Berlijnse Hof herstelt Van der Luhhe in ere „Te waarderen motieven bij brandstichting" Gezondheidszorg wordt bij ons veel te duur Hoge bomen vangen veel wind Derde congres „Geloven en handelen" gewenst EASïn PRINSES INSPECTEERT itaalerwsTmkA^ Dierenarts leverde hormoon preparaten KONGO BOOS OP BONN Ned. coaster voer Spaans schip aan Onderzoek naar premiedruk van Soc. Verzekering Kritiek van r.-k. ziekenfondsen: Gezinsdrama Het was maar een foto Dure reparatie van tankschip DOODVONNIS POSTHUUM VERANDERD IN ACHT JAAR TUCHTHUISSTRAF WELKOM MOTIEF Arbeiders willen meer tijd om te wassen Onbekende schutter verwondt jongen TVCHTHVIS Kostenbewaking Verschillen TARVO OP TAFEL - GEZONDHEID IN HUIS ALTIJD IN DE ORIGINELE VERPAKKING MARJOLIN WEG BIJ EUROPESE COMMISSIE Nieuwe directeur arbeidsvoorziening OLIFANT MINISTER VOORZITTER DRS. R. ZIJLSTRA SPRAK OP C.B.T.B.-VERGADERING IN ARNHEM IDEALEN ZWAKKE PLEKKEN DONDERDAG 18 MEI 1967 (Van onze correspondent) BONN Marinus van der Lubbe is wel schuldig geweest aan de brandstich ting in de Rijksdag, maar hij handelde uit motieven, die waardering verdienen. Thans is het in 1933 uitgesproken en in 1934 ten uitvoer gelegde doodvonnis herroepen en veranderd in acht jaar tuchthuis. Dat is, in het kort samengevat, de gisteren gepubliceerde uitspraak van de Tweede Grote Strafkamer van het Gerechtshof in West-Berlijn. Het Hof vindt dat Van der Lubbe destijds te zwaar is gestraft met de doodstraf, die boven dien juridisch onrechtmatig was. Daarom is het doodvonnis van de in januari 1934 terechtgestelde Nederlan der postuum veranderd in tuchthuis straf, terwjjl de eveneens destijds uitge sproken ontzetting uit de burgerrechten ongedaan werd gemaakt. Voor deze uitspraak, die goeddeels eerherstel voor Van der Lubbe betekent, is de zaak niet geheel opnieuw onder zocht. Het Hof heeft alleen, overeen komstig de Duitse wet, de processtuk ken van 1933 opnieuw onder de loep ge nomen. Een stiefbroer van de terechtgestelde, de Amsterdammei Johan M. van der Lubbe (61), heeft al in 1955 een poging gedaan om het vonnis tegen zijn broer postuum te laten herzien. Om juridi sche redenen is dat toen niet gelukt. Toen eind 1965 in Wet -Duitsland een wet werd uitgevaardigd die herroeping van nazi-vonnissen mogelijk maakte, deed de heer 'J. M. van der Lubbe op nieuw een poging postuum eerherstel te verkrijgen voor zijn broer. De wet van 1965 opent de mogelijk heid dat nazi-processen volledig worden herzien, wanneer de benadeelden nog in leven zijn. Daar Marinus van der Lubbe echter is terechtgesteld, kan volgens de wet de Westduitse rechter alleen in be sloten zitting de processtukken opnieuw bestuderen en beslissen tot opheffing van de straf of verandering van de straf maat. By de Rijksdagbrand van 27 februari 1933 werd de jonge Nederlander Mari nus van der Lubbe, afkomstig uit Lei den, gearresteerd. De brand was voor de nazi's een welkome aanleiding om tegen standers uit de weg te ruimen en naar de macht te grijpen. Eind 1933 werd Van der Lubbe, die bovendien werd beschul digd van drie andere brandstichtingen in Berlijn, na een te Leipzig gevoerd politiek proces tc ilood veroordeeld. Op 10 januari 1934 werd hij onthoofd. In hoeverre hij een werktuig was van de nazi's of van de Luitse communisten, is nooit opgehelderd en het is de vraag of dat wel ooit zal gebeuren. Toen eind vorig jaar de zaak voor kwam, eiste de Westberlijnse procureur- generaal Hanz Günther postuum vrij spraak. Het hof deed reeds op 21 april van dit jaar uitspraak, doch het vonnis werd gisteren pas gepubliceerd. In de motieven van de uitspraak zegt het Westberlijnse Hof nu dat het Rijks dagbrand-proces van 1933 een voorbeeld was geweest van „politieke tendentieuze rechtspraak". Het voorwendsel van de nazi-rechters dat de rechtsstaat van de Republiek van Weimar moest worden beschermd dien de, aldus het Hof, slechts om een politie ke tegenstander onschadelijk te maken. Bovendien was het doodvonnis van 1933 in juridische zin onrechtmatig, omdat het geveld werd op grond van een nood verordening van 29 maart 1933, die met terugwerkende kracht was uitgevaar digd nó. de Rijksdagbrand. Dit, aldus het Hof, is in strijd met de grondslagen van een rechtstaat. Het gerechtshof handhaaft de opvat ting dat Van der Lubbe schuldig is ge weest ,aan „zware, mensen in gevaar I brengende brandstichting". Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd, aldus het Hof, die door getuigenverklaringen wordt gestaafd. De overweging dat Van der Lubbe niet toerekeningsvatbaar zou zijn ge weest, komt volgens het Hof niet in aan merking, daar de deskundigen destijds zelfs geen aanwijzingen voor vermin derde toerekeningsvatbaarheid aanwezig achtten. Als verzachtende omstandigheid be schouwt het Hof het feit dat Van der Lubbe de bedoeling had door een sterk opvallende daad Hitiers streven naar macht te dwarsbomen. Dit motief, zo zegt het Hof, verdient in beginsel waar dering. Het middel dat Van der Lubbe ADVERTENTIE BONN (DPA/Reuter) De Kongo lese ambassadeur in Bonn (West-Duitsland), Jacques Massangu, is door zijn regering teruggeroepen uit protest tegen een bezoek van de voor malige Kongolese premier Moise Tsjombe aan de Westduitse ambassade in de Spaanse hoofdstad Madrid. PORT TALBOT (AP). De fabriek van The Steel Company of Wales in Port Talbot is tijdelijk gesloten wegens een staking van 500 personeelsleden. In totaal zijn 10.000 man werkloos. De stakers eisen meer tijd om zich te wassen. Zij begonnen hun actie toen 24 on- derhoudsmensen van de staalovens werden geschorst. Deze hadden drie kwartier nodig gehad om zich te was sen. De reglementen staan slechts twintig minuten toe. LEIDEN De dertienjarige A. van den Broek uit Leiden kreeg gistermid dag in de Leidse Hout een kogeltje uit een windbuks tegen het hoofd. Hij moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. De schutter is onbekend gebleven. ADVERTENTIE Twee van de drie verkochte geisers zijn een FAST0, met de unieke patent-knop voor heet water in de keuken en veilig-warm water in de douche. G Prinses Alexandra van Kent wierp een onderzoekende blik op de ere wacht die stond opgesteld toen ze, op reis door Canada, in Toronto werd verwelkomdDe erewacht werd geleverd door de oorlogsveteranen onder het gemeentepersoneel van Toronto. De meeste veteranen hadden hun koppel moeten uitleggen om hem passend te maken. koos, brandstichting, is echter „sterk af te keuren", daar hij duidelijk vele men sen en buitendien historisch en mate rieel kostbare bouwwerken in gevaar bracht. Op deze gronden meent het Hof het doodvonnis van 1933 te moeten wijzigen in acht jaar tuchthuis. De destijds uit gesproken ontzetting uit de „burger lijke ererechten" heft het gerechtshof op, daar aan Van der Lubbes daden „geen eerloze gezindheid ten grondslag }ag". Bij het doodvonnis van 1933 betekende de ontzetting uit de „burgerlijke ere rechten" een symbolische, morele ver zwaring. In de toenmalige Duitse straf wetgeving gingen zware straffen auto matisch rftet verlies van deze rechten gepeard. De procureur-generaal in West-Berlyn heeft tegen de uitspraak beroep aange tekend. In tweede instantie zal nu de zg. Grote Strafkamer van het Westberlijnse Kamergericht uitspraak moeten doen. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN. Een aanvaring met de Nederlandse kustvaarder Fes (498 brt) op ongeveer zestig mijl ten westen van Rabat in Marokko betekende gis ternacht het einde van de bijna vijftig jaar oude Spaanse vrachtvaarder Rosa N. Illueca. (1111 brt). Het schip zonk vrijwel onmiddellijk. Eén opvarende van de Spanjaard kwam om het leven; twee anderen worden vermist. De overige twaalf bemanningsleden werden uit het water gehaald door de Fes, de Nederlandse kustvaarder Louise Smits en een Noors vrachtschip. DEN HAAG Een commissie gaat zich bezighouden met een onderzoek naar de druk van de premies van de sociale verzekering. Minister B. Rool- vink (Sociale Zaken en Volksgezond heid) heeft gisteren de commissie ge ïnstalleerd. Hij merkte op dat de totale uitkerin gen voor de sociale verzekeringen dit jaar ruim tien miljard gulden zullen be dragen. Hiervan zal ruim 9,5 miljard door premiebetalingen worden bijeenge bracht, terwijl ongeveer 550 miljoen door het rijk wordt betaald. De uitga ven voor de sociale verzekering liggen voor 1967 op ongeveer de helft van de totale rijksuitgaven, waarvoor de be lastingopbrengst op twintig miljard gul den is geraamd. Minister Roolvink zei dat de totaal te heffen premie per 1 juli van dit jaar ongeveer 34 procent van het verzekerin- plichtige loon zal bedragen. Daarvan wordt ongeveer zestien procent door de werknemers opgebracht en achttien door de werkgevers. Uitgedrukt in een percentage van het brutoloon zijn de totale lasten ongeveer 29 procent. De commissie zal zich ook vooral be zighouden met de verdeling van de las ten van de sociale verzekering, over de verschillende groepen van personen. Voorzitter is ir. H. Vos, oud-minister van Economische Zaken. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Ons stelsel van ge zondheidszorg kan slechts dan behou den blijven, als de leveranciers van medische diensten voortdurend en méér dan tot nu toe de noodzakelijke zuinigheid betrachten. Dat stelsel houdt een vrijwel volledige dekking in tegen een aanvaardbare, prijs voor ruim 70 procent van de bevolking. Dit was een van de vele kritische uitlatingen tijdens de algemene ver gadering van de Bond van rooms-ka- tholieke ziekenfondsen. Spreker was de heer J. Hendriks, voorzitter van de bond. „Ook als ik de verschillen op allerlei gebied in aanmerking neem", zei de heer Hendriks, „moeten er grote kos tenbesparingen mogelijk zijn bij art sen, specialisten, tandartsen en zieken huizen. Dit zal alleen het geval kunnen zijn als de medewerkers van de fond sen ook in de ware zin medewerkers willen zijn". De ziekenfondsen zelf zouden natuur lijk ook een bijdrage kunnen leveren, vond de voorzitter. Daarvoor zijn een goed systeem van kostenbewaking en een goed georganiseerde medische con trole nodig. „Het zou ons wat waard zijn, als de controlerend geneeskundige of medische adviseur van het fonds zou worden toegelaten tot de staf van het ziekenhuis". „Het onbehagen in ziekenfondskrin gen over de onrustbarende en niet al tijd noodzakelijke stijging van kosten baant zich een weg. Het moet toch mo gelijk zijn", aldus de heer Hendriks, „zonder schade te berokkenen aan wie dan ook, het uiterste te doen om onno dige uitgaven te voorkomen. Met uni versitaire kringen zullen wij nagaan, of wij op grond van de cijfers van het ziekenfondswezen tot andere systemen kunnen komen". Van een eigen risico wilde de heer Hendriks niet horen. Wel vond hij dat de verstrekkingen geleverd moeten worden tegen minder kosten en wel zo dat de verzekerde niet gedwongen wordt privé een deel van deze kosten te dragen. In verscheidene steden en rayons van ons land lopen de „kostprijzen" van eenzelfde verstrekkingenpakket zeer uiteen. Het kosten-overzicht van de Ziekenfondsraad leidt", aldus de heer Hendriks, „tot onthullende conclusies namelijk, dat het niet goed kan zijn". Enkele voorbeelden: De kostprijs voor de gewone geneesmiddelen lag in 1965 in Rotterdam op ongeveer 24 gul den per verzekerde. In tal van andere plaatsen in Nederland lag die prijs vijf tig en meer procenten hoger. „Of de hoeveelheden zijn te groot en worden dan niet opgebruikt r of men vlucht onnodig in zeer dure specialités, ook als het vervangende middel tegen een- tiende van de prijs voorhanden is". Ontstellend noemde de heer Hendriks de stijging van de kosten voor zieken - huisverpleging: van 28,41 gulden per verzekerde in 1961 tot 62,85 gulden in 1965. „Wij zijn nu al zover, dat bepaal de ziekenhuizen met hun klasse-tarie ven de honderd-guldengrens hebben overschreden. Hoewel de vergelijking niet helemaal opgaat, zijn zij duurder dan onze meest luxueuze hotels". ADVERTENTIE BRUSSEL (ANP). De Franse vi- ce-voorzitter van de commissie van de Europese Economische Gemeenschap Robert Marjolin, heeft zijn collega's meegedeeld dat hij geen kandidaat wil zijn voor een functie in de nieuwe Europese commissie. Het schijnt dat Marjolin als reden voor deze weigering familie-omstandigheden heeft aange voerd. Onlangs heeft de huidige voorzitter van de EEp-commissie, professor Hall- stein meegedeeld, geen voorzitter of lid te willen worden van de nieuwe commissie. DEREHAM (AP) In een bungalow in Dereham in Engeland zijn gisteren de lijken gevonden van een 26-jarige vrouw en haar drie kinderen. Twee dochtertjes, de vijfjarige Hazel en de driejarige Shirley, werden dood in een bad gevonden. Het elf maanden oude zoontje David van de vrouw,Jean May Dixon, lag dood in zijn bedje. De politie, die aanneemt dat een maniak aan het werk is geweest, heeft een man gearresteerd. DEN HAAG Mr. Th. J. van der Peijl is benoemd tot directeur-generaal voor de arbeidsvoorziening van het mi nisterie van Sociale Zaken en Volksge zondheid. Hij volgt in deze functie dr. ir. D. R. Mansholt op, die kortgeleden overleed. De nieuwe directeur-generaal werkt als vanaf 1962 bij het ministerie van So ciale Zaken en Volksgezondheid. ADVERTENTIE Het feest kon nog niet beginnen. Wij wachtten op tante. Wachten duurt lang, vooral als de kelen dorstig z(jn. Toen ging de bel. Ik zette de fles vast op tafel, met van die kleine glaasjes. Er klonk een juichende stem: „Olifant, Mien ister!" Ik schonk in. Olifant. Proost ARNHEM Naar aanleiding van het eervol ontslag van mr. G. van Hall als burgemeester van Amsterdam, heeft men ons gevraagd welke normen hier aan te pas komen. Hoe luidt de juris prudentie? Op dit soort vragen kunnen wij onze lezers geen antwoord geven, dat hun enig houvast zal bieden. Wij kunnen slechts een globaal beeld geven van de positie van een burgemeester, waarbij wij zullen zien, dat die positie enerzijds zeer sterk is, doch anderzijds uitermate kwetsbaar. De burgemeester woont als het ware in een glazen huis. De wet kent hem vele en grote bevoegd heden toe. In de samenleving neemt hij een eervolle plaats in. Maar als er iets mis gaat, als het beleid van de burge meester te wensen overlaat, is hij de man, die de klappen krijgt. Hoge bo men vangen veel wind. Alvorens zijn betrekking te aanvaar den moet de burgemeester de eed af leggen, dat hij trouw zal zijn aan de Grondwet en de Rijkswetten en dat hij de belangen der gemeente met al zijn vermogen zal voorstaan en bevorderen. De burgemeester zweert dus geen trouw en gehoorzaamheid aan de regering. Toch zal hij de regering niet mogen te genwerken, indien hij niet naar huis ge zonden wil worden. De burgemeester wordt slechts voor een periode van zes jaar benoemd. De voortzetting van het burgemeesters ambt is dus afhankelijk van een herbe noeming. Bovendien kan hij te allen tijde door de regering worden ontslagen. De ontslagbepalingen van het Rijksambte narenreglement zijn niet op de burge meester van toepassing. Een gewoon ambtenaar zit heel wat steviger te paard; hij kan slechts ontslagen worden op de gronden, die het ambtenaren reglement daarvoor aangeeft. Het staat dus ter vrije beoordeling van de regering, of zij een burgemees ter wenst te handhaven, die in enig op zicht niet voldoet aan de hoge eisen, die aan hem worden gesteld. De burgemeester heeft een veel om vattende taak. Vooral in kleine gemeen ten is hij de centrale figuur, waarom heen alles draait. Ofschoon het burge meestersambt vele kanten heeft, mag het dragen van overheidsgezag toch wel als de voornaamste taak van de burge meester worden beschouwd. Hiervoor zijn bijzondere hoedanigheden nodig, die lang niet iedereen bezit, hoe goed of knap hij overigens ook moge zijn. Schiet de burgemeester in deze taak te kort, doordat hij onvoldoende geestelijk overwicht heeft, dan kan hierin voor de regering aanleiding zijn hem niet langer te handhaven. Volgens een Koninklijk Besluit, dat de rechtspositie van de burgemeester re gelt, moet het ontslag schriftelijk aan de burgemeester worden verleend. In geval van ongevraagd ontslag of bij niet-herbenoeming wordt de burgemees ter op zijn verzoek de reden van het ontslag of van de niet-herbenoeming schriftelijk meegedeeld. Daar de ont slagredenen niet worden gepubliceerd, liggen de finesses van het ontslagbeleid van de regering verscholen in de dos siers van het ministerie van Binnenland se Zaken. Dat de redenen van het ontslag van mr. Van Hall niet binnenskamers zijn gebleven, moet als een hoge uitzonde ring worden beschouwd. Normaliter komt het ontslagbeleid eerst in de volle openbaarheid, wanneer een burgemeester zich tot het ambte narengerecht wendt. Doch dit is een vrij hopeloze zaak voor de burgemees ter, omdat de regering immers zonder enige beperking naar eigen inzicht mag beslissen over het al of niet verlenen van ontslag. Ons is slechts één geval bekend, waarin een ontslagen burge meester zijn toevlucht nam tot het amb tenarengerecht en vervolgens in beroep ging bij de Centrale Raad van Beroep. De betreffende burgemeester werd in '39 ontslagen wegens zijn anti-nationale uitlatingen. In een vergadering van burgemeester en wethouders zou de bur gemeester hebben gezegd: „dat hij, in dien de Duitsers Nederland zouden bin nenrukken, terstond met hen mee zou marcheren". En tijdens een maaltijd na afloop van een jachtpartij zou hij hebben gezegd: „dat hij een inlijving van Nederland bij Duitsland ten zeer ste zou toejuichen en dat een dergelijke inlijving in zijn ogen het enig behoud van Nederland zou zijn". In de zaak van deze schaamteloze burgemeester heeft de Centrale Raad van Beroep ten aanzien van enkele pun ten een principiële uitspraak gedaan. De Centrale Raad van Beroep besliste allereerst, dat de burgemeester ambte naar was in de zin van de „Ambtena renwet 1929", zodat hij bevoegd was te gen het ontslagbesluit beroep in te stel len. Een besluit als het onderhavige kan worden aangevochten, als het feitelijk of rechtens strijdt met de toepasselijke algemeen verbindende voorschriften. Ten aanzien van dit punt overwoog de Centrale Raad van Beroep, dat de be voegdheid van de regering om een bur gemeester te ontslaan by geen enkel wettelijk voorschrift aan een beperking is gebonden, waaruit voortvloeit, dat van strijd met enig algemeen verbin dend voorschrift geen sprake kan zijn. Volgens de „Ambtenarenwet 1929" kan een besluit ook nietig worden 'ver klaard, indien het administratief orgaan bij het nemen van het besluit van zijn bevoegdheid kennelijk een ander ge bruik heeft gemaakt dan tot de doelein den, waarvoor die bevoegdheid is gege ven. Wij noemen dit détournement de pouvoir. In het onderhavige geding betoogde de gemachtigde van de minister van Binnenlandse Zaken, dat ten aanzien van het ontslag van burgemeesters nim mer een beroep kan worden gedaan op de aanwezigheid van détournement de pouvoir, omdat het geven van ontslag geheel ligt in de sfeer van het „freies Ermessen" (vrije oordeel) en onttrok- ke. is aan elke rechterlijke controle. Daar het gebruik, dat de regering wil maken van haar ontslagbevoegdheid uit sluitend te harer beoordeling staat, is deze bevoegdheid rechtens voor elk ge bruik gegeven. Dus kan de regering van die bevoegdheid nooit een ander gebruik maken dan waarvoor zij gegeven is, zo betoogde de gemachtigde van de minis ter van Binnenlandse Zaken. Met deze redenering was de Centrale Raad van Beroep het echter niet eens. De stelling van de gemachtigde van de minister van Binnenlandse Zaken zou het immers mogelijk maken een burge meester ongevraagd ontslag te verlenen op onoirbare motieven De ontslagbe voegdheid is niet gegeven om een burge meester b.v. uit wraakzucht te ontslaan. In zodanig geval zou moeten worden gesproken van een misbruik van de ont- slagbevoegheid voor een doeleinde, waarvoor zij niet is geven. Daar evenwel in het onderhavige ge ding de zaak gans anders lag, bevestig de de Centrale Raad van Beroep het ontslagbesluit van de regering. Mr. C. A. Baron Bentinck. ARNHEM De voorzitter van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuinders- bond, drs. R. Zijlstra. wil graag, dat er opnieuw een congres komt, waar christe nen, die belangrijke maatschappeiyke en politieke verantwoordelykheden dragen, gezamenlijk kunnen discussiëren over het thema „Geloven en handelen", met als onderthema „Op weg naar een verantwoordelyke maatschappy". Zulke congres sen zyn eerder gehouden in 1891 en 1952. Drs. Zijlstra deed zyn suggestie gis teren in de algemene vergadering van zijn bond in. Arnhem. Hij meende, dat het loslaten van christelijke orga nisaties zowel maatschappelijk als po litiek een stap terug zou zijn. Die christelijke organisaties hebben echter wel verplichtingen, met name op de punten, waarop de tegen hen geuite kritiek zich richtte. De eerste verplichting is, dat een christelijke or ganisatie niet synoniem mag zijn met beslotenheid, zelfvoldaanheid, naar binnen gekeerdheid: het Christendom krijgt zijn ware betekenis als het naar buiten treedt. Op grond van deze opvatting, wil de CBTB een christelijke visie niet uit sluitend reserveren voor de christelijke organisaties. Over belangrijke vragen van het leven en werken in deze sa menleving wil hij gezamelijke bezin ning en gesprekken met medechriste nen, die ten aanzien van de organisa tie een andere keuze hebben gedaan. Vandaar de suggestie van drs. Zijl stra voor een congres. Drs. Zijlstra deelde mee, dat de drie centrale landbouworganisaties onlangs besloten hebben een gezamelijk presi dium te vormen, terwijl er ook een apart secretariaat voor de drie centra le landbouworganisaties zal komen. De belangrijkste maatregelen, die de CBTB momenteel voor ogen staan zijn: in de EEG: snelle voltooiing van de gemeenschappelijke EEG-markt; een veel snellere aanpak van een ge meenschappelijke structuurpolitiek dan thans valt waar te nemen; snel ont werpen van gemeenschappelijke rege lingen voor het veterinaire beleid en het toelaten van Engeland, Denemar ken en Ierland tot de EEG. Voorts in Nederland: versterking van de landbouwstructuurpolitiek; een fis caal en een sociaal beleid, dat in meerdere mate dan tot nu toe bij draagt tot een snellere gezondmaking van de landbouw en een beleid op het gebied van de ruimtelijke ordening, dat zorgvuldig rekening houdt met de belangen van land- en tuinbouw. Een pleidooi voor versterking van de Nederlandse landbouwstructuurpoli tiek hield drs. Zijlstra ondanks de op roep tot soberheid en zelfbeperking, die minister Lardinois vorige week in Utrecht heeft gedaan. De heer Zijlstra zei dit met enige vrijmoedigheid te doen, omdat hij die soberheid en zelf beperking nog in zo grote mate in de agrarische bedrijfstak aantreft en van wege het zeer open oog, dat de rege ring toont te hebben voor bedrijven en bedrijfstakken, die in structurele moei lijkheden verkeren. Hij noemde de hulp aan de mijnindustrie en de tex tielindustrie als voorbeeld. Uit onlangs bekend geworden cijfers van bedrijfseconomische boekhoudin- Van onze correspndent AMERSFOORT Een bewoner van de Arnhemseweg te Amersfoort heeft de politie in staat van alarm gebracht, toen hij zeer opgewonden kwam ver tellen, dat op de tweede etage van een voormalige fabriek tegenover zijn wo ning een man met een pistool klaar stond om te gaan schieten. De politie nam onmiddellijk de nodige maatrege len, rukte met twee wagens uit en leg de een kordon om het gebouw. Uiterst behoedzaam sloop men naar boven. Een van de politiemensen ver brak de spanning toen hij bij het zien van de schutter een kreet van teleur stelling slaakte. De man met het pis tool bleek Elvis Presley te zyn, zy het als levensgrote foto,* die aan de muur hing. Er bleef de tipgever niets anders over dan nederig zijn verontschuldigin gen aan te bieden. Voor de zekerheid heeft de politie nagegaan of de man een borreltje op had. Dat was niet het geval. Hij is zelfs geheelonthouder. gen, zo vertelde de heer Zijlstra, is ge bleken, dat in Oostelijk Gelderland op 23 procent van de onderzochte agrari sche bedrijven een volwaardige ar beidskracht minder dan f 5.000 ver diende. En er zijn in onze land- en tuinbouw meer van deze zwakke plek ken, zei hij. Drs. Zijlstra achtte het Ontwikke- lings- en Saneringsfonds voor de Land bouw en de cultuurtechnische werken de instrumenten bij uitstek om een snelle verbetering van deze situatie te bereiken. Ook al zal in de komende jaren bij de overheidsuitgaven een gro tere soberheid toegepast moeten wor den, dan nog is, binnen de gelden, die het ministerie van Landbouw ter be schikking krijgt, prioriteit voor deze beide onderdelen wenselijk. Men dient, volgens drs. Zijlstra, te beseffen, dat boer of tuinder niet be schouwd, moet worden als een be taalde parkwachter, die ten behoeve van de kleurendia met een rode zak doek om de nek op gele klompen achter een zwartbonte koe „heu" moet roepen, maar als iemand, die deel uitmaakt van een voor onze economie onmisbare bedrijfstak, die telkens opnieuw voor de dwingende eis der modernisering wordt ge plaatst. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De reparatie van de Liberiaanse tanker Diane (60.000 ton deadweight), die vorige maand na een explosie op twintig mijl ten westen van Hoek van Holland door brand werd geteisterd, zal zes miljoen gul den kosten. Het schip zal worden gerepareerd door de werf van Verolme op Rozen burg, die 145 dagen de tijd heeft voor de vernieuwing van een groot aantal huidplaten, ladingstanks, pompen en leidingen, en het dek van de zwaar gehavende tanker. Het schip is bij Verolme in een droogdok gezet nadat de overgebleven tanks waren ontgast. De Diana werd op 17 april aangeva ren door de Duitse kustvaarder Anne- lis Christophersen. Het Duitse scheepje liep slechts schade op aan de boeg. De kolossale tanker, die leeg was, vloog onmiddellijk na de aanvaring in brand. Een vloot van blusboten leverde tot de volgende dag strijd om het behoud van de tanker. LEEUWARDEN (ANP). De officier van justitie bij de Leeuwarder recht bank, mr. H. J. Kuipers, heeft gisteren tweeduizend gulden boete geëist tegen de 63-jarige dierenarts J. S. uit Grouw wegens overtreding van de anti-bioti- cawet. De dierenarts leverde na een telefonische bestelling grote hoe veelheden hormoonpreparaten aan iemand in Bergen op Zoom. yolgens de wet mogen anti-biotica alleen worden geleverd door de plaatselijke die renarts na een diagnose te hebben gesteld. Er is geen registratieplicht. S. gaf toe de wet te hebben overtreden. Hij had vergeten te informeren naar de antecendenten van de besteller. De officier van justitie zei dat de handelwijze van de dierenarts ontoe laatbaar is omdat het gebruik van deze middelen op deze manier oncontroleer baar wordt. De raadsman, mr.' G. Bierman uit Leeuwarden, zei met na druk dat deze zaak niets te maken heeft met de geruchtmakende hormoon injecties bij kalveren. ADVERTENTIE Kies eenFASTO geiser met de unieke patent-knop voor heet uater in de keuken en veilig-warm water in de douche. Twee van de drie verkochte geiser» zijn een FAST0

De Vallei | 1967 | | pagina 9