COMPUTER GEIEND SPEL MLTUc OERELEMENTEN BIJ rucMicruc i Cirkelgang doorbroken ok voor uw bedrijf een Geen veertigjarige carrière, wel grondige ervaring op veel gebi ^Misschien moet u rekening houden met een andere looj zich eens uitvoerig voorlichten over tie v< doemt voor de nieuwe generatie zal bittere teleurstelling bereiden aan hen die daarbij uitsluitend denken aan recreatie, ludieke stadskernen en cultuurspreiding. DE nieuwe mentale instelling, die in de nieuwe tijd nodig is, zal moeten af rekenen met de opvatting dat industrie- arbeid afstompt en zij zal de waarheid moeten erkennen dat de industrie de kurk is, waarop onze welvaart drijft. Alleen met zo'n instelling kan de komende generatie met een redelijke mate van ver trouwen de toekomst tegemoet zien. Wie in de steeds technischer wordende maatschappij alleen of in hoofdzaak gevaren ziet en wie daarom de toekomst met wan trouwen tegemoet gaat, doet zich daarmee vermoedelijk nu al de das om. Dat wil niet zeggen dat voortaan iedereen moet weten hoe hij of zij met een computer moet omgaan. De verschillende categoriën computerpersoneel zullen wel altijd kleine minderheden blijven. De toekoomstige maatschappij, die zich nu al aankondigt zal onverbiddelijk een nieuwe mentaliteit eisen van iedereen die in de nieu we samenleving vooruit zal willen komen. Het voorland van veel meer vrije tijd dat op HET aantal computers neemt ook in ons land snel toe: op 1 juli van het vorig jaar ongeveer 460. Toen waren er naar schatting nog zo'n driehonderd com puters in bestelling ook. Het verzadigingspunt is nog lang niet be reikt; in weerwil van het feit dat de com puter in het moderne bedrijf nog lang niet tot volle wasdom is gekomen, gaan steeds meer ondernemingen deze nieuwe hulpmid delen in gebruik nemen. Niet alleen onder nemingen in de enge zin van het woord, maar ook vele overheidsdiensten, instellingen voor wetenschappelijk, technisch en toegepast speurwerk. Overal waar routinewerk of te veel tijd vergend rekenwerk te kostbaar wordt, neemt de machine dat werk van de mens over. In het bedrijfsleven heeft de computer als belangrijk hulpmiddel in de snel vorderende automatisering een zeer belangrijke verhoging van de arbeidsproduktiviteit mogelijk ge maakt. Deze ontwikkeling die het verdwijnen van het industriële handwerk zo goed als overal onvermijdelijk maakt, brengt ingrijpen de wijziging in de samenstelling van de be roepsbevolking van elk hoogontwikkeld in dustrieland met zich mee. In deze overgangsperiode zullen steeds meer werknemers worden genoodzaakt zich te laten herscholen opdat zij een nieuwe plaats in het arbeidsproces kunnen krijgen nadat hun oude werk overbodig is geworden. Weer anderen kunnen nieuw werk vinden in de dienstverleningssector, die geleidelijk be langrijker zal worden in onze samenleving. AJTOMATISEREN met computers be tekent met minder mensen meer pro duceren. Het gebruiken van computers door directies van grote ondernemingen bij het uitstippelen van de beleidslijn betekent: verkleining van de kans op verkeerde beslis singen door onvoldoende overzicht van alle factoren die het produktieproces beïnvloeden. Dat brengt mee een vergroting van de be staanszekerheid voor. het personeel van de onderneming. Een gevolg voor de werknemers in zo'n on derneming die de ontwkikeling kunnen blijven meemaken is: verkortiing van de werktijd en dus meer vrije tijd. In het algemeen zijn de mensen die voldoende ontwikkeling hebben voor herscholing en die niet te oud zijn, in staat om de ontwikkeling in het bedrijf te vol gen; de anderen zullen naar de dienstverle nende bedrijven moeten afvloeien. Wat wij thans meemaken is een omwente ling in onze samenleving zonder weerga in de geschiedenis. Omdat zij zoveel mèèr mensen meesleept dan de eerste industriële revolutie, is deze omwenteling al veel ingrijpender dan die van de vorige eeuw. De industriële revo lutie gaf een sterke daling te zien van het aantal mensen dat een broodwinning vond in landbouw en veeteelt en zij deed het aantal industrie-arbeiders sterk stijgen. ONGEVEER anderhalve eeuw geleden werkten tachtig tot negentig procent van alle arbeiders in de landbouw en veeteelt: thans is dat percentage tien of min der. De geschiedenis van de arbeidersbewe ging leert hoe moeilijk die overgang van een agrarische naar een industriële samenleving is geweest en welke grote conflicten in de overgangstijd moesten worden uitgevochten. De vruchten van die conflicten, die onnoe melijk veel mensen groot leed hebben berok kend, waren grote sociale, culturele en ook politieke veranderingen. Dergelijke groeistuipen die de mensheid verscheidene malen in oorlogen stortten, zul len ons nu er weer een industriële revolu tie geschiedt waarschijnlijk blijven be spaard. De economische krachten welke der gelijke groeistuipen zouden kunnen veroorza ken, hebben wij - door schade en schande wijs geworden goed leren beheersen. Het ziet er naar uit dat binnen afzienbare tijd op nationale - en wellicht zeis op internationa le schaal computers de voornaamste hulp middelen zullen worden bij het in evenwicht houden van het steeds onoverzichtelijker wor dende spel van economische krachten. HET weergaloze van de nieuwe indus triële revolutie is gelegen in de schaal ervan. Honderden miljoenen mensen zullen er in hun dagelijks leven op de een of andere manier bij betrokken worden. Er zullen er zijn die wèl varen bij de grote veranderingen; anderen zullen met een min dere maatschappelijke positie genoegen moe ten nemen. De meningen zijn onder de des kundigen sterk verdeeld: pessimisten menen dat er méér mensen op achteruit zullen gaan dan dat er beter van zullen worden. De optimisten gaan niet van het tegenover gestelde standpunt uit maar zij geloven dat de dienstverlenende sector allen kan overne men die in de industrie, de handel en de landbouw overbodig zijn geworden. Zij gelo ven dat dus betrekkelijk weinigen zullen pro fiteren en dat de overigen er niet op achter uit zullen gaan. In elk gveal zullen er door de opkomst van de computer grote verschuivngen ont staan in de samenstelling van de beroepsbe volking. In elk geval zullen zij die over een goede schoolopleiding beschikken de beste kansen kunnen krijgen op een goed betaalde baan in een fabriek, op een kantoor, bij een bank of verzekeringsmaatschappij. DE keuze van een beroep wordt nog steeds gezien als de keuze voor het leven. Dat is in de meeste gevallen inder daad zo. In het eenmaal gekozen beroep pro beert de man (of de vrouw) zich een bestaan te verwreven, arbeidsvreugde te vinden en al ook een zeker maatschappelijk aanzien. Het is nog niet lang geleden - en vaak geldt het ook nog voor het heden dat een ideale loopbaan begon op vijftienjarige leeftijd in het bedrijfje in de buurt, waar men na vijftig ja ren trouwe dienst werd gepensioneerd. Er schuilt nog iets van het agrarische verle den in veel mensen, toen de landarbeider woon de in een huisje op het erf van zijn patroon, toen men leefde en werkte bij of op het ar beidsterrein. De situatie in een geïndustrialiseerde maat schappij is wel anders. De afstand tot het werk wordt groter; het werk verandert snel. Er ko men nieuwe beroepen en nieuwe bedrijven. Oude beroepen verdwijnen, oude bedrijven sluiten of worden verplaatst naar terreinen waar uitbrei dingsmogelijkheden zijn. Er zullen nog maar weinig Jongelui zijn, die het beroep van mijnwerker zullen kie zen. De steenkolenmijnen in Nederland zijn gedoemd te verdwijnen, zoals het turfsteken is verdwenen. Eens veelverbreide beroepen wor den nu teruggedrongen tot een kleine groep specialisten. Denk maar de makers van hoge hoeden, de klompenmakers, de houtskool branders. Daarnaast echter ontstaan een veelheid en een enorme verscheidenheid van nieuwe beroe pen in de industrie, in de dienstenverlenende bedrijven. Bovendien splitsen bestaande be roepen zich uit in zoveel specialisaties dat zij ieder voor zich weer een nieuw beroep worden. Nederland zal er trouwens aan moeten wen nen dat de snelheid waarmee bedrijven komen en weer gaan, aanzienlijk wordt verhoogd, in dien een onderneming zich niet zelf volledig om schakelt. Het is vooral in de procesindustrie en dan nog met name in de chemische sector dat de produkten of hun fabricagemethoden snel zullen veranderen en door anderen wor den vervangen. In hetzelfde tempo zullen be roepen opkomen en weer verdwijnen. HET is nog niet zolang geleden dat de winkeltjes waar nylon dameskousen wer den gerepareerd, als paddestoelen uit de grond kwamen. Binnen een paar jaar waren zij weer verdwenen. De nylons werden goedkoper dan de reparaties. Voorzover de nijvere meisjes hun baan niet hebben geruild voor het huwelijk, zijn zij overgestapt naar winkel, kantoor of fabriek. Zoals deze meisjes In hun veelal korte car rière van beroep zijn gewisseld, zo zal de werknemer in een moderne industriële maat schappij in zijn gemiddeld veertigjarige be- roepsbestaan niet alleen wel eens van werkge ver veranderen, maar in steeds grotere mate ook van beroep. Hij zal in zijn leven twee of zelfs drie carrières kunnen opbouwen, zoals de mijnwerker in Limburg die tien, vijftien jaar geleden aangelokt door de hoge lonen zijn bouwsteiger in de steek liet, in de mijn kroop en nu opgewekt bij DAF auto's monteert. Zo vreemd is het wisselen van beroep ook in Nederland niet meer hoewel de krapte op de arbeidsmarkt de animo beperkte. Bij de beroepsopleiding voor volwassenen schommelde het aantal deelnemers aan de cur sussen van 6.676 in 1950, via 1.889 in 1960 tot 2.775 in 1965 en 2.851 in 1966. Het is een beeld waaraan we moeten wennen, dat geen reden tot onzekerheid behoeft te geven, eerder wellicht het element van avontuur in het sociaal zo ze kere leven weer stimuleert. DE mensen van de Vereniging van de Nederlandse chemische industrie, die zich bezighoudt met „procesin dustrie", willen het gesprek beslist buiten de sfeer van de science fiction houden. „Wat wij doen is strikt wetenschappelijk," zeggen ze. Als argeloze leek waan ik me na een half uur toch in de „dappere nieuwe we reld" van Huxley, waar de mensen naar behoefte in reageerbuisjes zullen worden gekweekt. Procesindustrie houdt zich bezig met het veranderen van de aard van natuurlijk materiaal via natuurwetenschappelijke middelen steenkool in aspirine, aardolie in plastic, hout in papier. Daarnaast staat de vormveranderende industrie, die steeds sterker in betekenis afneemt de smid, de kleermaker. Sinds een halve eeuw is de benadering van de procesindustrie totaal gewijzigd. Vele duizenden jaren steunde de proces industrie op toevallige menselijke erva ring, die in de praktijk werd uitgediept. Deze en dergelijke ervaringen werden van vader op zoon doorgegeven; door de eeuwen heen werd de spil van de pro cesindustrie gevormd door ervaring en kunde. Ongeveer vijftig jaar geleden ruilden de natuurwetenschappen in de procesin dustrie ervaring en kunde in voor kennis men ging de natuurlijke stoffen weten schappelijk ontleden tot oerelementen en maakte van die oerelementen nieuwe com binaties. DE heer J. B. Janssen, adjunct-secre taris van de Vereniging van de Nederlandse chemische industrie, zegt: „De procesindustrie kan in feite op het ogenblik al het hele menselijke be hoeftepatroon bevredigen. We kunnen om zo te zeggen 4||^s namaken wat we nodig hebben." Dat niet alleen, maar we kunnen het beter, sneller en goedkoper namaken dan het in de natuur is te vinden. Een gevolg van deze omwenteling is dat de man aan de basis zijn invloed aan het kwijtraken is of reeds heeft verloren. Niet ervaring, aanleg en vindingrijkheid, maar de wetenschappelijke conclusie bepaalt de procesindustrie. De man aan de basis zal binnen vrij korte tijd zo goed als helemaal zijn ver dwenen, want computers en automaten zullen de bevelen van de wetenschap gaan uitvoeren en zij zullen beter werken dan de mens. VROEGER," zo zegt de heer Jans sen, „was de industrie een pira mide een steeds kleiner wordende bovenlaag die leiding gaf aan een naar beneden steeds groeiende massa met als eindstation de lopende band van Ford. Deze piramide komt op haar top te staan onderaan een zeer klein groepje weinig geschoolden en een naar boven lopende steeds bredere laag van ge schoolde mensen met als brede bovenlaag de wetenschapsmensen die de samenleving de nodige injecties geven." Hier gekomen heft de heer Janssen waarschuwend de vinger op „Het onder wijs is veel te weinig natuurwetenschap pelijk ingesteld en daardoor komt er een groeiend gebrek aan lager en midden kader in de procesindustrie. Op iedere af gestudeerde natuurwetenschappelijke aca demicus, krijgt de procesindustrie slechts één h.t.s.-er. Die verhouding is scheef. Een advies voor beroepskeuze Elk kind moet in de toekomst méér hebben dan lager onderwijs. Er is geen toekomst voor ongeschoolden". Dan zitten we plotseling toch in de science fiction, want naar de heer Janssen vertelt, zal over vijftig jaar het onderwijsprobleem zijn opgelost. Een publikatie van de Amerikaanse Randcorporation (Vereniging voor onder zoek en ontwikkeling, een gigantische bun deling van wetenschapsmensen) voorspelt dat in het jaar 2020 de menselijke hersen cellen elektronisch met wetenschap zullen worden gevoed een helmpje op en een jongen van 2020 heeft in enkele uren een doctoraal wiskunde, scheikunde, biologie of Oude talen in zijn hoofd. T")e procesindustrie verovert de hele wereld. De natuur heeft het eeuwen lang niet helemaal goed gedaan en daar om is de mens sinds een halve eeuw bezig de gaven van de natuur wat bij te schaven. De natuur zorgde eeuwenlang voor een gaaf cirkeltje: wat zij voortbracht werd wel dan niet door de mensen gebruikt en keerde gebruikt of ongebruikt naar de natuur terug, waar het weer bouw stoffen vormde voor een hernieuwde pro- duktie. De zuurstof was de grote vuilnis man die via verrotting, vertering en ver roesting de aarde schoon en bewoonbaar hield. T)oor de natuurwetenschappelijke pro- cesindustrie is deze cirkelgang door broken. De natuur neemt sommige stoffen van de procesindustrie niet meer terug, bijvoorbeeld plastic dat niet kan verrot ten of vergaan en dat soms zelfs niet eens kan verbranden.

De Vallei | 1967 | | pagina 13