TREK ER OP UIT MET DE PINKSTEREN Landgoederen in Graafschap wachten u Horecabedrijven in Brabant boos om goedkoop drinken it parochie huizen ONVOLDOENDE MAATREGELEN TEGEN VERONTREINIGING Kleuter dood door pillen van vader Verfrissende duik tijdens lunchpauze Marni JEUGD HELPT DIACONAAT Dagje fietsen in Utrecht Tegen verdachte „Telegraaf'-rel eis 4 maanden Commissie voor drinkwatervoorziening „Nederlandse belangen bij Rijn en Maas veilig stellen"" R.-K. kerk in Brazilië geeft land weg 5 buy Zwdenhirn BOUTTE5 Voorbijgangers hielden kampeerspullen voor „afval" N VSH-secrelaris ook in beroep veroordeeld DUITSE ONDERSCHEIDING VOOR NEDERLANDSE MILITAIR AFWISSELEND ANDER BEELD HERTOG VAN WINDSOR NAAR ENGELAND Voor gooien rookbom op prinsjesdag nu mildere eis Overeenstemming over wijziging CAO slagersbetlrij f VERBRUIK RIJN EN MAAS GEEN VOORZIENING SAMENWERKEN GEWIJDE GROND Weer bijbeluitgave voor geestelijk gehandicapten ZATERDAG 13 MEI 1967 Het wordt bij goed weer waarschyniyk druk met de pinksterdagen. Er iqn veel boekingen gedaan by hotels en pensions en zeer veel kampeerders zullen traditie getrouw koers zetten naar de campings ln ons land. Zy beschouwen Pinksteren als de generale repetitie voor de grote vakantie. Veel belangstelling zal er ook zyn voor de tulpen en appelbomen, die zo vrien- deiyk zyn om in elk geval nog tot het einde van dit lange weekeinde te biyven bloeien. Wie ze (nog) eens wil bekyken kan gebruik maken van één van de twee bewegwyzerde bloesemroutes, die beide op de Catherynebrug in Utrecht beginnen. Er liggen verder bewegwyzerde routes in en om de Betuwe (folders ervan by de V»V.V.'s). DORDRECHT De 1-jarige Wilma C. van Eijk zag donderdagmiddag in een slaapkamer van haar ouderlijk huis kans een doosje pillen te pakken te krijgen. Van deze pillen, waarvan haar vader er hoogstens één in de vier uur mocht innemen, at zy er en- kele op. Toen de ouders dit ontdekt hadden, waarschuwden zy direct de huisarts die de meest nodige maatre gelen nam. Het kind werd daarna naar een ziekenhuis gebracht, maar over leed daar korte tijd na aankomst. MONTFOORT De driejarige H. A. A. Pouw uit Linschoten is gisteren in Montfoort in de IJssel gevallen en verdronken. Het kind speelde met en kele vriendjes op de oever van de ri vier. Eén van de kinderen alarmeerde direct de politie, maar toen de dren keling enige tijd later uit de IJssel werd gehaald, bleek redding niet meer mogelijk. GOES De driejarige Heinz van de Velde is gisteren in een gracht nabij zijn woning te water geraakt en ver dronken. GRONINGEN De heer L. Struik uit Maassluis zou met vakan tie naar Zeegse in Drente vertrek ken vanaf de woning van zijn schoonouders aan de Petrus Cam persingel te Groningen. Hij zette allerlei goederen op straat om in zijn auto te laden, maar zo dicht bij de asemmers dat voorbijgangers dachten dat de be woners de boel wilde opruimen. Toen de heer Struik naar buiten kwam zag hij nog juist een paar vrouwen weglopen met zijn kinder stoeltje. Dat stoeltje kreeg hij te rug, maar later miste hij een rie ten mand met babygoed en luiers en daarin een oude tas met f. 500,-. Hij waarschuwde de politie, die een onderzoek instelde. Het bleek dat een tot nu toe on bekend gebleven bejaarde man de rieten mand had meegenomen. De oude tas had hij aan een paar jon gens gegeven omdat hij daarin blijkbaar geen waarde zag. De jon gens vonden het geld en gingen er mee naar hun ouders die de politie waarschuwden. Het geld is weer te rug het mandje met babygoed is nog niet terecht. DEN HAAG Het gerechtshof te Den Haag heeft gisteren de secretaris- penningmeester van de Stichting Uitge verij NSVH, de heer G. Nabrink uit Amsterdam, veroordeeld tot een boete van f 100,- subsidiair tien dagen, we gens het uitgeven van pornografie. Ook worden de in beslag genomen ex emplaren van het uit het Deens ver taalde boek „Is pornografie schade lijk?" van Annakarin Svedberg uit de handel genomen. De advocaat-generaal bij het ge rechtshof mr. F. J. G. baron Van Voorst tot Voorst, eiste veertien da gen geleden een zwaardere straf, name lijk een boete van f 500,- een voor waardelijke gevangenisstraf van drie maanden en onttrekking aan het ver keer van de in beslag genomen boe ken. Eerder veroordeelde de rechtbank de heer Nabrink tot een boete van f 500,- op grond van het feit dat „Is pornografie schadelijk?" erotisch ge laden beschrijvingen bevat van ge slachtsgemeenschap. Deze beschrijvingen zijn geschikt om de zinnelijkheid van de lezer op te wekken en te prikkelen. Het boek is aanstotelijk voor de eerbaarheid, aldus het vonnis van de rechtbank en artikel 240 van het Wetboek van Strafrecht is overtreden. Het gerechtshof heeft deze gronden tot veroordeling van de recht bank overgenomen. MAASTRICHT De consul van de Bondsrepubliek Duitsland, dr. W. Vieh- mann, heeft het Bundesverdienstkreuz uitgereikt aan de Nederlandse ser geant-majoor C. Hensing. Deze onder scheiding werd de heer Hensing ver leend voor zijn werk in dienst van de Nederlandse Militaire Gravendienst op het Duitse soldatenkerkhof in IJssel- steijn nabij Venray in Noord-Limburg. In de omgeving van Doetinchem liggen, zeventien kilometer van elkaar, twee landgoederen waarvan het ene (De Slangenburg) een uiterst verzorgde Indruk maakt en het andere (De Veldhoek) soms doet denken aan een woesteny. Het landgoed De Veldhoek is pas een maand geleden door Staatsbosbeheer ge kocht. De wegen die er door lopen zitten vol gaten, de prunus schiet overal hoog op onder de vaak niet by elkaar passende bomen, kortom, er moet hier nog heel wat verbeterd worden. Toch heeft het gebied, juist door die woestheid, die wanorde, een zekere charme. Het bezit het element van de verrassing in hoge mate: het ene mo ment goed verzorgde landerijen, het andere ogenblik een open vlakte, waar in zeldzame bloemen verscholen staan in een allegaartje van pijpestrootjes, beuken, struiken, sparren en modder of zand. Bewegwijzerde routes lopen nog niet door dit gebied. Dat wij toch een traject voor u kun nen beschrijven, is te danken aan de bosbouwkundig ambtenaar S. den Hol lander van Staatsbosbeheer, die het landgoed onder zijn hoede heeft Hij stippelde deze tocht (kaartje no. 4) voor u uit: beginpunt Zelhem, het ge makkelijkst te bereiken via de auto weg (van Arnhem) tot vlak voor Em merich, via Beek, Kilder en Doetin chem. Van hier doorrijden naar Zelhem en daar koers zetten naar Ruurlo. Na on geveer vijf kilometer volgt rechts de grote witte Baaksehoeve en na acht kilometer ziet u links het vakantieoord „Sikkelder" en rechts een bushalte. Iets verderop begint links het bos. Hier inrijden de „Brandweg" op, langs (rechts) de jachthut tot (links aanhou dend) het negenhonderd meter verder op liggende kruispunt met beek en bruggetje. Nu rechtsaf, de zandweg ongeveer duizend meter volgen tot u in de verte (tweehonderd meter voor uit) een driesprong ziet met een ANWB-paddestoel. Aan uw rechterhand is nu een door lariksen en douglassparren overdekte weg. Hier uw auto parkeren (deze kunt u ook aan het begin van de route neer zetten, dat is eigenlijk nog beter). Te voet het pad (rechts) op tot aan een open vlakte, een woestenij. Nu doorlo pen langs bos en landerijen tot aan een autoweg (goed uitkijken). Deze oversteken en onmiddellijk daarna rechtsaf slaan, 125 meter langs de gro te weg. Vervolgens linksaf (een scher pe hoek) en nu dwars door het bos tot bij de Spiekerdijk (vijfhonderd meter). Hier rechtsaf 250 meter doorlopen en daarna wéér rechtsaf richting de Hoeve: Bij de Hoeve, een saksische boerde rij, bent u op het mooiste gedeelte van de route gekomen: het gebouw ligt omsloten door met gele paardebloe men bezaaide weilanden en bos. Van de Hoeve doorlopen naar de autoweg en weer goed uitkijken ala u (zie kaar tje oversteekt naar het eindpunt van deze Wandelroute van ongeveer vier kilometer lang. Het landgoed De Slangenburg, al sinds jaren in bezit van Staatsbosbe heer, biedt een ander beeld: goed on derhouden wegen, bossen zonder over dadig veel onderbegroeiing en nergens wildernis. Er lopen drie bewegwijzer de routes door, die alle bij het (alleen na afspraak te bezichtigen) kasteel be ginnen. Het landgoed is zeshonderd hectaren groot en beschikt over een aantal zeer oude beuken en een uitge breide flora. Vlak bij het kasteel ligt een hertenkamp. De Slangenburg is gelegen aan de weg tussen Doetinchem en Varsseveld. Ongeveer vijf kilometer buiten Doe tinchem staat rechts van de weg een bord met de woorden „boswachterij Slangenburg". Wanneer u daarna de eerste weg links inslaat en vervolgens de eerste weg rechts en daarna de tweede weg wéér rechts, bent u bij het kasteel en bij het begin van drie wandelroutes in een gebied, dat nog door tamelijk weinig toeristen wordt bezocht. NEW YORK. De hertog en de her togin van Windsor hebben „met genoe gen" de uitnodiging van koningin Eliza beth II aanvaard, om volgende maand in Londen aanwezig te zijn bij de ont hulling van een gedenkplaat voor ko ningin Mary. Dit is door een woord voerder van het hertogelijk paar in New York meegedeeld. Het is de eerste maal dat de hertogin in Engeland is. UTRECHT Driehonderd jongeren zullen deze zomer vrywillig werken in vakantie-oorden voor invaliden, be jaarden en overbelaste huisvrouwen. Dit is het resultaat van een oproep, die het binnenlandse diakonaat van de Gereformeerde Kerken kortgeleden deed op de jeugd. Het gevaar, dat diakonaal vakantiewerk moest worden beperkt is hiermee geweken. De jongeren zullen werken in het centrum „De Blije Werelt" te Lunte- ren en een aantal andere vakantie oorden, waar vijftien vakantieweken voor 450 invaliden, elf weken voor bij na duizend bejaarden en drie weken voor 250 overbelaste huisvrouwen wor den georganiseerd. j W De andere route in deze pinkster- rubriek begint bij Driebergen. Daar staat het Nationaal Automobielmu seum. Mocht het nu onverhoopt toch gaan regenen dan weet u waar u wel kom bent. De (fiets)-route begint bij het sta tion Driebergen-Zeist waar fietsen wor den verhuurd. Van hier gaat het (zie kaart 3) even de Stationsweg af, rich ting Utrecht en daarna linksaf de as faltweg op. Na een kort stuk u gaat onder de autoweg door volgt weg wijzer 923. Hier links aanhouden rich ting Langbroek, het plaatsje met elf kastelen in zijn omgeving van weilan den, bruggetjes en boerderijen. Vlak bij wegwijzer 902 de brug over, naar rechts en dan weer rechtuit langs de Langbroekerdyk, Langbroek. Bij wegwijzer 2636 verder langs de Wetering. Bij de viersprong met brug en groene wegwijzers linksaf richting Leersum tot aan het eind van de Bo- venwijkerweg. Hier meteen rechtsaf richting Leersum-Amerongen. Nu goed opletten. Na enkele honderden meters gaat de route links de Zandweg op, een goed verharde weg overigens. In de verte liggen de bossen van De Utrechtse Heuvelrug. Bij de eerste splitsing links aanhouden en nu recht uit langs de Buurtweg rijden tot deze de Sanderburglaan kruist, (te herken nen omdat aan beide zijden ervan een bordje staat met „verboden voor au to's"). De weg rechts inrijden tot aan de hoofdweg Zeist-Amerongen-Arnhem. Deze oversteken en nu bij paddestoel 819 de Maarsbergseweg op, de Kaapse bossen in (aan het begin is de weg minder goed). Bij paddestoel 554 linksaf een asfalt weg op richting Maarn. Bij paddestoel 816 even links de Fentweg op, maar al na enkele honderden meters de Amers- foortseweg (loopt evenwijdig) over steken en bij paddestoel 744 rechtsaf het fietspad oprijden. Bij paddestoel 594 rechts afslaan richting Zeist, langs de Arnhemse Bovenweg, vervolgens onder viaduct door de spoorbaan over tot paddestoel 1467. Van hier linksaf richting Odijk tot bij de Breullaan. Vlak hierbij ligt het station Drie bergen-Zeist. Einde van de veertig kilometer lange route, die werd uitge geven door de Stichting Fiets. Een (gering) aantal uitgebreidere beschrijvingen van deze route kunt u krijgen bij de V.V..V in Driebergen, of wanneer deze gesloten mocht zijn bij firma Hoek (garage), En- weg 10, Driebergen. AMSTERDAM Tegen de enige verdachte in de beruchte rel tegen het gebouw van De Telegraaf in de och tend van de 14de Juni van het vorig jaar, de 35-jarige C. G. J. die geen beroep heeft en onvindbaar is, heeft de officier van justitie bij de Amsterdam se rechtbank gistermiddag bij verstek vier maanden gevangenisstraf met af trek van het voorarrest geëist. De man was het duwen tegen een auto van De Telegraaf, tesamen met ande ren, ten laste gelegd. De officier, mr. J. H. Bergsma, zei tot de president van de rechtbank: „Het is wel een heel schrale oogst die ik u kan aanbieden van de ongeregeld heden tegen De Telegraaf". Verdachte heeft zijns inziens de min ste geestelijke bagage van allen die meegedaan hebben. De president, mr. J. A. Bletz, had eerder al opgemerkt dat men de indruk krijgt dat J. zwaar gestoord is. De helft van zijn leven heeft hij in gestichten doorgebracht. Een Telegraaf-employé, die als ge tuige werd gehoord, had verdachte op de 14de juni gezien en hem enkele dagen later voor het gebouw waarge nomen toen hij stond te discussieren. Van persfoto's, welke de president hem liet zien, kon getuige de verdach te niet herkennen. Dit in tegenstelling tot de officier, die verdachte twee keer heeft gezien en zei dat de man spre kend lijkt op degeen die op de foto staat. Toen verdachte in verband met de beslissing over zijn vrijlating door de raadkamer van de rechtbank indertijd werd gehoord had hij, zo deelde offi cier mede, op een vraag van de pre sident opgewekt bevestigd dat hij ge tracht had het duwen van anderen te gen te gaan. Een volgens de officier onlogische verklaring, want de man had dan aan de andere kant moeten gaan duwen. AMSTERDAM Het stralende lenteweer verleidde deze bouwvak arbeiders in Diemen tijdens hun lunchpauze verkoeling te zoeken in de Weespertrekvaart. Het feit, dat ze geen zwembroeken bij zich had den, mocht niet hinderen. Dan maar in de werkbroek het water in DEN HAAG De advocaat-generaal bij het Haagse Gerechtshof, mr. F. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, eiste 3 weken voorw. tegen de 23-jarige Am sterdamse fotograaf Antonius G., om dat deze op prinsjesdag vorig jaar op het Lange Voorhout te Den Haag een rookbom had gegooid tijdens het pas seren van de gouden koets. Baron Van Voorst achtte het pri mair ten laste gelegde, namelijk bele diging van leden van het koninklijk huis, niet bewezen, wél vond hij dat de openbare orde verstoord was. De politierechter te Den Haag had Antonius veroordeeld tot twee maan den gevangenisstraf, waarvan een voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar, op grond van belediging. De advocaat-generaal zei over de mildheid van zijn eis: „Het is duide lijk dat zich een bijzondere keer ten goede in het leven van de verdachte heeft voorgedaan". Antonius is name lijk enkele weken geleden lid geworden van de Pinkstergemeente te Vlissin- gen. Hij gaf zijn daad volledig toe, maar voegde hieraan toe, dat hij het nu niet meer zou doen. Destijds deed hij het uit volle overtuiging. UTRECHT In het Georganiseerd Overleg Slagersbedrijf is overeenstem ming bereikt over een aantal wijzigin gen in de collectieve arbeidsovereen komst. De lonen zullen per 1 mei met vier procent en op 1 juli nogmaals met 1,5 procent worden verhoogd. Het mini muminkomen wordt met ingang van diezelfde datum verhoogd tot f. 126,-, respectievelijk f.128,- per week. Werkgevers en werknemers moeten zich nog beraden over de looptijd van de C.A.O. en over de wijziging van een aantal secundaire bepalingen waarover in principe al afspraken zijn gemaakt. Als partijen het daarover eens zijn, worden de voorstellen ter goedkeuring ingediend bij het college van rijksbemiddelaars. DRé MEULENBROEK TILBURG Een fors aantal Brabantse restaurant- en caféhouders is boos op een ev enfors aantal pastoors en kapelaans in hun provincie. De clerus wordt ervan beschuldigd het Brabantse horeca-wereldje oneerlyke doen in parochie- en gemeenschapshuizen. concurrentie aan te De Tilburgse restaurateur Dré Meu- lenbroek (51) heeft geprobeerd de kat de bel aan te binden. Dat gebeurde tij dens een vergadering die door de katho lieke bond van hotel-, restaurant- en caféhouders Hocres voor vakgenoten in Tilburg was georganiseerd. Maar de spreektijd die Dré Meulenbroek van voorzitter en zalenverhuurder A. Len ders kreeg toegewezen om zijn pro bleem uit de doeken te doen was te kort. Hoofdbestuurslid van de Hocres, A. van de Hurk, zei tijdens de vergade ring: „Wij vinden dat de horeca geen bezwaar hoeft te hebben tegen con sumpties die in patronaten en gemeen schapshuizen worden genuttigd tijdens manifestaties die dan ook echt in zo'n huis moeten thuishoren. Een koffietafel tijdens een in een parochiehuis gehou- dei congres van nonnen mag van mij. DEN HAAG „De in Nederland geldende regelingen betreffende de bescher ming van oppervlaktewateren tegen verontreiniging zijn ontoereikend; hierin zal de in voorbereiding zijnde ontwerp-wet verontreiniging oppervlaktawater kunnen voorzien. Aangezien Nederland wat betreft de kwaliteit van het opper vlaktewater in hoge mate afhankelijk is van de toestand waarin het water door de grensoverschrijdende rivieren wordt aangevoerd, zijn internationale regelingen ter bestrijding van de verontreiniging van groot belang. Hetgeen tot dusver op dit punt is bereikt, is voor de veiligstelling van de Nederlandse belangen, vooral bij de Rijn en de Maas, onvoldoende. Het treffen van een voorziening in deze lacune is dringend gewenst". Dit is één van de uitspraken in het door de Centrale Commissie voor Drinkwa tervoorziening samengestelde rapport „De toekomstige drinkwatervoorziening van Nederland", een resultaat van byna acht jaar werk. In dit uit drie delen be staande rapport geeft de centrale commissie een overzicht van het tegenwoordige en ramingen van het toekomstige gebruik van water door bevolking en industrie in Nederland, alsmede van de bestaande en nog te boren bronnen. De centrale commissie schenkt aan dacht aan het vraagstuk van de water kwaliteit, de lozing van afvalwater, de voorraadvorming door middel van spaarbekkens en andere methoden en de betekenis van het IJsselmeer voor de drinkwatervoorziening. In het laatste deel van haar rapport behandelt de commissie de bestuurlijke voorzieningen met betrekking tot de (drink-)watervoorziening en geeft zij enkele suggesties omtrent hetgeen door haar in de toekomst op dit gebied nood zakelijk wordt geacht. De toekomstige behoeften aan water zullen in belangrijke mate worden be paald door het aantal inwoners van Nederland. In haar rapport schat de commissie dit voor het jaar 1980 op 14.37 min. en voor het jaar 2000 op 19 min. Deze totalen zullen procentsgewij- ze als volgt regionaal over het land verdeeld zijn: Westen (N en Z-Holland en Utrecht) 44 procent, Noorden (Gro ningen, Friesland en Drente) 10 pet., Oosten (Overijssel en Gelderland) 21 pet., Zuiden (N-Brabant en Limburg) 23 pet. en Zuidwesten (Zeeland) 2 pet. In 1960 bedroeg het bevolkingsgebruik van zoetwater 360 min. m3 en het in dustriële verbruik 700 inln m3, waar van 145 min. m3 via waterleiding be- dryven werd betrokken en 555 min. m3 zelf werd gewonnen. Het door de wa terleidingbedrijven gewonnen water bestond in 1960 voor 65 pet. uit grond water en voor 35 pet. uit oppervlakte water (voornamelijk in het westen des lands), waarvan 15 pet. weer werd ge bruikt voor infiltratie ter aanvulling van de grondwaterstand. Het gemiddelde bevolkingsgebruik be liep in 1960 rond 90 1 per hoofd per dag, waarbij zich in stedelijke en landelijke gebieden onderling grote verschillen voordeden. Voor 1980 wordt dit gemid delde bevolkingsgebruik geraamd op 115 liter per hoofd per dag, in 2000 op 150 liter. De produktie van (drinkwa ter schat het rapport voor 1980 op 2,7 maal die van 1960 en voor het jaar 2000 op 6 maal die van 1960. Voor het ten behoeve van de land bouw nodige suppletiewater raamt men voor 1980 een verbruik van 755 min m3, in normale en 1525 min. m3 in droge zomers, voor 2000 zijn deze ra mingen resp. 1023 en 2040 m3. De centrale commissie stelt in haar rapport, dat aan het einde van deze eeuw ten behoeve van het gezanienly- ke waterverbruik van bevolking en in dustrie tenminste 2,5 miljard kub. me ter oppervlaktewater per jaar zal moe ten worden gewonnen, waarvoor men in hoofdzaak is aangewezen op het wa ter dat door Rijn en Maas wordt aan gevoerd. Zij wijst er in dit verband op, dat de slechte kwaliteit van het Rijnwater in 't bijzonder in perioden van lage af voer reeds nu tot onaanvaardbare situaties in belangrijke delen van wes telijk Nederland heeft geleid. De afvoer van de Maas is in de zo merperiode onvoldoende voor het ont trekken van hoeveelheden water van enige betekenis, ook in deze rivier is de waterverontreiniging gedurende de laatste jaren toegenomen. Er zal dus moeten worden gestreefd naar zodani ge kwaliteitsbeheersing van het opper vlaktewater, in het bijzonder ten aan zien van de Rijn, dat niet alleen ver dere achteruitgang wordt voorkomen, maar ook verbetering van de kwaliteit intreedt, aldus het rapport. Zuivering van het oppervlaktewater zal grote aandacht vereisen. Hierbij acht het rapport het inschakelen van natuurlijke reinigingsprocessen van betekenis, hetgeen kan worden bevor derd door voorraadvorming en het aan leggen van spaarbekkens. De Biesbosch wordt door de centrale commissie een geschikt gebied geoor deeld voor het vormen van spaarbek kens, zowel voor Maas- als Rijnwater. Ook aan het aanleggen van een spaar bekken in het IJsselmeer schenkt het rapport aandacht. In verband met de soms langdurige perioden waarin het -rivierwater voor bereiding van drinkwater ongeschikt is, zal naar de mening der commissie de capaciteit van de middelen tot voor raadvorming aanzienlijk moeten zijn. In verband hiermede acht zij zowel t.a.v. winning als berging van water regionale en nationale regelingen nood zakelijk, waardoor diverse belangen industrie, landbouw, recreatie kun nen worden gecoördineerd. De com missie denkt hierbij aan regelingen op technisch, maar tevens op bestuurlijk gebied. Herinnerend aan het in 1964 inge diende wetsontwerp betreffende de ver ontreiniging van oppervlaktewater, con stateert de commissie dat tot regeling van de onttrekking van water aan gro te rivieren tot dusver geen wettelijke voorziening is getroffen. T.a.v. het kwalitatieve en kwantita tieve beheer van het oppervlaktewater kunnen aldus de commissie verder nationale regelingen alléén niet tot een bevredigend resultaat leiden, om dat de belangrijkste bronnen van dat water (Rijn en Maas) internationale rivieren zijn. „Er zal daarom met volharding ge streefd moeten worden naar afdoende internationale regelingen met de oever- staten betreffende kwaliteit en de afvoer van het water van de Rijn en de Maas", zo betoogt het rapport. Tenslotte wijst de centrale commis sie op de consequenties van de toe komstige situatie t.o.v. de organisatie der waterleidingbedrijven. De noodza kelijke aanleg van grote werken voor waterwinning en waterberging, trans port en zuivering zal h.i. hoge eisen stellen aan de daarbij betrokken water leidingbedrijven. Maar het moeten geen bruiloften en partijen worden, want dan stoten ze ons het brood uit de mond." Hij vertelde dat de horeca in Breda sinds een jaar op rozen zit. Daar heeft een plaatselijke caféhouder die toeval lig ook raadslid is, van de gemeente gedaan gekregen dat in parochie- en gemeenschapshuizen geen sterke drank meer mag worden geschonken en geen bruiloften en partijen meer mogen worden gevierd. „Laten ook de horeca- mensen in de rest van Brabant de han den ineenslaan en een soortgelijke maatregel aan hun gemeentebestuur vragen", riep de heer Van de Hurk en thousiast uit. Als door een speld gestoken sprong Dré Meulenbroek overeind. „Man, ik zit al zestien jaar in zo'n patroonscom missie die tegen oneerlijke concurren tie vecht. Wq zijn zelfs eens bij kardi naal Alfrink geweest. Z'n sigaren wa ren goed, maar resultaat: Ho maar. U doet of wij niks in de gaten hebben. Wij werken ons kapot aan die zaak, maar het helpt niet". En terwijl Dré Meulenbroek zich mokkend over zijn pilsje buigt zegt hij: „De mensen denken dat ze in een pa rochiehuis op gewijde grond zijn en dat ze er daardoor veiliger een borrel kunnen drinken. An me pet... Een pa rochiehuis is een verlengstuk van de kerk. Alleen al hier in Tilburg wordt vijftig procent van alle bruiloften en partijen in parochie- en gemeenschaps huizen gevierd. Naar de verdiensten er van kunnen wij vakmensen, fluiten". „Die pastoors doen maar raak. Ik houd m'n hart vast als de invloed van 't concilie gaat doorwerken en de geeste lijkheid mag trouwen. Dan wordt hst nog veel erger. Dan is er voor ons he lemaal geen brood meer te verdienen," zegt hij. En met zijn vinger in de lucht zegt kastelein Dré Meulenbroek ons: „Ik te.i helemaal geen fijne jongen. Maar mijn moeder heeft mij altijd geleerd, dat Onze Lieve Heer ooit met een kar wats de commercie uit zijn kerk heeft geranseld. Dat moest nu eigenlijk weer eens gebeuren". AMSTERDAM Het tweede deel uit de reeks „Wat de bijbel ons vertelt", voor geestelijk gehandicapten, die het Nederlandsch Bijbelgenootschap in sa menwerking met de Stichting Docete Hilversum uitgeeft, is thans versche nen. Het is getiteld „Jezus en de storm". Vorig jaar kregen reeds dui zenden geestelijk gehandicapten con tact met de bijbel door het eerste boekje en grammofoonplaat „Jezus is geboren". De tweede uitgave is even eens met een bijpassende grammo foonplaat te combineren. Het verhaal is weergegeven in korte, overzichtelijke zinnen, die zo dicht mogelijk bij de bijbeltekst gebleven zijn. Het is dus geen vertelling maar een sterk vereenvoudigde bijbelverta ling. Deze is in de tegenwoordige tijd gesteld, omdat de lezers voor wie de ze uitgave is bedoeld, geheel in het he den leven en zo de weergave het bes te kunnen volgen, aldus het Neder landsch Bijbelgenootschap. Bij de meeste illustraties is de achter grond weggelaten, omdat de aandacht gericht moet blijven op het gebeuren. De afgebeelde personen dragen steeds dezelfde kleding, om herkenning te vergemakkelijken. Het gesproken woord op de gram mofoonplaat wordt door de samenstel lers nog belangrijker geacht dan het gedrukte, omdat slechts 15 procent van de zwaar gehandicapten kan lezen. In de studiecommissie, die met de voor bereiding van deze reeks is belast, hebben katholieke en protestantse des kundigen, pedagogen, artsen en theolo gen op uitnodiging van het bijbelgenoot schap zitting genomen. In 1967 zullen nog verschijnen „Bar- timeus", en „Bruiloft in Kana", ter wijl ook reeds de in 1968 uit te geven deeltjes in voorbereiding zijn. RIO DE JANEIRO De katholie ke kerk in Brazilië heeft besloten al het land dat zij bezit aan arme boe ren te schenken. Het besluit is geno men op de achtste nationale bis schopsconferentie, die dezer dagen is geëindigd. In de verklaring wordt niet aangegeven hoeveel land voor verdeling in aanmerking komt. De verdeling is bedoeld als voor beeld, voor de regering en de groot grondbezitters in Brazilië. De kerkelijke autoriteiten is opge dragen naast het land ook alle mo gelijke financiële, technische, gods dienstige en sociale hulp aan de be volking te geven. i

De Vallei | 1967 | | pagina 6