Veenendaals - dagblad Wereldwijde verlaging van invoerrechten Vijf bij doden auto botsing Buiten Stad van tenten in de duinen Enorme drukte op rijkswegen De weg terug.. 500 CALTEX Militaire dreiging aan grens Israël-Egypte Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei BESLUIT IN GENEVE BETREFT 80 LANDEN Efficiency- onderzoek bij P.T.T. Jeugdleider door bliksem gedood GULDEN GEWONNEN SS immm- wêmmmm Late thuiskeerders bezorgden pinksterdagen chaotisch slot Zelfverbranding in Zuid-\ iëtnam IN DE GROTE BORON LUCKY STAR GELDWATERVAL Wisselvallig OVER DE KOP TERMIJNEN HOOFDPUNTEN PROFIJT Griekenland zegt akkoord op met Zuid-Slavië VOLLE TREINEN GOEDE ZAKEN Maastrichtse provo's waren onrustig (met 160.224 geldprijzen). BEZORGD Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaarr 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.* bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. DINSDAG 16 MEM967 4Ie JAARGANG KENNEDY-RONDE IS TOCH GESLAAGD (Van onze redactie economie) GENèVE Na ruim vier jaar onderhandelen, uitlopend op een vier dagen en nachten durende zenuwslopende marathon, is de Kennedyronde geslaagd. Binnenkort zal een begin worden gemaakt niet een wereldwijde verlaging van invoerrechten, voor het allergrootste deel van de artikelen, die in het handelsverkeer van hand tot hand gaan. GRAMSBERGEX Bij een fronta le botsing tussen twee auto's in de buurt van Gramsbergen zijn zaterdag avond vijf mensen om het leven geko men. Het zjjn de 34-jarige heer W. P. Moors uit Doesburg, zijn vrouw, hun driejarig dochtertje Wilhelmine, de 78- jarige weduwe 3. 3. Rutgers-Rleijn en haar 33-jarige dochter H. A. Rutgers uit Utrecht. Twee andere kinderen, die bij de fa milie Moors in de auto zaten, werden zwaar gewond. Ze zijn buiten levensge vaar. Het ongeluk was het gevolg van een Inhaalmanoeuvre van de bestuurder van een derde auto. Toen die een tegen ligger zag naderen, was hij de berm Ingereden en daarna weer op de rij baan terechtgekomen. In de achter uitkijkspiegel had hij de rampzalige gevolgen van zijn manoeuvre gezien. Hij heeft zich bij de politie gemeld. BERGEN In het gehuchtje Heuke- lom bij Bergen (Noord-Limburg) zijn de vierjarige Christel van Dijck uit Bergen en haar achtjarige nichtje Car- la Coenen uit Heukelom door een auto gegrepen. Christel was op slag dood, Carla werd levensgevaarlijk gewond. De kinderen waren onverwacht de weg Venlo-Nijmegen overgestoken. HEERENVEEN In Haskerland bij Heerenveen is de 31-jarige heer C. Krik- ke uit Rotsterhaule met zijn auto in een sloot gereden en verdronken. STRIJEN De 55-jarige Bredase koopman J. H. de Morré is zondag avond met zijn auto in een diepe mod dersloot in Strijen gereden en verdron ken. Hij was in een bocht van de weg geslipt. STADSKANAAL. De zeventigjarige H. Lasche uit Emmen is zondagavond bij het oversteken van de weg in Gas- selte door een auto gegrepen. Hij was op slag dood. PADERBORN In Hoevehof bij Pa- derborn in West-Duits land is zondag middag een militaire vrachtauto uit een bocht in een greppel gevlogen en over de kop geslagen. Een van de inzitten den, de twintigjarige militair J. Ede- lijn uit Olst, overleed kort na aan komst in het ziekenhuis van Pader- born. Tien andere militairen werden gewond, van wie drie levensgevaarlijk en vier ernstig. rT\>en de Zuidnederlandse gezant van Ferdinand I te Konstantinopel, Ghislain de Busbecq, tijdens het half dozijn jaren van zijn betrekking o.m. de tulp en de sering in ons land intro duceerde, voegde hij er gelukkig ook de wilde kastanje bij. Zodoen de staat het vast, dat deze fraaie boom ongeveer vier eeuwen bij ons voorkomt. Echt in 't wild wordt hij aangetroffen op de Balkan, in Bul garije en N.-Griekenland; de naam paardekastanje komt van de verdik king aan de voet der bladstelen, die wat op een hoef gelijkt. Veel meer spectaculair is evenwel de ongewone bloei, die zich thans weer rijk en on gebonden in honderdduizenden „kaar sen" ontplooit, nadat de bladhanden van 5 7 blaadjes zijn uitgespreid. Wij halen dit prachtige opgevouwen lover in de nawinter graag in huis om het met korte, wollige scheuten te zien uitbotten. Maar dan moet ge de bloemen zien.' Laatst las ik: „Een bloeiende kastanje is een feestelijke schoonheid en hij bloeit meestal uit bundig". Hoe waar is dit. Hommels vliegen af en aan; met andere insek- ten zorgen ze voor kruisbestuiving en wanneer er later mahonie vruchten onder de bomen liggen onze mooi ste boommast verblijden ze de buitenkinderen, die er allerhande speelgoed van maken. Zij zijn voorts hoogstens nog van nut voor bijgelovi ge lieden, die een kastanje in de zak dragen, o.m. tegen reuma, steenpuis ten en kiespijn, doch denk eraan, dat ge hem zelf moet oprapen, dus geen gekregen exemplaren 16 mei '67 A. B. WIGMAN Het akkoord werd gisteravond even voor middernacht bereikt. Vier dagen hebben de voornaamste deelnemers aan de grootste serie handelsbespre kingen die ooit zijn gehouden, elkan ders posities afgetast. Dreigementen vlogen over en weer. Besprekingen op verschillende plaatsen van de stad werden georganiseerd, uitgesteld, af gelast. Woedend soms verlieten keuri ge, maar oververmoeide diplomaten de conferentiekamers. Om tien uur was het „uur der waarheden" gekomen. Bluf en tegen- bluf losten zich op in een akkoord. Tachtig landen zullen in vijf jaarlijk se termijnen hun invoerrechten verla gen met dertig tot vijfendertig pro cent. Men had zich aanvankelijk vijf tig procent voorgesteld. De rijke landen zullen de ontwikke lingslanden helpen met voedselhulp ter grootte van 4,5 miljoen ton graan. De EEG zal 22 procent voor haar re kening nemen. Het definitieve besluit (dat op 1 jan. zal ingaan) bestaat uit de volgen de hoofdpunten 1. Tariefsverlagingen voor onge veer 6300 industrie- en landbouwpro- dukten, variërend van levende dieren tot afval en schroot. De verlagingen worden toegekend op basis van we derkerigheid. Elk land dat tot het ak koord toetreedt, profiteert van nieuwe kansen ten aanzien van de exporten naar de andere. 2. Een nieuwe, hogere minimum graanprijs 1,73 dollar per bushel voor „hard red winter wheat" (af havens aan de Golf van Mexico). 3. Een internationaal programiha voor voedselhulp tot een hoeveelheid van 4,5 miljoen ton per jaar met bij dragen van zowel de grote industrie landen als de Verenigde Staten. 4. Een anti-dumping overeenkomst ter berscherming van het bedrijfsle ven tegen buitenlandse concurrenten, die goederen tegen minder dan de kostprijs proberen te exporteren. De handel zal het meeste profite ren van het akkoord, in het bijzonder de int- en exporteurs. Het is moge lijk, dat een deel van de besparingen door de tariefsverlagingen kan wor den doorgegeven aan de verbruikers. Amerikaanse functionarissen in Washington toonden zich opgelucht over de bereikte overeenkomst. De resultaten zijn niet zoals zij gehoopt hadden, maar zij zien in dat ze het beste vormen wat onder gegeven om standigheden bereikt kon worden. ATHENE Griekenland heeft be kendgemaakt, dat het een acht jaar bestaand akkoord met Zuid-Slavië, dat vrij verkeer in het grensgebied van daar wonende burgers toestaat, met ingang van 13 november zal beëindi gen. Het stelt onderhandelingen voor een nieuw grensakkoord voor. Het hui dige beantwoordt niet aan de tegen woordige eisen en dient de Griekse be langen niet, zo verklaarde een woord voerder van het ministerie van Buiten landse Zaken. In de Griekse verklaring wordt voorts gezegd, dat Zuid-Slavië zijn kritiek op de recente politieke ont wikkelingen in Griekenland dient te staken. Diefstal. Uit een kamer in een woning aan de Sweelinckstraat in Den Haag is tussen 12 en 14 mei uit een geldkistje een bedrag van 5500 gulden ontvreemd. Opvallend veel buitenlandse toe risten hebben de afgelopen dagen in Nederland gekampeerd. Het terrein Ockenburgh bij Den Haag was afge laden met tenten en caravans. Van de rust, die de kampeerders wellicht zochten, zal niet veel terecht zijn gekomen. (Luchtfoto A.N.P.) HULSHORST Tijdens een hevig onweer is in de nacht van zondag op maandag de 37-jarge heer Dupont uit Amsterdam, vader van 2 kinderen door de bliksem getroffen en gedood. Hij was als jeugdleider met een groep kinderen een nachtwandeling aan het maken in de bossen bij Hulshorst op de Veluwe. Toen het onweer losbrak, trachtte ieder op eigen houtje een goed heenko men te zoeken, waarbij de heer Du- pont onder een boom zou zijn gaan staan. Pas maandag werd hij dood aangetroffen, toen men op pad ging om hem te zoeken, daar hij niet bij het ontbijt was gekomen. Hij placht name lijk apart in zijn auto te overnachten, zodat men hem aanvankelijk niet had gemist. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Ongekend grote verkeersstromen barstten gisteravond laat, volkomen onverwacht, los over de rijkswegen. De mannen van de witte Por sches van de Rijkspolitie hebben tot in de nacht keihard moeten zwoegen om tienduizenden automobilisten in veilige banen te leiden. Zij behoorden niet tot het legioen van 450.000 buitenlanders, die de pinksterdagen in Nederland hebben doorgebracht en terug wilden buiten onze grenzen. De verkeersexplo- sie is veroorzaakt door Nederlanders, die van alle windhoeken uit terug wilden naar de Randstad. Er hebben zich talloze opstoppingen en kettingbotsingen voorgedaan. De grootste opstoppingen ontstonden op de weg Amsterdam - Utrecht, bij de Moerdijkbrug in de weg Breda - Rot terdam en bij Vianen in de rijksweg Den Bosch - Utrecht. Op dit punt moesten zelfs de verkeerslichten wor den omgeschakeld om de stroom auto's over een dubbele baan de Randstad in te helpen. De weg terug viel vele automobilisten pinkstermaandag niet gemakkelijk, gezien de enorme drukte en de ver keersopstoppingen op de grote wegen. Voor het circuit bij Oudenrijn had gistermiddag reeds filevorming plaats van auto's uit de richting Arnhem. Laat in de avond zou het nog veel drukker worden met naar huis terugkerende Rand stedelingen. De 450.000 buitenlandse toeristen zijn gisteren in de loop van de dag stille tjes verdwenen. Om half twee al lie pen de badplaatsen aan de kust leeg: h:t buiige weer werd de vreemdelin gen aan het strand te gortig. Daardoor zijn de verkeersstromen met name naar het oosten zo verdund, dat zich ner gens opstoppingen hebben voorgedaan. Het beruchte verkeersplein Oudenrijn was zelfs om kwart na zeven in ooste lijke richting volkomen leeg. Dat is volgens de rijkspolitie een unicum. Zij kan zich pinksterdagen herinneren, dat er files van liefst 27 kilometer voor het plein stonden te wachten. De Spoorwegen hebben het gisteren ook druk gehad met het vervoeren van mensen die naar de Randstad wil den. Vooral de treinen uit de noordelijke provincies en uit de Achterhoek, die naar het westen gingen, waren gister avond overvol. Door het mooie weer hebben de Spoorwegen enkele malen extra treinen moeten inleggen naar Zandvoort en Hoek van Holland. Het afgelopen pinksterweekeinde heeft geen records opgeleverd. Het aantal van 450.000 buitenlanders was even groot als vorig jaar. Het grootste aantal pinkstergasten werd geboekt in 1965: 600.000. Tot nu toe heeft Neder land dit jaar anderhalf miljoen buiten landers gelokt. De eigenaren van de kampeerterrei nen hebben een paar goede dagen ach ter de rug. Ruim 350.000 mensen Nederlanders inbegrepen hebben de afgelopen nachten doorgebracht onder het dunne tentdoek. Van de achthon derd officiële kampeerterreinen in ons land was ongeveer de helft volledig bezet. De Duitsers waren onder de buiten landse toeristen weer het talrijkst, ge- vogld door de Fransen en de Belgen. Engelsen waren er ditmaal niet zoveel, maar dat lag voor de hand omdat er h. Groot-Brittannië gisteren normaal is gewerkt. MAASTRICHT Tijdens de pink sterdagen hebben provo's en hun min der definieerbare aanhang in Maas tricht nogal de aandacht getrokken. Zaterdagavond werden na een happe ning om de „Maastrichte Gijs" de rui ten ingegooid van de drukkerij van het dagblad „De Nieuwe Limburger", waarna zondagavond de politie een in val deed in het leegstaande klooster complex St. Vincentius aan de Pieter straat. Vijf jongelui werden gearres teerd, maar later weer vrijgelaten. Gedurende de hele nacht van zondag op maandag bleef het onrustig in Maastricht en werden verschillende Maastrichtenaren wel of niet geweldda dig lastig gevallen. De politie had voor haar arrestanten geen voldoende houvast om ze daad werkelijk vast te houden. Juridisch ont snapten dezen de dans. Het vijftal waaronder twee minderjarigen, was, op een Amsterdammer na, afkomstig uit Maastricht en Valkenburg. DEN HAAG De minister van Verkeer en Waterstaat heeft opdracht gegeven bij de Postdienst een extern onderzoek te doen instellen naar de mogelijkheid door vergroting van de doelmatigheid bij te dragen tot een merkbare verbetering van de expolita- tie-resultaten. Hiermee wordt gevolg gegeven aan een suggestie, gedaan bij de behande ling van de PTT-begroting 1967 in de Tweede Kamer, om door inschakeling van een extern organisatiebureau meer zekerheid te verkrijgen over de doel matigheid in het PTT-bedrijf en met na me in de Postdienst. De opdracht is door de directeur-ge neraal van de PTT verleend aan het raadgevend efficiencybureau Bosboom en Hegener N.V. te Amsterdam, dat in verband met de omvang van het onder zoek zal samenwerken met het raadge vend bureau Berenschot N.V. Bij even tuele voorstellen tot verbetering van de organisatie dienen de bureaus tevens aan te geven in hoeverre verwerkelij king van deze voorstellen een verminde ring van het bestaande dienstbetoon tot gevolg zou hebben. Men is overeenge komen het onderzoek voor april 1968 af te sluiten. SAIGON De 33-jarige boeddhisti sche vrouwelijke monnik Hoeynh hl Mai heeft zich bij de pagode oe Nghiem in Saigon vanochtend levend verbrand om de aandacht te vestigen op het begin van een week van gebed voor de vrede. Zij was onderwijzeres van een onafhankelijke sekte van het boeddhistische instituut voor verbrei ding van het geloof. In een brief bidt zij tot de heilige maagd en tot Boed dha, om vrede in Viëtnam. De ge bedsweek wordt gehouden ter viering van de 2.510 de verjaardag van Boed dha. ADVERTENTIE De heer J. van Duijn Wandeloordstraat 32 a Rotterdam KAIRO Een stroom pantserwa gens en militaire vrachtwagens trok gisteren door Kairo in de richting van het Suezkanaal en het schiereiland Si nai, waar de grens tussen Egypte en Israël ligt. De weg naar Suez was ten behoeve van het militaire verkeer ge deeltelijk gesloten. De militaire vlieg velden bij Kairo zijn in staat van alarm gebracht. Hoewel hierover offi cieel nog geen berichten zijn gepubli ceerd menen waarnemers, dat blijk- kens deze maatregelen het land in staat van militaire paraatheid is ge bracht. Het Egyptische dagblad Al Achram meldde, dat Egypte alle maatregelen heeft getroffen om uitvoering te geven aan het Syrisch-Egyptische defensie verdrag. Israël heeft bekendgemaakt, dat Sy rië achter recente sabotagedaden en infiltraties tegen dit land zit en dat Israël gereed is militair terug te slaan als dit zo doorgaat. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken deelde mee dat de V.S. bezorgd zijn over de toegeno men spanning aan de Syrisch-Israëli- sche grens en dat men tracht langs diplomatieke weg de betrokken landen tot zelfbeheersing te manen. In Israël vierde men gisteren de ne gentiende verjaardag van de vestiging van de joodse staat. Terwijl voor het eerst sinds 1961 in Jeruzalem ter ge legenheid van dit feit een militaire parade plaats vond kwam het in de buurlanden tot betogingen tegen de volgens deze landen wederrechtelijke inbezitneming van Palestina door de Joden. In Damascus legde men een kwartier lang het werk neer. Met het oog op de verscherpte ontwikkeling heeft de secretaris-generaal der V.N., Oe Thant, in het weekeinde een be roep gedaan op Israël en zijn Arabi sche buren de wapenstilstandsbepalin gen na te leven. De afgelopen pinksterdagen werd het weer bepaald door een depressie, die via Bretagne naar de Noordzee is getrokken. Ze 'veroorzaakte wissel- vallig weer, waarbij geleidelijk koe- lere lucht het vasteland van Europa is binnengestroomd. De koelere lucht is inmiddels doorgedrongen tot bo- ven Polen en het Alpengebied. De boven de Noordzee gelegen storing verplaatst zich nu langzaam verder naar Zuid-Scandinavië, ter- wijl een andere van IJsland afkom- stige depressie in zuidoostelijke rich- 5 ting naar Ierland koerst. Er hand- haaft zich dan ook een gecompliceerd gebied van lage luchtdruk van Scandinavië tot boven de Golf van Biscaje, met het gevolg, dat het weer in onze streken wisselvallig blijft. met een veranderlijke bewolking en j plaatselijk enkele buien In de tem- pe ra turen wordt eveneens weinig verandering verwacht, zo meldde het K.N.M.I. vanmorgen om tien uur.

De Vallei | 1967 | | pagina 1