Verworvenheden dreigen verloren te gaan Voorstellen vonden geen weerklank LUCHTIGE FILMVOORSTELLING Vele arrestaties na betoging in Hongkong Samenzwering tegen de Sjah SPOCK BEK De toekomst van Pompidou MS N.P.D. wil forse schade vergoeding ALLEMAAL IJS? Kranten vragen opheffing van censuur in Griekenland Stijging aantal katholieken in Ver. Staten Bankloper in Nice beroofd Prij zen van Ford zullen stijgen JOURNALIST VEROORDEELD IN Z.-AFRIKA Manders bouwt geen hotel op Aruba PERZEN IN WEST-DLITSLAND BERAMEN AANSLAG Duitsers stoppen boringen in de Noordzee KROMMENIE VINYLK^ Nederlandse dag op de Expo A ONDING DIALOOG VAAG helpt altijd Verloofde van Deense prinses veroordeeld op elk doosje theebuiltjes van 20 stuks Volgend jaar Franse waterstofbom ANONIEME TIP VAKKUNDIG Gezinsinkomen in Rusland gemiddeld f 870,per maand OLIFANT MAAKT GOUD Staking uit protest tegen loonsverlaging Zo fijn...zo lekker r VRIJDAG 19 MEI 1967 POVERE SOCIALE EEG-POLITIEK BRUSSEL August Cool, voorzitter van het Belgische Christelijke Vak verbond, heeft zich fel gekeerd tegen het gebrek aan sociale integratie in de Europese Gemeenschap. In een rede op een lunchbijeenkomst van Christe lijke bedrijfsleiders en kaderpersoneel te Brussel verklaarde hij, dat slechte wil van politici en gebrek aan enthousiasme van werkgevers de oorzaak rijn van povere resultaten op het gebied van de sociale politiek in de EEG. j.. V<s "cr.SÊSSjSgSES:. ISPlPr *- Neurenbergse affaire Van onze correspondent BONN Drie- tot vierhonderddui zend mark schadevergoeding gaat de rechts-radicale Nationaldemokratische Partei Deutschlands eisen, die onlangs tezamen kwam in Neurenberg, maar haar partijcongres niet kon houden, omdat de gemeente de deuren van de reeds gehuurde vergaderzaal op slot hield. De maatschappij, die de Neuren- bergse jaarbeurshal exploiteert, annu leerde op het laatste moment het huur contract. In deze maatschappij heeft de stad Neurenberg de meerderheid der aandelen. Een rechtbank besliste in kort geding dat de hal geopend moest worden voor de nationaal-demo- craten, maar de stad liet desondanks de neo-nazi's voor de deur staan en betaalde liever de door de rechter be paalde dwangsom van tienduizend mark. De N.P.D. zou nu bovendien een ci viele vordering indienen van drie- tot vierhonderdduizend mark voor de orga nisatiekosten van het congres, de reiskosten van enkele duizenden con gresgangers, en de gemiste opbrengst van de op een partijcongres gebruike lijke geldinzamelingen. bsos n»»a -M'- ATHENE De hoofdredacteuren van zes Atheense dagbladen hebben de militaire regering gevraagd de censuur op de Griekse pers op te hef fen. Een woordvoerder van de kranten heeft gisteren verklaard, dat een brief naar Premier Constantine Kolias ls gezonden, waarin gevraagd werd dat de regering de kranten vrij mo gen laten in wat zij schrijven. De re gering heeft tot dusver nog niet op deze brief geantwoord. Sinds de machtsoverneming door het leger op 21 april staat de Griekse pers onder strenge censuur. Uit gaand nieuws wordt echter niet ge censureerd en buitenlandse bladen zijn vrij verkrijgbaar. Als gevojg van de staatsgreep heb ben zes van de 13 in Athene verschij nende Griekse kranten hun uitgave gestaakt. Twee van de zes behoorden tot de linkse EDA-partij. De oplage van de kranten is sterk gedaald en verschillende zouden in ernstige financiële moeilijkheden drei gen te komen. De lezers stellen klaarblijkelijk geen belang in de met officiële regeringscommuniqués ge vulde kranten. Sommige kranten zijn weer begonnen met hoofdartikelen van de eigen redactie, maar kritiek op het militaire regime is nog ner gens opgemerkt. Eerder deze week heeft de minis ter van Binnenlandse Zaken Patakos gezegd, dat hij de junta heeft voorge steld de censuur op te heffen, maar dat deze hier niet akkoord mee is ge gaan. NEW YORK Het aantal rooms- katholieken in de Verenigde Staten is tot bijna 47 miljoen gestegen; dat is tot ruim 23 procent van de totale be volking. In de afgelopen 10 jaar is het totale aantal katholieken in de V.S. met 12 miljoen toegenomen. Het huidige totaal van 46.864.910 is In vergelijking met 12 maanden te voren 618.735 hoger, aldus het officiële katholieke handboek. De medezeggenschap die de vak bonden zich nationaal moeizaam heb ben verworven, dreigt op Europees niveau verloren te gaan, aldus Cool, en in feite een terugkeer op te leve ren naar negentiende eeuwse verhou dingen in het sociale verkeer. Als we niet in staat zijn sociale in tegratie tot stand te brengen in sa menwerking met regeringen en werkgevers, zo voegde hij hieraan toe, bouwt men aan een Europa dat niet de steun van de arbeiders zal kunnen krijgen en zo'n Europa zou een onding zijn. De kritiek van Cool sluit aan bij bij bezwaren die ook in Nederlandse vakbondskringen herhaaldelijk tegen het gebrek aan sociale ontwikkeling in de Europese gemeenschap wordt geuit. De Belgische vakbondsleider be toogde, dat er een dialoog met de werkgevers was voorgesteld, aller eerst om een inventaris op te maken van wat op sociaal gebied in de zes gemeenschapslanden bestaat, teneinde in een tweede fase te kunnen streven naar harmonisatie en in een slotfase naar Europese kaderconventies. Die voorstellen hebben echter geen weerklank gevonden, terwijl de pro blemen toch dringend zijn. Fusies van ondernemingen, van financiële groepen en spoedig ook oprichting van Europese ondernemingen zullen het ontstaan van „Europese" werk gevers tot gevolg hebben, doch zonder voorafgaand akkoord van de zes rege ringen, aldus de Belgische vakbonds leider. Europese sociale structuur. De conferentie van ministers van Sociale Zaken in de EEG, die vorig jaar december in Brussel is gehou den op initiatief van de Nederlandse minister Veldkamp, heeft alleen maar geleid tot vage beloften, ter wijl de EEG-commissie goeddeels werd uitgeschakeld aangezien zij niets meer mag ondernemen zonder voorafgaand akkoord van de zes re geringen, aldus de Belgische vak bondsleider. <10 uWÏÏ»H?fV J oüjII ADVERTENTIE K2r NICE (AFP) Vier mannen hebben gisteren in Nice een bankloper van een miljoen francs beroofd. Volgens ooggetuigen duurde de overval nog geen minuut. Een geblindeerde auto met drie be wakers stopte bij een plaatselijke bank om geld over te brengen naar de Bank van Frankrijk. Toen een van de lopers uit de bank naar de auto liep kreeg hij een stomp in de maag van een onbekende, die met een tank de ketting doorknipte waarmee een tas met geld aan de pols van de loper was vastgemaakt. De overvaller vluchtte met de buit naar een gereedstaande auto. Zijn af tocht werd gedekt door twee mede plichtigen. Een vierde zat achter het stuur van de auto. HANNOVER Prins Richard von Sayn-Wittgenstein, de 32-jarige verloof de van de Deense prinses Benedikte, is gisteren door een rechtbank in Wals- rode in de Westduitse deelstaat Neder - saksen veroordeeld wegens opzettelijke verkeersovertredingen. Het vonnis luidde: intrekking van de rijbevoegd heid voor een maand en een boete van driehonderd mark. De prins, die eerder was veroor deeld tot een boete van zeshonderd mark en drie maanden ontzegging van de rijbevoegdheid wegens grove on achtzaamheid en verkeerd inhalen, was in beroep gegaan. ADVERTENTIE van £6ct.. voor 86 ct. f K HONGKONG (Reuter) De politie van Hongkong heeft gistermorgen- vroeg 131 betogers gearresteerd, die het uitgaansverbod hadden genegeerd en straatborden omverwerpend door de zakenwijk Kowloon trokken. Na een korte maar felle vechtpartij werden de merendeels jeugdige demonstranten in politie-auto's weggevoerd. Er was gisteren een grote politie macht in Hongkong op de been. Als ge volg daarvan is het na de schermutse lingen in de ochtenduren vrij rustig ge bleven. De sfeer in de stad bleef ech ter gespannen. Tegen het middaguur trok een stoet van achthonderd pro-communistische Chinezen naar het paleis van de Britse gouverneur, Sir David Trench. Zij wil den hem een protest overhandigen te gen de beweerde vervolging van com munistische gezinde Chinezen in Hong kong. Sir David liet zich echter niet zien. Daarop begonnen de Chinezen de muren van het gebouw met anti-Brit se leuzen te beplakken. De politie liet hen rustig begaan. Tijdens de tocht van de groep naar het paleis van de gouverneur heeft zich ook geen enkel incident voorgedaan. In Peking blijft de anti-Britse hetze doorgaan. Ruim honderdduizend Chine zen woonden gisteren een protestbijeen komst bij, waarop ook premier Tsjoe En-lai en de Chinese minister van Bui tenlandse Zaken, Tsjen Ji, aanwezig waren. De minister van openbare vei ligheid, Hsie Foe-tsji hield de protest rede, waarin hij het Britse optreden in Hongkong scherp hekelde. PARIJS De reactor die wordt gebruikt voor de aanmaak van tri tium, een stof die onmisbaar is voor de vervaardiging van de Franse wa terstofbom, is kritisch geworden, zo is in Parijs meegedeeld. De reactor is drie jaar geleden gebouwd in de Zuid franse plaats Marcoule. Verwacht wordt, dat Frankrijk zijn eerste wa terstofbom volgend jaar in het zuiden van de Stille Oceaan tot ontploffing zal brengen. Volgende maand wordt daar een serie proeven gehouden met onder meer de drie „atoomslaghoed jes" die voor het ontsteken van de waterstofbom nodig zijn. DETROIT Ford zal in het najaar de prijzen moeten verhogen. In de aandeelhoudervergadering heeft Henry Ford gezegd dat de kosten van onderzoek, ontwikkeling en pro- duktie, die verband houden met de nieuwe eisén van de regering ovéf luchtverontreiniging en veiligheid, /eer snel stijgen. Daarnaast worden nieuwe eisen van de vakbonden verwacht bij de komende onderhandelingen, welke eveneens tot een belangrijke kostenstij ging zullen leiden. JOHANNESBURG Basil Wil liam Dymond, een journalist van de in Johannesburg verschijnende „Sun day Times", is gisteren tot zes weken gevangenisstraf veroordeeld wegens publikatie van een serie artikelen over neo-nazistische organisaties in 't land. Hij had geweigerd zijn bronnen te noemen. In een van zijn artikelen had Dy mond, die de schuilnaam „Hitch cock" gebruikt, beweert dat Hitiers voormalige plaatsvervanger Martin Bormann van 1965 tot 1966 in Zuid- Afrika had vertoefd. Onlangs hebben zich in Johannes burg gevechten voorgedaan tussen Joodse jongelui en jonge Duitse im migranten, die nationaal-socialisti- sche liederen en leuzen hadden aan geheven. Fraaie beelden waren gisteren in een Weense bioscoop te zien en niet alleen op het doek. De directie had iedereen die in badpak zou verschijnen voor de bijwoning van de première van de film Caprice een gratis toegangs bewijs beloofd. Verscheidene jonge dames hadden de stoute schoenen en verdere kledij uitgetrokken en zorgden op deze wijze voor een luch tige filmpremière. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Amsterdammer Kees Manders heeft afgezien van de bouw van hotel Holland Town op Aru ba. De heer Manders is van oordeel dat de werkelijke kosten aanzienlijk hoger komen te liggen dan indertijd door Nederlandse deskundigen was ver wacht. De heer Manders heeft in het verle den Aruba bezöQft :öm "fcich-M&af He oriënteren over de mogelijkheden van hotelbouw. Bij terugkeer in Nederland toonde hij zich toen bijzonder enthousi ast. (Van een corresponden) BONN De Westduitse politie maakt jacht op samenzweerders, die de sjah van Perzië willen vermoorden wanneer hij eind van deze maand voor een staatsiebezoek naar de Bondsrepubliek komt. De sjah overweegt daarom bij deze reis zijn echtgenote Fara Dibah thuis te laten in Teheran. In verschillende Westduitse steden wonen grote kolonies Perzen, onder wie felle tegenstanders van de sjah. Een groep Perzen onder hen vele studenten beramen nu een aanslag op de monarch en andere demonstra tieve gewelddaden. Twee postpakketjes met springlading zijn al toegestuurd aan de Perzische ambassade in Keulen en aan een Per zische luchtvaartfunctionaris in Frank furt. Doordat de politie een anonieme tip kreeg konden de geadresseerden van te voren worden gewaarschuwd. De pakjes, ter grootte van sigarenkist jes, zouden beslist een dodelijke explo sie hebben opgeleverd, als zij zouder zijn geopend. Nadat over de Westfuitse televisie een waarschuwing was uitgezonden werd in München nog een pakje met een bom opgespoord. In dezelfde stad werd een 33-jarige Pers gearresteerd die daar sinds twee jaar werkte bij n uitgeverij. In zijn huis werd springstof gevonden. In Keulen en München zijn Perzische rechercheurs aangekomen die met de Duitse politie samenwerken. De West duitse politie acht het verontrustend dat het kennelijk niet gaat om indivi duele warhoofden, maar om georgani seerde lieden die vakkundig tijdbom men kunnen maken. BONN De Westduitse boringen naar aardgas en olie in de Duitse Noordzeebodem hebben geen resultaat opgeleverd en zijn na drie jaar gestaakt. In 1964 was met de boringen begonnen door het zogenaamde Noord- zee-consortium, waarin tien West duitse ondernemingen, onder welke Preussag A.G., samenwerken. Er is geboord in elf gebieden, maar exploitabele reserves aan gas of olie zijn niet ontdekt. Het laatst heeft het booreiland Transozean I vergeefs ge peild paar gas, vijftig km ten westejn van Het Westduitse waddeneiland $ylt. Het booreiland is nu verhuurd voor exploratie aan de oostkust van Enge land. ^MSTEREN is de krachtmeting be gonnen tussen he» Franse parle ment en premier Pompidou. Aanlei ding daartoe vormen de volmachten, die de regering het parlement vraagt om zes maanden lang alle sociale en economische maatregelen te nemen, die haar goeddunken. De inzet van de strijd is niet alleen de toekomst van het nieuwe parlement en van de regering- Pompidou zelf. Aan de uitslag van dit gevecht twijfelt niemand. Met een sterk gestegen prestige zal de premier zaterdag het parlementsgebouw verlaten. Hoewel hij de weg van een vrij gemakkelijke over winning heeft gekozen, moet men hem nageven dat hij de moed heeft gehad om zelf he't bepaald niet gemakkelijke parlement uit te dagen. Artikel 38 van de grondwet, de aan leiding tot dit duel, bepaalt, dat het parlement de regering gedurende een bepaalde tijd op een bepaald gebied volmacht kan verlenen om met „ordon- nanties"te regeren. Na afloop van die periode krijgt het parlement de geza menlijke ordonnanties ter goedkeuring voorgelegd. Op parlementair-technisch gebied kan premier Pompidou dus niets verweten worden, maar op tac tisch gebied is hij voor de meesten ech ter te ver gegaan. Vandaar ook de al gemene staking van eergisteren. JJET is duidelijk, dat artikel 38 slechts gehanteerd kan worden in tijden van nood. Al is de toestand in de sociale en economische sector in Frankrijk niet florissant, de noodzaak om deze proberen te wijzigen door mid del van autoritaire maatregelen is be paald niet aanwezig, in tegenstelling tot enkele jaren geleden, toen de rege ring echter het nemen van deze maatre gelen niet nodig achtte. Hoewel het be roep van premier Pompidou op de over weldigende concurrentie bij het weg vallen van de douanegrenzen in de EEG in midden 1968 niet ongegrond is, recht vaardigt het toch dit soort de buitenge wone maatregelen niet. De redenen, waarom hij deze kracht meting gewild heeft, liggen dan ook el ders. Pompidou weet maar al te goed, dat hij in het nieuwe parlement slechts tweehonderd rasechte gaullisten heeft en 287 „andersdenkenden". Van die gaullisten zijn echter 44 volgelingen van de oud-minister van financiën Gis- card d'Estaing, die bereid zijn de poli tiek van De Gaulle slechts te volgen, op bepaalde voorwaarden. Zij zitten dus op de wip. Giscard d'Estaing heeft dit Pompi dou maar al te vaak laten voelen. Voor de premier schuilt het dreigende gevaar daarom niet zozeer in de opposi tie, als wel in Giscard d'Estaing, die hem naar believen kan laten vallen. Daarom heeft Pompidou de kracht meting gezocht op het gebied, waarop de oud-minister van financiën en econo mie op zijn sterkst is en waarop hij in de ogen van het publiek de beste kan sen maakt. Giscard moest dus kiezen of delen. Hij heeft gekozen en laten weten, dat hij niet zal stemmen voor de mo tie van wantrouwen, die de communis ten en de federatie van Mitterrand zul len indienen, en die tenminste 244 stemmen moet krijgen om te worden aangenomen. Zonder de hulp van Gis card d'Estaing is dat niet mogelijk. rvE oud-minister durft namelijk een crisis op het ogenblik niet aan. Hij weet, dat als de regering ten val ge bracht wordt, nieuwe verkiezingen wor den uitgeschreven, waarbij hij niet meer de steun zal krijgen van de gaullisten. Dat zou de ondergang van zijn partij betekenen. Met deze overwinning bereikt Pom pidou een tweeledig doel: 1. Hij wist daarmee de voor hem vrij ongunstige resultaten van de laatste uit en veroordeelt daarmee de oppositie tot hetzelfde machteloze tegenstribbelen van de laatste nggen jaar; 2. Hij muilkorft daarmee het parle ment gedurende tenminste een jaar. Als gevolg van het winterreces kan de regering namelijk pas in het voor jaar 1968 verantwoording afleggen aan het parlement over de bij decreet ge nomen maatregelen op sociaal en eco nomisch gebied. Volgens de grondwet dient de begroting 1968 echter voor het begin van het winterreces te zijn aange nomen. Is dat niet mogelijk, heeft de re gering het recht haar op autoritaire wijze erdoor te jagen. Daarmee is voor Giscard d' Estaing en voor het parle ment de weg naar een revanche tijdens de begrotingsdebatten definitief afge sneden. ^LAAGT Pompidou in zyn opzet, dan heeft hij de Fransen en president de Gaulle laten zien, dat het zeer wel mo gelijk is om het land zonder wetgevende samenwerking met het parlement te re geren. „Zou hij," zo vraagt het linkse dag blad Combat zich af, „met dit alles in de ogen van generaal de Gaulle niet zijn sporen verdiend hebben van toe komstig president van de republiek?" Een byzonder interessante vraag. Het pad van een leider van een demonstratie voert niet over rozen. Dat heeft dr. Benjamin Spock, auteur van het bekende handbqek over kinder verzorging, gisteren moeten ondervin den toen hij in Washington een groep van ongeveer tweehonderd mensen aan voerde, die een protestmars hielden ter beëindiging van de oorlog in Viëtnam. In de buurt van het Witte Huis namen een paar tegendemonstranten hem met eieren onder vuur. Gelaten veegt dr. Spock het struif van zijn jasje af. MOSKOU De gemiddelde maan delijkse inkomsten van een gezin in de Sovjet-Unie bedragen op het ogen blik ongeveer 214 roebel (870 gulden) zo stond gisteren in het Russische blad „Economische gazet". Bij de berekening van dit gemiddelde inko men is uitgegaan van de veronder stelling dat elk gezin 1,6 werkers telt. Bij het bedrag zijn de sociale ver zekeringen, pensioenen, vrije medi sche verzorging en gratis schoolop leiding inbegrepen. Het gemiddelde inkomen in contanten van een Rus sische arbeider bedraagt thans 99 roebel (400 gulden) per maand. Hier van moet hij ongeveer tien roebel (veertig gulden) per maand beta len voor bijvoorbeeld een verwarmde flat met twee slaapkamers en een keuken met koelkast. Sigaretten kosten in de Sovjet-Unie ongeveer veertien kopeke (twee kwartjes) per pakje van twintig. De prijs van schoenen kan echter wel 85 roebel (340 gulden) bedragen en nieuwe auto's kosten ongeveer 4.500 roebel (18.000 gulden). De levensmid- delenprijzen lopen sterk uiteen, maar op enkele artikelen zoals vers fruit na liggen ze ongeveer gelijk met die in het Westen, aldus het blad. KEIZERIN F AR AH niet op reis ADVERTENTIE WgelM&mËiMËÈ M t =- I - s i 1 lüü ÜHÜw< -s IETS NIEUWS OP DE VLOER 1 MONTREAL Koningin Juliana heeft gisteren op de wereldtentoonstel ling in Montreal het Nederlandse pavil joen geopend. De Nederlandse dag op de Expo was 's ochtends feestelijk be gonnen met militair en muzikaal ver toon van een detachement van driehon derd leden van de Koninklijke Marine. De belangstelling voor de Nederland se dag op de wereldtentoonstelling was de grootste sinds de opening. Onder de belangstellenden waren veel Nederlan ders, van wie een aantal in kleder dracht, dip het.volkslied mgezpngén e^ dÜarrta het „OVkrije boveri''' inzetten. N;i bet 'hijsen van de Nederlandse vlag én het afvuren van 21 saluutschoten in specteerde koningin Juliana de ere wacht. Minister Luns beantwoordde de be groetingstoespraak van de commissa ris-generaal van de Expo, Pierre Du- puy. Na het tekenen van het gasten boek volgde een kort bezoek aan het Nederlandse paviljoen. ADVERTENTIE Flessen, retorten. Blub-blub hier. Borrel borrel daar. Zoeken, zoeken. En dan in eens... Zijn slurf gaat omhoog. Hij rent het lab uit, dol van vreugde. Triomfan telijk klinkt het getrompetter door de straten van Schiedam. Puur goud, ge maakt door een Olifant. In een plechtige plechtigheid werd het Olifant Vieux ge noemd. Proost O BONN Bij Rheinsahl Hanomag A.G. zijn zesduizend werknemers in staking gegaan omdat ze een loonsver laging van 2V* procent hebben gekre gen. De Westduitse metaalarbeiders bond heeft zich achter de staking ge plaatst. Rheinstahl Hanomag is een dochter onderneming van de Rheinische Stahl- werke in Essen. ADVERTENTIE Sibe SIBEMA-VERKOOP, bel 04490-5055

De Vallei | 1967 | | pagina 7