Vijf jubilarissen onderscheiden Brandweer Achterberg vierde achtste lustrum Opbrengst in Veenendaal f 13.000.- Bij CNSIII; leraar geeft les in hobby-vak Leidt vandalisme tot sluiting speeltuin T. C. Gijzel: systeem met meer voor- dan nadelen Veenendaal eerste bij wedstrijden 3550 4079 Wielrijder aangereden op kruising 8 R.I. herdacht gevallen kameraden Eten voor India Zilver Drie gewonden na aanrijding Bromfietser brak been MIST u uw Bel: Botsing op kruising Automobilist sneed bakfietsbestuurder DINSDAG 16 MEI 1967 dagblad DE VALLEI? Ot 17.30 u. van 17.30 tot 19.30 u. Zaterdags 16.30—17.30 uur dankte de korpsleden voor de betoonde burgerzin en de grote trouw. „Wanneer de stemming en de sfeer in het korps blijft zoals die nu is, dan kunt u altijd op de medewerking van het gemeente bestuur blijven rekenen", zei burge meester Bosch, wiens woorden met een hartelijk applaus werden onderstreept. Datzelfde applaus kreeg de jury, die de vrije Pinksterzaterdag had opgeofferd om hier in Achterberg de manschappen te zien werken tijdens de wedstrijden. De burgemeester bracht de juryleden dank voor hun bereidwilligheid om hier hun moeilijke taak tot uitvoer te bren gen. Ook het „slachtoffer", dat uren lang in het strijdperk had liggen wach ten op „redding" werd in die dank be trokken. De burgemeester richtte zich hierna tot de heer G. van Engelenburg. „U bent vandaag 40 jaar aan het korps van Achterberg verbonden. Alle rangen hebt u doorlopen. In 1961 werd u be noemd tot brandmeester-bevelvoerder. KESTEREN Op de Provinciale weg te Resteren, nabij de Broekdijk, raakten gistermiddag drie personen ge wond bij een aanrijding tussen twee personenwagens. De aanrijding ont stond tijdens file-vorming. Een perso nenwagen, bestuurd door P. J. G. uit Puttershoek, moest plotseling remmen. Hierdoor botste mej. A. A. J. uit Utrecht, die met haar personenwagen achter P. J. G. reed met grote snelheid op haar voorganger. De vrouwelijke bestuurder raakte gewond evenals de bij ha?r in de auto zittende vader. De moeder van de heer P. J. G. liep bij de botsing inwendige kneuzingen op. De drie gewonden werden na de eerste hulp van enkele EHBO'ers uit Resteren naar het Julianaziekenhuis te Veenen daal vervoerd, waar zij na behandeling konden worden ontslagen. RENSWOUDE Maandagavond ontstond op de kruising Arnhemseweg- Veenweg een botsing tussen een tour ingcar van een garagebedrijf uit De venter en een personenauto bestuurd door Van de V. uit Rlaaswaal. De aanrijding ontstond doordat de perso nenauto naar links de Veenweg wilde inrijden op het moment dat de bus ging inhalen. Beide voertuigen liepen schade op. Al die jaren hebt u ook de penningen van de brandweer beheerd. Daarnaast was u één van de sleutelfiguren in de Coöperatieve diepvriesvereniging en penningmeester van de Achterbergse Oranjevereniging. Voor de totale func tie, die u naast die van de brandweer in het belang van de gehele Achter bergse gemeenschap hebt vervuld, heeft het Hare Majesteit de Roningin behaagd, u te onderscheiden met de ere-medaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau". Onder luide bijval van de talrijke aanwezigen speldde de burgemeester de koninklijke onderscheiding op de tuniek van de jubilaris, die met een kort woord dankte voor deze hoge eer. Even later bevestigde de burgemeester ook nog de onderscheiding van de Ron. Ned. Brandweer Bond op de revers van de heer Van Engelenburg. Maar burgemeester Bosch was nog niet klaar. Hij had zijn handen nog vol met onderscheidingen. Die gingen naar de heren Jac. v. Lienden (comman dant), T. v. Rreel en J. van Laar, voor dertig jaar trouwe dienst en naar J. Wortman voor vijfentwintig jaar stonden in het middelpunt van de be- trouwe dienst. Ook deze jubilarissen langstelling. De heer J. Meijer, centraal comman dant van de drie Rhenense brandweer korpsen, sprak zijn gelukwensen uit met de hoop, dat de goede verstandhou ding tussen Rhenen, Eist en Achterberg nog vele jaren mag blijven bestaan en dat de onderlinge wedstrijden nog tot in lengte van jaren mogen voortduren. Namens de jury, waarin brandweer functionarissen zitting hadden uit De Bilt, Loosdrecht, Breukelen, Portenge en Maarsbergen, sprak de heer A. Her mans tot de korpsen van Rhenen, Vee nendaal (1 en 2), Eist, Resteren, Leer- sum en Achterberg, haar aanleiding van de gehouden jubileumwedstrijden. Hier en daar waren nog wel foutjes ge maakt, maar over het algemeen was er uitstekend gewerkt. De uitslag, door de burgemeester be kend gemaakt, luidde als volgt: 1 Xem nendaal (2) 225 pnt.; 2 Rhenen 220K pnt.; 3 Eist 218 pnt.; 4 Resteren 214 pnt.; 5 Leersum 200 pnt.; 6 Veenendaal (1) 191 pnt. en 7 Achterberg met 18614 pnt. Van de onderlinge wedstrijd tussen Rhenen, Eist en Achterberg was de uitslag: 1 Rhenen 220% pnt.; 2 Eist 218 pnt. en 3 Achterberg 186% pnt. De bevelvoerdersprijzen gingen naar de heer Bouman van Veenendaal (2) en Van Rotterdam van het korps Eist. De jubileumviering werd 's avonds besloten met de opvoering van het to neelstuk „O, oom Albert toch!", dat gebracht werd door de toneelgroep van de PJGU uit Langbroek. Het werd een waardige afsluiting van de festiviteiten. Oud-burgemeester Bakker overleden VEENENDAAL Maandagmiddag is in het Streekziekenhuis te Benne- koni, waar hij sinds vorige week was opgenomen, vrij onverwacht overleden de heer A. Bakker, oud-burgemeester van Veenendaal en lid van Gedepu teerde Staten van Utrecht. VEENENDAAL De actie Eten voor India heeft in Veenendaal onge veer f 13.000.opgebracht. Vanmor gen was men nog niet geheel met de telling gereed, zodat men kan aan nemen dat de opbrengst i$>g hoger zal worden. De actie, die vorig jaar ok tober werd gehouden bracht in Vee nendaal f 50.000.op. Landelijk ge zien is het Veenendaalse resultaat niet ongustig te noemen. SCHERPENZEEL De actie „Eten voor India" heeft in Scherpenzeel ruim 2800,opgebracht. KESTEREN Op eerste Pinksterdag vond op de Provinciale weg te Resteren ter hoogte van de Nieuwendijk een ver keersongeval plaats, waarbij de 73-jarige wielrijder A. J. uit Resteren ernstig letsel op liep. De heer J. stak plotseling met z(jn fiets de rijbaan op en werd hierbij door een uit de richting Rhenen komende per sonenwagen, bestuurd door A. A. R. uit Beesd, aangereden en tegen de grond gesmakt. Nadat de Resterense EHBO eerste hulp had verleend werd het slachtoffer met enkele schaafwonden en een zware hersenschudding naar het zie kenhuis te Tiel vervoerd. Het rijwiel werd totaal vernield, terwijl de auto slechts licht werd beschadigd. Wijlen de heer Bakker die de leeftijd van 69 jaar bereikte, ver wierf veel sympathie tijdens zijn bur gemeester-periode in Veenendaal. De ze kwam het beste tot uiting wanneer hij bij bepaalde gebeurtenissen de pro vincie Utrecht in Veenendaal verte genwoordigde. Velen zagen hem nog meer als oud-burgemeester dan als ge deputeerde. Wijlen de heer Bakker werd op 1 mei 1898 te Hoogeveen geboren. Hij be zocht eerst de H.B.S. te Meppel en stu deerde vervolgens Engelse taal- en let terkunde. Na enige tijd schakelde hij over in de richting van de gemeente administratie. Zijn eerste praktische stappen in die richting ondernam hij als volontair ter gemeentesecretarie van Ede. In 1927 werd hij benoemd als burgemeester van de Zeeuwse ge meente Roudekerke. Op 1 november 1934 volgde zijn benoeming tot burge meester van de Noordveluwse gemeen te Oldebroek en op 20 augustus 1946 1946 zijn aanstelling als burgemeester van Veenendaal. Hier bleef hij tot 31 januari 1961. Tijdens zijn Veenendaalse ambtspe riode heeft wijlen de heer Bakker zich bijzonder ingespannen voor uitbreiding van de industrie en verruiming van de werkgelegenheid. Ook kwam in 1959 de grenswijziging Utrecht - Gelderland tot stand. Verder had hij een groot aandeel in de modernisering en mechanisering van het politie- en brandweerkorps. Als burgemeester van Oldebroek had hij zitting in de Provinciale Staten van Gelderland en tijdens zijn ambtsperiode te Veenendaal was hij lid van de Pro vinciale Staten van Utrecht. In 1961 volgde hij mr. Diepenhorst op als lid van Gedeputeerde Staten van Utrecht, waar hij werd belast met de zaken aangaande de ruimtelijke ordening. Wijlen de heer Bakker was verder bestuurslid van de Chr. Boeren- en Tuindersbond, vice-voorzitter van de afdeling Gelderland van de C.B.T.B., lid van de commissie grondgebruik van de Stichting van de Landbouw, secreta ris van de Vereniging tot bevordering van de Gereformeerde ziekenverple ging in Nederland, bestuurslid van het chr. sanatorium „Sonnevanck" te Har derwijk en jarenlang voorzitter van de A.R.-kiesvereniging te Veenendaal. Zijn stoffelijk overschot zal vrijdag middag om drie uur op de algemene begraafplaats te Veenendaal ter aarde worden besteld. VEENENDAAL Zaterdagmorgen om ongeveer tien uur reed de heer Van H. uit Veenendaal met zijn bakfiets tegen een lantaarnpaal. Door de botsing viel hij van zijn voertuig, waardoor hij een lichte hersenschudding opliep. Met een ziekenauto is hij naar het Juliana ziekenhuis gebracht. Het ongeluk ontstond doordat de heer Van H. moest uitwijken voor een hem snijdende personenauto, die rechtsaf de Industrielaan opreed. RHENEN Op de militaire be graafplaats van de Grebbeberg her dachten de oud-strijders van het voor malige achtste regiment infanterie de gevallen kameraden uit de meidagen van 1940. Toen de bronzen klok op het monument ging luiden arriveerde een lange rij zwijgzame mannen en vrou wen op het kerkhof, vooraf gegaan door een oud-strijder, die het vaandel van 8 R.I. droeg, oranje van kleur met daarop in gouden letters aange bracht „Grebbeberg". Onder de aanwezigen waren als ver tegenwoordiger van Rhenen's gemeen tebestuur wethouder mr. J. Deen, de burgemeester van Arnhem de heer Mat- ser, een vertegenwoordiger van de mi nister van defensie en het bestuur van de vereniging voormalig 8 R.I. De har monie „Eendracht" uit Leuvenheim Leuvenheim zorgde voor gewijde muziek. Twee sprekers voerden het woord, de oud- veldpredikant ds. Joh. Gerritsen jr. en de divisie-aalmoezenier Vallen. De voorzitter van 8 R.I., mr. J. Coops, sprak de korte inleiding. De plechtig heid werd besloten met het spelen van het „Wilhelmus" en het leggen van 'n krans aan de voet van het monument van 8 R.I. nadat een minuut stilte in acht was genomen. Er was voor deze herdenking veel belangstelling van de zijde van oud-strijders en nabestaan den. RHEN EN/ACHTERBERG De vrijwillige brandweer van de buurt schap Achterberg heeft zaterdag op voortreffelijke wijze het veertigjarig bestaan gevierd, niet wedstrijden in de ochtenduren, 's middags een recep tie in het Buurtschapshuis en 's avonds een toneeluitvoering. De receptie vormde ongetwijfeld het hoogtepunt van dit achtste lustrum. In het geheel bezette Buurtschapshuis reikte burgemeester jhr. mr. L. Bosch ridder van Rosenthal niet minder dan vijf onderscheidingen uit. Naast wet houder T. van Lienden en later op de middag wethouder mr. J. Deen, merk ten wij hier ook op de gemeenteraads leden J. v. Donselaar en P. Kerkstra. Brandmeester G. van Engelenburg werd onderscheiden met de ere-medail le in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau wgeens 40 jaar brandweerdienst. Hij kreeg bovendien de daarbij behorende onderscheiding van de Koninklijke Nederlandse Brandweer Bond. De heren J. van Lienden, T. van Kreel, J. van Laar en J. Wortman werden begiftigd met de onderscheiding voor respectievelijk 30 en 25 jaar trouwe dienst. Het brand weerkorps Veenendaal (2) won de be ker van de wedstrijden in intergemeen telijk verband en het korps van Rhe nen won de Bosch van Rosenthal-be- ker van de onderlinge wedstrijd tussen Rhenen, Eist en Achterberg. De bevel voerders-prijzen gingen naar comman dant Bouman van Veenendaal en naar commandant Van Rotterdam van het korps Eist. VEENENDAAL Drieëntwin tig leerlingen van de Christelijk Na tionale School III gaan in septem ber naar een school voor voortgezet onderwijs. Voor 6 wordt dat het ly ceum, voor 4 de U.L.O., 9 meisjes gaan naar de Huishoudschool, 3 jongens naar een lagere technische school en 1 naar de landbouw school. Ongeveer de helft naar ULO en Lyceum vind ik vrij nor maal", meent het hoofd van deze school, de heer T. C. Gijzel, die ons een en ander vertelde over het on derwijssysteem op zijn school. Hij maakt gebruik van het systeem van vakleerkracht en"iets wat een krant in Ede deze week als „uniek" beschreef, in een reportage over een dergelijk systeem bij een openbare school. Onafhankelijk van deze school echter is men ook vorig jaar september aan de C.N.S. III met dit systeem begonnen. „Vanaf de derde klas worden bij ons een aantal vakken in iedere klas door dezelfde leerkracht gegeven", aldus de heer Gijzel, die bij voor keur over „ons" spreekt, omdat hij zoveel mogelijk samen met zijn col lega's wil doen. „Voorlopig doen er drie onderwijzers aan mee, die re spectievelijk de volgende vakken geven: geschiedenis en natuurkun de, muzikale vorming en lichame lijke oefening, aardrijkskunde en verkeer. We denken er over met in gang van de volgende cursus ook tekenen en handenarbeid op deze wijze te gaan geven. Voor de ande re vakken, met name taal en reke nen, is het niet alleen niet goed mo gelijk, maar zelfs zeer wenselijk, Natuurlijk zijn al onze onderwijzers bevoegd om alle vakken te geven, maar iedereen heeft wel een vak dat hij graag doet, en er dus ook meer van afweet dan de anderen, zodat het zeker in het belang van de leerling is. Voordelen van dit systeem Die zijn er genoeg. De kin deren leren wennen aan meer on derwijzers dan alleen de eigen, waardoor de gehele school een ge meenschap wordt en niet meer elke klas op zichzelf staat. Ook wennen de kinderen aan dit systeem, dat op alle vervolgscholen gebruikt wordt en doordat de leerkrachten op hun hobbyvakken gespecialiseerd zijn, komt het onderwijs erin meer uit de verf. Het is ergens nog een experiment deze methode, maar nu reeds vol doet het bijzonder goed. Het heeft een voorbereidingstijd gekost van ruim een jaar en dat terwijl het idee als terloops geboren werd tij dens een koffiepauze. Het systeem werkt alleen als je met elkaar kunt spreken en een bijzonder goede ver houding hebt in het team, want als iedereen doet zoals het hem in de kraam te pas komt, heeft het geen enkel resultaat", aldus de heer Gij zel. „Een voordeel is ook dat je veel doeltreffender door de stof heenkomt. Je weet bij die vakken wat er in het vorige leerjaar gezegd is, zodat je kunt voorbouwen. Er is ook een nadeel aan het volgen van dit systeem: bij het eventuele ver trek van een der deelnemende leer krachten, of bij een langdurige ziek te zal het waarschijnlijk moeilijker zijn een vervanger te vinden die man moet liefhebberij in dezelfde vakken hebben als zijn voorgan- erpr Ook op deze school vier kinderen aan het woord. Ad Voerman gaat naar de lagere landbouwschool want hij wil kweker worden. In zijn familie komt dit vak niet voor maar hij houdt van bloemen en planten. De tuin van zijn „oma" houdt hij al tijd bij, want omdat hij op een flat woont heeft hij geen eigen tuin. Jos Roedam gaat naar de techni sche school in Ede om voor kok te leren. „Het lijkt me best mooi werk en je verdient er een hoop geld mee", meent Jos, die enige erva ring op dit gebied heeft opgedaan tijdens kampeertochten met de pad vinderij. Hij heeft het laatste jaar er wel eens over nagedacht wat hij moest worden en toen kwam dit uit de bus. Gerda van Leeuwen gaat naar de huishoudschool. Wat ze na die oplei ding worden zal is nu nog niet met zekerheid te zeggen. „Ik weet het niet want ik heb al veel willen wor den; nu zou ik graag kapster wor den, maar ik heb ook al eens aan kleuterleidster gedacht." Mieke Hardeman gaat naar het lyceum en dan waarschijnlijk een opleiding voor kleuterleidster vol gen, want dat wil ze worden. „Ik heb eens een keer de juffrouw mo gen helpen bij het oppassen op de kleuterschool", vertelt ze. „Het lijkt me altijd al leuk, al die kleine kinderen." Dit zijn ze alle drieëntwintig: Di- ny Alberti, Rein Bres, Alie Bouw land, Hennie van Hunnik, Bert Boers, Jos Koedam, Hennie Jansen, Eveline Hardeman, Mieke Harde man, Arris Hardeman, Edith Wil- lems, Gert Diepeveen, Jopy Kalter, Johan Gerritsen, Gerda van Leeu wen, Willy Versteeg, Ad Voerman, Evert de Witte, Diny Nieuwenhuis, Hans Visscher, Joop Visser, Karin Kroes en Donata Klop. RHENEN Burgemeester en wet houders hebben tegen woensdag 17 mei ten gemeentehuize een persconferentie belegd om er te spreken over de moei lijkheden die er zijn gerezen rond de speeltuinvereniging „Sport en Spel". Deze moeilijkheden zijn ontstaan, zo luidt de uitnodiging, in verband met de door de Rhenense jeugd aangebrachte grondige vernielingen aan gebouwtjes, inventaris en spelmaterialen van deze speeltuinvereniging, alsmede aan het nieuwe kleedgebouw op het schoolsport- veld, gelegen naast het terrein van de speeltuin. Onlangs werden er 36 ruiten inge gooid, deuren vernield en kasten open gebroken en gekraakt. Het gemeentebestuur schrijft verder: „aangezien, mede ten gevolge hiervan, het nog maar uit drie leden bestaan de bestuur het bijltje er bij neer heeft gelegd, dreigt de enige Rhenense speel tuin, waarin vorig jaar nog ongeveer 9000 k inderen vermaak zochten, dit jaar haar geruïneerde poorten geslo ten te houden. Wij hebben ons, met het oude be stuur van „Sport en Spel" afgevraagd wat te doen en zijn slechts tot de con clusie gekomen, dat we wellicht met medewerking van de pers de Rhenen se ouders kunnen wakkerschudden en hen overtuigen van de dreigende nood voor de Rhenense kinderen. Op de schouders van deze ouders rust de onzes inziens bijzonder belangrijke taak een antwoord te geven op de vraag, of de speeltuin dit jaar nog open zal gaan en voorts bij dit antwoord tevens de daad te voegen". De persconferentie wordt door het gemeentebestuur gehouden met 't doel een perscampagne voor te bereiden om deze speeltuin te redden. VEENENDAAL Tweede Pinkster dag- om half vijf in de middag lag de 17-jarige J. v. R. uit Bennekom gewond in de berm van de Polderweg tussen de Groeneveldselaan en Vijgendam, naast zijn bromfiets. De gewaarschuwde politie constateer de dat hij een gebroken been had. Met een ziekenauto is Van R. naar het Ju lianaziekenhuis gebracht. Later bleek uit getuigenverklaringen dat Van R. ver moedelijk met vrQ hoge snelheid tegen een boom was gereden. Velen kwamen het brandweerbestuur van Achterberg feliciteren, waaronder wethouder De Ruiter van Veenendaal en de Achterbergse predikant ds. J. v. d. Haar. Het jubilerende korps droeg op deze gedenkwaardige dag voor het eerst de nieuwe uniformen, die uit ac ties en donateursgelden bijeen waren gebracht. Maar ook het korps van Eist was in het nieuw gestoken en nu alle drie eenheden van Rhenen (Rhenen, Eist en Achterberg) hier gezamenlijk bijeen waren in hun nieuwe uitgaans- uniformen vormde dit aanleiding voor het gemeentebestuur de korpsen te in specteren. In twee rijen waren de spuitgasten van de drie gemeenschap pen opgesteld op het schoolplein. De burgemeester en wethouder Van Lien den inspecteerden samen de korpsen waarna de receptie begon. Burgemeester Bosch memoreerde in zijn jubileumtoespraak de verschillende fasen die het brandweerkorps van Ach terberg had doorgemaakt, van plicht- brandweer tot vrijwillige brandweer. Hij

De Vallei | 1967 | | pagina 3