Veenendaals dagblad acht gedwongen sparen verantwoord Buiten Van Hall presideerde laatste raadszitting Ernstige rassenrel in Houston V.N.- TROEPEN UIT GAZA Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Valle KONINGIN BIJ CANADEES TUEPENFEEST Twee zusjes verdronken Rookgordijn tegen gehuil van babv Grote buit bij bankoverval WIJ jgk^nde^gH Nfl MM» Vrij koud j Pinkstercollecte lijkt gunstig te zijn verlopen Terreur in Aden: twee doden Geslaagde jacht op vluchteling Charles in 1969 prins van Wales Windhoos trof Brabants dorp Juwelendiefstal in Utrecht Structuurplannen voor probleemgebieden gigantische en kostbare opgavei" Investeringsloon weer te berde gebracht WEERSTANDEN Wilde seringen VERDOEZELD OP DAG VAN PUBLIKATIE VAN EERSTE RAPPORT-EN SCHEDE NIET IN REROEP GEVANGENE DOODT CIPIER MET SCHAAR 3,5 MLN. GESTOLEN Volgens Egyptisch blad ONTKENNING BERAADSLAGEN RESERVISTEN - m Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaarr 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. '"w' annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. er •'en f 1,50, ieder woord meer 15 cent. DONDERDAG 18 MEI 1967 4le JAARGANG UTRECHT Wie kennis neemt van de structurele vraagstukken, waarvoor Nederland in de komende jaren komt te staan, kan niet aan de indruk ontko men, dat gedwongen besparing niet alleen een conjunctureel, maar ook een structureel verantwoorde oplossing zou kunnen zijn. Dit zei vanochtend de voorzitter van het N.V.V., de heer A. H. Kloos, tijdens de in Utrecht gehouden vergadering van de hoofdbesturen van de bij het N.V.V. aangesloten organi saties. De heer Kloos herinnerde in dit ver band aan het vorig jaar door de vak centrales gelanceerde plan tot invoe ring van een investeringsloon ter op lossing van het loonpolitieke vraag stuk. Hij noemde de beide mogelijk heden van de overheid om structuur plannen te financieren weinig aanlok kelijk. Voor belastingverhoging voelt immers niemand en geld lenen tast bovendien nog de investeringscapaci teit van het bedrijfsleven aan. Als de besparingen uit het bedrijfs leven moeten voortkomen, dan vraagt dat een terughoudendheid van de vak beweging m haar looneisen. Het be drijfsleven zou aldus in staat gesteld moeten worden zijn eigen investerings plannen te financieren en bovendien aan de overheid te lenen wat de over heid moet investeren. De consequentie van dit laatste fi nanciële systeem is, volgens de heer Kloos, dat het scheef trekken van de vermogensverhoudingen zich in een versneld tempo gaat .voortzetten. Zich tijdig bezinnen als vakbeweging op de vraag of ook de werknemers op lan gere termijn een aandeel in de bespa ringen kunnen krijgen, acht de heer Kloos een heel wat aantrekkelijker al ternatief dan belastingverhoging of de ruimte, die door produktiviteitsstijging ontstaat, voor een deel aan de onder nemer» laten. De heer Kloos beseft, dat de term „gedwongen besparing" weerstanden oproept. Hij verduidelijkte, dat het UTRECHT Nu dit jaar op de za terdag voor Pinksteren de actie „Eten voor India" werd gehouden, hebben de kerken met extra spanning de resulta ten van de Pinkstercollecte voor de zending tegemoet gezien. Tot nu toe ziet het er niet naar uit, dat de op brengst een teleurstelling zal worden. De eerste berichten, die bij het Zen dingscentrum van de Gereformeerde Kerken in Baarn zijn binnengekomen, wettigen de hoop, dat de opbrengst ze ker niet lager zal zijn dan vorig jaar. Gisteren was van dertig gemeenten het resultaat bekend. In deze gemeenten bracht de collecte gemiddeld 14 procent meer op dan in 1966, nog afgezien van do giften die nakomen. Wanneer we thans rijk bloeiende vogelkers met deze naam betitelen, maken we, botanisch gezien, een grote fout, want onze sering be hoort tot de familie der Oleaceae o.mmet liguster, es, forsythia en jasmijn) en de prunus, tros- of vogel kers tot die der Rosacae, met het goede gezelschap van vele fruitsoor- ten, bramen, meidoorns, rozen e.v.a., dus dit is heel wat anders. Bij het passeren van die wilde seringen of vogelpruimen, zoals de volksmond de prunus noemt, word ik eraan her innerd, dat er tot in een onvoorstel baar ver verleden veelvuldig pitten van zijn aangetroffen op plaatsen der menselijke samenleving. Onze voor ouders wisten zulk wild fruit blijk baar te waarderen, doch het huidige geslacht grijpt liever naar gekweekte, veredelde soorten en laat de vogel kers t.z.t. aan de lijsters, de rood borstjes, de zwartkopgrasmussen en de spreeuwen. In boogjes hangen de losse trossen van de witte bloemen aan de twijgen en als ze door de groene, later glimmend zwarte bessen zwaarder worden, nijgen ze nog dieper. Er zit veel honing in de vogel kers en het bezoek van bijen, vliegen en zelfs mieren is dan ook groot. In vele bossen en ontginningen vinden we twee soorten aangeplant, de Vir- ginische troskers en de Amerikaanse vogelkers, respectievelijk Pr. virginia- na en Pr. serotina, maar ook onze eigenlandse wilde, Pr. padus, mist gelukkig zelden in dit aardige, wit bloeiende mei-gezelschap. 18 mei '67 A. B. WIGMAN hier om een relatief probleem gaat. Niets belet ons, aldus de heer Kloos, om voor de gedwongen besparing ten behoeve van werknemers een richting in te slaan, die zoveel mogelijk aan sluit bij actuele behoeften. Als voorbeeld noemde hij de pen sioenvoorzieningen, die dreigen ach ter te raken bij de algemene ontwik keling van de inkomens. Het NW prefereert natuurlijk voor alle Ne derlandse werknemers een regeling als voor de overheidsdienaren geldt, maar dat is misschien wel heel ver re toekomstmuziek. Men kan, zo vervolgde de heer Kloos, "denken aan een opvoering van de besparingen, die gericht worden op de verbete ring van de pensioenrechten, zoals die bestaan in.jde ondernemingen en bedrijfstakken. Maar andere vormen van besparin gen, zo men daar de voorkeur aan geeft, behoeven niet te worden uitge sloten. De noodzaak van het invoeren van een adequaat werkgelegenheids beleid dwingt het NW tot een op nieuw doordenken van de mogelijkhe den besparingen en investeringen op te voeren. De heer Kloos gelooft, dat de vakbeweging in de komende bespre kingen over de loonpolitiek er niet aan zou kunnen ontkomen het werkgele genheidsbeleid daarbij te betrekken. De NW-voorzitter erkende, dat de structuur van. de probleemgebieden door de langjarige hausse wat is ver doezeld. Het maakt de verantwoorde lijkheid om nu snel goed uitgewerkte structuurplannen tot uitvoering te bren gen des te groter. In de komende ja ren zal daarom 800 miljoen gulden a een miljard per jaar extra aan bespa ringen op tafel moeten komen. Dat is een gigantische opgave, aldus de heer Kloos, die doet denken aan de problemen, waarvoor regeringen staan, die een oorlog moeten financie ren. Het is volgens de NW-voorzitter, de vraag of het probleem dan ook op een andere wijze oplosbaar is dan in een oorlog gebruikelijk is, namelijk een gedwongen besparing. In dezelfde vergadering heeft de heer Kloos aangekondigd, dat de vakcentra les op korte termijn de gedachtenwis- seling over loonpolitiek en werkgele genheid met de werkgevers zullen openen, zodat in het najaar een kwan tificering mogelijk wordt en men in grote lijnen weet waaraan men met het loonpolitieke systeem toe is. Een overeenstemming over de loonpoli tiek naar systeem en inhoud zou het mogelijk maken in de Stichting van de Arbeid ook andere vraagstukken dan loonpolitiek te behandelen, zo meent de heer Kloos. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Een zichtbaar vermoeide burgemeester Van Hall heeft giste ren op dezelfde dag waarop het eerste rapport van de commissie-Enschede werd gepubliceerd waarschijnlijk voor de laatste maal in zijn carrière de Am sterdamse gemeenteraad voorgezeten. Hij nam om drie uur de voorzittershamer over van loco-burgemeester dr. P. J. Koets. De raad was toen al anderhalf uur bijeen. Er was gesproken over de wijze waarop de burgemeester was ontslagen. Burgemeester Van Hall presideerde de raad tot vijf uur. Toen de vergade ring, na een schorsing, om acht uur werd heropend, ontbrak de burgemees ter en trad wethouder Elsenburg op als voorzitter. Verwacht wordt dat over veertien dagen, wanneer de raad opnieuw bijeenkomt, loco-burgemees ter Koets zal presideren. Nagenoeg de hele Amsterdamse ge meenteraad heeft zich gistermiddag gesteld achter de houding die de Am»- sterdamse wethouders hebben aange nomen ten opzichte van het ontslag van burgemeester Van Hall. Alleen het raadslid van de Boerenpartij, N. Ver laan, was van oordeel dat de wethou ders te emotioneel hadden gehandeld. „Laten we ons niet laten meeslepen in een sfeer van emoties, nu de Partij van de Arbeid een van haar voor mannen ziet heengezonden door een regering, waar zij zelf niet in verte genwoordigd is", aldus de heer Ver laan. Mr. Van Hall gaat, zo dat al moge lijk zal zijn, niet in beroep tegen zijn .ontslag, dat op 1 juli ingaat. Hij zal overigens niet om een motivering van zijn ontslag hoeven vragen. Hij heeft de toezegging gekregen dat hij bin nenkort een toelichting zal krijgen. Daarin zal de motivering, die premier De Jong hem vorige week dinsdag in het onderhoud in Den Haag mondeling gaf, schriftelijk worden bevestigd. In politieke kringen in Den Haag bestond gisteren weinig bereidheid om commentaar te geven op het interim- rapport van de commissie-Enschedé en de beleidsnota van de regering. „De discussie daarover hoort thuis in de Tweede Kamer", zo zei men. Drs. J. M. den Uyl, de socialistische fractieleider in de Tweede Kamer, meent dat door de publikatie van het rapport van de Commissie-Enschedé en de regeringsnota zeker niet duide lijker is geworden waarom burgemees ter Van Hall vorige week op een ter mijn van enkele uren moest worden ontslagen. Voor de beoordeling van het beleid ,van mr. Van Hall en de beantwoor ding van de vraag wat nu moet ge beuren in Amsterdam, is de gang van zaken bijzonder ongelukkig en onbe vredigend, zei drs. Den Uyl gister avond. Dit rapport behandelt uitsluitend de gebeurtenissen op 13 en 14 juni: dat zijn achttien ambtsuren uit het tienja rig burgemeesterschap van mr. Van Hall zo gezien een wankele basis N1MES (Frankrijk) In de ge vangenis van Nïmes heeft een gevan gene een cipier met een schaar dood gestoken. voor een beoordeling van zijn beleid, vond drs. Den Uyl. De eerste reactie van mr. W. J. Geertsema (lib.): „Ik betreur het een beetje dat de commissie, die voortref felijk werk heeft gedaan, zelf geen conclusies heeft getrokken. De namen van de leden van de Commissie-En schedé wettigden de indruk dat er een oordeel zou komen. Als men de be leidsnota van de regering leest, klinkt daar ook iets van spijt over het feit dat de commissie geen conclusie heeft getrokken". Meer over het rapport van de Commissie-Enschedé en de rege ringsnota daarover leest u elders in dit nummer. LEEUWARDEN Twee zusjes van 8 en 5 jaar zijn gisteren in St. Jacobl- parochi, op enkele honderden meters afstand van hun ouderlijke woning, in een vaart verdronken. Het waren de 8-jarige Geertje en de 5-jarige Anna Brouwer, dochtertjes van de veehouder P. Brouwer. Hoe de meisjes te water rijn geraakt is niet bekend. Zij hadden vrij van school en waren 's morgens op de fiets weggegaan om naar de zee te gaan kijken. Toen ze in de loop van de mor gen niet terug kwamen, werd men thuis ongerust. Om één uur vonden mensen, die in de buurt van de fami lie Brouwer wonen, de fiets van de meisjes in de vaart, direct daarna wer den ook de ontzielde lichaampjes van de zusjes ontdekt. Aangenomen moet worden dat de meisjes reeds enkele minuten nadat zij van huis waren vertrokken te water zijn geraakt. Het echtpaar Brouwer had twee meisjes en twee jongens. ADEN In Aden zijn gisteren 2 Britse militairen door een sluipschut ter doodgeschoten. Terroristen namen vanaf de wal het Britse oorlogsschip „Brighton" onder vuur. Onder grote belangstelling van vooral persfotografen en Neder landse immigranten, heeft konin gin Juliana in Ottawa het beroem de tulpenfestival geopend. Door het koude weer stonden de tulpen niet in bloei. (Van onze correspondent) AMERSFOORT Door een vuilnis bak op haar balkon in brand te steken heeft een flatbewoonster aan de Amers- foortse Hendrik van Viandenstraat de huilende baby van een boyerb^m'rouw het zwijgen op willen leggen. toen de baby dreigde te stikken werd de politie gewaarschuwd. De brand werd geblust en de ruzie gesust. Eerst had de flatbewoonster haar bovenbuurvrouw gevraagd de volgens haar hinderlijk huilende baby, die op het balkon in de zon lag, naar binnen te brengen. Aan dit verzoek werd niet voldaan. FIGUEIRA DA FOZ (Portugal) Vier gewapende mannen hebben van ochtend bij een inbraak in het bij kantoor van de bank van Portugal te Figueira da Foz (250 km ten noorden van Lissabon) 29 miljoen escudos (ruim 3,5 miljoen gulden) buitge maakt, aldus de politie. Volgens nog niet bevestigde berich ten zouden twee personen zijn gedood. De gehele omgeving is door de poli tie afgezet. ARNHEM De 3I-jarige koopman Carl P., gedetineerd in het Huis van Bewaring te Arnhem, die dinsdagmiddag (voor de derde keer in een half jaar) kans had gezien te ontsnappen, ditmaal tijdens een behandeling in een zieken huis, is omstreeks een uur gistermiddag weer gegrepen in de bossen bij Lievelde tussen Groenlo en Borculo. Hij was daar 's avonds om zes uur ge signaleerd in het woonwagenkamp. Met een in Doesburg gestolen auto was hij daar heen gereden. Hij wist uit het kamp te ontvluchten en de rijkspolitie zette de achtervolging in. Na urenlang zoeken kon hij ten slotte worden aangehouden. Hij is op transport gesteld naar Arn hem, waar hij opnieuw in het Huis van Bewaring is opgesloten. Van onze correspondent LONDEN Prins Charles, de achttienjarige Britse kroonprins wordt in de zomer van 1969 ingehuldigd als prins van Wales. Dit heeft zijn moeder, koningin Elizabeth, gisteren bekend gemaakt. De plechtigheid wordt gehou den in het kasteel van Caernarvon waarvan Lord Snowdon, de man van prinses Margaret, slotvoogd is. Charles gaat in september naar de universiteit van Cambridge. Daar zal hij twee jaar antropologie en archeolo gie studeren. Tegen de tijd, dat hij wordt ingehuldigd heeft hij de cursus van twee jaar die voor hem is uitge stippeld dus volbracht. Tijdens de inhuldiging zal Charles 'n kroontje dragen en 'n fluwelen mantel die met hermelijn is afgezet. De laat ste keer zijn die gebruikt door zijn oud oom, de tegenwoordige hertog van Wind sor, die korte tijd koning is geweest onder de naam Edward VIII. Charles is de 21ste prins van Wales, een titel die meestal wordt gegeven aan de troon opvolger. Op de grond liggend met de han den in de nek wacht een groep neger- studenten van de Texas Southern uni versiteit in Houston, Texas, op over brenging naar de gevangenis. Zij wa ren enkele van de meer dan vierhon derd negerstudenten die werden gear resteerd na ernstige onlusten op de campus van het instituut, de belang rijkste universiteit voor negers in Texas. Bij de relletjes kwam een politie man door een schot tussen de ogen om het leven. Twee andere agenten en een student werden gewond. De ongeregeldheden braken dins dagavond uit nadat studenten kwaad waren geworden over de aanwezig heid van politiemannen op de cam pus waar ijveraars voor gelijke bur gerrechten de studenten opwekten deel te nemen aan een betoging bij kaarslicht op een gemeentelijke vuil nisbelt. Negers die in de buurt van de vuil nisbelt wonen eisen al geruime tijd, dat die wordt verlegd. Toen de oproe rige studenten barricades oprichtten en teerputten in brand staken, be stormden zwaar bewapende politie mannen het gebouw van de universi teit. CAIRO De bestandstroepen van de V.N. in de 187 km lange strook van Gaza tussen Israël en Egypte zijn teruggetrokken en door Egyptische militairen ver vangen, aldus het gezaghebbende Egyptische blad Al Ahram. President Nas ser had gisteren gewaarschuwd dat de bestandstroepen gevaar zouden lopen wanneer het eventueel tot militaire operaties tussen Arabische strijdkrachten en de Israëlische zou komen. De militaire correspondent van het blad zegt uit betrouwbare bron ver nomen te hebben, dat de Israëlische troepen die aan de gren^ met Syrië lagen ach snel 'ziëstr'fMf 7 v;den bege ven. Het zijn drie batalyons infante rie en een bataljon pantsertroepen, die naar de grens met Egypte gaan, aldus de verslaggever. Een V.N.-woordvoerder in New- York sprak de berichten uit Kairo te gen, dat de V.N.-troepen zouden zijn teruggetrokken en door Egyptische militairen zouden rijn vervangen. Te middernacht bevonden alle V.N.-mili- tairen zich nog op hun posities. De huidige instructies zijn dat zij moeten blijven waar zij zich bevinden. De woordvoerder zei hierbij dat de V.N.- troepen zich wel zullen moeten ver wijderen wanneer Kairo daarom vraagt, omdat zij er met goedkeuring van de Egyptische regering zijn. Egyptische bladen noemden gisteren de toestand „explosief'. Politieke waarnemers zijn echter van oordeel, dat de maatregelen van Egypte ge zien moeten worden als een solidari- teitsdemonstratie met Syrië, omdat de spanningen aan de grens tussen Syrië en Israël de laatste tijd ver scherpt zijn. Om over de crisis te be raadslagen kwam gisteren de Syrische minister van Buitenlandse Zaken, Ibrahim Machoes, in de Egyptische hoofdstad aan. Ook het Israëlische kabinet heeft zich over de toestand beraden. Radio- Damascus riep alle Arabische staten op, zich voor de „definitieve slag" tegen Israël te verenigen. Het Syri sche leger heeft inmiddels stellingen betrokken. Ook gisteren duurden de troepen verplaatsingen op het schiereiland Sinaï voort. Egyptische eenheden zijn hier tot aan de grens van Israël op gerukt. Egypte heeft alle militaire re servisten onder de wapenen geroepen. De secretaris-generaal der Vere nigde Naties, Oe Thant, zegde zijn bezoeken aan Londen en Brussel af en liet bekendmaken, dat hij de toe stand in het Midden-Oosten uitermate ernstig vond. Radio-Kairo heefj vanmorgen be vestigd, dat de VN-troepen zich te ruggetrokken hebben. De radio ci teerde een brief van VN-bcvelhebber, generaal-ihajoor Zikhye aan de Egyp tische chef van de generale staf. generaal Fawzy, dat secretaris-gene raal Oe Thant van de VN op de hoogte was gesteld van de terugtrek king der VN-troepen. VEEN Woensdagmiddag omstreeks 1 uur heeft een onweersbui, die ge paard ging met een windhoos, veel schade aangericht in het Brabantse dorpje Veen. Veel daken moesten het ontgelden, ruiten sneuvelden en bomen knapten af. Een grote fruitbewaarplaats van de fruitexporteur A. 't Lam werd ern stig beschadigd. Ook een fruitschuur van de firma Timmermans en een ga ragebedrijf liepen grote schade op. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. „De jeugd van Leersum is een vergeten groep". Dat zei gister avond burgemeester s' Jacob van Leer sum tijdens de raadsvergadering waar bij de inrichting van boerderij De Lan ge als beatcentrum weer ter sprake kwam. In deze zitting van de Leer- sumse gemeenteraad werd verder af scheid genomen van drs. J. A. M. Ver beek, die zal worden opgevolgd door de heer J. F. Benink. In Veenendaal werd gisteren een publieke verkoping gehouden en de belangstelling hiervoor was zo groot, dat het verkeer in de knoop dreigde te raken. De grote interesse had overi gens wel tot gevolg dat er forse prij zen werden gemaakt. De fusie die het Veenendaalse be drijf Aug. Stenman is aangegaan met Nettlefolds heeft tot gevolg dat het nieuwe bedrijf van Stenman dat aan de Industrielaan wordt gebouwd eigenlijk al weer te klein is. Door een interne verbouwing hoopt men nu aan een aantal werknemers uit Diemen plaats te kunnen bieden. De oratoriumvereniging „Eupho- nia", die op 30 mei in de veiling hal te Kesteren met medewerking van een aantal solisten van naam en het USO „Die Jahreszeiten" gaat uitvoe ren repeteert dat de stukken er af vliegen om maar zo goed mogelijk voor de dag te komen. UTRECHT In de afgelopen nacht is voor een waarde van ongeveer 20.000 gulden aan sieraden geroofd uit de eta lage van een juwelier aan het Vree burg in Utrecht. Omwonenden hoorden omstreeks vier uur, dat de ruit van de etalage werd ingeslagen, nadat een auto het trottoir was opgereden. Van de da der (s) ontbreekt elk spoor. Na het voorbijtrekken van een .andstoring van een depressie boven i de Oostzee, ruimde de wind in de afgelopen nacht naar het noordwes- ten. Met deze noordwestelijke stro- J ming wordt in het komende etmaal j koude en onstabiele lucht van de i Noordzee naar ons land gevoerd, J waarbij naast opklaringen ook enke- le regen- of hagelbuien zullen voor j komen. j Ten westen van de Britse eilan- J i den bevindt zich een gebied van ho- ge barometerstanden, dat naar het oosten beweegt. Verwacht wordt, j dat de as van dit hogedrukgebied vrijdag in de omgeving van ons i j land zal liggen. Hierdoor neemt de wind geleidelijk in kracht af, waar- bij fn de komende nacht tijdens op- klaringen de temperatuur plaatse- j lijk tot om het vriespunt kan dalen. Een nieuwe depressie, die van Zuid-Groenland naar IJsland koerst. J zal het weer in de komende 36 uur J bij ons nog niet beïnvloeden.

De Vallei | 1967 | | pagina 1