Veenendaals dagblad Vuurzee en rook-hel in warenhuis te Brussel Overspannen vader doodt dochtertje met bedel Buiten Nasser blokkeert Golf van Akaba TA r ij mm E BMlMfc AANTAL WERKLOZEN IN BOUW STIJGT SNEL Prof. Rümke overleden Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Weer schurft in Nederland Brown £ing „wat later''' Van Hall wilde wel ontslag nemen, maar pas later" Opklaringen Man slaat hand aan zichzelf vrouw en zoon zwaar gewond Minister bereidt verbetering van pensioenen voor Gouden poeder ROERMOND MAAKT CALS EN REEL EREBURGERS BRANDSTICHTING SCHOORSTEEN BLOK Rook verduistert Brussel ISRAEL: SCHIETEN BETEKENT OORLOG V-raad PREMIER DE JONG: OPGEPAST9 Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, VeenendaaF, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. 1 Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. DINSDAG 23 MEI I967 4le JAARGANG VELE DODEN. 200 VERMISTEN Zeker honderd meter hoog laaiden de vlammen op in de smalle Nieuwstraat, waaraan het warenhuis met een gevellengte van 110 meter gelegen was. De hit te tussen de panden was zo groot dat de verf van een brandweerauto begon te bran den. HEEMSTEDE „Een zeer oppassend man die een harmonisch huwelijk had en een uitstekende vader was voor zijn drie kinderen". Zo beschrijven zijn buren ir. G. J. S., de man die gistermorgen om half zeven zijn vierjarig doch tertje Joan ombracht, zijn vrouw levensgevaarlijk verwondde en zijn twintig jarige zoon Peter een groot aantal steken toebracht. UTRECHT De minister van Bin nenlandse Zaken heeft bepaalde verbe teringen in de pensioenwetgeving in voorbereiding genomen. Dit deelde de heer C. J. van As, voorzitter van de Nederlandse Bond van Gepensioneer den vandaag mee tijdens een vergade ring van deze bond in Utrecht. Over de welvaartsvastheid van de pensioenen zei de heer Van As dat de ze welvaartsvastheid voor de gepen sioneerden altijd minder effectvol is dan voor de actief dienenden. „Dit is bewezen door de zogenaamde Toxo- peus-ronden, waarvan maar acht pro cent algemeen was en de rest derhal ve voor de gepensioneerden geen soe laas bracht ter opheffing van de bewe zen achterstand". |Vu de fijnsparren zijn uitgebloeid, kunnen we het hart ophalen aan de niet minder glorieuze hoogtijdagen van de grove den, die we tegenwoor dig pijnboom noemen. Geen boom soort is over de Veluwe zo verbreid als deze vliegmast, vaak krom en grillig, maar juist om zijn originaliteit artistiek en boeiend. Vondel schreef reeds van „de ruige pijnboom met zijn ongebonden loof". In mei wordt deze starheid aangenaam verzacht door de nieuwe frisgroene loten en bovenal door de bloei, die soms bij een veteraan in een vergeten hoek der zandverstuiving indrukwekkend en in elk geval van grote bekoring is. Daarbij zweeft er een kostelijke aroom door de warme lucht. Waar de den nen vrij en onbelemmerd opgroeien, verschijnen de eerste bloemen om trent het 15e levensjaar; staan ze echter in een gesloten formatie, dan wordt het later. Om de 3 a 4 jaren beleven we een rijk zaadjaar. De crèmekleurige mannelijke bloeiwijze brengt ongelooflijk veel stuifmeel voort en het is geen wonder, wanneer ge het na een flinke regenbui neer geslagen vindt langs kolkjes, zand wegen en waterplassen op het wandel pad. Evenmin verwonderen we ons erover, dat de buitenman, die dit zag, eertijds over „zwavelregen" sprak; ik las laatst ergens, dat het stuifmeel uit de Noor dit aliaanse pijnenwouden zelfs de regen, die ter noorden van de Alpen valt, geel kan kleuren. Zodra onze grofmast zich van het leven brengend stof heeft ontdaan, vallen de verdroogde bloemen af en herinnert niets meer aart hun meise tooi. 23 mei '67 A. B. WIGMAN Alleen de zestienjarige lyceïst Rob overleefde het drama zonder kleer scheuren. Hij vluchtte het balkon van de woning aan de gegoede Troelstra- laan 13 in Heemstede op en verschool zich daar achter zijn hevig bloedende broer. Peter, die in Leiden medicijnen studeert, was in zijn doodangst door een manshoge ruit heen het balkon op- gevlucht toen zijn vader hem trachtte te doden. Ir. S., chef van de technische dienst van het Shell-laboratorium in Amster dam, heeft na het bloedbad, dat hij aanrichtte de hand aan zichzelf gesla gen. Aangenomen wordt dat hij in een vlaag van verstandsverbijstering heeft gehandeld. Hij was al geruime tijd overspannen door moeilijkheden in zijn werkkring. De neuroloog, die hem hiervoor be handelde, had hem aangeraden met zijn gezin met vakantie te gaan. Hier toe was al besloten. Over veertien da gen zou het gezin naar het buitenland gaan. Zondag nog is hierover met de buren gepraat. Ook zondagavond laat, toen het gezin in de huiskamer van het vrij riante hoekhuis bijeenzat, moet de stemming goed zijn geweest. Niemand heeft iets bijzonders aan S. gemerkt. Zijn vrouw heeft 's avonds, zoals gebruikelijk, de ontbijttafel in or de gemaakt. Onaangeroerd stonden gis termiddag nog vijf borden, nadat broe ders van de Haarlemse GG en GD de lichamen van S. en zijn dochtertje Joan naar buiten hadden gedragen. Het wapen dat S. bij zijn wanhoops daad heeft gebruikt is een vlijmscherpe houtbeitel. Hij had hem gebruikt bij het bouwen van een zeilboot voor zijn twee zonen. Juist vorige week was de boot voltooid. S. was er bijzonder trots op en heeft er ook op zijn kantoor in Amsterdam, waar een grote foto van zijn gezin zijn bureau sierde, over ge praat. Gistermorgen om half zeven moeten de moeilijkheden die S. zich inbeeldde, zich plotseling ontladen hebben. Met de beitel ging hij naar het kamertje van zijn dochtertje en benam hij haar het leven. Daarna heeft hij zijn vrouw in haar slaap een groot aantal steken toegebracht. Haar verwondingen waren zo ernstig, dat gisteravond laat nog steeds voor haar leven werd gevreesd. Ook zijn oudste zoon heeft tal van steekwonden opgelopen. De jongen is ernstig, maar niet levensgevaarlijk ge wond. Het is deze jongen die alarm heeft geslagen. Vanaf het balkon, dat hij bereikte door een grote ruit aan stukken te slaan heeft hij cm hulp ge roepen. Toen de politie en ambulances arriveerden lag S. dood voor de deur van de slaapkamer van zijl vrouw. Het gezin, dat ongeveer zes jaar in Heemstede woont, verloor vier jaar ge leden door verdrinking een zoontje. ROERMOND Ter gelegenheid van de openstelling op 5 juni van de Roer- mondse Prins Willem-Alexanderhaven zal de ministers van staat mr. J. Cals en prof. dr. L. Beel het ereburgerschap van de stad Roermond worden aangeboden. Beide oud-premiers zijn afkomstig uit Roermond BRUSSEL Dertien geborgen doden, nieeT dan 200 vermisten en vele ge wonden, aldus luidde vanochtend om zeven uur de trieste balans van de vre selijke brand, die maandagmiddag in korte tijd het Brusselse warenhuis Inno vation heet't verwoest. De meeste lijken die geborgen en geïdentificeerd konden worden waren van mensen, die maandagmiddag door het vuur op de bovenste verdiepingen van het vijf verdiepingen tellende pand werden verrast en die in wanhoop uit de ramen zijn gesprongen. De meer dan 200 vermisten werden genoteerd in een geïmproviseerd re gistratiecentrum, waarheen de directie van Innovation al haar personeel dat aan de vuurdood wist te ontsnappen, dirigeerde. De schade bedraagt ongeveer 1 miljard francs. Toen de brand in het warenhuis aan de drukke, nauwe Nieuwstraat in het Brusselse centrum uitbrak, maandagmiddag omstreeks een uur, bevonden zich een 500 man personeel en circa 500 'bezoekers in het ge bouw. De directie van Innovation heeft maandagnacht een verklaring gege ven, waarin wordt gezegd dat de brand schijnt te zijn ontstaan op de eerste verdieping, in een opslagplaats van de kinderafdeling. Er ontstond onmiddellijk een enorme rookontwik keling. Het vuur breidde zich angst wekkend snel uit via de liftkokers naar de derde verdieping, waar in een self service restaurant op dat ogenblik vele mensen aan het eten waren. De lagere verdiepingen van het pand konden snel worden ontruimd. Op de hogere verdiepingen werden de meeste mensen, vnl- leden van het personeel, door de vlammen verrast. Experts op het gebied van brand stichting zijn maandagavond te hulp geroepen om een onderzoek in te stel len naar de oorzaak van de grote brand in Brussel. Het vuur heeft het grootste waren huis van Brussel totaal verwoest. De deskundigen zijn ontboden omdat ge ruchten de ronde deden dat de brand aangesticht zou zijn door anti-Ameri kaanse agitatoren uit protest tegen 't feit dat het warenhuis een „Ameri kaanse week" hield. Volgens de brandweer bestaat er thans geen gevaar meer voor een in storting van het gebouw tenzij de fundering bezwijkt. Vandaag zal een besluit genomen worden met betrek king tot het neerhalen van de resten van het warenhuis. De brandweer zal niet inrukken voordat alle lijken zijn geborgen en het gevaar voor een instorting defini tief voorbij is. Een vrouwelijk lid van de staf van l'Innovation zei: „Het ergste is dat de mensen je ftiet geloven. Fami lieleden van vermisten willen de waarheid niet onder ogen zien. Wij herhalen steeds weer, dat degenen, die niet uit het gebouw zijn weggeko men, dood zijn. Zij blijven hopen, zij blijven wachten." De radio zendt regelmatig oproe pen van de politie uit, waarin oogge tuigen van de brand wordt verzocht te helpen bij het onderzoek. Brandweerauto's kwamen naar de plaats des onheils gesneld maar toen hadden de vlammen, aangezogen naar de centrale lichthal die als schoor steen werkte, de glazen koepel boven de hal al bereikt. Ooggetuigen vertelden: „Er brak 'n geweldige paniek en verwarring uit- De mensen in het gebouw werden verstikt door de hitte en de rook. Verkoopsters en klanten sptongen door de ramen van alle verdiepingen en sloegen te pletter op het plaveisel. De lichten gingen uit en het grote ge bouw werd een met rook gevulde spe lonk die slechts verlicht werd door 't snel om zich heen grijpende vuur." Een auto, die in een zijstraat ge parkeerd stond werd getroffen door drie personen. Een viel op het dak, een tweede op de kap en een derde door de achterruit. Het vuur verbreidde zich over het hele blok van het warenhuis en sloeg over op andere panden. De politie rende naar de tweede verdieping van een nabijgelegen bontzaak en gooide de meest kostbare mink-jassen door de ramen naar beneden. Daarop sloeg het vuur over naar een stel oude huizen aan de overzijde van een van de straatjes achter het warenhuis. Een papierhandel en een stoffenhandel raakten in brand. In de zijstraat waar de personeelsingang van l'Innovation zich bevond, stortte het hele gebouw in elkaar. Een ooggetuige zei „Het is of er een geweldig bombardement heeft plaatsgevonden." Vanochtend pas is men in de puin hopen van het warenhuis doorgedron gen. In een straal van 500 meter rond om de plaats van de ramp is al le verkeer verboden. Gas en elektri citeit zijn afgesloten en alle winkels van de Nieuwstraat zullen 24 uur ge sloten blyven. De directie van l'Inno vation heeft in het nabij gelegen Ro gier Centrum een registratiedienst ingericht waar men probeert het aan tal slachtoffers onder de 500 man per soneel vast te stellen- Koning Boudewijn, zijn broer prins Albert en mgr. Suenens, de Belgische primaat, hebben samen met de Belgi sche premier Paul Vandenboeynants de plaats van de ramp bezocht. Voor de ziekenhuizen in Brussel stonden grote groepen mensen. Een deel hoopte nieuws te krijgen over bloedverwanten, anderen waren geko men in antwoord op de radio-oproep voor donors. Een aantal verkoopsters heeft ge probeerd aan de vlammen te ontsna- pen door zelf een touw te vlechten. Verscheidene zijn naar beneden ge vallen. Anderen werden opgevangen door dekens, die door mensen bene den werden opgehouden. Overzicht van de Brusselse binnen stad, gemaakt vanuit een torenflat op het Rogierplein. De rookwolken ver duisteren het gehele centrum van de Bel gische hoofdstad. CAÏRO In een rede tijdens een bezoek aan een luchtmachtbasis in het ge bied van Sinai, heeft president Nasser gezegd dat ook niet-Israëlische schepen die strategische goederen naar Israël vervoeren uit de Straat van Tiran geweerd zullen worden. Nasser verklaarde dat Egypte weer de regels toepast die van kracht waren voor het uitbreken van de Suez-oorlog in 1956. President Nasser zou in zyn verklaring ook gezegd hebben, dat Egypte de soe vereiniteit bezit over de Straat van Tiran, die de ingang tot de Golf van Akaba beheerst. Israël heeft eerder gewaarschuwd, dat het Egypte zal aanvallen indien schepen in de Straat van Tiran onder vuur genomen worden vanaf Sharm el Shaikh. Eilat is op dit moment Israels voor naamste oliehaven. De olie wordt van Eilat via een pijpleiding naar Haifa gepompt, waar een raffinaderij staat. Op die manier hoeven de olietankers geen gebruik te maken van het Suez- Kanaal. De Verenigde Staten en andere Wes terse mogendheden zouden de regering van president Nasser gewaarschuwd hebben geen geweld te gebruiken en de straat van Tiran niet te blokkeren, aangezien deze een internationale weg is. De buitenlandse militaire attachés in Egypte mogen zich niet langer op de wegen naar de Suez-kanaalhavens Is- mailia, Port Said en Suez bevinden. Hieruit werd opgemaakt dat de militai re voorbereidingen nog niet voltooid zijn. Geschat wordt dat nu vier tot vijf Egyptische divisies in het gebied van Sinai zijn samengetrokken veel meer dan voor louter defensieve behoeften nodig is. Van betrouwbare zijde in Cairo is meegedeeld, dat een Egyptische krui ser, vier torpedoboten en twee duikbo ten door het Suezkanaal zijn gevaren, vermoedelijk om de door Nasser aan gekondigde blokkade ten uitvoer te leg gen. Van Amerikaanse zijde bij de V.N. in New York is inmiddels verklaard, dat de Veiligheidsraad misschien in spoedzitting bijeen zal moeten komen, ook al is Thant niet in New York. Nasser verklaarde dat Egypte de vredesstrijdmacht van de VN ontwa pend zou hebben, als de VS, Engeland en Israël erin geslaagd waren de VN- troepen tegen de wil van de Egyptische regering in, aan de grens vast te hou den. T Het State Department heeft de Ame rikanen aangeraden niet naar het Mid- den-Óosten te reizen in verband met de toenemende spanning aldaar. Ame rikanen die op het ogenblik in Egypte, Jordanië, Syrië en Israël vertoeven die nen deze landen zo spoedig mogelijk te verlaten. ndeu^gg IWWfiii De politie, die belast is met het on derzoek naar de moord op de be jaarde Elstenaar G. van Piggelen, nu ruim anderhalve maand geleden is het spoor bijster. Dit blijkt namelijk uit de oproep, die gisteren via de telex werd verspreid en waarin ieder die in de be wuste nacht Zwijnsbergen in Eist is ge passeerd wordt opgeroepen zich te melden. De patiënten van liet Julianazieken- huis te Veenendaal hebben klachten over de muziek die bij zomerdag van het Bergbad komt overgewaaid. Vooral voor de oudere patiënten is de beatmu- ziek een slechte therapie en nu worden de mogelijkheden onderzocht om aan deze ergernis een einde te maken. 0 In Woudenberg woont een dame die in haar nalatenschap de bepaling heeft opgenomen, dat haar bezit len goede komt aan de dierenbescherming. Het is Wilhelmina de Waard, de nieuwe presidente van de afdeling Gelderse Val lei van de Ned. Vereniging tot bescher ming van dieren die na de dood van de heer Borgerink Fenema deze afdeling presideert. 0 Het zal de speeltuincommissie aan de Buurtlaan-west te Veenendaal nog verschillende nachturen kosten om de speeltuin voor zaterdag als de offi ciële ingebruikneming zal plaatsvinden tijdig gereed te hebben. Een Rhenense magnetiseur heeft via paranormale weg de verblijfplaats onthuld van een meisje uit Ede, dat kwaad van huis was weggelopen. 0 Kesteren en omgeving maakt zich op om op 30 mei de uitvoering van Haydn's „Jahreszeiten" te beluisteren. HELMOND Met verbazing heeft de geneeskundige inspectie van de volksgezondheid in Noord-Brabant en kele weken geleden ontdekt, dat zich weer gevallen van schurft bij mensen voordoen. „Wij dachten, dat deze ziekte na de oorlog was verdwenen", zei gisteravond de arts J. M. Beyerman in Den Bosch- Ook in andere delen van het land, on der andere in de provincie Groningen, is de ziekte gesignaleerd. De inspectie Noord-Brabant heeft de artsen per brief attent gemaakt op het opnieuw voorkomen van de ziekte. „Schurft was in de laatste jaren van de oorlog een ernstige ziekte in Neder land", aldus dokter Beyerman. „Er was toen bijna geen zeep en goed wa ter; er moest met man en macht wor den gewerkt aan de bestrijding". Anders dan toen kan bij de nu ont dekte gevallen geen sprake van vervui ling zijn. AMERSFOORT Eind april had 30 procent van de werklozen in ons land een bouwberoep tegen 14 procent op hetzelfde tijdstip van het vorig jaar. Het aantal werkloze bouwvakarbeiders is op het ogenblik vijf a zesmaal zo groot als in 1966. Dit deelde de heer A. Buys, voorzit ter van de bijna 87.000 leden tellende Algemene Nederlandse Bond voor de Bouwnijverheid (ANB) gisteren mee bij de opening van de bondsraadsver gadering, die in Amersfoort wordt ge houden. Hij pleitte voor een slagvaar dig economisch beleid, dat een verder oplopen van de werkloosheid een halt toeroept. Wat dit betreft zo zei de heer Buys heeft het eerste optreden van het kabinet De Jong bij de presentatie van het regeringsprogramma ons maar weinig vertrouwen kunnen in boezemen. Het is duidelijk tot uitdruk king gebracht dat een snel en krachtig terugdraaien van de werkloosheid bij dit kabinet niet de allerhoogste priori teit geniet, maar ondergeschikt is aan de stand van de betalingsbalans en een sluitende begroting. Dit is een stellingname waartegen wij ons met kracht verzetten, aldus de heer Buys. De werkloosheidsuitkering ligt soms nog onder de uitkeringsnormen die bij de uitvoering van de Algemene Bij standswet worden gehanteerd, dat is een situatie die een welvaartsstaat on waardig is en die op korte termijn door een verhoging van de werkloos heidsuitkeringen ongedaan dient te worden gemaakt De heer Buys kant te zich fel tegen een beperking van de bouwproduktie. Naar zijn oordeel zal er wanneer ons land de economische inzinking weer te boven is, veel werk aan de winkel zijn voor de bouwonder nemers. Dat maakt een krachtige af remming van de bouwproduktie nu tot een onverstandige daad die bovendien zeer grote maatschappelijke verspil lingen veroorzaakt. Hij constateerde dat van de ruim 22.000 werklozen die de bouwnijverheid eind april telde ongeveer 90 procent buiten de randstad-Holland en Zeeland woonde. Hij constateerde voorts dat ih de grensstreken de terugkeer van pen delarbeiders, die voorheen in de bouw in Duitsland werkten, duidelijk merk baar is. LONDEN De Britse minister van Buitenlandse Zaken George Brown heeft vanmorgen enige vertraging on dervonden bij zijn vertrek naar Mos kou voor besprekingen met Russische staatslieden. Een woordvoerder van Buitenlandse Zaken deelde dit ruim een uur voor Brown zou opstijgen mee, en vervolg de: „Hij hoopt later op de dag te kun nen vertrekken". UTRECHT Prof. dr. H. C. Rümke oud-hoogleraar in de psychiatrie en oud-conservator van de psvchiatrische- neurologisfche kliniek van de Rijksuni versiteit in Utrecht, is gisterochtend op 74-jarige leeftijd na een hartaanval in Zürich overleden- Hij was daar voor het houden van een lezing. Henricus Cornelis Rümke werd op 16 januari 1893 in Leiden geboren. In 1911 ging hij medicijnen studeren aan de gemeentelijke universiteit van Am sterdam. Van 1915 tot 1917 was hij stu dent-docent bij prof. dr. Van Rijnberk. Van 1918 tot 1928 werkte hij bij prof. Bouman in de Valeriuskliniek in Am sterdam, eerst als assistent, later als ge neesheer en wetenschappelijk assistent. In die tijd legde hij veel internationa le contacten en was hij volontair-assis- tent bij Eugen Bleuer in Zürich. In 1923 promoveerde hij in Amsterdam op het proefschrift Phaenomenologische en klinisch-psychiatrische studie over het geluksgevoel. Vier jaar later ging hij naar Zürich om zich verder in de psychiatrie te verdiepen. Van 1928 tot 1931 was hij chef van de kliniek bij prof. Bouman. In 1930 ontving hij de Ramaer-medail- le, die eenmaal in de vijf jaar wordt uitgereikt door de Nederlandse Vereni ging van Psychiatrie en Neurologie. In 1933 werd hij benoemd tot bijzon der hoogleraar. In 1937 volgde hij prof. L. Bouman op als gewoon hoogleraar in de psychiatrie. Prof. Rümke die in 1953 rector-mag- nificus van de Utrechtse universiteit was, was tot ver buiten Nederland be kend. Hij publiceerde veel over neuro- senleer, psychiatrie, kinderpsychiatrie en geestelijke volksgezondheid. Hij was onder meer bestuurslid van de Nederlandse Vereniging voor Gees telijke Volksgezondheid en lid van de afdeling natuurkunde van de Koninklij ke Nederlandse Academie van Weten schappen. O 9 DEN HAAG Het bestuur van de Johan Wagenaarstichting te 's Graven- hage heeft besloten de Johan Wagenaar- prijs toe te kennen aan de componist Henk Badings ter bekroning van z(jn ge hele oeuvre. De prijs zal worden uitge reikt tijdens een feestelijke bijeenkomst op een nadertebepalen dag in juni. DEN HAAG Al een week voordat mr. Van Hall in Den Haag zou komen praten heeft minister Beernink hem duidelijk gemaakt dat het maar het beste was als hij zelf ontslag zou ne men. Mr. Van Hall wilde dat wel, maar pas veel later, nadat het eerste rapport-Enschede bekend zou zijn. Het kabinet meende echter dat de publika- tie van het rapport het vertrouwen in de burgemeester nog verder zou aan tasten. Minister-president De Jong deelde dat mee in de regeringsverklaring, die hij gisteren in de Tweede Kamer over het ontslag van mr. Van Hall aflegde. Op verzoek van mr. Van Hall zijn de Amsterdamse wethouders gehoord, voor hijzelf op 9 mei het gesprek met pre mier De Jong en de ministers van bin nenlandse zaken en justitie had. Intussen had het kabinet op 5 mei besloten dat de drie ministers er bij mr. Van Hall nogmaals op zouden aan dringen uit eigen beweging heen te gan. Als dat zonder resultaat bleef, waren de drie ministers gemachtigd de burgemeester mee te delen dat hij niet langer was te handhaven. Aan de ge zagscrisis moest zo spoedig mogelijk een eind worden gemaakt, aldus pre mier De Jong. De Amsterdamse wethouders spra ken met de minister van Binnenlandse Zaken over het gebrek aan geld in Am sterdam. Dat stond volgens hen een be hoorlijke aanpak van 't jeugdprobleem in de weg. Zij meenden ook dat een ontslag van de burgemeester op korte termijn geen waarborg was voor kli maatsverbetering in Amsterdam, waar bij echter werd opgemerkt dat het kli maat voor de heer Van Hall niet gun stiger was geworden. Premier De Jong wees er in zijn verklaring verder op, dat het onjuist zou zijn geweest het standpunt van 't kabinet aan de wethouders mee te de len, voordat mr. Van Hall zelf was in gelicht. De hoop bestond immers boven dien dat het niet tot een ongevraagd ontslag zou hoeven te komen. In het gesprek met de drie ministers bevestigde mr. Van Hall dat hij wel ontslag wilde nemen, maar nu bleek dat hij zelfs wilde wachten op 't twee de rapport-Enschede: hij beriep zich daarbij op prof. Enschede. Het moet volgens premier De Jong op een mis verstand berusten als zou deze advies hebben gegeven. Prof. Enschede heeft de secretaris generaal van Justitie meteen gemeld dat het tweede rapport omstreeks 15 mei beschikbaar zou zijn en zich daar bij namens de commissie afgevraagd of het dan niet in het belang van de regering, Amsterdam en van mr. Van Hall zou zijn te wachten met een be slissing. Met het oog op de belangen van Amsterdam achtten de drie ministers het evenwel niet verantwoord de twee rapporten af te wachten. Zij deelden mr. Van Hall toen de kabinetsbeslis sing van 5 mei mee. Na overleg met de wethouders belde mr. Van Hall in de namiddag op, dat hij geen ontslag zou vragen. Het kabinet betreurt dat, aldus premier De Jong. De regering hoopt spoedig een opvol ger te vinden, die ook als vertrouwens man van de burgerij, zo nodig in over leg met regering en Justitie, een nieuw beleid weet te vormen zodat in Amster dam rust en vrede terugkeren. Zie elders in dit blad „Kritiek op rapport commissie Enschedé". (Van onze weerkundige medewerker) Om een depressie nabij Schotland voeren zuidwestelijke winden onsta biele lucht naar onze omgeving. Hier in komen naast verspreide opklarin gen ook enkele buien voor. Een front van deze depressie veroorzaakte dins dagochtend in het oosten van het land nog enige tijd regen, maar het trekt nu langzaam in oostelijke richting weg van ons land. De depressie bij Schotland vult op, maar een nieuwe depressie trekt van de oceaan naar het oosten in de rich ting van de Britse eilanden. Op de na dering van een zwakke rug aan de voorzijde van de depressie zullen woensdag aanvankelijk de buiigheid en de bewolking afnemen, maar tater op de dag zal een front van de de pressie de bewolking weer doen toe nemen, vanuit het westen, mogelijk gevolgd door enige regen. De wind zal overwegend matig zijn, aanvankelijk zuidwestelijk, later krim pend naar zuid. De temperaturen zullen woensdag dezelfde waarden bereiken als dins dag of iets hogere.

De Vallei | 1967 | | pagina 1