Koningin en Prins onverwacht als kerkgangers tussen immigranten SPAANSE DRUK OP GIBRALTAR 50 Chinese steun bij rellen in Hongkong Veel minder „Eten voor India" dan vorig jaar ZUSTER LUCIA IN FATIMA Pinksterdagen toeristisch bevredigend eman schiet zich dood na moord op taxi-chauffeur Jong PAUS PAULUS VERMEED POLITIEK ZORGVULDIG Velasques Bezoek van koninklijk paar trekt in Canada sterk de aandacht Jongeman had vier weken kogel in hoofd 1000 jongeren op Vredesmars Vier personen verdronken TRAGEDIE IN LONDEN Identiteit van pseudo Bormann nog niet vast Schijnoorlog groot gevaar voor vliegverkeer M' Protestbrief aan adres van Von Kielmansegg Actie op pinksterzaterdag bracht f 3,6 miljoen op 9* wmfkXr KROMMENIE VINYL^H MEDINA Drama voor ogen van tien politiemannen Golven van enthousiasme onder bedevaartgangers in Fatima John Masefield overleden STERKE BAND GEZIN DOOD GEVONDEN GELIJKENIS ONTKENNING GROOT GEVAAR VERBOD SALAZAR DINSDAG 16 MEI 1967 (Van onze speciale verslaggever) MONTREAL Tot verrukking van enige honderden Nederlandse immi grantengezinnen, hebben koningin Ju liana en prins Bernhard volkomen on verwacht op Pinksterzondag de och tenddienst bijgewoond in het liefelijke kerkje van de Christian Reformed Church in Dollard-des-Ormeaux, een voorstad van Montreal. Na de dienst die werd geleid door ds. N. B. Knoppers, hebben koningin en prins bij een kopje koffie heel lang zit ten praten met de over het algemeen welvarende Nederlandse gezinnen, die zich hier hebben gevestigd. De ex-Amsterdamse mevrouw J. Klein, al elf jaar hier wonend, zei ons: „In Nederland heb ik de koningin wel eens heel uit de verte gezien of op de televisie. Hier heeft ze me heel gewoon gevraagd hoe ik leef en wat mijn kinde ren doen. Het is gewoon onvoorstel baar" Het bezoek van koningin en prins aan Canada, dat gedeeltelijk officieel en ge deeltelijk privé is, trekt hier zeer de aandacht. De band tussen het koninklijk paar en Canada, waar prinses Mar griet in de oorlog werd geboren, wordt hier nog altijd sterk gevoeld. Trouwens in een Montreal, dat door de Expo '67 zindert "an activiteiten (zowel zaterdag als zondag trok de Expo 450.000 bezoe kers en binnenkort verwacht men een miljoen per dag) is de nu begonnen week er een waarin Nederland heel veel van zich zal doen spreken. In Montreals haven zijn met Pinkste ren twee Nederlandse marinevaartui gen aangekomen, de torpedobootjager Rotterdam en het fregat Van Galen. De vergadering van de Internationale Ka mer van Koophandel zal door prins Ber- hard worden toegesproken en donder dag zal de koningin het Nederlandse pa viljoen op de Expo openen. Bovendien is hier een sterke delega tie uit Rotterdam aangekomen onder leiding van burgemeester W. Thomas sen. De burgemeester, de wethouders Reedijk en Worst, de voorzitter van de Kamer van Koophandel van Rotterdam, ir. J. van den Berg, en verscheidene kopstukken uit Rotterdamse bedrijven, de haven en de publieke diensten, zul len in de komende veertien dagen Rot terdam gaan „verkopen" in Montreal, New York, Toronto en Philadelphia. De delegatie werd gisteren door Jean Drapeau, burgemeester van Montreal, op het stadhuis ontvangen. Burgemees ter Thomassen bood in een uitstekende redevoering de stad Montreal de pla quette aan van een zonnewijzer van 2Vt bij 3 meter, die Rotterdam aan Montreal «al schenken. De zonnewijzer 'n werk van de Amsterdamse beeldhouwer Her man J. van der Heide zal over enke le weken in Canada aankomen. VICENZA Na vier weken over aanhoudende hoofdpijn te hebben ge klaagd, werd de twintigjarige Italiaan se parachutist Luciano Lorenzo uitge nodigd een röntgenfoto te laten maken. De jongeman vertelde dat hij tijdens zijn vakantie in de bergen door iets aan zijn hoofd was geraakt. Hij dacht dat het een steen was geweest. Artsen van het ziekenhuis in Vicen- za in Italië, die dezer dagen de röntgenfotoopname zagen, besloten tot een onmiddellijke operatie. Uit het hoofd van Luciano werd een geweerko gel gehaald. ROTTERDAM Duizend jongelui uit alle delen van het land zijn gister avond laat in Rotterdam aan een Pax Christi-voettocht begonnen, die „Mars naar de Vrede" heet. Via Overschie, Delft en Rijswijk arriveerden zij van ochtend in Den Haag, waar zij op het Binnenhof resoluties zouden aanbieden aan een aantal Tweede-Kamerleden. Drs. W. K. N. Schmelzer, voorzitter van de Tweede-Kamerfractie van de KVP, en minister dr. H. A. M. Klompé (C.R. en M.) hebben toegezegd de reso luties in ontvangst te zullen nemen. Prins Claus nam zaterdag op Schiphol hartelijk afscheid van zijn schoon moeder, voordat zij en prins Bernhard vertrokken voor een veertiendaags bezoek aan Canada. LEEUWARDEN Op meer is maandagmiddag het Heeger- de 22-jarige Meüe Wink uit Öudega verdronken. De Jongeman zeilde samen met ztfn meisje in een polyester bootje, dat tijdens een onweersbui tengevolge van een harde windstoot omsloeg. Beide inzittenden raakten te water en probeerden zwem mend de wal te bereiken. Dat lukte het meisje, maar de jongen niet. NIJKERK Tijdens het zwemmen ln het Veluwemeer is de 27-jarige J. V. uit Nijkerk verdronken. Tweehon derd meter uit de kust was hij in een diep zuiggat gezakt. MOOK(ANP). In het watersport centrum Eldorado onder Mook is zon dagmiddag het lijk opgehaald van de twintigjarige Engelse militair John Everall. De militair, die sinds zater dagmiddag werd vermist, was enkele dagen met verlof in Nederland. MASSLUIS (ANP) De tweejari ge Albertus Otto is in het water langs de Weverskade in Maassluis verdron ken. Vermoedelijk was hij bij het spelen in het water gevallen. Mond-op-mond-beademing had geen succes opgeleverd. LONDEN Het hoofd van het gro te Engelse concern Davies Investments de 47-jarige Henry Bowen-Davies, is in zijn woning dood aangetroffen naast de lijken van zijn vrouw en hun twee kin deren. Onder Davies lag een revolver. De politie vond ook een briefje, maar weigerde de inhoud bekend te maken. Op. een bijeenkomst in maart, had den schuldeisers het faillissement van het concern besproken. Er was toen sprake van een schuld van meer dan drie miljoen pond sterling (dertig mil joen gulden). Davies verklaarde toen dat hij al zijn persoonlijke aandelen in het concern ter beschikking van de schuldeisers zou stellen. GUATEMALA/WIESBADEN De identiteit van de man die in Guatema la is gearresteerd omdat hij Martin Bormann de plaatsvervanger van Adolf Hitler zou zijn, staat nog al lerminst vast. Terwijl de politie in Wiesbaden in West-Duitsland wacht op de uitslag van het onderzoek van vingerafdruk ken van de arrestant, zijn in Guatema la enkele bijzonderheden van het ver hoor bekend geworden. De man zou zijn aangehouden op aanwijzingen van een vrachtwagenchauffeur die zegt hem twee jaar lang op de voet gevolgd te hebben. De chauffeur is ervan over tuigd dat hij de lang gezochte nazilei der heeft gevonden. De arrestant, die volgens het hoofd van de veiligheidspolitie in Guatemala Estuarod Garcia Gomez uiterlijk nauwelijks enige gelijkenis met Bor mann vertoont, ontkent bij hoog en laag. Hij zegt timmerman te zijn en tijdens de oorlog te hebben gevaren tussen Por to Rico en Panama. Voorlopig com mentaar van Gomez: „Het onderzoek wordt bemoeilijkt doordat we hem al leen kunnen vergelijken met foto's van 25 jaar geleden". Inmiddels heeft de Westduitse ambas sade in Guatemala eerdere beschuldi gingen tegengesproken dat zij in de arrestatie van de man was betrokken. De Guetamalaanse vice-president Cle mente Marroquin Rojas uitte in een interview met een dagblad zijn twij fel: „De oude man weet misschien niet eens wie Hitler was". (Van onze correspondent) LONDEN Engeland en Spanje zijn sinds gisternacht gewikkeld in een uiterst gevaarlijke schijnoorlog, waarin het leven op het spel staat van de passagiers van alle vliegtuigen die Gibraltar aandoen. Dit is het gevolg van de beperkingen die Spanje gisteren heeft ingesteld voor het vliegverkeer van en naar Gibraltar, de Britse kolonie waarop Spanje aanspraak maakt. ADVERTENTIE DINSDAG 16 MEI 1967 579ste STAATSLOTERIJ EERSTE KLASSE Prijzen van 5 zijn gevallen op nummers eindigende op 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 100 zijn gevallen op nummers eindigende op 200 zijn gevallen op nummers eindigende op f 400 zijn gevallen op nummers eindigende op 1000 zijn gevallen op nummers eindigende op Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer Een prijs van f 2000 is gevallen op het nummer Een prijs van f 2000 is gevallen op het nummer Een prijs van 5000 is gevallen op het nummer De prijs van 20.000 is gevallen op het nummer Let wel op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. 8 024 702 547 702») 7955 061959 087260 034755 053600 071969 061618*) 086396 Toen een Comet van de Ï3.E.A. gis terochtend landde op het vliegveld van Gibraltar, naderden twee straaljagers van de Spaanse luchtmacht tot op vierhonderd meter De Engelsen deden daar nogal lakoniek over, maar het is voor ieder duidelijk welke afschuwe lijke gevolgen dergelijke acties kun nen hebben. Britse straaljagers staan gereed om zonodig op te treden tegen de Spaanse luchtmacht. De jongste Spaanse maatregel ver biedt het vliegen boven een strook van 50 bij 15 km ter weerszijden van Gi braltar. Er kunnen daar militaire oefe ningen worden gehouden, zo heeft de Spaanse regering gewaarschuwd en buitenlandse vliegtuigen lopen daar groot gevaar. De Spaanse restricties brengen mee dat de piloten van de Britse vliegtui gen heel scherpe en steile bochten moeten'nemen bij het landen en op stijgen. Doen ze dat niet, dan schen- ADVERTENTIE EEN KEIJZER TAPIJT Vervaardigd met de beroemde tapijt-computer. Sterk, veer krachtig, kleurecht. Gemakke lijk in onderhoud. „Extra ka merbreed" (390 cm) vanaf 26 POSTBUS 39 - HILVERSUM den ze het verboden Spaanse lucht ruim. De Spanjaarden hebben dat ge bied zeer geraffineerd afgebakend om het de Britten zo moeilijk mogelijk te maken. De Britse regering heeft vergeefs geprobeerd om de internationale or ganisatie voor de burgerluchtvaart (I.C.A.O.) te bewegen te protesteren tegen de Spaanse maatregelen. Enge land gaat nu nog proberen of Spanje over deze zaak besprekingen wil voe ren; lukt dat niet dan zal er niets an ders op zitten dan de zaak voor te leg gen aan het Internationaal Gerechts hof in Den Haag. BRUNSSUM Generaal Graf von Kielmansegg, de opperbevelhebber van Afcent, het hoofdkwartier van de Navo voor Centraal-Europa, in Brunssum, krijgt vandaag per post een open brief, waarin wordt geprotesteerd tegen zijn aanwezigheid in ons land. De brief is afkomstig van een comi té, dat in het afgelopen weekeinde in Limburg een tweedaagse demonstratie tegen de Duitse atoombewapening ge houden heeft. In de brief wordt onder meer ge zegd: „Ons is bekend dat u deel hebt uitgemaakt van het officierenkorps van de Wehrmacht, de uitvoerster van de fascistische wurgaanslag op Europa. Ons is bekend dat u het commando hebt gevoerd over troepen die de wal gelijkste misdaden hebben bedreven te gen de Poolse bevolking. Wij en het Nederlandse volk zijn vervuld van de diepste afkeer van ex-nazi's. U bent in ons land komen wonen. Wij vroegen dat niet. U bent Nederlandse troepen gaan aanvoeren. Wij wensen dat niet. U denkt in alle gemoedsrust hier te kunnen blijven, wij dulden dat niet", aldus de brief. De tweejarige Robert Klein uit Rot terdam is zaterdagmorgen in het zie kenhuis overleden nadat hij uit een raam op de derde verdoeping was gevallen. Het kind had een val van twaalf meter gemaakt. HONGKONG (Reuter) China heeft zich gisteren officieel gemengd in de moeilijkheden tussen de politie van Hongkong en de Chinese inwo ners van deze Britse kroonkolonie. Het stelde zich achter de eisen van de Chinezen in Hongkong. Via de Britse zaakgelastigde in Peking, Do nald Hopson voegde het er aan toe: „De Britse regering moet onmiddellijk en onvoorwaardelijk de eisen van de Chinese regering inwilligen". China mengde zich in het conflict nadat Chinezen in Hongkong vorige week verscheidene dagen slag hadden geleverd met de politie. De relletjes ontstonden na een loongeschil in een fabriek van kunstbloemen. Wat aan vankelijk een spontane protestde monstratie van Chinese arbeiders leek te zijn werd weldra overgenomen door linksgeoriënteerde elementen. De Chinese mededeling aan de Britse zaakgelastigde werd niet gedaan in de vorm van een officiële diploma tieke nota, zodat Engeland vo -lopig de nota niet behoeft te verwerpen of accepteren. Peking liet zijn scherpe protest te gen het optreden van de Britse politie in Hongkong vergezeld gaan door een verbod voor de Britse zaakgelastigde, Hopson ,om een voorgenomen diploma tieke reis door China te maken. Tot nu toe maakten Hopson en een assistent elk jaar zo'n reis. Het doel van de jongste Chinese maatregelen Is klaarblijkelijk hetzelf de als van de actie die het eerder dit jaar tegen de Portugese enclave Ma- cao, in het uiterste zuiden van het vasteland van China, ondernam. Het behaalde daar een politieke overwin ning, toen het bestuur van Macao aan alle wensen van Peking, waaronder vrijlating van arrestanten, toegaf. Chi na schijnt nu hetzelfde te willen van Hongkong. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM „Het is toch nog altyd een mooi bedrag om mensen-in-nood te helpen", zei zaterdagavond een toch nog optimistische leider van de actie „Eten voor India", die op dat moment 3,6 miljoen gulden had opgebracht. Het was minder dan hij had gehoopt en verwacht. Het stond ook in geen verhouding tot de ruim f 26 miljoen, die vorig jaar in één dag tijds bij elkaar was gebracht. „Het mooie weer en het feit dat we net een dag voor Pinksteren zitten zijn factoren die we moeten laten meetel len. Wat dacht u, een heleboel mensen trekken er met dit weer en met zo'n weekeinde op uit. Dat scheelt natuur lijk miljoenen." Twee uur lang probeerde de televi sie zaterdag de mensen ervan te over tuigen welke nood er heerst in de In dische deelstaat Bihar, waar 48.000 van de 78.000 steden en dorpen door hon gersnood worden bedreigd. In heel het land stonden gemeentehuizen en ker ken weer open om mensen in de gele genheid te stellen hun giften in stem bussen, offerblokken of dozen te depo neren. Het Amsterdamse stadhuis was het landelijke centrum waar alle ge gevens bij elkaar kwamen. De Zuidhollanders brachten bijna ne gen ton bij elkaar. De Noordhollanders kwamen tot bijna 540 000 gulden. Uit Gelderland kwam 416.000 gulden, uit Noord-Brabant 381.000, uit Overijssel 322.000, uit Friesland 321.000, uit Utrecht 255.000, uit Zeeland 138.000, uit de provincie Groningen 120.000, uit Limburg 114.000 en uit Drente 110.000 gulden. Het is te verwachten dat in de ko mende dagen het bedrag van 3,6 mil joen gulden zal oplopen tot zeker vijf miljoen. Het actiecomité verwacht nog vele giro-overschrijvingen en schenkin gen van bedrijven. Bovendien was er al een pot met ze ven ton die in de afgelopen weken wa ren binnengekomen. m liHHSiHHrl Zuster Lucia, vijftig jaar geleden een van de kinderen aan wie Maria zou zijn verschenen, knielt voor de Paus tijdens diens bezoek aan het bedevaarts oord Fatima. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De meeste toeristen hebben, ondanks het waterige zonnetje en de regenbuien af en toe, het ptnk- sterweekeinde aan de kust doorge bracht. Vooral de kampeerders trokken naar onze stranden. Zeeland stond prop vol tentjes. De Haagse kampeercentra Ockenburgh en Duinrell boekten zelfi bijna tien procent van alle overnach tingen in ons land. Op Ockenburgh be stond de tentbevolking voor 55 procent uit Nederlanders en veertig procent uit Duitsers. De Pier in Scheveningen trok dit keer 38.000 minnaars van zilte zeelucht tegen nog maar 27.000 tijdens het week einde van 1 mei. De Keukenhof, nog net mooi in bloei, kreeg evenveel be zoekers te verwerken als met de paas dagen, vijftigduizend. Opvallend is dat het Rijksmuseum in Amsterdam ondanks het strandweer toch nog liefst tienduizend mensen zag binnenstappen. De Algemene Vereni ging van Vreemdelingenverkeer is trou wens helemaal niet ontevreden over d« toeristische belangstelling voor Amster dam. Haar globale indruk is dat d« stad ondanks de relletjes en onlusten nog geen slechte naam heeft bij de bui tenlandse toeristen. Alle logeerbedden op de beroepsadressen in Amsterdam waren het pinksterweekeinde bezet. Er moest zelfs weer een beroep wor den gedaan op de burgerij om nood- bedden beschikbaar te stellen. „De on rust in Amsterdam moet echter niet t» lang duren", waarschuwt de ANVV. SCHIPHOL. Het nieuwe Schiphol heeft ook veel bezoekers getrokken; ruim veertigdui zend mensen wilden de nieuwe nationa le luchthaven bezichtigen. Het is geen record geworden, waarschijnlijk is dat te wijten geweest aan de regen. Het was echter wel zo druk dat de restau rants de bezoekersstromen soms maar moeilijk konden verwerken. Er waren veel te weinig kelners die ondanks hard werken zij moeten in de grote restaurants vele kilometers lopen te maken kregen met veel gemopper en een omzet die omgekeerd evenredig was aan hun inspanning. De VW van Arnhem en omstreken heeft een zeer bevredigend weekeinde achter de rug. De kampeerterreinen en de natuurbaden trokken veel toeris ten, de musea minder Toch boekte het Kröller-Müllermuseum op de Hoge Ve- luwe nog vierduizend, het Openlucht museum 6500 en het Burgers Dieren park zeventienduizend bezoekers. ADVERTENT1R NIEUWS OF ADVERTENTIE 7hu 20 SENORITAS 1.50 (Van een onzer verslaggevers) SITTARD Totaal overspannen maakte de 23-jarige J. H. uit Sittard in de vroege ochtend van zaterdag, in aanwezigheid van tien politiemannen, een einde aan zijn leven door een pis tool tegen zijn rechterslaap af te schie ten.. Met die wanhoopsdaad kwam ook een einde aan een waanzinnige uit barsting van deze psychisch geschokte jongeman. Enkele uren tevoren had hij met een nekschot de 78-jarige taxi chauffeur L. Hamers uit Heerlen ver moord, waarna hij zich van diens auto had meestergemaakt De ex-verloofde van H., de 26-jarige doktersassistente Francien van de Kerkhof uit Hoensbroek, was kort daarvoor op het nippertje aan de dood ontsnapt. Tijdens een spookachtige nachtelijke rit door Limburg had hij het meisje meermalen met het pistool bedreigd. Hij had zelfs enkele malen vlak langs Francien heengeschoten. Ook de tien politiemannen, die hem na een wilde jacht hadden omsingeld, had hij met zijn vuurwapen bedreigd. Anderhalf uur lang had hij hen met het pistool in de aanslag op een af stand gehouden. De politiemensen probeerden de dol leman te overreden zich over te geven, maar juist toen het er op leek dat hij Hjk stuurde hoofdagent Beute met een tool tegen zijn slaap en schoot. Het schot ketste echter af. Onmiddel lijk stuurde hoofdagent Beut emet een kort commando zijn politiehond op de man af. Voordat de hond echter aan zijn sprong toe was, trok H. voor de tweede keer de trekker over. Dit schot ging wel af. Hij viel stervdhd neer. In zijn laatste ogenblikken probeerde hij nog wat te zeggen. Hoewel hij in allerijl met een servicewagen van de Sittardse politie waarin een brancard lag, naar een ziekenhuis werd vervoerd, overleed hij nog voordat hij daar aankwam. FATIMA (Reuter) Paus Paulus heeft zaterdag bij zijn bezoek aan het Portugese pelgrimsoord Fatima zorgvuldig alle politieke en theologische te genstellingen vermeden. Zijn bezoek dat golven van geestdrift lossloeg onder ca. een miljoen bedevaartgangers, stond geheel in het teken van zoals hij zelf zei, „gebed voor vrede in de kerk en voor vrede in de wereld". De Portugese kranten wijdden de volgende dag hele pagina's aan het be zoek van de paus, maar geen enkele krant ging zover het bezoek te zien als instemming met het bewind van de Portugese premier, dr. Antonio Sala- zar. Paus Paulus zelf vermeed dan ook alles wat aanleiding had kunnen wor den tot een politieke of theologische discussie. In een korte toespraak tot het corps diplomatique zei h£ heel duidelijk: „Gij, heren, zult, misschien beter dan anderen kunnen getuigen van de zuiver religieuze aard van de ze pelgrimstocht." Tevoren had hij ge sproken met premier Salazar en leden van de Portugese regering. Hij ver leende ook audiëntie aan ex-koning Umberto van Italië en aan de Spaanse troonpretendent Don Juan. De kerkvorst was zaterdagmorgen met een Caravelle uit Rome vertrok ken naar de Portugese luchtmachtba sis Monte Real, waar hij werd verwel komd door de Portugese president, Americo Tomaz, en premier Salazar. In een open Rolls Royce legde hij staande de veertig kilometer naar de bedevaartplaats Fatima af. Nadat hQ er een mis had opgedra gen sprak hij er naar schatting een miljoen pelgrims toe. Met betrekking tot de vrede in de kerk wees hij erop dat het Vaticaans concilie veel heeft losgeslagen in de kerk. „Er heerst on rust en allerlei willekeurige meningen doen opgeld." Hij vroeg zich af of dat wel de manier kon zijn om een toena dering tussen de kerken te bevorderen. Over de vrede in de wereld zei hij dat men beschikt over dodelijke wa pens, maar dan men een morele rijp heid dat in armoede leeft zich bewust ger en de armoede", zo zei hij ver der. „schept eén groot gevaar, temeer omdat een groot deel van de mens heid dat in armoede leeft zichbe wust wordt van zijn achterstand tegenover de rijken." ABINGDON John Masefield, En- gelands grootste levende dichter, „poet laureate" sinds 1930, is vrijdag op 88- jarige leeftijd in Abingdon in Enge land overleden. In zijn jonge jaren heeft Masefield gevaren. Een van zijn bekendste ge dichten is „Sea fever" (zeekoorts). John Masefield was de achttiende „Poet Laureate". Deze titel wordt ver leend aan een belangrijk dichter die als functionaris van de koninklijke hofhouding een jaargeld krijgt en daarvoor gedichten moet schrijven bij plechtige gelegenheden.

De Vallei | 1967 | | pagina 9