Uitputting reserves gaf spanning op arbeids- en kapitaalsmarkt 40.000 dahlia's uit eigen tuin Leersum kweekt het bloemencorso zelf Hooiberg in brand Reünie in Maurik trok 800 Van Maurikken Op reportage met DE VALLEI Inbraak kiosk m Collegiale gelukwensen GEBREKKIGE SCHOUW G. Putman: „We zijn er allemaal trots op" Busdiensten ongewijzigd 3550 4079 Directeur Raiffeisenbank in jaarrede: Toekomst land- en tuinbouw biedt gunstige perpectieven Brandweer en polit ie samen op stap MIST u uw In bloei Reputatie Bloemenzee A. P. de Kleuvermiddelpunt van groots dorpsfeest Bromfietsers gewond LANDBOUW Hoogtepunten bij Arena-jubileum PAMFLETTEN TEGEN LEMNITZER TUINBOUW dagblad DE VALLEI? lel: HET WOORD Padvinders deden EHBO-examen Automobilist sneed verkeer op fietspad Pagina 3 MAANDAG 22 MEI 1967 KESTEREN/OPHEUSDEN De Coöperatieve Raiffeisenbank „Kesteren- Opheusden" kwam vrijdagavond in hotel „De Zwaan" te Opheusden in alge mene ledenvergadering bijeen. De voorzitter van het bestuur, de heer H. van Tongeren, sprak in zijn openingswoord met name over de toekomstmogelijk heden van de bank. „De kredietbehoefte zal in 1967 in de agrarische sector onverminderd en zelfs stijgende blijven in verband met de landbouw-politieke maatregelen van de EEG. In de voorafgaande jaren hebben landen als Frank rijk en Duitsland door middel van staatssubsidies de achterstand in de tuin bouw weten in te lopen en thans zijn wij in een positie gekomen, waarin alleen de goed opgezette en goed geleide bedrijven zich zullen kunnen handhaven". De heer Van Tongeren merkte tenslotte op: „Wat onze plaatselijke bank be treft kan aan de benodigde kredietbehoefte in onze gemeente worden voldaan' „De hoogconjuctuur liet in 1966 een duidelijke vertraging in de expansie zien. Een en ander is in het achter ons liggende jaar gepaard gegaan met een begin van ontspanning op de ar beidsmarkt. Overzien wij de economi sche ontwikkeling in de achter ons lig gende jaren dan moet worden vastge steld dat de expansie in toenemende mate ontsierd werd door inflatoire bij verschijnselen en overbesteding". Zo begon de heer D. E. O. den Hartog, directeur van de Raiffeisenbank „Kes- teren-Opheusden" zijn jaarrede. Hij vervolgde: „Een steeds intensiever be roep op de beschikbare produktiefacto- ren heeft gezorgd voor een verdergaan de uitputting van de op verschillende gebieden aanwezige reserves. Een en ander leidde tot spanningen op de arbeids- en kapitaalmarkt, zich uitende in minder evenwichtige loon- en prijsontwikkelingen en een stijgende kapitaalmarktrente". De heer Den Har tog merkte op, dat ook in 1966 de be stedingen nog uit waren gegaan boven hetgeen binnen het raam van de natio nale produktie mogelijk was. „Een aan zienlijk tekort op de lopende rekening van de betalingsbalans was het gevolg. Voor een land als Nederland, dat in zo sterke mate is aangewezen op de bui tenlandse handel, is het van het aller grootste belang, dat het haar positie in het internationale handelsverkeer weet te handhaven en de nodige reserves opbouwt. In 1966 is het loonkostenpeil voor het vierde achtereenvolgende jaar met 10 procent of meer gestegen. Als gevolg van deze voortgaande loonkos tenstijging is de concurrentiekracht van het Nederlandse exportprodukt ge leidelijk afgebrokkeld", aldus de direc teur van de Raiffeisenbank „Kesteren- Opheusden". De heer Den Hartog schonk in zijn jaarrede uitvoerig aan dacht aan de land- en tuinbouw. „De graanopbrengsten vielen het af gelopen jaar tengevolge van het natte weer tegen. Bij de aardappelen was de opbrengst redelijk. Vooral de opbrengst van pootaardappelen vertoonde een be vredigend beeld. De weidebedrijven hebben eveneens een redelijk jaar ach ter de rug", aldus spreker, die een ander geluid moest laten horen ten aanzien van de veredelingsproduktie, die een belangrijke rol speelt op de ge mengde bedrijven en de zandgronden. Speciaal deze bedrijven hebben te lij den gehad van de grote mond- en klauwzeerepidemie. De heer Den Har tog zei hierover: het ingrijpen van de RHENEN In het programma ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan van de korfbalvereniging „Arena" zijn vier hoogtepunten aan te wijzen. Vrijdag 2 juni wordt in het „Eigen gebouw" een muziek- en songfestival gehouden met daaraan verboden een zogenaamde ta lentenjacht. Medewerking wordt onder meer verleend door de Rhenense zan ger en gitarist Jan Ophof, het teen agerkoor, de Tiroler Kapel van „Ons Genoegen" en diverse groepen uit Rot terdam en Den Haag. Zaterdag 3 juni wordt het korfbal- toernooi gehouden. Op woensdag 7 juni is er een gezellige avond voor de leden met een dropping. Zaterdag 10 juni wordt het hoogte punt met een sport- en muziekfestijn, een optocht met demonstraties en een ballonwedstrijd, georganiseerd door de RMC. Tot besluit van de viering van het eerste lustrum is er een grote feest avond. RENSWOUDE Op woensdag 14 ju ni wordt het jaarlijkse uitstapje van de brandweer gehouden. De deelnemers staat een bijzondere tocht te wachten, temeer daar men dit jaar voor 't eerst de politie heeft uitgenodigd om de reis mee te maken. BERGEN (België) Vijf Pekingge- zinde communisten zijn zondag gear- België. De processie werd op het Stad- pamfletten verspreidden tijdens een r.k. processie, die bijgewoond werd door de militaire opperbevelhebber van de NAVO, generaal Lyman L. Lemnitzer. Deze jaarlijkse processie beeldt de strijd van St. Joris tegen de draak uit. Generaal Lemnitzer's hoofdkwartier is in Casteau bij Bergen gevestigd, sinds dit op verzoek van president De Gaulle verleden maand Frankrijk verlaten heeft. De feestelijke processie werd luister bijgezet door militaire muziekkorpsen uit Groot-Brittannië, de Verenigde Sta ten, Italië, Nederland, Frankrijk en Belgi. De processie werd op het Stad huisplein mensen. gadegeslagen door 10.000 Geref. Kerken: Beroepen: te Leeuwarden-Huizem (vac. J. Schelhaas): A. trapman te Velp. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen: te Mariënberg: H. J. de Vries te Bedum. overheid door middel van onder ande re de invoering van invriesregelingen heeft het effect van het bijna tot stil stand komen van de export in zoverre opgevangen, dat de varkensprijzen op een enigszins redelijk peil zijn gehand haafd, waardoor de gevolgen voor de boer nog binnen de perken zijn geble ven. Voor de kalvermesters waren de gevolgen echter vaak catastrofaal. De mond- en klauwzeerepidemie heeft overigens wel duidelijk aangetoond van welk groot belang de agrarische export is voor onze handels- en betalingsba lans, die door het wegvallen van de uitvoer een gevoelige klap kreeg". De glastuinbouw heeft een aantal ja ren van hoge opbrengsten achter de rug. Hierdoor geïnspireerd heeft een snelle uitbreiding plaatsgevonden. Volgens de heer Den Hartog hebben deze uitbreidingen tot gevolg gehad, dat het aanbod bij de groenteteelt on der glas wat te snel is gestegen, waardoor de prijzen een dalende ten dens vertonen bij stijgende kosten. Na 1962 is de rentabiliteit in deze sector dan ook snel achteruitgegaan. De positie van de groenteteelt in de open grond was beter", zo vervolgde de directeur zijn betoog. In het alge meen is de afzet van de groenten van de open grond dit jaar bevredigend verlopen al waren er duidelijk ver schillen per produkt. De boomkweke rijen behaalden resultaten, die onge veer op hetzelfde niveau lagen als het jaar daar voor." De heer Den Hartog vond het moei lijk om voor de toekomst voorspellingen te doen. „Toch lijkt de verwachting ge wettigd, dat zich door de groei van de bevolking en een toenemend verbruik per persoon perspectieven openen om de vergrote produktie tegen aanvaard bare prijzen af te zetten. Bezien wij wat in het buitenland op het gebied van de tuinbouw wordt gedaan, dan vallen ook daar uitbreidingen waar te nemen. West-Duitsland zoekt het hierbij in de bloementeelt. België en Frankrijk gaan meer de kant van de groenteteelt op. Het Nederlandse produkt kan echter door de voorsprong welke het heeft, een belangrijk deel van de markt behou den", aldus de directeur, de heer D. E. O. den Hartog, die verder inging op de interne aangelegenheden van de bank. Na de jaarrede werd door de verga dering de balans- en verliesrekening met algemene stemmen goedgekeurd. Het periodiek aftredende bestuurslid, de heer J. L. Detmar, en het periodiek af tredende lid van de raad van toezicht, de heer T. A. van Luttervelt, werden opnieuw met overtuigende meerderheid herkozen. In verband met het bedanken van de heer R. Verwoert Azn. als lid van de raad van toezicht werd gekozen de heer E. D. O. Retjers. Tijdens de rondvraag werd nog eens uitvoerig aandacht besteed aan de nieuwbouwplannen. Vol verwachting ziet het bestuur de aanstaande bespre king, die binnen veertien dagen zal plaatsvinden, tegemoet. -Ot 17.30 u. van 17.30 tot 19.30 u. Zaterdags 16.3017.30 uur RENSWOUDE De kiosk van Gijs Bakkenes bij het kasteelbos was in de afgelopen nacht het doelwit van een viertal jongens die een inrichting in Doorn waren ontvlucht. Nadat zij zich op gewelddadige wijze toegang tot de kiosk hadden verschaft, ontvreemdden zij een aantal sigareaanstekers en nog enkele andere snuisterijen ter waarde van ongeveer vijftig gulden. Het viertal werd later in de nacht aan gehouden door een surveillance van de Edese politie, die de jongens in verze kerde bewaring stelde. In uw uitgave van 14 april j.l. be schrijft u de ellende van de overlast van het vele water in het gebied van het zg. „Bredeveen" te Leersum, onder het hoofd „Het verhaal van A- braham Pico". Beleefd verzoek ik u als reactie daarop in een ingezonden schrijven het onderstaande in uw blad op te nemen. De mededelingen in de VALLEI van 14 april 1.1. over de overlast van wa ter van de heer Abraham Pico, was voor mij aanleiding dan eens hier, dan weer daar te onderzoeken hoe dit ge val eigenlijk precies in elkaar zit en zou dit nu willen betitelen met het spreekwoord „Het kruikje gaat zolang te water tot het breekt", doch voor de geachte lezer, die de waterafvoertoe stand in deze gemeente niet zo goed kent, het volgende: Het Bredeveen, gelegen tussen de Darthuizer- en de Donderberg is een kleine laagvlakte, vanwaar, uit 't laag ste gedeelte, in vroegere tijden een af- voersloot is gegraven naar de Gooier- wetering. Die sloot loopt achter (oost en noordzijden) langs het terreintje van hotel „De Donderberg". Vanaf de noordzijde is er onder de Provinciale weg door een duiker aangebracht van 50 cm diameter, mijns inziens op juis te diepte en met een in het midden aangebrachte put met rooster om over tollig regenwater af te voeren en even tuele verstoppingen te kunnen verwij deren. Vanaf deze duiker loopt de sloot in westelijke richting naar genoemd laagst gelegen gedeelte van de laag vlakte, doch passeert onderwijl een paar boslaantjes met dammen, waarin duikers van 20 cm diameter. Vanaf de zuidzijde is er onder de Rijksstraat weg door, een duiker aangebracht van 25 cm diameter (nog niet éénvierde gedeelte van de doorlaat-oppervlakte van bovengenoemde Provinciale dui ker) welke duiker m.i. bovendien aan merkelijk te hoog ligt. Dan loopt de sloot langs het bosje van Hoekendaal, bij de parkeerplaats van Hotel Dart huizen en buigt dan rechtsaf langs de eikehouten wal van de Schevichovense eng tot de Middelweg, gaat dan linksaf langs de Middelweg tot waar een dui ker van 30 cm diameter het water on der de Middelweg door voert, waarna de loop van de sloot zich langs de ens van Schevichoven in zuid-weste- ijke richting naar de Gooierwetering voert, waar de grondhoogte van het land, volgens gegevens van het wa terschap Langbroek, zich op een hoog te van 450 cm boven het Amsterdams peil bevindt. Wanneer bij het beginpunt in het Bre deveen, het water gelijk met 't maai veld is gestegen en de Gooierwetering boordevol water staat dan is er op een afgelegde weg van 2250 meter een hoogteverschil van 750 - 450 is 300 cm. Nemen we aan dat de vloer in de wo ning Krop 20 cm hoger is gelegen dan de hoogte bij het begin punt van de betreffende afvoersloot en nemen we verder aan dat de kelder van Krop 190 cm beneden zijn begane grondvloer was, dan zou die keldervloer nog 300 en 20 minus 190 is 130 cm hoger zijn gelegen dan de boordevolle Gooierwe tering, wat een behoorlijk snelle stro ming in de afvoersloot zou kunnen ver oorzaken. Zou kunnen veroorzaken, in dien die niet door verschillende oorza ken werd belemmerd. En wie zijn de schuldigen van die belemmeringen? In de eerste plaats zijn dat de schouwplichtigen van deze schouw sloot. De gebruikers van de gronden langs de schouwsloot zijn elk voor zich, wederzijds de sloot, verplicht die gezuiverd te houden van alles wat de goede doorstroming kan beletten, waar op, wanneer geen waterschap daarover het beheer voert, volgens art. 209 sub h van de Gemeentewet Burgemeester gr' m Plaatsing geschiedt buiten verantwoordelijkheid van de redactie en wethouders met de regeling en het toezicht zijn belast. B. en W. hebben hierbij voldoende macht om onwilligen tot inkeer te bren gen. Zij kunnen bijvoorbeeld het be treffende slootgedeelte van gemeente wege geheel op kosten van de schouw- plichtige in ruime mate tot uitvoering brengen. Het is meestal gewoonte, dat B. en W. minstens 1 maal per jaar (in ieder geval 1 maal in de herfst), vergezeld van een politieagent en een waterbouw kundige technicus genoemde controle uitvoeren. Er mankeert aan de onderhavige schouwsloot veel aan een behoorlijk on derhoud voor de functie die aan de sloot moet worden gesteld. Alleen het zuidelijk gedeelte, tot ongeveer de helft van het Hoekendaalse laantje is wat gezuiverd en van kantbegroeiing ontdaan, hoewel er, zonder spijkers op laag water te gaan zoeken, wel het een en ander is op aan te merken, maar overigens is het er slecht mee ge steld. Bij Hotel Darthuizen schijnt men de sloot te willen dichten met grote soepbotten en lege levensmiddelenbus sen. De twee duikers onder de boslaan tjes van Dartheide liggen te hoog. Niet dc bovenkant, maar de onderkant van de duiker in de Provinciale weg moet daarmede corresponderen. Hetzelfde doet zich voor met de duiker onder de Rijksstraatweg, alleen is hier het ver schil dat B. en W. hier een andere hou ding moeten aannemen. Een lagere overheid kan nu eenmaal niet de Rijks overheid op het matje roepen. Om dat goed te krijgen is overleg met de dienst over deze weg van de Rijkswa terstaat nodig. Maar de familie Krop (die reeds meer dan anderhalve eeuw hier woont en als een zeer werkzame en zacht aardige familie bekend staat) zal wel het kind van de rekening worden. Geen kelder meer in hun huisje, een vloer van beton, die 12 cm hoger ligt dan hun vroegere houten vloer, dit jaar geen boontjes of aardappels uit eigen grond, een wanhopige lente te hebben moeten beleven, daarmede zij zij ge dupeerd, door de schuld van anderen. Dat de gemeente, op voorstel van 't raadslid Dell, aan de familie Krop een schadeloosstelling van f 4.000,- toe wees, werd begrijpelijkerwijs door de Ged. Staten van Utrecht afgewezen. De eigenlijke schuldigen, de gebrui kers van de gronden weerszijden de betreffende schouwsloot, die hun ver plichtingen al vele jaren niet zijn na gekomen en de vroegere B. en W.'s die hun ambtelijke verplichtingen za- r :n alsof ook hier Gods water over Gods akkers diende te lopen en niet of niet voldoende controle hebben uit geoefend, zullen zich wel niet melden om de schade te vergoeden en de fa milie Krop zal het hun ook wel niet willen vragen. We mogen, gezien deze en andere voorgekomen misstanden, er mijns in ziens dan ook niet vreemd van opkij ken dat er in den lande stemmen wor den gehoord om de bestuursregelingen vooral in de dorpen, zodanig te wijzi gen, dat burgemeesters door de be volking uit kandidaten van het nader vaat te stellen regionaal gebied wor den gekozen en dat door de raadsleden geen wethouders kunnen worden geko zen, die niet minstens 10 jaren in de betreffende gemeente woonachtig zijn geweest. A. Versteegh, Lomboklaan 3, Leersum. VEENENDAAL Het was niet omdat Jannie Moesbergen uit Veenendaal haar bruidegom Horst Finz helemaal uit Wer- ris in Duitsland haalde, dat haar colle- gas van de Hollandia Tricofabriek een erehaag vormden. Alleen omdat Jannie al zes jaar bij hen werkte vonden ze dat zij dit huldebetoon wel verdiende, hetgeen het bruidspaar dan ook zichtbaar waar deerde. VEENENDAAL Vrijdagavond j.L legden acht Veenendaalse padvinders een examen af voor het jeugddiploma EHBO-C in het Rode-Kruisgebouw te Veenendaal. Alle acht slaagden tot gro te vreugde van onder anderen mevr. Monhemius en de heer J. van Capelle, die de jongelui vijf maanden lang op het examen hebben voorbereid. Dokter A. C. Harting van de Bedrijfs Geneeskundige Dienst stelde de vragen. Tien minuten theorie en tien minuten praktijk. De theoretische vragen han delden over breuken, shocks en behan deling van patiënten, terwijl de prak tijk bestond uit het leggen van verschil lende soorten verband. Het examen was georganiseerd door de heer B. v. Benthem, leider van het Jeugd Rode Kruis te Veenendaal. Hij wenste de jon gelui geluk met hun diploma, maar hij wees erop dat dit slechts het begin was. Na twee jaar moet men voor het EHBO-diploma namelijk opnieuw exa men doen om het te behouden: „En het is de kunst elke twee jaar weer de moed op te brengen naar het examen te gaan", zei hij. De heer Harting was eveneens bijzon der tevreden met de resultaten van de padvinders: „Ik heb pas nog een aantal ouderen geëxamineerd waarvan velen het er slechter afbrachten dan jullie." De geslaagden zijn Peter Ilcken, Jan van Hees, Warner ten Kate, Frans van de Bovenkamp, Jan van de Bosch, Hen drik J. v. d. Bosch, Chris Kroes en Gert de Man. Chris Kroes werd bijzon der geprezen om zijn kunde. Hij vertel de echter al eerder een dergelijk exa men met succes te hebben afgelegd. LEERSUM Dit jaar doet Leersum het anders. Vele duizen den dahlia's, die nodig zijn om het traditionele bloemencorso, dat in augustus wordt gehouden, „aan te kleden" worden nu in Leersum zelf gekweekt. Het is een experiment, een waagstukje, dat in feite uit de nood geboren is. Vorig jaar was het bijna mis gegaan. De organisatoren van het vermaarde corso hadden maar liefst honderdduizend dahlia's in Valkenswaard besteld. Een week voor het jaarlijkse evenement zou plaatsvinden, kwam er een telefoon tje uit die Brabantse gemeente: de bloemen-oogst was mislukt, de vel den stonden onder water. De en thousiaste deelnemers aan het Leer- sumse corso zaten plotseling met de handen in het haar. Een van hen was de heer G. P. Putman. Hij zegt nu: „Toen we die les hadden ge leerd, hebben we gezegd: Jongens we gaan het zelf doenDat is gebeurd. Op verschillende plaatsen in de gemeente zijn duizenden dah lia-knollen gepoot. „We rekenen er op dat we straks veertigduizend dahlia's kunnen plukken...." aldus sigaren-winkelier Putman die achter zijn huis zelf ook een uitgestrekt veld met dahlia's heeft aatigelegd. Het bloemencorso Midden-Neder land, dat elk jaar in Leersum ge stalte vindt, heeft een reputatie op te houden. Het corso bloeit, letter lijk en figuurlijk. Elk*jaar is de ani mo groter. Als er op de negentien de augustus meer dan twintigdui zend bezoekers zullen zijn, zal nie mand dat verbazen. De heer Put man, bestuurslid van de accordeon vereniging „Crescendo" (de leden van deze vereniging hebben zesen- eenhalfduizend dahlia-knollen ge poot) heeft het corso zien groeien. Niemand zal het hem daarom kwa lijk nemen als hij met een tikkeltje trots vertelt, dat het bloemenfestijn is uitgegroeid tot een van de groot ste evenementen van de provincie Utrecht. „Grote steden als Utrecht, Rotter- dan en Zeist hebben het geprobeerd een corso op de been te houden, maar ze hebben het niet gered. We zijn er allemaal trots op, dat een plaatsje als Leersum dit wel pres teert. hier gaat het elk jaar be ter vooral sinds we in contact geko men zijn met de corso-commissie van Valkenswaard. Er is een zekere vorm van sa menwerking ontstaan tussen de cor so's van Valkenswaard en Zundert. Deze beide plaatsen leverden in voorgaande jaren de bloemen aan Leersum. Dit jaar zijn de rollen ten dele omgedraaid. De Leersumse bloemen gaan nu in ieder geval naar Valkenswaard en wellicht ook nog naar enkele andere corso's. De heer Putman: „Onze dahlia's staan omstreeks half juli al volop in bloei. Als we ze niet zouden pluk ken, zouden ze veertien dagen later uitgebloeid zijn. Vandaar dat we de bloemen er elke week afgooien. Op die manier kweken we goede dah lia's. Tegen de tijd, dat we ze zelf nodig hebben staan er weer duizen den nieuwe.Aan het zelf kwe ken zit ook een aantrekkelijke finan ciële kant. Vroeger betaalden de deelnemers twee cent voor elke bloem. Nu kan het voor een halve cent minder. Het verschil komt ten goede aan de kas van de accordeon vereniging „Crescendo". Er zijn ook nadelen. „Natuurlijk', is de reactie van de heer Putman: „De dahlia-velden vergen veel on derhoud en daar moet je mensen voor hebben. We hebben tien vrijwil- ligers, die het land schoonhouden. Van lieverlee willen we onze activi teiten uit gaan breiden; we willen steeds meer bloemen gaan kweken". In totaal zullen er voor het corso van straks meer dan honderdvijftig duizend dahlia's nodig zijn. Zoals gezegd, komen er ongeveer veertig duizend van de Leersumse velden. De rest zal noodzakelijkerwijs uit Val kenswaard en Zundert gehaald moe ten worden. Maar de wens leeft bij de heer Putman en bij al die ande re corso-deelnemers om straks de totale dahlia-produktie in eigen hand te hebben. Waarom die enorme belangstel ling voor dit jaarlijkse corso in Leersum? „Wat de deelnemers be treft", aldus de heer Putman, „is dat gemakkelijk te verklaren. Er is rivaliteit, een gezonde concurrentie en hierdoor hebben we steeds mooie re wagens gekregen. Nu al wordt er achter de schermen aan het cor- 3o gewerkt. In je gedachten ben je er eigenlijk altijd mee bezig. Een paar jaar geleden is het wegens een sterfgeval niet doorgegaan. Sjonge, dat hebben we echt als een gemis gevoeld. Ja, achter de schermen wordt nu al gewerkt. Nu al worden er contac ten gelegd met de vele muziekkorp sen die straks van de partij zullen zijn. Nu al worden de ontwerpen voor de corso-wagens op papier ge zet. De bestuursleden van de stich ting bloemencorso MiddenNederland. de instantie die zich met de organi satie belast, werken al op volle toe ren. Ook de leden van de vrijwilli ge brandweer. Evenals de accor deonisten van „Crescendo" hebben zij vele vierkante meters grond van dahlia-knollen voorzien. De heer Put man zegt: „Kom maar eens kijken, de knollen beginnen al uit te lo pen. Achter zijn huis ligt een stuk grond, waar de eerste prille donkergroene dahlia-blaadjes al bo ven de aarde uitsteken. „Straks zal het hier een grote bloemenzee zijn". Hij zegt het op een wijze, die zijn enthousiasme voor het corso nog eens duidelijk onderstreept MAURIK De dorpsfeesten in de Betuwse gemeente Maurik, waaraan een enorme familiereünie van alle Van Mauriken in Nederland was verbonden, is een enorm succes geworden. De opbrengst van de festiviteiten waarschijnlük ruim vijf mille is bestemd voor de bouw van een dorpshuis in Maurik. Ruim achthonderd families met namen, die alle iets te maken hadden met Van Mau rik, namen aan de reünie deel. Enkelen waren zelfs uit het buitenland gekomen om aan dit hoogtepunt van het festijn hun medewerking te verlenen. Middel punt van de feestelijkheden was ongetwijfeld de Veenendaler Adriaan P. de Kleuver, die direct na de opening van de reünie door de burgemeester van Mau rik, de heer C. S. A. Albarda, een gloedvol betoog hield over het ontstaan van de naam Maurik en de betekenis van de naam. Ter gelegenheid van de unieke Mau- rikse festiviteiten verscheen van de hand van de heer A. P. de Kleuver een boekwerk waarin een schat van gege vens is verzameld over de historie van het rustieke Betuwse dorp. De Veenen daler had bovendien de leiding op de tentoonstelling, waar een keurcollectie van zijn unieke vondsten te bezichtigen was. Ook als informatiebron over stam bomen e.d. bleek de heer De Kleuver gedurende de reünie onuitputtelijk te zijn. Het avondfeest een groot bal met enkel Van Mauriken en inwoners van Maurik op de dansvloer werd opge luisterd door ridder Saffecijn van Mal- derick, heer van Maurik, de eerste die voorzover bekend, deze naam heeft ge dragen, in historische kledij. De reünie werd zaterdag gehouden, doch de ove rige festiviteiten, zoals een enorme ker mis, vonden vrijdag, zaterdag en zon dag plaats. VEENENDAAL Zaterdagmiddag ontdekte dhr. Vonk, eigenaar van de bekende boerderij „De Vendel" aan de Vendelseweg, brand in een van zijn hooibergen. Voor dat de brandweer arriveerde probeerden de bewoners de brand met emmers water en 'n tuinslang te bedwingen, welke poging in zoverre resultaat had, dat de brand zich niet verder uitbreidde. De brandweer was vrij spoedig ter plaatse, met 'n twee tal nevelspuiten, waarmee de bestrijding meteen met kracht ter hand genomen werd. Voor men zover was, dat men water uit een brandkraan had, bleek de brand te zijn bedwongen, zodat het water van de waterleiding slechts aangewend werd om de tanks weer bij te vullen. De brand ontstond, toen twee jongens, de achtjarige G. M. en de twaalfjarige L. A. de R. tussen twee hooibergen stiekem een sigaret rookten en later probeerden of 'net hooi branden wilde. De schade die aangericht werd door de baldadigheid van deze jongens viel door het doortastende optreden van de Veenendaalse brandweer enorm mee. VEENENDAAL Alle vertrektijden van de bussen van de firma De Haas zijn met ingang van de zomerdienstre- geling zondag 28 mei gelijk aan die van de winterdienstregeling. Er komt alleen de volgende wijziging in de routes te weten: De route van de diensten naar De Klomp, Ede en Utrecht rijden via de Nieuweweg - Klompersteeg. De route van de dienst naar Eder- veen, Lunteren, Barneveld gaat rijden via Buurtlaan West - Stationsstraat. De route van de dienst Pakhuis - Ede S.S. blijft rijden via Buurtlaan West en Buurtlaan Oost. Een excursie naar het pas in gebruik genomen stuwcomplex in de Rijn bij Maurik, die zaterdagmiddag plaats vond, trok veel belangstelling, evenals het groots opgezette showprogramma 's middags in een gigantische caravan- loods. Dank zij dit feest is de gemeente Maurik stellig een flinke stap in de goe de richting gekomen van een eigen dorpshuis. OPHEUSDEN Op de Dalwagense- weg te Opheusden raakte de 21-jarige bromfietser J. v. d. S. uit Opheusden zondagavond ernstig gewond bij een aanrijding met een bromfietser, afkom stig uit Lienden. De bromfietsers raak ten elkaar tijdens het passeren en kwa men ten val. De Opheusdenaar liep bij het ongeluk waarschijnlijk een gecom pliceerde heupfractuur op en moest met spoed naar het ziekenhuis in Wage- ningen worden overgebracht. De ande re bromfietser liep enkele schaafwon den op. De beide bromfietsen werden ernstig beschadigd. VEENENDAAL De heer D. R. uit Lienden reed, komende uit de richting Rhenen over de Kerkewijk, bij garage De Haas de inrit in, maar lette daarbjj waarschijnlijk niet voldoende op het verkeer op het rijwielpad, waardoor hij een bromfiets aanreed. De bromfiets werd bestuurd door mej. A. C. B. uit Veenendaal, die na behandeld te zijn door een arts, naar huis kon worden gebracht. Beide voer tuigen werden beschadigd.

De Vallei | 1967 | | pagina 3