Vijfhonderd-miljoen kijkers zien eigen wereld op t.v. LAGER UIT DE KERKEN VANAVOND MORGEN Brandweerpunt RADIO- en TELEVISIEPROGRAMMA'! Staatsmijnen doen beroep op kapitaalmarkt Hogere winst bij Y.R.G.-papier DAPHNE DU MAURIER I MONSTER-UITZENDING OP 25 JUNI PILOOT STORM Ook 's nachts RECHTER TIE Geen politiek TEKKO TAKS Honger TELEVISIE T.V. LANGENBERG JERM Johnny Hart de volledige wooi^Ienschat vaneen goedkope pai-ktet NABEURS BETERE RESULTATEN BIJENKORF BEHEER Pagina 2 VRIJDAG 19 MEI 196; JANET 66 Anderen trokken de stormriem van hun zuidwester vaster om de kin. Het laatst van allen kwam Christoffel Coombe aanhollen, wankelend, hij gend van het harde lopen. Dekzeilen werd afgeworpen, meertouwen losge gooid en de mannen namen plaats aan de riemen. Aan de andere kant van de baai ging een schip zijn ondergang tege moet. Er waren schipbreukelingen aan boord, die gered moesten wor den. Dit was de gedachte, die ieder lid van de bemanning bezig hield. Het was hun enige gedachte. Christoffel wierp zich op zijn riem. Het zweet liep hem in de ogen en zijn armen trok hij bijna uit het lid. Zijn moord lust was volkomen geweken. Er juich te iets in hem van uitbundige vreug de. Hiervoor was hij geboren, voor dit ogenblik, waarop hij zich uit de diepste wanhoop voelde opgeheven tot stralende hoogten. Tot boven de stort zeeën aan de havenmond, de zandban ken voorbij naar de rotsen, naar het onklaar geraakte schip, dat niet te vergeefs zijn noodsignaal zou geven. Hij voelde geen angst voor de to renhoge brekers. Dat te weten vervul de hem met een triomf, een overwel digend vreemd gevoel. Hij wist dat hij nooit eerder in zijn leven het besef van moed en kracht gekend had, dat hij nu bezat. Zijn zes-en-veertig jaren verzonken in het niet bij dit ene ogenblik. Het scheen of de helden moed van Joseph, zijn vader, in hem was overgegaan, dat hij en zijn vader op onnaspeurlijke wijze één geworden waren, en zijde aan zijde streden. Iemand had tot hem geroepen uit het donker van de nacht, iemand had hem gewaarschuwd, dat zijn tijd was aan gebroken. Alles was nu vergeten, behalve dit éne, dat hij nu zijn vader gevonden had. Het donkere silhouet van het schip in nood doemde voor hen op. Hij hoorde het schreeuwen en roepen van mannenstemmen, hij hoorde het onheilspellende rukken van het ge scheurde want boven het donderende geweld van de brekende golven uit. Toen schoot het te voorschijn uit een mist van schuim en regen, naargees tig en reddeloos, als een grote, ver ongelukte zeemeeuw, die met gebro ken vleugels de rotsen tegemoet dreef. Christoffel zag het trillende, zwaaien de schip. Hij zag de boeg met het witte schegbeeld, de handen gevouwen op de borst, het gelaat fier gericht naar de branding aan de kust. Het was de „Janet Coombe". De reddingsboot kwam langszij. De schipper stond aan dek, zette zijn han den aan zijn mond. „Wij kunnen het schip nog redden",- bulderde zijn stem boven de storm uit. „Wij halen het, als de sleepboten wat opschieten en een tros uitbrengen". „Nee, nee!" riepen de mannen van de reddingboot, „spring op ons over, als je leven je lief is. Je schip is toch verloren". De bemanning van de schoener stort te zich als een troepje verdoolde scha pen in de reddingboot. Toen stond Christoffel op. Hij greep de vanglijn, die zijn neef had uitgeworpen. „Kijk eens", riep hij, „je haalt het nog!" Hij wees op de haveningang, waar uit stampend, neerduikend en weer op rijzend, de lichten van twee sleepbo ten zichbaar werden. „Ze halen het, let op, wat ik je zeg, ze komen nog op tijd!" riep Chris toffel. „Ga aan boord, een paar van jullie, om de tros vast te steken als ze er zijn". De verschrikte, verkleum de bemanning zat bijeengedoken op de bodem van de reddingboot. De red ders keken weifelend van de sleepbo ten naar de schuimende rotsen. Ze zouden onmogelijk nog op tijd kunnen komen! „Blijf zitten, Coombe!" gelastte de bootsman van de reddingboot. „Je waagt je leven als je aan boord gaat. Geen mens kan hem nog redden". Een volgende hoge zee tilde het schip weer dichter bij de dreigende rotsen. Met een glimlach greep Chris toffel de vanglijn en zwaaide zich aan boord van de schoener. Nu stond hij naast zijn neef Dick aan dek. De reddingboot was los van het schip, de mannen rustten op de rie men, klaar om hulp te verlenen, zo dra de schoener zou stoten. De sleepboten kwamen naderbij, maar de „Janet Coombe" dreef haar einde voortdurend dichter tegemoet. Christoffel had het gevoel, dat Jo seph op dit moment naast hen stond en hem zijn durf en mannenmoed overdroeg; dat Janet beiden tot kalm te maande. Nooit tevoren had hij in levensge vaar verkeerd. Nu zag hij dit gevaar rustig onder de ogen. De hoge rotsen staarden hem onheilspellend aan, de brullende branding donderde hem in de oren. Wat daar opdoemde achter het gordijn van regen, was een sleep boot. Het touw, dat daar door de lucht sneed, was de toegeworpen tros. Blin delings op het gevoel worstelden Dick en Christoffel met de zware sleep tros, elkaar toegillende, dikwijls uit glijdende op het overspoelde dek. Er volgde een dreunend gekraak, toen het schip op de eerste rand van de klippen stootte... maar de sleep tros zat vast. Een reusachtige zee vloog over de boeg... maar de tros. die hield. Centimeter na centimeter wonnen de sleepboten, met de „Janet Coombe" achter zich aan, op de over elkander buitenlende, torenende gol ven. De schoener was lek gestoten en het ruim liep vol kolkend water. Een vol gende zee sloeg Christoffel over dek en smakte hem neer, het gezicht voor over. Een vallende ra trof hem op de rug. Dick klemde zich vast aan het stuurrad, uitgeput, nagenoeg aan het einde van zijn krachten. ,Help een E handje Christ!" riep hij, „even maar E jongen, het ergste hebben we gehad!" E Doch zijn neef bewoog zich niet S meer. Toen Christoffel de ogen weer open- de, zag hij een donker-zwarte hemel E boven zich en voelde hij zachte regen- druppels op zijn gezicht. Hij lag op de hobbelige keien van de pier. Een s groot aantal mensen keek naar hem en zij praatten druk onder elkaar. Hij probeerde zich te bewegen, maar E kreeg toen zijn mond vol bloed, zodat E hij er bijna in stikte. Hij herinnerde E zich nu het extatische ogenblik van E vreugde op de „Janet Coombe", toen 5 de sleeptros hield. Er was iemand, die hem het bloed van de mond veeg- de. „Hebben we haar behouden bin- nen gebracht?" vroeg hij. Er klonk een stem naast zijn oor. E „Ja, ze is behouden, maar ze zal E nooit meer varen. Er zit een groot E lek in de romp en de kiel is er glad af geslagen. Ze zit nu in de modder, E maar je hebt haar gered van de rot- E sen". S „Dat doet me plezier", zei hij, „ik E ben blij, dat ze in veiligheid is". (Wordt vervolgd) E Toon Hermans gaf gisteravond de toon aan, en wel tijdens een feestconcert dat ter gelegenheid van het eenjarig bestaan van het Concertgebouw „De Doelen" in Rotterdam werd gegeven. Hij dirigeerde het Rotterdams Philhar- monisch Orkest bij een uitvoering van de Piet Hein-rapsodie. Vanavond kunt u deze „voorstelling" op de televisie zien. LONDEN De grootste show van de aarde, een elektrotechnische Expo, de eerste wereldhappening. Dat wordt de eerste directe televisie-uitzending, die de hele wereld omspant, en die op 25 juni ook in Nederland wordt uitge zonden. Een gigantische onderneming, waar voor vier communicatiekunstmanen worden gebruikt en mogelijk nog een vijfde, driehonderd camera's, tiendui zend technici. Er komen opnamen in voor van 42 verschillende plaatsen in achttien landen. „Our world" (Onze wereld) heet deze monster-uitzending, waar de BBC in Londen twee jaar geleden het idee voor kreeg. Kijkers in Nederland zul len het op 25 juni kunnen volgen van acht tot tien uur 's avonds (eerste net). Naar schatting zullen vijfhonderd mil joen kijkers over de hele wereld „On ze wereld" gelijktijdig zien, dat is een zesde deel van de wereldbevolking. 3507. „All right dan, wij vliegen naar Pluto. Zeg maar wanneer we vertrekken!" sprak piloot Storm laco niek, terwijl zij met de kolonel terugliepen naar diens kantoor. „Hola, wacht even", lachte deze, „niet zo haastig, Jochie. De Naald is nog niet eens helemaal klaar en er moeten natuurlijk eerst de nodige proeven genomen worden. Ga voorlopig nog maar wat van je verlof ge nieten. Of weet je wat, ik zal zorgen dat jullie het flight- manual van de nieuwe machine zo spoedig mogelijk ontvangt, dan kun je er vast op eens, wie is jullie vierde man?" Arend keek hem aan alsof hij zeggen wilde: Hoe kun je zoiets nu vragen?! Hij antwoordde: „Sandra natuurlijk! Wat dacht u anders?" In de auto terugrij dend naar het bungalow-park van de luchtbasis, ver keerde het drietal in een bovenste beste stemming. Uit volle borst zongen zij het lijflied der Astronauten: „De Sterren Roepen!" Door het tijdsverschil tussen de we relddelen bestaat tijdens dit nu al historische programma de mogelijk heid om van het vandaag van de 25ste juni over te springen op het morgen van de 26ste. Sommige kijkers, bijvoor beeld in de Sowjetunie, zullen er een deel van hun nachtrust voor moeten overhebben om het te zien. Op datzelf de ogenblik is het in Namaico in Cana da, waar oojc opnamen vandaan ko- tijd vdBr de. lunch en zal de Franse televisie laten zien hoe de Pa- rijzenaars op deze zomeravond naar hun stad terugkeren van een weekein de buiten. De produktie wordt verzorgd door de Europese Radio Unie (EBU), het controle centrum komt in de grootste studio van de BBC in Londen. Kosten van dit alles: 7Va miljoen gulden, die worden gedeeld door de deelnemende landen. 66. Tsjiao Tai houdt haar linkerhand met één hand nog vast, terwijl hij met de ander zijn wang voelt. Hij zegt verwijtend: „Was het nou strikt nodig mij zo'n klap op m'n smoel te geven?" „Heel erg nodig!" zegt het meisje bits en rukt haar hand los. „Ik ben een fatsoenlijk meisje, m'n vrind, ik laat me niet zo maar afzoenen". „Mag ik misschien weten wie je bent?" „Dat mag je. Ik ben Lentebloesem, de dienstmeid van de abdis". „Prachtig dat had ik al zo'n beetje aange voeld, meid! Ik ben Broeder Siau. Niemand minder dan de Koning van de Bedelaars heeft me speciaal naar hou toegestuurd, zie je. Hier heb je z'n merkteken, Lente bloesem!" Zij bekijkt het stukje hout zorgvuldig, dan grinnikt ze en zegt: „Nou, dat is dan wel in orde. Vooruit, kom mee naar m'n kamertje. Door die deur in de scheidingsmuur daar". Haar kleine hokje wordt door een kandelaar van aardewerk verlicht en er staat alleen een houten slaapbank met een theetafeltje er op. Zij gaan aan weerskanten van het tafeltje op de bank zitten. Terwijl Lentebloesem Tsjiao Tai een kop thee inschenkt, zegt hij: „Je hebt hier een.knus nestje, zeg!" „Dat mag ook wel jongen. Ik ben de dochter van de Koning van de Bedelaars". „Tjonge, tjonge zeer vereerd jou te ontmoeten, Prinses! Een grote eer met een echte prinses samen te werken!" Gisteren zijn bijzonderheden over de ze enorme happening op al even unie ke manier als de uitzending belooft te worden, gegeven tijdens een persconfe rentie via de radio, die van de Expo in Montreal werd geleid door de man die de redatie en de algehele leiding heeft van „Onze wereld", de 40-jarige Brit Aubrey Singer. Hij heeft er al de we reld voor afgereisd en sprak gisteren via de ether met journalisten in Lon den, Moskou, Tokio en nog negen ande re steden in de wereld. De aarde is onze studio, aldus Singer. Politiek wordt volkomen geweerd in de uitzending, zo is afgesproken. „Onze wereld" begint met opnamen van vijf pasgeboren baby's als verte genwoordigers van de nieuwste bur gers van de aardbol, waar het pro gramma over gaat. Baby's in Mexico, Polen, Rusland, Japan en Canada. Dat zijn dus nieuwe wereldburgers, die via de televisie van het vandaag van 25 juni naar het morgen van de volgende dag worden meegenomen in de verschillende delen van het program ma dat begint met de wereld van dit ogenblik. Dat vangt aan met beelden van het vliegveld van het Russische Swerd- lofsk, waar het dan middernacht is en dat brengt ondermeer opnamen vanuit een vliegtuig boven New York. De honger in de wereld volgt hierna, het nijpendste probleem van de aarde. Wat wordt daartegen gedaan in Japan en Australië? De overbevolkte wereld toont onder meer een zogenaamde nieuwe stad in Schotland en het gewriemel op de Ex po in Canada; Frankrijk gaat probe ren in het volgende deel een vrije val van een parachutist te tonen die een camera met zich meevoert; een Cana dese zwemster zal pogen haar eigen wereldrecord te breken en Tsjechoslo- wakije heeft iets heel bijzonders in pet to dat nog nooit eerder is vertoond. Het blijft nog geheim. Men hoopt kunstenaars als Chagall en Milo te kunnen laten zien en de Italiaanse regisseur Fellini bij het ma ken van een nieuwe film in Rome. En geland brengt de Beatles tijdens hun unieke werk; Bayreuth toont een repe titie van Lohengrin en we krijgen een kijkje van de wereld over de onze, de ruimte: Kaap Kennedy, een machtige telescoop in het Oostduitse Jena en dergelijke. De Franse componist Georges Dele- rue heeft speciale muziek voor „Onze wereld" gemaakt, de Wiener Sanger- knaben zingen daar een deel van. Als alles voorbij is op de 25ste juni zal men kunnen oordelen of deze woor den van Aubrey Singer bewaarheid zul len worden: „Door middel van het wonder van de televisie is het mis schien mogelijk op onze bescheiden ma nier eraan mee te werken dat de mensen van deze wereld meer van el kaar te weten komen, dat ze beter be grip voor elkaar krijgen en dat ze zul len inzien dat we allemaal buren van elkaar zijn." Gisteren al werd hij het leidende ge nie genoemd van „Onze wereld." Meermalen is communicatiemedia als de televisie de laatste jaren verwe ten dat zij de ene rel helpen uitlokken door aan de andere aandacht te schen ken. Gisteravond hebben de mannen van „Brandpunt" getoond, hoe de te levisie er ook aan kan meehelpen om een rel te voorkomen. Al zal dat eerst zaterdag nog moeten worden bewezen door een vreedzaam verloop van de stille protesttocht tegen de strijd in Viëtnam. Maar als er toch ongeregeld heden komen, ligt dat niet aan „Brand punt". En misschien ook niet aan een gebrek aan vertrouwen tussen de orga nisatoren enerzijds en de politie ander zijds, want ondanks enige kleine mis verstanden bleek uit de gesprekjes met hoofdinspecteur Valken en de leiders van de demonstratie, de heren Nak en Boetes, dat er tussen beide groeperin gen enig begrip bestaat. Door deze in terviewtjes en het verzoek om kalmte van Frits van der Poel heeft „Brand punt" misschien veel onwaardige vu righeid geblust en dus min of meer ge fungeerd als een „Brandweerpunt". Een groot contrast met „Brandpunt" vormde „Spel zonder woorden", waar in twee monniken zich in stilte interes seren voor de liefde, de sterke drank en de paardesport. Tenslotte komt een nieuwe confrater met behulp van een mondharmonika hun leven nog opluisteren met een „abdijenkletser", maar deze is al die stilte toch te erg. Simpel, maar aardig amusement. Echt iets voor de zomeravond, ook al van wege de gebarentaal: je kunt gerust je venster open doen, de buren hebben toch geen last van je tv-geluid. J. v. d. K. Ned. Herv. Kerk: Beroepen: te Winsum-Obergum (toez.): M. J. Gols te Witmarsum; te Surhuisterveen (2e pred pl.)H. van Dijk te Tweede-Exloërmond; te Ooster end (Texel) (toez.): mej. dr. C. Roze- mond, kandidate te Leiden; te Baard wijk: J. J. Koolman, kand. te Drieber gen. Aangenomen: naar Delft (10e pred. pl.): J. C. Stelwagen te Zwjjndrecht. Bedankt: voor Dalfsen (vac. O. S. Ca- zemier) (toez.): H. C. van Itterson te Rhoon. Geref. Kerken: Beroepen: te Eindhoven (vac. D. C. Tiemens): C. Goeman te Utrecht-Oost; te Antwerpen (vac. D. W. Dondorp): C. A. Verhoog te Oude-en-Nieuwe-Wete- ring. Geref. Kerken (vrijgemaakt): Bedankt: voor Apeldoorn: Z. G. van Oene te Zwolle. Chr. Geref. Kerken: Beroepen: te Eemdijk: J. Westerink te Haamstede-Kerkwerve. Bedankt: voor Maarssen: J. Weste rink te Kerkwerve; voor Rotterdam- Zuid: T. Rutters te Nijmegen. Geref. Gemeenten: Bedankt: voor Enschede: A. Kok te Poortvliet. NMi bm i HILVERSUM I 18.20 Uitzending van D '66: spreker de heer E. Nypels. 18.30 Sjook: progr. voor twintigers. 19.00 Nws. 19.10 Ac tualiteiten. 19.30 RVU: De mens in zijn werksituatie, door dr. H. H. Frese. NRU: 20.00 Grenspost: informaties voor en over vakantiegangers. 22.05 Parlementair-week-overz. 22.25 Huma nistisch Verbond: Kort commentaar, onder redactie van en uitgesproken door Th. Polet. 22.30 Nws. 22.40 Volks- muz. 23.00 Radiokamerorkest en so list: klass. en moderne muz. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.15 Amerika in termij nen, lezing. 18.20 Licht pianospel. 18.30 Jazz-rondo. 19.00 Lichte gr.muz. 19.30 Kunstkroniek. 20.00 Nws. 20.05 De Ja panse vissers, hoorspel. 20.45 Geloven met of zonder kerk, gesprek. VARA: 21.00 Stereo en mono: Radio Filhar monisch orkest: klass. en moderne muz. 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Licht platenprogr. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I. NTS: 18.45 Pipo de Clown. 18.50 Jour naal. STER: 18.55 Reclame. NCRV: is van Tarsus, TV-film (deel 'he Nashville Show: country and western music. STER: 19.56 Re clame. NTS: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. NCRV: 20.20 De Lucy Show. 20.45 Toonshoogte, parodistisch feestconcert t.g.v. het éénjarig bestaan van het concertgebouw De Doelen te Rotterdam, door Rotterdams Philhar- monisch Orkest en solist. 21.55 Atten tie. 22.40 Meditatie. NTS: 22.45-22.50 Journaal. NEDERLAND II. NTS: 20.00 Nws. in het kort. STER: 20.01 Reclame. VPRO: 20.05 Russisch Circus. 20.30 Een mens is maar een men: gesprekken. 20.55 Onaantast baar...: Brouwerij in de wolken, docu mentaire film. 21.40 Politiek bekeken: politieke wetenswaardigheden. STER: 22.10 Reclame. NTS: 22.15 Journaal. 22.30-23.00 Teleac: Kernfysica (dl. 31 - herhaling). HILVERSUM I KRO: 7.00 Nws. 7.10 Meditatie. 7.15 Pianorecital mod. muz. 7.30 Nws. 7.32 Gew. muz. (opn). 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Djinn, gev. progr. (8.30-8.32 Nws). 12.25 Marktber. 12.27 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.40 Overh. voorl.: De familie Van Buuren praat weer over het verkeer. 19.00 Paulus 2). 19.30 th 12.50 Zonder grenzen: een rubr. over missie en zending. 13.00 Vliegende schij ven, platenprogr. voor de mllita'iren. 14.00 P.M.: fain. mag. 17.00 Franse les. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws. en ochtendgymn. 7.20 Soc. strijdl. 7.23 Lichte gr. muz. VPRO: 7.55 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.10 Lichte gr. muz. (8.30-8.35 Van de voorpag. 8.50-9.00 Wegwijs: vakantie- tips). 9.40 Stereo: Klass. gr. muz. 10.00 Z.O. 135: gev. progr. (11.00 Uws). 12.15 Voor nu en later, lezing. 12.27 Medede lingen voor land- en tuinb. 12.30 Actueel sportnws. 13.00 Nws. 13.10 VARA-Va- ria. 13.15 Tijd voor teenagers (gr). 14.15 Uitlaat, progr. voor twintigers. 14.55 Radio Jazz Magazine. 15.40 Vragenvuur 16.00 Nws. 16.02 Die het vegetarisme heeft, heeft de toekomst, vraaggesprek. 16.15 Opera-aria's (gr). 17.10 Elektro- ni-ch orgelspel: lichte muz. 17.30 Radio- weekjourn. 18.00 Nws. en commentaar. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Klass. och tendconcert (opn). 10.00 Nws. 10.02 Ope- ramuz. 11.00 Nws. 11.02 Hilversum 3 vertissement. 11.30 Leger des Heilsmu- zi 12.00 Nws. 12.02 Variant: act., re portages en veel muz. 13.00 Nws. 13.02 Platenshow voor de tieners. 14.30 Ram blers Radio Reprises. 15.00 Nws. 15.02 Lichte muz. (16.00 Nws). 17.00 Nws. 17.02-18.00 Sportshows: reportages, uit slagen, commentaren en lichte gr. muz. VRIJDAG 19 MEI 1967 DUITSLAND I. 10.00 Nws. 10.05 Journaal, (herhaling van gisteravond). 10.20 Filmreportage. 11.30 Muzikaal progr. 12.00-13.30 Ac tuele kroniek. 16.40 Nws. 16.45 Wed- strijdprogr. 17.55 Progr.-overz. 18.00- 18.05 Nws. (Regionaal progr.: NDR: 18.05 Actualiteiten. 18.16 Das Freitags- magazin. 18.50 Zandmannetje. 19.00 Ac tualiteiten. 19.21 TV-film. 19.59 Progr.- overz. WDR: 18.05 Nws. 18.10 Muzikaal progr. 18.25 Journaal. 18.50 Kinderpro gramma. 19.00 Journaal. 19.10 TV-film. 19.40 Filmreportage). 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Actuele reportages. 21.00 Zwang des Gewissens, TV-film. 21.45 Journaal en weerbericht. 22.00 Reportage uit Bonn. 22.15 Betty Blue, TV-spel. 23.40 Nws. DUITSLAND II. 17.40 Sport. 18.10 Nws. en weerber. 18.20 Actualiteiten en muz. 18.55 TV- film. 19.27 Weerbericht. 19.30 Nws. en thema van de dag. 20.00 Documentai re film. Aansluitend: Nws. 21.15 Can- did-camera-progr. 21.45 Reportage van buitenlandse correspondenten. 22.30 Nws., weerbericht en thema van de dag. 22.55 Jury, korte film. 65. De trap kwam uit op een galerij waarop vele deuren uitkwamen en Tekko kon zich met geen mogelijkheid meer herinneren door welke deur Prins Chop-Choy ver dwenen was. „Maar wat doet het er ook eigenlijk toe, waar dat sinistere heerschap gebleven is", redeneerde Tekko bij zichzelf. „Die parel kan zich nog wel heel er gens anders bevinden. Chop-Choy zelf gaat mfl per slot niets aan. Ik moet de parel uit de kroningskroon der Ba- Mih's hebben en verder moeten die Chinezen 't dan zelf maar uitzoeken. Vooruit laat ik maar op goed geluk er gens binnen gaan!" De eerste deur die Tekko probeerde bleek gesloten te zijn, maar bij de volgende had hij meer succes en geluidloos schuifelde Tekko naar bin nen. Niettegenstaande de duisternis doorzocht hij met veel inspanning de gang en een paar vertrekken maar van de parel was geen spoor te ontdekken. „Tjonge, jon ge!" mompelde onze vriend terwijl hij behoedzaam ver der ging door een gang met ontelbare afgodsbeelden. „Die Prins Chop-Choy schijnt een verzamelaar van kunst schatten te zijn alhoewel ik zijn smaak niet ten volle kan delen!" Plotseling hield hij de pas in en luisterd scherp. In de verte hoorde hij stemmengemurmel en nieuwsgierig ging hij op 't geluid af. Hij verschool zich achter een grote vaas die in de zaal stond waar de stem vandaag kwam en zag hoe daar op slechts enkele meters van hem vandaan Prins Chop-Choy geknield lag voor een groot afgodsbeeld. Tekko luisterde niet naar wat de Prins murmelde maar staarde naar de uitge strekte rechterhand waarin een kolossale parel zacht en milddadig lag te glanzen. AMSTERDAM Ook nu was de beurs overwegend wat lager. De in druk bestond echter dat de dalingen niet veroorzaakt werden door meer verkooporders van het publiek maar dat zij in hoofdzaak het gevolg waren van het wegblijven van beroepshande laren. Olies, Unilever en Philips waren ca. f 1,50 lager. A.K.U. was flauw met een verlies van ruim f 2. De handel had overigens weinig om het lijf. Op de lokale markt overheersten de koersverliezen eveneens. In reactie wa ren bijv. Orenstein Koppel, Amev, Scholten Carton, Nyma, Chas Macin tosh, I.G.B., Naarden, Billiton en Bijen korf. Misset was opnieuw lager even als Nationale-Nederlanden, Machinefa briek Breda en E.M.S. Albert Heijn kon daarentegen de biedkoers verho gen. Ford kwam op 1000 pet. Rom- menhöller was door het verslag 20 pun ten hoger niet te koop, terwijl op nieuw hoger werden verhandeld: Blaauwhoed, Duyvis en R.V.S. Schol- ten-Honig boekte een klein herstel. In de koerspositie van de scheep vaartwaarden trad slechts een kleine wijziging op: de Japanlijnen moesten 2 punten afstaan. K.L.M. verloor f 6 en behield hierdoor 'de aanzienlijke dispa riteit met de Amerikaanse notering. In de obligatiemarkt zat weer geen lijn. De verschillen bleven klein en wa ren naar weerskanten gericht. Kon. Olie 133,70—134,20 en 134,20, U- nilever 96,20—96,40 en 96,30, Philips 92,90 en 92,90. AMSTERDAM. Ondanks de i het jaarverslag geschetste ontwik!" ling van de kosten, is de raad van t stuur van Bijenkorf Beheer N.V. in het boekjaar 1966/'67 in gesla* het noodzakelijke evenwicht tus omzetvermeerdering en kostenstijg zodanig in de hand te houden, dat resultaten van het concern, vergelek bij die van het voorafgaande jaa wederom zijn verbeterd. De geconsolideerde exploitatiewin: vóór afschrijvingen is toegenomen va. f 23,6 min tot f 25,6 min. Met de boek houdkundige afschrijvingen was ge moeid f 6,7 min. Aan de reserve voor vernieuwing en uitbreiding wordt toe gevoegd f 3,7 min. Dit in aanmerking genomen bedraagt de netto-winst f 15,1 min (v. j. f 14,3 min). Hiervan wordt f 5,3 min gereserveerd vooor belastingen en van het restant wordt nog f 4,9 min toegevoegd aan de re serve voor vernieuwing en uitbreiding. De te verdelen winst is dan f 5,0 min (v. j. f 4,3 min). Voorgesteld wordt, zoals gemeld, op de nominaal f 23,4 min gewone aandelen achttien pet di vidend (v. j. 17 pet). (Van onze redactie economie) HEERLEN Staatsmijnen zullen dit jaar voor het eerst een obligatie lening uitgeven. Het gaat om een be drag van 125 miljoen gulden. De voor waarden zijn echter nog niet bekend. Dit beroep op de open kapitaalmarkt is mogelijk sinds Staatsmijnen sinds 1 januari een N.V. zijn geworden. De vroegere tak van rijksdienst heeft vorig jaar een winst gemaakt van 52 miljoen gulden. De staat ont vangt veertien procent dividend. De resultaten zijn bijna tien miljoen lager dan in 1965. President-directeur Rottier weet deze teruggang, die zich vooral voordeed bij de kunstmeststoffen de grondstoffen voor kunstgarens en -vezels en de plastics aan twee facto ren: 1. De afzet van grondstoffen voor vezels en garens ondervond de weer slag van de moeilijkheden op de Westeuropese textielmarkt. 2. De toenemende verscherping van de concurrentiestrijd drukte de prijzen meer dan ooit. Moet men bij een gelij ke produktie al rekening houden met een jaarlijks verminderde opbrengst met twaalf miljoen gulden, dit jaar was die vermindering minstens twee keer zo groot. De omzet van Staatsmijnen beloopt nu 940 miljoen gulden. Er is voor 74 miljoen gulden afgeschreven. Staats mijnen ontvingen uit de verschillende deelnemingen drie miljoen gulden aan dividend. Zij betaalden 7.7 miljoen gul den aan rente. De omvang van alle deelnemingen liep vorig jaar op van 151 miljoen tot 174 miljoen gulden. De hoofddirectie ontkende dat het aardgas een onuitput telijke bron van inkomsten voor de on derneming zou zijn. Ten gerieve van het aardgas hebben Staatsmijnen een offer gebracht van ongeveer 350 miljoen gulden. Daarnaast bestaat er een rege ling, waarbij Staatsmijnen bij stijgen de opbrengst van aardgas een steeds groter deel rechtstreeks aan de schat kist zullen overdragen. AMSTERDAM De resultaten over 1966 van Gemeenschappelijk Bezit VRG-Papier hebben die van het zeer gunstige jaar 1965 nog overtroffen. De onderneming behaalde een winst van ƒ2,02 (v.j. 1,89) miljoen, waaruit een dividend van 18 (v.j. 16) procent wordt voorgesteld. Over dit jaar is de directie niet pessi mistisch. Wel zal het bedrijf niet kun nen ontkomen aan de kosteninflatie. O De 34-jarige J. Hendriks uit Almelo is gisteren in Hengelo op de achtste verdieping van een in aanbouw zijnde torenflat getroffen door een vallende stalen plaat. In het ziekenhuis is hij aan zijn verwondingen bezweken. O Een tyfusepidemie is uitgebroken in het Tsjechische dorpje Trevisof. Zeven entwintig leerlingen van de lagere en middelbare school zijn in het zieken huis opgenomen. In de schoolcafetaria zou water zijn gebruikt dat was be smet door het rioleringssysteem. O

De Vallei | 1967 | | pagina 2