Wereldgezondheidsorganisatie '"f/mf konit tot conclusieslachtoffers Ongeval, hart en kanker in industrie-landen meestal doodsoorzaak België en S.H.A.P.E. komen tot akkoord Kennedy-ronde slijtageslag als NATUURRUBBER IN VERDEDIGING Over de grenzen Tam-tam Sovjet Jazz-festival in Estland een succes Ex-Britten in Damascus Naam Boy Scout verdwijnt Overstromingen in Turkije Wiesenthal moet bewijs waarheid leveren Financiële actie Indonesië Ky kandidaat presidentschap BANDITISME op SARDINIË Niemand wenst te falen NOG NET IETS VOOR MORGEN De Cosmos-157 gelanceerd Nieuw vliegveld bi] Londen Prijs in Cannes film Blow Up voor Operatie van Brussens geslaagd BELASTING HART DRANK JONGE MOEDERS FANFANI IN MOSKOU mm&m 3- i ■hhi mmmamm m m. mm ■■aiSl Wm IS mm KNELLEN BEWEGING GRIEKSE KERK ONDER MILITAIR TOEZICHT D D' WEER WINST VOOR DE CONSERVATIEVEN ZATERDAG 13 MEI 1967 LONDEN Britse regeringsauto riteiten stellen rustig een onderzoek in naar berichten dat de Sovjet-Unie vol gende maand een cultureel instituut gaat openen in Damascus met twee Britse vluchtelingen in de staf van die instelling. De berichten dat de veroordeelde spion George Blake aan het hoofd zal staan van de Arabische afdeling van het instituut en de overloper Harold „Kim" Philby aan de afdeling geschie denis zal werken, kwamen via Israëli sche zegslieden naar Londen. Thans heeft een woordvoerder van het Foreign Office geweigerd commen taar te leveren en daarna verklaard „wij hebben geen enkele inlichting over die berichten". Van andere zijden werd echter ver klaard, dat de Britse ambassade in de Syrische hoofdstad opdracht gekregen heeft snel een onderzoek in te stellen. Blake werd zes jaar geleden veroor deeld omdat hij als dubbelagent ge werkt had voor de Sovjets, toen hij lid was van de staf van een Britse culturele missie in Libanon. De Arabieren ge loofden dat de missie een Brits spio- nagecentrum was. Blake werd tot 42 jaar veroordeeld, maar ontsnapte ver leden jaar op 22 oktober uit de Worm wood gevangenis en verdween. Philby, voormalig diplomaat liep in 1963 naar de Russen over. is heel goed ge- PARIJS „Alles gaan", zo is vrijdag meegedeeld door artsen van de kliniek in Parijs, waar de Franse zanger en componist Geor ge Brassens geopereerd is. Er is een niersteen verwijderd zonder veel moei lijkheden. Brassens zal zeker nog wel veertien dagen in de kliniek moeten blijven. GENÈVE Als g\j tussen een en 44 jaar oud zjjt en in een geïndustrialiseerd land woont, zult gy hoogstwaarschyniyk sterven tengevolge van een ongeval, het meest waarschijnlijk een verkeersongeval. AI» gU ouder wordt dan 44, hebt gy alle kans te sterven aan een hartkwaal of kanker. Dit zyn de voornaamste conclusies uit een rapport van de World Health Or ganisation (Wereld-gezondheidsorganisatie WHO) over de doodsoorzaken, dat onlangs is gepubliceerd. LONDEN. De vereniging van Boy Scouts heeft „Boy" uit haar naam ge schrapt, om te laten uitkomen dat het programma van de beweging geldt voor jongens van acht jaar tot jonge mannen in het begin van de twintig. Op de vraag wat Lord Baden-Powell de oprichter van de Boy Scout hierover zou zeggen zei een woord voerder van de vereniging: „Wij gelo ven dat hij het zou goedkeuren. Hij zou de eerste zijn die de logica van de wijziging zou inzien per slot van re kening was hij een pionier bij de op voeding van de jeugd." Een andere revolutie in de padvin dersbeweging komt in oktober tot stand de officiële dracht wordt dan een lange broek. ISTANBOEL Tenminste vier per sonen zijn verdronken en 15 personen hebben letsel opgelopen, bij overstro mingen in Midden- en Zudoost-Turkije. De overstromingen volgden op zware regenval. Bijna 150 huizen zijn verwoest of zwaar beschadigd. Het zwaarst getrof fen is de provincie Konya in Centraal- Anatolië en de gebieden van Malatya en Kilis in het Zuidoosten. WENEN Een aanklacht wegens laster ingediend door de veroordeelde oorlogsmisdadiger Erich Rajakovic te gen het hoofd van het Joodse documen tatiecentrum, Simon Wiesenthal, is na een korte zitting door de rechtbank ver daagd. De rechtbank verzocht Wiesenthal „bewijs van de waarheid" te leveren over een enkele zin die Rajakovic in- criminerend vond in Wiesenthal's boek „Die Mörder unter uns". De zin, die betrekking heeft op Raja kovic luidt: „im Triiben flachen, lohnt es sich" (Het is goed vissen in troebel water). Wiesenthal verklaarde voor de rechtbank, dat de passage een alledaag se waardering van Rajakovic is en ver wees naar zijn zakelijke activiteiten in Oosteuropese landen na de oorlog, en er voor, toen hij officier bij de SS was. Rajakovic verscheen in de rechtszit ting vergezeld van zijn advocaat. Hy werd in 1965 veroordeeld toen een jury hem schuldig bevond aan „geweldda den" bij de deportaties van Nederland se Joden naar Duitse concentratiekam pen. Hij werd opgespoord met hulp van Wiesenthal. Hij werd in 1965 uit de gevangenis ontslagen, toen de recht bank zijn voorarrest in zijn vonnis op nam. Hij woont nu in Graz (Oosten rijk). DJAKARTA Niet door regeringen gedekte buitenlandse vorderingen, zul len worden omgezet in nieuwe investe ringen van buitenlands kapitaal, zo heeft het Indonesische kabinetspresi dium bepaald. Het heeft de centrale bank opdracht gegeven, een program ma voor de omzetting van schulden in investeringen op te stellen, dat voorziet in de investering van uitstaande bui tenlandse particuliere vorderingen, die niet door buitenlandse regeringen wor den gedekt in Indonesische economi sche ontwikkelingsprojecten. De centrale bank mag particuliere vorderingen voldoen in rupia's tegen een koers die is vastgesteld bij de wet op de buitenlandse investeringen, zo luidt de opdracht. Hieraan wordt toe gevoegd dat de rupiabedragen door de centrale bank beheerd moeten worden, als een persoonlijke rekening van de betrokken crediteur en slechts besteed mogen worden voor investeringen in goedgekeurde ontwikkelingsprojecten. De Indonesische regering zal de om gezette vorderingen precies zo behan delen als nieuwe investeringen van buitenlands kapitaal op basis van de wet op de buitenlandse investeringen. De vorderingen zullen worden gedekt door staatsobligaties die een rente van drie procent per jaar dragen. De loop tijden zullen in overeenstemming zijn met de voorwaarden die in december 1966 in Parijs zijn overeengekomen. Het omzettingsprogramma wordt uitge voerd met terugwerkende kracht tot 10 mei j.l. BRUSSEL. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Harmei en de NAVO-opperbevelhebber ln Europa, Lemnitzer, hebben vrijdag in Brussel een overeenkomst ondertekend, die re gelingen omvat inzake het nieuwe NAVO-hoofdkwartier dat onlangs is ge vestigd te Casteau bij Bergen. De NAVO aanvaardt met dit akkoord de verplichting het hoofdkwartier niet te verplaatsen (in vredestijd althans) zonder toestemming van de Belgische regering. Het aantal personeelsleden kan niet zonder Belgische instemming worden uitgebreid met meer dan tien procent. Shape kan ook geen koop- of huurcontracten op onroerende goede ren sluiten, zonder toestemming van de Belgische regering. De Belgische regering van haar kant, verleent het NAVO-hoofdkwartier zeke re extra territoriale rechten en bepaal de diplomatieke voorrechten, ten be hoeve van de NAVO-bevelhebber en een vijftal generaals of admiraals. Het NAVO-hoofdkwartier krijgt be lastingvrijdom. De buitenlandse militai ren betalen belasting op hun inkomen in het land dat hen betaalt. Voor bur gerlijk personeel geldt dezelfde rege ling als voor andere Internationale or ganisaties: zij betalen geen belasting op hun salaris als dat door de organi satie wordt betaald, of in het land van EEG of zij vallen onder de belastingen van het land van herkomst, als de lid staten hun salarissen uitkeren. In de kantines van Shape genieten „redelijke" hoeveelheden waren belas tingvrijdom de Belgische regering bepaalt de aard en omvang ervan. Er moet nog een akkoord worden ge sloten voor het stichten van een inter nationale school te Casteau, waarbij de verschillende regeringen zullen moeten instaan voor het onderhoud van hun eigen afdelingen. DALAT (Zuid-Vlëtnam) Premier Ngoejen Cao Ky van Zuid-Viëtnam heeft meegedeeld, dat hij zich kandi daat stelt voor het presidentschap van zyn land in de komende verkie zingen. Ky heeft verklaard dat hij vorige week een lang gesprek heeft gehad met het huidige staatshoofd, ge neraal Ngoejen Van Thieu, waarby hij hem heeft meegedeeld dat hij van plan was zich kandidaat te stellen. Gisteren heeft Ky het kabinet inge licht. Thieu was ook een potentiële kan didaat voor het presidentsschap, maar Ky heeft verklaard dat hij voor het ogenblik geen mogelijkheid ziet dat Thieu zich ook kandidaat zal stellen. Doet hy dit wel, dan zal Ky zich te rugtrekken. „Ik zal nooit zijn tegen stander zijn", verklaarde Ky. Een kandidatuur van beiden in de presidentsverkiezingen van septem ber zou kunnen leiden tot verdeeld heid binnen de militaire leiding van het land en een verdere verminde ring van het Zuidviëtnamese element in de strijd in het land meebrengen. Na de presidentsverkiezingen zullen verkiezingen voor een nationaal par lement worden gehouden, zodat voor het einde van het jaar Zuid-Viëtnam althans de uiterlijke vorm van een democratie zal hebben. Het heeft betrekking op 23 industrie landen. Het onderzoek van de organisatie heeft enkele schokkende cijfers opge leverd betreffende de ongevallen van jonge kinderen. Bijna een derde van de sterfgevallen in de leeftijdsgroep van een tot vier jaar was het gevolg van ongevallen, in meerderheid ver keersongevallen. Tussen de 5 en 14 jaar steeg het verhoudingscijfer tot 43 procent. Ook tussen de 15 en 44 jaar waren de on gevallen met 27 procent nog de voor naamste doodsoorzaak. Tussen de 45 en 64 jaar namen kanker en hartkwalen, elk met 30 procent van alle sterfgevallen, de taak van de ongevallen over. Boven de 65 namen hartkwalen 36 procent voor hun rekening, gevolgd door be roertes en kanker, elk met 16 pro cent. Volgens globale cijfers waren hart kwalen in de 23 landen nog de voor naamste doodsoorzaken, verantwoor delijk voor 32,5 procent van alle sterf gevallen. Kanker kwam met 18,6 pro cent op de tweede plaats, gevolgd door beroertes (13 procent) en onge vallen (5 procent). De zelfmoorden namen toe. Zij kwamen als doodsoorzaak op de zes de plaats in Denemarken, Finland en Zweden en op de zevende in Australië, Oostenrijk en West-Duits- land. In België, Canada, de V.S., Nieuw-Zeeland en Noorwegen kwa men zij pas op de tiende plaats. In het rapport wordt erop gewezen dat de overwinningen, behaald op traditionele gesels van de mensheid, zoals de tuberculose, grotendeels te niet zijn gedaan door de geweldige toeneming van het aantal ongeval len. Cirrhose van de lever was in ver scheidene landen een van de voor naamste doodsoorzaken. Deze ziekte kwam op de zesde plaats ln Frank rijk en West-Duitsland, op de zeven de in Italië, op de achtste in Oosten rijk, Griekenland, Zwitserland en de V.S. Deze ziekte Is tengevolge van drankmisbruik. In de ontwikkelingslanden waren infectieuze en parasitaire ziekten nog altijd de voornaamste doodsoorzaken. Uit een onderzoek in 17 landen van Afrika, Midden- en Zuid-Amerika en Azië (met uitzondering van India) bleken gastro-enteritis, influenza en longontsteking de meeste sterfgeval len veroorzaakt te hebben. In Egypte was 37 procent van alle sterfgevallen te wijten aan gastro- enteritis. In Costa Rica was dit per centage 15,5 in Guatemala 14,5 in Nicaragua 12, op Mauritius 10,9 in Mexico 10,8 en in Columbia 10,5. Influenza en longontsteking maak ten 16,3 procent van alle slachtof fers in Chili, 15,5 procent in Guate mala, 14,5 procent op de Philippij- nen en 13,1 procent in Mexico. Het rapport van de Who merkt evenwel op: „dit sombere beeld is echter helderder dan tien jaar ge leden en de verbetering van de sterf gevallen tengevolge van vele ziekten, die te voorkomen zijn, zoals mala ria." Hieraan wordt toegevoegd, dat de grootste vooruitgang zich heeft ge toond onder jonge vrouwen in de ont wikkelingslanden, voor wie het moe derschap thans ,niet zoveel gevaar meer medebrengt. Er is een sterke vermindering gerapporteerd in het aantal sterfgevallen bij verlossingen en door complicaties tijdens zwan gerschap of bevalling. MOSKOU Amintore Fanfani, de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, is in Moskou aangekomen. Hy zal met ambtgenoot Andrei Gromyko van gedachten wisselen over internatio nale vraagstukken, waaronder Viëtnam en de ontwapening. CAGLIARI Terwijl de politie op Sardinië zocht naar de man die vorige week twee carabinieri heeft doodgescho ten, hebben als politie-agenten vermom den, een rijke slager weten te ontvoe ren. Zy zullen ongetwyfeld een los prijs van zijn familie eisen. De president van de bank van Sardi nië, dr. Vittorio Bozzo, is met de dood bedreigd als hy geen 300.000 gulden be taalt. vmmamm De Franse ontwerper Jacques Heim heeft ons nog juist voor Pinksteren ver rast met enige creaties voor de zomer. Links een zonnig pakje, compleet met pet en laarzen. Midden een wit geplisseerde crêpe japon zonder mouwen. Rechts een shirt-short-combinatie van katoen met pet en laarzen in zilver materiaal. TALLIM (Estland) De lang- harigen, baardigen en rumoeri- gen zijn ten slotte verschenen op het eerste grote internationale jazz festival dat ooit in de Sovjet-Unie gehouden wordt. Ongeveer 500 jongelui verschenen in een jeugdclub voor een gecombi neerde jam session en jazz work- MOSKOU De Sovjet-Unie heeft de lancering bekendgemaakt van een onbemande aardsatelliet in een baan gelijk aan die van de Soyoez-1, die vorige maand te pletter sloeg. In een officiële bekendmaking wordt gezegd, dat de nieuwe satelliet, de Cos- mos-157, in een ellipsvormige baan ge bracht werd met een hoogste punt van 294 km en een laagste punt van 202 km. De Spoetnik maakt elke 89,4 minuut een rondje om de aarde in een hoek van 51 graden 30 minuten. De nieuwe satelliet is een weten schappelijke. Verdere bijzonderheden werden niet verstrekt. LONDEN In de buurt van Londen zal een vliegveld worden aangelegd om de zwaarbelaste luchthavens in Heath row en Gatwick te ontlasten. Het nieu we vliegveld komt in Stansted, ongeveer zestig km van de hoofdstad. De bouw kosten worden begroot op 460 miljoen gulden. DEN HAAG Bezorgdheid over de positie van de natuurrubber op van de steeds groter wordende con currentie van synthetische rubber soorten in gevaar dreigt te komen, heeft de „International Rubber Study Group" tot de overtuiging geleid, dat op korte termijn maatregelen zullen moeten worden genomen tot verho ging van de efficiency in de natuur rubberindustrie. De studiegroep, die de afgelopen dagen in de Haagse Ridderzaal haar 81e bijeenkomst heeft gehouden, hield zich bezig met een onderzoek van de statistische cijfers inzake de rubber positie en maakte schattingen van de behoeften aan natuurrubber en syn thetische rubber gedurende 1967. De wereldconsumptie van rubber zal naar schatting 2.555.000 long ton na tuurrubber en 3.350.000 long ton syn thetische rubber bedragen. Daarnaast zal 10.000 long ton natuurrubber nood zakelijk zijn om de voorraden op het gewenste peil te doen houden. De International Rubber Study Group verleende haar goedkeuring aan een actieprogramma, dat o.m. beoogt het verzamelen Van meer gege vens over de minimumprijzen, teneinde nieuwe investeringen in de komende jaren te bevorderen. Belangrijk acht zij voortzetting van het, met regelmatige tussenpozen, opmaken van een in zicht in de vooruitzichten voor natuur rubber, terwijl een studie zal worden gemaakt van de nationale maatregelen ter bescherming en subsidiëring van de rubberindustrieën en hun invloed op de wereldprijzen. De groep zal onmiddellijk wegen zoeken welke zullen moeten leiden tot een zo goed mogelijke doeltref fende internationale samenwerking door middel van uitwisseling van ge gevens op ruimer schaal en door voorlichting aan de planters van na tuurrubber, om de meest doeltreffen de werkwijzen toe te passen. Voorts zal men zorgvuldig nagaan welke verschillen er bestaan tussen de bin nenlandse en overzeese vracht- en verzekeringsprijzen voor natuur- en synthetische rubber. BIJSTAND Zonder uitstel moet by de aangewe zen internationale financiële organisa- GENÈVE Het overleg ln de Kennedy-Ronde Is de beslissende laatste fase van 72 uur ingegaan. Na byna vyf jaar onderhandelen over verlaging van invoer rechten op basis van wederkerigheid, hebben de 58 delegaties verklaard dat als zondag te middernacht geen overeenstemming is bereikt, ze „de pyp beter aan Maarten" kunnen geven. Reeds tweemaal is een zogenaamde uiterste termijn voor overeenstemming verschoven, maar het lijkt erop dat het ditmaal menens is. Als er tijdens het pinksterweekeinde overeenstem ming wordt bereikt, dan zullen de be trokken landen nog maar nauwelijks tijd hebben de overeenkomst te ratifi ceren en te tekenen voor 30 juni. Op deze dam loopt de Amerikaan se wet op de uitbreiding van de han del af. Bij deze wet werd het Ameri kaanse regeringsmandaat tot onderhan delen in de Kennedy-ronde geregeld. De kans lijkt gering dat het Amerikaanse Congres de wet in de huidige vorm zal willen vernieuwen. Slagen of falen is afhankelijk van de onderhandelingen tussen de twee groot ste handelsblokken, de Verenigde Sta ten en de EEG. De voornaamste knel punten zijn de granen en de chemica liën. Als deze punten geregeld zijn, lijkt het nagenoeg onmogelijk dat de zaak nog op een van de kleinere pun ten afspringt. De vooruitzichten op een overeen komst over de granen zijn verbeterd in de afgelopen 48 uur. De Verenigde Staten hebben de eis laten vallen dat de EEG slechts 87 procent van de eigen graanbehoefte uit eigen produktie mag dekken, waarbij de rest van de markt open moet blijven voor Amerikaanse exporteurs. In ruil daarvoor heeft de EEG toegezegd meer te zullen bijdra gen aan een op Amerikaans voorstel op gezet plan voor voedselhulp aan ontwik kelingslanden. Op het punt van het andere struikel blok, de chemicaliën, is ook enige be weging te bespeuren. De kwestie van het Amerikaanse systeem van heffing van invoerrechten hiervoor, het ASP- systeem. heeft de gemoederen aan weerszijden menigmaal tot het kook punt gebracht. Het systeem kan voor sommige chemische verfstoffen leiden tot een belasting van 171 procent van de waarde bij invoer. De moeilijkheid is dat alleen het Amerikaanse Congres het systeem kan veranderen. Het valt niet onder het onderhandelingsmandaat van de Amerikaanse delegatie. De EEG heeft nu een compromis van Britse zijde aanvaard, waarbij de Verenigde Staten hun tarieven voor chemicaliën tot de helft zullen reduce ren, terwijl de Eurpese landen begin nen met een verlaging met 20 procent en de overige 30 procent laten wachten op het afschaffen van het ASP-systeem. De Verenigde Staten houden echter nog vast aan een eis tot verlaging door de EEG van 35 procent. De Verenigde Staten hebben wel in gestemd met een plafond in de tarie ven voor chemicaliën van 20 procent, maar voor de chemicaliën die onder het ASP-systeem vallen willen ze buitenge wone protectionistische maatregelen. De EEG heeft hierop met „nee" ge antwoord. De onderhandelingen hebben plaats in de Villa Le Bocage van de algeme ne overeenkomst inzake tarieven en handel (GATT), het orgaan dat de Ken nedy-ronde administreert. De Britse di recteur-generaal van de GATT, Eric Wyndham-White heeft de afgelopen we ken reeds menige impasse helpen door breken. Over het algemeen laat men zich op timistisch uit. Geen van de delegaties wenst het odium op zich te laden het overleg te hebben doen mislukken. Vrij wel elke delegatie heeft de vrees uit gesproken voor een golf van protectio nisme over de hele wereld als het overleg mislukt. ATHENE De nieuwe „heilige synode" van de Grieks-orthodoxe staatskerk, ingesteld door het nieuwe militaire regime, zal heden bijeenko men om een nieuwe primaat te kiezen, aldus werd officieel bekend gemaakt. Een woordvoerder voor de regering zei dat het nieuwe kiessysteem van de kerk gelijk zal zijn aan dat wat ge bruikt werd door de orthodoxe kerk in de dagen van Byzantium. De primaat van Griekenland, aarts bisschop Chryssostomos, 86, is met pensioen gestuurd en de metropoliet Constantinos van Patras is tijdelijk tot nieuwe kerkleider benoemd. Constantinos staat nu aan het hoofd van een heilige synode van negen man die de nieuwe primaat zal kiezen. Krachtens een nieuwe wet worden alle geestelijken boven de 80 naar huis gestuurd. Chryssostomos ligt in een zie kenhuis in Athene na een hartaanval, die hij twee weken geleden kreeg. CANNES (FRANKRIJK) De Brits-Italiaanse-Amerikaanse film „Blow Up" heeft de hoogste prijs ge kregen van het filmfestival. De film is gemaakt voor Metro Goldwyn door de Italiaan Michelangelo Antonioni. Producent was Carlo Ponti, man van Sophia Loren. De Zweedse actrice Pia Degermark werd de prijs toegekend voor de beste actrice. Een Israëlische acteur, Odded Kot- Ier, kreeg de eerste prijs voor de bes te acteur. De prijs van het Int. Katholieke Filmbureau is op het filmfestival in Cannes toegekend aan de film „Mou- chette" van de Fransman Robert Bres son. De internationale kritiekprijs is ver leend aan „Terra em transe" van de Braziliaan Glauber Rocha en aan de Zuidslavische film „Skulpjaci Perja" van Aleksandar Petrovic. Deze prijzen zijn toegekend door de internationale federatie van de filmpers (Fipresci). De internationale unie van de kritiek (Unicrit) heeft haar prijs gegeven aan de Britse film „Accident" van Joseph Losey. De filmcritici van Madrid en Barce lona hebben aan aan Terra em Transe de Luis Bunuel prijs toegekend. shop. Het was het begin van een formeel programma op de tweede dag van het festival van vier da gen in Sovjet-bezet Estland. De fluitende, juichende menigte maakte meer lawaai in de kleine jeugdclub, dan het publiek van de eerste avond van 6000 personen in het ruime Sportpaleis. Kurt Emberg, een hot trompet tist uit Zweden ontketende een la wine van applaus met een serie New Orleans stukken. Daarna had een van de onwaar schijnlijkste tonelen voor de Sovjet- Unie plaats. De kaalhoofdige, baardige Zweed se jazzpianist Thomas Utterström liet jazztechnieken zien in een ten toonstellingszaal van de jeugdclub. De muren waren bedekt met mo derne abstracte schilderijen. Twee jaar geleden werd officieel in Moskou de jazz toegestaan. Maar abstracte kunst is daar nog steeds taboe. Eerder dit jaar had den de Sovjetautoriteiten een Mos- kouse tentoonstelling van abstracte en moderne schilders 90 minuten na de opening gesloten. Maar Tallin was in kwesties van toezicht op de kunst veel liberaler. Toch is er een vaste grens aan het liberalisme hier. De Sovjetculturele autoriteiten proberen hun eigen jazzbeweging te ontwikkelen en de Amerikaanse invloed erop weg te werken. Voor de Sovjet-jazzmusici was de grote vraag echter: „waar is Lloyd?" en „wanneer gaat Lloyd spelen?" Lloyd is saxofonist Charles Lloyd, de leider van een snel naar voren komende avant garde jazzgroep in Amerika. In de afgelopen twee jaar heeft hij veel succes gehad op alle belangrijke Europese en Amerikaan se jazzfestivals. ties worden aangedrongen, elk ver zoek om buitenlandse financile bij stand, bedoeld om de industrie de ge legenheid te geven haar produktie- kosten te verlagen via herbeplanting en andere maatregelen in welwillende overweging te nemen. De groep zal nagaan welke moge lijkheden er zijn te komen tot een in ternationale actie om meer stabili teit in de prijzen van natuurrubber te brengen. De natuurrubber producerende lan den wordt aanbevolen een krachtig herbestedingsprogramma ter hand te nemen, waarbij rubberbomen met lage opbrengst worden vervangen door bomen met hoge opbrengst. De laatste brengen driemaal zoveel op als de eerste. De rubber study group zal de gemaakte vorderingen aan de hand van het actieprogramma in september van dit jaar, op de 19e al- gemerte vergadering van de groep in Sao Paulo (Brazilië), nader bezien, zo blijkt uit het slotcommuniqué na afloop van de bijeenkomst transistor-radio heeft op het donkere continent de Afrikaanse sprekende trommel verdrongen als het voornaamste middel om over grootse afstanden boodschappen over te brengen. In afgelegen dorpen stemmen de Afrikanen nu af op hun geliefd Afri kaans station, op Cairo, Londen of de Stem van Amerika. De kleine, draagbare radio veran dert in snel tempo de levenswijze van de Afrikanen. Zij brengt hun de stem over van hun nationale leider of heersende partij, tezamen met een massa buitenlandse berichten en pro paganda. Velen zien de kleine praatdoos als „het einde" in zwarte magie en dit draagt veel bij tot vergroting van de populariteit van zwarte regeringslei ders. T"|e meeste Afrikaanse regeringen plaatsen tegenwoordig binnen- en buitenlandse radioverbindingen hoog op hun verlanglijsten. De radio is een wezenlijk deel geworden van het politieke apparaat van de rege rende partij. De zwarte leiders be hoeven nu niet langer lange, moeilijke reizen te maken om tot het volk te spreken. Krachtige radiozenders verschaffen zwarte Afrikaanse leiders de moge lijkheid, hun persoonlijkheid en in vloed tot ver buiten de grenzen van hun eigen gebied te doen gelden in landen, waar geen enkel stamhoofd dat zichzelf respecteert, het zonder een transistor-radio voor alle golf lengten zou willen stellen. Maar vele radio-kana1"" '°n NASSER moderne trommel door ruziënde zwarte staten gebruikt voor het voeren van een ononderbro ken propaganda-oorlog. gom alia, dat een grensoorlog voert tegen het naburige Kenya en Ethiopië, doet felle aanvallen op de regeringen van beide landen. Op 1600 km afstand zendt de „ver bannen N'Kroemah herhaaldelijk uit over Radio-Guinee, in de hoop een deel van zijn verloren prestige in de Afrikaanse politieke wereld te herwin nen. Vanuit Cairo bejubelen uitzendingen in een dozijn Afrikaanse talen de Verenigde Arabische Republiek van president Nasser tot in de vier uit hoeken van Zwart Afrika. Radio-Algerije wordt luid en duide lijk ontvangen, zijn muzikale pro gramma's onderbrekend met propa ganda, hoofdzakelijk gericht tot de voormalige Franse gebieden. Tanzania, dat bestaat uit het vroe gere Tanganyika en het eiland Zanzi- zar en onder invloed van communis tisch China staat, zendt geregeld pro paganda in communistische stijl uit naar de zwarte massa's in door blanken bestuurde gebieden Mozambique, Rho- desië en Zuid-Afrika. Communistisch Chinese technici werken in hoog tem po aan de voltooiing van een nieuwe 100-kilowatt-zender, die propaganda zal uitzenden naar alle zwarte sta ten. Brazzaville heeft jaren een hatelijke radio-oorlog gevoerd tegen zijn buur land, de onrustige Kongo. De „stem van Nigeria", zendt pro gramma's uit naar het zuiden, naar wat men de „racistische regimes van Smith en Vorster" (Rhodesië en Zuid- Afrika) noemt. Uit Liberia aan de hete Westafri- kaanse kust, komt de stem van Ame- •ika, waarvan de Afrikanen vooral het iazz-muziek in de avond waarderen. BBC exploiteert een zender in het door zwarten bestuurde Bot swana, deze zendt een propaganda- dienst uit naar Rhodesië. Zelfs de Spanjaarden, wier enig be zit bestaat uit een klein eiland aan de westkust met name Fernando Po en twee kleine gebieden op het vaste land, Rio Muni en de Spaanse Saha ra, zenden populaire muziek en pro paganda uit naar Afrikaanse staten. Zuid-Afrika is evenmin werkeloos gebleven in de radio-oorlog. Zijn buitenlandse dienst, de „stem van Zuid-Afrika", is de krachtigste van het hele continent. Hij zendt ge regeld programma's uit in vijf ver schillende talen en hoopt daaraan binnenkort drie toe te voegen om d« aanvallen op zijn racistische regering te bestrijden. LONDEN Bij de gemeenteraads verkiezingen die donderdag in Engeland en Wale3 zijn gehouden hebben de con servatieven opnieuw aanzienlijke winst geboekt. Er werd in 341 gemeenten ge stemd. De conservatieven verloren slechts 35 zetels en wonnen er 604. Hiertegenover staat een labourverlies van 612 zetels en winst van 29. De conservatieven ver overden de meerderheid in 31 steden op Labour. Hiertoe behoren de voornaam ste industriële agglomeraties in Groot- Brittannië. De liberale partij won 66 en verloor 47 zetels. Deze uitslagen gelden voor 340 ge meenten, van een is het resultaat nog niet bekend.

De Vallei | 1967 | | pagina 5