Veenendaals dagblad Beernink had (en krijgt) het niet gemakkelijk Toelichting op ontslag burgemeester Van Hall alleen desgevraagd Buiten zsa Nieuwe functie voor Blake in Syrië Medewerker Wiesenthal reist naar Guatemala Saboteurs op Schiphol snijden draden door Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei VAKANTIE? NUTS SPAARBANK Niet vooraf vergunning voor export duikboten NEGER BIJ REL IN JACKSON OMGEKOMÈN Opdracht van Sovjet-linie OOK PHILBY DAAR ACTIEF BORMANN MISSCHIEN GEPAKT Arrestant kan stuntmanzijn Pinkstervseer vriendelijk VERWIJTEN IN MINISTERRAAD OVER AANPAK IN AFFAIRE-AMSTERDAM Hekkesluiter „ONELEGANT" Deze en nog veel meer prachtige geschenken worden zonder één cent bijbetaling bij u thuisbezorgd. Vraag uw winkelier om de cadeau-folder! soep Kritische geluiden op verplegingsdag LIBANON SPIONAGE de lekkerste soep, de mooiste cadeaus! BUITENLANDS GELD REISVERZEKERING PHILBY Verkeerszondaar Fransman geeft zijn bedrijf aan personeel TENNISBALLEN EN SINAASAPPELEN VERSTOPPEN BUIZENPOSTSYSTEEM OPERATIE SCEPTISCH GEEN COMMENTAAR HOGE NAZI Bur. voor red'actfe en administratie: Prins Bernhardlaarr 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 een: ZATERDAG 13 MEI I967 41* JAARGANG (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Als burgemeester Van Hall daarom vraagt, kan hij vol gende week van de regering een schriftelijke toelichting krijgen op zijn ontslag. Het Koninklijk Besluit, dal zijn heengaan regelt, zal dinsdag 16 mei in het Staatsblad worden gepubliceerd. Daarna staat voor mr. Van Hall de weg open om bij het Ambtenarengerecht in hoger beroep te gaan. De regering acht het niet uitgesloten, dat de burgemeester inderdaad beroep zal aantekenen. "jVeen, eigenlijk niet helemaal. De allerlaatste ontluikingen zien we bij noot en acacia; de eiken zijn hen een neuslengte voor en ongeveer in de eerste helft van mei verschijnen blad en bloem tegelijk. Moeder Natuur heeft dan al wel verf van haar palet verspeeld aan honderderlei bomen, struil en en het gronddek der eerste etage. Zij kan uit potjes en tuben de zware eikekronen niet zo royaal, noch zo spontaan kleuren als de beuken en kan slechts wat over geschoten chamois en geelbruin aan brengen, waar de mannelijke bloemen met de dunne, groenachtige katjes een beetje bij afsteken. Als de boom volop bloeit, zien we een duidelijker contrast, maar van de onaanzienlijke vrouwelijke bloeiwijze bemerkt een voorbijganger niet veel, want deze zit groepsgewijs op steeltjes aan de top van jonge takjes. Nóg later dan onze zomereik staat eindelijk de zeldzamer voorkomende) wintereik in het blad. Van hem zeggen de flora's „zeer laat" en van de eerste „vrij laat", dus daar zit nogal speling in. Als de eiken helemaal zijn bijgekleurd door de zon, vallen de spillen van de mannelijke bloemen in stüge val op het gras van ons gazon, zodat het er in een rijk bloeijaar mee bezaaid ligt. Daar zul len dan in de vóórwinter de gaaien en houtduiven op de eekmast profiteren. Helaas geen wilde zwijnen, want daartoe zitten we te dicht in de be woonde wereld. 13 mei '67 A. B. WIGMAN Het kabinet is het er gisteren over eens geworden in het Koninklijk Be sluit zelf geen zinsnede op te nemen, die op motivering van het ontslag zou kunnen lijken. Aan koningin Juliana is een vertrouwelijke toelichting gegeven. Deze bevat een andere tekst dan de brief die mr. Van Hall op zijn verzoek van de regering kan krijgen. De Konin gin zou het Koninklijk Besluit gister avond meteen hebben ondertekend. Mr. Beernink moet het gisteren zwaar te verduren hebben gehad in de minis terraad. Hem is verweten dat hij nog niet de moeite heeft genomen zelf con tact te zoeken met de commissie-En- schede over de toestanden in Amster dam. Bovendien namen zijn collega's het hem kwalijk dat hij nog niet wilde zoe ken naar een opvolger voor mr. Van Hall. Mr. Beernink heeft een paar da gen geleden in de vergadering van de vaste commissie voor binnenlandse za ken uit de Tweede Kamer moeten be kennen dat hij persoonlijk nog niet had gesproken met de samenstellers van het eerste interimrapport over de wanorde in Amsterdam. De minister zei toen dat zo'n gesprek ook niet zo belangrijk zou zijn, omdat het ontslag van mr. Van Hall op veel méér overwegingen berust dan het eer ste interimrapport. Ondanks dit excuus aan de Kamerleden heeft de minister, onder druk van het kabinet, toch nog geprobeerd zijn verzuim goed te maken. Hij heeft alsnog enkele inlichtingen gevraagd aan de commissie-Enschede. Minister Polak (justitie) had inmid dels een telefoongesprek gevoerd met professor Enschede. Mr. Beernink zou ook gisteren perti nent nog niet hebben willen praten over een nieuwe burgemeester voor Amster dam. Hij zou het nog steeds „onelegant" vinden al aan een opvolger voor mr. Van Hall te denken voordat diens ont slag officieel in kannen en kruiken is. In Den Haag werd dit uitgelegd als een politieke poging van minister Beer nink om zijn handen vrij te houden tot ADVERTENTIE ^OENTÈ het moment dat de P.v.d.A. zich heeft uitgesproken over het ontslag van mr. Van Hall. De socialisten zijn vastbeslo ten het mr. Beernink op alle mogelijke manieren moeilijk te maken. Zij willen 22 mei tijdens de debatten in de Twee de Kamer een stuk „vuurwerk" laten ontbranden tegen de minister. De P.v.d.A. wil niet alleen tegen mr. Beernink van leer trekken omdat zij oppositiepartij is en dus alle redenen zou hebben om de regering een hak te zetten. In socialistische kringen heeft men bovendien zó weinig waardering voor het beleid dat mr. Beernink 22 mei in de Tweede Kamer zal moeten verde digen, dat nu al smalend wordt gespro ken over een „tweede sigarendoos affaire". Daarmee bedoelt men in socialistische kringen dat de sigarenrokende minister Beernink de kwestie Amsterdam even fout heeft aangepakt als oud-minister Smallenbroek zou hebben gedaan. Bij de P.v.d.A. telt zwaar dat burge meester Van Hall bereid was zelf in het najaar ontslag te nemen, zodat er alle tijd zou zijn om rustig naar een opvol ger uit te kijken. ARNHEM Rust en privacy worden in een ziekenhuis nogal eens tekort ge daan. Informatie aan de patient door artsen en verpleegsters is vaak onvol- De patiënten worden som te kin derlijk behandeld; de plaatsing van de patient is ook niet alt(jd de beste, even min als het eten lang niet altijd ieder een bekoort. Deze opmerkingen kwamen naar vo ren op de vrijdag, de geboortedag van Florence Nightingale, in het Huis der Provincie te Arnhem gehouden Dag der Verpleging, waarop een aantal ex-pa- tienten gediscussieerd heeft over hun ervaringen als verpleegden. ••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••A Trots en blij buigen prinses Beatrix en prins Claus zich over hun zoon, prins Willem-Alexander. Het is de eerste foto, die van het prinselijk gezin is gemaakt. De gezondheidstoestand van moeder en zoon is zo goed dat geen me- dische bulletins meer zullen worden uitgegeven. (Van onze correspondent) LONDEN George Blake, de beruchte Engelse dubbelspion, die in oktober uit een Londense gevangenis ontsnapte, krijgt een functie by een nieuw Rus sisch cultureel centrum in Syrië. Ook een andere bekende Brit, die naar de Russen is overgelopen, de vroegere diplomaat Kim Philby is daar benoemd. Aldus een artikel in het Londense avondblad Evening Standard. Het Britse ministerie van Buitenland se Zaken weigerde gisteren ook maar iets over deze zaak te zeggen. George Blake, die in Rotterdam is geboren en die tijdens de oorlog heeft deelgenomen aan het verzet tegen de Duitsers, wordt hoofd van de Arabische school van het Russische instituut. Phil by gaat daar bij de afdeling geschiedenis werken. Het ministerie van Buitenlandse Za ken heeft in Libanon, bij de plaats Sjamloen een soortgelijk instituut als de Russen, Blake heeft daar enige tijd ge studeerd voordat hij in 1961 naar Enge land werd teruggeroepen en werd ge arresteerd wegens spionage voor de Rus sen. Hij was in dienst van de Britse Geheime Dienst. Blake kreeg 42 jaar. Het instituut van het Foreign Office in Libanon is bedoeld voor de studie van het Arabisch en van alle dialecten van die taal, van de Arabische geschie denis en dergelijke vakken. Britse di plomaten die aanstellingen krijgen in Arabische landen gaan eerst naar Sjam loen. Uiteraard ontkennen de Britten hard nekkig dat hun centrum in Libanon iets te maken heeft met spionage- en inlich tingenwerk, zoals algemeen wordt aan genomen. Het wordt beschouwd als het Britse spionage-centrum in het Nabye Oosten. Waarschijnlijk is de functie van dit instituut gewijzigd nadat Blake was ontmaskerd. Door zijn toedoen zijn vele tientallen geheime agenten die voor de Britten spioneerden, in Russische handen geval- ADVERTENTIE Voor en KERKEWIJK 6 - VEENENDAAL Bondsspaarbank. len. Vele anderen zijn onmiddellijk van hun werkterrein teruggeroepen. Kim Philby schijnt al in Damascus te zijn aangekomen voor zijn nieuwe werk. Hij werd in 1951 uit de Britse diploma tieke dienst ontslagen omdat hij com munistische denkbeelden huldigde. In 1963 werkte Philby in de Libanese hoofdstad Beiroet als correspondent voor enkele Britse weekbladen. Van daar ver trok hij in het geheim met een Russisch schip naar de Sovjet-Unie, waar hij niet alleen politiek asiel kreeg, maar ook de Russische nationaliteit. Philby heeft, zo bleek later, indertijd de Britse diplomatieke ambtenaren Guy Burgess en Donald Maclean gewaar schuwd dat ze onder verdenking ston den. Dat tweetal is toen in 1951 spoor slags uit Engeland weggegaan. Ook zij doken later in de Sovjet-Unie op. ALMELO De politie van Almelo heeft de negentienjarige F. G. H. uit Vriezen veen bekeurd voor 23 strafbare feiten. Hij had geprobeerd in een wrak van een auto, dat hij voor twintig gul den had gekocht, aan een hem achter volgende motoragent te ontkomen. PARIJS Een 69-jarige inwoner van Saint Brieuc aan de noordkust van Frankrijk heeft zijn bedrijf in bouw materialen, inclusief voorraden en bank saldo, overgedaan aan zijn tien man personeel. De man, Ernest Prigent, liet zijn werknemers weten dat hij het tijd vond om zich terug te trekken. Prigent is ervan overtuigd dat zijn zaak goed zal blijven draaien nu zijn personeel de baas in eigen huis is. JACKSON Honderden leden van de nationale garde en politiemannen hebben gisteren de orde hersteld op het terrein van de negeruniversiteit te Jackson, in de Amerikaanse staat Mississippi, waar by onlusten door schoten een neger om het leven is ge komen en zyn twee gewond. De relletjes waren woensdagavond begonnen, toen twee negeragenten een neger wilde aanhouden, die op een weg over het universiteitsterrein de maximum-snelheid had overschreden. Ongeveer 2.000 studenten en andere negers uit de stad begonnen toen te ageren tegen de politie. Donderdagavond probeerden de be togers herhaaldelijk door te breken naar het centrum van Jackson. Ten slotte opende de politie, gesteund door leden van de nationale garde met pantserwagens, het vuur, waardoor een negerchaufeur dodelijk werd gewond en twee anderen minder ernstige ver wondingen opliepen. Een aantal poli tiemannen werd licht gewond. Twaalf studenten werden later aangehouden, toen zij zich niet aan een uitgaans verbod stoorden. WENEN (UPI, Reuter) Martin Bormann, de plaatsvervanger van Hit- Ier, is misschien gegrepen. De veiligheidspolitie in Guatemala arresteerde donderdag een man die Bormann zou kunnen zijn. Hij wordt nu streng be waakt in de stad Guatemala. (Van onze Amsterdamse redacteur) AMSTERDAM Het „inspelen" van de nieuwe luchthaven wordt niet alleen bemoeilijkt door kinderziekten: er zijn ook saboteurs aan het werk op Schiphol. In het vrachtgebouw bleken gisteren enkele toevoerkabels van het computersysteem te zijn doorgesneden: Men moest toen terugkeren tot het oude systeem, zonder automatisering dus. Boos opzet bleek ook in het spel by de verstoppingen van het buizenpost systeem. Monteurs hebben er na dagen lang zoeken diverse tennisballen uitge haald en zelfs enkele sinaasappelen. De stagnatie b(j de liften is ontstaan door dat er telkens misbruik wordt gemaakt van de noodremmen. Uiteraard worden alle gevallen onderzocht door het bureau Orde en Veiligheid van de luchthaven. De Schipholpolitie vermoedt, dat ontevreden employés hun ongenoegen kenbaar willen maken over allerlei nieuwe regelingen en een aan tal gebreken. Ook is het personeel in het algemeen slecht te spreken over de te lefoonverbindingen: tal van toestellen zijn wel gemonteerd, maar niet aangeslo ten. De centrales zijn overbelast; de luchthaven is ook van buitenaf vrijwel on bereikbaar. De arrestant, die circa zeventig jaar is, heeft zijn gezicht blykbaar door plastische chirurgie laten veranderen. Men heeft altyd aangenomen dat Bor mann, als hij nog leeft, dat ook heeft laten doen. Meteen na de arrestatie heeft men vingerafdrukken van de man genomen en andere proeven uit gevoerd om achter zijn identiteit te ko men. In West-Duitsland, waarheen de vin gerafdrukken worden gestuurd, zal de openbare aanklager in Frankfort, dr. Fritz Bauer, laten vaststellen of de vingerafdrukken werkelijk van Bor mann zijn. Vandaag zullen de afdruk ken waarschijnlijk in Duitsland aan komen. De resultaten van het onder zoek zullen niet voor dinsdag bekend zijn omdat maandag niet wordt ge werkt. Er waren nog geen plannen om leden van de staf van dr. Bauer naar Guate mala te sturen om na te gaan of de arrestant Bormann is. „Zolang we de vingerafdrukk niet hebben bekeken zou dat verspilling van geld en tijd zijn" aldus dr. Bauer, „vooral omdat Bormann waarschijnlijk een plastisch- chirurgische operatie heeft ondergaan. Inmiddels was ir. Simon Wiesenthal, hoofd van het Joodse Documentatie centrum in .Wenen, gisteren erg scep tisch over de berichten dat Hitiers plaatsvervanger zou zijn gearresteerd. Hij wees er op dat zelfs een grote ge lijkenis tussen de gearresteerde man en Bormann nog niet voldoende bewijs op zou leveren over de ware identiteit van de man. Wiesenthal zou echter iemand naar Guatemala sturen zodra de aanwijzin gen dat het hier werkelijk om Bor mann.-gaat sterker worden. Hij heeft een medewerker in Zuid-Amerika. Die kent Bormann en hij ontmoette hem voor het laatst twee jaar geleden. Wie senthal achtte het overigens niet uit gesloten dat de arrestant een „stunt man" is dié de sporen van de werkelij ke Bormann moet afleiden. De politie in Guatemala onthield zich gisteren van commentaar over de ge arresteerde man. Ze vertelde alleen dat hij was aangehouden in de stad Mariscos, 250 kilometer van de stad Guatemala. Estuardo Garcia Gomez, het hoofd van de veiligheidspolitie, ont kende dat de jacht op de man was in gezet op instigatie van Israël. (De nazi moordenaar Adolf Eichmann werd in 1962 door Israëlische agenten uit Ar gentinië ontvoerd). Martin Bormann werd Hitiers plaats vervanger nadat Rudolf Hess in 1941 in een vlaag van waanzin naar Enge land was gevlogen. Zowel de Westduit- se als de Israëlische justitie zoeken hem al jaren omdat hij de enige hoog geplaatste nazi is die nog steeds vrfl rondloopt. Berichten dat hij bij de ver overing door de geallieerden van Ber lijn om het leven zou zijn gekomen zijn in latere jaren vele malen tegen gesproken door mensen die hem in Brazilië, Chili, Guatamala of Argenti nië hadden gezien. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De scheepswerven krygen geen uitvoervergunning vooraf voor de bouw van drie onderzeeërs voor Zuid-Afrika. Het kabinet-De Jong heeft dit in zyn vergadering van gisteren met zoveel woorden in een schriftelyk antwoord op vragen van het socialistische Twee de-Kamerlid drs. J. M. den Uyl neer gelegd. Dat antwoord zal dinsdag of woensdag worden vrygegeven. Gisteren is duidelijk geworden, dat het kabinet-De Jong zich op hetzelfde standpunt stelt als indertijd het kabi- net-Cals. Dat wil zeggen, dat de rege ring pas over een uitvoervergunning zal beslissen als de bij de werven De Schel de en Wilton gebouwde onderzeeërs klaar zouden zijn. Van onze weerkundige medewerker) Wij verwachten dat het weer met Pinksteren door de bank genomen niet ongunstig zal zijn. De tempera tuur blijft in de overwegend zuidelij ke luchtstroom in Gelderland vooral aanvankelijk zomers met middag waarden tussen 23 en 26 graden Cel sius. Als reactie hierop houdt de de kans op enkele regen- of on- tveersbuien in de namiddag en avond aan. Het warme weer met slechts tijdelijke en plaatselijke af koeling kan voorlopig aanhouden, door het zeer weinig van plaats ver anderen van een Portugese depres sie met uitlopers over West-Frank- rijk tot Zuid-Noorwegen. Een kou- 4 front boven het noordwesten van de J Britse eilanden komt hierdoor niet 4 dichterbij. 4 Het is wel mogelijk dat op Pink- 4 stermaandag weer wat koelere lucht 4 naar onze omgeving wordt gevoerd, gepaard met een tijdelijke opleving 4 van de buiigheid. Maar ook in dat geval zullen er opklaringen blijven 4 komen. V

De Vallei | 1967 | | pagina 1