Stakingsdag werd op platteland „gevierd" CHAOS IN HONG- KONG f qjd JUBILEUM AANBIEDING Algemene Bank Nederland Werknemers weigeren fabriek te verlaten Patiënten gebruikt als proefkonijnen Kritiek van mr. Luns op houding van De Gaulle Feisal Frankrijk weer ernstig ontwricht Alle vakhonden gaven steun aan de actie Komarof dood door defecte parachute Neem uw guldens mee uit sparei Tito weer vier jaar president Actie tegen bedrijfssluiting in Lacroyere GARANTIES GEGEVEN VOOR ONDERHOUD VAN MACHINES heb ik van sparen willen weten, maar nu... PREMIE SPAARPLAN Miljoen van Paus voor Portugal Nog veel meer aardgas onder de Noordzee Geen brief van Rembrandt ERNSTIGE BOTSINGEN TIJDENS BETOGING UITGELOKT VERNIELINGEN BETOGERS SYMBOLISCH BEZOEK VAN ALLES TE KORT VERSTOPT ONZEKER VOLGENS GAGARIN: ONRUST i.\ ENGELAMD DOOR BOETE VAN ARTS 2467 KEER VOORBEELDEN Basis voor persoonlijk bezit SYMBOLISCH PRIKKELBAAR Actie tegen langharigen in Griekenland BRITSE GASRAAD: GEEN KOUDE DOUCHE „BANG VOOR ONS" BEMIDDELEN DONDERDAG 18 MEI 1967 (Van onze correspondent) PARIJS Heel Frankrijk lag gisteren plat. Het spoortje van openbaar Je ven dat zich nog op de been hield sleepte zich moeizaam voort naar het einde van de stakingsdag. Het was de eerste maal sedert 1938, dat de vakbonden om zuiver politieke redenen het stakingswapen tegen de regering gebruikten. Deze staking was immers gericht tegen het voornemen van de regering om door middel van ordonnanties een aantal sociale en economische maatregelen te nemen, bui ten het parlement om. HONGKONG (Reuter. AP) Ruim 3500 politiemannen hebben gisteren in Kowloon, de zakenwijk van Hongkong, met traangasgrana ten duizenden demonstranten uiteen gejaagd, die alles vernielden wat'zij op hun weg tegenkwamen. Er vielen verscheidene gewonden. De onlusten in Hongkong duren nu al ruim een week. Ze zijn begonnen na een staking van Chinese arbeiders, die daarop hun ontslag kregen. De politie heeft voor de wijk Kow loon een uitgaansverbod uitgevaardigd. Tussen zeven uur 's avonds en vier uur 's morgens mag niemand op straat komen. De ongeregeldheden in Kow loon werden gisteren uitgelokt door grote groepen jongelui die met stenen ,naar politie-auto's begonnen te gooien. De menigte groeide met de minuut aan. De winkeliers haastten zich de luiken voor hun etalages te doen, de bedrijvigheid in de zakenwijk nam zienderogen af, die van de betogers nam voortdurend toe. Het aanvankelijke getreiter van de politie kreeg tenslotte het karaktér van ernstige woelingen, waarbij niets meer veilig was. Auto's werden vernield, gekanteld en in brand gestoken. Straatlantaarns werden kapot gegooid, etalageruiten ingesmeten, gevels van winkels en banken vernield en waar mogelijk werd brand gesticht. De politie was genoodzaakt krachtda dig op te treden. Met traangasgranaten en stokken werd de vernielzuchtige menigte teruggedreven. De voor naamste raddraaiers werden in de kraag gegrepen. De cijfers over het aantal gewonden lopen uiteen. Volgens de politie zijn tenminste vijftig politie mannen gewond geraakt door stenen en flessen. Onder de demonstranten vielen naar schatting zestig gewonden. Intussen blijven de Chinese kranen en de Chinese radio ageren tegen de Britse kroonkolonie Hongkong. Ook de anti-Britse demonstraties in Peking duren onverminderd voort. Er waren gisteren nog meer betogers op de been dan dinsdag toen er volgens het Chine se persbureau Nieuw China vierhon derdduizend waren. Trefpunt van de Chinese betogingen is het gebouw van de Britse legatie. ADVERTENTIE 6 Kleurrijke huishoud pockets voor de Trouw in luxueuze cassette toot 2S5 De serie bestaat uit: bloemen en planten in huis en tuin wetten der etiquette apart en lekker praktisch wonen slank en charmant handig huishouden Vcrkrtgbnar b«eU» Q® kruidenier Dit was uiteraard bij de staking aan niets te merken, behalve dan aan de spandoeken en de leuzen, die de ma jestueuze, maar rustige betogingen in enkele grote steden Parijs, Lyon, Metz, St. Etienne, Bordeaux, Toulouse en Marseille begeleidden. Misschien ook aan de iets grotere deelneming aan deze staking. Dit zag men vooral bij de spoorwe gen, het onderwijs, de post- en telefoon dienst, de openbare diensten en het krantenbedrijf. Overigens staakte Frankrijk gewoon, gedisciplineerd, zon der zijn humeur te verliezen, vinding rijk bij het overwinnen van talrijke kleine ongemakken. De vrije dag werd algemeen bui ten gevierd, op het platteland. Daar voor waren twee zeer belangrijke re denen: 1. het was voortreffelijk weer, warm en zonnig; 2. op het platteland pleegt de ge moedelijkheid het meestal van de ge strengheid te winnen, zodat de staking er eerder symbolisch dan reëel was. Zo was het ook gisteren. Uw correspondent, die slechts 30 km van Parijs woont, had gisteren volop elektriciteit, gas, water; huisvuil werd normaal opgehaald; de straatverlich ting brandde. Het gemeentehuis van het dorp was open voor alle diensten; het was, kortom, een gewone dag. Wij merkten de staking slechts aan de diensten, waarin wij van Parijs afhan gen: geen post, geen treinen en lange- afstandsbussen, geen telefoondames voor de interlokale verbindingen. Dit was dan ook de reden, dat ons dorp, evenals tal van andere in de vroege ochtend bezoek ontving van tal van Parijzenaars, die zich er kwa men scheren, wassen en ontbijten. Zij bleven er de rest van de dag kampe rend, spelend en zonnebadend. Slechts twee zaken konden ze moeilijk verzet ten: er waren geen kranten versche nen en ze konden niet op paarden wedden. Deze twee gebeurtenissen tonen duide lijker dan welke statische cijfers ook de geweldige omvang van deze sta king. De Franse kranten plegen name lijk elke dag van het jaar behalve op de gewone zondagen en op 1 mei te verschijnen en hadden nog nooit aan een staking deelgenomen. Het wedden op paarden behoort evenals het tandenpoetsen, het slapen gaan en het cafébezoek tot de dage lijkse bezigheden van de Fransen, zon der welke er iets aan de dag ont breekt. Niettemin waren gisteren alle wedkantoren gesloten. Dit was overigens erger voor dege nen, die in de stad moesten blijven, want ze hadden reeds van alles te kort, zoals de elektriciteit en daardoor ontbraken de liften; gas en daardoor ontbraken de warme maaltijden; vrij wel geen water, waardoor de sterke drank een hogere omzet kreeg dan an ders. By de métro reeds slechts één op el ke vijf treinstellen, en twee op elke 25 autobussen. De restaurants serveerden slechts koude maaltijden; radio en tele visie verschaften slechts enkele nieuws bulletins, en het huisvuil bleef op de stoeprand staan. Daar ook veel taxichauffeurs thuis bleven, viel het vericeer in Parijs bij zonder mee. Hierdoor bracht de betoging, die tus sen drie en zes uur van de Place de la République trok en waaraan enkele honderdduizenden stakers deelnamen, de verkeerspolitie nauwelijks in moei lijkheden. Een kleine vechtpartij op de Place de la République tussen de com munistische leiders en het hoofd van de stoet en pro-Chinese communisten, werd door de ordedienst van de stakers geliquideerd. De politie keek hierbij naar de lucht. Dit rustige verkeer werd mede be vorderd doordat het spóorwegbuurt- keer vrijwel geheel stillag. Op de gro te spoorlijnen reden de treinen slechts één retourrit. Van elke drie vliegtui gen van Air France vertrok er slechts één, en ongeveer zeventig procent van de douanebeambten had een vrije dag. Dit veroorzaakte een onvoorstelbare verstopping van de Mont Blanctunnel. Aan deze welgeslaagde nationale staking namen, voor de eerste maal sedert de oorlog, alle vakbonden deel, waardoor het percentage stakers uiteraard hoger lag dan vroeger. Wat er nu verder zal gebeuren? De vakbondsleiders hebben laten weten, dat zij hun actie zullen voort zetten, dat zij hun actie zullen voort zetten, maar de socialisten en het on derwijspersoneel willen de politieke be weegredenen hiervoor vervangen door sociale. Zij zijn bang, dat deze bewe ging op den duur zal leiden tot een toe nadering tot de communisten op poli tiek gebied. Zij willen dat tot elke prijs voorkomen. Daarom is zowel de inhoud, als het uiterlijk van de voortzetting van deze actie nog onze ker. De regering daarentegen gaat ge woon verder met het vragen van de verlangde ordonnanties aan het parle ment. MOSKOU (Reuter, UPI). De dood van de kosmonaut Komarof was vol gens Joeri Gagarin uitsluitend te wij ten aan het in ongerede geraken van de parachute, waaraan Komarofs ruim teschip, de Sojoez-1, langzaam had moeten dalen. De Sojoez-1 zelf zou vol gens Gagarin aan alle verwachtingen hebben voldaan. Deze zienswijze, die gisteren werd gepubliceerd in de Komsomolskaja Prawda, is niet in overeenstemming met eerdere berichten uit Moskou vol gens welke Komarof wel dégelijk met technische moeilijkheden in de Sojoez- 1 te kampen heeft gehad en daarom opdracht had gekregen zijn tocht te be korten. Gagarin maakte verder gewag van geruchten in Moskou volgens welke Komarof in Siberië zou zijn geland en nog in leven zou zijn en van bewerin gen als zou Komarof in de wereldruim te aan zijn einde zijn gekomen. Al die geruchten en beweringen waren vol gens Gagarin onwaar. Gagarins slotsom was: De Sojoez is een prachtig ruimteschip. Het zal ze ker voor nieuwe tochten in de wereld ruimte worden gebruikt. BELGRAD President Tito van Zuidslavië is gisteren herko zen tot staatshoofd voor een termijn van vier jaar. Het Zuidslavische parle ment koos hem met 642 van de 644 stemmen. ADVERTENTIE Spaarboekje Direct beschikbaar op ve.u,.,.. f 2.000,per maand; één maand opzegging voor hogere bedragen 4°/c Spaarrekening Direct beschikbaar f 2.000,— per maand; één maand opzegging voor hogere bedragen 4%% Spaardeposito Drie maanden opzegging 41/2% Spaardeposito Zes maanden opzegging 5% Spaardeposito Eén jaar opzegging 5'/2% Spaardeposito Achttien maanden vaat 6% Spaardeposito Twee jaren vaat U kunt een spaarrekening of spaardeposito openen bij een A.B.N. kantoor in uw omgeving. U kunt nu ook storten op postgirorekening no. 757800 t.n.v. Spaarrekening Algemene Bank Nederland, Amsterdam, onder vermelding van de gekozen spaarvorm: Spaarrekening (minimumbedrag 10,-) of een der vijf Spaardeposito's (minimumbedrag f 100,-). Van onze correspondent BRUSSEL Boven de fabriek Germain-Anglo in Lacroère, randgemeen te van La Louvière in Midden-België, wapperen een zwarte vlag en een span doek waarop staat „S.O.S. Centre". Arbeiders en administratief personeel, samen 360 man, weigeren de fabriek te verlaten. Ze houden haar bezet maar hebben het onderhoud van de machines gegarandeerd. Van onze correspondent 1 LONDEN Patiënten in grote zie kenhuizen in Engeland worden als proefkonijnen gebruikt voor medische experimenten die soms onnodig zijn en die in bepaalde gevallen de dood tot gevolg hebben gehad. Dikwylis ook wor den deze experimenten ondernomen zonder dat de patiënten om toestem ming is gevraagd. In heel veel gevallen waren de betrokkenen bewusteloos of helemaal in de war. Deze vernietigende beschuldigingen staan in een opzienbarend boek van dr. Maurice Pappworth, een Engelse dok ter uit de befaamde Harley Street in Londen. Daar hebben tal van artsen en specialisten van naam hun praktijk. Zijn boek, dat vandaag uitkomt, heet: Menselijke proefkonijnen. Er waren er in Engeland de afgelopen twintig jaar 2467. Volgens de schrijver bestaat er in beginsel geen verschil tussen de medi ci, die geen acht slaan op het lijden dat zij met hun experimenten veroor zaken en de beruchte artsen die we gens oorlogsmisdaden in Neurenberg zijn veroordeeld. Bij de minister van gezondheid is al een verzoek binnengekomen om de beschuldigingen van dr. Pappworth te onderzoeken. Er worden binnenkprt in het Lagerhuis vragen over gesteld. Het boek bevat voorbeelden van tweehonderd gevallen van experimen ten op pasgeboren baby's, vrouwen in verwachting, chronisch zieken en geesteszieken, stervenden, ouden van dagen, gevangenen en personeel van ziekenhuizen. Déze zijn vooral voorge komen in de grote ziekenhuizen van Londen. In vrijwel alle gevallen ging het om patiënten die gratis werden behandeld op grond van de zogenaamde nationale gezondheidsdienst, waar alle Britten verplicht voor zijn verzekerd. Privépa- tiënten waren er zo goed als niet bij. ADVERTENTIE Nu moest ik gewoon wel, want het sparen werd te aantrekkelijk. Mijn vrouw en ik sparen nu elk jaar 500,— en naast de normale rente krijgen we vanaf 1972 ieder jaar ook nog eens honderd gulden van het Rijk! Belastingvrij! En dat telt dubbel aan. Waarom informeert u ook niet eens naar de spaarbewijzen van het Premie Spaarplan? Alle Spaarbanken, Poskantoren, Banken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken en Bouwfondsen zullen u graag inlichten. Hun actie heeft ten doel sluiting van de fabriek (van rollend spoorwegma- terieel, materiaal voor het bouwbe drijf) te verhinderen. Er is surséance van betaling aangevraagd; het heet dat er per maand zeventigduizend gul den bij zou moeten om de fabriek te laten doordraaien. Geld om de lonen te betalen is er voor het laatst op 19 mei en dan nog alleen maar omdat de regering te hulp is gekomen. Voor de meeste Waalse industrie arbeiders, heeft de strijd om Germain- Anglo een symbolische betekenis. De Waalse mijnindustrie kwijnt, de staal industrie heeft het moeilijk, een ongun stig geboortecijfer met als gevolg on gunstige leeftijdsopbouw teveel oude mensen, te weinig jonge geeft de Waalse industriebevolking het ge voel dat ze met haar steden en dorpen verouderd en versleten is. Hier en daar worden door vestigin gen nieuwe arbeidsplaatsen gecreëerd maar het haalt niets uit. Wat vroeger de Vlamingen moesten doen werken in een andere streek dan waarin ze wonen wordt thans het lot van steeds meer Walen. Nieuwe bedrijven zoeken het liever dichter bij de havens, langs betere we gen dan waarover het Waalse land be schikt, een aantrekkelijker landsdeel dan het oude industriegebied met de gesloten en bouwvallig wordende fa brieksgebouwen, de grauwe en ver ouderde arbeiderswoningen en die af schuwelijke sintelbergen, monumenten van de bloei van weleer. De mensen hebben het vertrouwen verloren. Ze zijn prikkelbaar al vallen ze dan nog steeds in de hoogste loonklassen. Ze vragen zich echter af: Hoe lang nog? Op 8 mei hebben in La Louvière twintigduizend arbeiders gedemon streerd om te protesteren tegen de al te talrijke sluitingen van bedrijven in het bekken van het Centrum. Zij eisten een omschakeling door het scheppen van tienduizend nieuwe arbeidsplaat sen. Duidelijk is, zeggen de mannen van de Germain-Anglo, dat we na die de monstratie niet kunnen aanvaarden dat er ook nog maar één fabriek gesloten wordt voordat er nieuwe werkgelegen heid is. Als wij het nemen, moeten straks anderen het nemen. FATIMA Paus Paulus schonk bij z'n bezoek aan Fatima ruim één miljoen gulden voor de kerk in Fatima, andere Portugese kerken en de Portugese koloniën in Afrika. Het grootste bedrag 540.000 gulden bestemde de paus voor het nieuwe seminarie voor de opleiding van mis sionarissen voor de Portugese overzee se gebieden. ATHENE (Reuter) Het nieuwe militaire bewind in Griekenland is de uorlog tegen de Iangharigen begonnen. Officieren van het Griekse leger hebben gisteren in verscheidene plaatsen een aantal scholen bezocht. Zij lieten scho lieren die daarvoor in aanmerking kwamen onmiddellijk „kortwieken". Dat het de militairen ernst is met hun voornemen Griekenland straffer te re geren bleek ook uit de straf die een militaire rechtbank in Janina twee studenten oplegde. Zy kregen ieder twee jaar gevangenisstraf wegens ver spreiding van valse geruchten en we gens belediging van de autoriteiten. Drie andere mensen werden in Lamia wegens soortgelijke vergrijpen tot ruim twee jaar gevangenisstraf ver oordeeld. LONDEN (AP) Onder de Noordzee ligt een reserve van ten minste 566 miljard kubieke meter aardgas, aldus de heer D. E. Rooke, directeur van de Britse gasraad. Volgens George Ewing van Rexas Eastern Transmission Corp. moet dit gas worden opgeslagen in de nabijheid van de consument. In vloeibare toestand zou het gas nog maar een miljard kubieke meter ruimte nodig hebben. Die ruimte zou kunnen worden ver kregen door ondergrondse kernontplof fingen, aldus Ewing. (Van onze correspondent) LONDEN Minister Luns (Buiten landse Zaken) heeft gisteren in Otta wa kritiek geleverd op generaal De Gaulle's ideeën over toetreding van Engeland tot de Europese Econo mische Gemeenschap. Hij vond dat De Gaulle zijn opmerkingen op een minder opzichtige manier had kunnen maken dan hij deed op zijn jongste persconferentie. De Britse regering weigert de koude douche van de president als een veto te erkennen, al beschouwen velen zijn woorden zo. „Kil, maar niet ontmoedi gend", zei men gisteren in regerings kringen. De regering Wilson is vast van plan om krachtig te blijven doorgaan met haar pogingen om onderhandelingen op gang te krijgen over de Britse toetre ding tot de Europese Economische Ge meenschap. Nog altijd en ondanks De Gaulle denkt Wilson tegen het eind van dit jaar te kunnen overzien of er kans bestaat. Met andere woorden of er een oplossing mogelijk is voor alle vraag stukken die De Gaulle nog eens zo uit voerig heeft opgesomd. Frankrijk zal zeker aan deze onderhandelingen deel nemen, meent men hier nog altijd. Sommigen beschouwen de anti-Britse toon van de Franse president als een rechtstreeks gevolg van de ver van ge makkelijke positie waarin hij zich in eigen land bevindt. Hij is misschien bang voor ons, zegt men hier ook wel. De bezwaren van De Gaulle tegen de positie van het pond sterling worden door de Britse regering als volkomen ongegrond beschouwd. Er wordt zelfs fijntjes aan herinnerd dat het pond de laatste vier maanden steun heeft ver leend aan de frank, dat er nu een te kort is op de Franse betalingsbalans en dat die van Engeland juist veel ge zonder wordt. Engeland gaat dus onversaagd door op de lange en moeilijke weg naar de E.E.G. en het zal zich niets aantrek ken van de rondborstige, maar wat grove raad die de Daily Mirror giste ren gaf: „Wacht maar eerst op de staatsbegrafenis van De Gaulle". Karl Schiller, de Westduitse minister van Economische Zaken, heeft gezegd, dat W.-Duitsland vast van plan is, tus sen Engeland en Frankrijk te bemidde len over de geschillen omtrent het Britse toetreden tot de E.E.G. Schiller zei dat dit niet alleen door overleg met de andere vijf partners van de Gemeen schap zal gebeuren. Er zullen ook twee zijdige gesprekken tussen Bonn en Parijs en tussen Bonn en Londen worden gehouden. /"kok terwille van de pracht en praal van het staatsiebezoek aan Lon den van koning Feisal moet er kei hard zaken worden gedaan tussen Engeland en deze heerser van Saoedi- Arabië. Daarbij gaat het om de toekomst van het gehele Arabische schier eiland, maar vooral om de vraag wie het daar voor het zeggen zal krijgen: de traditionele Islamitische landen onder leiding van de koning, of de re volutionaire groep van de Egyptische president Nasser. Engeland is daar, ondanks zijn steeds verder inschrom- pelende macht in het Midden- en Na bije Oosten, nog steeds nauw bij be trokken. T"ke Britse regering wil haar geld- verslindende militaire functie in het gehele gebied ten oosten van Suez, om der wille van de financiën zoveel mogelijk inkrimpen. Daarbij heeft zij onder meer gezegd dat zij de basis Aden zal ontruimen, zodra Aden, samen met de aangrenzende sjeikdommen, waarmee het de zoge naamde Zuidarabische Federatie vormt, zelfstandig wordt. Dat ge beurt omstreeks het begin van 1968. Deze Federatie grenst aan Jemen en aan Saoedi-Arabië. Jemen is nu voor het grootste deel een republiek onder directe militaire heerschappij van Egypte. President Nasser steunt de aanspraken die Jemen doet gel den op Aden. Hij doet meer: hij wak kert de nationalistische partijen in Aden en de sjeikdommen aan bij hun terreur tegen de Britten en tegen hen die voor de Federatie werken. De Federatie vreest een overne ming van de macht door Nasser, zo dra de Britten de hielen lichten, voor al omdat deze Federatie militair niets betekent. /"kok koning Feisal is allesbehalve gerust op wat er gaat gebeuren temeer omdat hij toch al is verwik keld bij een verwoede strijd met Nasser om de hegemonie in de Ara bische wereld. Egypte, Syrië, Irak en enkele Noordafrikaanse landen staan daarbij tegenover het land van Fei sal, Jordanië en Perzië. Achter Nas- FE1SAL weg met Nasser O ser en de zijnen staat de indrukwek kende macht van de Sowjet-Unie. Engeland denkt zijn oliebelangen ook zonder het bezit van Aden af doende te kunnen beschermen door middel van de oliesjeikdommen langs de Perzische Golf, die onder Britse bescherming staan. Daarvoor ver wacht het samenwerking met Saoedi- Arabië. Koning Feisal (en ook velen in En geland) zijn lang niet zo gerust als de Britse regering: ook zij vrezen dat er na het vertrek van de Britten een machtsvacuüm zal ontstaan dat Nas ser onmiddellijk zal opvullen. Wash ington denkt daar net zo over. Daarom hoopt Feisal de Britten zo ver te krijgen dat zij eerst de Zuid arabische Federatie militair geloof waardig maken en ook de defensie van Saoedi-Arabië helpen opbouwen voordat zij Aden verlaten. Feisal staat geheel aan de kant van de sjeiks in de Federatie, die het erg ste vrezen wanneer de Britten een maal weg zijn. De moordpartijen die er nu in en rondom Aden aan de orde van de dag zijn, zouden wel eens kin derspel kunnen zijn, vergeleken bij wat er kan komen. "Maken de Britten het Feisal ook in dit opzicht met verzekeringen naar de zin, dan wacht hun onder meer een aanlokkelijke overeenkomst voor de levering van wapens en ra darinstallatie aan Saoedi-Arabië voor een bedrag van om en nabij 1500 mil joen gulden. Maar de zaak is nog veel ingewik kelder in dit warnet van gecompli ceerde verhoudingen en valstrikken van het Nabije Oosten. De regering- Wilson probeert al twee jaar lang tot een betere verhouding te komen met Egypte, tot nu toe zonder enig suc ces. Alle pogingen van Engeland om Nasser over te halen zijn terreur- campagne in Aden te staken, zijn op niets uitgelopen. Ook dit is een onderdeel van al het manoeuvreren en manipuleren om het Britse vertrek uit Aden te laten verlopen zonder gewin voor Nasser. De Britten hebben al hun hoop gezet op het verstandige beleid van koning Feisal, die het heeft aangedurfd om in zijn land allerlei hervormingen uit te voeren die vroeger onmogelijk wa ren. Londen ziet in hem ook daarom de meest betrouwbare waker over de Britse en dus de Westelijke belangen in Arabië. APELDOORN De brief die, zoals wij dezer dagen berichtten, in de na latenschap van wijlen de heer J. J. E. W. Borgerink Venema te Harskamp is aangetroffen en die vermoedelijk door Rembrandt geschreven zou zijn, is niet „echt". Van deskundige zijde is mee gedeeld, dat het hier slechts een facsi mile (een zo goed mogelijk met het originele exemplaar overeenkomende reproduktie) van een brief van Rem brandt geldt, dat vermoedelijk in het begin van de negentiende eeuw werd vervaardigd. Het origineel bevindt zich momenteel in Parijs.

De Vallei | 1967 | | pagina 8