NIET AANGESLOTEN STAA TJES BLIJVEN R USTIGST In het achterland van Aden stond de tijd stil HANOI ZONDER LICHT EN WATER nu25 stuksl.50 Vrede in Midden-Oosten een taak voor de V.N. r Garrisonmoordenaars Kennedy bij CIA bekend Chef Over de grenzen VANNELLE Johnson maakt minder kans Russen wensen in geen geval oorlog f BOLSBERRY C SODA schenkt VOORHEEN 20 STUKS 1.2° NU ZELFDE PRUS MAAR BETERETABAKKEN. PROEF MAAR. UW GOEDE KEUS! Licht, geurig en zo zacht 17 ONRUST VEILIG OORLOGSTUIG ACHTER SCHERA1E1S verkoelend - dorstlessend per hele liter 9,45 iHrVVVVVV GEWEER DEED HET NIET IN VIËTNAM op elk doosje theebuiltjes van 20 stuks DINSDAG 23 MEI 1967 Een Britse militair op wacht in het Jeminitische grensgebied. HANOI De Noordviëtnamese hoofdstad Hanoi zit sedert de Amerikaanse luchtaanval op de energiecentrale, 1700 meter van het stadscentrum, zonder licht en water. Dit meldt de correspondent in Hanoi van het Tsjechische persbureau „Ceteka". De correspondent die na de aanval een bezoek aan het gebied bracht schrjjft, dat htf de meeste gebouwen in beschadigde toestand aantrof. Eerder had een Amerikaanse woordvoerder meegedeeld, dat een generator en een ketelhuis van de centrale, die 20 procent van de energie van Noord-Viëtnam levert, waren getroffen. Later kwam van elders iets stroom en water. ADVERTENTIE Reumatische pijnen TOGAL HELPT Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT NEW YORK Vele Amerikaanse po litici en journalisten beginnen tot de overtuiging te komen, dat president Johnson „op zün hoogst 50 procent kans maakt, op een overwinning bij de ver kiezingen", zo stelt de Saturday Eve ning Post. „Uit de opiniepeilingen blijkt hoe snel de populariteit van de president gedaald is", aldus het artikel van co lumnist Stewart Alsop. Zijn populari teit schommelt rondom de 40 tot 45 pro cent, 20 procent lager dan zijn gemid delde in zijn goede tijd. Alsop haalde de woorden van de mi nister van Posterijen Lawrence O'Brien aan, dat de gemiddelde Amerikaanse kiezer maar drie zorgen heeft: „Gaat mijn zoon er aan in Viëtnam? Kan ik mijn kinderen laten doorleren? Blijven de onroerende goederen in deze buurt waardevast?" Alsop meende, dat de uitslag van de verkiezingen waarschijnlijk afhangt van de gebeurtenissen in Viëtnam. Ook maandag werd Hanoi weer aan gevallen. Volgens het Russische persbu- heau „Tass", was de lichte industrie in het zuiden van de stad het doel van de Amerikaanse jachtbommenwerpers. De Amerikaanse luchtmacht viel zon dag voorts de twee Mig-vliegvelden bij Hanoi aan. Melding werd gemaakt van het vernietigen van drie en beschadiging van vier Mig's op een van de velden. Volgens Amerikaanse mededelingen gin gen sedert vorige week vrijdag 18 Noordviëtnamese Mig's en tien Ameri kaanse toestellen verloren, maar Hanoi maakte melding van het neerscnieten van zeven Amerikaanse vliegtuigen al leen al op zondag. In Zuid-Viëtnam liep maandagochtend tussen Phan Thiet en een militair vlieg veld een kleine gepantserde Zuidviëtna- mese trein op een mijn. De verliezen worden „licht" genoemd. De actie in het zuidelijke deel van de bufferzone tussen Noord- en Zuid-Viët- nam heeft tot nog toe aan 83 Amerika nen het leven gekost terwijl er 500 wer den gewond. Naar een Amerikaanse woordvoerder maandag meedeelde, sneu velden 616 Noordviëtnamezen en leden van de Viët-Cong. De acties worden uitgevoerd door ongeveer 10.000 Ameri kanen en Zuid-Viëtnamezen. Zuidviëtnamese regeringstroepen, heb ben bij een grote driedaagse actie in de Mekong-delta, meer dan 100 opstande lingen gedood, zo is in Saigon meege deeld. Afgezien van enkele incidenten is de gevechtsactiviteit in Zuid-Viëtnam gis teren beperkt gebleven. Dit was een ge volg van het 48-urige bestand dat de Viët-Cong in acht zou nemen ter gele genheid van de herdenking van de ge boortedag van Boeddha. ADVERTENTIE (Van onze verslaggever Link van Bruggen) ADEN Wie aan het Britse protectoraat Aden denkt, ziet meestal een stad voor zich, die beheerst wordt door hunkerende schepen en passagierende boot reizigers. Dit beeld bestaat inderdaad. De kroonkolonie Aden wat iets anders is dan het protectoraat is bij ontelbaren in de wereld als zodanig bekend. De staat van beleg heeft de stroom van bezoekers echter sterk doen afnemen. Hetzelfde geldt voor de omzetten der winkeliers, wier specialiteiten o.m. (belastingvrije) horloges, camera's, radio's en bandrecorders zijn. Hoewel men nog altijd veel schepen in de natuurlijke haven van dit bunkersta tion kan zien liggen, hebben de prikkeldraad rollen en de patroillerende mili tairen deze vrijstad bepaald grimmige gelaatstrekken gegeven. Ten noorden van Aden, maar ook ten westen ervan, bevinden zich zo'n twin tig onherbergzame staten en staatjes. Ze zijn het domein van sultaiis, emirs en sjeiks, van wie er nog velen in de sfeer van duizend-en-één-nacht leven. Feodaal zijn deze heren veelal ook. Ze regeren met ijzeren hand en als ab solute vorsten. Zoals eeuwen geleden hebben ze zich tegen elkaar beveiligd door het afsluiten van vriendschapstrak taten. De bloedwraak is nog altijd een levende en algemeen aanvaarde vorm van volksrechtsspraak. In de moeilijk te ontsluiten gebieden, waar deze machthebbers zeggenschap over hebben, heeft de tijd stilgestaan. Er zijn berg- en woenstijnstaatjes bij, die praktisch nooit door een blanke be streden zijn. Alleen een nomade is ten slotte in staat zich lange tijd met z'n geweer een van de weinige gebruiks voorwerpen overigens, dat wel met de tijd is meegegaan! een paar handjes rijst en erikele kopjes water in leven te houden. Sommige van die sjeikdommen zijn bovendien totaal vijandig ingesteld te genover de vreemdeling, die 't zou wa gen ongevraagd langs de hoge bergkra- gen binnen te dringen. Van een gebied bij de Wadi Markhah, dat in het noorden van Boven Aulaqi ligt, zei een Brits officier: „Ik zou er nog niet met een heel bataljon in dur ven gaan". Ook dat is Aden, ook deze tegenpool van de betrekkelijk moderne vrijstad behoort tot de reeds gevormde Zuid- Arabische Federatie, die waarschijnlijk begin volgend jaar zelfstandig wordt. Men moet er zelfs nog aan toevoegen dat ruim tweederde deel van de bijna De sterke man van de federatie, sul tan Hoessein Ben Achmed El-Habu, die minister van Binnenlandse Zaken is. Hij wordt genoemd als toekomstig staats hoofd. 1 miljoen zielen tellende bevolking in 't twee keer zo groot als Jemen zijnde achterland woont. Nu is het zo, dat niet alle sultanaten en sjeikdommen voor de federatie heb- gen gekozen- Tot nog toe staan Quaiti, Kathiri en Mahra er nog buiten, ofwel het hele oostelijk deel van het protecto raat. In het westelijk deel heeft sultan Mohammed Saleh bin Harharah van Bo- ve Jafai zich nog altijd niet willen aan sluiten. De federatie, die thans uit 17 staten en staatjes bestaat, is deze afzijdigheid een doorn in het oog. De zittende rege ring heeft van Groot-Brittannië al ge- eist dat de nieuwe staatsvorm ook voor de „dissidenten" zal moeten gelden. In Aden gelooft men niet dat dit veel helpen zal. Integendeel: men is eerder van mening dat de dwang, welke het fe derale kabinet wil laten uitoefenen, de heersers in hun eens genomen besluit zal doen volharden. De tragiek van een en ander is dat het juist in de sultanaten, die de eigen soevereiniteit verkiezen, rustig is. Dit geldt in 't bijzonder voor het oos telijk deel van het protectoraat, dat gro ter is dan alle verbonden gebieden te zamen. Er bevindt zich daar geen enkele Brit se militair. In Mukalla bijvoorbeeld, de hoofdstad van het sultanaat Quaiti, woont slechts één Engelse bestuurs ambtenaar. De sterke arm daar bestaat uit 2.000 kameelruiters, die door de Brit se schatkist worden betaald. Dit heel goed getrainde en goed be wapende korps zal straks moeten wor den opgeheven. Na de zelfstandigheid zal Londen alleen het federale leger (8.500 man) mogen steunen. Overeenge komen is dat deze subsidie 100 miljoen gulden per jaar bedraagt, en tot 1971 wordt betaald. Hetzelfde geldt voor de andere tijdelij ke financiële hulp, die Engeland beloofd heeft te geven. Alleen de federatie zal ervan profiteren; niet de zich afzijdig houdende sultanaten dus. In het federatiegebied zelf is het ver re van rustig. Aan de grens met Jemen staat het Ierse garderegiment, dat met eenheden van 't federale lager, dat door Britse officieren is opgeleid, gewapende infiltranten moet keren. Het is een weinig benijdenswaardige taak. De ruigheid van het terrein en het tekort aan manschappen laten vele sluip- en kruipwegen open. Tussen Aden aan de zuidkust en Sanaa, de in de dor re woestijn liggende hoofdstad van de republiek Jemen, beweegt zich een stroom van agitatoren en saboteurs, dwars door de staten van de federatie heen. Deze lieden, meestal Jemenieten, zijn in hun geboorteland door Egyptische of ficieren in terreuracties getraind. Als ze er op uit worden gestuurd krijgen ze een heel wapenarsenaal mee. Hun eerste opdracht is in afgelegen dorpen Arabieren te recruteren voor de „vrijheidsstrijd". Ze betalen zoveel geld, dat velen hiervoor zwichten. Ge zegd wordt zelfs dat Nasser vijftig gul den op tafel legt voor elke handgranaat, die naar een Brit wordt gegooid. Het is daar lang niet pluis in die bij de Zuid-Arabische Federatie behorende staten en staatjes- In de tweede helft van april sneuvel den drie Ierse gardisten, die in het grensgebied in een val waren gelopen. In de tweede week van mei werd op een afstand van slechts 100 kilometer van Aden de eerste legerhelikopter van de grond onder vuur genomen. Over veiligheid in de federatie ge sproken: een Engelse wegenbouwer, die in het aan Aden grenzende sultanaat Fadhli werkt, vertelde ons: „Van de vijfhonderd Arabieren, waar mee ik 't moet doen, houden er twee honderd met het geweer aan de voet de wacht. Ze moeten niet alleen ons als Britten beschermen we zijn overi gens maar met z'n vieren maar ook het wagenpark. Een van de Arabische chauffeurs is er de vorige maand met een splinternieuwe 10-tons truck van door gegaan. Volgens mijn informaties is hij ermee naar Jemen gereden". Vele dorpen in het woeste achterland zijn met prikkeldraad omheind, dorpshoofd, elke dorpeling ook, weet wat moderne wapens zijn. Elk „Onze kampen liggen herhaaldelijk onder mortiervuur. Drie nieuwe afwa- teringsdammen zijn me bijna onder de ogen opgeblazen. Legio zijn de landmij nen, die werden ingegraven, maar die we gelukkig tijdig hebben ontdekt". „M'n persoonlijke lijfwacht is een ser geant van het federale lager. Hij loopt voortdurend met een machinegeweer rondt. Omdat de Jemenitische radio mij met naam en toenaam voor een slaven drijver heeft uitgekreten heb ik mezelf ook maar een machinegeweer aange schaft. I tell you, boy, wegen aanleggen voor de federale regering van Zuid-Ara- bië is inderdaad iets anders dan opzich- tertje spelen in een of ander Engels graafschap". WASHINGTON De Amerikaanse regering heeft de afgelopen dagen con tact opgenomen met alle regeringen die betrokken zijn bij de crisis in het Mid den-Oosten. In antwoord daarop heeft de Sovjet-Unie laten weten dat zij in geen geval wenst dat er een oorlog in de Levant uitbreekt Men leidt daaruit af dat de Sovjet-Unie zich niet zal onttrekken aan haar verantwoordelijkheden in het Midden-Oosten. Toen de staat Israël in 1948 werd gesticht, waren de Grote Vier (Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frank- rijk en de Sovjet-Unie) garant voor het ongedeerd voortbestaan van de Joodse staat. Frankrijk, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten wensen geen van alle zelf tussenbeide te komen. De Sovjet- Unie overweegt evenmin interventie. De vier grote mogendheden zijn van oordeel dat het de taak van de V.N. is om de vrede in het Midden-Oosten te handhaven. Zij hopen «11e vier dat de reis die Oe Thant, de secretaris-generaal van de volkerenorganisatie, nu maakt naar de Egyptische hoofdstad Cairo, tot ge volg zal hebben dat de vrede gehand haafd blijft. Onze correspondent te Londen tele foneerde ons gisteravond: Engeland is natuurlijk nog steeds be zorgd over de toestand in het Midden- Oosten, maar het hoopt dat Oe Thant erin zal slagen om de spanning wat te doen afnemen. Het beste wat men voor het ogenblik mag hopen, zo gelooft men in Londen, is dat het Oe Thant gelukt om de toestemming te krijgen van de verschillende partijen om de VN toch nog een vredesfunctie in dit spannings veld te geven, ook al is het politieleger van de wereldorganisatie dan terugge trokken. Interessant is in dit verband een al oude suggestie die gisteren weer is op gedoken over legering van een vredes macht van de VN aan de Israëlische kant van de grens met Egypte. Israël heeft dit altijd geweigerd maar de snel veranderende toestand kan de Israëli sche regering misschien van gedachten doen veranderen. Een dergelijke poli tiemacht aan de grens met Syrië zou natuurlijk ook buitengewoon nuttig zijn. Dat de Britse regering de toestand nu in elk geval wat duidelijker vindt dan vorige week bleek gisteren uit de bekendmaking dat de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Brown, van daag alsnog naar Moskou gaat. Vorige week, toen de spanning in het Midden- Oosten met het uur gevaarlijker vor men aannam, heeft Brown op het laat ste ogenblik zijn vertrek naar de Sov jet-Unie afgezegd. Hij zou daar naartoe gaan voor een officieel bezoek. Alle franje wordt nu van het bezoek van minister Brown afgehaald, zodat er alleen drie dagen van intensieve be sprekingen overblijven met zijn Russi sche ambtgenoot Gromyko en misschien ook met premier Kosygin. De Britse regering gelooft niet dat de Sovjet-Unie er op uit is om een uit barsting in het Midden-Oosten te ver oorzaken. De Russen zijn nauw betrok ken bij wat daar gebeurt, dat staat als een paal boven water. Egypte en Syrië zijn en worden van Russisch oorlogstuig voorzien. Het Russische propaganda-apparaat heeft al jarenlang de Arabieren ge steund in hun campagne tegen Israël, dat de Sovjet-Unie dikwyls heeft afge schilderd als een werktuig van het im perialistische westen. Maar dat is iets anders dan een gewapend conflict uit lokken. Minister Brown heeft zondagavond de ambassadeur van Israël ontvangen, zo is gisteravond onthuld. Brown voert achter de schermen een intensieve di plomatieke campagne om waar moge lijk tot zelfbeheersing te bewegen. ADVERTENTIE NEW ORLEANS Vijf Cubanen, die vroeger handlangers waren van de Ame rikaanse inlichtingendienst (CIA), heb ben president Kennedy in Dallas ver moord. De Amerikaanse inlichtingen dienst kent de namen van die rijf Cubanen maar houdt ze geheim. Dit deelde de openbare aanklager van New Orleans, Jim Garrison, zondag in een televisieuitzending in zijn woonplaats mede. Garrison, die het nieuwe onderzoek naar de moord op Kennedy enige tijd geleden op gang bracht, zei verder: 0 Lee Harvey Oswald had op de dag van de moord op Kennedy in Dallas geen schot gelost, en zelfs geen geweer in handen gehad. De vijf Cubanen waren goed zicht baar op foto's die sedert het begin van het nieuwe onderzoek voor de dag waren gekomen. f De vijf Cubanen stonden verdekt op gesteld achter het bekende groene WASHINGTON James Howard uit New Jersey heeft maandag in het Amerikaanse Congrer stukken voorge lezen uit een brief van een marinier, waarin deze zegt dat bijna al zijn kame raden bij een recent gevecht in Viëtnam gesneuveld zijn, doordat him nieuw M-16 geweer het niet deed. 53 van het 72 man sterke peloton waren gesneuveld. De meeste mariniers vielen met hun geweer naast zich. Het omstreden geweer is in het ver leden geprezen door functionarissen van het Pentagon en legerleiders. Het con greslid James Howard heeft nu van mi nister van Defensie McNamara een ver klaring geëist. heuveltje en een stenen muur vlak daarbij. 0 Jack Ruby, de man die Oswald ver moordde, verrichtte ook handlangers- diensten voor de CIA, evenals Oswald. 0 Er zijn in New Orleans getuigen die kunnen verklaren dat Ruby daar in de zomer van 1963, enige maanden voor de moord op Kennedy, drie maal Oswald had opgezocht. 9 Perry Russo, de man die onlangs de zakenman in ruste Clay Shaw aan wees als een van de beramers op de moord op Kennedy, is niet Garrisons voornaamste getuige. 0 De CIA financiert de pogingen van sommige advocaten in New Orleans om het nieuwe onderzoek naar de moord op Kennedy te saboteren. TYe nieuwe voorzitter van de staats- veiligheidscommissie in de Sov jet-Unie K. G. B. de 52-jarige Joeri Andropof, wiens benoeming donder dag door het Sovjet-persbureau Tass werd bekendgemaakt, is een der twaalf secretarissen van de commu nistische partij. Hij is sedert Beria, de hoogste fi guur die de verantwoording krijgt voor de veiligheidspolitie. Hij heeft nauwe persoonlijke ban- die met partijleider Leonid Breznjef en zijn benoeming wordt gezien als een nieuw teken van Breznefs groeien de invloed op alle terreinen van het politieke leven. Sinds Stalin is de ge heime politie steeds meer onder con trole van de partij gekomen. Andropof volgt de 42-jarige Vladi mir Semitsjestny op, die „ander werk" heeft gekregen. Waarnemers in Moskou opperen de mogelijkheid dat hem is verweten dat de veilig heidsdienst er o.a. niet in is ge slaagd, het vertrek van Svetlana Sta lin naar de V.S. te verhinderen. „Rode Ster", het blad van het mi nisterie van Defensie, meldde vrij dag, dat een hoge functionaris van de veiligheidspolitie, generaal ma joor Wasily Loeksjin, „in actieve dienst is omgekomen". Deze term wordt meestal gebruikt in geval van auto- of vliegtuigongelukken. Het blad gaf geen andere bijzonderheid dan dat Loeksjin „op tragische wijze" om kwam. Joeri Vladimirovitsj Andropof, is een kaalwordende, brildragende man van middelbare leeftijd, die er uit ziet alsof hij zich meer thuis zou voelen in een bibliotheek dan in zijn bureau bij de beruchte Loebjanka- gevangenis. De zacht sprekende Andropof, heeft voortdurend een uitdrukking op zijn gezicht van iemand die de vorige nacht doorgebracht heeft met lezen in plaats van slapen. Niettegenstaande zijn mild uiter lijk, heeft hij vaak bewezen zeer hard te kunnen zijn. Het was Andropof, toen ambassa deur bij Hongarije, die een groot deel van de besprekingen voor de Russen voerde in Boedapest in 1956, toen de Sovjettanks de Hongaarse opstand verpletterden. Eerst ontkende Andropof tegenover de regering van Imre Nagy, dat Sov jet-tanks de noordelijke grens van Hongarije overgetrokken waren en ANDROPOF uitgeslapen of niet? oprukten naar Boedapest. Later in deze besprekingen ver zocht Nagy, Andropof of hij uit naam van zijn regering kon beloven dat het oprukken van de Sovjet-troepen onmiddellijk stopgezet zou worden. „Nee," antwoordde Andropof, al dus de Hongaarse autoriteiten toen ter plaatse. 4 ndropof heeft het grootste deel van zijn loopbaan doorgebracht als deskundige inzake de buitenland se politiek .later als secretaris van de partij die het toezicht had op de betrekkingen met aan het bewind zijnde communistische partijen. Verwacht wordt, dat hij deze ach tergrond gebruiken zal als hoofd van de commissie voor staatsveiligheid, de geheime politie, bekend onder de Russische initialen K. G. B. Bèhalve in zaken van binnenlandse veiligheid gelooft men dat de K .G. B. een sleutelrol speelt in de Sovjet-spionage in het buitenland. Andropof begon op 16-jarige leef tijd als telegrafist en leerling film operateur, bekwaamheden die hem in zijn nieuwe functie te pas kunnen komen. Hij keerde later terug naar de technische school en doorliep de ho gere cursus van de partij. Hij werkte zich in plaatselijke par tij organisaties omhoog voordat hij in diplomatieke dienst trad. Als diplomaat en later als partij secretaris, maakte hij veel buiten landse reizen, maar bijna uitsluitend in communistische landen. Hij was afgevaardigde bij de Op perste Sovjet van 1950-54 en daarna sedert 1962. Over zijn persoonlijke leven of zijn familie is zo goed als niets bekend. ADVERTENTIE van 96ct. voor 86 ct

De Vallei | 1967 | | pagina 3