AMBULANCE-A UTO IS VAAK EEN GEVAARLIJK VOORPORTAAL VAN HET ZIEKENHUIS Eén op de vijf Opheusdense judoka's kampioen WAVV-trainer Heilegering naar GVVV extra 50 GVW tegen Blauw-Geel in nederlaagtoernooi Voetbalprogramma Nieuws van hockey club Salamanders M1 Kerncentrale diep onder New York Benen jongeren mogen weer gezien worden HOOG TIJD GEDIPLOMEERD AFBLIJVEN COMPUTERS DOCUMENTATIE ZONDAGSDIENSTEN Amerongse seholen speelden sterk in Valkenheide kamerbreed EEN KEIJZERTAP1J VRIJDAG 19 MEI 1967 „Toestanden bij ziekenvervoer vaak grof schandaal" HAARLEM „Hoewel een ambulance-auto feitelijk het voorportaal naar een ziekenhuis is, modderen veel ziekenvervoerders maar aan. Het is een waardeloos gedoe en eigenlijk een grof schandaal dat dit kan gebeuren. Onbegrijpelijk is het ook. Alles is gereglementeerd in dit land, maar het ver voer van zieken en gewonden niet. Het lijkt wel of men vergeet dat het om mensen gaat, om bijzonder kwetsbare mensen". m Dokter A. Heymans, directeur van de GG en GD in Haarlem, is er tege lijk bedroefd en kwaad over. Hij weet dat drie commissies lang geleden be zig zijn geweest met studies en het schrijven van rapporten; één over de bes te manier van alarmeren, een tweede over de eerste hulp aan en het vervoer van slachtoffers van ongelukken, de derde over het opvangen van zieken en gewonden in ziekenhuizen. „Ik ken ziekenauto's waarin nooit een schoon laken komt, de mensen worden er altijd onder een paarde- deken in vervoerd. In een Noordhol- landse plattelandsgemeente moest een bewusteloze man met hersen letsel worden vervoerd. Een arts legt hem in de gewenste houding op zijn zij. Terwijl hij iemand antwoord geeft draait het personeel van de ziekenauto de man op zijn rug. Even later is hij dood." Aldus dr. Heymans. Daarnaar gevraagd antwoordt dok ter Heymans: „Hoevéél er verkeerd gaat hoor je nooit. De vroegere ge neeskundige hoofdinspecteur dr. H. J. Dijkhuis heeft eens gezegd: „Zeker twintig procent van de ongevals slachtoffers zou gered kunnen wor den, indien zij op de juiste manier behandeld zouden worden op de plaats van het ongeluk en gedurende het vervoer naar het ziekenhuis. „Met andere woorden: één op de vjjf sterf gevallen na een ongeluk komt op re kening van ambulances of hun per soneel." AMSTERDAM Speciaal voor jon geren van negen tot veertien jaar pre senteerde de AKÜ (Algemene Kunstzyde Unie N.V.) gisteren in het Amsterdamse Hilton een collectie modellen onder de naam „Springagers in terlenka". Cou turiers uit verscheidene landen, waaron der Nederland, brachten in deze show hun ideeën voor voorjaar en zomer 1968 in terlenka naar voren. Ook het volgend jaar mogen de benen van de jongeren nog tot boven de knie gezien worden. In vrolijke kleuren: rose en oranje, appelgroen, mandarijn en framboos zal het jeugdige lichaam ge tooid gaan; in luchtige tent jurken, in de zo populaire manteljurken en voor een „middagje" uit in japonnetjes met de A- lijn. Ook overallpakken en de soms zeer gedistingeerde pantalonpakken blijven een grote rol spelen voor de jeugd. Het soepele terlenka leent zich ook uitste kend voor de safari-stijl. Als dessin heeft het ruitje en streepje nog steeds de voor keur. Foto: een mini-uitgaansjurkje met een Biedermeeier-effect. De bloomers met ruches piept er ondeugend onderuit. De tweede commissie heeft haar be vindingen al anderhalf jaar geleden in een fors rapport aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid ge stuurd. Er staat precies in, aan welke eisen de ambulancewagen en het per soneel moeten voldoen. „Wij hadden gedacht", zegt dokter Heymans en dan bedoelt hij de com missie en de Vereniging van directeu ren van geneeskundige diensten in Ne derland, „dat de kwestie het vorige jaar al in orde zou komen, maar dat is niet gelukt". Het departement constateert heel za kelijk, „dat de commissie voor de alarmering nog niet uit de problemen is. Als ook haar rapport binnen is moeten de directeuren-generaal van 3 ministeries hun standpunt bepalen en de regering adviseren. De kwestie heeft voorrang bij de nieuwe staatsse cretaris, dr. R. J. H. Kruisinga. De mensen zullen misschien niet begrijpen dat wij nog niets kunnen zeggen, maar er wordt heus hard aan gewerkt". Onkundig van dit antwoord, zegt dok ter Heymans in de directiekamer van de Haarlemse G.G. en G.D.: „Het wordt hoog tijd, dat er eisen worden gesteld. Allerlei particuliere vervoer ders maar ook stichtingen blijven in gebreke. Er is geen enkele controle op dit vervoer. Oude ambulances die wij niet goed meer vinden, worden opge kocht en ergens anders weer gebruikt". Het uiterlijk van de auto's interes seert dokter Heymans niet in de eerste plaats. Als zij maar bedrijfszeker zijn, goed veren en schoon worden gehou den. Veel belangrijker is, dat het per soneel weet wat het doet en wat het moet doen of laten. Blijft over de vraag, waaraan zieken auto en bemanning moeten voldoen. Het rapport somt deze eisen op voor de auto: De brancard moet in het mid den staan en automatisch op werkhoog- te kunnen worden gebracht. De wagen moet zijn uitgerust met beademingsap paratuur, mobilofooninstallatie en op een bepaalde» temperatuur kunnen wor den gebracht. Het interieur moet zo hoog zijn, dat iemand er b(j het werk in kan staan. Zo nodig moeten er drie mensen tegelijk in vervoerd kunnen worden. De bemanning moet bestaan uit ten minste één verpleger met A. en B-diplo ma en een EHBO-diploma, en een chauffeur die weet hoe hij met ernstige patiënten moet rijden. („Het gaat lang niet altijd om zo snel mogelijk"). Ook die chauffeur moet een EHBO-di- ploma hebben. Als een soort axioma stelt dr. Hey mans vast: „Met al die toenemende ongelukken is dit alles gewoon noodza kelijk". Eén voorbeeld maakt dat heel duidelijk: „In 1927 hadden we in Haar lem zevenhonderd meldingen met tach tig min of meer ernstige patiënten of gewonden en negen doden. Het vorig jaar waren de cijfers: 2500 meldingen, tussen de duizend en 1500 ernstige ge vallen en negentig doden. Vooral de laatste tien jaar is het hard gegaan". Toch rijden er ook nu nog bosjes am bulances die stoten, niet schoon zijn of lang niet zijn uitgerust met alles wat er in zou moeten zitten. Er bestaat volgens dokter Heymans geen chassis waarop een naar de eisen goede ambu lance kan worden gebouwd. Aan zie kenauto's met een verlengd chassis zijn volgens hem allerlei gevaren ver bonden. De Technische Hogeschool in Delft is bezig met het ontwerpen van een brancard die de trillingen in de au to niet versterkt. Hoe kan een particulier vervoerder aan alle eisen voldoen? Het antwoord van dr. Heymans luidt zonder meer: „Dat is uitgesloten.. Particulieren moe ten afblijven van het zieken- of gewon- denvervoer. Een particulier exploiteert toch ook niet een ziekenhuis. Dit ver voer mag beslist niet een winstgevend object zijn". Zo moet een ambulance-auto zijn in gericht, wil het vervoer van zieken en gewonden goed zijn. Deze wagen rijdt in Haarlem. De Consolidated Edison Company, een van de grootste elektriciteitsmaatschap- pyen van de Verenigde Staten, over weegt de bouw van een kerncentrale on der de stad New York. Indien het er inderdaad van komt zal die kerncentrale een plaats krijgen in een hal die diep onder de stad New York in het gesteente wordt uitgeboord. Kerncentrales zijn in de praktijk zo veilig gebleken dat er thans in de Verenigde Staten geen be zwaren meer zyn tegen vestiging ervan vlak by grote steden. De directie van Consolidated Edison zal hebben gedacht: Als het vlak by New York kan, dan toch zekfer ook onder New York. Frankrijk gaat zelf grote computers bouwen. Dit besluit van de Franse re gering is een gevolg van de weigering van de Amerikaanse regering tot het geven van toestemming voor levering van de IBM 360-92 en de Control Data 6600. Een nieuwe Franse onderneming, Compagnie Internationale pour I'Infor- matique (C.IJ.), heeft tot taak gekregen in 1970 middel-grote computers van vier typen omstreeks 1970 op de markt te brengen. De Franse regering gaat dit project, Plan Calcul geheten, dat in vijf jaren moet zijn voltooid, steunen met een miljard francs. C.I.I. is voornemens in dezelfde perio de 600 miljoen francs uit te geven voor speur- en ontwikkelingswerk. Het op po ten zetten van een Franse computerin dustrie zal dus in vijf jaren zeker 1,6 miljard francs gaan kosten. De computerfabrieken die thans in Frankrijk zijn gevestigd, IBM en Bull- General Electric, zijn geheel of groten deels in Amerikaanse Iianden. Sneller dan welke bibliotheekassisten te ook weet een computer de meer dan 400.000 boeken, rapporten en tijdschrift artikelen te vinden die zijn opgeborgen in het documentatiecentrum van de Europese Gemeenschap Atoomenergie (Euratom) in Brussel. Wetenschappelij ke onderzoekers, fabrikanten en techni ci die bepaalde gegevens op het gebied van de kernwetenschap en -techniek zoe ken kunnen in een oogwenk door de computer worden bediend. Dat zal, hoe wel het aantal boeken en andere docu menten elk jaar met zo'n honderddui zend toeneemt ook in de komende jaren nog het geval zijn. advertentie ^Kdiinsfoffc11! ük OPHEUSDEN Gisteravond werden in Opheusden zij het op wat onbe- vrêdigende wijze de judoka's van 't eerste team van Sportschool Budding in Opheusden districtskampioen in de derde klasse B. Het vijftal, dat de titel in deze klasse vrijwel bemachtigd had, kon theoretisch nog worden ingehaald door zijn naaste concurrent en zou deze avond aantreden tegen judovereniging Groesbeek. De Groesbeekse judoka's lieten ech ter om bepaald duistere redenen ver stek gaan. Volgens de reglementen van de bond impliceert een en ander, dat de be nadeelde vereniging (in casu Opheus den) hiermee de winstpunten aan haar totaal kan toevoegen, waardoor de pu pillen van leraar Budding kampioen werden. De sportleraar zei hierover onder meer: „Ik vind het verre van sportief om, vooral tegen een vijftal dat offi cieel kampioen, kan worden in een wed strijd, maar niet te komen opdagen. Het getuigt beslist niet van een gezon de instelling van de tegenstander en het is verder voor mijn pupillen ook onbe vredigend. Ons team heeft alle competitiewed strijden gewonnen en mogelijk is dit de aanleiding voor Groesbeek om „dan maar" thuis te blijven." De Opheusdense judoka's zijn- in de derde klasse B ingedeeld met Eist, Noviomagum en N.J.V. (beide uit Nij megen), Ede 2, Rhenen 2, Renkum, Groesbeek en Veenendaal en staan met 28 punten aan de top van de ranglijst. De wedstrijd tegen Groesbeek was, op de keper beschouwd, maar een formaliteit, daar de titel in deze klas se officieus al was behaald. Toch schenkt het en de stemming van de judoka's toonde dit overduidelijk aan weinig voldoening om op deze wijze de beslissing te laten vallen. „Ook Eist is een keer niet opgeko men, en toen heb ik er nog voor gezorgd, dat deze ontmoeting nog zou plaats vinden", aldus de heer Budding, „maar nu dit opnieuw het geval is, neem ik het niet meer en wordt de winst vol gens de reglementen, aan ons puntento- Het Opheusdense judoteam, dat kam pioen werd in de derde klasse B. Staand de heer Budding, leraar van de kampioensploeg. taal toegevoegd." Het is overigens niet aangenaam om de hoogste eer in de afdeling op deze minder glorieuze wijze te behalen. Aan de hoge prestaties van het Opheusden se judo-vijftal doet dit echter niets af. De ranglijst bewijst o.i. de superiori teit van deze sterke ploeg in ruime ma- VEENENDAAL Wanneer voetbal vereniging GVVV voor 1 juni officieel nog geen trainer heeft gecontracteerd, zal de heer J. M. Heilegering uit Wa- geningen, oefenmeester van de Wage- ningse tweedeklasser WAVV hoogst waarschijnlijk de Veenendaalse ploeg onder zijn hoede nemen. Een en ander deelde de heer Hellering ons desge vraagd mede. „Het GVVV-bestuur heeft mij on langs benaderd over een eventueel con tract. Ik heb toen geantwoord, dat, wanneer het bestuur geen kans meer ziet voor 1 juni een andere oefenmees ter te contracteren, ik na een over eenstemming bereid was het trai nerschap op me te nemen. Ik blijf ech ter aan WAVV verbonden, daar mijn contract met deze vereniging nog één jaar loopt", aldus de WAVV-trainer, die pas het vorige seizoen een punt zet te achter zijn carrière als actief voet baller van WAVV. VEENENDAAL De competitie is met uitzondering van de derde klas B afdeling Utrecht ten einde. Het Amerongse DVSA moet samen met en kele andere clubs nog een wedstrijd spelen. Op het programma voor mor gen staat de ontmoeting DEV-Montag- nards vermeld, welke match de enige competitiewedstrijd is in het zaterdag voetbal. GVW speelt morgenavond in Ede een wedstrijd tegen Blauw-Ofeel voor het nederlaagtoernooi, dat deze Edese vereniging heeft georganiseerd. Wanneer de Veenendalers met de zelfde inzet spelen als tegen Go Ahead K, dat met 3-1 op eigen terrein werd verslagen, belooft het een grote over winning te worden voor GVVV. Van de Pavert, vorige week in Kampen in bla kende vorm, verdedigt het doel van GVW. De wedstrijd begint om 18.30 uur. ZATERDAG 3e klasse B, afd. Utrecht DEVMontagnards. Nederlaagtoernooi Blauw-Geel, Ede: Blauw-Geel—GVVV. ZONDAG Bekerprogramma UltrajectumCandia '66. DVSA—UW. Na-competitie SVMM—Oranje-Wit. OPSTELLING GVVV Doel: J. v. d. Pavert; achter: J. v. d. Bovenkamp, G. v. d. Bovenkamp, G. Hoedeman, H. van Manen; midden: v. d. Bovenkamp, R. Schinkel; voor: D. van Limburg, J. van Manen, D. van Manen en P. v. d. Bovenkamp. VEENENDAAL Zaterdag 20 mei: J. Schilperoort, Kérke- wijk 40, telefoon 2134. Zondag 21 mei: N. Rijlaarsdam, Kerke- wijk 86, telefoon 3885. Apotheek: Apotheek Zuidersma, Hoofd straat 53, telefoon 2123. AMERONGEN, LEERSUM, ELST De praktijken van de doktoren Kars en Ossendorp uit Amerongen, Bakker en Van de Burg uit Leersum en van Van Ommeren uit Eist worden het a.s. weekend waargenomen door dr. C. W. S. van de Burg. SCHERPENZEEL-WOUDENBERG Zaterdag 20 en zondag 21 mei 1967: Arts H. G. van de Hoek, Stationsweg 10, Woudenberg, tel. 03498-1220. De dienst geldt van zaterdagmorgen 9 uur tot maandagmorgen 8 uur. RHENEN Apotheek: zondag 21 mei: dr. H. P. Deys. DE KLOMP, EDERVEEN, RENSWOUDE Zondag 21 mei: dr. Rademaker. KESTEREN Arts: Voor de gemeenten Ommeren, Lienden en Kesteren neemt waar: dokter Van der Veen te Lienden, tel. 03443-220. wykverpleging: Voor de gemeenten Echteld en Kesteren neemt waar: zus ter S. Westerhof te Kesteren, telefoon 08886-210. OPHEUSDEN Arts: Voor de gemeenten Echteld, Dode- waard en Opheusden neemt waar: dokter Tromp te Dodewaard, telefoon 08885-213. Wykverpleging: Voor de gemeenten Do dewaard en Opheusden neemt waar: zuster E. de Winter te Opheusden, tel. 08887-210. LEERSUM Wijkzuster: Zr. Mostert, Mr. Bosweg 9, telefoon 03434—1423. APOTHEEK Weekeinde-, avond- en nachtdienst van 20 mei 12 uur t.m. 27 mei: Apotheek Van de Meene, Driebergen. LEERSUM Dinsdag werd op „Val kenheide" een groot voetbaltoernooi ge houden, waar liefst 23 elftallen aan deelnamen. De ploegen waren verdeeld in 3 poules, namelijk 2 poules van acht scholen en 1 poule van zeven scholen. De wedstrijden hadden een spannend verloop in poule A, want daar duurde het tot het laatste wie er naar de fina les zou gaan. De christelijke school uit Amerongen was in deze poule de sterk ste en in poule B was het de Openbare Ireneschool uit Amerongen die zich zon der moeite voor de finale plaatste. De eindstrijd tussen de lagere scho len werd dus een Amerongse aangele genheid. Als men déze jongens uit Ame rongen op het voetbalveld aan het werk ziet, dan ziet de toekomst voor DVSA er goed uit. Zeer veel talentvollé jon gens kunnen voor deze vereniging een grote aanwinst zijn. De openbare Ireneschool van de heer Van Bergen won de finale met 20; Gerrit Looyer nam de twee doelpunten voor zijn rekening. De Julianaschool uit Leersum was ook nu weer een ploeg die tot het laatste bleef meedoen. Dit elftal eindigde in poule A met de St.- Antoniusschool uit Wijk bij Duurstede op de tweede plaats. Doordat de jon gens uit Wijk bij Duurstede een doel punt meer hadden gescoord, moesten zij tegen nummer twee van poule B de chr. school uit Woudenberg spelen om de derde en vierde plaats. De jon gens uit Wijk waren hier de gelukkigen, zodat de einduitslag werd: 1. Openbare school Amerongen; 2. christelijke school Amerongen; 3. St.- Antoniusschool Wijk bij Duurstede; 4. christelijke school Woudenberg. In de poule voor lagere technische scholen en u.l.o.-scholen was het ook weer een Amerongse ploeg die met de hoogste eer ging strijken. De christelij ke u.l.o. won hier de eerste prijs. De wedstrijden waren bijzonder goed geor ganiseerd. De leiders varf de scholen kregen na afloop weer de traditionele appeltaart aangeboden. Tussen de wed strijden mochten de schoolkinderen ge bruik maken van het verwarmde zwem bad op Valkenheide. Hier werd veel van geprofiteerd zodat het een geweldi ge sportdag werd. VEENENDAAL De competitie voor hockeyvereniging Salamanders is nagenoeg ten einde. Alleen de jongens a moeten nog een competitiewedstrijd spelen tegen Oosterbeek, doch daar de ze vereniging het hockeyseizoen reeds heeft afgesloten, gaat de match niet door. Dit Salamander-team heeft overi gens een succesvol jaar achter de rug. Met niet één wedstrijd verloren eindig de het op de bovenste plaats in de D-klasse. De jaarlijkse algemene leden vergadering van de Veenendaalse hoc keyclub wordt gehouden op zaterdag 27 mei in de kantine van het Panhuis sportpark. Op de agenda staan o.a. de pui) ten: verkiezing resp. vaststelling bestuurs- en commissieleden, vaststel ling contributie en entreegelden en de plannen voor het nieuwe seizoen. ADVERTENTIE vanaf 26 POSTBUS 39 - HILVERSUM

De Vallei | 1967 | | pagina 8