hij de pre sidentiële standaard niet meer op zijn auto voeren. Suharto, die zelf in een buitenwijk van Djakarta woont, gebruikte het paleis tot nu toe wel voor officiële ont vangsten. Tijdens die gelegenheden was Soekarno niet in uniform maar in gewoon sporthemd vaak in de tuin te vinden, waar hij wat rondwan delde. Koning Feisal keerde zich gisteren nog fel tegen de inmenging van Egypte in het buurland van Saoedisch Arabië, Jemen. „Mijn land huldigt het beginsel van niet-inmenging in de binnenlandse aagelegenheden va andere lade", zei de koning. Egypte steunt het re publikeinse bewind van Jemen met een aanzienlijke militaire macht. Natuurlijk werden de koning ook vragen gesteld over Israël. Hij heeft eens gezegd dat oorlog met de joodse staat onvermijdelijk is. Denkt u er nog steeds zo over? wilde men weten. Hierop herinnerde koning Feisal aan wat hij vorig jaar in Washington had gezegd: „Wie Israël steunt zijn mijn vijanden." Later verduidelijkte hij dit met te zeggen dat hij hier geen regeringen mee had bedoeld maar alleen joden die Israël steunen. Israël veroorzaakt de laatste tijd steeds meer grensinciden ten, zo meent de koning van Saoedisch Arabi; geweld is dus wel onvermij delijk. LONDEN De stemming van woensdag in het Lagerhuis over de aanvraag van onderhandelingen met de EEG kreeg gisteravond een dra matische nasleep: de zg. parlemen taire privé-secretarissen van zeven mi nisters, die zich van stemming had den onthouden, zijn ontslagen. Van deze hulpjes van de leden der rege ring wordt verwacht dat zij het rege ringsbeleid steunen. Vandaar die drastische ingreep die gisteravond is bekendgemaakt. Zoals gemeld, heeft het Lagerhuis de aanvraag van onderhandelingen met de E.E.G. goedgekeurd met een zeer indruk wekkende meerderheid, een van 426 stemmen. Een dergelijke meerderheid komt in Engeland bijna nooit voor om dat de oppositie die het ditmaal voor het grootste deel eens was met de rege ring altijd tegenstemt bij belangrijke kwesties. Van de socialisten hebben 36 Lager huisleden tegen de regering gestemd. In dit geval was dat rebellie omdat het in feite ging om een motie van vertrouwen. Verder was er een aantal van ongeveer veertig Labourleden dat zich onthield. Daar waren dus de gisteren ontslagen secretarissen bij, onbezoldigde Lager huisleden die ministers helpen met hun parlementaire werk. Zij maken dus geen deel uit van de regering. Onder de zeven zijn onder meer de secretarissen van de ministers van han del (Jay) en landbouw (Pearl), van wie bekend is dat zij zeer veel bezwaren hebben tegen toetreding tot de E.E.G. Toch hebben zij het regeringsbeleid tot nu toe gesteund, anders hadden ze moe ten verdwijnen. Het is nog nooit eerder gebeurd dat parlementaire secretarissen aan de kant zijn gezet omdat zij zich van stemming hadden onthouden. Wel als zij tegen het regeringsbeleid stemden. PARIJS President De Gaulle zal op 31 mei in Rome door de paus in audi ëntie worden ontvangen. De Franse president zal worden vergezeld van zijn vrouw, premier Pompidou, zijn minis ter van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, en enkele andere Franse re geringsfunctionarissen. De Franse delegatie zal eerder, op 29 en 30 mei, een bijeenkomst van de Europese Economische Gemeenschap in Rome bijwonen. De EEG herdenkt dan haar oprichting, tien jaar geleden. ADVERTENTIE VATICAANSTAD (AP) De paus zal zaterdag een onderhoud hebben mvt de premier van Portugal, Antonio de Oliveira Salazar. Het hoofd van de rooms-katholieke kerk brengt dan een bezoek aan Portugal voor een bede vaart naar Fatima. Daar wordt her dacht dat drie boerenkinderen vijftig jaar geleden een verschijnen kregen van Maria. De paus zal voor zijn terugkeer naar Rome, om vijf uur in de middag, ook een ontmoeting hebben met de presi dent van Portugal, Americo Tomas, en leden van het corps diplomatique. Dit pauselijk programma werd gisteren in Vatikaanstad bekend gemaakt. Eerder op de dag was dit ook in Lissabon vrijgegeven, maar zonder de vermelding van het onderhoud met Salazar. De paus heeft zijn bedevaart et.i religieuze pelgrimstocht zonder politieke betekenis genoemd. Hij zal zich ook onderhouden met vertegen woordigers van de kleine protestantse gemeenschap in Portugal en met de Portugese bisschoppen. ADVERTENTIE BORGHAREN De zesjarige Jos Peerenboom is gistermiddag in zijrt woonplaats Borgharen onder het wiel van een melkwagen terecht gekomen Hij was op slag dood. De 72-jarige M. van Rijssel uit Sas van Gent is gisteren bij het oversteken van de rijksweg onder Sluiskil met zijn bromfiets door een auto aangereden, 's Avonds is hij in een ziekenhuis over leden. ADVERTENTIE Twee van de drie verkochte geisers sijn een FASTO, met de unieke patent-knop voor heet water in de keuken en veilig-warm water in de douche. ADVERTENTIE caballero Toneelspeelster en TV-actrico Els ven Booden 25 6TUKS 1-50 EEN LAURENS PROOUKT WASHINGTON (Reuter, UPI) De Verenigde Staten overwegen hun militaire hulp aan Griekenland stop te zetten als het land zijn constitutionele regering niet terugkrijgt. Dat heeft Robert S. McNamara, de Amerikaanse minister van Defensie, zijn Griekse collega, Gregory Spandidakis, in Parijs te verstaan gegeven. Tegelijkertijd werd gisteren bekend dat het nieuwe Griekse bewind de 87- jarige aartsbisschop van de Grieks-or thodoxe kerk, Chrysostomos, heeft af gezet als primaat van de Griekse kerk. Het ambt is vacant, aldus Constantijn Kalabokias, de minister van onderwijs en godsdienst. Monseigneur Constanti- ne, de metropoliet van Patras, zal Chrysostomos tijdelijk vervangen. McNamara en Spandidakis waren in Parijs aanwezig geweest bij een con ferentie van landen die zijn aangeslo ten bij de NAVO. „Amerika moet ga ranties krijgen dat Griekenland terug keert naar een parlementaire democra tie" had McNamara daar zijn Griekse ambtgenoot verteld „anders wordt het wel moeilijk om onze militaire hulp voort te zetten". Spandidakis zou er op hebben gewe zen dat „zijn collega's" dat inderdaad van plan waren. Het is niet onmogelijk dat er enig verband bestaat tussen dit voornemen en de jongste maatregel van het nieu we Griekse bewind dat verscheidene mensen wegens het bezit van wapens, bracht wegens belediging van koning Constantijn. Vier mensen uit Saloniki in het noorden van Griekenland wer den tot gevangenisstraffen van twee tot vijf jaar veroordeeld. Dezelfde rechtbank veroordeelde 3 mensen wegen het bezit van wapens. Hiertegenover staat inmiddels dat de nieuwe regering nu bijna alle poli tieke leiders die na de coup van 21 april werden gearresteerd heeft vrijge laten. Alleen de leden van de linkse democratische partij, die werd be schouwd als een communistische man telorganisatie, zitten nog vast. De grote politieke tegenspeler van koning Constantijn in de tijd voor de coup, de voormalige premier George Papandreoe, is thuis aangekomen na dat hij uit een Atheens ziekenhuis was ontslagen. In zijn woning, een tiental kilometers buiten Athene wordt hij ech ter nog bewaakt. Zijn zoon, Andreas Papandreoe, zit in Athene in een gevangenis officieel beschuldigd van samenzwering tot hoogverraad. Hij zou met een aantal jonge officieren hebben geprobeerd de vorige regering omver te werpen. PEKING (Reuter) Chinezen die onder werktijd deelnemen aan demonstraties krijgen voortaan geen loon uitbetaald. Dat maakte de re gering gisteren bekend in een poging het voortdurende produktieverlies te gen te gaan. Tsjen Po-ta, hoofd van het comité voor de culturele revolutie, wees er in een artikel in het Volksdagblad op dat het eerste doel van de revolutie nu is de produktie te verhogen. In verscheidene delen van het land is het de laatste tijd weer bijzonder onrustig. In Peking patrouilleren mili tairen met het geweer aan de schou der, een ongebruikelijk verschijnsel. Volgens aanplakbiljetten in Peking zijn thans zes provincies in handen van de aanhangers van Mao Tse-Toeng. Dat neemt niet weg dat Mao zich allesbehalve veilig schijnt te voelen. Volgens een bericht in het dagblad Hongkong Star vreest Mao zo voor zijn leven dat hij tien straaljagers opdracht heeft gegeven steeds in Peking te blij ven om hem te beschermen. Aan eigen bronnen in China ontleen de de krant dat er plannen zouden be staan om Mao, zijn vrouw en zijn hoog ste politieke en militaire leiders in Pe king naar een geheime schuilplaats te evacueren bij een plotselinge crisis. BONN De Haarlemse gemeente- raad gaat op 25 mei vergaderen in het stadhuis van het Westduitse Osna- brück. Aan deze zitting nemen ook de voltallige raden van Angers (Frank rijk) en Osnabrück deel. De drie steden hebben in 1964 officieel vriendschap ge sloten. Het zal de eerste keer in Euro pa zijn dat drie gemeenteraden geza menlijk vergaderen. Op die Dagen der Vriendschap zul len de Nederlandse en Franse gasten Osnabrück en omstreken bekijken. In het centrum van Osnabrück worden twee bruggen herdoopt naar de zuster steden Haarlem en Angers. Prettig vooruitzicht voor de burgerij van Osna brück: De Fransen zullen op de Markt- platz een wijnfontijn opstellen die twaalfduizend liter Rosé d'An jou zal spuiten. DORDRECHT De 29-jarige veehouder G. A. de G. uit Groot- Ammers, die door de Dordtse recht bank is veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf met aftrek en terbe schikkingstelling van de regering we gens doodslag 'roofmoord) op de :- jarige fouragehandelaar A. Blokiand uit Giessenburg, is in hoger beroep gegaan. De zaak zal woensdag 31 mei dienen voor het Haagse hof. Vermoedelijk zullen enkele nieuwe getuigen worden gehoord. i HENKES 'ÊZMzsfy I WVCMUV i ADVERTENTIE MERU (AP/Reuter) Een serie ontploffingen en een felle brand heb ben gisterochtend een chemische fa briek in Meru, vijftig kilometer ten noorden van Parijs, volledig verwoest. Tenminste 49 mensen werden gewond, van wie twee ernstig. Men vreest dat er nog slachtoffers onder het puin liggen. In het betrok ken gebied is de noodtoestand afge kondigd. Na ongeveer vier uur had de brandweer het vuur in bedwang. De ontploffingen en de brand ont stonden onmiddellijk nadat de 97 werk nemers van de fabriek aan hun dagtaak waren begonnen. „Ik was op weg naar mijn werk, toen ik plotseling een ongelofelijk harde ontploffing hoorde, alsof er een bom insloeg", vertelde een ooggetuige. „Onmiddellijk daarop sloegen de vlammen uit de fabriek." Meisjes van de pakafdeling renden in brandende kleren naar bui ten. Zij scheurden zich de kleding van het lichaam of rolden over de grond om de vlammen te doven. De gewon den, voornamelijk vrouwelijke werk nemers, werden vrij snel met helikop ters en ziekenauto's naar ziekenhuizen gebracht. De fabriek produceerde voornamelijk insektenbestrijdingsmiddelen, parfums en cosmetica. ADVERTENTIE W3&83g&83&t IETS NIEUWS OP DE VLOER? OKLAHOMA CITY Oklahoma heeft als eerste Amerikaanse staat kunstmatige inseminatie voor mensen toegestaan. In de wet die door gouverneur De wey Bartlett getekend is, staat kunst matige inseminatie toe als beide ouders hiermee instemmen, hun ver klaring van instemming door een rech ter gezien en voldaan is aan dezelf de voorwaarden die gelden voor de aanvraag van de adoptie van een kind. Kinderen, geboren uit een kunstma tige bevruchting, krijgen dezelfde sta tus als wettige kinderen langs natuur lijke weg opgewekt. an een onzer verslaggevers ROTTERDAM Een dame die op 12 maart in het ziekenhuis Dijkzigt is overleden, heeft de gemeente Rotter dam benoemd tot haar enige erfge naam. De nalatenschap van mevrouw E. J. de Graaf-Zwep, die aan het zie kenhuis ten goede moet komen bestaat uit een bedrag in contanten van 2500 gulden en één cent. Hierbij komen nog duizend gulden aan inboedel, sieraden en een tegoed aan pensioen. Het college van B. en W. heeft de raad voorgesteld de nalatenschap in dank te aanvaarden. ADVERTENTIE ^•59^ooi t- voetstat.ef.12,50 fU-HI UW HANDELAAR HÉÉFT 'T

De Vallei | 1967 | | pagina 7