Veenendaals v. dagblad Oe Thant poogt in Cairo nog vrede in M.-Oosten te redden „Indirecte belastingen worden verzwaard" Buiten WIJ Teller wenst dat V.S. een anti-raket-raket maken WAPENRUST IN VIËTNAM Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Ondanks krijgsgebral van Arabische leiders Rustig Israël paraat ..Amsterdamse politie blijft in gebreke" inde - ë&iL A.R.P.-Kamerlid Elfferich naar Zuid-Af rika Na knoeierij van leraar examen overdoen Bij geboortedag van Boeddha Achtduizend demonstranten in hoofdstad tegen Vietnam Arts mocht niet over racecircuit naar ziek kind Onbestendig j Schmelzer verwacht: Hertecommentaar OPEIS BRIEF AAN DE TWEEDE KAMER Kroonprins in Griekenland geboren ROEST RVST TWEEDRACHT 250.000 Aanslag op getuige in zaak-Kennedy GEEN INVAL BOERENJONGENS Bromfietser uit Didam verongelukt Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaarr 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, leder woord meer 15 cent MAANDAG 22 MEI I967 4le JAARGANG De belangrijkste man aan Arabische kant is de- Egyptische veldmaarschalk Abdel Hakim Amer (links), die opperbevelhebber is van het Egyptische leger. Vergeleken met de opwinding tn de Arabische buurlanden heerst er in het bedreigde Israël grote rust. Maar ook daar zijn de reservisten opgeroepen en is het leger in staat van paraatheid gebracht. Zodra zij onder de wapenen zijn geko men krijgen de tankbemanningen een herhalingscursus die hen weer ver trouwd moet maken met hun wapens. Hier ziet men Israëlische tanksol daten met hun, uit de „motteballen" gehaalde wapens zich gereed maken voor actie. DEN BOSCH De fractievoorzit ter van de KVP, drs. W. K. N. Schmel zer, verwacht dat het kabinet-De Jong in september, bij de indiening van de begroting-1968, zal komen met een matige, wellicht .tijdelijke, verzwaring van de indirecte belastingen. Drs. Schmelzer liet dit uitkomen in een rede die hij zaterdag in het Casi no in Den Bosch hield voor de Partij raad van de KVP. Deze verzwaring zal nodig zijn om te voorkomen dat „wezenlijke structu rele taken" in de knel zouden raken, aldus drs. Schmelzer. Hij dacht daar bij in het bijzonder aan de ontwikke lingshulp. De KVP zou deze lastenverzwaring aanvaarden als het kabinet bij zijn uit gavenbeleid voorrang zou geven aan overheidsuitgavan voor zwakke groe pen, boven die aan mensen die 't niet werkelijk nodig hebben. Als tweede eis noemde hij dat minder noodzakelijke uitgaven zouden worden gematigd of afgeschaft. Voorts zou het kabinet, volgens drs. Schmelzer, met ernst een begin moe ten maken met de structurele aanpak van minder urgente uitgaven. Tenslot te diende het kabinet duidelijk te ma ken welke wezenlijke regeringstaken worden gered door een lastenverzwa ring. Zie ook elders in dit blad: „Kabinet De Jong is niet conservatief". DELFT De heer P. Chr. Elfferich, Tweede-Kamerlid voor de A.R.P. en wethouder van Delft, zal als gast van de Zuidafrikaanse regering in juni een reis door Zuid-Afrika maken. Hij kreeg de uitnodiging als voorzit ter van de Nederlandse christelijke emigratiecentrale. TJózeer staat het edele roodwild in de belangstelling, dat er niet al leen een kring bestaat, die er zich mee bezig houdt (Vereniging tot Be houd v.h. Veluws hert), maar dat er allengs zelfs behoefte bleek te be staan aan een tijdschrift met veelver- scheiden commentaar betreffende dit prachtige wild van bos, hei en veld. Men noemde het kort en bondig „Het Edelhert" en wie er de lage contri butie van de corporatie van f 15, voor overheeft, ontvangt deze aan trekkelijk uitgevoerde periodiek gra tis (adres: A. H. Teerink, Hoofdstraat 10, Gorssel; postgiro 118408). Het is de moeilijke taak van de redactie, om in brede lagen het sluimerend besef wakker te roepen, dat in de bescher ming van onze laatste herten meer geestelijke winst ligt opgesloten dan ooit door welk economisch belang ook kan worden verschaft aldus de chirurg J. W. M. van de Wall in een woord ten geleide. Er worden voor leden, donateurs en introducés deze zomer wildexcursies georgani seerd op het Kroondomein en op de Hoge Veluwe, door, tot het maken van een rondrit, 5 uur v.m. op een ver zamelplaats met een autobus te star ten, waarna ca. 8 uur een gezamenlijk ontbijt wordt genuttigd in „de Echo put" resp. „de Koperen Kop" Het hertenblad bevat zowel biologische ar tikelen, als jachttechnische en popu lair natuurhistorische bijdragen; de beide verschenen nummers, geïllus treerd met foto's (v.d. Hoorn en Ha- zelhoff) en tekeningen (Planta) zien er veelbelovend uit. 22-5-67 A. B. WIGMAN NEW YORK Oe Thant, de secretaris-generaal van de VJN., vliegt van daag in Caïro, om te proberen in het Midden-Oosten de vrede te redden. Hij zal onderzoeken of het mogelijk is, ook na het terugtrekken van de troe pen van de V.N. op verzoek van Egypte, althans de waarnemers van de volke renorganisatie hun werk te laten voortzetten. De secretaris-generaal vindt dat de V.N. in elk geval tot taak heeft, tot het laast toe te proberen de parijen gescheiden te houden. AMSTERDAM Meer dan acht honderd Amsterdammers hebben in een open brief aan de Tweede Ka mer gezegd verontrust te zijn over het in gebreke blijven van de Amsterdamse politie. Zij doelen hier bij op de aanvallen van jongelui op de provoboot op 1 april en het optre den van matrozen en mariniers in het Centraal Station drie dagen la ter. De ondertekenaars van de brief zijn van mening dat het de taak van de politie en van het leger is om bur gers te beschermen en te beveiligen. De Amsterdamse politie en de krijgsmacht, zo zeggen zij, „maken eigenmachtig onderscheid welke bur gers deze bescherming wel of niet zul len genieten". Zij vragen de Tweede Kamer maatre gelen ter voorkoming van willekeu rig optreden van politie en militai ren. ATHENE Koningin Amie-Marie van Griekenland heeft zaterdagavond het leven geschonken aan een zoon. Hij zal Paul worden genoemd, naar zijn grootvader. Moeder en kind maken het goed. Met 101 saluutschoten werd de ge boorte van een Griekse troonopvolger aangekondigd. Het kind gewicht ze ven pond en 350 gram kwam ter wereld in het koninklijk paleis in Ta- toi, 26 kilometer buiten Athene. Griekse koninklijk paar. Het eerste kind, kroonprins, ook die van de hertog van Sparta, die zijn vader had tot zijn troonbestijging op 6 maart 1964. Het is het tweede kind van het Griekse koningspaar. Het eerste kind, prinses Alexia, werd op 10 juli 1965 Koning Constantein heeft het Griek se volk verteld, dat het militaire be wind hem verzekerd had dat binnen een half jaar een ontwerp grondwet gereed zal zijn. Het was de eerste maal dat de ko ning zijn volk toesprak, nadat de mili tairen een maand geleden de macht in handen hebben genomen. Hij sprak ter gelegenheid van de geboorte van zijn zoon zaterdagavond. Hij vertelde dat een commissie om een grondwet op te stellen eind van deze maand zal bijeenkomen 'A De directeur van de Raiffeisenbank in Kesteren heeft zich vrydag nog al optimistisch uitgelaten over de voor uitzichten in de land- en tuinbouw. Hoe wel verschillende landen zich uitermate inspannen om de achterstand in te lopen en de Nederlandse land- en tuinbouw daardoor dreigt te worden overvleugeld meende de directeur dat onze voor sprong nog altijd voldoende is om de concurrentie het hoofd te kunnen bie den. 0 Twee clandestien rokende jongens wilden in Veenendaal wel eens het verschil zien tussen rook van him siga ret en rook van een hooiberg. Tijdige ontdekking en een resoluut optreden van bewoners en brandweer behoedden boerderij „de Vendel" voor een ramp. f In Maurik werd een groots feest ge organiseerd rond iedereen met de zelfde familienaam of een variant daar op. Ruim 800 reünisten zorgden er met elkaar voor dat de verwezenlijking van een eigen dorpshuis met circa vijf dui zend gulden dichterbij kwam. De Vee- nendaler Adriaan P. de Kleuver had een groot aandeel in het slagen van dit feest. Leersum wordt de bloementuin van de Stichtse Heuvelrug nu men op ruime schaal bollen en knollen in de grond heeft gestopt om over een paar maanden aan de vraag naar bloemen te kunnen voldoen als de corso-wagens moeten worden opgetuigd. De troepen van de V.N., die op be paalde plaatsen sinds jaren de Egyp- tenaren en de Israëliërs hebben ver hinderd met elkaar in gewapend con flict te komen, zijn nu geheel terug getrokken. Maar een paar groepen waarnemers zijn gebleven. Ook de ge mengde Egyptische-Iraëlische wapen stilstandscommissie bestaat nog, al heeft zij feitelijk sinds 1957 niet meer gefunctioneerd. Deze commissie werkt onder auspiciën van de UNO. Oe Thant zal proberen zowel de Arabische landen vooral Egypte en Syrië als Israël ervan te doordrin gen dat alleen nauwe en oprechte sa menwerking met de VN. kan waar borgen dat de spanning van dit ogen blik niet ontaardt in een nieuwe oor log. Secretaris-generaal Oe Thant is niet van plan andere steden dan Cai ro te bezoeken. Israël staat niet op zijn programma. Het nieuws van de reis van Oe Thant naar Cairo kwam te midden van berichten dat Egypte en de andere Arabische landen even als Israël, bezig waren reservisten on der de wapenen te roepen. In Israël is men op alles voorbe reid, maar men geeft zich er veel moeite om incidenten aan de gren zen te voorkomen en om de toestand in het hele land zo rustig mogelijk te houden. Troepen van Libanon, Syrië, Jorda nië en Egypte trekken in grote stof fige colonnes naar de grenzen van Israël. Het materieel van de Arabi sche legers is in het algemeen slecht onderhouden en roestig en de troepen maken een weinig geestdriftige in druk. De regering van het bedreigde Is raël heeft, evenals de Arabische lan den, reservisten opgeroepen, maarzij neemt aan de grenzen zo min moge lijk opzienbarende maatregelen. Zij wenst tot het laatst toe incidenten te vermijden. Israël is er van overtuigd dat de verdeeldheid onder de Arabieren in weerwil van het vertoon van eenheid, even groot is als altijd. Een bewijs voor de juistheid van die opvatting kreeg het gistermiddag, toen bekend werd dat Jordanië een aantal Syriërs gevangen had genomen nadat er een landmijn was ontploft aan de grens tussen Jordanië en Syrië. Tien mensen kwamen bij die ont ploffing om het leven en meer dan twintig, onder wie buitenlandse toe risten, werden gewond. Jordanië be schuldigde Syrië ervan dat het de mijn had laten leggen om een inter nationaal incident uit te lokken „op het ogenblik waarop ons aller ogen op de gemeenschappelijke vijand gericht behoren te zijn". Een ander bewijs van tweedracht In het Arabische kamp vormt het be richt dat Egypte zich heeft verzet te gen het bijeenroepen van de Verdedi- gingsraad van de Arabische Liga. „Egypte wenst zijn militaire plannen niet openbaar te maken in aanwezig heid van bepaalde reactionaire Ara bische vertegenwoordigers", zo heet het letterlijk. In Cairo en andere Egyptische ste den worden de eindeloze colonnes die naar de woestijn trekken niet toe gejuicht. De bevolking maakt een on verschillige indruk. Een groot deel van het Egyptische leger is gebonden in de strijd in Je men op het Arabische schiereiland, waar het de Jemenitische republikei nen steunt. Regimenten van het „Palestijnse bevrijdingsleger" zijn onder comman do van het Syrische leger geplaatst. Iraakse leger- en luchtmachteenhe den zullen naar Egypte worden ge zonden ter ondersteuning van de strijdkrachten die Egypte op het ogen blik samentrekt. Dit is gemeld door het gezaghebbende Egyptische blad „Al Achram". De details inzake het vervoer zouden nu uitgewerkt worden. Het aanbod tot het zenden van troe pen en vliegtuigen was gedaan door vice-premies Taher Jahia van Irak uit naam van de Iraakse president Abdel Rachman Aref. President Nas ser had het aanbod aanvaard. Volgens gezaghebbende waarnemers in Cairo heeft Nasser al 250.000 man tot zijn beschikking, de troepen in Je men niet meegerekend. De strijd- sterk zijn. Hierbij komen dan onge- krachten zouden rond 190.000 man veer 100.000 reservisten, die pas op geroepen zijn. In Jemen zijn tussen de 40.000 en 50.000 man Egyptische troepen gelegerd. WASHINGTON Dr. Edward Tel ler, de Hongaars-Amerikaanse ge leerde, die dikwijls de „vader van de atoombom" wordt genoemd, is van oordeel, dat de VeseuvgJf Staten on verwijld een begin moeten maken met de opbouw van een anti-raket verde digingsstelsel, om gereed te zijn voor een mogelijke kernchantage van de Sovjet-Unie of Communistisch China. Hoewel de atoomkracht thans min of meer in evenwicht is, aldus dr. Teller, is er een kans op een techni sche doorbraak, waardoor de Sovjet- Unie of China een kans zouden krij gen een dergelijke chantage te probe ren. Dr. Teller zei dit in een exclusief vraaggesprek voor U.S. News and World Report. „Ik persoonlijk verwacht niet, dat China ons zal proberen te chanteren. Maar als het dat over vijf of tien jaar wel zou doen, terwijl wfl weten dat het enkele raketten bezit die in een slag een enorme schade zouden kun- NASHVILLE Te Nashville in de Amerikaanse staat Tennessee zijn zon dag vijf schoten gelost op de auto, waarin een man zat die als getuige wordt gezocht in verband met het on derzoek dat Jim Garrison, officier van justitie in New Orleans, intstelt naar de moord op president Kennedy. De man, de 29-jarige Gordon Novel, die in New Orleans een nachtclub heeft gehad, zat bij de aanslag in de auto van het plaatselijke radiostation WKDA, die voor de woning stond van het hoofd van de nieuwsdienst van dit station. Novel zou op verzoek van het radiostation naar Nashville zijn geko men en gegevens hebben beloofd in verband met het onderzoek in New Or leans. nen veroorzaken, maak ik me zorgen over onze reactie. „Ik vraag me af of een Amerikaan se president de levens van vele mil joenen op het spel zou willen zetten, voor de verdediging van laat ons zeg gen Taiwan." „Ik geloof, dat wij met meer vertrouwen een dergelijke toestand zouden kunnen vermijden, indien wij sneller ons eigen anti-ballastische pro jectiel zouden bezitten." Wat de kosten betreft, dacht dr. Tel- sneller ons eigen anti-ballastische pro- evenveel zou kosten als twee tot drie maanden strijd in Viëtnam. ROERMOND Negen kandidaten van het Sint Ursala-lyceum voor meisjes in Roermond zullen in schei kunde opnieuw schriftelijk eindexa men moeten doen. De correctieleraar had onregelmatigheden gepleegd. De le raar, drs. B. uit Roermond (64), heeft toegegeven, dat hij in het examenwerk veranderingen heeft aangebracht om de kandidaten te bevoordelen. Het bestuur van het lyceum beraadt zich nog op de maatregelen die tegen de leraar moeten worden getroffen. Voor het volgende examen gaat drs. B. met pensieoen. Het nieuwe examenwerk zal door an dere leraren worden nagekeken. Ook van het afnemen van het mondeling gedeelte van het eindexamen is drs. B. uitgesloten. Bijna achtduizend man sterk dromden de betogers tegen de oorlog in Viët nam zaterdagmiddag rustig over de Dam in Amsterdam. De spandoeken spraken een duidelijke taal. SAIGON Amerikaanse oorlogsvliegtuigen hebben zondag aanvallen uit gevoerd op twee Noordviëtnamese vliegvelden en een elektrische centrale te Hanoi. Te velde nam de strijd echter af, als gevolg van de wapenstilstand, die de Viëtcong in verband met de geboortedag van Boeddha heeft afgekondigd. De 48 uur durende wapenstilstand begon vanmorgen om 7 uur en duurt tot woensdagmorgen 7 uur. Op een der aangevallen vliegvelden werden vier MIG's geschadigd. De schade op het andere vliegveld kon niet worden waargenomen omdat de aanval bij donker werd uitgevoerd. De elek trische centrale te Hanoi kreeg voltref fers op het generatorgebouw en het ke telhuis. Deze centrale levert 20 procent van alle elektrische stroom voor Viët nam. Bij al deze aanvallen is geen en kel Amerikaans vliegtuig verloren ge gaan. Na verbitterde gevechten hebben de gecombineerde Amerikaans-Zuidviëtna- mese troepen, die donderdag de buffer zone tussen Noord- en Zuid-Viëtnam waren binnengedrongen, de rivier Ben Hai bereikt, de eigenlijke grens tussen de twee Viëtnamese staten. Bij de gevechten zijn tot dusver vijf tig Amerikaanse mariniers gesneuveld en 414 gewond. Het Zuidviëtnamese le ger maakte geen exacte verliescijfers bekend. De verliezen werden „licht" genoemd. Volgens de Amerikanen zijn tenminste 543 Noordviëtnamezen ge sneuveld. Generaal Wheeler, voorzitter van de Amerikaanse generale staf, zei gister avond in een tv-interview dat het Ame rikaanse offensief in de bufferzone geen inleiding betekent tot 'n inval in Noord- Viëtnam. De Amerikanen en de Zuid- viëtnamezen zullen de rivier Ben Hai niet overschrijden, aldus de generaal. In de eerste uren van het bestand werd geen melding gemaakt van com munistische aanvallen. De Zuidviëtna mese regering heeft geweigerd het be stand van 48 uur te aanvaarden, maar zal de strijd dinsdag 24 uur staken. AMSTERDAM Duizenden Neder landers hebben zaterdag in Amster dam een stille tocht gehouden, gericht tegen de oorlog in Viëtnam. Er deden zich geen incidenten voor. Er werden telegrammen gestuurd naar de minister-president en de Ame rikaanse ambassadeur. Daarin wordt gevraagd de V.S. er toe te bewegen 'n eind te maken aan de bombardemen ten op Noord-Viëtnam. Aan de secre taris-generaal van de Uno, Oe Thant, en aan ds. Martin Luther King werd getelegrafeerd dat de demonstranten het eens waren met hun vredesvoor stellen. De Amsterdamse politie had voor 'n perfecte afzetting gezorgd, waarvoor 170 agenten op straat waren. De dui zenden trokken van het Oosterdok, via Dam en Munt dwars door de stad naar de oude Rai. De ongeveer 7600 demonstranten (op de Dam passeerden gedurende 42 mi nuten 180 mensen per minuut) droegen alleen borden mee waarop stond „Vre de in Viëtnam", „Stop de bombarde menten". Er werden geen leuzen ge roepen. De deelnemers waren met bus sen zelfs uit Groningen gekomen. Van vrijwel alle politieke groeperin gen namen mensen deel aan het pro test, hoewel het aantal Kamerleden op vallend klein was. Aan de kop van de stoet liepen prof. Van Leeuwen, S. J., pater Van Kilsdonk, Piet Nak, prof. Verkuyl (van de Vrije Universiteit) en W. Polak, voorzitter van de PvdA-fe- deratie Amsterdam. Rabbijn Soeten- dorp had op het laatste moment ge weigerd mee te doen uit protest tegen het besluit van Oe Thant de troepen van de Uno terug te roepen van de grens tussen Egypte en Israël. Ook de Amerikanen en hun bondgeno ten zullen deze periode aanhouden. De regering in Saigon verklaarde bij het afkondigen van dit bestand, dat „de bondgenoten alle voorzorgsmaatre gelen zullen nemen, om te voorkomen dat de vijand geen pogingen in het werk stelt zijn troepen te bevoorra den". Tijdens het boeddhistisch nieuwjaar in februari, dat vier vreedzame dagen opleverde, vervoerde Hanoi volgens de zuidelijken grote voorraden ter on dersteuning van de guerrillastrijd naar het zuiden. ROCKANJE De Brielse arts J. H. Stoutjesdijk heeft zaterdagmiddag een 11-jarig meisje, dat bijna 40 gra den koorts had, niet kunnen bereiken omdat hij het circuit van Roekan je niet mocht passeren. Op dat circuit werden zaterdag motorraces verre den. Het zieke meisje een dochtertje van de familie Heere uit Rotterdam, was bij haar grootmoeder op 't kam peerterrein Van Itersonkamp, dat door het circuit wordt omsloten. Dokter Stoutjesdijk: „Ik kwam kwart voor twee met mijn auto bij het circuit. Een agent zei me: „U heeft nog een kwartier de tijd." Ver volgens ben ik door een slagboom ge reden en twee hekken waar burgers bij stonden." „Op drie- of vierhonderd meter van het kamp sprong er plotseling een man met een rode vlag voor mijn auto. Er kwamen nog twee bergers bij en een van hen begon me .^bui tengewoon onbeschofte en onhebbelij ke toon te vertellen dat ik op grond van het Wegenverkeersreglement niet verder mocht rijden." „Ik heb hem uitgelegd dat ik naar een ziek kind moest en naar mijn esculaap gewezen, maar ik kwam er niet door. Daarna heb ik nog een mo toragent aangehouden die op het cir cuit reed, maar die zei ook: „Ik weet niet hoe dat moet. Toen ben ik maar naar huis teruggegaan." Omstreeks 6 uur kon dokter Stout- jesdflk het meisje tenslotte onderzoe- zoeken. Zij bleek een lichte longont steking te hebben. „Maar naar wat ik door de telefoon had gehoord, had 't makkelijk iets veel ernstigere kunnen zijn", aldus de arts. De heer F. Zondag, waarnemend voorzitter van het motorcircuit Roc- kanje, begon zijn commentaar aldus: „De dokter heeft ook een fout ge maakt omdat hij zonder doorlaatpa- pieren het circuit is opgegaan." Op de vraag of hij zich niet kon vooretellen dat een arts die bij een zieke wordt geroepen niet eerst door- laatbewijzen gaat halen, gaf de heer Zondag toe dat er ook van de zijde van de bewaking van het circuit fou ten waren gemaakt. „Bij die slagbo men staan ook maar gewone boeren jongetjes. Zij hadden dokter Stoutjes dijk moeten zeggen dat hij via de loopbrug over het circuit het kam- terrein wel te voet kon bereiken en hem daarheen moeten begeleiden." „De dokter is op het laatste mo ment tegengehouden toen hij al op het circuit reed en het maar een haar scheelde of de renners waren al ge start. De kamprechter, de heer B. J. Majoor, dezelfde die de T.T. in Assen leidt, had toen opdracht gegeven de baan schoon te maken. Als het cir cuit gesloten is, is hij de baas en dan komt de koningin of de burgemeester er zelfs nog niet op", aldus de heer Zondag. WEHL De 27-jarige bromfietser J. A. Lueb uit Dldani is vannacht in de gemeente Wehl om het leven ge komen toen hy na een val tot tweemaal toe door een auto werd overreden. H(J overleed ter plaatse. Zondagavond nam de bewolking bo- j ven ons land toe op de nadering van een frontensysteem uit het zuidwes- ten. Deze fronten behoren bij een de- pressie, die zich thans ten noordwes- ten van Ierland bevindt en in noord- oostelijke richting trekt. Zij veroor- zaakten maandag boven ons land een veranderlijke bewolking, waaruit plaatselijk enkele buien vielen. Dinsdag zal Nederland zich in on- stabiele lucht aan de achterzijde van het frontensysteem bevinden, waarin i naast opklaringen plaatselijk ook bui- en zullen voorkomen. De wind blijft waaien uit richtingen tussen zuid en zuidwest en zal matig tot krachtig zijn. In het temperatuurverloop ko- men geen belangrijke veranderingen. "v

De Vallei | 1967 | | pagina 1