Amsterdamse politie niet erg blij met rit van Berglas Mien Duymar van Twist t Van alles wat i uitgeschakeld FINANCIËLE NOTITIES Emmy Verhey en Christian Bor RADIO- en TELEVISIEPROGRAMMA'S VANAVOND MORGEN heupm Bergoss verwacht een goed jaar Bevredigende werkbezetting bij Braat DAPHNE DU MAURIER PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS Tonnen schade bij fabrieksbrand TELEVISIE T.V. LANGENBERG OERM dat brede deel üanTiet Uchaam Johnny Hart speciaal %'VrocaOen WERKRUIMTE r'dgina 2 DINSDAG 16 MEI 1967 JANET bö Hij achtte zich diep in zijn hart tegenover zijn vader verplicht zich aan te melden voor de bemanning van de reddingboot. Zijn naam en betrouwbaarheid deden hem een plaats verwerven. Het schonk hem grote voldoening, dat zijn diensten werden aanvaard. Toen wist hij zich gerehabiliteerd. In april 1906 werd Jennie Coombe geboren. Haar komst bezorgde Chris- toffel 'n waarlijk ongekende vreugde. Want toen zijn zoontjes klein waren geweest had hij een crisisperiode van zijn leven moeten doorstaan. Nu gaf hij zich onbezorgd en vol overgave aan dit nieuwe vaderschap. Het kind raakte al heel vroeg aan hem gehecht. Haar gezichtje straalde van blijd schap, wanneer zij hem zag komen. Dan wuifde zij hem al uit de verte toe. Bertha aanvaardde het zonder meer, dat Christoffel het kind in het bad deed, aankleedde of naar bed bracht. Bertha zorgde, dat Jennie manieren leerde, maar het was papa, die haar op zijn schouders tilde en met haar de tuin door draafde. En aan papa biechtte zij 's avonds eerlijk op, wat zij overdag voor kwattekwaad had uit gehaald. Christoffel had het gevoel, dat hij nu een thuishaven had bereikt na een moeizame reis. De toekomstige jaren lagen vredig vóór hem. Het groeiende wonder en de lieftalligheid van de kleine Jennie overstraalde zijn dagen met een zegening van beloften en vervulling. IX Maar in het najaar van 1911 drup pelde nog maar zo nu en dan een or der voor de scheepswerf binnen. Schoeners of barken schenen niet meer op stapel te worden gezet. Alle rederijen bestelden ijzeren schepen op modern geoutilleerde werven in de grote havensteden. Toen staken de ne ven de hoofden bij elkaar, om de al lesbehalve rooskleurige vooruitzichten te bespreken. Met een bloedend hart zag Christoffel het aan, hoe de een maal vastberaden, zelfbewuste uitdruk king op het gezicht van zijn neven had plaatsgemaakt voor trekken van zorg en twijfel. Zij zouden onmogelijk zonder werkloosheid de winter doorko men. Aan het eind van hun bespre king, toen zij alle mogelijkheden had den overwogen, dacht Christoffel plot seling aan oom Philip. Die hoorde ttn slotte tot de allernaaste familie. Zijn scherp zakelijk inzicht had hem een invloedrijke positie bezorgd. Hij was zeer welgesteld en nu 72 jaar oud. Wellicht, dat hij, zelf zonder gezin, een helpende hand zou willen bieden. „Je kunt eerder bloed uit een steen persen, dan geld uit zijn portemon- naie", was James Coombe van oor deel. „Die ouwe vrek heeft nog nooit een stuiver aan zijn familie of aan liefdadigheid ten koste gelegd. Waar om zouden we bij hem gaan bedelen, als we toch zeker zijn van een wei gerend antwoord? Mijn vader heeft vijftien kinderen groot gebracht, maar nooit is oom Philip op het idee ge komen een van ons, jongens, bij zich in de zaak te nemen. Ik weet van mensen, die verzkeren, dat hij jouw eigen vader krankzinnig hééft ge maakt, Chris. Oom Joe zou zich gauw genoeg hebben herstel, als hij geen spaak in 't wiel gestoken had. Niemand zal ooit weten wat er op die Kerstavond precies tussen hen is voorgevallen. Oom Joe toen vijf jaren lang in Sudmin opgesloten te houden was eenvoudig 'n schandaal. Dat ver dient 'n afstraffing, die wij hem on mogelijk kunnen geven. Hj is ons al lemaal te glad af". „Niemand weet dat beter dan ik", gaf Chris toe. „Niemand zal mij er ook van verdenken, dat ik enigszins op oom Philip ben gesteld. Hij heeft mijn vader gek gemaakt. Maar hij is een man van betekenis in Plyn en wij bederven er niets mee als we hem eens vragen. Hij kan op z'n hoogst „neen" zeggen". „Dat weet ik nog zo niet", merkte Tom langzaam op. „Hij is een rare en zit boordevol wrok jegens zijn eigen familie. Je weet nooit wat hij tot onze schade zou kunnen verzin nen". „Och, onzin, Tom. Een man van 72 is daar overheen. Bovendien, waar om zou hij?" „Het klinkt misschien dwaas, maar ik vertrouw Philip Coombe pas, wan neer hij dood in zijn kist ligt". „Tom heeft gelijk", mompelde Ja mes, „menselijke gevoelens houdt hij er niet op na. Hij is een boze geest. Hij heeft niets met de Coombes ge meen". „Jawel, maar er moet wat gebeu ren... en vlug ook! Wanneer we hier ons hoofd blijven schudden, helpen we de werf niet aan werk. Ik ben niet bang voor oom Philip. Wat hij me heeft aangedaan, hoort Goddank tot het verleden. Ik ga vandaag nog naar zijn kantoor om hem te zego^" wat ik op 't hart heb". „Je bent een beste kerel, Chris, maar let op m'n woorden, het leidt tot niets!" Christoffel werd dadelijk tot zijn oom toegelaten. Philip warmde zijn handen aan een zuinig brandende haard. Hij toonde zich allerminst ver rast, toen hij zijn neef voor zich zag. Hij wreef zich in de handen en lachte vreemd. „Komaan, eindelijk kom je vragen, of ik ook wat voor jullie doen dan, hé? Ik vergis me maar zelden, weet je, hoogst zelden". „Ik neem alle verantwoording op me voor m'n komst, oom", gaf Chris toffel ten antwoord. „Mijn neven heb ben een trotse en onafhankelijke aard. Die heb ik niet, zoals u weet". „Dus de zoon van mijn broer Jo seph erkent zijn nederlaag? Die nede righeid verheugt me. Dat is anders dan vroeger. Een prachtig stukje iro nie van het lot, dat je' bij mij aan komt, na alles wat zich heeft afge speeld!" „Ironie of niet, oom, voor mij is het zonder twijfel zuur en pijnlijk genoeg maar ik doe het alleen voor mijn ne ven". „Och kom, wat verwacht je eigen lijk van me? Dat ik een jacht van honderd ton bij jullie bestel voor de volgende zeilwedstrijden van Cowes? Je denkt zeker, dat ik in de duiten stik! Of dacht je een nieuwe schoener te mogen bouwen in plaats van de oude „Janet Coombe", die ik binnen kort zal laten slopen Wou je mij m'n geld laten wegsmijten, alleen om zo'n stel sukkels aan het werk te houden? Bedoel je dat?" Christoffel ging al naar de deur. „Ik merk wel, dat het geen nut heeft langer te blijven", verklaarde hij rus tig. „Het spijt me, dat ik u heb las tig gevallen, oom". (Wordt vervolgd) AMSTERDAM „Wij als politie zijn er niet zo gelukkig mee", zegt de Amsterdamse hoofdinspecteur J. Val ken over de trip die David Berglas ge blinddoekt in een auto door Amster dam heeft gemaakt. De rit was zater dagavond op de televisie te zien. „Ik kan me voorstellen dat vooral de Ver keerspolitie met dergelijke kunststuk ken niet zo blij zal zijn. Het zit er bij zoiets altijd in, dat ook anderen, maar dan leken op dit gebied, het misschien ook eens willen proberen. Dan is na tuurlijk het hek van de dam." Commissaris H. Molenkamp, hoofd van de geüniformeerde politie in Am- AMSTERDAM. De actrice Mien Duvmaer van Twist is zondag op 76- jarige leeftijd te Amsterdam overleden. Tot voor enkele jaren speelde zij bij de Nederlandse Comedie. Zij trad ge regeld op voor de televisie en zij speel de onder meer ook nog de rol van de gefrustreerde oude moeder in de Ne derlandse film „De dans van de rei ger" van Fons Rademakers en Hugo Claus. Wilhelmina van Twist, die op 26 fe bruari 1891 in Florida werd geboren, stamt niet uit een acteursmilieu. Toch 3504. Piloot Storm vroeg zich af wat kolonel Vander- brinks bedoeling was, om zo midden in het onderzoek van Briggs' geheimzinnige boodschap naar buiten te lopen. Zij volgden hem naar het terrein, waar de nieuw ste raketten in aanbouw waren. De kolonel werd onrus tig en zijn stem klonk onvast, toen hij sprak: „Ik zit in een wat moeilijk parket, omdat ik nog steeds aan geheimhouding gebonden ben. Daarom verzocht ik jul lie allereerst te komen kijken naar onze nieuwste hy per-drive raket. Kijk daar staat de OS-109 zo goed als gereed en voorzien van de allerlaatste snufjes. Zelfs enkele euvels die jullie trouwe Zeepbel vertoonde zijn eruit gehaald. De lui die eraan werken noemen hem de „Naald". „Wel een korte naald dan!" vond Buck. „Haha, vergis je niet. Wacht even tot je er dichter bij bent!" riep Vanderbrink. „Het langste gedeelte bevindt zich onder de grond op een elevator-platform. Dit is een nieuwe werkmethode, die veel tijd bespaart en boven dien minder gevaarlijk is. De naald is bestemd voor het onderzoek van de buitenste regionen van ons zonne stelsel. We zullen weldra een geschikte bemanning moe ten bijeen brengen!" 63. Tsjiao Tai is opgestaan. Hij zegt nors: „Dat kan me allemaal niks schelen! Ik mot de vent hebben die m'n broer heeft vermoord en verder niks". De Koning bromt: „Verder niks, zegt ie, Schele! Broeder Siau snapt niet dat wat in de tempel verborgen is, verduiveld veel waard mot zijn. Genoeg om er z'n broer voor koud te maken!" De Schele knikt ernstig. „En dan mot je daar ook nog bij bedenken, baas, dat de schoft al die duiten ergens gegapt heeft zonder jou je aandeel te geven waar je recht op hebt!" De Koning kijkt Tsjiao Tai strak aan. „Je begrijpt nou wel, dat ik die vent even hard nodig heb als jij, broeder Siau. Ga jij nou maar es naar die tempel, en zie dat je die vent te pakkenkrijgt en z'n goud. Dan breng je hem hier, ook met het goud. We snijen de vent aan stukjes en die delen we eerlijk, tezamen met het goud!" „Ik ben nooit uit zijn gordel dat bedekt is met kabbalistische tekens, ik nou weten waar ik moet zoeken? Ik kan toch niet..." in die rottempel geweest", zegt Tsjiau Tai. „Hoe kan De Koning heft zijn hand op. Hij haalt een stukje hoi*t Hij geeft dat aan Tsjiao Tai en zegt: „Hier, dit merkteken geef je maar aan de dienstmeid daar. Die zit in een hokkie bij de deur van de oosthelft van de tempel en die zal je terecht helpen". 62. „Ik hebben heel veel lekker voor weinig geld!" riep Tekko die door 't bibberen zijn stem met moeite in bedwang hield. „Eerst eten dan betalen! Niet goed, geld terug!" Dat was een kolfje naar de soldatenhana en van alle kanten kwam 't krijgsvolk op Tekko af. „Geef op!" Ik zie zo wel dat het niet goed zijn!" „Be talen een volgende keer wel!" schreeuwden de soldaten door elkaar terwijl zij Tekko de versnaperingen uit de hand gristen en die haastig naar binnen werkten. „Gaan jullie je gang maar! Bedienen je zelf. Geld komen wel!" lachte Tekko die een kolossale krijger in de verte zag staan toekijken. „Ah! dat is een hoge ome!" mom pelde onze vriend. „Die moet ik hebben. Dat is vast een sergeant-majoor die met maarschalk aangesproken wil worden!" Hij werkte zich met moeite door de sol daten massa heen die zich aan zijn koopwaar te goed deden en stapte recht op zijn doel af. „Gegroet almach tige maarschalk!" sprak Tekko eerbiedig. „Ik willen graag Ba-Mih familie van troon stoten. Kunnen ik geen soldaat worden bij verheven keizer Chop-Choy? „Mmmm!" knorde de krijgsman. „Jij zien er niet erg stevig uit. Nee, geen plaats!" „Oh ik mag er anders best wezen!" hield Tekko aan terwijl hij zijn mouwen opstroopte. „Wij eh...Sing- Sings! hebben geweldige spierballen. Kijken maar eens!" „Aangenomen dan!" barste de geweldenaar. „Halen uitrusting in tent bij fourier!" En zo kwam on ze vriend even later als soldaat van Chop-Ohov uit de tent van de fourier weer te voorschijn. BRUSSEL Emmy Verhey en Christian Bor zijn door de internationa le jury niet toegelaten tot de finales van het Koningin Elisabeth Concours, dat op het ogenblik in Brussel wordt gehouden. Na afsluiting van de twee de ronde, vrijdagavond, bleek, dat zij niet tot de twaalf finalisten behoorden. Over Christian Bor zijn de Belgische critici eenstemmig in hun appreciatie: „een uitnemend virtuoos, een ernstig en boeiend kunstenaar. Bij wijze van spreken is hem niet anders ten laste te leggen dan zijn leeftijd. Over vier jaar zal hij een van de interessantste deelnemers zijn". De meningen over Emmy V erhey zijn terecht wat meer genuanceerd. Haar prestaties tijdens de eerste ronde waren veel beter dan tijdens de twee de, waarin de kandidaten een sonate van Ysaye, een voor de wedstrijd geschreven technisch zeer zware com positie van Michel en enige vooral virtuoze werken uit het grote violisten repertoire moesten uitvoeren. De beko ring van haar uitnemende optreden tijdens de eerste ronde, doch tevens haar tekortkoming, lag in een over rompelende doch wat ongebreidelde fantasie. Tijdens ée tweede ronde heeft zij getracht haar temperament in te tomen, maar daardoor en door de nerveuze spanning was zij zichzelf niet meer. Als het niet zulk mooi weer was ge weest, zou men het jammer hebben kunnen vinden dat de televisie dit pink sterweekend niet veel meer bood dan wat op routine drijvend zomeravond amusement. Ik denk hier met name aan de zaterdag- en de zondagavond. Natuurlijk: de quiz van Theo Eerdmans en de stunts van David Berglas houden je door een zekere spanning altijd wel wakker en er zullen ook mensen zijn die het ditmaal zo ruim vertegenwoordi- de genre van John van Kesteren, Jo- han Heesters en Annelies Rothenber- ger (al dan niet met de onvermijdelijke Sangerknaben) kunnen waarderen. Het enige amusement dat de verwachtingen een beetje te boven ging werd echter gevormd door het tv-spel „Inzicht" dat door Ruth Smeale werd geschreven naar de roman „Focus" van Arthur Miller en door de NCRV gisteravond op het scherm werd gebracht. „Focus" is niet bepaald een boek van recente da tum, maar het onderwerp is nog altijd actueel. Vooral Mia Goossen en Wies Andersen droegen bij tot de kwaliteit van de opvoering. Een ander hoogtepunt vormde het op treden van de Franse chansonnière Marie Claire Pichaud, zondagavond voor de KRO-tv, tegen een karakteris tieke achtergrond en afgewisseld door boeiende gesprekjes met Joop Rein- boud De teach-in over jeugd en seksualiteit leek niet zo ernstig te zijn geworden als de organiserende NVSH ongetwijfeld be doeld zal hebben. Er werd door veel jeugdige sprekers nogal grof en grap pig over gedaan. De enige contrasten met deze houding werden gekenmerkt door zakelijkheid (de wat oudere spre kers en spreeksters) en tragiek (het meisje dat over het verband tussen abortus provocatus en euthanasie sprak en de militair die de oude moraal ver dedigde. We misten jonge sprekers die de sex op een evenwichtige wijze in hun (én andermans!) levenswijze weten in te bouwen en daardoor onbewust een gezonde nieuwe moraal ontwerpen. Misschien waren die er niet en hoeft de VARA er dus niet in de eerste plaats op te worden aangekeken dat het een vrij eenzijdige vertoning werd. Wel is het achteraf bezien jammer dat de VARA dit onderwerp niet in een even sterke vorm en dus op een even positief-ge- nuanceerde wijze naar voren heeft ge bracht als enige dagen eerder het vraagstuk van de abortus provocatus. J.v.d.K. stond zij al heel vroeg op de planken bij Van Eysden in Rotterdam. Na het eindexamen aan de Amsterdamse to neelschool in 1907 debuteerde zij bij diens gezelschap als Suzanne in „De wereld waarin men zich verveelt" van Paileron. Aanvankelijk maakte zij naam als ingénue in stukken van Herman Bahr en Bjornson. Zij had succes als grande coquette, maar ook als actrice in het moderne toneel van toen. Haar grote leertijd maakte zij door bij Verkade, bij wie zij onder meer hoofdrollen speelde in „Erdgeist" van Wedekind en „De duivel" van Molnar. In de jaren twintig, de tijd van de stomme film, heeft mevr. Van Twist gefilmd in Duitsland en Nederland. In diezelfde tijd maakte zij ook een tour nee door Nederlands-Indië. Van 1952 tot 1962 was zij vast ver bonden aan de Nederlandse Comedie, waarin zij met veel vakmanschap prachtige typen van vreemdsoortige ou de dames creëerde, onder andere als een van haar laatste rollen de verlo pen edelvrouw, die als koppelaarster optreedt in „Mijnheer gaat op jacht" van Feydeau. Televisiekijkers zullen zich haar nog herinneren in de serie van zes stukken, die 'n bewerking wa ren van „Pride and prejudice" van Jane Austen. sterdam, was ook weing enthousiast. „Wij zijn tevoren niet ingelicht", zei hij. Of de stunt nog gevolgen zal hebben voor David Berglas was gisteravond nog niet te zeggen. De Amsterdamse politie wil Berglas' rit eerst eens be spreken. Het is mogelijk dat nog een proces-verbaal wordt opgemaakt. Ben de Jong, die de uitzending heeft geregisseerd, zegt: „Overleg met de politie? Nee ,dat hebben we niet gehad. Vonden we niet nodig, want we hebben zelf alle mogelijke voorzorgsmaatrege len genomen. Als je dit samen met de politie doet loop je de kans d^t je op een uitgezet parcours moet rijden en dan is het effect er af." „We zijn uiteraard niet roekeloos te werk gegaan. Stel je voor dat er wat fout gaat, dan sta je er niet zo best op. Trouwens, als Berglas zegt dat hij een goed gezicht heeft, nou dan heeft hij dat". De Haarlemse rallyrijder Maus Gat- sonides die de rit door Amsterdam heeft meegemaakt, zegt: „Ik heb hem geen moment geknepen. Ook de mede passagiers voelden zich volkomen vei lig. Je weet dat je wordt beduveld, maar je kunt het niet bewijzen." „Ik heb het filmpje nu drie keer ge zien en ik heb wel een idee hoe Berg las het doet. Het is heel simpel, maar ik wil er liever nog niet over praten. Ik wil me ook niet groter houden dan ik ben; best mogelijk dat ik er met mijn veronderstelling naast zit." Volgens de heer Gatsonides was geen toestemming aan de politie ge vraagd voor de rit. „Ik geloof ook niet dat we die, indien gevraagd, zouden hebben gekregen." ZAANDAM Door oververhitting van een ketel lijnolie is gisteren na een explosie brand uitgebroken in de lak fabriek Jacob Vis Pzn. in Zaandam. Er werd niemand gewond. De schade be draagt enige tonnen. De brand was moeilijk te blussen, doordat de fabriek zeer afgelegen ligt. HILVERSUM I 18.00 Licht pianospel (gr.). 18.20 Uit zending van de ARP. Spr.: Mr. W. de Kwaadsteniet, secr. van de ARP. 18.30 De Springplank: jonge artiesten met orkestbegeleiding. 18.55 Concertgebouw - ork. in Amerika, reisimpressies van Dick van der Meer. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.30 Conciliepostbus. 19.35 Klass. gr.muz. 19.45 De zingende kerk: ge dachten over muzikale vormgeving en vernieuwing van de liturgie. 20.00 Om roeporkest: klass. muz. 20.50 Fatima, goud of klatergoud, doe. (dl. 2). 21.05 Promenade ork. en sol.: amusem.muz. 21.45 Omroep dubbelkwartet: mod. lie deren. 22.00 Kunst: cult, progr. 22.30 Nws. 22.40 Overweging. 22.45 Dag land: klankbeeld over Wales. 23.15 Context: 14-daags mag. waarin op de dingen wordt doorgepraat. 23.45 Pianorecital: mod. muz. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 18.00 Nieuws. 18.15 Journaal. 18.20 Volksliedjes. 19.00 Kranttekening: dis cussie over een actueel onderwerp. 19.15 Interscholaire: keuze uit de win naars van plaatselijke interscholaire wedstrijden voor middelbare -school jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Dagrapport: jeugdactualiteiten. 20.15 Poème et chanson. 20.45 Creatief spel: jonge amateurs. 21.15 Het Nederlands Na tionaal Jeugdorkest: moderne muziek. 21.45 Tekstappeal, cabaretprogramma. 22.10 Gooise Interscholaire. 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten 22.50 Fiets-In: te rugblik op de Jeugddag en lichte gram- mofoonmuz. 23.55-24.00 Nieuws. NEDERLAND L 12.00-12.30 NTS: Teleac: De detail list als ondernemer (14). 18.45 Pipo de Clown. 18.50 Journaal. STER: 18.55 Reclame. AVRO: 19.00 Erpo '67: im pressies van de onlangs geopende we reldtentoonstelling te Montreal. 19.30 AVRO/N ATU - J eugdtoneel wedstri j d NTS: 19.56 Ster-reclame. 20.00 Jour naal. STER: 20.16 Reclame. AVRO: 20.20 Praten met Toon, gesprek. Tros: 21.30 Mijn oom van Mars, TV-film. 21.55 Kleur in zwart en wit. 22.15 Char ley Chaplin Festival Humanistisch Verbond: 22.30 Zorg om de mens, ge sprek. NTS: 23.00-23.30 Teleac: Kern fysica (31). NEDERLAND II. NTS: 20.00 Nws. in het kort. STER: 20.01 Reclame. NTS: 20.05 Première: nieuws over films, die binnenkort in de Nederlandse bioscopen vertoond wor den. 20.40 Het naakte eiland, Japanse film. (Beide keuringen: alle leeftijden). STER: 21.56 Reclame. NTS: 22.00-22.15 Journaal. HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Dagop. 7.15 Nws. 7.32 Radiokrant. 7.50 Jazz Band (gr.). 8.00 Nws. 8.10 Gew. muz. (gr.). 8.30 Nws. 8.32 Stereo: Li. gr.muz. 9.00 Voor de zieken 935 Wstanden. 9.40 Voor de vr. 10.30 Her. studiodienst. 11.00 Li. gr.muz. 12.27 Med. t.bv land- en tuinbouw 12.30 Nws. 12.40 Variant:act., rep., ber. en li. muz. 13.30 Operafrag. (gr.). 14.00 De wilde vaart, dec.-hoor- spel, (dl. 1). 14.25 Li. gr.muz. 15.05 Pia- norecital: klass muz. 15.50 Bijbelvert. voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Five O'Clock, praatje. 17.15 Li. gr.muz. 17.50 Overheidsvoorl.: De po litie nu. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws. en ochtendgemn. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Li. gr.muz. en rep. (7.30-7.35 V. d. voorpag). VPRO: 7.55 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.10 Li. gr.muz. en rep. (8.30-8.35 v. alle markten thuis, praatje voor de huis tal: klass. muz. 9.15 Stereo: Concertge- bouwork.: klass. muz. 10.00 Populair platenpr. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Kamer- ork. Pieter Hellendaal: klass. en mod. muz. 12.00 Li. muz. v. Amerikaanse bodem (gr.). 12.22 Voor het platteland. 12.27 med. voor land- en tuinbouw. 12.30 Stereo: Tango-rumba ork. en zangsol. 13.00 Nws. 13.10 Act. en kalender. 13.25 Waar de wijsjes zijn: liedjes v. overal. 13.50 Gesproken portret. 14.05 Viool en piano (opn.).: mod. muz. 14.30 Sopraan en piano: mod. en klass. lied. 15.00 Voor de schooljeugd. 16.00 Nws. 16.02 Li. gr.muz. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 VARA's Popshow: dansork. en sol. HILVERSUM III AVRO: 9.00 Nws. 9.02 Act. 9.05 Ka- leidoskoop: gev. muz.pr. 10.00 Nws. Nws. 10.02 Arbiedsvit. (11.00 Nws.) 12.00 Nws. 12.02 Operette-varia. 13.00 Nws. 13.02 Act. 13.05 Vrolijk platenpr. (14.00 Nws.). 15.00 Nws. 15.02 Li muz. voor een Hollands publiek. 16.00 Nws. 16.02 Toerbeurt: platenpr. v.d. jeugd. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.05 Rhythm and blues oude en nieuwe opn. 17.35-18.00 Hillbil- ly-time: pr. v. Country and western muziek. DINSDAG 16 MEI 1967 DUITSLAND I. 10.00 Nieuws. 10.05 Journaal (herha ling van gisteravond). 10.15 Hardy's Bordbuch, TV-film. 10.45 Wanderer auf dem Wasser, TV-film. 11.30 Beatmu- ziek. 12.00-13.30 Actuele kroniek. 16.00 Nieuws. 16.05 Voetbal: verslag van het 20e UEFA-jeugdtoernooi herhaling 16.45 Kinderprogramma. 18.00-18.05 Nieuws. (Regionaal programma: NDR: 18.05 Actualiteiten. 18.16 Sportjournaal. 18.50 Zandmannetje. 19.00 Actualitei ten. 19.21 Filmreportage. 19.59 Pro grammaoverzicht, WDR: 18.05 Regio naal nieuws. 18.10 TV-film. 18.25 Jour naal. 18.50 Kinderprogramma. 19.00 Journaal. 19.10 Die Abenteuer des Hi ram Holliday, TV-film. 19.40 Muzi kaal programma). 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.15 Showprogramma. 21.00 Ein Duft von Blumen, TV-spel. 22.40 Journaal, weeroverzicht en com mentaar. DUITSLAND II. 18.10 Nieuws en weerbericht. 18.20 Actualiteiten en muziek. 18.55 Kein Fall für FBI, detectivefilm. 19.27 Weer bericht. 19.30 Nieuws en thema van de dag. 20.00 Sportspiegel. 20.30 Siberië, documentaire. Aansluitend: Nieuws. 21.15 Solo für O.N.C.E.L., detective film. (Niet geschikt voor jeugdige kij kers.). 22.05 Cultureel nieuws. 22.35 Nieuws, weerbericht en thema van de fcAtlaUf* t.ui.jtf i.'cstv.W OSS Koninklijke tapijtfabrieken Bergoss NV heeft alle reden over de gang van zaken in 1966 tevreden te zyn, zo meldt het verslag. De groei kon onverminderd worden voortgezet wat zich zowel weerspiegelde in een wederom aanzienlijke stijging van de verkopen als in de beperkte resulta ten. De vraag uit binnen- en buiten land duurde onverminderd voort, ter wijl de orderportefeuille steeds ruim gevuld bleef ondanks de verdere uit breiding van de produktiecapaciteit, die weer geheel overeenkomstig de plannen tot stand kwam. In de verhouding tussen de binnen landse afzet en de uitvoer is geen noemenswaardige verandering geko men. De verkoop naar het buitenland maakt nog steeds eenderde van de to tale afzet uit. In 1966 werd verdere voortgang gemaakt met de uitvoe ring van het uitbreidingsprogramma. In totaal werd voor investeringen aangewend 1,1 min 1,6 min). De dekking kon ruimschoots geschieden uit de afschrijvingen en ingehouden winsten. Het laat zich aanzien dat ook de nieuwe uitbreidingen in 1967 geheel door zelffinanciering zullen kunnen worden bekostigd. Daarmee zal een bedrag gemoeid zijn in dezelf de orde van grootte als in 1966. De produktiecapaciteit zal daardoor an dermaal een noemenswaardige uit breiding ondergaan. In het eerste kwartaal van 1967 heeft de omzet zich wederom bevredigend ontwik keld. Deze omstandigheid tezamen met de ruime orderportedeuille wet tigen de verwachting dat ook 1967 een bevredigend resultaat voor de NV te zien zal geven. Volgens de ver- lies- en winstrekening steeg het saldo exploitatierekning voor afschrijvin gen tot 2,1 min 1,8 min). Na af schrijvingen enz. resteert een netto winst van 796.000 694.000). Zoals bekend is, wordt voorgesteld het divi dend van 14 tot 15 procent te verho gen. ROTTERDAM Met uitzondering van enkele kleinere afdelingen was de werkbezetting in 1966 bij Construc tiewerkplaatsen en Machinefabriek Braat NV bevredigend, zo meldt het verslag. De totale produktiviteit is ondanks een verdere terugloop van het personeelsbestand enigszins gestegen, hetgeen voornamelijk het gevolg is van een drietal factoren te weten het beschikbaar komen van meer automatische werktuigen en ge reedschappen, een grotere werkpres tatie en de verder doorgevoerde ra tionalisatie. Hoewel het resultaat der beraamde maatregelen reeds merkbaar is, zal 't volle effect pas op langere termijn tot uiting komen omdat de daarmee samenhangende investeringen slechts in geleidelijk tempo te verwezenlijken zijn. De financiële positie bleef be vredigend. Hoewel het in stand hou den van een behoorlijke orderporte feuille op te verantwoorden voor waarden zeer veel moeilijker is ge worden, heeft de directie het vertrou wen de minder gunstige economische omstandigheden het hoofd te kunnen bieden. Volgens de verlies- en winst rekening is het saldo exploitatiereke ning gestegen tot 566.000 142.000). Na afschrijvingen ad 464.000 (f 402.000) resteert een netto-winst van 121.000 64.000). Voorgesteld wordt een onveranderd dividend uit te keren van 10 procent en uit de be schikbare winst de reserve diverse doeleinden te verhogen met 54.000 tot 57.000. Bij de voortschrijdende automatise ring moet er rekening mee worden ge houden dat binnen afzienbare tijd in de produktieve sector behoefte zal on- staan aan meer werkruimte, zodat toe komstige uitbreiding v. d. bebouwing in beschouwing komt. De zich in de loop van 1966 voortgezette conjunc tuurdaling, gepaard gaande met een forse stijging der financieringskosten, bracht mee dat particuliere en over heidsopdrachten in toenemende mate beperkt werden tot de meer of meest noodzakelijke voorzieningen. Dit was de oorzaak van een nog feller binnen- en buitenlandse concurrentie, waar door het prijsniveau van de op zich zelf aantrekkelijke orders in vele ge vallen tot een zeer lage waarde ge drukt werd. Deze situatie maakt meer dan ooit een nauwkeurige afwe ging nodig van de belangen die aan het verkrijgen van bepaalde opdrach- zijn zijn verbonden, zodat bijzondere eisen aan het offertebeleid gesteld worden. De directie is niet optimis tisch genoeg om te verwachten dat zijn in 1967 daarin even gelukkig zal zijn. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Varsseveld (derde pred. plaats): H. J. Belier te Maasdijk: te Hontenisse-Hulst (toez.): mej. H. B. de Meeling, vicaris te Zuidzande; te Nijkerk (buitengewone wykgemeente in wor ding): J. Dol, godsdienstleraar te Smilde. Benoemd tot directeur voor kerkelijk sociale arbeid te 's-Gravenhage: ds. J. Germans te Enschede. Aangenomen naar Hoornsterzwaag: H. Wassenaar te Hilversum: naar Me- demblik: J. L. Meesters te Kampen. Geref. kerken vrijgemaakt Beroepen te Harlingen: D. Nieuwen- huis te LJmuiden. Chr. Geref. kerken Beroepen te Bennekom: M. Baan te Zeist; te Gorkum: J. Westerink te Haamstede-Kerkwerve. Geref. Gemeenten Beroepen te Opheusden: J. C. West straten te Mellskerke. Baptisten Gemeenten Bedankt voor Hoogezand-Foxhol: Ph. Lindeman te Utrecht. V

De Vallei | 1967 | | pagina 2