J. voor kinderen John Fernhout: Grote Prijs Jazz en poëzie in Deventer „Desnoods leveren wij een leeuwentemster" Op 15 juli start telefonische boodschappendienst Leidschendam krijgt „ver keer stuc bine" HEIJINK STICHT EEN Wild-west dorado „INDIANENDORP" IN LINNAEUSHOF „BEATNIKS" ZIJN NIET GEVAARLIJK Blijven hangen Een paw-paw Fotograferen Geïmporteerd Russische lessen via televisie GEEN CONCURRENTIE VAN RIJKSTELEFOON Lieftallige assistentes voor zakenlieden Hij staat met een indianentooi van adelaarsveren in zijn hand en ik kan het niet laten: „Toe, meneer Hei jink, zet u hem nou eens op". Maar dan ben ik bij de heer Jacobus Hei jink toevallig helemaal aan het verkeerde adres, want je moet werkelijk een goed onderscheid maken tussen mensen die indiaantje willen spelen en mensen die van de indianen een studie maken. Hij legt het me uit in zijn huis in Bennebroek vlak bij de Linnaeushof, waar in mei of juni zijn indianendorp zal staan. Een paar jaar geleden was hy nog gewoon boekhandelaar in Rotterdam. Aardige zaak, aardige indianenboeken ook. Daar al zat het de heer Heijink behoorlyk dwars: waarom moeten indianenboeken in de boekhandel altyd in de kinder hoek staan? Hy zegt, in Bennekom: „Weet u eigenlijk wel dat alle oude indianen boeken van oorsprong romans voor volwassenen zyn?" Eerlijk is eerlijk, daar heb ik nooit bij stil gestaan, want de indianenboe ken en -films vind ik stiekumpjes alle maal wel spannend en gelukkig vindt de heer Heijink dat zeer begrijpelijk. „Een Arendsoog is in de ogen van echte indianenvrienden natuurlijk van weinig waarde, helemaal uit weten schappelijk oogpunt bekeken. Niet dat ze niet spannend zijn, maar bij mij staan ze in de gruwelkamer. Ik heb zevenhonderd boeken over indianen en de boeken als Arendsoog - die niet hele maal passen bij mijn studie heb ik apart gezet." De heer Heijink is al vanaf zijn kin dertijd aan de indianen blijven „han gen", zoals hij zelf, nu zestig jaar oud, zegt. Dat is niet onbekend gebleven. Daarom kwam men uiteindelijk bij hem terecht, toen de directie van de bloementuin Linnaeushof in Benne broek het plan kreeg op een ongebruikt stukje grond een indianendorp te bou wen. Het heeft met dreigende faillisse ment van de bloemenhof nog even gespannen of het dorp er zou komen of niet. En de heer Heijink had ondertus sen zijn boekhandel in Rotterdam ver kocht en zat al in Bennebroek, in af wachting van de tijd dat hij bedrijfslei der zou worden van het indianendorp dat onder zijn leiding tot stand moest komen. Maar het dorp komt er, in ieder ge val een stukje ervan, deze zomer nog. „tyc had toch al het idee om met de spullen die ik heb verzameld een soort museumpje te beginnen", zegt de heer Heijink, pratend over zijn verzameling mocasins, jassen en hoofdtooien. „Het is natuurlijk een hobby van me en daarom is dit, dit dorp, nog veel mooi er." Als zijn plannen helemaal zijn uitge voerd staan er in de Linnaeushof van een aantal indianenstammen twee tot drie gebouwen, waarin kinderen kun nen spelen en zich indiaan kunnen voe len. „Dat wist u misschien ook niet". CANNES De Nederlandse filmer John Fernhout heeft voor zijn docu mentaire „Skies over Holland" de Gro te Prijs voor de korte film op het film festival van Cannes gekregen. De speciale prijzen van de jury gin gen in deze categorie naar „Gloire a Felix Tournachon" van de Fransen An- dré Martin en Michel Boschet en „Een plus een is drie" van de Zuidslaviërs Branko Ranitovic en Zdenko Gasparovic. De film „l'ploi du temps" van de Fransman Bernard Lemoine kreeg een eervolle vermelding. DELFT Begin september presen teert Teleac de eerste van 31 Russische lessen via de televisie. Deze cursus elementair Russisch is door de stich ting lang voorbereid. Bij de lessen hoort een studiepakket dat bestaat uit een leerboek en een werkboek. Boven dien ontvangen de cursisten een lang speelplaat. Inlichtingen: Teleac, Delft, postbus 245. DEVENTER Onder auspiciën van de Culturele Raad der Deventer Cultu rele Gemeenscnap wordt donderdag avond 18 mei a.s. om negen uur in de Deventer schouwburg een jazz- en poëzie-avond georganiseerd, die voor iedereen gratis toegankelijk is. De muziek zal worden verzorgd door The Erwin Somer Group uit Zwolle (waarin behalve de vibrafonist Erwin Somer nog enkele andere bekende jonge Nederlandse jazz-musici zitten) en voor de poëzie zorgen Henriëtte M. C. Put en Wam de Moor uit Deventer, Fred Pfei- fer uit Zwolle en Jan F. de Zanger uit Barchem. O 0 DELFT Half juni gaat de beken de beiaardier Leen 't Hart uit Delft weer voor ongeveer een maand naar de Verenigde Staten en Canada voor een tournee. Hij zal concerten ge ven in onder andere Ottawa, Spring field en Illinois. Ook zal hij de bijzon der grote nieuwe beiaard van de Yale University in New Haven bespelen. vertelt de heer Heijink, „maar heel veel indianen woonden in huizen niet in tenten. De mensen die de tipjes had den het woord wigwam is fout wa ren alleen de prairie-indianen, omdat ze iedere keer weer verhuisden." Een paar van die tipies nage maakt naar origineel voorbeeld ko men er ook te staan in de Linnaeushof, met een raadsvuur om zonodig een paw-waw te kunnen houden. „De kin deren krijgen een soort hoofdtooi op en ze kunnen hun gezichten beschilderen", zegt de man van het dorp. „Ze mogen hier alles doen wat ze thuis niet mo gen. Natuurlijk gaan we ook een vuur tje stoken en daarop iets bakken. Alles mag. maar er is uiteraard wel een beetje toezicht." Een dorp dus voor kinderen, niet in eerste plaats voor volwassen mensen? „Helemaal niet", zegt de heer Heijink. „we gaan als grote mensen geen in diaantje spelen. In Frankrijk bijvoor beeld gebeurt dat wel. Daar zijn india nendorpen en Wild-West-stadjes waar mensen op paarden "kunnen rijden en lasso kunnen werpen en zo. Daar wordt veel gebruik van gemaakt, vooral door tieners. Dat moeten die mensen zelf we ten, maar het dorp hier wordt speciaal voor de kinderen. Voor de volwassenen doen we ook wel iets: ze kunnen zich in originele indianenkostuums laten fo tograferen. Maar we gaan geen in diaantje spelen, dat is onzin." Daarom wil hij ook die hoofdtooi van adelaarsveren niet op het hoofd zetten. „Dan zeggen ze weer: wat kinderach tig, kijk hem eens", vindt hij. „Ik heb het al vaak gehoord en ik heb ieder een fijn laten lachen. Op het ogenblik willen de mensen wel toegeven dat ze het ook wel prettig vinden zich met de Indianen bezig te houden." Hij praat over Duitsland, waar jaar lijks de „Karl May Spiele" worden op-, gevoerd, hij praat over zijn eigen krin getje van indianenvrienden, voor wie hij een maandblad vol wetenswaardig heden samenstelt. Hoe zou het nu komen dat indianen op veel mensen zo'n indruk maken, meneer Heijink? „Het is een heel in teressant volk, niet", zegt de man die nu met een grote dansrozet van ge kleurde veren op schoot zit. „Indianer hebben iets wat Zoeloes niet hebben om maar even een ander volk te noemen. Je zult nergens een Hottentot- tenstudiegroep vinden, maar mensen die van de indianen een studie maken heb je tot in Finland. En daarbij horen dan ook artsen en meesters in de rech ten en hoogleraren." De heer Heijink is geen man die op zijn stoel zit te springen als er op het bioscoopdoek indianen met tomahawks rondrennen, want daarover zegt hij: „Die films en veel boeken zijn vaak echt niet gemaakt volgens de werkelijk heid. Die massale gevechten die je in films ziet zijn bijna nooit voorgekomen. Indianen die een heldhaftige daad wil den verrichten gingen hoogstens met 5 of tien collega's op het oorlogspad. Ze vielen één keer aan en trokken zich dah weer terug." Na die daad mochten zij zichzelf be lonen met een extra adelaarsveer op 't hoofd en zo kon het gebeuren dat een opperhoofd een reeks veren had die af hing tot op de grond. De traditie wordt n°g steeds in ere gehouden, maar de moeilijkheid is alleen dat de arenden in Amerika niet meer geschoten mogen worden. Vandaar dat nu uit alle delen van de wereld adelaarsveren worden geïmporteerd, om de indianen van nu toch gelegenheid te geven hun hoofd tooien origineel te houden. Tradities en de bestudering ervan zijn serieuze zaken en 3at beseffen de indianen van nu zelf ook. Door Duits land reist momenteel een gezelschapje van drie jonge indianen, die de Duit sers laten zien hoe zij kleden weven en zilver smeden. De heer Heijink heeft geprobeerd 't groepje voor enige tijd te „strikken" voor het indianendorp in de Linnaeus hof. Het programma zat. vol en er is een losse afspraak gemaakt voor volgend jaar. „Een heel interessant groepje", zegt de man van de plannen. „Er is zeis 'n schoonheidskoningin bij, uit Taos Pue blo dat is een begrip in indianen- kringen. In die plaats staat een ge bouw van indianen, dat moet je eenvou dig gezien hebben als toerist." Ondertussen laten hij en zijn vrouw kinderen van vier lagere scholen in Bennebroek indiaanse pijpezakken en draagwiegjes maken. Ze zijn bestemd voor het dorp, om er daarmee te spe len en het helemaal „echt" te houden Straks stapt hij er rond als bedrijfslei der, zonder zijn hoofdtooi, zonder oor logskleuren want het blijft voor hem een serieuze zaak. De heer Jacobus Heijink: „Dan zeggen ze soms: kijk hem eens, wat kin derachtig. Maar ik laat ze fijn lachen." k Bij een overval op een indianendorp, in 1867, werd dit hertenleren jasje buitgemaakt. Het is gedragen door de kleinzoon van de grote Sitting Bull in via Duitsland kwam het uiteindelijk terecht in het huis van de heer en me vrouw Heijink in Bennekom. Straks is het te zien in het indianendorp in de Linaeushof. Een nieuw bureau voor arbeidsbemiddeling AMSTERDAM „Desnoods leveren w(j een leeuwentemster". Dat zegt toren hoog in het pand Herengracht 532 te Amsterdam de heer F. J. de Boer (25). Ter- wyl hy met rustige zelfverzekerdheid verder spreekt, gaat herhaaldelyk de witte telefoon op het keurig geordende bureau. Een druk bedrijf daar in het vers in de verf (turquoise) gestoken ruimte, waar sedert kort is gevestigd een nieuw bureau voor arbeidsbemiddeling: „Hostess planning". Het is een dochteronderneming van het vorig jaar in het leven geroepen „Flying lady. „De grap om met een Rolls Royce in Amsterdam en omstre ken rond te toeren, verduidelijkt com pagnon J. vqn der Woensel (20). Sa men hebben de twee jongens, zo te zien heren, het plan uitgewerkt om de service van gastvrouwen in de ruimste zin van het woord uit te breiden. „Veel bedrijven hebben slechts voor enkele dagen een mannequin of een fotomodel nodig," zegt de heer De Boer. „Neem beurzen, congressen en modeshows. Dikwijls is men aangewe zen op het personeel uit de zaak, dat moeilijk gemist kan worden. Ons bu reau levert meisjes voor enkele dagen, desnoods voor een paar uur per dag. Zoveel mogelijk proberen wij krachten te vinden die als mannequin, fotomo del en gastvrouw tegelijk kunnen op treden. In totaal honderdtwintig sollicitan ten hebben zich al bij het kersverse bureau aangemeld. Dertig meisjes zijn er uit gezocht. De heer Van der Woensel met één jaar studie wis- en natuurkunde, doet de bekentenis: „Eer lijk gezegd heb ik in deze paar maan den pas mensenkennis opgedaan. Door al die sollicitanten krijg je er na ver loop van tijd kijk op wie wie is. Wel ke meisjes voor ons werk geschikt zijn en welke niet. De eisen die wij stellen, zijn middelbareschoolopleiding, een behoorlijke kennis van de moderne ta len en een representatief voorkomen. In sommige gevallen is het duidelijk dat de meisjes kunnen worden „bij geschaafd", zegt de heer Van der Woensel. In het archief van het zich zelf ex clusief noemende uitzendbureau staat onder meer een Frangaise genoteerd. „Die heeft dezer dagen een Franse am bassadeur in ons land rondgeleid", ver telt de heer De Boer. „Om misverstand te voorkomen: mét zijn echtgenote. Na re bijsmaakjes van het gastvrouw zijn willen wij zo veel mogelijk vermijden. Om maar wat te noemen: Als iemand belt en zegt: „Kunt u een paar dagen voor een aardig meisje zorgen, want mijn vrouw is ziek, ik noem maar iets, dan hangen wij bij voorbaat de haak weer op". Bij de uitverkoren dames is ook een Japanse schone. „Die komt vast nog meer dan eens van pas", is de veronderstelling van het duo. „En zoals wij reeds zeiden: overal kunnen wij zorg voor dragen, al is er vraag naar een leeuwentemster. Die is bij ons zo georganiseerd". Eén van de eerste werkkrachten van hostess planning is Anke Zijsling (22) uit Amsterdam. „Drie dagen ben ik op de sportmodebeurs in Hilversum ge weest", vertelt zij. „Daarna op de micro- beurs in Utrecht. Ik heb er geshowd en er de gasten te woord gestaan. Het staat voor mij vast, dat er aan dit soort tijdelijke werkkrachten een grote behoefte bestaat; vooral op beurzen en congressen." Als je Anke vraagt, zal het haar twee bazen dan ook niet slecht vergaan. Via advertenties in vakbladen wor den de bedrijven op het nieuwe ser vice-bureau geattendeerd. Het honora rium van de meisjes in functie? „Op de beurs bijvoorbeeld verdienen zij f 40 tot f 50 per dag", zegt dc heer De Boer. „Als mannequin f 60 tot f 70 en wie als gids in een Rolls Royce meegaat (Flying Lady) krijgt ongeveer f 70 per dag. „beatniks" is maar een houding die zij zich geven, het zijn in feite ach terlijke kinderen, die niet gevaarlijk zijn voor de maatschappij. In tegen stelling tot de provo's, die zich al herhaaldelyk aan gewelddaden hebben schuldig gemaakt. Tot deze gevolgtrekking is de poli- tieprefectuur van Parijs gekomen na een uitgebreid onderzoek naar het verschtjnsel „beatnik", dat vier jaar heeft gevergd. De jonge zwervers met smerige lange haren en vuile broek, die op mooie dagen aan de boorden van de Seine bij het Quatier Latin te vinden zijn, komen voor een groot deel uit het buitenland (509 Fransen op 491 vreemdelingen). Het merendeel van de „beatniks" zijn jongens, 818 tegen 182 meisjes. Zij zijn gemiddeld 19 20 jaar oud en komen uit alle lagen van de maat schappij. Velen komen uit arbeiders gezinnen (20 procent), ook uit ambte- narengezinnen is 20 procent af kom - tig. Er zijn slechts weinig boerenzo nen geteld, 4 procent. Van 9 procent blijken de ouders gescheiden te zijn. In tegenstelling tot de gangbare me ning blijken de „beatniks" geen won deren van geleerdheid te zijn, zestig procent heeft slechts lagere school ge had, 12 procent heeft enige tijd mid delbare scholing gevolgd. Slechts een van de duizend had een einddiploma gymnasium. DEN HAAG Na grondige voorbe reiding begint de telefonische bood schappendienst van Intertel in Den Haag 15 juli te draaien. Het werkter rein zal groter zijn dan aanvankelijk was opgezet. Behalve Zoetermeer, Bleis- wijk, Benthuizen, Moerkapelle, Noot dorp, Berkel en Rodenrijs, zijn nu ook 's-Gravenhage (met Ryswyk en Voor burg) en Leidschendam erbij gekomen. Delft zal zeer waarschijnlijk ook mee doen. Telefoonloze inwoners van die plaat sen kunnen door een abonnement op de dienst uit hun isolement worden ver lost. De directie van de PTT heeft al leen de voorwaarde gesteld, dat de abonnees een aansluiting op de tele foondienst moeten hebben aangevraagd om te voorkomen dat Intertel de Rijks telefoon zou gaan beconcurreren. De dienst mag ook niet het werkterrein van de Rijkstelegraaf afromen, De di rectie van de PTT wilde daarom niet hebben dat de naam Intergram zou worden gevoerd. H t plan de „bemiddelende" mobilo foonauto in Zoetermeer neer te zetten en de voor abonnees bestemde bood schappen van daaruit te laten wegbren gen, is losgelaten. De auto zal van Den Haag uit opereren. Via zijn mobilofoon installatie ontvangt hij de mededelin gen. Directeur J. P. van der Klift wil de wagen ook met een semafoon laten uitrusten, „voor het geval er in het mo bilofoonnet sprake is van overbelasting of een storing". De wagen zal dag en nacht en alle dagen van het jaar bereikbaar zijn. Dit is gedaan om het dienstbetoon water dicht te maken, maar ook met het oog op aanvaarden van aansprakelijkheid. Intertel heeft zich daartoe verzekerd voor één miljoen gulden. Het is im mers denkbaar dat op de centrale aan de Wassenaarseweg of in de mobilo foonauto een fout wordt gemaakt. Volgens de directeur zal de dienst die met 33 abonnees begint de eerste jaren zeker niet rendabel zijn. De wa gen moet echter toch voor de gewone boodschappendienst rijden. Voor spoed opdrachten kan de nieuwe dienst nu ook worden gebruikt. De abonnees zijn tot nu toe hoofdza kelijk uit de kleine gemeente gekomen. Tekenend is dat daar nog zonder tele foon zitten: drie garagebedrijven, een vroedvrouw, een maatschappelijk werk ster, een theaterbureau, een loonbedrijf en enkele vertegenwoordigers. Zekerheidshalve zullen alle opdrach ten zowel in de centrale als in de auto op de bandrecorder worden opgeno men. Op die manier wil het bedrijf ver gissingen zoveel mogelijk uitsluiten. De „boodschappenmeisjes" van Intertel. DEN HAAG Nog voordat het nieuwtje van Oudenryns klaverblad er af is, wordt op het ministerie van Verkeer en Waterstaat in Den Haag al weer volop gedokterd aan het ontwerp van een in Nederland nog niet toegepast modern verkeersplein: de turbine. De maquette van het plein van de toekomst zal voor het eerst worden ge toond op het wegenbouwcongres dat op 22 juni in Barneveld wordt gehouden. Ruimtenood inspireerde de ingenieurs van de directie rykswegen tot het ont werpen van dit kruispunt met turbulente wegen. Aanleiding was het gebrek aan ruimte op de plaats naby Leidschendam wraar na 1971 een kruispunt moet worden aangelegd tussen de rykswegen Ypenburg-Amsterdam en Zoe- termeer-Scheveningen. Het staat nog niet vast dat dit ontwerp het definitieve zal zyn. Kruispunten met turbulente wegen in Amerika zyn ze al gebouwd ver gen aanzienlyk minder ruimte dan een klaverblad als Oudenrijn. In tegen stelling tot het klaverblad kan een automobilist een vergissing by het kiezen van zyn route niet meer goedmaken. Onherroepelyk wordt hy van het kruis punt afgevoerd. De maquette van het spectaculaire plan is gebouwd in de modellenwerk plaats van de directie wegen in Utrecht. Het ontwerp wordt daar bekeken op zyn bruikbaarheid. Met behulp van periscopen (op de foto in het midden) bekyken de ingenieurs hun tweehonderdvoudig verkleind project door de ogen van een automobilist. PARIJS Het anarchisme van dc t

De Vallei | 1967 | | pagina 9