Tornen aan de paraatheid niet verantwoord Superei redding voor neurotici en verslaafden „Explosie van kennis bestrijdt honger" Kranten sneller dan bevolking gegroeid koelkasten Kan Nederland het met „defensie" nu wel wat gemakkelijker aan doen Mr. Van Hall per 1 juli ontslagen Onstuimig gedrag van George Brown Onze militaire medewerker schrijft Man beboet, die uit vrees voor politie doorreed met slachtoffer Nieuwe cultus KROMMENIE VINYL [Tri Jongen met fiets onder aüto Schip verloor post op zee DENTOFIX Moeder tegelijk met liaar zoon predikant Taxi's reden met rouwstrikken Tweede militair dood na ongeluk Vrouw overleden na mishandeling PRINS BERNHARD PROPAGEERT SYNTHETISCHE VOEDING LEREN VISSEN Tweedehands auto's steeds meer in trek VERLIEZEN VAN DER MOLEN JAARVERSLAG N.D.P. MELDT OVER 1966 OPLAGESTIJGING VAN 2,5 PROCENT NOG GOEDKOOP RECLAMET.V. lekkerrrr koud WOENSDAG 17 MEI 1967 In een vraaggesprek met een redac teur van het Vrije Volk heeft dr. W. Drees zijn visie gegeven op de ver anderde samenleving sedert 1909, toen prinses Juliana werd geboren en het jaar 1967, het jaar waarin een Prins van Oranje het leven zag. In dit interview zegt dr. Drees dat hij het Atlantisch Verbond, de NATO dus, uiterst belangrijk acht, maar dat een groot leger met altijd parate troe pen daarvoor onnodig is. Dr. Drees acht Rusland minder ge vaarlijk geworden en het feit dat een aanval zoveel landen in het geweer zou brengen (en tot een atoomoorlog zal leiden) is voldoende om het niet tot een oorlog te laten komen. We zouden onze parate troepen belangrijk kunnen ver minderen en verkorting van de dienst tijd is heel goed mogelijk, aldus dr. Drees en hij vervolgt dan met de op merking dat troepen tegenwoordig bliksemsnel mobilisabel zijn terwijl een oorlog nooit uit de lucht komt vallen. Het ls nodig op deze woorden van 'n (terecht) zo hoog gewaardeerd man als dr. Drees wat dieper in te gaan, omdat ze lijken aan te sluiten bij de gedachte die men in brede kring in Nederland aantreft, namelijk, dat de tijd wel is aangebroken om wat min der aan „defensie" te gaan doen. Die gedachte leeft en heus niet alleen bij pacifisten of anti-Nato-betogers de „geen man en geen cent"-mentaliteit is dr. Drees trouwens vreemd en beter dan de meeste Nederlanders kent deze oud-premier de waarde en het nut van de Nato. In het interview stelt hij trou wens zelf dat de afschrikkende kracht van de Nato een van de elementen is die het uitbreken van een oorlog tot dusverre heeft voorkomen. Waarom pleit dr. Drees dan voor ver mindering van de parate troepen (on ze bijdrage immers een de Nato)? Zeker niet in de geest van: laat de an deren, de bezitters van atoomwapens, het maar opknappen dat is niet zijn mentaliteit. Uitgaande van de stelling, dat Nederland een efficiënte, niet gro ter dan noodzakelijke, conventionele parate strijdmacht op de been behoort te brengen als bijdrage aan de Nato, heeft dr. Drees naar argumenten ge zocht om aan te tonen dat we met minder toekunnen dan nu het geval is. En het zijn die argumenten die we aan een nader onderzoek willen onderwer pen. Allereerst het argument dat Rusland minder gevaarlijk geworden is. Politiek gesproken heeft dr. Drees waarschijn lijk gelijk, maar het blijkt beslist niet uit een afname van Ruslands militaire macht. Integendeel: het Russische defensie budget ging ook dit jaar weer aanmer kelijk omhoog; er is nog geen Russi sche soldaat teruggetrokken uit Oost- Duitsland, Polen of Hongarije. Sedert 1961 is de militaire kracht der voor naamste Warschau Pact-bondgenoten van Rusland (Oost-Duitsland, Polen en Tsjecho-Slowakije) met 40 tot 50 pet toegenomen. Waarom dit alles? Er is in deze landen beslist nog wel het een en ander te doen op sociaal en economisch terrein waarvoor al dat geld beter zou kunnen worden besteed. Neen, Rusland mag politiek minder ge vaarlijk lijken of misschien zelfs zijn, de militaire gevechtskracht wordt nog steeds opgevoerd. Onpartijdige cijfers tonen dit overdui delijk aan en een totalitair regime kan naar willekeur, van het ene jaar op het andere, zijn politieke koers wijzigen. Vervolgens het punt van onze „gro te" parate strijdkrachten. Wij heb ben in Nato-verband bij de landstrijd krachten één legerkorps 3 divisies, waarvan één divisie voor de volle 100 pet. mobilisabel is. Ten opzichte van enkele Warschau Pact-landen ziet dat er als volgt uit: Het „parate" deel van het leger korps wordt dus gevormd door 2 divi sies terwijl één der divisies bovendien nog een complete parate brigade mist; dat jlles zou nog niet zo erg zijn als de rest paraat zou zijn. Bij de legerkorps en divisietroepen missen echter grote aantallen parate dienstplichtigen die zijn vervangen door mobilisabele delen. Bij de gevechtseenheden „smokkelen" we dan ook nog eens, want gedurende de zes laatste maanden van de zg. pa rate diensttijd is van elk bataljon nog eens een volledige compagnie paraat thuis met zg. „klein verlof". Dt is voor het gehele legerkorps ook nog weer eens een 8000 man. Het ge volg is dan ook dat van dat gehele „parate" legerkorps plm. 35 procent paraat is de rest is mobilisabel! Nu kan dat in vele gevallen niet an ders. Daarvoor zijn economische en opleidingstechnische redenen, terwijl door de vele vrijstellingen en afkeu- perkt is. Maar van dat grote parate leger van dr. Drees blijft niet meer zo. veel over; ergens zal men toch troepen moeten hebben die in tijden van span ning geoefend en wel paraat aanwe zig zijn in verband met de ontvangen opdracht en om een mobilisatie moge lijk te maken en te beveiligen. Deze grens is bereikt en volgens sommige deskundigen reeds overschreden. Maakt men nog meer van ons zg. parate legerkorps mobilisabel, dan krijgen we een krachteloze, inefficiën te Nato-bijdrage, waarvan de naam pa raat legerkorps een aanfluiting is. ]Wu de bliksemsnelle mobilisatie van dr. Drees. Inderdaad is het moge lijk om in ons kleine landje met zijn prima verbindingen snel te mpbilise- ren. De vertechnisering van onze land macht heeft er echter al toe geleid, dat de militaire vakopleiding moeilij ker, langduriger en technischer is ge worden. Nauwelijks heeft men een acceptabel (maar meer dan ook niet) peil bereikt of men demobiliseert en men laat weer nieuwe dienstplichtigen los op miljar den aan materieel. Vrijwilligers en technische specialis ten worden daarom nu geworven om opleidingsintensieve functies over te nemen. Ik behoef toch ook echt niet aan te tonen dat een mobilisabele een heid, die zijn opleiding misschien enke le jaren geleden heeft afgesloten, na mobilisatie niet direct inzetbaar is. In tensieve training over langere periodes is nodig om de achteruitgegane fysie ke gesteldheid en geoefendheid te neu traliseren. We willen dan verder niet eens spreken over de zo noodzakelijke teamvorming, die als in elk bedrijf te genwoordig bepalend is voor de resulta ten. Bovendien spelen andere dan militai re factoren een rol bij mobilisatie. Dr. Drees weet dit beter dan wie dan ook. Politieke besluiteloosheid om diep in de samenleving ingrijpende en vol gens sommigen provocerende, mobili satiemaatregelen te nemen, is verre van denkbeeldig. Mobilisabele strijd krachten zijn uit economische en oplei dingstechnische overwegingen noodza kelijk maar dan in de juiste verhou ding tot parate eenheden. De gevaren zone is in Nederland reeds bereikt. J^auw hiermede verweven is het pro bleem diensttijd verkorting. De dienstplichtige van de landmacht dient in Nederland 24 maanden, waarvan de laatste 6 maanden tljuis worden door gebracht als „klein-'verlofganger" dus zeggen we dan liever 18 maanden. Door rationalisatie van de eerste opleidings- tijd wordt nu op initiatief van de Chef van de Generale Staf in september '67 tot een diensttijd verkorting van 2 tot 3 maanden overgegaan. Deze daadwer kelijke diensttijdverkorting van 11 pro cent betekent een vermindering van on geveer 18.000 dienstplichtigen. Door re organisatie in de territoriale sector 43 voor het merendeel oudere kazernes werden o.a. gesloten ging deee ver mindering in mankracht NIET ten koste van ons parate legerkorps. Diensttijdverkorting is wel degelijk mogelijk indien meer vrijwillig dienend personeel die plaats komt innemen. Dit zal bovendien de efficiency en ge vechtskracht zeer gunstig beïnvloeden. Een dergelijke aanpak kost tijd en... geld. De kreet „de diensttijd kan makkelijk worden verkort" zonder meer zweemt naar demagogie, hetgeen beslist niet miljoenen aantal x Ned. inwoners divisies paraat aanwezig diensttijd landmacht in sept. '67 Nederland lx 12,5 3 2 gedeeltelijk 16 mnd. Polen 9,2 x 31,5 15 (5 pantser) 2/3 deel 2-3 jaar Oost-Duitsland 3,2 x 17 6 (2 pantser) 2/3 deel 18 mnd. Tsjecho-Slowaküe 3,8 x 14.2 14 (4 pantser) 2/3 deel 2 jaar Rusland 230,6 x 230,6 148 50#/« geheel paraat 2-3 jaar 25*/« snel mobilisabel 25*/» inzet vergt tijd DEN HAAG De twintigjarige dienst plichtig soldaat W. P. G. M. de Laat uit Oisterwijk is gisteren in een zieken huis in de Westduitse plaats Ahlen aan zijn verwondingen bezweken. De sol daat was bijrijder van de militaire vrachtauto die zondagmiddag bij Pader- born uit de bocht vloog en over de kop sloeg. Een eveneens twintigjarige militair was al eerder in een ziekenhuis aan de gevolgen van dit ongeluk overleden. ROTTERDAM De 47-jarige Rot terdamse mevrouw W. P. Schippers, die op 1 mei van dit jaar door haar 49- jarige in Birma geboren man A. A. ernstig werd mishandeld, is in het ziekenhuis Dijkzigt overleden. De politiek vond de vrouw op 1 mei 's middags badend in haar bloed in haar huis in de Korfmakerstraat. Zij was met een porseleinen vaas op het hoofd geslagen en verscheidene keren met een mes gestoken. '8 Avonds meldde haar man zich bij de politie. Hij heeft bekend. de bedoeling van dr. Drees is. Overigens kennen de zg. socialisti sche landen achter het ijzeren gordijn ook dienstplicht. In Rusland is de diensplicht wettelijk twee VOLLE ja ren. Men roept daar de dienstplichti gen dan ook op in januari/februari om ze bijna drie jaar later weer in novem ber/december naar huis te sturen. Weekendverlof, prestatieverlof, reli gieuze en geestelijke verzorging in de diensturen, 5 daagse werkweek, enz. is er daar ook niet bij. Geen wonder, dat Russische soldaten militaire vakmen sen zijn. Ook Polen kent 2-3 jaar, ter wijl Oost-Duitsland het redelijk doet met 18 maanden. In de periode 1964-1967 is de Konink lijke Landmacht drastisch gewijzigd en gereorganiseerd. De met zoveel moeite en zorg voorbereide diensttijjiverkorting moet nog worden ingevoerd en dan nu al weer spreken over een nieuwe ver korting zonder vervanging op andere wijze getuigt van weinig inzicht in de huidige stand van zaken. Mei 1940 be wees dat het geven van onuitvoerbare opdrachten aan het militaire apparaat irreëel en karakterloos is evenals het aanvaarden ervan door de militair ver antwoordelijke autoriteiten. MAASTRICHT De Maastrichtse rechtbank heeft de 36-jarige G. A. uit Geleen veroordeeld tot een boete van 250 gulden en zes maanden ontzegging van de rijbevoegdheid wegens het door rijden na een aanrijding. A. had op 2 oktober 1966, 's avonds laat tijdens een noodweer, buiten zijn schuld in Hoensbroek met zijn auto een bejaarde voetganger doodgereden. Hij was in paniek geraakt en had het lijk in Geulle achter een heg verborgen. Schoolkinderen hadden het lijk de vol gende dag gevonden. Zestien dagen later had A. een In donesiër zich met zijn vrouw bij de politie gemeld. Hoewel hij wist dat hij aan het ongeluk geen schuld had, had hij zich niet eerder durven melden. Hij koesterde grote vrees voor de Neder landse rechters en dacht zat hij zonder vorm van proces zou zijn opgesloten. Bovendien geloofde hij dat de politie hem tijdens de verhoren zou martelen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. Een nieuw wonder middel ls op komst voor Nederlanders die kampen met een gebrek aau zelf vertrouwen, onzeker zijn, nerveus, ver slaafd aan roken of drinken, die willen vermageren of zich voortdurend ver velen: het superei van Piet Hein. Wonderen worden toegeschreven aan dit geesteskind van de beroemde Deen se wiskundige Piet Hein, naamgenoot van onze zeeheld. Binnenkort wordt het in Nederland geïntroduceerd. Het metalen superei kruising van rechthoek en ellips is zijn zegetocht door vele landen begonnen uit een fabriek in het Deense plaatsje Skiern in Jutland. Voor de verbreiding van de ei-cultus is daar het Superei Wereld centrum opgericht. Het propageert de uit verschillende metalen vervaardigde superellipsen als moderne eieren van Culumbus die niet uit hun evenwicht zijn te brengen. Op 10 juni introduceert de Haagse interieurverzorger en galeriehouder Bram van Pijpen (62) het ei in Neder land bij de opening van een expositie in zijn galerie aan de Denneweg in Den Haag. „De meeste mensen spelen graag met een sleutel of een lucifers doosje. Waarom niet met dit ei. Een prachtig ding om te hebben," verklaart hij. Volgens de Deense fabrikanten is het superei een doelmatig middel tegen nervositeit: gedachtenloos spelen met het intrigerende voorwerp is voldoen de. Spelen met het wonderei verdringt de lust tot roken en drinken (van alcohol). Vrije tijd is tegenwoordig gemakkelijk te besteden, maar wie moeite heeft met het vullen van zijn uren op bedrijf of kantoor, spele met Bram van Pijpen wil supereieren van massief messing importeren. Ze worden geleverd in een klein, kunstle deren zakje. Alleen de prijs schijnt de zwaarwichtigheid te bevestigen: circa vijftien gulden per stuk. Dit is het superei van Piet Hein; wiskundigen spreken van een superettipsoïde. De meest spectacu laire toepassing tot nog toe heeft het gevonden in een verkeersplein in Stockholm dat nauwkeurig de vorm van het superei heeft gekregen. Maar er zijn ook superelliptische tafels, stoelen, bedden, aardewerk, glaswerk en tapijten geproduceerd. MONTREAL Prins Bernhard heeft gisteren in Montreal een krachtig pleidooi gehouden voor het oplossen van het voedselprobleem in de wereld door het op grote schaal produceren van synthetische voedingsmiddelen. Op de eerste dag van het congres van de Internationale Kamer van Koophan del zei hjj: „Deskundigen vinden deze produkten betrouwbaar, minder duur, overvloediger te produceren, beter geschikt voor een bepaald doel en ook naar eigen ondervinding smakelijker. Sommige maken deel uit van de menu's voor maanreizigers." De behoefte aan voedsel in de we reld is geweldig groot. Omstreeks het jaar 2000 zal de produktie moeten zijn verdrievoudigd. De bevolking nu 3,4 miljard mensen zal dan zijn toege nomen tot zes miljard. Tegenover deze explosie beschikken wij gelukkig ook over een kennisexplosie, aldus de Prins. De kern van het probleem ligt bij de arme landen, waarvan de bevolking met 104 procent tot 4,7 miljard mensen zal toenemen. Daartegenover staat een groei van slechts 32 procent in de technisch ontwikkelde landen. Door de arme landen te helpen zullen wij ook de vrede voor onze kinderen waar schijnlijker maken, zo meent de Prins. Het is een oud gezegde, zo vervolgde hij, dat degene die iemand een vis geeft hem voor een dag voedt, maar dat degene die hem leert vissen hem een leven lang voedt. Die gedragslijn zou ook moeten worden gevolgd in de ontwikkelingslanden. Koningin Juliana bezocht intussen Montreal. ADVERTENTIE i t* - h II I rjii I IW?; r >r» OF Of o 7 STAPHORST De 7-jarige R. Hoe ve is gistermorgen in zijn woonplaats Staphorst bij het oversteken met zijn fietsje door een auto gegrepen. Hij was op slag dood. UTRECHT De handel In ge bruikte auto's heeft in 1966 een nieuw hoogtepunt bereikt. In ons land werden er in totaal 600.000 ver kocht, 90.000 meer dan een jaar te voren en 110.000 meer dan in 1964. De invoer van gebruikte auto's ging van 46.379 naar 55.236. De ge middelde prijs van deze invoer daal de met zeventien gulden tot zegge en schrijve 712 gulden Een en ander blijkt uit het jaar verslag van de Bond van automo biel- en garagehouders (Bovag). Daarin staat ook dat vele garage bedrijven een moeilijk jaar achter de rug hebben. Zij kampten met een tekort aan geld (hoge rente), met een achterblijvende verkoop van nieuwe auto's en met gestegen loon- en andere kosten. Gemiddeld lag het resultaat beneden dat van 1965 en 1964. De meeste autobedrijven hebben volgens het verslag in de afdeling werkplaats zeer grote verliezen ge leden. De Bovag zou daarom het door de overheid gevoerde loon- en prijsbeleid zo gewijzigd willèn, dat de werkplaats wordt beschouwd als een apart bedrijfseconomisch ge heel. De verkoop van motorrijwielen steeg het afgelopen jaar tot 3400 (in 1965 2742) stuks, die van scoo ters daalde echter tot 1700 (2875) stuks. De Bovag verwacht dat in 1970 ruim twee miljoen bromfietsen ln ons land zullen rijden. Jaarlijks wordt voor 150 miljoen gulden aan dit soort rijwielen uitgegeven, in 1965 zelfs voor 180 miljoen gulden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Mr. G. van Hall ia met ingang van 1 juli ontslagen als burgemeester van Amsterdam. Het Koninklijk Besluit dat z(jn heengaan regelt, is gisteren in het Staatsblad gepu bliceerd. De letterlijke tekst: „Bij Koninklijk Besluit van 13 mei 1967 no. 1. is aan burgemeester G. van Hall van Amsterdam per 1 juli aanstaande, met dank voor vele en gewichtige diensten in zfjn func tie bewezen, eervol ontslag verleend." Zoals w(j zaterdag al aankondigden is in het K.B. geen motivering opgeno men. Als mr. Van Hall dat wil kan hij van de regering een schriftelijke toelich ting krijgen. Inmiddels is gebleken dat een tweede gevallen bestuurder van Amsterdam, ex- hoofdcommissaris H. van der Molen, geen inzage heeft gekregen in het rap port van de Commissie-Enschede, waar in ook het beleid van de Amsterdamse politiechef uitvoerig ter sprake komt. „Mijn verdediger zal wel zorgen dat we het krijgen", zei de heer Van der Molen ons gisteravond. Hij wacht nu op de behandeling van zijn beroep door de Centrale raad van beroep. De heer Van der Molen meende dat de Centrale raad zijn zaak eind deze maand zou behan delen. Tot dusverre heeft hy echter nog niets gehoord. „Ik wacht maar af', zei hy rustig. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Tussen New York en Rotterdam zijn tweehonderd zakken met drukwerk en briefpost en 85 zak ken met postpakketten tydens 'n zware re storm op de Atlantische Oceaan verloren gegaan. Zij werden vervoerd met het Amerikaanse vrachtschip Mor- mac Vega en waren bestemd voor Ne derland. Niet bekend is of er tussen deze grote hoeveelheden ook kostbare zendingen zaten. Sinds enkele maanden wordt zeepost van Nederland naar Amerika en om gekeerd bij wijze van proef vervoerd in containers. Het Amerikaanse schip had tijdens deze reis bovendeks ver scheidene containers met post aan boord. Een van de containers is zoda nig beschadigd, dat de bijna driehon derd zakken overboord zijn geslagen. Niet de Nederlandse PTT. maar de Amerikaanse postadministratie is aan sprakelijk tegenover de afzenders. Dank zij de manier waarop de post zakken waren gemerkt, is de aard van de poststukken bekend geworden. De andere containers met post zijn onbe schadigd gebleven. Het schip was 28 april uit New York vertrokken en is 11 mei in Rotterdam aangekomen. Van onze correspondent LONDEN George Brown, de Brit se minister van buitenlandse zaken, die vrijdag voor een officieel bezoek naar de Sowjetunie gaat, heeft weer eens te lijden onder zware kritiek vanwege zijn onorthodoxe manier van optreden, ditmaal in de twee bladen van het concern van de Daily Telegraph. Eerst kwam er een verhaal dat de minister van buitenlandse zaken op een receptie op Buckingham Palace zijn arm om prinses Margaret had geslagen. Dit zou aan het hof voor enkele pijnlijke ogenblikken hebben gezorgd. Ook een van de andere vrou welijke aanwezigen heeft een soortge lijke vertrouwelijke bejegening van minister Brown ondergaan, aldus de bron waaruit dit pikante nieuws komt. Brown heeft via zijn ministerie laten bekendmaken dat een en ander abso luut onwaar is. Een zeer stellige ont kenning dus. Engeland is zo langzamerhand wel gewend geraakt aan het onstuimige optreden van George Brown, die in diplomatieke kringen in Londen de beste minister van buitenlandse zaken wordt genoemd, die Engeland in lange tijd heeft gehad. Vooral door zijn oorspronkelijke manier van aanpak. Op deze receptie was Brown niet in rok gekleed, zoals was gevraagd, maar in smoking, kort jasje met zwarte das dus in plaats van pandjes en witte das. Dat doet minister Brown altijd. Hij vindt rok en jacquet uit de tijd, ook al vraagt het hof er om. Deze week baarde de Britse minister van buitenlandse zaken ook weer op zien door tijdens een ontvangst in de City van Londen weer in smoking te kom enin plaats van in rokkostuum. Dit veroorzaakte een gemompel van afkeuring, aldus de Daily Telegraph. AMSTERDAM „Belangrijk meer dan de groei van de bevolking (1,3 procent) was in 1966 de groei van de oplage in het Nederlandse dagbladbe drijf. Er was een stijging in de oplage groei van 2,5 procent, resulterend in het feit, dat eind 1966 de 121/» mil joen Nederlanders meer dan 3.650.000 kranten per dag lazen. De oplagegroei is onder meer te danken aan de stij gende welvaart en aan de toenemende belangstelling voor het nieuws, die ook door andere media, vooral de televisie, wordt beïnvloed". Aldus het jaarverslag 1966 van de Vereniging „De Nederlandse Dagblad pers". Hieruit blijkt voorts o.m., dat het aantal dagbladen, dat in ons land per 1000 inwoners wordt gelezen, steeg van 288 per eind 1965 tot 292 per eind 1966. Ultimo 1957 be droeg dit aantal nog 262. Uit een ver gelijking met de cijfers uit andere Westeuropese landen blijkt, dat de krantendichtheid in ons land nog al lerminst het hoogtepunt heeft bereikt. In het N.D.P.-jaarverslag wordt er op gewezen, dat het lezen van meer dan een krant per gezin in de afgelo pen jaren belangrijk is toegenomen. Verwacht wordt, dat deze stijging zich met de toenemende welvaart verder zal voortzetten, wellicht zelfs versneld. Daarvoor is een van de belangrijkste voorwaarden, naast welvaartsstijging, een voortgaande verbetering en uit breiding van de inhoud van de krant en ook, naar in dagbladkringen alge meen wordt aangenomen, verbetering van de nieuwsvoorziening in andere media, met name de televisie. In het jaarverslag van de N.D.P. wordt voorts uitvoerig ingegaan op de situatie van de dagbladpers op econo misch gebied. Vele Nederlandse kran tenlezers zullen zich zelden realiseren dat zij hun blad zesmaal per week thuis bezorgd krijgen voor nauwelijks meer dan 15 cent per dag. „Voor dit bedrag kan de abonnee twee sigaret ten roken of een klein ijsje kopen, maar een brief kan hy er niet voor verzenden en voor een pocketboek, dat ongeveer evenveel tekst biedt, betaalt hij minstens tienmaal zo veel", aldus het verslag. Ook ondanks een geringe verhoging van de abonnementsgelden is de Ne derlandse krant nog steeds zeer goed koop, zo wordt geconstateerd. De prijs van de krant, aldus het verslag, is op langere termijn gezien nog steeds minder gestegen dan de kos ten van levensonderhoud in het alge meen. Aangenomen moet evenwel worden, dat in 1967 de abonnements prijs verder zal moeten worden ver hoogd, waartoe noodzaken de verho ging van de papierprijzen en de be langrijke stijging van de P.T.T.-ta- rieven. De adverentie-omzet steeg ten op zichte van 1965/met 8,8 procent en be droeg in 1966 ongeveer f 305 miljoen. Het advertentie-volume steeg in de eerste drie kwartalen in 1966 ongeveer even rnel als in het voorgaande jaar, terwijl de stijging in het laatste kwar taal aanzienlijk kleiner was. Dit wordt toegeschreven aan enerzijds de invoe ring van de televisie-reclame op 2 ja nuari jl. en aan anderzijds de min der gunstige economische toestand in ons land. Over de invloed van de televisie reclame op de advertentieomzetten van de dagbladen wordt gezegd. dat het voor de nositie van de dagbladen van essentieel belang is, dat de re clamezendtijd verder zeer geleidelijk tot het maximum zal worden uitge breid. Gebeurt dat niet, dan zal de situatie voor vele dagbladen heel moeilijk worden. Hetzelfde geldt, indien de reclame zendtijd zou worden uitgebreid, zolang de advertentiemarkt zich nog niet van ADVERTENTIE Gevoel» U zich onzeker met Uw KUNSTGEBIT? Met behulp van Oentofix kunt U weer olies kauwen!. Bevestig Uw kunstgebit voor de gehele dag door hef 's morgens eerst even met het spe ciale Dentofix-poeder te bestrooien. Dit on schadelijke, smaakloze hechtmiddel ver leent Uw tandprothese gedurende de ge hele dag een stevig en betrouwbaar hou vast. U kunt nu weer eten wat U wenst, U kunt lochen, spreken of hoesten zonder in moeilijkheden te geraken. Als U iedere och tend wat Dentofix op de gebitsplaot strooit, kunt U verder vergeten, da» Ueen kunstgebit draagt. Probeert U het eens; U zul» meteen het verschil constateren! Meer dan 40.000 tandartsen in de gehele wereld raden hun patiënten aan Dentofix te gebruiken. Het is verkrijg baar in alle opolheken en drogisterijen f. 2,35 per plastic strooiflacon. Uit een herenmodezaak in Amster dam zijn gisternacht 130 kostuums ge stolen. De waarde wordt geschat op twintigduizend gulden. de huidige inzinking ten gevolge van de conjuncturele situatie heeft hersteld. In het jaarverslag van de vereniging „De Nederlandse Dagbladpers" wordt gewezen op de onvervangbare functie van de krant in onze samenleving. Ook als tak van nijverheid is zij echter van betekenis, zo wordt gesteld. In 1966 bood de dagbladpers ongeveer 14.000 mensen werkgelegenheid, te weten on geveer 2000 journalisten, 6300 techni sche personeelsleden, ongeveer 4.000 administratieve employés en ruim 1700 overige werknemers. Daarnaast waren nog 26.000 bezorgers ingescha keld voor de aflevering van de krant aan huis. In het verslag wordt aangedrongen op uitbreiding van de openbaarheid in ons land. „Te veel worden og overheidsbeslissingen in het verbor gene voorbereid en onvoldoende toe gelicht", zo wordt opgemerkt. Open heid is steeds meer geboden, niet al leen gezien het recht van de burger daarop, maar ook omdat dat recht in rook dreigt op te gaan, als de steeds ingewikkelder problemen van het landsbestuur hem niet voldoende duidelijk worden gemaakt". ADVERTENTIE UW BABY IS ZOVEEL MOOIER IN EEN LUXUEUS GEBREID DELANA LUIERTRUITJE VAN DE FIJNSTE GLANSGARENS. WAS- EN KOOKECHT. MATEN 62-74 HET MOOISTE VAN DELANA VOOR SLECHTS 4,95. DEN BOSCH In de Amsterdamse Luther kerk zullen zondag 4 ju-ni .Me Maarten Lutherkerk zullen zondag 4 ju ni mevrouw M. Mostert-Schendelaar en haar zoon tegelijktijd tot predikant ln de Evangelische Lutherse Kerk worden bevestigd. De moeder wordt predikant in Den Bosch, haar zoon in Oude Pe- kela. Mevrouw Mostert-Schendelaar werd ln 1910 geboren. Samen met haar man, ds. G .Mostert, ging zij ir 1935 naar Indo nesië, in dienst van de Protestantse Kerk van Nederlandse Oost-Indië. Kort voor het uitbreken van de Tweede We reldoorlog werd haar man reserve-lege predikant. In 1942, een jaar na de ge boorte van hun zoon .werd ds. Mostert door de Japanners geëxecuteerd. Na een bewogen tijd in een van de beruchte concentratiekampen, besloot mevr. Mostert in 1946 naar Nederland terug te gaan. Pas in 1958 begon zij met de studie van de oude talen. Drie jaar later begon zij zowel met een studie in de theologie aan de Gemeentelijke Uni versiteit van Amsterdam als met 'n stu die voor opleiding tot predikant op het Evengelisch Luthers Seminarie. Haar zoon, G. J. Mostert. begon na zijn studie van oude talen in 1962 met theologie. Daarna ging hij met zijn moeder aan het seminarie. De oudste zoon van mevr. Mostert is al enige tijd predikant in Rotterdam. ROERMOND Alle Roermondse ta xi's droegen gisteren rouwstrikken. Dat zal zo blijven tot na de begrafenis van de vrijdag vermoorde 78-jarige taxi chauffeur Leo Hamers uit Heerlen. De Roermondse taxiondernemingen zullen 24 wagens naar de rouwstoet afvaardi gen. Behalve meeleven en rouw willen de taxi-ondernemers en -chauffeurs daar mee ook zwijgend protest uiten tegen de situaties waarin ze vooral de laat ste tijd herhaaldelijk terecht komen. Alleen al dit.jaar is in Limburg drie maal een aanslag op een taxichauffeur gepleegd. De taxichauffeurs zien meer heil in scheiding van chauffers- en paa- sagierscabine dan in vergunningen om vuurwapens te mogen dragen. Bij de begrafenis van de vermoorde Heerlense taxichauffeur, donderdagoch tend om half tien. worden ook groepen ondernemers en chauffer-s uit veel an dere plaatsen verwacht. ADVERTENTIE 71320 D

De Vallei | 1967 | | pagina 7