Dr. Koets op tv Filmweek Arnhem: 16u uur „draaien per etmaal" Beelden-biennale in Antwerpen Flauw Opnieuw kort geding in verband met „Onqewijde aarde H. F. v. Loon directeur tv-bedrïjf TROS VANAVOND MORGEN flat De Gruyter gaf 25 miljoen terug Nieuwe lening B.N.G. WISSELMARKT DAPHNE DU MAURIER PILOOT STORM I RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG >ERM Johnny Hart "woonruimte in een mierenhoop na bet bezoek vaneendtnosaurus NABEURS Ü1VIDENDVOORSTELLEN Pagina 2 DINSDAG 23 MEI 1967 JANET ê9 Ze ging naar de deur, zodat ze weg kon lopen, zodra ze zekerheid had. Oma had de krant weggelegd en geeuwde. Nu moest ze haar slag slaan. „Waar is mijn pappie?" vroeg ze. Hierop kwam geen antwoord. Ze voelde steken van angst in haar hart je. Moeder keek wat hulpeloos en ze nuwachtig. Oma kreeg een kleurig plekje op haar, -rangen. Toen draaide Jennie de deurknop om. Even wacht te ze nog. Daarop zei ze, verschrikt over haar eigen hardheid en brutali teit: „Ik geloof, dat pappie dood is!" Toen er geen standje volgde en oma en moeder haar alleen maar in spanning en verwarring aankeken, wist ze eigenlijk dat dit de waarheid was. De werf van Thomas Coombe en Zonen lag ontredderd en kaal. Het ge luid van hame- en zaag was verklon ken. De schepen moesten elders heen voor reparatie of herclassificatie. Zei lers zochten verderop in de haven een botenbouwer. De schuur was overge nomen door een aannemer, die berg ruimte nodig had. Een garage verrees op de plaats, waar eenmaal de „Ja- net Coombe" op stapel was gezet. Monteurs in besmeurde overalls sjouwden met Engelse sleutels rond. Een Ford-truck rammelde de poort uit. Waar eenmaal de lucht vervuld was geweest van geuren van teer en pek, stonk het nu naar benzine en olie. James Coombe had nog als laat ste overblijfsel van het oude ambacht een botenbergplaats gered, een be scheiden, onbeduidend bestaantje. Harold Coombe, die onderwijzer was, had geen lust in Plyn te blij ven nu zijn broer Willie naar zee was. Het „Klimop Huis" werd met al zijn hebben en houden niet onvoordelig verkocht. Toen hij eenmaal zeker was, dat hij een betrekking in Londen kon krijgen, ging Harold op zijn laat ste avond naar de beste vriend en meest vertrouwde neef van zijn vader de landbouwer Fred Stevens. Fred was nu twee-en-veertig en had dap per de zijde van Christoffel gekozen in het proces Coombe tegen Hogg Williams. „Ik geef mijn schoolmeestersbaantje niet op, neef Fred", zei Harold. „Het mag dan niet winstgevend zijn, maar het is mooi werk, en ik houd er van". „Denk je het vol te kunnen houden die tredmolen, met weinig voor uitzichten, en dan in Londen met zoveel concurrenten om je heen?" „Ik wil het in ieder geval probe ren. Het is een hele toer uit Plyn weg te gaan. Maar zie je, ik ben in Lon den geboren. Het zal voor mij niet zo vreemd zijn. Moeder en Jennie zijn er ook. Arme, kleine meid, ze heeft het daar niet prettig bij die strenge grootmoeder". Fred Stevens floot vol afschuw. „Ik wou, dat je moeder niet zo overhaast vertrokken was. Ze had met Jennie best hier kunnen komen en ze was ons welkom geweest. Nora zei het een paar dagen geleden nog. Het zou voor onze John ook zo goed zijn geweest, een kameraadje te krijgen. Een enig kind loopt altijd gevaar te worden verwend, is 't niet?" „Daar heeft John geen last van!" lachte Harold. „Die is lang niet gek. Ik heb hem bij me op school gehad en ik ken hem door en door. Hij zegt niet veel, maar hij is niet dom. 't Is een beste jongen!" Dacht je dat heus?" vroeg de vader lachend. „Zonder twijfel! John komt vast goed terecht!" Bij het afscheid zei Harold: „Het valt me hard hier weg te gaan, neef Fred. Ik zal proberen moeder over te halen hier de vakantie door te bren gen. Zou je ook niet denken, dat zij gauw genoeg zal hebben van de grote stad?" „Dat kun je bij vrouwen nooit zeg gen!" zei Fred, met een glimlach. „In elk geval kan ze Jennie altijd bij ons sturen, als het kind wat gezonde lucht nodig heeft. Nora zal goed voor haar zorgen. En John laat zich dan van zijn beste kant zien, hè John? Hee, waar zit de jongen. John! Om de hoek van het raam ver scheen een hoofd. „Kom Harold even een hand geven. Morgen vertrekt hij naar Londen!" De jongen zwaaide zijn lange slun gelbenen over de vensterbank. Hij was elf jaar, maar lang vqor zijn leef tijd. Hij had de blauwe ogen van zijn vader. Blonde haren hingen hem in zijn gezicht. „Het spijt me, dat je weggaat"! zei hij kort en krachtig. „Mij spijt het ook, John, maar nu het zo heeft moeten zijn, valt er niets te morren". De jongen knikte. „Kom je nog wel eens terug?" „Dat ben ik heilig van plan! Ik zou het een beroerd idee vinden, als ik nooit meer iemand van jullie terug zou zien en Plyn en alles hier!" „Natuurlijk komen Willie en hij hier over een paar jaar terug! Dan gaan ze hier van hun rente leven!" lachte Fred vrolijk. „Hoe gaat het met Willie's draadloze telegrafie te genwoordig?" „O, prachtig, neef Fred. Hij is er gewoon wild op. Zelf snap ik er niets van!" „Ik evenmin, maar ze zeggen, dat het een schitterende uitvinding is. Nu, het ga je goed. Doe vooral onze groe ten aan je moeder". Harold liep het erf af en het hek uti. John zag hem fronsend na. „Waar denk je aan, jongen?" vroeg Fred. „Dat hij nooit terug komt!" sprak de jongen langzaam. „Hoe bedoel je? Natuurlijk komt hij hier terug. Hij mag een paar jaar in Londen blijven, maar vroeg of laat zul je hem hier in Plyn terugzien". „Nee", antwoordde John. „U vindt het misschien erg vreemd van me, „maar als ik zo'n voorgevoel heb, komt dat meestal uit. Weet u nog wel wat ik zei van Oom Christoffel? Toen lachte u me uit, maar innerlijk was ik er zeker van". „Hoor eens, jongen, jij dreigt de ongeluksprofeet van de familie te wor den. Zet die malligheid uit je hoofd, begrepen? Dat zijn ongezonde en zie kelijke gedachten en je moeder en ik houden daar niet van, snap je?" „Okee!" De jongen liep weg en sprong over een hekje. Hij liep door de weiden naar een heuveltje, van waar hij de haven en de Polmear baai kon overzien. Door de bomen zag hij de masten van de verongeluk te „Janet Coombe". Rechts beneden hem trok de avondnevel om de kerk toren van Lanoc samen. John Ste vens stak zijn handen in zijn zak en keek in de verte. (Wordt vervolgd) Terwijl de Tweede Kamer over de kwestie Amsterdam discussieerde, kwam dr. P. J. Koets, loco-burgemees- ter van 's lands hoofdstad, gisteravond in de KRO-rubriek „Silhouet" op de tv. Henk Neuman stelde dan ook meer actuele vragen dan anders. Met even veel overtuigingskracht als tact wist dr. Koets zelf oud-journalist ze te be antwoorden. De heren drs. J. Beishui zen (economisch redacteur van Het Pa rool) en Th. B. Rossen (fractievoorzit ter van de KVP in de Amsterdamse ge meenteraad) staken hun bewondering voor hun (oud-)collega niet onder stoe len of banken. Dr. Koets, die van zijn vriend E. du Perron het onderscheid tussen intellec tuele integriteit en intellectuele aan stellerij zei te hebben geleerd en daar nu nog steeds dankbaar voor is, liet zich positief uit over onder meer de provo's, de gezagscrisis in de hoofdstad en de te verwachten „lange hete zo mer". Een „Silhouet"-aflevering én een geïnterviewde, waardoor de kijker zich niet „grotelijks bij de neus genomen" zal hebben gevoeld. J .v .d. K. Hier zijn ze weer, de Beatles. Paul McCartney, weer glad geschoren, Rin- go Starr, John Lennon en George Har- IIIIIMIIIIIIIIIIIIII imiiiiiiiimiiiiiiiiniiiiiiiiimiiiiiiiti IIIIIIIIMIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIII AMSTERDAM De filmweek Arn hem, sinds 1955 een tweejaarlijkse tra ditie, zal van 12 tot en met 17 juni worden gehouden. Het programma zit dit jaar zo boordevol dat er gedurende zes dagen van 's ochtends tien uur tot 's nachts half drie non-stop zal worden doorgedraaid. Op het menu staan elf belangrijke speelfilms. Van de vele bijgerechten noemen we: een terugblik op de Ne derlandse cinema uit de jaren dertig; een serie nachtvoorstellingen van kunstfilms; een programma van nieu we Nederlandse korte films; een aan tal discussiebijeenkomsten, waarbij een ontmoeting wordt georganiseerd tussen het filmbedrijf en jonge cineas ten; een filmaffiche-wedstrijd voor de jeugd van de middelbare scholen; het bezoek van buitenlandse filmers en een tentoonstelling van het werk van de Poolse graficus-cineast Jan Lenica. De internationale filmweek die, wat het seizoen betreft, tussen de festivals van Cannes en Berlijn doorschuifelt, zal worden geopend met Fernhouts „Lucht boven Holland" en de reeds in Cannes vertoonde Amerikaanse komedie „Je bent nu een grote jon gen", van Francis Ford Coppola. De week wordt besloten met de première van de satirische Britse film „Daar komen de Russen". Er is bovendien een Belgische filmdag, waarop een reeks korte films van onze zuiderburen zal worden geïntroduceerd. Verder zal de Stichting Film en We tenschap aanwezig zijn met de docu mentaire „De slag om Arnhem". Het is nog niet bekend wie de film week Arnhem zal openen. Wel staat vast dat hij gedurende drie kwartier door het cabaret van Ramses Shaffy zal worden ingezongen. Tijdens de week zal de minister van C., R. en M. de ff 3510. In de aanwezigheid van Arend, Buck en de pro fessor had Sandra zich goed gehouden en het doen voorkomen alsof ook zij niets liever deed, dan maar weer in een ruimteraket stappen om het heelal in te schieten. Doch in de veiligheid en beslotenheid van haar eigen kamer kwamen opeens de waterlanders te voorschijn. Zij had zich zovéél voorgesteld van dit verlof, maar tot dusver waren haar wensen nog niet in vervulling gegaan. Toen zij onlangs op vele duizen den kilometers van de Aarde door het luchtledig zweef de had zij rose dromen gedroomd van de' dingen die zij en Arend na hun terugkeer gingen doen. Zij zouden dineren in een chic restaurant en daarna naar een schouwburg gaan; zij zag zichzelf in e englanzend avontoilet aan de arm van haar blonde cavalier, keu rig in rokkostuum. Helaas, Arend en nette kleren wa ren twee begrippen, die niet samengingen! Die smeer poets liep het liefst in een versleten oud jack rond! Het was een hopeloze zaak met hem! Sandra zuchtte en droogde haar tranen. Er werd ge klopt en meteen stak de oorzaak van haar verdriet zijn kwajongensgezicht door de deuropening en vroeg: „Zeg, schatje, wat zit jij hier in je eentje te kniezen? Kom er gezellig bij zitten!" 69. Tsjiao Tai heeft samen met Lentëbloesem de hele verlaten tempel nog eens doorgelopen, maar ze hebben nergens een spoor van een begraven schat gevonden. Ze hebben ook nog eens een kijkje bij de oude waterput genomen. Lentebloesem, bang dat ze weer een spook verschijning zou zien, heeft aldoor dicht naast Tsjiao Tai gelopen. Hij heeft daarvan gebruik gemaakt om zo nu en dan zijn arm om haar middel te leggen en zij heeft daartegen niet geprotesteerd. Hij vindt het dus een zeer geslaagde expeditie. Maar als ze weer voor de deur van haar kamertje staan zegt hij maar met een bedrukt gezicht: „We hebben ons rot gesjouwd voor niks, Prinses!" Dan ziet hij dat er licht brandt achter het vester van de vertrekken van de abdis. „Hè, Prin ses, zie je dat licht daar? Ik dacht dat je bazin sliep!" „Nou, dan heeft ze zeker weer eens nachtelijk bezoek gekregen. Ga mee, broeder Sau, ik wil wel es weten wie die vent van haar is!" Ze lopen samen op hun tenen naar het venster. Tsjiao Tai legt zijn oor tegen het raam. „Ja", fluistert hij, „ik hoor inderdaad een mannenstem!" „Ja", fluistert Lentebloesem, „maar ik kan niet verstaan wat hij daar aan het prevelen is. Hola, hij zegt dat ie nou afscheid moet nemen! Naar m'n kamertje, als de bliksem!" AMSTERDAM Ten tweede male zal de film „Ongewijde aarde" van Jef van der Heijden aan de kritiek van een rechter worden onderworpen. Nadat de film op rechterlijk bevel voor vertoning in Tilburg was verboden, hebben dezelf de eisers de familie van de overleden pastoor De Beer wederom een kort geding tegen de cineast aangespannen. Dit zal aanstaande donderdag in Alk maar dienen. Voordat de zitting wordt gehouden, zal de rechter zich in de meest letterlijke betekenis van het woord aan een schou wing wijden. Om half drie zal hij in het Alkmaarse Cinematheater de film gaan zien. Volgens de dagvaarding eist de fami lie De Beer nu een landelijk verbod van de film, omdat men zich ernstig in de nagedachtenis van pastoor De Beer voelt gekwetst. Men stelt bovendien dat de, echte, in de film opgenomen begrafenis zou suggereren dat de teraarde bestelde geestelijke te vereenzelvigen is met de figuur van de pastoor, die in de filmver telling een belangrijke rol speelt. Men acht dit een onrechtmatige daad in strijd met de maatschappelijke zorgvuldigheid. Cineast Van der Heijden gaf ons het volgende commentaar: „Het lijkt nu werkelijk op een heksenjacht. Met dat verbod in Tilburg had ik me verzoend. Ik kon dat eventueel nog een beetje be grijpen. Maar het is me een raadsel waarom ze nu de totale roulatie van mijn film kapot willen maken. Het is te dwaas om over te praten". BRUSSEL In het Middelheimpark te Antwerpen wordt van 11 juni tot 1 oktober a.s. de negende Biennale voor beeldhouwkunst ingericht. Voor de manifestatie, die reeds een traditie is geworden in het Antwerpse culturele leven, staat dit jaar ook beeldhouwkunst uit Japan en vijf Oost- europese landen (Hongarije, Zuidslavië, Polen, Roemenië en Tsjechoslowakije) op het program. Uit Zuidslavië komt bovendien, voor de periode van 11 juni tot 20 juni, een zending monumentale middeleeuwse grafsculpturen. Staatsprijs voor de filmkunst 1967 uit reiken. Het hoofdbestuur van de Ne derlandse Bioscoopbond draagt weder om een Zilveren Roos ter onderschei ding aan en de particuliere Van Rhijn- prijs een financiële aanmoediging voor een jeugdig filmer zal eveneens op het erepodium zijn bestemming krij gen. De filmweek, georganiseerd door de Bioscoopbond en bevoogd door de over heid, het Holland Festival en de ge meente Arnhem, zal in ieder geval de première van één Nederlandse speel film krijgen: „De verloedering van de Swieps", van Eric Terpstra. Andere grote premières zijn o.a. „Twee of drie dingen die ik van haar weet", van Jean-Luc Godard, „Sla nooit een vrouw, zelfs niet met een bloem", van de Tsjech Podskalsky en „Mijn prinses", van de Zweed Ake Falck. rison nog steeds met snor. Ze kwamen weer samen voor het voetlicht ter gele genheid van hun nieuwe langspeelplaat die volgende maand uitkomt: „Sgt. Pep per's Lonely Hearts Club Band". AMSTERDAM Het bestuur van de Televisie en Radio Omroep Stichting (TROS) heeft de heer H. F. van Loon, medewerker van het dagblad De Tele graaf, benoemd tot directeur van het tv-bedrijf, tevens hoofdredacteur van het programmablad van de TROS. Deze benoeming houdt verband met de uitbreiding van de zendtijd per 1 oktober. De TROS kan, gezien haar ledental (meer dan 100.000), rekenen op twee en een half uur televisie en tien uur ra dio per week in het nieuwe seizoen. De eerste taak van de nieuwe directeur zal zijn om voor 1 juli een programmastaf van tien man te werven. Mr. J. M. Lan- dré, algemeen directeur, zei gisteren: „We moeten zo snel mogelijk beginnen met de voor-produktite van nrogramma's voor het nieuwe seizoen. Daar komen we nu, met een te kleine staf, niet aan toe". HILVERSUM I 18.00 Lichte pianomuz. 18.20 Uitzen ding van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. 18.30 Omroepdubbel- kwartet (opn): oude liederen. 18.50 On dernemend: nieuws en commentaren. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.30 Concilie postbus. 19.35 Klassieke grammofoon - muz. 19.45 De zingende kerk, muzikale lezing. 20.00 Het Overijssels Philhar- monisch ork. en zangsoliste: klassieke en moderne muz. In de pauze: plm. 20.50-21.05 Voordracht. 21.50 Klassieke grammofoonmuz. 22.00 Kunst: cultu reel progr. 22.30 Nws. 22.40 Overweging. 22.45 Dante, hoorspel. 23.35 Licht in strumentaal septet. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.30 Licht en semble. 18.55 Paris vous parle, brief uit Parijs. 19.00 Muz. mozaïek, 20.00 Nws. 20.05 Zing met ons mee: liedjes- progr. 20.35 Op de zomertoer: vrolijk wekelijks progr. met platen, praten, raden en prijzen. 22.00 Gonk!, satirisch progr. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Ra- diophilharmonisch ork. (opr>.).: klass. en moderne muz. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I. NTS/NOT: 10.20-12.00 Schooltelevise. NTS: 12.00-12.30 Teleac: De detaillist als ondernemer (15e en laatste les). 18.45 Pipo de Clown. 18.50 Journaal. STER: 18.55 Reclame. NCRV: 19.00 Griekse en Spaanse liedjes. 19.25 Pau- lus van Tarsus: dl. 3: Simon Petrus, TV-spel v.d. BBC. STER: 19.56 Recla me. NTS: 20.00 Journ. STER: 20.16 Reclame. NCRV: 20.20 Attentie. 20.45 Liberté, égalité, Drs. P: culturele hap pening. 21.10 't Is maar een spelletje (a game-like-only a game), TV-spel v. d. BBC. 22.25 Negro-Spirituals. NTS: 22.30-22.35 Journ. 23.00-23.30 Teleac: Kernfysica (32). NEDERLAND II. NTSl 20.00 Nws in 't kort. STER: 20.01 Reclame. NTS: 20.05 The Virgi nian, TV-film. 21.15 Concertgebouwork. in USA/Canad, filmimpressies. STER 21.56 Reclame. NTS: 22.00-22.15 Journ. HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. 7.15 Stereo: Klass. gramm. muz. 7.30 Nieuws. 7.32. Radiokrant. 7.50 Lichte gramm. muz. 8.00 Nws. 8.10 Gewijde muz. (gr.). 8.30 Nws. 8.32 Lichte gram mofoonmuz 9.00 V. d. zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 V. d. huisvrouw 10.30 Morgendienst. 11.00 Lichte gram mofoonmuz. 12.27 Mededelingen voor land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Variant: act. reportages en veel muz. 13.30 Operamuz. (gr.). 14.00 De wilde vaart, hoorspel (dl. II). 14.25 Lichte gramm. muz. 15.05 Twee sopranen en piano: klass. en moderne muz. 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Five o'clock, praatje. 17.15 Lichte gramm. muziek. 17.50 Overheidsvoorlichting: Spaar- zinnigheden. Een programma over de vele handige en verstandige manieren waarop u kunt sparen. Vragen van luisteraars worden beantwoord door de heer Coen van Hoewijk, hfd. van de Stafadeling Externe Betrekkingen van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nieuws en ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek en re portages. (7.30-7.35 Van de voorpagina, persoverzicht). VPRO: 7.55 Deze dag. VARA. 8.10 Lichte gramm. muz. en reportages. (8.30-8.35 Van alle markten thuis, praatje voor de vrouw). 9.00 Stereo: Klassieke gramm.muzAVRO 9.40 Schoolradio. VARA: 10.00 Lichte grammofoonmuz.. 16.50 Voor de kleu ters. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Pianorecital: klassieke muz. 12.00 Lichte gramm. muz. 12.22 Voor het platteland. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Stereo: Me- tropole orkest: amus. muz. 13.00 Nws. 13.10 Act. en kalender. 13.25 Waar de wijsjes zijn: liedjes van overal. 13.50 Gesproken portret. 14.05 Moderne mu ziek (opn.). 14.50 Gitaarrecital: moder ne muziek. 15.00 Voor de jeugd. 16.00 Nieuws. 16.02 Lichte gramm. muziek. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Simbel: een simpel programma voor middelbare scholieren. 17.30 Lichte grammofoon muziek. HILVERSUM III AVRO: 9.00 Nws. 9.02 Act. 9.05 AVRO solisten en orkesten. 10.00 Nws. 10.02 Arbeidsvitaminenverzoekplatenprogr. (11.00 Nieuws). 12.00 Nws. 12.02 Ope- rette-varia. 12.45 Intern. Politie Mu ziek Festival 1967, reportage. 13.00 Nws. 13.02 Act. 13.05 Vrolijk platenprogram- ma (14.00 Nieuws). 15.00 Nws. 15.05 Lichte muziek voor een Hollands pu bliek. 16.00 Nws. 16.02 Toerbeurt: pla- tenprogr. voor de jeugd. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.05 Rhythm and Blues. 17.30 Country and Western music. 17.45-18.00 Reportage Intern. Politie Muziek Festival 1967. DUITSLAND I. 10.00 Nws. 10.05 Journ. (van giste ren). 10.20 Die aktuelle Schaubude. 11.00 Wiedersehen met seinen Tieren. 11.50 Kamermuz. 12.00-13.30 Actualitei tenkroniek. 16.40 Nws. 16.45 Voor de kinderen. 17.00-17.55 Film voor de kin deren. 18.00-18.05 Nws. (Regionaal pro gr. NDR: 18.05 Act. 18.16 lm Zeitraffer. 18.50 Zandmannetje. 19.00 Actualiteiten. 19.21 Gevaarlijke experimenten. 19.59 Progr. overz. WDR: 18.05 Nws. 18.10 De kleine vagebond. 18.25 Journ. 18.50 Voor de kinderen. 19.00 Journ. 19.10 Lievelingen van onze ouders. 19.40 Chef nach Mass: foute speculatie). 20.00 Journ. en weeroverz. 20.15 Was bin ich? beroepenraden. 21.00 Reporta ge. 21.15 Das Landhaus, spel. (herha ling). 22.20 Marschmusik für Einzel- ganger. 22.50 Journ., weeroverz. en commentaar. DUITSLAND II. 18.30 Nws. en weerber. 18.20 Act. en muz. 18.55 Kein Fall für FBI: TV-serie 19.27 Weerber. 19.30 Nws. en thema's van de dag. 20.00 Sportspiegel. 20.30 Vorsicht, Falie! detective-serie, aan sluitend: nieuws. 21.15 New Orleans, Bourbon Street, detective-film. (niet ge schikt voor jeugdige kijkers). 22.00 Re portage. 22.30 Nws, weerber. en the ma's van de dag. =11111111111111111111111111111111111111 iiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii minimi imimimimiimmimmmmiiimiiimimmiiiiiiimiiiiuimmiimiimiimiimmimimimmiii 68. Het gevecht was afgelopen. Tekko was overwonnen. Twee paar grote knuisten hielden hem stevig vast en aan verweer of vlucht viel niet meer te denken. „Ont maskeren deze spion!" „Nemert hem zijn helm af!" ge lastte Prins Chop-Choy, die sluipend naderbij gekomen was. „Blijf van me af! Laat me los! Laat dadelijk los! rk heb niets met jullie te maken!" gilde Tekko, terwijl hij vergeefse pogingen deed om los te komen. „Gemene juwelendieven zijn jullie, anders niet! En jij bent een Prins van niets, Prins Soep-Zooi!" „AH!" grijnsde de Prins toen Tekko de helm werd afgenomen. „De nieuwe soldaat met oliedom uiterlijk! Net wat ik dacfiten! Jij geen Chinees, maar klein dom Avondlandmannetje! Wachten maar! Wij zullen korte metten met jou ma ken!" „Ja, ja! Korte metten maken!" schreeuwden de krijgslieden, terwijl de één Tekko op de knieën drukte en de ander zijn zwaard ontblootte. Bevend over al zijn leden hapte Tekko naar adem. Van angst kneep hij zijn ogen stijf dicht, want hij verwachtte nu ieder ogenblik het koude staal van het scherpe zwaard in zijn nek te zullen voelen. Zover kwam het echter niet, want met een gemene glimlach op zijn gezicht, kwam Prins Chop- Choy tussenbeide en terwijl hij bezwerend de hand op hief hinnikte hij: „Hi hi! Dat zou hij wel willen! Eén ogenblik geduld! Ik weten wat beters voor hem!" m. r.«ri «i.iHur 1798 milllllllllMIIMIMMIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIMIIIIIIII •■■••■■■tltlll I MIMI III II IIIIMIIHIIHf llllt IIMIHIIIIIIII till llllH»! IIVMHVnilllMMIIIIIIIIlIHVVIVVUIItlVV AMSTERDAM, 22 mei Twee oor zaken lagen er aan een nogal flauwe beurstendens ten grondslag: De poli tieke spanningen in het nabije oosten en de emissievoorwaarden voor een nieuwe lening van de Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten. Wat de eer ste aangaat, verwachtte men een da ling in Wall Street. Hierdoor werden de hoofdfondsen aangeboden en pas op wat lager niveau opgevangen. Van een vloedgolf van aanbod was even wel geen sprake. Philips liet het bij een verlies van 1. Koninklijke bij 2 en Unilever bij ca. 2,50. AKU was 90 cent lager, Hoogovens 3 pun ten. De lokale markt was overwegend eveneens lager, vooral voor de hoofd fondsen. Hier waren Brocades, Kemo, Kon. Zout, Bührmann, Chas Macin tosh, Blaauwhoed, Eerste Nederland- sche, Centrale Suiker, RVS, Bredero, Bijenkorf en Van Nelle in reactie. Hoek en Nijma zetten de daling voort. Duyvis, Rommenhöller en Nederland- sche Veem konden daarentegen ver der doortrekken. De handel was ook hier zeer stil. De dalingen kwamen in hoofdzaak voort uit gebrek aan be langstelling. De scheepvaartsector was flauw met een verlies van 3 punten voor Van Nievelt'en Van Ommeren. Am sterdam Rubber lag iets hoger. HVA lager. KLM moest ruim 5 terug. De obligatiemarkt schrok van de emissievoorwaarden die de Bapk voor Nederlandsche Gemeenten voor een nieuwe lening heeft opgesteld. Hier uit blijkt dat de rente de laatste tijd toch weer eerder tekenen van stijgen dan van dalen vertoont. De beurs had het wel vermoed, maar het feit dat men nu met de heus op de werkelijk heid werd gedrukt, leverde alom een verlies van ca. een half punt op. Overigens is men van mening dat op deze voorwaarden de nieuwe lening zeker zal slagen. Kon. Olie 130,80 131,70 en 129,60 - 131, Unilever 93,70 - 93,80 en 92,50 - 93,70, Philips 91.10 en 90,50 gb - 91. •s-HERTOGENBOSCH De tien procent korting van De Gruyter was er oorzaak van dat het bedrijf in 1966 f 25 miljoen heeft terugbetaald op in geleverde kassabons aan de klanten. Dat is meer dan enig ander bedrijf ooit in één jaar aan korting of klan tendividend heeft uitgekeerd. De tien procent worden alleen uitgekeerd op artikelen van het eigen merk. Daar naast voert De Gruyter een groot aan tal andere merken. De omzetstijging is in 1966 weer be langrijk geweest. Zij ligt ver boven de gemiddelde stijging in de kruide niersbranche. Omzetcijfers geeft het bedrijf niet, zelfs geen indexcijfers. Mede doordat de prijsstijging weer is achtergebleven bij de algemene krui deniersprijsindex staat de bruto winst marge zwaar onder druk. De omzet stijging in 1966 was dan ook niet vol doende om de onevenredige stijging van de kosten op te vangen. De strijd om het marktaandeel zal aanleiding blijven geven tot een felle concurren tie met als gevolg daarvan een ver dere druk op de bruto winstmarge, zo zegt de directie. Het exploitatiesaldo over 1966 be droeg f 16,69 (v.j. f 16,84) miljoen. Af schrijvingen vergden f 10,51 (v.j. f 10,48) miljoen. Voor vennootschap belasting moest f 1,90 (v.j. f 1,76) miljoen opzij worden gelegd, waarna per saldo een winst resteert van f 4.455.098 (v.j. f 4.739.029). Op de ge wone aandelen (die niet aan de beurs zijn genoteerd) wordt het dividend verlaagd van 10 tot 8 procent. Op de preferente winstdelende aandelen wordt het dividend gehandhaafd op 8 procent. DEN HAAG De Bank voor Ne derlandsche Gemeenten komt met een niejwe 6 1/4 pet. 25-jarige obligatie lening van 100 miljoen tegen de koers van 99 pet. Bij overtekening wordt het recht voorbehouden het be drag van de lening tot maximaal 150 miljoen te verhogen. De vorige lening van de B.N.G. was 150 miljoen. De ze droeg een rente van 6% pet. en werd uitgegeven tegen 100 pet. De le ning was een groot succes. Ook de nieuwe lening wordt gunstig geacht. Het rendement bedraagt 6,35 pet. NETAM Dividendverlaging tot 11%. Vorig jaar werd 1214 uitgekeerd, waar van 5% in aandelen. De brutowinst over 1966 is hoger dan over 1965, maar de belastingen en afschrijvin gen, ditmaal op basis van vervan gingswaarde, zijn eveneens hoger. De orderportefeuille is zeer gunstig De jaarvergadering is op 19 juni. BRAAT DELFT Over 1966 wordt 20% in contanten voorgesteld. Over 1965 werd 10% in contanten en 10 in de vorm van cer tificaten uitgekeerd. De jaarverga dering is op 27 juni. LEIDSt HE WOL Over 1966/'67 wordt 20 voorgesteld, waarvan naar keuze 10% in aande len of contanten. Er is al 6% tussen tijds uitgekeerd. Over het voorgaan de jaar werd uitsluitend 20% in con tanten betaald. De jaarvergadering wordt op 28 juni gehouden. EURINVEST De uitkering per participatie zal worden verhoogd tot 31 (v.j. 30) Luxemburgse francs. AMSTERDAM, 22 mei Londen 10.06%—10.07%; New York 3.60% 3.60%; Montreal 3.32%— 3.33; Parijs 73.251/2—73.30%; Brussel 7.25%—7.26% Frankfort 90.53%90.58%; Stockholm 69.93%—69.98%; Zürich 83.44—83.49; Milaan 57.67%57.72%; Kopennagen 52.01%—52.06%; Oslo 50.39—50.44; We nen 13.95—13.96; Lissabon 12.56%— 12.57%.

De Vallei | 1967 | | pagina 2