MARINE stuurt dit najaar 1000 man eerder naar huis Belastingen brachten 14% meer op Ook advocaat in beroep tegen nieuw vonnis Van der Lubbe HOFNAR Motivering per brief voor mr. Van Hall Felle kritiek van NVV op werkloosheid liet zich niet lokken Aller ogen zijn gericht op. Dwangmethoden BOUQUET Meer stroomlijndoor vermindering van aantal dienstvakken tot 31 Geen algehele verkorting van diensttijd Eeuwenoude molen in de as gelegd oude... of jonge... klare is toch maar fe ware! Monument' voor mgr. Bekkers hofnar producten uitsluitend T4e4Af Urenlange jacht in Limburgs dorp Premier verhuisd naar Catshuis Koningin opent Beneluxtunnel TOELOOP GEEN VERSCHIL Landbouwvergiften worden beperkt GOEDE BASIS KERN ONDERZEEËR „DEMONSTRATIES" ONTSLAGEN ALS BURGEMEESTER WACHTGELD m. GRIMASSEN Partijvernieuwing Spelling-nonsens VRIJDAG 19 MEI 1967 ADVERTENTIE (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De Koninklijke Marine zal dit najaar ongeveer duizend dienstplichtigen van de zeemacht enkele maanden eerder met groot verlof sturen. Bovendien zal zoals uit de komende defensienota zal blijken de struc tuur van de dienstvakken op de helling worden gezet. In de praktijk betekent dat een geleidelijke vermindering van het aantal dienstvakken, dat nu 57 be draagt tot 31. Deze vermindering gaat echter niet gepaard met het afstoten van marinepersoneel. Veeleer moet de verandering worden uigelegd als een middel om de marine nog meer „stroomlijn" te geven. De vlagofficier personeel, cive-admi- raal J. B. M. J. Maas, wijst een alge hele verkorting van de diensttijd bij de marine resoluut van de hand. J. B. M. J. MAAS dan „Vergeet niet", zegt hij op het ministerie aan het Lange Voor hout, „dat onze dienstplichtigen in feite ook vrij willigers zijn. Ze hebben zelfs al lemaal gevraagd om bij de mari ne te komen. Ze staan gewoon te dringen. Nie mand is tegen zijn zin bij de zeemacht. We kunnen meer Jannen krijgen dan we nodig hebben. Waar de diensttijd ver- om zouden we korten?" Er glijdt een fijn lachje over het ge zicht van de al wat grijs in de kuif zijn de vice-admiraal. Hij erkent dat de ma rine de laatste tijd, niet het minst door dat ze in het Amsterdamse Centraal Station van wanten wist, in het kraaie- nest van de belangstelling is komen te staan. „Het gaat gesmeerd bij de marine. De werving loopt goed. Ik kan niet zeg gen of de stunt in het Centraal Station van Amsterdam de toeloop heeft ver sneld. Dat is best mogelijk. Maar laten we nuchter zijn. Als er in maart iets spectaculairs gebeurt kan je in mei daarvan de resultaten nog niet zien. Ik heb het eens aan academi ci gevraagd. Die kwamen tot het in zicht dat soms pas na een jaar een be paalde gebeurtenis voor het personeels bestand merkbare gevolgen heeft". De vice-admiraal wordt weer hele maal ernstig. Zijn oog valt op de Alge mene Rekenkamer aan de overkant. „Laten we wel zijn, als de marine de diensttijd voor dienstplichtigen die nu 21 maanden is zou verkorten, zou ons dat acht miljoen gulden per jaar kosten. We zouden dan meer jongens moeten oproepen om de functies te vul len die eerder openvallen. Als dienstplichtigen en we kun nen op dit ogenblik nog niet precies zeggen wie dat zullen zijn vroeger naar huis worden gestuurd, houdt dat in dat wij hen verder kunnen missen. Dan kunnen ze gaan als ze dat willen. Als ze niet willen mogen ze hun 21 maanden blijven uitdienen". „Bij de marine is het geen schele- ogenspelletje tussen beroeps- en dienst plichtig personeel", aldus de vice-admi raal Maas. „Hoewel de verhouding drie op één is, geldt bij ons het wachtwoord „Samen uit, samen thuis". Er is btf de marine voor zover ik weet ook geen en kele schepeling lid van de Vereniging voor dienstplichtige militairen. Ik vind dat een compliment voor ons bedrijf. De jongens hebben blijkbaar geen be hoefte aan een vereniging. Ik heb niets tegen die nieuwe club. Alle mededelingen van de VVDM wor den in onze kazernes en op onze sche- v Van onze correspondent TEGELEN Een felle brand heeft gisternacht de Holtmühle in Tegelen in de as gelegd. De brandweer is drie uur tevergeefs bezig geweest om het ge bouw, dat uit het begin van de acht tiende eeuw dateert en op de lijst van Monumentenzorg staat, te behouden. Na gediend te hebben als watermo len en houtzagerij werd de Holtmühle vorige week door de gemeente Tegelen tegen een symbolische prijs van één gulden aan een antiquair verkocht. g Van onze correspondent ASSEN De minister van land bouw ir. P. Lardinois heeft in Assen gezegd, dat bepaalde landbouwvergif ten zullen worden verboden. De mi nister die sprak op een vergadering van het Drents Landbouw Ge nootschap, zei dat veel vogelsterfte voortkomt uit het gebruik van land bouwvergiften. De vergiften die verboden zullen worden zijn: aldrin, dieldrin en hep- tachloor. Ir. Lardinois zei dat er ande re goede bestrijdingsmiddelen voor zaaizaden in de handel zijn. De minister van landbouw deelde te vens mee, dat nog deze week de gren zen van Italië open zullen gaan voor de export van kalfsvlees. Het gaat om een proefperiode zodat nog niet kan worden gezegd, hoeveel dieren mogen worden ingevoerd en voor hoelang. pen netjes opgehangen. Ik zou voor de zeemiliciens, ,de dienstplichtigen dus, veel meer zien in een onderafdeling van de vereniging voor beroepsperso- neel. De Koninklijke Marine wil meevaren op de golven van de moderne tijd. Ver ouderde tradities worden overboord ge gooid. Eén daarvan: de commandant zeemacht Nederland schout bij nacht jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet, zond, toen hij zijn functie aanvaardde, de marineschildwacht weg die zijn huis bewaakte. Aan een man die alleen eer bewijzen brengt, heeft de zeemacht niets, redeneerde hij. „De marine is enkele jaren geleden enthousiast aan het leerlingenstelsel be gonnen", zegt de vlagofficier perso neel. „Na het mikken van de pikbroek in het ruime sop is het takenboek ter hand genomen. Dat nemen de jongens na acht weken militaire vorming en een dosis theorie fluitend mee aan boord. Op het schip krijgen ze dan een jaar gelegenheid om onder leiding van een leermeester dat takenboek vol te maken. Doen ze dat goed dan worden ze bevorderd. Zo kweken we vaklui bij de marine. Vice-admiraal Maas is trots op zijn wapen: „Vijfentachtig procent van de genen die vorig jaar bij de marine kwa men, is gediplomeerd (tegen zeventig procent in 1965). Van die 85 procent heeft bijna twintig procent m.u.l.o. of een gelijkwaardige opleiding. De jon gens hebben dus een goede basis en zij hebben een fraai vooruitzicht: de sche pelingen kunnen straks de dienst uit met een diploma dat in de meeste ge vallen in de burgermaatschappij wordt aanvaard. De beroeps hebben dan ook geen haast om weg te komen. Ze zingen hun 6 jaar uit en zijn maatschappelijk ge wapend. Als ze bijtekenen kunnen ze dat sinds kort voor eenmaal vier jaar, tot vier keer toe. In het eerste geval DEN HAAG De belastingen heb ben in het eerste kwartaal van dit jaar f4,32 miljard opgebracht. Dat be tekent een stijging van bijna veertien procent vergeleken met vorig jaar, toen de fiscus f3,78 miljard binnen bracht. De loonbelasting heeft in deze periode van drie maanden het miljard overschreden. Zij lag 33 pet. boven de loonbelasting van hetzelfde tijdvak van 1966. Ook de inkomstenbelasting vertoont een krachtige stijging. Zij bedroeg f971 miljoen tegen f726 miljoen vorig jaar. Een juiste vergelijking is hier echter niet mogelijk vanwege de ver schillen in boekingstijdvakken. Een stij ging is evenwel onmiskenbaar. Loon- en inkomstenbelasting samen kwamen in het eerste kwartaal boven de twee miljard gulden en maakten zodoende bijna de helft van de totale ontvang sten uit. Sterk gestegen zijn ook de benzine en olieaccijns, de tabaksaccijns (ruim veertien procent) en de motorrijtuigen belasting die de opmars van de laatste jaren onverdroten voortzet en over het eerste kwartaal f 110 miljoen opbracht tegen f94 miljoen vorig jaar. De omzetbelasting bleef met f 892 miljoen zeven miljoen beneden de ont vangsten van vorig jaar. Ook vergele ken met de raming is zij achtergeble ven en wel met f83 miljoen. De ta riefsverhoging die op 1 juli van kracht wordt, zal deze belastingsoort in het tweede halfjaar verder opvoeren. ADVERTENTIE kleine glaasjes, groot genoegen echter krijgen ze een premie die twee maal zo hoog ligt als bij de andere keu ze. Het systeem van nog eens zes (of drie) jaar bijtekenen heeft de marine verlaten". Zonder de Jannen in de watten te leg gen heeft de marine ook het leefkli maat van de militairen verbeterd: de accommodatie heeft een fraaier aan zien gekregen, de Jannen kregen lees lampjes op bed, eigen schrijftafels in de kamers zodat ze niet meer naar de kantine hoeven te lopen, keuzemenu's werden ingevoerd en er is de mogelijk heid om 's avonds nog een koude hop te eten. Admiraal Maas: „Het bierver- bruik is met dat laatste gehalveerd". De marine is een bedrijf dat volledig in de greep van de techniek is geko men. Admiraal Maas: „We zullen onze eisen steeds hoger moeten stellen om dat de technische ontwikkeling dat vraagt. Nu al worden marinemensen opgeleid en klaargestoomd voor taken op de kernonderzeeër die, naar de ma rine hoopt, in de jaren zeventig in de vaart zal worden gebracht. Die kernonderzeeër vraagt een be manning van pakweg zeventig koppen, maar ook buiten het schip zal in een nucleaire sfeer moeten worden gedacht en gewerkt. Ook als de kernonderzeeër er niet zou komen is de kennis niet weg. Vervangende schepen zullen toch ook met op atoomkracht afgestemde at tributen zijn uitgerust". Van onze correspondent BONN Niet alleen de Westberlijn- se procureur-generaal, maar ook £e advocaat van de Amsterdammer J. M. van der Lubbe gaat in hoger beroep tegen de uitspraak, waarbij het dood vonnis van 1933 tegen wijlen Marinus van der Lubbe postuum werd veran derd in acht jaar tuchthuis. Zowel de advocaat, dr. A. Brandt, als de procureur-generaal, Hans Gün- ther verlangt algehele opheffing van de tegen Marinus van der Lubbe uitge sproken straffen. Zij gaan daarbij ech ter uit van geheel verschillende argu mentaties. Dr. Brandt is van oordeel, dat Van der Lubbe de Rijksdagbrand van 1933 niet heeft gesticht, maar door de nazi's was verdoofd en in het brandende ge bouw neergezet om later als zondebok te worden gebruikt. De procureur-generaal daarentegen verdedigt de opvatting dat Van der Lubbe de brand inderdaad heeft gesticht, maar daarmee een verdienste lijke daad van verzet tegen Hitier heeft verricht, zodat van strafbare schuld geen sprake kan zijn. Dr Brandt, de Westberlijnse advo caat die optreedt namens de Amster damse stiefbroer van wijlen Marinus van der Lubbe, zal dezer dagen zijn bezwaarschrift indienen tegen de woensdag gepubliceerde uitspraak van het Westberlijnse gerechtshof. Dr. Brandt zei ons gisteren: „Ik ben ver heugd over de intrekking van het doodvonnis, maar ik kan mij niet ver enigen met het opleggen van acht jaar tuchthuis. Het is toch zonderling dat het gerechtshof niet van deze vervan gende straf heeft afgezien. De wereldo- opinie zal dit niet kunnen begrijpen. „Het is altijd al duidelijk geweest dat Van der Lubbe nooit in zijn eentje het enorme Rijksdaggebouw in brand heeft kunnen steken. Ik kan zo nodig bewijzen dat hij door de nazi's mét behulp van verdovende middelen en andere dwangmethoden tot een willoos werktuig is gemaakt en in het Rijksdaggebouw is neergezet terwijl de nazi's de brand zelf stichtten. Van der Lubbe is dus onschuldig. „Zijn onschuld zal ik echter niet be hoeven te bewijzen, want in mijn be zwaarschrift zal ik bovendien aanto nen dat het in strijd is met de wet om na postume opheffing van een dood vonnis tegen iemand die is geëxecu teerd toch nog een andere, vervan gende straf op te leggen. Op die gron den zal ik volledige opheffing van de straffen vorderen. Overeenkomstig het Westduitse straf procesrecht zullen de bezwaarschriften van dr. Brandt en procureur-generaal Günther worden behandeld in afzon derlijke, zij het parallel lopende pro cessen. DEN BOSCH Een initiatiefcom- mité, dat vorig jaar kort na het overlij den van mgr. Bekkers werd opgericht, heeft gisteren plannen ontvouwd voor een „monument" ter gedachtenis aan de overleden bisschop. Het comité heeft in gedachten. Öe stichting van een „Mgr. Bek kershuis", een soort trefpunt waar mensen en groepen elkaar kunnen tref fen en leren kennen; De stichting van een vakantiete huis voor zwakzinnige kinderen, die noodgedwongen thuis moeten worden verpleegd. Het initiatiefcomité meent dat deze projecten het beste eerbewijs vormen aan mgr. Bekkers. Uit de samenstelling van het initia tiefcomité blijkt al dat niet wordt ge dacht aan een specifiek rooms katho liek project. Behalve ds. Van den Akker maakt ook de gereformeerde studenten predikant in Eindhoven, ds. A. T. Besselaar, deel uit van het comité. bond van Vakverenigingen heeft gis teren in Utrecht fel geprotesteerd te gen het uitblijven van stimulerende (regerings)-maatregelen ter verbete ring van de werkgelegenheid. Het aan tal werklozen ligt nu al 40.000 boven dat van een jaar geleden en dit doet volgens het verbond het ergste vrezen voor de komende winter. Voorzitter A. H. Kloon van het N V.V. oordeelde: „Onze deviezenreser ve van negen miljard gulden is ruim voldoende voor activerende maatrege len". Voorzitter A. Buys van de Algemene Nederlandse Bouwbedrijfsbond: „De re gering begint het langzamerhand nor maal te vinden dat er 25.000 werkloze bouwvakarbeiders rondlopen". Voorzitter Th. de Jong van de tex- tielbond De Eendracht: „Als er niet snel maatregelen worden genomen dan zullen de komende maanden 5000 mensen in de Tilburgse wolindustrie hun baan kwyt raken." De heer De Jong vreest een verdub beling of verdrievoudiging van de werkloosheid in de textielindustrie, ten zij de regering snel te hulp komt. „Ve le rapporten en telegrammen liggen nu al in Den Haag. We heben er al bijna drie ministers mee versleten." „Het tijdstip nadert dat de vakbewe ging de arbeiders op straat moet halen om de regering door demonstraties tot handelen te dwingen", zo riep hij zijn collega's-hoofdbestuurders toe, die in de Domstad het jaarverslag van het N.V.V. kwamen goedkeuren. Het N.V.V. overweegt een demonstra tief congres te houden over de werkge legenheid in ons land. Het besluit daar toe hangt af van het verloop van het Tweede-Kamerdebat over deze kwestie. De drie vakcentrales zullen binnen kort zelf met plannen komen die de werkgelegenheid in ons land moeten stimuleren. Zij willen gezien de situ atie niet langer wachten op het ant woord van de Sociaal - Economische Raad. Uitgangspunt zal zijn een Raad voor de werkgelegenheid, waarin over heid, werkgevers en werknemers zijn vertegenwoordigd. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM De burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, heeft van de minister van Binnenlandse Zaken de volgende motivering van zyn ontslag ontvangen: „De regering heeft besloten u uit uw ambt te ontheffen, aangezien de toene mende moeilijkheden b(j het beteugelen van ordeverstoringen en de kritiek, die daardoor ontstond op de leiding van de politie, het vertrouwen in de gezags- handhaving door u als burgemeester in hoge mate hebben aangetast. „De gegevens welke terzake in het eerste interimrapport van de commis- sie-Enschedé voorkwamen, zjjn in het licht van wat er later gebeurd is, zo bezwarend voor uw positie als burge meester, dat ontheffing uit uw functie onontkoombaar was. Het tekort aan vertrouwen bij de re gering is zodanig acuut, dat het, met het oog op de belangen van de gemeente Amsterdam, niet verantwoord zou zijn geweest een door u na publikatie van het eerste en ook van het tweede inte rimrapport van voornoemde commissie in uitzicht gestelde verzoek van onthef fing uit uw ambt af te wachten". Voor burgemeester Van Hall wordt een speciale regeling getroffen voor zijn wachtgeld. Hij valt niet onder de rijks- Van onze correspondent VENLO Bjj kasteel Waterloo zit een grote aap aan de rjjksweg. „Zoiets is me nog nooit overkomen" meldde een ietwat onthutste automobilist gis teren even voor twaalf rur bjj de politie in het Limburgse Reuver. De wacht meesters Van Gaal en Spa dachten aan een grap. „De man was echter zo opge wonden dat we toch maar eens pools hoogte gingen nemen", vertelde gister avond wachtmeester Van Gaal. Het was half zes eer ze naar het bureau van de Rijkspolitie in Reuver teruggingen. Met de aap. Wachtmeester Van Gaal had het dier na een urenlange achtervolging door de bossen rondom het kasteel-restaurant overmeesterd. In een hok van dieren park Heiderust in Horn wacht de don kerbruine 68 centimeter hoge baviaan nu op zijn (gisteravond nog onbekende) eigenaar. Om half twee staakte wachtmeester De aap zocht op zijn vlucht een stevige boom uit. Van Gaal de achtervolging, omdat een verkeersongeluk in de buurt zijn aan dacht vroeg. Twee uur later nam hij opnieuw aan de jacht deel. Zijn collega en een handvol voorbijgangers hadden al die tijd tevergeefs op de baviaan ge jaagd. Zelfs de als lokaas kwistig rond gestrooide Deventer Koek liet de aap onaangeroerd. Hij verkoos zijn plaats hoog in de bomen en keerde steeds terug naar de rijksweg om grimassen te maken tegen 't voorbijsnorrende verkeer. De aap werd ten langen leste de strijd moe en waag de een uitval naar een van zijn be lagers. „Hrj was wel een meter lang toen hij zo helemaal gestreekt op me afkwam slingeren", wees wachtmeester Van Gaal met beide armen aan. „Ik ging niet opzij en greep het beest, net toen hij wilde bijten, bij de kop vast. Het lukte me die kop in een houd greep onder mijn arm te draaien. Ande ren hebben toen de poten bijeengebon den". regeling voor ambtenaren. Volgens ar tikel 9 van het besluit rechtspositie regeling van burgemeesters, maakt de Kroon uit welk bedrag mr. Van Hall zal ontvangen tot zijn pensioen en daarna. Hierover zal de regering maandag mede delingen doen tijdens de debatten in de Tweede Kamer. De vroegere hoofdcommissaris is het allerminst eens met de conclusies, die de ministers van Binnenlandse Zaken en v n Justitie hebben getrokken uit het eerste interimrapport van de commissie- Enschedé. „Een totaal verkeerde conclusie, die ik o.a. in de bladen heb gelezen, is, dat men het doet voorkomen, alsof ik als hoofdcommissaris geen constructieve maatregelen zou hebben genomen op de avond van de 13e juni en op de ochtend van de 14e, doch in plaats daarvan maar apatisch en besluiteloos in de kamer van de burgemeester zou hebben geze ten. Dit is een pertinente onjuistheid. Ik had mijn maatregelen wel degelijk ge nomen". In een vraaggesprek met de Haagse Post verklaart mr. Van Hall waarom hoofdcommissaris Van der Molen is ont slagen wegens incompatibilité d'humeur. Zou hij op andere gronden zijn ontslagen, dan zou hij slechts een klein wachtgeld hebben gekregen. „Bij een ontslag op grond van artikel 122 krijgt hij vol salaris tot de pensioengerechtigde leef tijd". Mr. Van Hall vertelt er b(j dat dit nooit rondverteld mocht worden, omdat anders het ministerie van Financiën be zwaar zou maken. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister-president De Jong is gisteren toch nog verhuisd naar het Catshuis in de Haagse Adriaan Goekooplaan. Dezer dagen zal hij de huur opzeggen van het koetshuis van paleis Huis ten Bosch. De heer De Jong die direct nadat hij minister-president was geworden, niet wilde besluiten of hij zou verhuizen, vindt nu dat het koetshuis voor zijn huishouden en werk minder geschikt is. Tevens meent hij dat het onjuist is het Catshuis, waaraan zoveel geld be steed is, langer leeg te laten staan. De huishoudelijke hulp die zijn echtgenote in het Catshuis krijgt, vindt hij van groot belang. Van een onzer verslaggevers VLAARDINGEN Voor de eerste en de laatste keer zullen voetgangers op zaterdag 3 juni in de gelegenheid zijn een wandeling te maken door de Beneluxtunnel, de eerste sterk geau tomatiseerde toltunnel van ons land. Twee dagen later, op de avond van maandag 5 juni, zal deze pure snelweg onder de Waterweg voor het wegver keer worden opengesteld. Koningin Ju liana zal om half zeven als eerste na de officiële opening een rit maken. Twintig minuten later zal de vorstin van Pernis uit de laatste afvaart mee maken van het antieke wagenveer, dat jarenlang een dienst op Vlaardingen heeft onderhouden. Vanaf dat moment zal de pont alleen nog maar voetgan gers en fietsers overzetten, totdat het veer op 1 januari 1968 voorgoed uit de vaart wordt genomen. In Vlaardingen werd gisteren de ver wachting uitgesproken dat de maxima le capaciteit van de Beneluxtunnel zestigduizend voertuigen per etmaal niet voor 1980 zal zijn bereikt. Bij de ze voorspelling is er rekening mee ge houden dat het verkeer tussen de oe vers van de Nieuwe Maas en de Water weg tegen die tijd nog beter zal zijn gespreid, vooral door het gereedkomen van de Blankenburgtunnel tussen Vlaardingen en Maassluis. De capaciteit van de Beneluxtunnel kan zo nodig worden vergroot door de aanleg van een tweede buis naast de bestaande. Bovendien is even ten oosten van de Peneluxtunnel op beide oevers ruimte gereserveerd voor een spoortunnel. T")e werkgroep van christen-radica- len, die zich aan politiek Neder land heeft voorgesteld, wordt gedreven door gedachten, die ongetwijfeld ook bij vele andere christelijke kiezers le ven, aldus „De Volkskrant" (r.k.). De groep constateert terecht, dat wij na de laatste verkiezingen opnieuw een kabinet hebben gekregen, waarop de kiezers geen enkele invloed konden uit oefenen. „De werkgroep van christen-ra dicalen wil dat er bi' de volgende verkiezingen een combinatie van progressieve partijen aan de start komt. De kiezers kunnen dan we ten, dat als die combinatie de meerderheid krijgt, zij ook zal gaan regeren. Een dergelijke com binatie zou ook moeten aangeven wie zij als premier wenst en wie er verder in haar kabinet zit ting zullen nemen. Wij, die al zo lang voor meer duidelijkheid en een duidelijke keuze vooraf ge pleit hebben, zijn uiteraard met dit alles graag eens. Tegen het plan van D'66 om de premier di rect door de kiezers te laten aan wijzen, hebben wij als bezwaar aangevoerd, dat er niets mee wordt opgelost, als er ook niet tegelijk een meerderheid is waarop een dergelijke rechtstreeks gekozen premier kan steunen. In de opzet van de werkgroep wellicht heeft men zich hierbij geïnspireerd op soortgelijke gedachten van oud-mi nister Bogaers krijgt men het een en het ander: de combinatie met een gezamenlijk program, plus de kandidaten voor het daarbij be horende regeringsteam. Voor een keuzemogelijkheid zou het nodig zijn, dat naast de progressieve combinatie ook een andersoortige combinatie van meer behouden ka rakter aantreedt. Maar ook aan de progressieve kant, dat moeten we wel voor ogen blijven houden, is men er nog lang niet. Bij alle ge dachten, die onderwijl over partij vernieuwing zijn geuit, is al wel duidelijk geworden, dat de idee van een grote progressieve partij voor hands moeilijk te verwezenlijken zal zijn. De socialistische kiezers zitten aan hun eigen sfeer vast, voor de christelijke progressieve kiezers geldt in meer of mindere mate, hetzelfde. Daarom lijkt het verstandig dat de christenradica len ervan uitgaan, dat men voorlo pig niet verder moet gaan dan een combinatie van progressieve partij en. Ook daarmee is echter nog lang niet alles gezegd. Hoe „radi caal" moet een gezamenlijk pro gram zijn om de PvdA mee te krijgen? Hoe staat Nieuw Links in de PvdA daar tegenover? En wat de christelijke partijen betreft zou het in deze opzet onvermijdelijk zijn, dat een meer behoudend deel hoe groot dat zou zijn kan voor lopig niemand weten zich gaat afscheiden." „Burgerrecht" (rechts-rad.) heeft geen goed woord over voor de nieuw ste voorstellen inzake de spelling van de Nederlandse taal. De nieuwe spel ling, zoals deze thans wordt aange diend, verdient deze naam niet. Het gaat hier immers alleen maar om een nieuwe woordenlijst, die betrekking heeft op woorden, die in onze taal uit andere talen zijn overgenomen. De spelling daarvan een vernederland ste versie gebeurt niet in de laatste plaats vanwege een beoogde harmonie met de taal van het met ons bevrien de Vlamingenvolk. „Dit streven kan alleen maar als nonsens worden gekwalificeerd. Niemand kan werkelijk behoefte hebben aan een harmonisatie tus sen twee cultuurgebieden, die nau welijks contact met elkaar onder houden, de Benelux ten spijt. Maar bovendien maakt men een grote vergissing als men Nederlands en Vlaams op dezelfde leest wil schoeien. Elke taalkenner zal de grote differentie tussen beide talen onmiddellijk herkennen en aanvaar den. Zo min als het Nederlands vervlaamst moet worden, moet het Vlaams worden vernederlandst. Wat ons nu door de desbetreffen de commissie ter adhesie wordt voorgelegd, is niets anders dan het meest onvervalste produkt van het streven naar de meest laag-bij-de- grondse communicatie. Blijkbaar moeten we de massa nog meer te gemoetkomen dan we nu al doen. We moeten bepaalde woorden waarbij we hun herkomst vergeten gaan schrijven zoals de sjouwer man ze pleegt uit te spreken. Want aan de gewone man moet alles ge makkelijk worden gemaakt. Weten schap en traditie mogen daarbij in hun hemd worden gezet. Dat maakt niets uit. De auto moet oto worden en om eerlijk te zijn, dit is nu een woord dat een dergelijke degrada tie wel verdient nu de oto het sta tussymbool van de lagere standen is geworden. Tot de grootste opgaven der let terkunde behoort het gebruikmaken van het enorme taaireservoir, dat haar ter beschikking staat. De letter kunde moet niet alleen bepaalde woorden en uitdrukkingen in de circulatie houden, ze moet ook dur ven teruggrijpen naar het verleden en in onbruik geraakte taaiuitdruk kingen opnieuw in omgang trach ten te brengen. Een schrijver als Bordewijk maar er zijn ook an deren heeft daartoe in hoge ma te bijgedragen. Hij heeft talloze in onbruik geraakte beelden'tot nieuw leven gewekt op de meest schilder achtige wijze. Hij is er op schame le wijze voor beloond, omdat slechts weinigen zijn boeken lezen. Terwijl in onze tijd de betekenis der „cultuur" van de meest ver scheidene propagandistische torens wordt geblazen, wordt in de prak tijk het taalbezit verder ontluisterd, totdat we zo ver komen dat we weer met elkaar verkeren met be hulp van onomatopeeën." ADVERTENTIE

De Vallei | 1967 | | pagina 6