BEDRIJFSWINST KON. DAALDE WEINIG IN Staflex kan-als situatie zo blijft - problemen krijgen V.S.W. 1966 VIER ELSTER DAMES ORGANISEREN BAZAAR „It PompeblecP bijeen in „de Open Haard" VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. MIST u uw 3550 4079 V'daal Rubber Staflex Everwear Inter Union, Ede Hollantor Wielrijder geschept Huishoudshow Van Schuppen Goede resultaten bij zusterbedrijven loonstijging baart echter zorg VAN WOUT BLAUWKOUS Rode Kruis collecte Burgemeester Pott bezocht bewoners van „Het Anker" Voor woonhuis schoolhoofd Man kocht wel de machine, maar stal bijbehorend touw Twee vacatures op Herv. kleuterschool Opbrengst collecte Vier mille Permanent FORD-show in showroom Contactorgaan Mariamaand avrfóbs Bevestigd Ook ziek Zendingsdag Samenwerking Wonder Gemeente-avond Instuif Zending Opvolging Tweetal NotaI>el Aftreden Schorsing Aftrek Bevelvoering Kennismaking VRIJDAG 19 MEI 1967 b Hoe het u vergaat weet ik niet, maar voor mijn persoon ontaarden ver jaarsvisites vaak in een soort cursus sen in algemene ontwikkeling.Op gewone visites heb ik daar geen last van, maar zo gauw er een levenspe riode van twaalf maanden te vieren valt is er altijd wel een wijze feest neus in de kring, die z'n mede-bor relaars het een en ander te onder wijzen heeft. Ik kan er gemakkelijk een verklaring voor vinden. Op avonden die niet 't karakter van een herdenking dragen bepalen we zelf welke mensen er in ons bankstel mogen wegzinken. Na tuurlijk, daar kan eens iemand tus sen door lopen van wie je denkt „die snoeshaan had ik liever bij een an der op de koffie zien gaan", maar het zijn uitzonderingen. Het zijn geen stamgasten. De gewone visites zijn doorgaans van je eigen ligging. Kof fiedrinkers, die op den duur proble men gaan geven komen op onze zwar te lijst terecht Die vragen we onge dateerd op bezoek. „Jullie moeten gauw nog'es een keer langskomen" is in zo'n geval de gebruikelijke vorm van beleefdheid. Treft een dergelijke uitnodiging iemand met een zoge naamde plaat voor z'n hersens dan noemt hij een paar avonden op, waarop het wel gelegen zou komen. Terugtrekken is dan niet meer mo gelijk en je registreert in gedachten reeds een verknolde avond. Maar, zoals gezegd, je hebt het voor een groot deel zelf in de hand. En gelukkig hebben de meeste mensen begrip voor een uitnodiging in de ruimte. Als men mij vandaag zou vragen „dat ik gauw een keer aan moet wippen" zou ik moeten zeggen „dat het mij verschrikkelijk spijt, maar dat we voorlopig tot 1969 onder de pannen zijn". Dan zijn degenen die je zo dolgraag niet op visite hebben met ere van je af. Anders ligt het met de verjaardagen. Die worden met behulp van een an dere bril gezien. Als je eenmaal naast het zijzachte papier hangt, hang je meestal voorgoed. En de mensen die je hebben hangen, blij ven komen. Verjaardagen worden op die manier tot heilige huisjes. Van daar ook dat je er dikwijls mensen aantreft die in afwijkende doen zijn geraakt, maar die toch handen blij ven zwengelen van namen die op de closet-agenda, oftewel de verjaar dagskalender, voorkomen. Zo is de verjaardagsvisite in vele ge vallen geworden tot een papieren volkje, waar altijd wel iemand on der of bovenuit steekt. Iemand die ons iets te brengen heeft. Onder het gehoor van zo'n man zat ik laatst weer. Ter gelegenheid van de verjaardag van één van onze geza menlijke toiletkennissen. Een man, die langs het garen en band, dat hij overigens en dat wil ie graag we ten nog met eigen handen ge maakt heeft, omhoog is geklauterd. En die ieder jaar weer een eindje hoger blijkt te zijn gekomen, getuige het feit dat hij het ene jaar een bunzjelotent heeft, het volgende jaar een bunzjelo-tent en een kerreven en het daarop volgende jaar een bunzjelo-tent, een kerreven en een spiedboot. Dat heeft hij allemaal niet in de laat ste plaats aan zichzelf te danken. Omdat ie steeds aan heeft voelen ko men welke kant het uitging. Met het geen we onder de verzamelnaam „textiel" kennen, vanzelfsprekend. Hij heeft het bekeken; hij schakelde steeds op de nieuwste weefsels over. Maar hij wil het niet alleen voor zich zelf houden. Een ander mag gerust van zijn scherpe inzicht mee profite ren. En waarschuwend heft ie de vin ger op aan het adres van de groot industriëlen, die helaas niet aanwe zig zijn omdat de naam van de ja rige niet aan hun deur hangt. „Het gaat niet meer geleidelijk-an" on derwijst de man. „Vandaag of mor gen duvelt de hele zaak in mekaar. Dan zitten we hier met de stukken". Bij dat hier prikt hij met z'n vinger loodrecht naar beneden om goed uit te laten komen dat de ramp niet al leen in Twente aan zal komen. Volgens de man met de scherpe kijk wordt er hier nog achter de markt aangeslenterd. „Nou lach je mis schien nog om dat weggooigoed. Weg- gooi-jurken zijn er al, straks mis schien ook weggooi-pakken en dito lakens en slopen". „En weggooi-mensen" zegt ineens ie mand die het zwaard van de werk loosheid vlak boven zich gezien heeft. Feestelijk klinkt het niet. Maar de man met de kijk is gevloerd. Wout Blauwkous. RENSWOUDE De landelijke col lecte van het Nederlandsche Roode Kruis wordt dit jaar gehouden van 22 mei tot en met 3 juni. In Renswoude wordt dan een huis-aan-huis-collecte gehouden Verleden jaar bereikte Renswoude met deze inzameling de tweede plaats van de kring Utrecht (35 afdelingen). Het bestuur van de afdeling Renswoude hoopt dit jaar op een nog groter succes, mede in verband met het 100-jarig be staan dat hetNederlandsche Roode Kruis in september van dit jaar hoopt te vie ren. VEENENDAAL Ondanks de moeilijke situatie waarmee de textielindustrie zich in 1966 geconfronteerd zag, is het winstsaldo dat over het afgelopen jaar door de Koninklijke Veenendaalsche Stoomspinnerij en Weverij N.V. werd be haald weinig achtergebleven bij het vorige en bedraagt thans f 479.752 tegen f486.369 in 1965. Na een nogal teleurstellend eerste half jaar herstelde "het winstcijfer zich, vooral door de resultaten die in de diverse zusterbedrijven werden behaald, tot een onder de gegeven omstandigheden redelijk niveau. Het saldo van de exploitatierekening, waarin de resultaten van de textiel- activiteiten zijn opgenomen, vertoont een niet onaanzienlijke achteruitgang. Naast oorzaken van conjuncturele aard dient in dit verband de toeneming van de abnormale invoeren uit communistische landen, Hongkong en Japan, bestaande uit garens, weefsels en geconfectioneerde artikelen gesignaleerd te worden. Deze gegevens blijken uit het jaar verslag over 1966, dat dezer dagen is uitgebracht. Aan de aandeelhouders zal een divident van 10 procent in contanten worden uitgekeerd. De loonstijging over het afgelopen jaar baart de directie zorgen. „De loonontwikkeling heeft weer een zwa re wissel getrokken op de winstge vendheid van onze onderneming. Ter wijl de personeelsbezetting in 1966 gemiddeld gelijk bleef aan die van 1965 steeg de totale loonsom inclusief sociale lasten met tien procent. Het zal duidelijk zijn dat slechts nieuwe en winstgevende ontwikkelingen een zo snelle loonstijging kunnen compen seren", aldus het verslag. Het ligt in de lijn der verwachtin gen dat in de loop van het jaar 1967 overgegaan kan worden tot het ne men van maatregelen op organisato risch en commercieel gebied die een versneld doordringen in gespeciali seerde markten tot doel zullen heb ben. Hierdoor zal de rentabiliteit ver beterd kunnen worden. Ter verbetering van de marktposi tie begeeft het bedrijf zich bewust steeds verder op de weg van de di versificatie. Gezien de ingrijpende structurele wijzigingen die als gevolg van het gekozen beleid binnen enkele jaren in het bedrijf zijn aangebracht, werd de organisatie drastisch aange past. Deze aanpassing is nog.4 niet voltooid, maar geschiedt voortdurend en geleidelijk volgens zorgvuldig op gemaakte plannen. De vijf zusterbedrijven van de Kon. VSW hebben in het afgelopen jaar een gunstige invloed gehad op het winstsaldo. Bij Veenendaal Rubber NV, een vennootschap waarin The Dunlop Ltd. en Kon. VSW ieder voor vijftig procent deelnemen, werden moeilijkheden ondervonden bij de in stallatie van de nieuwe machinerie. Hiermee kon gedurende 1966 niet worden geproduceerd. Deze moeilijk heden veroorzaakten, hoofzakelijk als gevolg van achteraf noodzakelijk ge bleken aanpassingen, een belangrijke overschrijding van de begrote inves tering. De verbetering van de kwali teit van de produkten en de samen stelling van het assortiment hadden de grootste aandacht. Daarnaast werd veel tijd besteed aan de ontwikkeling en afzet van nieuwe produkten, die door de nieuw geïnstalleerde machi nerie binnen ons bereik kwamen. Zoals in het vorige jaarverslag werd voorzien konden verliezen niet worden vermeden en wij hebben het dan ook verstandig geoordeeld ten laste van de winst over 1966 hiervoor de noodzakelijk geachte voorzieningen te treffen. Gezien de aard en om vang van deze investering dient reke ning gehouden te worden met een langere aanlooptijd. Ook dit jaar waren de resultaten in de ondernemingen Staflex Neder land NV Veenendahl en Staffex Fi- xierbare Einlagestoff Gjn.b.H. Düs- seldorf in overeenstemming met de verwachtingen. Gezien de uitzonder lijk goede reputatie van de produk ten in de markt bleven de omzet en de winst, ondanks stagnering in de confectie-industrie, in 1966 een gezon de groei vertonen. Indien de gang van zaken in de confectie-industrie in de loop van 1967 niet zou verbeteren, zal rekening ge houden moeten worden met mogelijke gevolgen hiervan voor de groei van de Staflex-activiteiten. Het resultaat van deze deelneming toonde enige stijging. Maatregelen ter verbetering van heV produkten-assor- timent zullen naar men verwacht, af gezien van conjuncturele invloeden, resulteren in een aanzienlijke omzet- vermeerdering. Deze omzet-vermeer- dering zal slechts geleidelijk tot stand kunnen worden gebracht, waar bij de aandacht met name gericht zal zijn op de consequente bevorde ring van de export. De liquidatie van het bedrijf in Sarsted (West-Duitsland) werd voir tooid. Onze vordering, voortgevloeid uit de tot dit doel getroffen regelin gen, werd in het jaar 1967 vrijwel ge heel voldaan. De in geldwaarde uit gedrukte omzet van het bedrijf in Ede steeg met plm. 55 procent. Door het aanbrengen van wijzigingen in het produktie-pakket bestaande uit luchtbedden, boten en kussens ,werd een stijging van de gemiddelde op- brengstprijs bereikt. Dat desondanks de winst- en ver liesrekening afgesloten werd met een klein negatief resultaat is te wijten aan de reeds eerder in ander ver band gesignaleerde abnormale impor ten hoofdzakelijk uit Japan en com munistische landen. Opnieuw werden in deze deelne ming zeer bevredigende resultaten be- EDERVEEN Beduusd door de val die hij had gemaakt nadat een vracht wagen hem had aangereden zat de heer N. uit Ederveen gistermiddag in de berm van de Hoofdweg. Hij was per fiets op weg naar huis toen hij van ach teren werd aangereden en met een gro te boog in de berm terecht kwam. De chauffeur van de vrachtwagen, afkom stig uit Woudenberg, verklaarde de wiel rijder niet gezien te hebben. De heer N. reed uiterst rechts van de weg, maar kwam gelukkig voor beide partijen met de schrik vrij. KESTEREN Pas nu blijkt, dat burgemeester D. J. Pott de eerste be woners van het nieuwe hervormde be jaardencentrum „Het Anker" in Keste- ren persoonlijk is komen begroeten. De burgemeester bezocht de bejaarden op hun kamers. De bewoners stelden het onverwachte bezoek bijzonder op prijs. ADVERTENTIE De fabriek van Veenendaal Rubber N.V., aan de Zandstraat, een van de laatste bedrijfsexpansies van de Kon. V.S.W., is onlangs met de produktie begonnen. reikt. De produktiecapaciteit van de ze onderneming onderging teneinde aan de toenemende vraag naar een steeds groeiend artikelenpakket te kunnen voldoen, een aanzienlijke uit breiding. Het initiatief werd ontwik keld om te komen tot de aankoop en het plaatsen van machinerie, waar mede een complementaire vervaardi- gingstechniek binnen het bereik komt. In het verslag over 1965 maakte de directie melding van de verkrijging van een optie tot aankoop van het Frisia complex te Veenendaal. Gedu rende het jaar 1966 werden door ons additionele ruimten ten behoeve van de Staflex- en Everwear activiteiten in gebruik genomen. Van de fabrieks- ruimten, met een totaaloppervlak van 12.000 m2 zijn nu 6286 m2 door ons bezet, en grotendeels aan de nieuwe bestemmingen aangepast. Per ultimo 1967 zullen wij de aan ons verleende optie uit kunnen oefe nen. Zoals reeds eerder medegedeeld zullen de noodzakelijke diepte-investe ringen de eerstvolgende jaren nog aanzienlijke bedragen vergen. Gezien de ontwikkelingsfase waarin de onderneming zich bevindt mag ge durende de eerstvolgende jaren niet verwacht worden, dat de uit afschrij vingen of winst vrijkomende midde len voldoende zullen zijn om de nood zakelijke investeringen geheel te dek ken. Indien, zoals men verwacht, de prognoses gerealiseerd kunnen wor den, voorziet de directie geen moei lijkheden bij de toekomstige financie ring, aldus het verslag. dagblad DE VALLEI? Bel: tot 1730 u. van 1730 tot 19.30 u. ///-HSB Zaterdags 16.30—1730 uur VEENENDAAL Van woensdag 24 t/m vrijdag 26 mei organiseert de firma Van Schuppen, Hoofdstraat 102 Veenendaal, een huishoudshow in ge bouw „Eltheto" aan de Fluiterstraat. In de grote zaal zullen meer dan 50 verschillende koelkasten van bekende merken, zoals AEG, Bosch, Erres, Fri- gidaire, General Electric, Marijnen, Philips, Polaris, Sigma en Zanussi zijn opgesteld. Daarnaast zal een assortiment was automaten te zien zijn. Wij noemen in dit verband de volgende merken: AEG, Bosch, Candy, Erres, General Electric, Marijnen, Miele, Philips en Siemens. Door een dame van Philips zal worden gedemonstreerd met typi sche geschenkartikelen, zoals haar- droogkappen, mixers, stoomstrijkers, enz. Met behoud van volledige garantie en perfecte service, worden op de show kwaliteitsprodukten, met tijdelijk prijs voordeel aangeboden. Dat is na langdu rige voorbereidingen en met medewer king van de leveranciers mogelijk ge worden. De huishoudshow is geopend op woensdag 24 mei, 's avonds van 7 tot half 11 en donderdag 25 en vrijdag 26 mei 's middags van 2 tot 5 uur en 's avonds weer van 7 tot half 11. ELST Vrijdag 26 en zaterdag 27 mei zal het in de garage van de heer Van Lienden, Rijksstraatweg 103 een drukte van belang zijn, als daar de geplande bazaar in volle gang is. Een viertal dames wil met een dergelijk evene ment namelijk proberen een zo groot mogelijk bedrag bijeen te zamelen voor gedeeltelijke aflossing van de woning van het schoolhoofd van de christelijke school. Op dit huis zal namelijk een zeer zware hypotheek gaan rusten, die voor de nog jonge schoolvereniging bijna niet af te lossen is. Op een gegeven moment tijdens de voorbereidingen heeft men zelfs het plan gehad vliering, kelder en omheining van de tuin achterwege te laten, om op die manier de bouwkosten te drukken. Uiteindelijk is dat niet gebeurd, met het gevolg dat de lasten voor het bestuur nu vrij hoog worden. EDE Friezen zijn nogal treklustige mensen. Men ontmoet hen in vrijwel al le plaatsen van ons land en ook in veel andere landen. Maar als zij zich ergens in een vrij aanzienlijk aantal hebben gevestigd, willen ze toch graag zo af en toe even de sfeer van „It heitelfin" her stellen en zo zijn de Fryske kriten of wel Friese kringen, ontstaan. In Ede is er ook zo'n Friese kring. It Pompeblêd geheten, die gisteren 'n gezellige avond in „De open Haard" had georganiseerd. Het programma omvatte zang en to neel. Het zangkoor van de krite Hilver sum zong met zichtbaar plezier een aantal volksliederen onder leiding van Peter de Boorder en aan de piano bege leid door mevrouw J. Brouwer-Ham- ming. Voorzitter J. Douma vertolkte de waardering van de zaai* door na af loop bloemen aan te bieden. Vervolgens speelden leden van de Edese kring het toneelstuk „De laatste troef" van Barend van der Veen. Een nogal dramatisch verhaal met helaas vrij zwakke, te weinig spitse dialogen, dat evenwel vermocht te overtuigen dank zij het doorleefde spel van mej. T. Rinkema, mej. J. Bouma en de heren H. de Boer en H. Zwerver. Mevrouw A. VEENENDAAL De heer J. v. S. uit Amerongen kocht dinsdag op een erfhuis in Veenendaal een strohalmma chine. v .S. had echter ook behoefte aan het bijbehorende touw, maar dat werd rfiet aangeboden door dc notaris. De nieuwe eigenaar van de naar zijn mening incomplete machine zag tien rollen touw in een schuur liggen en nam ze mee, misschien in de hoop dat men ze toch niet missen zou. Het pakte ech ter anders uit: de politie hield v. S. aan, die toen de diefstal bekende. De machine zal nu wel duur worden! OPHEUSDEN Op de hervormde kleuterschool te Opheusden onstaan binnenkort twee vacatures door het ver trek van mej. Hakkert, wegens huwe lijk en van mej. Honders in verband met haar verhuizing naar Lienden. In de bei de vacatures is inmiddels al voorzien. VEENENDAAL. De Simavi-collec- te heeft een bedrag van f 5.731,28 op gebracht. Men stelt, dat voor dit be drag weer heel wat artsen en ver pleegsters, die onder moeilijke omstan digheden in de Tropen werken, gehol pen kunnen worden. Kellerman-Sonnega had de regie. De avond werd ook bijgewoond door leden van de Friese verenigingen in Wa- geningen en Veenendaal. Mevrouw N. van Lienden-Kroon, presidente van het damescomité, dat verder bestaat uit de dames H. Doorn speek-Scholten, J. J. van Viegen-Bou- man en J. H. van Meeteren-v. d. Klift, vertelde het volgende: „Het meesters- huis is zonder enige rijkssubsidie ge bouwd iets wat in Eist niet alge meen bekend is. Vorig jaar hoorde ik, dat het bestuur eigenlijk in moeilijk heden verkeerde, door de bouw van dit huis en toen al besloot ik, dat er iets aan gedaan moest worden. Na de Unie-collecte vorig jaar zijn wij bijeen gekomen en reeds in no vember besloten we een bazaar te or ganiseren. Dat de voorbereiding hier voor zo lang geduurd heeft, is niet onze schuld, want toen wij vrijwel met onze plannen gereed waren kwam de brandweer er tussen. Die heeft trouwens slechts ongeveer vier weken voorbereiding nodig gehad om haar najaar, maar eigenlijk willen wij er den we onze bazaar uitstellen tot het na jar, maar eigenlijk willen wij ed wel voor de vakantie af zijn, en daar om doen we het nu maar". Mevrouw Van Lienden heeft goede hoop, dat het initiatief van de vier dames zal slagen. Er is reeds een verkoop van loten aan de gang en die vinden gretig aftrek in Eist. Ook de winkeliers in Eist en Veenendaal verlenen een goede medewerking door leuke prijzen beschikbaar te stellen. „Ik hoop, dat onze bazaar minstens de helft opbrengt van die van de brandweer, dat was netto f 8.000,-", zegt mevr. Van Lienden. „Een be paald streefbedrag hebben we eigen lijk niet, maar we hopen alleen maar op een zo groot mogelijk bedrag om de kop van de hypotheek af te krij gen, want dan zit het bestuur al een stuk gemakkelijker". De heer Van Viegen, secretaris van het schoolbestuur zei blij te zijn met de actie van de dames. „We zijn nog een jonge vereniging en de eerste ja ren heb je altijd veel meer moeilijk heden, dan een vereniging, die al vijf tig jaar bestaat. Ook de financiële po sitie is nog niet erg sterk. Ik vind het fijn, dat we deze hulp krijgen, want het bestuur zelf kan op dit gebied niet zoveel doen", aldus de heer Van Vie gen. De bazaar wordt gehouden vrijdag avond 26 mei van 19 - 23 uur en za terdag van 14 - 17 uur en van 19 - 23 uur. De activiteiten op zaterdagmid dag zijn vooral bedoeld om oo k de kinderen van de attracties die de ba zaar te bieden heeft te laten genieten. ADVERTENTIE Kerkewijk 128 Veenendaal Telefoon (08385) 2244 Protestant Zeist, dat toch al ver gevorderd was, door een samenwer king van vrijwel alle kerken in oecumenisch verband heeft daar naast sinds korte tijd ook een „Con tact Orgaan Gereformeerde Gezind te", waarin samenwerken de Gere formeerde Bond in de Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerk (syn. en vrijg.) de Chr. Gereformeerde Kerk en de Geref. gemeente (syn.). Het COGG stelt zich ten doel, dat de leden van deze verschillende kerk- formaties door meer contact onder ling elkaar beter leren begrijpen en elkaar benaderen op grond van Gods Woord en de Drie Formulieren van Enigheid. Vorige week werd de eerste bijeenkomst van 't COGG gehouden, waarop gesproken werd door dr. R. H. Bremmer, geref. (vrijg.) predikant te Enschede over het onderwerp „Schrift en Belijde nis", ds. D. Biesma jr. chr. geref. predikant te Aalsmeer over het on derwerp „Schrift en Kerk" en dr. M. J. Arntzen, ger. predikant te 's-Gravendeel over het onderwerp „Schrift en Wetenschap". De bij eenkomst was openbaar. Pastoor Van Kooten herinnert er in het „Kontaktblad" van de St. Cu- neraparochie aan, dat de mei maand Mariamaand is en vraagt: „U hebt toch thuis met uw kinderen het Mariabeeld versierd En knielt u dan ook eens samen neer om haar moe derlijke voorspraak over uw gezin en parochie af te smeken? Ook 'n keer in de week de H. Mis komen meevie ren te harer eer is een prachtige hul de aan de Moeder Gods." De heer W. C. van Engelenburg is bevestigd als diaken in de wijk- gemeente Noord van de herv. kerk te Veenendaal. In de nieuwe wijk „de Engelenburg" werden de heren J. van Bruggen en P. van Schuppen bevestigd als ouderling en de heer J. Diepeveen als diaken. De chr. gereformeerde predikant te Ulrum, ds. P. H. van Marrum, was op ziekenbezoek in het Acade misch Ziekenhuis te Groningen. Tij dens zijn verblijf in dat ziekenhuis werd hij „door een ongesteldheid ge troffen" en moest worden opgeno men. tweetal bij de gereformeerde ge meente in Nederland te Gouda. Door het overlijden van ds. Steen blok is daar een vacature ontstaan. De gereformeerde gemeenten (syn.) hebben op koninginnedag een zendingsdag gehouden in de Expohal te Hilversum. De dag werd door on geveer 7000 mensen bezocht. Voor de zending werd tijdens die dag een collecte gehouden die f 22.000,op bracht. Het geld is bestemd voor 't zendingswerk van dit kerkgenoot schap, dat bedreven wordt in Nige ria en West-Irian (Nieuw-Guinea). De samenwerking tussen de Her vormde en Gereformeerde zending wordt niet alleen hier in Nederland, maar ook in Indonesië steeds nau wer. Gezamenlijk besloten de beide zendingen gelden beschikbaar te stellen voor de restauratie van de Theologische Hogeschool in Djokja karta, die vooral door de kerken van Midden- en Oost-Java gedragen wordt. Beide stelden ook docenten voor deze Hogeschool beschikbaar. Eveneens werd besloten gezamen lijk het geld te geven voor de bouw van een Theologische Hogeschool in Djakarta en de Theologische school op Timor, die van de kerken op Ti- mor en Sumba zal uitgaan. Beide zendingen zijn betrokken bij de Theologische Hogeschool in Dja karta en de Theologische School in Sukarnopura, waarvoor de Hervorm de zending het salaris van een Indo nesisch docent beschikbaar stelt. Binnenkort zullen beide zendingen ook betrokken zijn bij de opleiding van evangelisten op Sumatra's oost kust, zowel financieel als door het beschikbaar stellen van een docent. Hetzelfde geldt voor de Christelijke Universiteit en lerarenacademie in Salatiga. Tenslotte zijn beide als sinds ja ren betrokken bij de uitgeverij van Christelijke lectuur van de Raad van Kerken in Indonesië en bij het Zen dingswerk in Zuidwest-Celebes, uit welk werk vorig jaar een kleine zelf standige kerk is ontstaan. Wij willen aan dit alles hier geen beschouwing vastknopen. We willen alleen maar constateren, dat men zich in Oegst- geest en Baarn over deze ontwikke ling ten zeerste verheugt. Aldus la zen we in „Kerknieuws". „Ja, dat mag wel een wonder he ten", schrijft ds. J. v. d. Haar te Achterberg, in zijn „Kerkblad", „die trouw in het kerkgaan bij jong en oud; en ook die trouw in het geven. Ook de gezinnen die het huisbezoek van de ouderlingen ontvangen verdie nen een pluim." Na deze opmerkin gen somt de predikant een aantal giften op tot een totaal van 82,50. Hedenavond wordt in gebouw „Re- hoboth" in Leersum een gemeente avond van de Hervormde Kerk ge houden, die om 20 uur begint. De predikant noemt deze in het „Kerk blad" „belangrijk". Sinds vorige week zaterdag is er in Leersum eén Instuif, die onder auspiciën van de plaatselijke kerken iedere week gehouden zal worden in een lokaal bij de gereformeerde kerk. Vooraf is over deze avonden overleg geweest tussen de jeugdra den en -commissies. Ds. F. Mallan staat samen met ds. J Pannekoek te Terneuzen op De dames Henijnekamt en Van Laar hebben de plaats ingenomen van de Achterbergse organist, de heer Van Voorthuizen, die na 40 jaar de orgelbank verlaten heeft. De Gereformeerde Zendingsbond (N.H.) heeft in 1967 reeds voor een bedrag van f 250.000,- aan rupiaha naar Indonesië gestuurd, voor het werk onder de Toradja's. Men heeft de toezegging gedaan, dat nog eens zo'n bedrag naar Indonesië gestuurd zou worden, terwijl ook hulp ver leend moet worden aar de Theologi sche School van de Toradjahkerk. De heer J. Huibers is gekozen tot notabel van de Nederlandse Her vormde Kerk te Veenendaal. Hij be haalde 49 stemmen, terwijl zijn twee medekandidaten elk 13 stem men op zich verenigden. Per 1 september zullen een aantal ambtsdragers van de Gereformeerde Kerk te Veenendaal als zodanig af treden. Het zijn de ouderlingen A. Augustijn, L. Brederveld, H. van Domselaar, A. de Koning en R. Frummel, en de diaken H. Anbeek en A. W. Bos. We berichtten reeds, dat de ker- keraad van de Vrijgemaakte Gere formeerde Kerk te Oegstgeest het verzoek van de classis om ds. R. Brands (één der ondertekenaars van de „Open Brier'te schorsen, naast zich neer heeft gelegd en beroep zal aantekenen. Ds. Brands is echter ook predikant in Valkenburg en de kerkeraad in die plaats heeft hem wel geschorst. Zo ontstaat de situa tie, dat deze predikant in de ene ge meente in de volle bediening is ge laten, terwijl hij in de andere niet meer mag voorgaan. Overigens is dit in dit kerkgenootschap al eerder voorgekomen, nl. bij ds. J. van de Schaft, die door Murmerwoude werd geschorst, maar door Oenkerk werd gehandhaafd. In het bekende blad „Kerknieuws" komt het volgende kadertje voor, dat we graag even doorgeven: „Wanneer u per giro stort komt uw gift thans in aanmerking voor belastingaftrek, thans tot 10 pc» van uw inkomen. Gironummers: Her vormde Zending Oegstgeest 6074, Geref. Zendingsbond (herv) Zeist 28016 en Geref. Zendingscentrum. Baarn, giftenrekening 533000. O De bevelvoerend officieren van het Veenendaalse korps van het Leger des Heils, de heer en mevr. Van der Horst, zijn op tweede pinksterdag bevorderd van kadet-luitenant te luitenant van het Leger des Heils Ds. A. J. Wijnmalen uit Maartens dijk (Utr.) die een toezegging van beroep in Opheusden ontvangen heeft zal op dinsdag 23 mei om 19.30 uur voorgaan in het kerkgebouw der Nederlandse hervormde kerk aldaar. De dienst is bedoeld als gelegenheid om wederzijds kennis te maken.

De Vallei | 1967 | | pagina 3