Veenendaals dagblad Oe Thant laat V.N.-strijdmacht vertrekken Brown zegt bezoek aan Rusland af Grote aanval in bufferzone door V.S.-troepen Buiten N.S. nadert dieptepunt 500 CALTEX WIJ NÖG GEEN AKKOORD OVER KERNWAPENS Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei EGYPTISCHE TANKS IN SINAÏ Nasleep van prinselijke naamgeving Nieuw kabinet in Suriname Directeur zou aanzienlijke fraude hebben gepleegd Regen GULOEN GEWONNEN inde Belangrijke uitbreiding van oorlog in Vietnam IN DE GROTE BORON LUCKY STAR GELDWATERVAL Teleurstelling in Genève Prinses Margriet bestuurslid van Ned. Roode Kruis Ook Belgische troepen verlaten W est-Duitsland KALM Blauw-blauw VUURCONTACT SCHEIDSLIJN STRIJD INCIDENT RECORD-VERLIES (met 160.224 geldprijzen]. j*4NCOD STREEPJE WAS VOOR ANDEREN VERBODEN Man door tram overreden MEDEWERKING Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei*, opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prtja 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, Ieder woord meer 15 cent. VRIJDAG 19 MEI 1967 4le JAARGANG ISRAEL WORDT ERNSTIG BEDREIGD 4 NEW YORK De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, heeft de eis van Egypte, de V.N.-strijd macht van de Israclisch-Egyptische grens terug te trek ken, aanvaard. Hij deelde zijn besluit gisteravond inee aan de vertegenwoordiger van Egypte bij de volkeren organisatie, El Khony. Tevoren had hij de afgevaardig den van de landen, die troepencontingenten voor 't V.N.- leger beschikbaar hebben gesteld, op de hoogte gebracht. V^i.-militairen hebben inmiddels al opdracht gekregen het gebied langs de bestandslijn te verlaten. De Israëlische minister van Voorlichting, Galili, heeft de Egyptische troepenconcentraties aan de grens een ernstige bedreiging genoemd. De troepensterkte in Sinaï is groter dan ooit tevoren in dit strate gische gebied. De Egyptenaren ge ven zich er wellicht geen rekenschap van, dat zij al hun strijdkrachten met inbegrip van de Egyptische troepen, die thans in Jemen zijn gelegerd, zouden moeten concentreren om een kans te hebben Israël te verslaan. De door Egypte samengetrokken legers bij de Israëlische grens kun nen evenwel geen „offensief' worden genoemd. Omdat Israël niet van plan lu Syrië aan te vallen, tenminste wan neer dat land zijn commando-overval len op Israël niet hervat, is het risi co van een conflict maar klein. Het is echter zeer goed mogelijk dat „per ongeluk" de strijd losbreekt, die zich gemakkelijk kan uitbreiden. Dit ge vaar is toegenomen nu de VN-troepen uit Gaza en Charm el Sjeik vertrek ken. DONG HA Amerikaanse en Zuid Vietnamese troepen hebben de eerste inval op grote schaal in de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid- Viëtnam ondernomen, aldus een Amerikaanse militaire woordvoerder. De aanval begon gisteren en wordt door militaire waarnemers als een be langrijke uitbreiding van de oorlog op het land beschouwd. De zone is 10 kilometer breed, ver deeld in stroken van 5 kilometer aan beide zijden van de grens en wordt sinds enige tijd door de Amerikanen met artillerie en bommen bestookt, omdat Noord-Viëtnam haar zou ge bruiken als infiltratieroute naar het zuiden en als aanvalsbasis voor de TAoor de steeds verder kruipende wortelstok wandelen onze ere prijs jes hoe langer hoe verder voort onder de eiken van de tuin; we laten de prachtig blauw bloeiende planten rustig hun gang gaan en lopen er met een boogje langs heen, om er niet op te trappen. Ge vindt dit hopelijk niet sentimenteel. Ereprijs draagt we tenschappelijk de mooie, oude heili gennaam Veronica, doch ironisch noemt men haar wel „Mannertreu". omdat de bloempjes nauwelijks geplukt alweer afvallen. Mooier is het Engelse „Speedwell" en in dit „vaarwel" moeten we misschien even eens een toespeling zien op het spoe dige uitvallen. Thijsse heeft het zestig jaar geleden in zijn „Omgang met planten" zó opgevat, dat het bloempje de beschouwer een vaarwel toeroept, hetwelk wij in 't vulgaire zouden kunnen vertalen met: „Nou, 't ga je bijzonder" en hij houdt het met deze uitlegging. Ik kan niet nalaten hem nog even te citeren: „Er is geen enkele bloem, waarvan 't aanschouwen een zo direct physiek genoegen verschaft als de ereprijs. De blauwe kleur is een streling voor 't oog en een rust voor de zenuwen het echte hemel blauw en niet het ziekelijke grond verf kleurt je van de vergeet-me-niet" Ook probeert hij ons te dom inzien, dat een vermoeid, oudachtig mens er een gevoel door krijgt van kracht, gezondheid en bemoediging, doch hierin kan ik hem vooralsnog niet volgen Er bestaan nog ettelijke andere soor ten veronica en sommige dragen de aardige namen van wilde thee en grondheilze werden in de oude volksgeneeskunde haast tot in onze dagen gebruikt; de beroemde dorps pastoor Kneipp, die de watergenees wijze uitvond, paste het aftreksel nog omtrent de eeuwwisseling toe als hoestdrank. 19 mei '67 A. B. WIGMAN Amerikaanse militairen stellingen ten zuiden van de zone. De inval in het zuidelijk deel van de zone vond slechts enige uren na de zware mortier- en raketbeschie ting van de Amerikaanse militaire basis Dong Ha plaats, ten zuiden van de zone, waarbij 11 Amerikanen sneuvelden en 41 gewond werden. Er is reeds melding gemaakt van vuurcontact tussen de Amerikaans- Zuidviëtnamese troepen en Noord- viëtnamese strijdkrachten in de zone, maar nog niet van verliezen. Vol gens Amerikaanse mariniers zijn eni ge helikopters getroffen, die troepen naar het strijdtoneel overbrachten. Bij de inval zijn enige bataljons mariniers betrokken. Zij hebben tot taak een eind te maken aan de Noord viëtnamese militaire activiteit in het zuidelijk deel van de zone, dat zich uitstrekt tot de rivier Ben Hai, de natuurlijke scheidslijn tussen Noord- en Zuid-Viëtnam. Door de actie is een eind gekomen aan de status van de zone als neu traal gebied. De Amerikaanse autoriteiten ne men aan dat in het zuidelijk deel der zone twee Noordviëtnamese regimen ten zich ophouden voor het uitvoeren van aanvallen op Amerikaanse stel lingen. In de afgelopen weken is in de noordelijke provincies van Zuid-Viët nam zware strijd geleverd tussen Noordviëtnamese militairen en Ame rikaanse mariniers, waarbij ook tel kens de Amerikaanse kampen zwaar onder vuur werden genomen. De bufferzone werd onder het Ge- neefse akkoord van 1954 over Indo- China in het leven geroepen. Hand having ervan werd gecontroleerd door de internationale commissie met waarnemers uit Canada, Polen in In dia. Het laats'te jaar werd de zone echter steeds meer in de strijd be trokken en de controlecommissie kon niet veel meer doen dan het melden van de schendingen van het neutraal gebied. Op 30 juli vorig jaar begonnen de Amerikanen de neutrale zone met zware bommenwerpers aan te val len. O EINDHOVEN Omdat de bedrijfs resultaten over 1966 zo gunstig waren krijgt het personeel van het textielbe drijf Hatéma N.V. te Helmond een ex tra uitkering van twee procent van het jaarsalaris. De raad van bestuur be sloot gisteren, dat dit percentage eind van de maand wordt uitgekeerd. Er werken in het bedrijf ongeveer twee duizend mensen. Het Israëlische leger heeft welis waar „alle noodzakelijke voorzorgs maatregelen" genomen, maar toch re ageert men ijzig kalm op de ontwik kelingen. Dat is anders in de Arabi sche hoofdsteden. Er zijn berichten dat Egyptische troepen Syrië al dicht zijn genaderd, de strijdkrachten van Koeweit zijn officieel gemobiliseerd en ter beschikking van het Verenigd Arabisch opperbevel gesteld; in Da mascus komen de militaire leiders in vlot tempo bijeen. De Arabische landen vrezen op kor te termijn een aanval van Israël op Syrië, maar hiervoor zijn geen aan wijzingen beschikbaar. Toch is deze vrees de aanleiding tot deze militaire activiteiten. Gisteren deed zich een gevaarlijk incident voor, dat overigens goed is afgelopen. Een Israëlische straalja ger wilde met waarschuwingsschoten een duidelijk herkenbaar vliegtuig van de VN dwingen te landen. De pi loot stoorde zich er niet aan en vloog door naar Gaza. Oe Thant zond on middellijk een protest naar Tel Aviv en later op de dag werd deze kwestie uit de wereld geholpen. De Britse minister van Buitenland se Zaken, George Brown, heeft een bezoek aan de Sowjet-Unie uitgesteld in verband met de gespannen toe stand in het Midden-Oosten. UTRECHT De resultaten van de Nederlandse Spoorwegen zullen dit jaar een na-oorlogs dieptepunt bereiken. Het totale verlies in miljoenen guldens zal vrij zeker met drie cijfers worden ge schreven, aldus zei voorzitter J. J. Das- sel van de Protestants-christelijke bond van vervoer-personeel gisteren in Utrecht. ADVERTENTIE D* heer J. Drent Paulue Potterstraat 11 Hoogezand Ergens in de Sinai-woestijn: Egyp tische tanks trekken op om posities langs de grens van Israël in te nemen. Ondanks de zeer moeilijke situatie voor de textielindustrie Ir. 19^6 is het winstsaldo van dt Kon. niVJ te Ve/</ nendaal maar weinig achtergebleven bij de resultaten van 1965. De daling van het winstcijfer in de textielsector werd gedeeltelijk gecompenseerd door betere resultaten in de andere secto ren van deze solide onderneming. De daling van het saldo exploitatiereke ning schrijft de directie toe aan facto ren van conjuncturele aard, maar ook aan de toename van abnormale invoe ren uit communistische landen, Hong kong en Japan. In Rhenen waar toch ook propa ganda gemaakt is voor de acite „Eten voor India" vindt men halve var kens in de sloot. Ds. De Bie in Ederveen gaat met nog enkele andere mensen proberen het verenigingsleven in zijn gemeente een injectie te geven. Ederveen leidt in dit opzicht aan bloedarmoede, wat wordt toegeschreven aan een zekere lauwheid van de bevolking, die tevens over te weinig gemeenschapszin be schikt. De oproep om te komen tot de oprichting van een nieuw zangkoor is wel beantwoord door een aantal Eder- veense dames maar de heren laten he lemaal verstek gaan. Vier dames uit Eist hebben het plan opgevat om het bestuur van de chr. schoolvereniging een handje te helpen bij het aflossen van de hypotheek van de hoofdenwontng. Zy gaan een bazaar organiseren, waarvoor ze al van veel zijden medewerking kregen toegezegd. Wout Blauwkous nodigt onze lezers deze week uit voor een verjaarsvisite. GENèVE De Verenigde Staten en de Sovjet-Unie zijn er niet in geslaagd tot overeenstemming te komen over een verdrag tegen de spreiding van kernwapenen. Gisteren is de 17-landen-conferentie voor het eerst na een schorsing van acht weken weer bijeengekomen. De verwachting was dat de twee grote kernmogendheden een ontwerp verdrag ter tafel zouden leggen op de ze eerste zitting. Maar zowel het hoofd van de Amerikaanse delegatie, William C. Foster, als zijn Russische ADVERTENTIE vollega, Alexei A. Rosjin, kwamen met lege handen ter conferentie. Zij konden zelfs geen gedeeltelijke ontwerp-tekst voorleggen. De hoop dat Amerika en Rusland tot overeenstem ming zouden komen over het non-pro liferatieverdrag was in Genève sterk gestegen toen, nu acht weken geleden, de Sovjet-delegatie een Amerikaans aanbod om gezamenlijk een ontwerp op te stellen, aanvaardde. Maar de besprekingen tussen beide delegaties gedurende de schorsing van de conferentie hebben geen resultaat opgeleverd, en ook de verlenging van het reces van 9 tot 18 mei heeft hierin blijkbaar geen veranderingen gebracht. UTRECHT Het streepje tussen de voornamen van prins Willem- Alexander heeft vier Utrechtse ouderparen nogal dwars gezeten. Foto's van de prinselijke geboorte akte, hebben hen opgewonden, om dat tussen de namen van hun kin deren geen streepje mocht wor den gezet. Het streepje ls in Utrecht nooit eerder toegestaan en op 5 april 1965 zelfs bij be schikking van de plaatselijke rechtbank afgewezen. Het hoofd van de burgerlijke stand in Utrecht, de heer R. VI eer kwam hierdoor bij het opmaken van de geboorte-akte van de prins in een moeilijk parket. Zo dra hij het streepje zag, belde hij de officier van justitie, mr. W. H. Overboek, die zei dat het streepje tussen Willem en Alexan der maar moest blijven staan. Op dat ogenblik had het prinsje ken nelijk een streepje voor. Niet lang, want ouders die hun sprui ten namen willen geven als Jan- Willem en Anne-Marie mochten van 2 mei af die namen met streepje en al in de stukken van de burgerlijke stand laten opne men. Anders ligt het voor kinderen die eerder zijn geboren. Hun namen prijken in de archieven van de Utrechtse burgerlijke stand zon der streepje. Veranderingen daar in zijn niet mogelijk zonder een uitspraak van de rechtbank. De heer Vleer vertelde gistermid dag, dat het met die streepjes een moeilijke zaak is. In de wet wordt er niet over gesproken. Vandaar dat men het streepje in het ene arrondissement toelaat en in het andere niet De Utrechtse ouders die tot dusver het streepje er bij de burgerlijke stand niet door hebben gekregen, zouden een redelijke kans hebben gehad, als zij in beroep waren gegaan. Een proces zou het streepje echter nogal kostbaar hebben gemaakt. DEN HAAG Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis heeft besloten prinses Margriet aan de algemene vergadering voor te dragen als lid van zijn dagelijks bestuur, ter vervulling van een vacature in dit col lege. Dit zal geschieden op de jaarlijkss algemene vergadering, die blijkens een mededeling van de heer A. van Em- den, directeur-generaal van het Ned- landsche Roode Kruis, dit jaar op 8 juli in Deventer zal worden gehouden. AMSTERDAM De 87-jarige J. W. Boesaart uit Amsterdam is donderdag middag op de Mauritskade in zijn woonplaats door een tram aangereden, nadat hij plotseling van een verkeers heuvel op de rails stapte. De heer Boe saart werd met inwendige verwondin gen naar een ziekenhuis overgebracht, waar hij korte tijd later overleed. tmm Gouverneur De Vries, die momenteel in ons land verblijft, heeft voor zijn vertrek uit Paramaribo nog op de valreep het nieuwe Surinaamse kabinet kunnen beëdigen. We zien hier na de plechtigheid op de eerste rij v.l.n.r.: minister Kraag (Arbeid en sociale Zaken); gouverneur De Vries en premier Pengel (tevens minister van Binnenlandse Zaken). Op de tweede rij links minister Oostburg (Volksgezondheid) en rechts minister Rakim (Handel en Industrie). Op de achterste rij v.l.n.r.: de ministers Calor (Mijnbouw en BosbouwFankie (Landbouw, Veeteelt en Visserij); Thijm (Bouw, Water staat en Verkeer); Manichand (Justitie en Politie) en Meijer (Onderwijs). Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Verdacht van het plegen van fraudes tot een bedrag van enkele tonnen is vandaeg de 47-ja- rige directeur van de beleggingsmaat schappij Matovap, H. V. uit Amster- leid. Op last van de officier werd de man woensdagavond door de Amster damse politie gearresteerd. Bij de rechtbank was al een civiel proces tegen V. in voorbereiding. Daar bij kwam men tot de conclusie, dat lang niet alle vorderingen die men op V. meende te hebben, in het civiele vlak lagen, maar dat V. zich grote be dragen door frauduleuze handelingen moest hebben toegeëigend. Daarop volgde een aanklacht. De politie zal geruime tijd nodig heb ben om er achter te komen hoe alle vorken in hun stelen zitten. Wel heeft zij het redelijke vermoeden dat V. in derdaad bezig is geweest op een ma nier waartegen de wet ernstige beden kingen heeft. (Van onze correspondent) BONN Na ruim veertigduizend Amerikanen en Britten zullen wellicht ook Belgische militairen worden terug getrokken uit West-Duitsland. Gisteren heeft de Belgische minister van Defen sie, Charles Poswick, in Bonn bespre kingen gevoerd over de sterkte en de taak van de Belgische troepen in Duitsland, en over de onkosten aan de viezen die België zich daarvoor moet getroosten. Na Poswicks gesprekken met zijn Westduitse ambtgenoot Schroder en de inspecteur-generaal der Westduitse strijdkrachten, De Maizière, werd al leen meegedeeld dat België streeft naar Duitse tegemoetkoming op het stuk van de onkosten. In Bonn is echter al enige tijd spra ke van het terugtrekken van twee van de zes Belgische brigades in Duits land. Op papier zouden deze troepen na terugkeer in Belg* ter beschikking van de NAVO blijven, maar in tegen stelling tot bijvoorbeeld de Amerika nen zouden zij wel worden gedemobili seerd. De man zelf meent dat hij geen strafbare dingen heeft gedaan. Als er al iets aan de hand is, zegt hij, dan ligt dat op civiel terrein waar de poli tie en de strafrechter niets mee te ma ken hebben. Volgens de aanklacht zouden de (ex-)directeur oplichting, valsheid in geschrifte en meer dergelijke praktij ken kunnen worden aangewreven. Het zou om vele honderdduizenden guldens gaan. De politie wil zich echter (nog) niet zo kras uitdrukken. Zij heeft wel de indruk, dat het niet onwaarschijn lijk is dat V. de medewerking van an deren heeft gehad. De functie van V. wordt waargeno men door de directeur van de han delsvereniging Holland die, evenals de Matovap, een dochteronderneming is van de Zwitserse maatschappij Mone- tar. Het was deze directeur, die bij Matovap eens een kijkje ging nemen toen de moedermaatschappij zich over haar dochter ongerust begon te maken. Hij kreeg het gevoel dat de directeur het bedrijf benadeelde. Tijdens het voorbijtrekken van een rug van hoge luchtdruk daalde in de afgelopen nacht de temperatuur aan de grond op vele plaatsen tot even onder het vriespunt. Dank zij hoge bewolking, die in het begin van de nacht binnendreef, zette de temperatuurdaling echter niet ver der door. Deze bewolking hing samen met een frontensysteem van een depressie ten zuiden van IJsland, dat met ta melijk grote snelheid van het midden van de Oceaan naar de Britse eilan der trok. De depressie koerst naar het zeegebied tussen IJsland en Schotland, terwijl de fronten met regen in het komende etmaal ons land zullen passeren. Na de frontpassage zijn enkele op klaringen te verwachten. Aangezien de lucht, die dan aangevoerd wordt, van gematigde breedten komt. zul len de temperaturen in het algemeen iets hoger worden. De wind blijft ma tig tot krachtig uit het zuidwesten waaien. O

De Vallei | 1967 | | pagina 1