CHR. VGLO-SCHOOL TE OPHEUSDEN BLIJFT BESTAAN Veteranentoernooi 1967 een kostelijk blijspel „Het Anker" bewoond Echtpaar Huiberts zorgt al jaren voor Feldershuis-gasten Steenfabriek Ten Cate door brand geteisterd Samen met „Cürwood" „Wally" Pinkie" en Op reportage met DE VALLEI Historisch middelpunt Ondanks vele mededelingen M. de Zeeuiv: School scheen gemeenteraad hlok aan heen99 L.A.V.O. Telefoondienst loopt iets in Bijna 3 mille India voor Molensteen Kantoorgebouw totaal verwoest Werk van brandstichter DOVO-MERINO'S MUSKETIERS-UNITAS De Luchtreiziger WOENSDAG 17 MEI 1967 OPHEUSDEN De christelijke VGLO-school te Opheusden blijft, ondanks alle mededelingen en geruchten van de laatste tijd, voortbestaan. Een en ander blijkt uit een mededeling in het orgaan van de hervormde kerk te Opheusden. Hierin merkt de voorzitter van het schoolbestuur, ds. J. Catsburg onder meer op, dat de schoolraad in Den Haag heeft besloten om de huidige VGLO-school te verande ren In LAVO-school. Dank zU de nieuwe schoolwetten Mammoetwet kan het onderwijs, zij het dan in gewijzigde vorm op de school blijven voortduren. Tijdens de raadsvergaderingen bleek herhaaldelijk, dat de school zou worden opgeheven. In tegenstelling hiermee zal het schoolbestuur in het komend najaar een verzoek indienen om het LAVO-onderwijs reeds in september 1968 in Op heusden van kracht te laten worden. Het onderwijs op de nieuwe school komt in grote trekken overeen met het huidige, maar bezit meer mogelijkheden. De heer M. de Zeeuw, hoofd van de VGLO-school en tevens raadslid, heeft tijdens de afgelopen raadsvergaderin gen meermalen fel gedebatteerd over de opheffing van de school. De heer De Zeeuw bestreed de mededeling van het gemeentebestuur telkens uitdrukkelijk. „De gemeente Resteren ontvangt Jaarlijks een bedrag van enkele dui zenden guldens per lokaal, leerkracht en VGLO-leerling uit het gemeente fonds. Desalniettemin scheen de school de laatste tijd voor het merendeel van de raad een blok aan het been te be tekenen", aldus de heer De Zeeuw. „De raad dacht kennelijk minder aan Luthers woorden „Wie de jeugd heeft heeft de toekomst" en meer aan het nuttig rendement door middel van aan koop van trottoirbanden, rioolputten en rozenstruiken". Het schoolhoofd annex raadslid vervolgt: „Dertien jaar heeft de VGLO in Opheusden in een behoef te voorzien. Om nu zonder meer 40 meisjes-leerlingen af te stoten vindt het schoolbestuur onverantwoord. De andere zuilen zouden ons beschaamd zetten. Er hebben wel VGLO-scholen gedraaid met 12 leerlingen." Volgens de heer De Zeeuw krijgt de school een meer wettelijke status. Na een jaar onderwijs kunnen de jongens leerlingen overstappen naar het lager technisch onderwijs. Meisjes-leerlingen ontvangen het tweede leerjaar eindon derwijs, afgestemd op de toekomst van het meisje. In uren voor huishoudkunde en naaldvakken voorziet het nieuwe mammoetlesrooster in ruime mate. De heer De Zeeuw ziet bovendien een belangrijk psychologisch voor deel in de LAVO-school. „Het rijk neemt in plaats van het gemeente bestuur de exploitatie van de LAVO- scholen voor haar rekening. Het kleinzielige gepiep en gekerm van mogelijk bekrompen, kleingeestige of kortzichtige gemeenteraden op het platteland gaat voor wat onderwijs- besluiten gelukkig tot het verleden behoren", aldus het schoolhoofd. Het LAVO-onderwijs (Lager Alge meen Vormend Onderwijs) kan enkele verschillende takken van onderwijs in houden. In het eerste geval is er vrij wel geen verschil met het huidige VGLO-onderwijs. Het is een tweeklas- sige school, aansluitend op lager on derwijs, waar een aantal algemeen vormende vakken gegeven moeten wor den. Omdat de wet in dit geval ook de mammoetwet, die immers het ge hele onderwijs regelt geen examen voorschrijft, kunnen VGLO-scholen, die volgens het zgn. Unit-systeem werken, gewoon op deze voet doorgaan. Een LAVO mag nooit beroepsonderwijs ge ven. Dat mag wel de LEAO, school voor Lager Economisch en Administratief Onderwijs. Een aantal VGLO-scholen zal met ingang van het nieuwe cursus jaar in dergelijke scholen omgezet wor den. De opleidingen van deze scholen, met een cursusduur van 3 of 4 jaar, zijn bedoeld als vakonderwijs op ver schillend terrein. Het peil is ongeveer vergelijkbaar met de huidige „handels- Ulo", een type Ulo-school, dat veel praktisch, op de handel gericht onder wijs geeft. De eerste klas van de LEAO is echter gelijk aan de eerste van het LAVO, terwijl in veel geval len ook de tweede dat zijn kan. Vaak zal in grotere plaatsen een „scholenge meenschap" gevormd worden met ver schillende soorten beroepsonderwijs, die alle als basis LAVO hebben en daarop 1 of 2 jaar voortbouwen. In theorie kunnen dus leerlingen, die van de eerste naar de tweede klas van de LAVO in Opheusden gaan geplaatst worden in de tweede klas van een LEAO, of een andere inrichting in de omgeving, die op een andere wijze een voortzetting van een VGLO-school is, zoals lagere huishoud en nijverheids scholen, lagere landbouwscholen en dergelijke. De volgende vakken moeten minstens op een LAVO onderwezen worden: Ne derlands, één moderne taal, geschiede nis, aardrijkskunde (inclusief verkeers- onderwijs), kennis der natuur, wiskun de, rekenen, muziek, tekenen, hand vaardigheid, lichamelijke oefening en studielessen. Het totaal hiervoor uitge trokken minimum-lesuren is 23. Indien er daarnaast nog 2 lessen godsdienst onderwijs gegeven worden, dan resteren - VEENENDAAL Op het Panhuis-sportpark werden gisteravond in het Ve teranentoernooi 1967 weer enkele wedstrijden gespeeld in groep A, waarin z\jn ondergebracht DOVO. GVVV, VRC, Merino's, Unitas en Musketiers uit Eist. Dat dit toernooi een zeer kostelijk kijkspel is, werd tijdens de matches DOVO- Merlno's en Unitas-Musketiers weer eens duidelijk bewezen. Doldwaze spelmo menten, een geweldige sfeer in de elftallen, buikjes die de fikse broeken ternau wernood kunnen ophouden en soms zeer acceptabel spel maken dit toernooi tot één groot blijspel. Het talrijke publiek bij deze ontmoe ting bemerkte al spoedig dat de teams van DOVO en Merino's goed te gen elkaar waren opgewassen. Het werd een zeer sportieve strijd, waar bij de toeschouwers vaak ware come- dy-capermomenten kregen te zien bij de verschillende acties. In de zevehde minuut passeerde Sukkel van Merino's drie man en scoorde de openingstref fer (0-1). De beide partijen waren ge lijk in aanvalskracht en tien minuten na de hervatting maakte DOVO fraai gelijk. De teams gaven elkaar vrijwel niets meer toe, doch met nog twee a drie minuten te spelen scoorde DOVO de tweede treffer, waarmee de geluk kigste ploeg won. Nieboer van DOVO moest reeds na één minuut de strijd staken, toen hij in een kopduel met een tegenstander een wenkbrauwletsel opliep. Musketiers moest de wedstrijd tegen Unitas beginnen met 8 spelers, daar de resterende drie veteranen pas na het aanvangssignaal op het strijdtoneel verschenen. Voor de rust was het al les Unitas wat de klok sloeg. De blauw- witten, waarin de twee oudste vetera nen van dit toernooi spelen, namelijk de 48-jarige P. Ebben op de rechts backplaats en zijn 54-jarige ploegge noot Den Hartog als linksbinnen, waren voortdurend voor het Musketier-doel en de Elster-goalie moest met veel kunst en vliegwerk zijn domein verdedigen. In de eerste helft was de kleine links back van de Elstenaren bepaald niet DEN HAAG Minder dan 150.000 mensen wachten in Nederland nog op telefoonaansluiting. Door een hoge pro- duktie en een verminderde vraag is in het eerste kwartaal van 1967 het aan tal wachtenden beneden de grens ge daald. Het totale aantal aansluitingen was eind maart 1.644.968. Werden in het eerste kwartaal van 1966 nog bijna twee miljoen postwissels behandeld, in dezelfde periode van 1967 waren er nog maar achthonderdduizend. Het aantal cheques verdubbelde bijna. De postcheque- en girodienst had eind maart 700.000 rekeninghouders meer dan het jaar daarvoor. zuinig met corners, welke hij de Uni- tasploeg met ferme trappen cadeau gaf. Het kwam in deze match meerma len voor, dat de spelers zelf stonden te schateren in het veld om de vaak dol drieste reddingsacties van Musketiers. Het overwicht van Unitas konden de Veenendalers voor de rust niet in doel punten uitdrukken. Na de hervatting kwam Musketiers sterk in de aanval en verkreeg een tijdlang een overwicht. Unitas scoorde echter het eerst uit een vrije trap, waarna een Musketier na een fraaie rush de partijen op gelijke voet bracht (1-1). De heer M. DE ZEEUW gepiep O er nog 7, om aan het normale aantal van 32 te komen. Deze mogen voor di verse vakken benut worden, maar mo gen niet op een beroep gericht zijn omdat die eerste klas in feite als een brugklas beschouwd wordt. Overscha keling zou dan namelijk te moeilijk worden. RHENEN Gisteren werd het eind bedrag bekendgemaakt van de zater dag gehouden actie „Eten voor India". In totaal kwam er binnen 2974,02 met nog een nagekomen gift van 26,51, sa men 3000,53. De resultaten op verschillende posten posten waren als volgt: Gemeentehuis 1124,77, Cunerakerk 491,65, Berg- school f 203,70, Gedachteniskkerk f 235,20 Kerk ger. gem. syn. 7 44,-, Gebouw pro testantenbond f37,50, Ned. Herv. Kerk Eist f 571,-, Kerkgebouw Ned. Herv. Gem.-Achterberg 135,20, Kerkgebouw ger. gem. Eist f 98,50, Kerkgebouw oud ger. gem. Eist 32,50. De totalen waren respectievelijk voor Rhenen-stad 2136,82, voor Eist 702,- en voor Ach terberg f135,20. Vorig jaar was het eind bedrag 19.000,-. VEENENDAAL. De EVPV „De Luchtreizigers" nam afgelopen week einde deel aan de wedvlucht vanuit St. Chislain Hornu. De duiven werden om 8.00 uur in vrijheid gesteld. De eer ste duif meldde zich bij de heer A. v.d. Bovenkamp om 10.52 uur en behaalde een snelheid van 1245,1 meter per mi nuut, terwijl de laatste duif zich reeds om 11.11 uur meldde. De verdere uit slag is A. v.d. Bovenkamp 1-2-3-5-9-24- 26; F. Spies 4-13-15-38; H. v. Kooten 6,14-19-20-30-35-40-41; B. H. C. Schuur man 7-8-12-23-27-31; J. W. Kerseboom 11; R. J. v. Kooten 15; G. Muller 18- 33; G. Fasse 10-16-28-39; W. J. v. Dam 21-29-34; H. Beijk 22; O. Nekeman 25; K. de Ruiter 32; A. v. Barneveld 36; H. Drost 37. Zaterdagmorgen zal er worden inge- korft van 8 tot 9 uur voor Tergnier. KESTEREN De eerste drie bejaarden hebben gisteren hun intrek geno men in het nieuwe bejaardencentrum „Het Anker" te Kesteren. Hun woon vertrekken bevinden zich in de zuidelijke vleugel van het tehuis, die onlangs werd opgeleverd. Direct al na hun aankomst voelden de bejaarden zich thuis in hun nieuwe onderkomen. De komende dagen arriveren ook de andere be woners van de zuidelijke vleugel in „Het Anker". In het midden van de vol gende week zullen in het gereed gekomen gedeelte van het bejaardencentrum alle 22 bewoners en bewoonsters zijn ondergebracht RHENEN Op de hoek van de Zandheuvel in Rhenen staat een oude witte villa. In de tuin staat een vlaggemast met daaraan wapperend een blauwe vlag met in het midden een oranje-ruit. Menigeen loopt er aan voorbij. Toch is het hier niet maar zo een doodgewoon herenhuis. Wel oud, ongeveer 450 jaar, maar niet gewoon. Het is eigetulom van de fir ma Van Hattum van Blankevoort, 'n grote aannemersfirma, die ten nauw ste betrokken is bij de uitvoering van de Zuiderzee- en de Deltawerken en talrijke vestigingen heeft in het buitenland. Deze firma heeft het huis aan de Zandheuvel ingericht als vakantieoord voor het personeel. Het is ge noemd naar ir. Telders, de man die hier in vroeger jaren veel verbleef. Het huis was toen nog zijn eigendom. Wijlen ir. Telders was de man, die bij de firma Van Hattum en Blankevoort een vooraanstaande positie innam. De firma wilde eerst een standbeeld voor ir. Telders oprichten, maar men heeft die plannen omgezet in dit vakantieoord en als herinnering aan deze belangrijke figuur dit recreatiecentrum voor het personeel omgedoopt in „Teldershuis" .Het is bijna tien jaar als zodanig in gebruik. En al die ja ren zetelt het echtpaar Huiberts er om voor de gasten te zorgen. De heer Huiberts (53) werd in Do- dewaard geboren. Hij werkte als butler-huisknecht bij de huidige Commissaris van de Koningin, mr. Th. graaf van Lynden van Sanden- burg en ook bfl jhr. Taets in Zeist. Door ziekte van zijn echtgenote was hij gedwongen van functie te ver anderen. Korte tijd werkte hij op Hartogh's Rijwielfabriek op „Remmerden". Deze industrie werd echter geliqui deerd en toen kwam hij bij toeval terecht op het „Teldershuis". De heer Huiberts was zonder werk kring en de firma Van Hattum en Blankevoort zocht een echtpaar om het nieuw te openen vakantie-oord voor haar personeel te beheren. Dat kon niet mooier. Het echtpaar Huiberts heeft er weliswaar de handen aan vol, maar het zou niet anders meer willen. Er is plaats voor tweeëntwintig gasten. Doorlopend van mei tot eind sep tember zit het „Teldershuis" vol. In de wintermaanden is het welis waar niet zo druk, maar ook dan zijn er regelmatig gasten. Ze komen uit alle windstreken, uit binnen- en buitenland. Het „Telders huis" beschikt over zeven slaapka mers, een eetzaal, tevens conversa tiezaal en nog een zitkamer. Daar naast bevindt zich de privé-afdeling voor het echtpaar Huiberts. Me vrouw Huiberts doet praktisch alles nog alleen, samen met haar echtge noot. Weliswaar is er een paar hal ve dagen in de week vrouwelijke hulp, maar dat is dan ook alles. Me vrouw Huiberts staat in de keuken, haar man dekt de tafels en serveert. Het „Teldershuis" is volgens een plattegrond, die in het bezit is van de heer Huiberts, ongeveer 460 jaar oud. De heer Huiberts interesseert zich voor de historie en voor histo rische voorwerpen. Hij weet er bij zonder veel over te vertellen. Uit de topografische kaart blijkt ook, dat er achter het „Teldershuis" een mo len heeft gestaan. Eén van de enor me molenstenen ligt voor de hoofd ingang van het gebouw in de stoep ingemetseld. De Oude Veenendaal- seweg, die langs het „Teldershuis" loopt, wordt dan ook nog vaak in de iWWM (IMIinaiHliliH» LIENDEN Gisteravond tegen schemerdonker heeft een felle brand Ten Cate te Lienden in de as gelegd. het kantoorgebouw van steenfabriek Brandweerkorpsen uit Lienden en Rhenen bestreden het vuur tot rond middernacht. Een opslagruimte achter de kantoren kon voor de vlammen worden gespaard. Het voornaamste deel van de inventaris kon op het laatste ogenblik worden gered. De wo ning van een boven het kantoor wo nende bedrijfsleider ging totaal ver loren. Het gezin was op het moment van de brand niet thuis. Over de om vang der schade kon nog niets wor- nog mensen op het terrein bevinden. Ik weet zeker, dat toen ik van huis ging alle vuurbronnen waren afgesloten." De gaslucht moet afkomstig zijn ge weest uit een butagasfles, die zich in de keuken bevond. Naar men verzeker de bevond zich in het pand geen ande re gasbron. Een omstander vertelde, dat hij de zwarte volkswagen geruime tijd op de dijk voor de fabriek verdacht heen en weer had zien rijden. De auto zou la ter vlak voor het uitbreken van de brand het terrein zijn opgereden. Naar de oorzaak van de brand wordt een nader onderzoek ingesteld. den meegedeeld. De mogelijkheid, dat de brand het werk is geweest van een niet uitgesloten brandstichter moet worden geacht. De bedrijfsleider die na een bood schap bij zijn thuiskomst de brand ont dekte, vertelde: „Toen ik de deur open de, rook ik een sterke gaslucht. Naar mate ik verder het huis in kwam werd deze lucht steeds sterker. Plotse ling zag ik vlammen. Ik heb direct mijn directeur opgebeld en de sirene van de fabriek ingeschakeld. Weldra stond de brandweer op het terrein, maar helaas viel er weinig meer te redden." De brandweer van Lienden, die spoe dig ter plaatse was, kampte met een defecte motorspuit. Voordat de eerste stralen op het vuur gericht konden worden, sloegen de vlammen reeds naar buiten. Onmiddellijk werd de as sistentie van de Rhenense brandweer ingeroepen, maar ook zij kon slechts nablussingswerk verrichten en het be lendende perceel voor verdere uitbrei ding van de brand behoeden. De brand weer van de gemeente Kesteren, die na het bekend worden van de brand gereed stond om uit te rukken, werd niet gewaarschuwd. „Toen ik thuis kwam, zag ik een zwarte volkswagen van het terrein af komen", verklaarde ce bedrijfsleider. „Het is niet normaal, dat zich zo laat volksmond „Molenweg" genoemd. Ongeveer honderd meter in wes telijke richting langs de Zandheuvel staat een kleine boerderij. Ook deze behoort bij het „Teldershuis". Op die plaats heeft in vroeger eeuwen de stadsgalg van Rhenen gestaan met de schandpaal. De heer Hui berts kan het allemaal precies aan wijzen. De galg staat zelfs op het kaartje ingetekend. Iets verder heeft het melaatsenhuis gestaan. Er is al evenzeer niets meer van over. Dit melaatsenhuis was volgens de heer Huiberts verbonden met de Cu nerakerk via een onderaardse gang. Er moeten nog gedeelten van deze gang intact zijn. In de Cunerakerk is de ingang nog aanwezig. Hij vindt het erg jammer, dat al die. histori sche aanknopingspunten in'het ver leden zijn gesloopt of gedeeltelijk vernietigd. Bij het „Teldershuis" vond hij en kele jaren geleden een diepe put. Er werd een touw in naar beneden gelaten met een brandende lamp er aan. De lamp kwam vijfentwintig De heer Huiberts mammoetskies. met de enorme beeldhouwd. Het handvat stelt een uitgewerkte vogelkop voor. Op het dressoir ligt een kolos van een mammoetkies, compleet in de kaak. Het geval is bijna niet te beuren. Talrijke voorwerpen uit het stenen en het ijstijdperk liggen op tafel. Aan de wand hangt onder andere een zaagvis. Giftige speerpunten heeft de heer Huiberts in alle soor ten en alle vormen, alleen het gif ontbreekt (gelukkig). In het „Teldershuis" heerst sfeer. Het is er buitengewoon gezellig. Dit oude herenhuis leent zich bijzonder voor het doel van vandaag. Er ligt een grote tuin achter, waarin een speeltuin is aangelegd voor de kin deren van de gasten, compleet met draaimolen en klimwerktuigen. Mid den in die speeltuin loopt„Pinkie", een zes jaar oude, bruine bok. Hij is bijzonder lief en de kinderen kunnen dan ook naar hartelust met hem spl- len. Zit de jeugd in de draaimolen, dan springt „Pinkie" op de rand en terwijl hij zich in beweging zet, gaat de molen draaien tot groot vermaak van de kinderschare én van de ouders. Een tweede „Teldershuis" De eeuwenoude molensteen, die als een ode aan het verleden in de stoep is gemetseld. meter diep. Het touw was niet lan ger, dus men heeft niet kunnen con stateren op hoeveel meter de bo dem lag. Evenmin heeft men kun nen vaststellen of er nog zijgangen waren. De put is weer gesloten. Men zal pas gaan uitgraven, wan neer de dependance van het „Tel dershuis" niet meer bewoond is. De heer Huiberts heeft er heel wat ver wachtingen van. Hij hoopt de ope ning van de put nog mee te maken. Op de topografische kaart staat ook nog een huis aangegeven aan de oever van de Rijn in het verlengde van de Kuilweg. Daar moet vroeger een veer geweest zijn. De heer Hui berts is er vast van overtuigd, dat wanneer men op die plek gaat gra ven, men er nog wel eens oudheid kundige voorwerpen zou kunnen vin den. De gasten van het echtpaar Huiberts gaan helemaal op in de historie van Rhenen. Ze vinden de omgeving fantastisch mooi. Sommi ge gasten hebben zelfs plannen wanneer ze met pensioen gaan zich in Rhenen te vestigen. En dan te weten, dat er mensen onder zijn, die over de hele wereld hebben gezwor ven. Van hen krijgt de heer Huiberts talrijke historische en uitheemse voorwerpen. Hij toont met trots een dolk van een Sumatraanse bendelei der. Hij weet zelfs de naam van de ze strijder: Djanin Ginting. De dolk is met goud versierd en kunstig ge- Het echtpaar Huiberts met Wally en het ponyveulen Cürwood, dat ook zijn bijdrage levert om het de gasten van het Teldershuis naar de zin te maken. attractie van het zijn „Wally" en „Cürwood". „Wally" is een raspo ny, één van de besten uit ons land. Zij kreeg negen dagen geleden een baby. Het hengstje is genoemd „Cürwood", naar een Engelse schrijver, Waarom? Omdat alle na men van stamboekpony's dit jaar met een „C" moeten beginnen, legt de heer Huiberts uit. Moeder „Wally" had „Cürwood" aanvanke lijk verstoten. Het was haar eerste baby. Maar met een beetje hulp ac cepteert ze haar veulen nu toch wel, al moet er nog voor bijvoeding wor den gezorgd en al kan de kleine po ny niet alleen .bij moeder worden gelaten. Het echtpaar Huiberts is goed voor dieren en wie goed is voor die ren is ook goed voor mensen. De gasten dragen het echtpaar dan ook op handen. Op hun beurt zijn de heer en mevrouw Huiberts weer enthousiast over de firma Van Hat tum en Blanke voort, die bijzonder veel doet voor haar personeel. Het echtpaar Huiberts vertolkt de mening van talrijke gasten, wan neer het opmerkt, dat er in Rhenen niet veel te doen is om hen bezig te houden. Men gaat varen op Arnhem en men neemt vaak deel aan excur sies van Adriaan P. de Kleuver. Bij zonder geïnteresseerd zijn de heer en mevrouw Huiberts bij de jacht havenplannen. Wanneer die haven er kan komen, zal dat van enorm groot belang zijn voor Rhenen en de talrijke vakantiegangers. De firma heeft elders in het land nog drie caravans staan voor het personeel. De meesten prefereren echter het „Teldershuis". Niet al leen vanwege de goede verzorging en de gastvrijheid, maar ook van wege de prachtige omgeving van Rhenen. Tijdens de afgelopen Pinkster dagen zat het „Teldershuis" in Rhenen weer boordevol gasten. Trouwens de hotels in de Grebbe- stad hadden ook geen van alle te klagen. Het is er mooi in Rhe nen en wanneer in het verleden niet zoveel aan historische aan knopingspunten was vernield, zo luidt de mening van de Huiberts', dan had het nog mooier kunnen zijn

De Vallei | 1967 | | pagina 5