Veenendaals - dagblad Rem op Britse toetreding tot deE. E. Ky dreigt Geen veto, wèl voorwaarden Buiten Uitbreiding contacten voorgesteld WIJ Enorme Russische raket met censuur Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei weekend-systeem inde O.E.S.O. vindt planbureau te optimistisch gestemd Constructief plan voor historische dorpskern MOEDER BE A TREK LA A T BLIJ ■EN TROTS HAAR ZOON ZIEN ANALYSE VAN DE VERKIEZINGEN Waterstaat wil een keten van benzinestations Persconferentie door staking niet in krant Meer dan 70.000 studenten Riviertje de Aa wordt ingekort Krantenfusie Vrachtauto reed keuken binnen Onvast weei ZUID-VIËTNAM PARIJS. Opnieuw traineert president De Gaulle de toetreding van Groot-Brittannië tot de Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.). Dit heeft hij gis teren tijdens zijn persconferentie duidelijk laten uit komen. „EEIS OP VIJFTIG" LAK GS RIJKSWEGEN Hommel r\nze eerste hommel van dit seizoen zag ik op de vleeskleurige bloe men van de piris japonica. Soms zijn deze van een scherp, vlammend rood en springen dan in de border meer naar voren dan de geelbruine, doch de aardhommel zal dit om 't even zijn. Waar deze zoemers slechts honing en stuifmeel kunnen vergaren, voelen ze zich thuis. Er bestaan allerlei soorten in groot en klein van, maar het meest zult ge wel geconfronteerd worden met de aard-, veld-, tuin- en gras hommel. De eerste heeft een okergele kraag en een dito sjerp, doch ik zou niet graag beweren, dat ik hem van de veldhommel kan onderscheiden. Eigenlijk ben ik al tevreden met de gezellige aanwezigheid van deze grom melende, stommelende harige dieren, die zo gemoedelijk over de bloemen kunnen klauteren, heel anders dan bij en en wespen, welke doorgaans drifti ger van aard zijn. Onbewust mogen we de hommels wellicht lijden, omdat ze niet zouden steken, doch vergis u niet; ze zijn evenwel minder aanvals- lustig. In tegenstelling tot de honing bijen en mieren is hun levensduur be perkt tot één vegetatieperiode. Een bevrucht wijfje (koningin) maakt in het voorjaar een nest onder de grond en kweekt de eerste werksters, die speciaal voor het broed zorgen. De spreekwoordelijke vlijt der bijen wordt door de hommels ver overtroffenhun gezoem klinkt al door de ochtendstil te als het grote leger der insecten nog in slaap ligt en 's avonds verlaten de laatste bezoekers de bloemen op het tijdstip, dat de nachtvlinders be ginnen te vliegen. TUSSEN OOST- EN WEST-DUITSLAND SENSATIE COMMUNISTISCH Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minutenl WAARSCHUWING KLEURENTELEVISIE mm NEDERLANDSE ECONOMIE IS NOG NIET ROOSKLEURIG Rijpenaren verrasten gemeentebestuur Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 ön 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent WOENSDAG 17 MEI 1967 4Ie JAARGANG De eerste keer, dat hij dat deed, was op 14 januari 1963, toen hij de deur voor de Britse neus dicht gooide. Gisteren smeet hij niet met deuren. Hij stelde echter voorwaarden, die hem de zekerheid verschaften dat hij geen deel meer zal behoeven uit te maken van de ontvangstcommissie, wan neer Groot-Brittannië zover zal zijn. President De Gaulle tijdens de pers conferentie van gisteren: Geen haast met de Engelsen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Rijkswaterstaat streeft in overleg met de oliemaat, schappijen naar een keten van pompstations langs de Nederlandse wegen. De stations moeten dag en nacht open zijn. Gedacht wordt aan één station op elke vijftig kilometer. Hoelang het zal duren voordat deze situatie is bereikt valt nog niet te zeg gen. Het kan een paar maanden du ren, „maar", aldus Rijkswaterstaat, „er kan natuurlijk ook wel een kink in de kabel komen waardoor het lan ger gaat duren". Bij het verlenen van vergunningen aan gegadigden voor pompstations streeft Rijkswaterstaat ernaar dat vooral langs de grote wegen de sta tions permanent zijn geopend. Hiertoe is in de vergunning een passage opge nomen waarin staat dat de minister van Verkeer en Waterstaat de ope nings- en sluitingstijden bepaalt. Een moeilijkheid hierbij is dat deze regeling nog niet gold voor de vergun ningen die jaren geleden zijn afgege ven. Ook hebben personeelsmoeilijkhe- den en overvallen op de stations er in het verleden toe geleid dat de eigena ren 's nachts tot sluiting zijn overge gaan. Hierdoor is thans een allesbehal ve ideale situatie ontstaan. Volgens Rijkswaterstaat is het vrij moeilijk de oplossing in benzine-auto- maten te zoeken. „Het is uiterst moei lijk deze pompen aan bepaalde voor waarden te laten voldoen. Baldadig heid en brandgevaar veroorzaken extra- risico's. Bovendien waar blijft het be grip service wanneer men 's nachts op uitsluitend automaten zou zijn aange wezen?" CC 17-5-1967 A. B. WIGMAN (Van onze correspondent) BONN Na de brief van premier Stoph aan bondskanselier Kiesinger hebben nu de Oostduitse ministers Kramer (verkeer) en Schulze (poste rijen) hun Duitse ambtgenoten brieven geschreven. Zij stellen daarin o.m. voor, besprekingen te beginnen op mi nisterieel niveau. Kramer wil het goederentreinver- keer tussen Oost- en West-Duitsland, dat tot nog toe gold als binnenlands vervoer, voortaan regelen als betreft het verkeer tussen twee afzonderlijke staten. Schulze herhaalde een oude Oostduitse eis: één miljoen mark, die de Bondsrepubliek voor PTT-diensten aan Oost-Duitsland schuldig zou zijn. De eerste brief van de Oostduitse premier Willy Stoph, veroorzaakte een politieke sensatie, want bondskanselier Kiesinger nam officieel kennis van het epistel. Dooi in de ijzige relatie tussen Bonn en Oost-Berlijn? Integendeel: Stophs brief was niet meer dan een zet in het schaakspel tussen de twee rege ringen wier politieke doelen lijnrecht tegenover elkaar staan. De Bondsrepubliek wenst uiteinde lijk vrije zelfbeschikking voor de Oostduitsers en hereniging van Duits land. Erkenning van Ulbrichts dwang- regime komt niet in aanmerking. Voor lopig wil Bonn proberen met Oost- Duitsland te komen tot een schappe lijk naast elkaar leven. Het saamho righeidsgevoel tussen de beide delen van Duitsland zou daardoor zo goed mogelijk worden bewaard. De regering in Oost-Berlijn voelt uiteraard niets voor vrije zelfbeschik king van haar onderdanen. Hereniging van Duitsland acht zij alleen theore tisch denkbaar, wanneer West-Duits land communistisch zou worden. On dertussen poogt zij haar positie te con solideren door internationale erken ning te verwerven en door de oude banen met het andere deel van Duits land zo radicaal mogelijk af te snij den. Aan de vooravond van het com munistische partijcongres in Oost- Berlijn deed Kiesinger een zeer knap pe zet. Hij deed een beroep op de Oostduitse communisten om te komen tot een herstel van de menselijke con tacten: door pasjesregelingen, vrijer reisverkeer en nog veel meer. Daar naast bepleite hij technische en cultu rele samenwerking. Kiesingers „menselijke verbeterin gen", hoe oprecht bedoeld ook, bete kenen echter tevens een politieke zet van de eerste rang. Zij zouden Ul- bricht dwirigen zijn greep op zijn on derdanen té laten verslappen. Zij zou den de gevoelens van Duitse saamho righeid weer versterken en bij de Oostduitsers de neiging tegenwerken om zich maar berustend neer te leg gen bij het communistische regime. ADVERTENTIE De bezwaren, die hij tegen de Brit se toetreding had, waren ongeveer de zelfde als die van januari 1963. Dat hij van een definitief veto afzag, kwam omdat hij meende „zekere te kenen" te onderkennen, die op de door hem gewenste kentering in Gr.- Brittannië duidden. Met uitzondering van deze Britse kwestie en enkele vriendelijke opmer kingen over de EEG zelf was deze persconferentie geheel aan binnen landse aangelegenheden gewijd. De Gaulle gaf in een uitvoerige ana lyse van de verkiezingsuitslagen oud minister Giscard d'Estaing enkele zeer duidelijke waarschuwingen om in het gareel te blijven van de huidige meerderheid, waarvoor hij zich voor de verkiezingen had uitgesproken. Gi- card d'Estaing brak enkele weken ge leden met De aulle uit protest tegen diens plan om met volmachten te gaan regeren, buiten het parlement om. Tevens stelde hij zich volledig ach ter de speciale volmachten,-die de re gering zich met ingang van vandaag op sociaal en econ misch terrein wil aanmeten, en waartegen voor van daag een nationale staking is afgekon digd. Het initiatief om artikel 38 van de grondwet te hanteren en op grond daarvan met speciale volmachten te regeren schoof De Gaulle echter pre mier Pompidou toe. Voor de eerste maal sedert lange tijd werd op één punt gebroken met de traditie van deze persconferenties. De Gaulle zat niet meer tegen de ach tergrond van een felrood, maar van een goudbrokaten gordijn. Niet ter- wille van grote majesteitelijkheid, maar vanwege de kleurentelevisie. De volgende persconferentie in het najaar zal namelijk per kleurentelevi sie worden uitgezonden. Van deze pers conferentie is nu een kleurenfilm ge maakt, die in een proefuitzending van de kleurentelevisie zal worden afge draaid. Meer over de persconferentie van De Gaulle elders in dit blad. PARIJS De algemene staking in Frankrijk van vandaag begon al gis termiddag toen, onmiddellijk na de Gaulle's persconferentie, de drukkers van de kranten het werk neerlegden. De Gaulle's uitspraken konden dus niet worden afgedrukt. Dat is symp tomatisch voor de gehele staking: zij is niet gericht op het verkrijgen van hogere lonen of zo iets, maar tegen de president en tegen de regering. Om middernacht zouden, als de actie volgens de plannen verloopt, tien mil joen Fransen in alle mogelijke sec toren van het openbare leven, het werk neerleggen. In de loop van don derdag zal het leven pas weer nor maal worden. De Instuif gaat in de bomende va kantiemaanden de Veenendaalse jeugd weer vermaken. De heer Van der Schee en zyn mensen hebben een variant op het Maanlandspel van twee jaar geleden uitgedacht. Dit jaar wordt het vermaak geënt op het aloude Indianenspel en de voorbereidingen zijn al in volle gang om dit evenement een succes te laten wor den. Gisteren hebben de eerste bewoners van het bejaardencentrum „Het Anker' te Resteren hun nieuwe behuizing be trokken. In de loop van de volgende weken worden nog meer bewoners ver wacht. Ruim honderd militairen uit het Edese garnizoen en een dertigtal burgers gaan hedenavond in Veenendaal de straat op om te collecteren voor de Gezamenlijke Militaire Fondsen. Twee militaire mu ziekkorpsen zullen de actie op verschil lende plaatsen ln de gemeente ondersteu nen. Naar thans definitief bekend is ge worden zal de chr. v.g.l.o.-school voor Opheusden bewtard blyven zjj het in een andere vorm. De school van de heer I)e Zeeuw zal worden getransformeerd in een zogenaamde l.a.v.o.-school en dat betekent voor de leiding van de school een zorg en voo: de gemeente Resteren een last minder. Met de opbrengst van de kinderzegel- actie werd dit jtar in Veenendaal weer een nieuw record geboekt. ten met sluiting bedreigd als ze ver deeldheid zaaien onder de bevolking tijdens de campagne voor de presi dentsverkiezingen. Ky zal zelf kan didaat staan. Hij uitte zijn dreige ment tegenover Zuidviëtnamese journalisten tijdens een reis door de provincie An Giang in de delta van de Mekong. „Ik wil de pers erop wijzen dat van nu tot de dag van de verkiezin gen elk krantenartikel dat verdeeld heid zal zaaien onder de bevolking tussen militairen en burgers of tussen militairen en militairen gecensu reerd zal worden. Hetzelfde geldt voor iedereen die tracht een artikel te publiceren over noorderlingen tg- gen zuiderlingen in verband met de verkiezingen. De betreffende krant zal gesloten worden". De verkiezingen hebben ten doel een stap te zetten op de weg naar eenheid van de bevolking aldus Ky, niet het scheppen van verdeeldheid. Hij komt zelf oorspronkelijk uit Noord-Viëtnam. Politieke waarne mers geloven r' t hij zal trachten een Zuidviëtnamees als kandidaat voor het vice-presidentschap te krij gen. DEN HAAG Uit voorlopige cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat het totaal aantal studenten aan de Nederlandse universi teiten en hogescholen is toegenomen van 64.300 in april 1966 tot 70.800 in april 1967 (stijging 11 pet). Het aantal eerstejaarstudenten steeg in het ge noemde tijdvak van 13.000 tot 13.800 (6 pet). De meeste studierichtingen droegen in de stijging van het aantal eerste jaars bij, in het bijzonder de studie in de godgeleerdheid (19 pet), de me dische wetenschappen (15 pet), de land bouwkunde (26 pet), de sociale weten schappen (15 pet) en de opvoedkunde (46 pet). De belangstelling voor de technische wetenschappen evenwel liep enigszins terug (7 pet). Behalve de genoemde aantallen stu denten, waren bij de universiteiten nog 2500 studenten ingeschreven, die stu deerden voor een universitair M.O.-ak- te-examen, tegen 2200 een jaar geleden. Hieronder waren in beide jaren bijna 700 eerstejaars. Op de internationale luchtvaarttentoonstelling, die van 26 mei tot en mei 4 juni in Parijs wordt gehouden, stelt Rusland een raket var type Wostok ten toon. Het bovenste deel van de foto laat de enorme raket vai opzij zien. Onder een opname van de uitlaat van de raket. Op kasteel „Drakensteyn" poseerde prinses Beatrix trots en gelukkig met haar bijna drie weken oude zoontje, prins Willem- Alexander, voor Max Koot, die de ze foto maakte. DEN HAAG Morgen beginnen de werkzaamheden voor de eerste fase van het totale waterbeheersingsplan t.b.v. het stroomgebied van de Aa of Weerijs in West-Brabant. Het doel van dit verbeteringsplan is ruim 14.000 ha. bouwland te bevrijden van de water overlast en de watertoevoer in droge perioden beter te regelen. Hiertoe zal de Aa of Weerijs in het betrokken stroomgebied van 25 tot 19 kilometer ingekort worden. Langs dit gedeelte van de rivier zul len elf bruggen worden vernieuwd. De kosten voor dit project zijn op circa 15 miljoen geraamd, waarvoor o.a. 1,5 miljoen kubieke meter grond wordt verzet Deze rivierverbetering is een onderdeel van een plan, dat al in 1958 en 1960 door de Heidemaatschappij voor het uit 1879 daterende waterschap „De Aa of Weerijs" werd opgesteld. De werken zullen in een drietal fa sen worden uitgevoerd. Men verwacht, dat het hele project voor 1970 gereed zal zijn. PARIJS De internationale editie van de New York Times, die sinds 1960 in Parijs wordt uitgegeven, wordt samengevoegd met de eveneens in Pa rijs verschijnende New York Herald Tribune-Washington Post. De laatste editie van de New York Times als apart blad verschijnt op vrijdag. Van onze redactie economie PARIJS De vooruitzichten voor de Nederlandse economie zijn nog niet zo best, meent de Organisatie voor economische samenwerking en ontwik keling (OESO). In een aan Nederland gewyd verslag zeggen deskundigen van deze organisatie: Het ziet er naar uit dat de vraag en de economische activiteit in 1967 verder zullen afne men. Zij vinden het daarom nodig dat de overheid gereed staat om de economie een stimulerende injectie te geven, zonder dat echter opnieuw een situatie ontstaat van een te grote vraag en een overspannen arbeidsmarkt. Volgens de OESO zou met de Nederlandse mone taire autoriteiten al gesproken zijn over verruiming van de geldmarkt om onze economie een duwtje in de rug te geven. De OESO meent dat de Nederlandse produktiecapaciteit in 1966 en 1967 aanzienlijk sterker is gestegen dan de groei van de vraag. Het gevolg daar van is een werkloosheid van bijna twee procent van de beroepsbevolking. Volgens de organisatie bestaat er op het ogenblik dan ook voldoende ruimte om de produktie en de vraag de komende tijd op te voeren. De Nederlandse autoriteiten voorzien in 1967 een scherpe teruggang van de groei der binnenlandse uitgaven, voor al de investeringen. Zij hopen dat dit zal worden gecompenseerd door de uitvoer. De deskundigen van de OESO zetten hierbij echter enkele vraagte- (Van een onzer verslaggevers). DE RIJP Een groep inwoners van het Noordhollandse dorpje De Rijp heeft het gemeentebestuur gisteroch tend verrast met een compleet bestem mingsplan voor de historische dorps kern en de nieuwe uitbreidingen. Aanleiding tot het ontwerpen van het plan was het besluit dat het zeventien honderd inwoners tellende, zeventiende- eeuwse De Rijp woonkern moet wor den voor zes- tot achtduizend mensen. De plannenmakers willen het karak ter van De Rijp behouden. Een jaar lang hebben zij verenigd in een stichting gewerkt aan hun idee. Op 27 mei verschijnt een boekje, waarin de plannen zijn gebundeld. Belangrijkste onderdeel van de plan nen is de rehabilitatie van de oude dorpskern. Voor enkele tonnen gelds zou zo stelt de groep zich voor, de his torische kern kunnen worden gerestau reerd. Het plan voor de toekomstige uitbreidingen voorziet in de aanleg van een lusvormige weg door het polder landschap, waarlangs woonhoven wor den gegroepeerd. Ook voor de buurten van De Rijp is er een apart plan. B. en W. van De Rijp hebben het initiatief in studie genomen. kens gezien „het minder fraaie Inter nationale klimaat". Over de voorspellingen van het Cen traal Planbureau in de afgelopen jaren zegt de organisatie: Zij gaven een veel mooier beeld van de ontwikkeling van de economie dan uiteindelijk tot stand kwam; met de onzekerheden werd onvoldoende rekening gehouden. NAARDEN Dinsdagmorgen om streeks halfacht reed de heer K., die in dienst is van de gemeente Naar- den, als bestuurder van een vrachtau to op de Burgemeester Visserlaan. Toen hy het kruispunt met Rijksweg 1 naderde, merkte hij, dat zijn rem men weigerden. Hij stond voor de keus tegen enkele voor het stoplicht wachtende auto's te botsen, of naar links uit te wijken met het risico tegen een daar staande wo ning te rijden. Hij koos het laatste en belandde met zijn vrachtauto in de keuken van de woning van de make laar K. Gelukkig was er niemand van het gezin man, vrouw en drie kinde ren in de keuken. De ravage was echter groot. De schade wordt geschat op f20.000. WEERT Dinsdagavond om acht uur is het zevenjarig jongetje Jantje Hendriks in de Zuidwillemsvaart in Weert gevallen en verdronken. Hij was met een buurjongen aan het spelen langs het kanaal, dicht bij hun wonin' toen hij opeens te water raakte Het weerbeeld in West-Europ nog steeds beheerst door eet strekt lagedrukgebied. Ki-v storingen hiervan verooi z ons land af en toe per buien. Boven Oost-Engeland bcv.i t.n van de kernen van het d: systeem en dit centrum trei; zaam oostwaarts. De kans o; of enige regen blfjft da morgen bestaan, terwijl de w delijk veranderlijk zal zijn. Later op de dag kan de noordelijke richting gaan i waarmee dan geleidelijk iets kc lucht zal worden aangevoerd. DE GAULLE HANDHAAFT BEZWAREN LONG XUYEN (Zuid-Viëtnam) Premier Nguyen Cao Ky van Zuid- Viëtnam heeft Zuidviëtnamese kran-

De Vallei | 1967 | | pagina 1