TV-spel over zwijgplicht in een trappistenklooster Beeld-en-route" in Groningen Toneelexamen in Arnhem Deutschlandfunk" Nederlandse pronramma's brengt Onder t.v.-beiitters 5% „zwartkijkers Amsterdamse politie gaat VARA een brief sturen Film over A-bom op Hirosiima UIT DE KERKEN VANAVOND MORGEN Onregelmatig Injectie voor internationale handel in obligaties Tricobest" herstelt zich DAPHNE DU MAURIER Vanavond op Nederland 1 PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS II TELEVISIE T.V. LANGENBERG JERM Johnny Hart politiële zn eei^ spel voop* gespleten, persoonlijkheden die hun derde ilc afdoende onderdrukt hebben Jat NABEURS AMRO-BANK IN BONDTRADE V Pagina 2 DONDERDAG 18 MEI 1967 JANET 65 „Ho, wat, Chris", riep James, „het helpt niets je op heel Plyn te beroe pen, als je alleen met Philip Coombe en de wet te maken hebt. Het is vech ten of te gronde gaan, net wat Tom zegt!" „Kijk maar hier!" zei Tom heftig, stapels rekeningen uit Plyn, Plymouth, Londen en elders te voorschijn ha lend. „Die komen met iedere post binnen en er staat ons nog heel wat te wachten. Alles wat wij op eigen naam hebben besteld en waarvoor wij betaling van Hogg en Williams ver wachten. Hij wil niet betalen en wij kunnen niet. Dat berekent faillise- ment! En het einde van de werf!" Hij borg het hoofd in de handen. „Het kan niet", mompelde Christoffel, „dat kan niet er moet een oplossing mogelijk zijn, dat moet, dat bezweer ik je". Er viel een stilte. Tom haalde zijn zakdoek te voorschijn en snoot zijn neus. James floot zachtjes tussen zijn tanden en staarde in het vuur. In de keuken hoorden zij Bertha met de borden bezig. Jennie holde langs het raam en riep wat tegen haar moe der. Onvast kwam Christoffel over eind en drukte zijn neven de hand. „Wij staan er alle drie gelijk voor", sprak hij, „samen zullen wij vechten of ondergaan! Oom Philip mag de wet aan zijn zijde hebben, maar wij heb ben de waarheid!" xi De eerstvolgende weken waren ver vuld van zorg en verslagenheid. Des nachts lag Christoffel slapeloos, bid dend om een straaltje licht en hoop, in de doolhof van verwikkelingen, waarin zijn neven en hij gevangen waren. Dagenlang was hij ingespan nen bezig met een advocaat, om ieder spoortje van bewijs bijeen te garen, waaruit kon worden afgeleid, dat de werf volkomen te goeder trouw te werk was gegaan, zoals reeds gene raties lang het geval was. De rechts geleerde, volkomen op de hoogte van alle excepties en chicanes uit de prak tijk, waarschuwde echter zijn cliënten dat er maar geringe kans bestond, dat de rechter te hunnen gunste zou be slissen. Zij waren formeel onwettig te werk gegaan. De vijfde april diende hun zaak voor de rechtbank te Sudmin. De' neven hadden een auto gehuurd en volgden dezelfde kronkelende landweg, die Jo seph, meer dan twintig jaren te vo ren, in het rijtuigje met de verpleger lUIUtllHIUIIIMtlUHimilHMIIHMmiltHHHIimHmiWIIIIIIIIUUIII naast zich, had afgelegd, toen hij naar het gesticht werd gebracht. Voortdu rend moest Christoffel er aan denken, dat dezelfde man, die zijn vader in de troosteloze vereenzameing had gedre ven, nu de zoon naar zijn ondergang joeg. Aan het eind van de dag wisten zij, dat hun vordering was afgewezen. Hogg en Williams hadden het pleit gewonnen. De werf van Coombe zou tot liquidatie moeten overgaan, wilde zij haar schulden voldoen. Een van de schoonste tradities van Plyn zou ver dwijnen... Het was die avond voor Christoffel een heel droeve thuiskomst. Versla gen door eigen financiële ondergang en die van zijn neven, merkte hij nau welijks de zware storm, die de woe dende zee tot hoog tegen de rotsen zweepte. Bertha kwam hem tegemoet. Een enkele blik schonk haar de ze kerheid, dat het allerergste werkelijk heid was geworden. Christoffel liep versuft in zijn natte regenjas naar de zitkamer en bleef daar roerloos voor de haard zitten tot het avondeten. Ha rold, die thuis kwam, had het nieuws al in de stad gehoord, en. ging recht streeks op zijn vader toe, legde zijn hand op diens schouder en zeide: „Niet tobben, vader. Wij slaan ons er doorheen. Iedereen is op uw hand. Het zal niet zo zwaar vallen als u denkt!" Christoffel hief het hoofd op en zag zijn zoon aan. Hij trachtte te glim lachen, maar het resultaat was aller bedroevendst. Alle medegevoel van Bertha en van zijn zoons liet hem on verschillig, het leek alsof zijn hart versteend was. Aan tafel bemerkte ook de kleine Jennie de onrustbarende spanning. Toen ze met haar hoge stemmetje iets begon te vertellen van wat haar vandaag overkomen was, gebood haar moeder haar streng te zwijgen en ook haar broer fronste het voorhoofd. Jen nie schrok er van en werd vuurrood. Zij was niet gewend zonder reden te worden beknord. Nu boog zij haar hoofdje boven haar bord. Haar lipje begon te trillen en grote tranen kwa men haar in de ogen. Opeens snikte ze het uit en liet haar lepel op haar bordje vallen. Toen Christoffel haar tranen zag, smolt er iets in hem. Hij stond van tafel op en liep de kamer uit. Hij trok zijn oliegoed en laarzen aan en ging de storm tegemoet. Jennie had gehuild. Alles had hem onberoerd ge laten. Maar Jennie's tranen hadden hem weer tot bewustzijn gebracht. Vanavond zendt de KRO-televisie via gekomen postulant er aan herinnert. Nederland I het spel „Silent Song" („Spel zonder woorden") uit. Een no velle van Frank O'Conner over het le ven in en rond een trappistenklooster ergens in Ierland werd door Hugh Leonard omgewerkt tot televisiespel, waarin uiteraard weinig wordt gespro ken. Alleen de prior die een pas aan- Meer dan dat. Hij was tot het onwrik bare, koelbloedige besluit gebracht, i dat hem nu naar buiten dreef, de heu- vel af, de straten door, op weg naar z het huis van zijn oom. Philip Coombe moest sterven en E Christoffel zou hem met eigen handen E doden. Nu niet meer geaarzeld en geen weekhartigheid meer. Door de S straten van Pl/n vervolgde Christof- S fel zijn weg. De stormwind deed de E huizen schudden op hun grondvesten. E Het opgezweepte water sloeg over de i kademuur. Daar aan het eind van het terras stond het kille, ongezellige huis, met een enkel verlicht bovenraam. Het kon Chris niets meer schelen, dat zijn daad hem zijn leven zou kos- S ten. Morgen zou zich vrijwillig aan- S melden bij de politie. Oom Philip E moest sterven. Christoffel ging de stoep op van het doodse huis, omklem- de de ijzeren leuning en bonsde met 5 zijn vuist op de deur. De storm bul- S derde hem in de oren en de regen E verblindde zijn ogen. Er gloeide moordzucht in zijn hart en in zijn koortsachtige blik. „Er is voor ons geen redding meer!" waren zijn gedachten. „Wij zijn bei- den verdoemd, Philip Coombe en ik, i maar ik wil er eeuwig voor boeten, E als ik hem nu zijn straf kan laten on- E dergaan!" E Even bleef hij stilstaan om zijn krachten te verzamelen. Toen dreun- de plotseling een schot, gevolgd door nog een en nog een. Drie knallen wer- den voortgejaagd door de wind, in de- S ze onheilspellende nacht van losgebro- E ken helse machten. Drie vuurpijlen stegen hemelwaarts, wegwaaiend op de gierende storm. Het was het signaal voor de red- dingboot. Binnen vijf minuten stond de beman- E ning op de kade bijeen. Enkelen, half gekleed, knoopten hun oliegoed dicht. (Wordt vervolgd) 1 TT lllllllllllimilllllillMIIUIIIIIM 3506. Kolonel Vanderbrink was in zijn nopjes, dat zijn opzet zo goed geslaagd was. Je hoefde die dekselse as tronauten ook maar een goed schip te laten zien en zij begonnen al te trappelen van ongeduld om ermee op te stijgen. De betovering van het Heelal had hen zó te pakken, dat zij 't op Aarde nooit lang uithielden. Hij tikte met een wijsvinger op de sterrenkaart, waar de Negende Planeet afgebeeld stond. „Dè.t wordt dan jullie bestemming op deze maidentrip. Het zal je taak zijn om het mysterie op te lossen, dat aan de ongelukkige reis van je voorganger Briggs kleeft", vertelde hij. „Dus Peter is op Pluto geweest?" vroeg Arend. De kolo- 77 nel knikte. „Ja zijn laatste radio-boodschap kwam op de afgesproken tijd, maar was onsamenhangend en vrij wel niet te ontcijferen door kosmische storingen. Ons laatste contact hadden wij drie etmalen vóór zijn fa tale landing op Aarde en ik kreeg toen sterk de indruk dat er iets niet in orde was met hem. Enfin, dat we ten jullie allemaal. Het vreemde voorwerp dat jullie uit zee opgedoken hebt is ongetwijfeld afkomstig van Plu to, want ik zou niet weten, wat Briggs anders bedoeld kan hebben met „de Donkere Planeet"Pluto be vindt zich tenslotte zo'n zes miljard kilometer van de Zon!" GRONINGEN Een bundeling van initiatieven in de stad en provincie Groningen heeft geleid tot de organisa tie van een unieke manifestatie onder de naam „Beeld-en-route". Er zullen gedurende de maanden ju li en augustus tussen de 120 en 150 beelden van landelijk bekende kunste naars op de route Ter Apel-Midwolda worden geëxposeerd. Als stralingspunt van dit Oostgroninger kunstgebeuren fungeert de stad Groningen, die in een attractieve omlijsting tien a twaalf grote plastieken van internationaal be kende Nederlandse kunstenaars op de Grote Markt zal plaatsen. De manifestatie, die erop gericht is naast de aandacht voor beeldende kunst ook belangstelling voor stad, streek en landschap te trekken, zal op zaterdag 1 juli door de commissaris der Koningin in de provincie Groningen, mr. C. L. W. Fock, in Ter Apel wor den geopend. De manifestatie omvat de volgende punten: in het klooster te Ter Apel wordt een tentoonstelling van klein- plastiek ingericht van Nederlandse kunstenaars. Op daarvoor geschikte plaatsen langs de route Ter Apel, Bel lingwolde, Oude Schans, Finsterwolde en Midwolda, komen concentraties van beeldhouwwerken van Nederlandse kunstenaars, onder andere rondom het klooster in Ter Apel, in het park te Bellingwolde, in- Oude Schans, in de omgeving van Galerie Waalkens te Finsterwolde en rondom de Ennema- borgh te Midwolda. In de route zijn tevens een aantal bindende tentoonstellingen opgeno men. In de „Passage Internationale" aan de Grote Markt te Groningen wor den gedurende de maanden juli en augustus twee tentoonstellingen inge richt, in de dan voormalige lagere school te Oude Schans wordt een ten toonstelling gehouden van werken van in Oost-Groningen werkende, van el ders komende kunstenaars, in de Enne- maborgh zullen schilderijen en grafiek van vooraanstaande Nederlandse kun stenaars worden geëxposeerd, terzelfder- tijd houdt Galerie Waalkens te Finster wolde tentoonstellingen van het werk van Ficheroux en Gerard Verdijk. De algehele organisatie van dit kunstgebeu ren ligt bij de Stichting Beeld-en-route, onder voorzitterschap van de burge meester van Bellingwolde, drs. H. J. "EijsinkA'Srft ligt in de bedoeling in het kader van „Beeld-en-route" ook eve nementen op het gebied van recreatie en muziek te organiseren. KEULEN. De „Deutschlandfunk" in Keulen zal nog deze zomer in zyn pro gramma voor het buitenland een Neder landstalig programma opnemen, zo is in Keulen meegedeeld. 4 Elke weekdag zal een half uur lang op de middengolf 1268 klloherz of 236,6 meter een Nederlands program ma worden uitgezonden met o.a. nieuws, commentaren, berichten en vraagge sprekken. Volgens de programmaleiding staat de begindatum van de Nederlandstalige dienst nog niet vast, maar volgens wel ingelichte zegslieden is dit vermoedelijk midden juli. Hoofdredacteur van de Nederlandse dienst wordt Johannes Kopp, die op het ogenblik nog correspondent van het Westduitse persbureau D.P.A. in Den Haag is. ff 65. Tsjiao Tai sluit het meisje stevig in zijn gespierde armen. Ze is het mollige type dat hem altijd bijzonder goed ligt en hij is niet van plan deze prachtkans voor een leuke kennismaking zo maar voorbij te laten gaan. Zij snikt: „Ik zag een witte schim, een spook! Vlak bij de altaartafel, daar achter in die nare donkere hal. Er vlogen zulke vieze vleermuizen rond, eentje flad derde recht in m'n gezicht. Ooo...!" Tsjiao Tai klopt jaar op de rug. „Kalm aan maar lieverd", zegt hij sussend. „Nou hoef je helemaal niet meer bang te zijn, niet voor spoken of niks. Ik zei je toch dat je bij mij veilig bent!" Het meisje schudt het haar dat over jaar gezicht hangt weg en kijkt Tsjiao Tai strak aan. Dan zegt ze venijnig: „Ik ben er helemaal niet zeker van dat ik bij jou zo veilig ben! Laat me dadelijk los, engerd!" Ze begint te worstelen om uit zijn omhelzing los te komen en hij bemerkt wel dat het een potige deern is. Maar hij maakt geen aanstalten haar te laten gaan, want hij vindt een erg interessante situatie. Hij drukt haar nog steviger tegen zich aan en zegt luchtig: „Nog eventjes, alleen maar voor de gezelligheid, weet je wel!" Hij probeert haar een zoen te geven maar dan heeft zij haar rechterhand weten los te krijgen. Ned. Herv. Kerk: Beroepen: te Waddinxveen: J. van der Velden te Amersfoort; te Wyckel: A. E. D. A. Ravesloot te Den Helder; te Oosterland (toez.): J. J. Koolman, kan didaat te Driebergen; te Durgerdam (toez.): P. Veenstra, vicaris te Krom menie' die bedankte voor Engwierum. Aangenomen: naar Njjkerk (wijkge- meente in wording): J. Dool, godsdienst leraar te Smilde. Bedankt: voor Klazienaveen-Zwarte- meer (vac. J. Pomp) (toez.): W. Krui denier te N(jeveen; voor Zaltbommel (vac. T. Renkema) (toez.): H. P. Vene- ma te Nieuwenhoorn; voor Geervliet: mr. G. R. ten Kate, eervol ontslagen zendingpredikant te Wageningen; voor Oud-Beyerland (vac. W. H. van Koo- ten): C. Treure te Hasselt; voor Noord- horn-Niezijl: J. J. Winekel te Foud- gum (Fr.). Geref. Kerken: Beroepen: te HeerhugowaardW. Je- roense, kandidaat te Oud-Beyerland; te Honselersdljk: A. m. Brouwer te Hijken; te Nijkerk (vac. J. Koppel: K. H. Schu ring te Alphen a.d. Rijn; te Ten Post: J. Stienstra te Langeslag. Bedankt: voor Beverwijk (vac. J. Knol): D. Bouwknecht te 's-Gravenhage- Moerwjjk. dat de broeders in het klooster een zwijggelofte hebben afgelegd, is de enige wiens stem even wordt ge hoord. Verder wordt het onderlinge contact onderhouden door mime of do.r geschreven notities, wat in de relatie tussen broeder Arnold en broe der Michael tot menig komische si tuatie leidt. Tussen de werkzaamheden door heb ben deze twee vrienden zo hun eigen manier gevonden om in de dagelijkse sL>ur van het kloosterleven wat aflei ding te brengen. Als tenslotte dit „ver tier zonder woorden" hen zo mee sleept, dat ook de pas aangekomen nieuweling zijn af te leggen gelofte dreigt te vergeten, gaan ze deemoe dig bij de prior te biecht en komt de jongeman tot de ontdekking, dat hij een leven met eeuwige zwijgplicht toch niet zal aan kunnen. De zwijgende rollen van broeder Ar nold en broeder Michael worden ge speeld door Coen Flink en Paul Deen. Verder werken in dit door Paul Pou- wels geregisseerde spel mee: Jan Gre- fe als de prior en Jacques Comman deur als de jonge man die vol goede bedoelingen de kloosterpoort binnen treedt, maar die na een paar maan den toch weer terugkeert naar de bui tenwereld. De BBC-produktie „Silent Song", die in Engeland reeds tweemaal is uitge zonden, kreeg dit jaar in Monte Carlo, tijdens het UNDA-festival een onder scheiding toegekend. AMSTERDAM. Vijf procent van alle televisiekijkers zijn zwartkijkers. Vijf procent van alle bezitters van een radiotoestel betalen geen luistergeld. Dat zei gistermiddag de hoofddirecteur financiën en economische zaken van de P.T.T., de heer H. Reinoud. Een compu ter van de centrale directie van de P.T.T. heeft dat uitgewezen. Voordat de computer werd gebruikt gingen honderden controleurs huis aan huis na of de luister- en kijkgelden wa ren betaald. Nu doet de computer het goedkoper en in minder tijd. De extra opbrengsten zullen in de komende jaren in de miljoenen guldens lopen. AMSTERDAM. De VARA-televisie kan een pinnige brief verwachten van de Amsterdamse hoofdcommissaris van politie over het geblinddoekt autorijden van de illusionist David Berglas voor het televisieprogramma Opus 13 van zaterdagavond. De chef van het politiedistrict waar in de rit werd gemaakt, hoofdinspecteur H. G. Hagens, vertelde ons dat na over leg met de officier van Justitie geen vervolging zal worden ingesteld. In een brief van de hoofdcommissaris zal de omroeporganisatie echter wel duidelijk worden gemaakt, dat men van stunts als die van Berglas allerminst is gediend. Als men iets dergelijks wil ondernemen, dan verlangt de politie dat zij daar uitgebreid over wordt geïnfor meerd, opdat mogelijk gevaar voor an deren kan worden geëlimineerd. WASHINGTON Het bestaan van een documentaire film, die alle gruwelijke bijzonderheden laat zien van de atoombom die op Hirosjima geworpen werd, is gisteren door offi ciële Amerikaanse zegslieden beves tigd. Amerika heeft nooit openlijk toege geven dat het in het bezit was van de film, maar het heeft tweemaal gewei gerd een verzoek in te willigen van de Japanse regering om het verbod op het gebruik ervan op te heffen. In de film ziet men de afgrijselijke bijzonderheden van de uitwerking van de bom in een dicht bevolkte wijk van Hirosjima. Er bestaan van de film enkele kopie- en. Er is er een in Japan, maar er is een verbod op dat deel van de film dat opgenomen is onder leiding van Amerikaanse geleerden. De film werd begonnen door een groep geleerden van de universiteit van Tokio, onmiddellijk na de ontplof fing. Zij waren er nog mee bezig toen een ploeg Amerikaanse geleerden aan kwam om het werk over te nemen. De Amerikanen gebruikten dezelfde Japanse beroepsfilmers die met de op namen begonnen warep. Hirosjima werd voor'60 procent ver woest toen de bom op 5 augustus 1945 geworpen werd. Volgens een Ameri kaanse statistiek van 1946 kwamen 70.000 tot 80.000 mensen door de bom om het leven. HILVERSUM I 18.10 Sportrubriek. 18.30 Halte, pro- grama voor de twintigers. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Radiokrant 19.30 Gewijde muziek. 20.00 Meisjesk.: Ame rikaanse liedjes. 20.10 De wilde vaart, detective-hoorspel (deel II), 20.35 L'Orfeo, Favola in musica, opera (gr) 22.15 Avondoverdenking. 22.30 Nieuws 22.40 Boekbespreking. 22.45 Kerkorgel concert: klass. muz. 23.15 Vers in het gehoor: literair programma. 23.40 Ste reo: Licht orkest. 23.55 - 24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Uitzend, over pol. zaken, die de aandacht ver dienen. 18.30 Licht instr. ensembgle. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Stereo: Pianorecital: klass. muz. IKOR 19.30 Mens en bijbel: bijbelgesprekken. 19.55 Kerk veraf en dichtbij. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Stemmen die gelden: gram. platen met gesproken woord. 20.10 Ra dio Kamerorkest en solist: mod. muz. 21.20 Volgend jaar geen Rivièra, hoor spel. 22.30 Nws. 22.40 Akt. 22.55 Licht platenprogr. 23.55 - 24.00 Nws. NEDERLAND I NTS: 18.45 Pipo de Clown. 18.50 Jour naal. STER: 18.55 Reclame. NTS 19.00 De Verrekijker, internationale jeugd journaal. 19.10 Van gewest tot gewest. 19.30 Mensen in de sport, documen- tair-informatief programma. 19.53 Toe ristische tips voor het weekeinde. 19.56 Reclame. 20.00 NTS-journaal. STER: 20.16 Reclame. KRO: 20.20 Operette- concert door Amsterdam unstmaand Orkest met zangsoliste. 20.45 Silent Song ('n Spel zonder woorden), TV- spel. 21.45 Brandpunt. NTS: 22.40 22.45 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws. in het kort. STER: 20.01 Reclame. AVRO: 20.05 De onbe kende wereld: Sepik, rivier der dan sers en maskers. 20.25 Wij willen wel es weten: vragen van jonge mensen. 21.05 Wie heeft er het voorrecht?, tv- film. 21.55 Eine kleine Nachtmus., Kla vecimbel met hobo en schalmei. NTS: CVK/IKOR 22.30 - 23.00 Dichterbij. HILVERSUM I. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Meditatie. 7.15 Lichte gr.muz. (7.30-7.32 Nws.). 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Lichte gr. muz. 8.30 Nws. 8.32 Voor de huis vrouw 9.35 Waterstanden. 9.40 Piano recital: klass. muz. 10.00 Stereo: Auba de: klass. gr.muz. 11.00 Voor de zie ken. 12.00 Metropole orkest en zangso liste. 12.27 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Actuali teiten. 12.50 Platennws. 13.00 Stereo: Licht orkest. 13.30 Lichte gr.muz. 14.00 Radiokamerkoor en solisten: klass. lie deren. 14.15 Promenade orkest en so liste: amus.muz. 15.00 Pizzicato: geva rieerd progr. met veel muz. en we tenswaardigheden, voor tieners. 17.00 Coda: muz. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws. en ochtendgymnas tiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte gr.muz. (7.30-7.35 Van de voor pagina). VPRO: 7.55' Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.10 Lichte gr.muz. 9.00 Ste reo: Klavftcimbelrecital (gr.): klass. muz. 9.15 Stereo: Klass. strijkkwartet (gr.). 9.50 Stereo: Sopraan, fluit en piano: moderne liederen. 10.00 Popu lair platenprogr. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw. AVRO: 11.30 Musa Ibérica: lezing over de volksmuz. uit Spanje en Portugal. 11.55 Beursberichten. 12.00 Promenadeorkest (opn.): amus. muz. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.30 O verheids voorl.: uitzen ding voor de landbouw. 12.40 Sportre- vue. 13.00 Nws. 13.10 Journaal. 13.30 Venster op de hedendaagse muz., mu zikale lezing. 14.10 Poëzie kroniek. 14.20 Tot Uw orders: gevarieerd progr. voor de militairen. VPRO: 15.30 Thuis: progr. voor thuiszittenden. 16.00 Nws. 16.02 Haarlems Jeugdorkest en solis ten: mod. muz. 16.55 Pianorecital: mo derne muz. 17.00 Voor de kinderen. 17.10 Stereo: Muzikale aanwinsten. 17.45 Actualiteiten. HILVERSUM III. AVRO: 9.00 Nws. 9.02 Actualiteiten. 9.05 Vrolijk ochtendprogr. 10.00 Nws. 10.02 Arbeidsvitaminen (11.00 Nws.). VPRO: 12.00 Nws. 12.02 Uit de buiten landse pers. 12.05 Een uurtje Frans. 13.00 Nws. 13.02 Uit de buitenlandse pers. 13.05 Gevarieerd platenprogram. 14.00 Nws. 14.02 Uit de buitenlandse pers. 14.05 Twee keer top tien. AVRO: 15.00 Nws. 15.02 Licht muz.progr. platenprogr. 16.30 Lichte gr.muz. 17.00 Nws. 17.02 Actualiteiten. 17.05-18.00 Pop-Party. Donderdag 18 mei 1967. DUITSLAND 1 10.00 Nws. 10.05 Journaal van giste ren. 10.20 Sportspiegel. 10.50 Filmre portage. 11.35 Actualiteiten en muziek. 12.00 - 13.30 Actuele kroniek. 16.40 Nws. 16.45 Kinderprogramma. 16.55 Kinderprogramma. 17.30 Kinderprogr. 18.00 - 18.05 Nws. (Regionaal progr. NDR: 18.05 Act. 18.16 Filmreportage. 18.50 Zandmannetje. 19.00 Act. 19.21 Muzikaal programma. 19.59 Program maoverzicht. WDR: 18.05 Regionaal nws. 18.10 Weekjournaal. 18.12 TV-film 18.25 Journaal. 18.50 Kinderprogramma 19.00 Journaal 19.10 TV-film. 19.40 Die renfilm). 20.00 Journaal en weeroverz. 20.15 Middle of the night, Amerikaanse speelfilm. 22.10 Documentaire. 22.55 Journaal weerbericht en commentaar. DUITSLAND II 18.10 Nws. en weerbericht. 18.20 Ac tualiteiten en muziek. 18.55 Die Ohrfei- ge, TV-spel. 19.27 Weerbericht. 19.30 Nieuws en thema van de dag. 20.00 i as Madchen aus Mira, musical. Aan sluitend: Nws. 21.45 Discussie. 22.30 Nieuws, weerbericht en thema van de iHiiiiiiiuiiimiiimiiiiitiiMiii llllllUHIItilllllMil 64. Zodra de draagstoel met Prins Cho-Choy voorbij was mompelde Tekko „Wacht maar vriendje! Ik zal je leren om mij dom te noemen. Door jouw listigheid mag je dan die parel in je bezit hebben gekregen. Ik zal je to nen dat ik met al mijn domheid toch in staat ben om je dat ding weer afhandig te maken!" Ver beten keek Tekko de valse Prins na en zag hoe deze een rijk versierd gebouw binnen ging, dat er uitzag als een tempeltje. „Wacht maar tot ik straks afgelost ben! mopperde Tekko nog. „Wij spreken elkaar nog wel na der!" Tekko werd echter helemaal niet afgelost want de soldaten vonden dat de nieuweling maar eens goed ontgroend moest worden en hadden besloten dat zij hem de gehele nacht op post zouden laten staan. Zo stond onze vriend toen het allang donker geworden was nog steeds op schildwacht. „Een mooie boel is dit hier", mopperde Tekko die ongeduldig heen en weer ijsbeerde. „Wie weet hoe lang zij mij hier laten staan? Ik heb er genoeg van. Ik ben 't beu om nog langer die komedie voort te zetten. Daarvoor ben ik hier niet gekomen. Ik ga er tussen uit. Ik moet weten waar die parel is!" Hij hing zijn schild aan een boom die in de nabij heid stond, zette zijn lans er tegenaan en sloop vervol gens onder beschutting van de duisternis naar het tem peltje waarin hij Prins Chop-Choy had zien verdwijnen. Onopgemerkt wist hij het gebouw te bereiken en voor zichtig sloop hij de trappen op. 7fr IHtllltllllllllllllll! O O AMSTERDAM Ongunstig politiek nieuws uit het Nabije Oosten beïn vloedde de beurs op nadelige wijze. De koersvorming werd enigszins nerveus en onregelmatig. Sommige hoofdfond sen bleken te hoog te zijn ingezet en moesten naderhand een groot deel van de winst prijsgeven. Zo hield Philips maar enkele dubbeltjes over. Unilever zag een aanvankelijk klein verlies later tot ruim een gulden uitlopen. Bij de Koninklijke stelde de winst zich op ca. 1,50 en bij AKU op 50 cent. De hoeken lagen merendeels verlaten. Veel is er niet omgezet. Ook de lokale markt was onregelma tig en zonder lijn. Een herstel boekten: Drukkerij De Boer, Van Berkel, Gist en Spiritus, AMEV en EMS, terwijl Bijen korf, Van Nelle en Blauwhoed hun opmars wisten voort te zetten. Ook Spaarnestad was weer hoger. Lager daarentegen waren opnieuw: AHOG, Machine Breda en Holex. Hol- landsche Sociëteit, Wilton, Wers en Leidsche Wol waren in reactie. Misset en Van Gelder reageerden met lagere koersen op jaarverslag en -vergade ring. De scheepvaartsector was onveran derd tot iets lager. Deli was hoger. KLM bleef in zijn herstel ver beneden pariteit 412) en steeg van 397. De obligatiemarkt was flauw. De leningen van B.N.G. alsmede de staats leningen moesten terrein prijsgeven. Kon. Olie 135,30 en 134,90 - 135,30, Unilever 97,20 - 97,30, Philips 94,10 - 94,40, KLM 396 - 397. Van onze redactie financiën. AMSTERDAM De Amsterdam- Rotterdam Bank. de Belgische Generale bankniaatschappy, Kuhn, Loeb and and Trust Company in Ziirich gaan onder de naam Bondtrade de handel in internationale obligaties, voornamelijk die In Amerikaanse dollars, bevorde ren. Met dit initiatief wil deze interna tionale groep van banken ook een bijdrage leveren tot het verruimen en verbeteren van de internationale obli gatiemarkt. De betekenis van deze markt voor het aantrekken van lang geld van beleggers uit verschillende landen voor Amerikaanse en Europese industrieën, internationale organisaties en de over heid is de laatste jaren sterk toege nomen, aldus de Amro-Bank. Vorige maand nam een andere internationale groep van banken, waarin de Algeme ne Bank Nederland, het initiatief Euro pese ondernemingen te helpen bij het oplossen van problemen, die voort vloeien uit de steeds gecompliceerder wordende internationale marktver houdingen. Een week eerder trad het Bossche bankierskantoor Van Lanschot toe tot de Zwitserse Greyhoundgroep, waarin een groot aantal Europese en Ameri kaanse banken aandeelhouder zijn. De ze groep financiert grote objecten. De operaties van Bondtrade (Obliga- tiehandel) worden geconcentreerd in twee centra. Dit zijn het kantoor van de Brusselse en Amerikaanse deelne mer. Het transatlantische karakter van Bondtrade maakt het mogelijk na kan toorsluiting in Europa vanuit New York de handel nog vijf a zes uur voort te zetten. Financiële deskundigen hebben er herhaaldelijk op gewezen, dat de ver dere ontwikkeling van de financiering door middel van internationale obliga tieleningen afhankelijk is van de goede verhandelbaarheid van dit soort papier. Hiervoor is een ruime markt nodig, waarin de beleggers zonder moeite kunnen kopen en verkopen. De liquidi teit van hun beleggingen wordt hier door sterk bevorderd, aldus de Amro- Bank. BEST Tricobest, die tot voor enke le jaren geheel in de put zat, is nu gaan behoren tot een van de gunstig» uitzonderingen in de textiel. Het be drijf heeft in 1966 een omzetstijging geboekt van 26 pet. en in geld van 21 pet. Het exploitatiesaldo steeg van f360.000 tot ƒ650.000. Van de Zuidafri- kaanse dochteronderneming werd 255.200 aan dividend ontvangen. Daar naast werd ƒ526.000 opgestreken als boekwinst op verkoop van aandelen in Zuid-Afrika. Van het totaal van 1,42 miljoen moet eerst het oude verlies worden ge dekt van ƒ1,07 miljoen. Daarna resteert 345.400. Hieruit wordt het di vidend op de cum.pref. aandelen be taald. Hierop is voor het laatste over 1961 dividend uitgekeerd. Voor de uit kering is ƒ25.000 nodig. Het restant van 320.400 wordt toegevoegd aan de algemene reserve, zodat een dividend op de gewone aandelen er nog niet van kan overschieten. De directie acht het dringend nodig reserves te vormen om het financiële weerstandsvermogen te versterken. Zij vertrouwt dat ook in 1967 een rede lijke rentabiliteit kan worden bereikt. De kostprijs moet echter verder dalen. Verhoging van de produktie is noodza kelijk. ARNHEM. Zaterdagavond 3 juni a.s. wordt in de Stadsschouwburg te Arnhem het openbare eindexamen van de Arnhemse Toneelschool gehouden.

De Vallei | 1967 | | pagina 2