PATIËNTEN HEBBEN KLACHTEN „Valt wel mee inet dat lawaai" NACHTWERK OM TUIN KLAAR TE KRIJGEN Voor een dier ga je niet bidden, begrijpt U? Veiling Septer Tiel Op reportage met DE VALLEI 3550 4079 Wie vond ring Kinderoptocht als onderdeel feestelijkheden Veel diefstallen op Expo MIST u uw „Tentactie" van Leger des Heils Drama in het olifantenhuis Bekendmaking Hinderwet Wilbelmituz de Waard 71) is presidente van de jubilerende afdeling Gelderse Vallei van de dieretibescberming en ml haar liefde wor het dier met achtduizend gulden onderstrepen Intens Lof Verkeerd Huisvrouwen sluiten seizoen Speeltuin zaterdag officieel open Route Bel: Toestellen voor gymnastieklokaal DINSDAG 23 MEI 1967 Muziek van zwembad stoort ziekenhuis VEENENDAAL De muziek die op zomerse dagen uit de luidsprekers van het Bergbad schalt is een aantal patiënten van het Julianaziekenhuis tot last. Regelmatig komen er bij de leiding van het ziekenhyis klachten binnen. De directrice heeft bij 't zwembadpersoneel al diverse malen telefonisch gepro testeerd. Ze zegt: „Als er van de patiënten klachten komen die mij meestal via de hoofdzuster bereiken, dan pak ik de telefoon. Dat helpt, want de mu ziek wordt dan wat zachter gezet Afdoende is dit echter niet. De directrice zal zich met de geneesheer-directeur van 't ziekenhuis, dr. N. Rodenburg over nadere maatregelen beraden. De arts is momenteel niet aanwezig, zodat we van hem geen commentaar konden vra gen. De klachten zijn niet van vandaag of gisteren. Vorig jaar al werd de mu ziek in 't zwembad op de zalen van het ziekenhuis al druk besproken. „Inder daad", zo reageerde de hr. Vermeulen van 't zwembad desgevraagd, „hebben we vorig jaar klachten gehad. We hou den daar zeer zeker rekening mee, de muziek wordt direct zachter gezet. Maar zo ver ik weet, is het dit jaar nog steeds goed gegaan. We vragen steeds aan de verpleegsters of de mu ziek niet te hard staat. Persoonlijk ge loof ik dat het best meevalt met dat lawaai. Als je in het ziekenhuis ligt, moet je heel goed luisteren als je wat wilt horen. Van de zijde van de Bergbad-leiding bestaat zeker begrip voor de moeilijk heden van het ziekenhuis. De directri ce heeft van haar kant ook begrip voor de situatie, waarin het zwembad verkeert. Maar daarmee wordt 't pro bleem niet opgelost. „Voor een zieken huis is het hier een prachtige onge- ving. En het zwembad ligt hier ook mooi, maar een ziekenhuis en bad moe ten niet te dicht bij elkaar liggen. Daar van worden wij het slachtoffer", zo luidt haar mening. De afstand tussen het zwembad en het ziekenhuis bedraagt enkele honder- VEENENDAAL GEVONDEN: Bril met donker mon tuur; onderdeel van een auto; bruine portemonnaie, inh. geldsbedrag enz.; wit babyschoentje; een sleutel; grijze regenbroek; een „VELEDA"-zeem; 'n paar zwarte dameshandsch.; een Par kiet; licht bruine portemonnaie, inh. geldsbedrag- en een foto; een huissleu tel; witte hoofddoek; een Camé speldje; een ijzeren poot met 2 vleugelmoeren; roos suéde kindersch. (links); mapje met papieren; een bankbiljet; rood kin- derportem. inh. geldsbedr.; opgezette Hermelijn; een handdoek; een beertje (speelgoed); een koerduif; een kinder rijwiel; een ball point; wit linker kin- derschoentjer grijze regencape; linker dameshandsch.; een kampkaart; een bedelketting met bedeltjes; een tas voor bromfiets; bruin lederen kinderportem.; bos sleutels in etuitje; sleutelhanger met sleutels; een sleutel en een tang. VERLOREN: Lichtblauwe vulpen, merk „GIMBORN"; een rood driew. kinderfietsje; gouden kinderarmbandje met plaatje, inscriptie „Judith Ann"; linker zwarte kinderschoen; gouden oor bel met witte steen, rand opengewerkt; guède shagzak, inh. 1 pakje Samson Shag; zwart lederen dameshandschoen (lang model); ring met sleutels in rode hoes; groene kinderstep (luchtbanden) geel voorwiel; een paar zwart lederen dameshandsch.; kindersch., rood suède met spekzool; groene ceintuur; verz. bew. „Batavus" MDL 168; een glade gouden ring met inscriptie; doublé da- meshorl. „STOWA"; een wieldop van „Daffodil", doublé dameshorl. „Buren" (26-12-'63 Jaap) inscriptie; een gouden damesarmbandhorl. met zwart bandje; gouden speld met klein cameetje (vrou wenkopje); een doublé damesarmband horl. met zwart nylon bandje; groene brillenkoker met filmrolletje; een schooletui, inh. passer enz.; een zwart balletpakje; klein bruin keeshondje; gouden armband (rondgedraaid); een paar ongevoerde dameshandschoenen, camel kleurig; licht blauwe portemon naie, inh. abonnement „Bergbad", en f 0.20; kinderbril met bruin montuur; doublé halsketting met 2 kinderkopjes (Toto's); kinderbril met donkerbruin montuur; donkerblauwe damesportem. inh. plm. f 15,-; lichtblauw kindertasje; blauwe nylon regenjas-zwembroek en handdoek; een herenhorl. met nikkel rekbandje; een bos sleutels (5 sleutels); lussen van wit doorzichtig plastic; he- renbril in grijs etui; dubbele streng witte garens; een goudkleurig arm bandje met naampl. „Nelly"; bruine herenportem. inh. ruim f 100,- plus foto van Cuneratoren te Rhenen; een munt biljet van f 2,50 en een ring met 6 sleu tels, waaronder fietssleutel. den meters. Van de muziek wordt voor al last ondervonden, als de wind „goed" staat. Dit is vaak het geval als het mooi, zonnig weer is. De ramen van de ziekenhuis-kamers staan dan open. Op de zalen worden de tonen die uit de luidsprekers van het bad ko men goed hoorbaar. Uit gesprekken met de patiënten is gebleken dat vooral de oudere mensen zich beklagen. De moderne (beat)mu- Q Het Julianaziekenhuis met op de voor grond het zusterhuis, in alle rust ge fotografeerd. Volgens de patiënten is die rust op zonnige dagen wel eens ver te zoeken oren. Een van hen zei kort maar krach tig: „Wij zijn ziekenhuis-patiënten, maar als het zo doorgaat worden we rijp ziek klinkt hun toch al vreemd in de voor een heel ander soort inrichting". Uiteraard zou er van de zijde van de op zomerdagen talrijke zwembad bezoekers heftig geprotesteerd worden als er geen platen meer gedraaid zou den worden. Deze factor maakt het probleem er voor de bad-leiding niet eenvoudiger op; men staat in feite tus sen twee vuren. Zoals gezegd, de beide partijen zijn van goede wil om de situatie in bei der voordeel op te lossen. Wat dat be treft kunnen de patiënten van het zie kenhuis rustig gaan slapen. VEENENDAAL Hoewel er tekening in begint te komen is de speeltuin aan de Buurtlaan-West, op het voormalige GVVV-veld, nog lang niet gereed. Grote hopen zand versperren de weg en ook alle toestellen zijn nog lang niet gereed. „Toch komen we klaar", zo verzekerde de voorzitter van de speeltuin vereniging, de heer G. H. van Baren ons, „al moet er waarschijnlijk nog wel enkele nachten doorgewerkt worden. Dat hebben we trouwens al een keer ge daan, namelijk in de nacht van vrijdag op zaterdag. Toen hadden we tot half twee vergaderd en daarna zijn we meteen begonnen". De officiële openings datum is zaterdag en het ziet er nu wel naar uit, dat eèn paar nachten door werken noodzakelijk zal zijn, maar men staat op de Buurtlaan voor niets: nie mand geloofde werkelijk, dat nog in mei de speeltuin gerealiseerd zou worden. Het is vrijwel zeker, dat de televisie aandacht aan de opening van deze speeltuin, die een geschenk is van H. M. de Koningin, besteden zal. Het be stuur van de Speeltuinvereniging heeft reeds contacten met de NTS en een omroepvereniging hierover gehad. De optocht, die bestaat uit ongeveer 400 kinderen, met spandoeken en bal- De openingsfeesten gaan gepaard met een kinderoptocht. Naar verwach ting zullen ongeveer vierhonderd kinde ren in feestelijke kledij zaterdagmid dag van de Oranjestraat starten, allen met een grote ballon in de hand. Als onderdeel van de openingsceremonie zullen deze ballonnen opgelaten wor den. Er zullen kaartjes met teksten in vier talen aanhangen, zodat de kans dat een redelijk aantal van die kaart jes weer teruggezonden wordt vrij groot is. Aan deze ballonwedstrijd zijn natuurlijk enkele leuke prijzen verbon den. De heer Van Baren vertelde, dat men naar Drakensteyn en Soestdijk uit nodigingen verstuurd had, om bij de ze opening aanwezig te zijn. Tot giste ren had men niets gehoord, zodat men niet aanneemt, dat de opening werke lijk door een lid van het koninklijk huis zal geschieden. Over de indertijd 'in het vooruitzicht gestelde gelijktijdi ge opening van de Buurtlaan-West is nog niets bekend. „Hierover moet nog contact worden opgenomen", zo vertel de de heer Van Baren. De manier waarop de speeltuin werkelijk geopend wordt, afgezien van het oplaten van de ballonnen is nog „een verrassing" zo als de voorzitter van de speeltuinver eniging het uitdrukt. Een overzicht van de stand van zaken in de speeltuin aan de Buurtlaan-West. lonnen gewapend en enkele reclameau to's, van de winkeliers die voor trakta ties en dergelijke gezorgd hebben, start om 14-30 uur op de Oranjestraat. De route is dan: Oranjestraat, Nieuwe- weg, Emmalaan, Prinsesselaan, Mul derslaan, Prins Bernhardlaan, Buurt laan-West. MONTREAL Dagelijks worden er tientallen diefstallen op de wereld tentoonstelling Expo '67 in Montreal gepleegd. Een van de vreemdste is wel, dat een baby-beertje werd ge kaapt bij het vermaakcentrura. Een Nederlandse journalist raakte in de garderobe van het perscentrum zijn fototoestel kwijt. Kostbare kunstvoorwerpen verdwe nen uit het paviljoen, waarmee Per- zië aan de tentoonstelling deelneemt. Een gids van het Nederlandse pa viljoen zag een bezoeker wegwande len, die het houten schaap, dat tot dan op de kunstwei bij de molen graasde, onder zijn arm had. Het schaap werd afgenomen en vastgezet. Andere kwalijke zaken zijn op de Expo, het met de nagel beschadigen van schilderijen „om te kijken of ze wel echt geschilderd zijn". ADVERTENTIE dagblad DE VALLEI tot 17.30 u. van 17.30 tot 19.30 u. Zaterdag? 16.3017.30 uur SCHERPENZEEL Op dinsdag 6 en woensdag 7 juni zal in Scherpenzeel een grote, „tent-actie" gehouden worden, waaraan door bekende orkesten en vo calisten van het Leger des Heils wordt deelgenomen. Voor de kinderen is er die dagen een speciale attractie, bestaande uit een kleurwedstrijd, waaraan leuke pryzen verbonden zuilen zyn. De opening van deze actie zal verricht worden door de burgemeester, mr. C. P. Hoy tenia van Konijnenburg. Maandag 5 juni begint het Leger des Heils de uitnodigingen voor deze actie huis-aan-huis te verspreiden. Die uitno diging bestaaat uit een programmaboek je, met onder andere teksten van te zin gen liederen. In het programma wordt de kleurplaat bijgevoegd, die voor woens dagavond 7 juni ingeleverd moet wor den. Indien meer kinderen in een gezin willen deelnemen, dan kan gratis een extra kleurplaat afgehaald worden aan de tent. De samenkomst van dinsdagavond wordt geopend door de burgemeester, waarna zal optreden een muziekcombo van het Leger des Heils uit Utrecht. De leiding van die samenkomst Is in handen van majoor Heinsdijk van het public re lations department van het Leger in Amsterdam. Woensdag treedt in de tent een mu ziekkorps en een zangkoor uit Zutphen op. Voordat die dag de samenkomst in de tent begint zullen koor en orkest een rondgang door het dorp maken. Iedere middag zal er een kindersamenkomst gehouden worden, waaraan een gooche laar en een buikspreker zullen meewer ken. De tent van het Leger des Heils zal opgesteld worden op het parkeerterrein tegenover het marktgebouw. Tjjdens de samenkomsten heeft iedereen vrije toe gang. MiiNCHEN Een conflict in de die rentuin van München heeft aan de 40-ja- rige Indische vrouwelijke olifdnt Kora het leven gekost. Het dier deed zondag, kennelijk in een slechte bui, een aanval op een oppasser die zich dank zij zijn langdurige omgang met olifanten wist te redden. Tijdens dit conflict stortte een andere vrouwelijke olifant, Minni, zich onverwachts op Kora, die zo hard tegen een muur smakte, dat zij een hersenschudding en een longver wonding opliep. Aan deze kwetsuren is het dier maandagochtend overleden. Kassier stal diamanten DAKAR Een kassier van een bank in Afrikaanse Guinea is er vandoor met twee kistjes diamanten met een gewicht van 1496 karaat. De man zou naar Ivoorkust zijn gevlucht. Interpol is op de hoogte gesteld van de diefstal. VEENENDAAL De burgemeester der gemeente Veenendaal maakt be kend dat van donderdag 25 mei 1967 af elke werkdag gelegenheid bestaat tot 't afhalen van de aangevraagde visakten en hengelbewijzen voor het seizoen 1967 - 1968, aan het politiebureau, Hoofdstraat 34 te Veenendaal. De Burgemeester voornoemd, Hazenberg RHENEN Op de secretarie van de gemeente Rhenen ligt ter inzage een verzoek met bijlage van Fa. G. H. van Leeuwen, Stationsweg 13 te De Klomp (post Ederveen), om een nieu we, de gehele inrichting omvattende vergunning tot het opslaan en afleve ren van motorbrandstoffen aan de Veenendaalsestraatweg 31, Elst-U ka dastraal gemeente Rhenen sectie H, nummer 3582. Schriftelijke bezwaren tegen het ver lenen van de vergunning kan een ie der gedurende tien dagen na dagteke ning van deze bekendmaking inbren gen bij het gemeentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter in zage gelegd. Mondelinge bezwaren kan een leder persoonlijk of bij gemachtigde inbren gen op een openbare zitting te houden op dinsdag 6 juni 1967 om 11.00 uur in het gemeentehuis te Rhenen. Beroep tegen een beschikking kan later o.a- slechts worden ingesteld door: a. een inwoner van een gemeen te waar deze openbare kennisgeving is geschied, mits hij in persoon of bij ge machtigde op de bovenbedoelde zitting is verschenen; b. een andere belang hebbende, mits hij binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft in gebracht. Burgemeester en wethouders van de gemeente Rhenen, De burgemeester L. Bosch v. Rosenthal, De secretaris, W. C. Pieters. V DIERENLIEFDE IN EEN TESTAMENT WOUDENBERG De taak die de 71-jarige oud-onderwijzeres Wil- helmina de Waard op haar smalle schouders heeft genomen lijkt nogal hopeloos. Sinds enkele maanden is zij presidente van de afdeling Gel derse Vallei van de Vereniging tot bescherming van Dieren. Renswou- de, Scherpenzeel en Woudenberg ressorteren onder deze afdeling, die niet bepaald bruist van activiteit. Het ziet er dan ook niet naar uit, dat het tweede lustrum van de af deling op grootscheepse wijze zal worden gevierd. De grijze Wilhel- mina heeft er zelf ook een zwaar hoofd in. In bewogen bewoordingen vertelt ze in het voorkamertje van de woning Stationsweg 81 in Wou denberg: „We z.ijn ook eigenlijk niet in de stemming om feest te vieren. Meneer is vorig jaar oktober plotseling overleden en over die slag ben ik nog steeds niet heen." „Meneer" is de vorige voorzitter van de afdeling, de heer J. J. E. W Borgerink Fenema. Een man die in de annalen van de dierenbescher ming staat beschreven als een man met een uitzonderlijke liefde voor het dier.Zo n man heeft Wilhelmina de Waard met haar eenenzeventig levensjaren opgevolgd. Borgerink Fenema was een schatrijk man. In zijn testament wordt alleen zijn huishoudster rijkelijk bedeeld. Maar de bescheiden mejuffrouw De Waard hoopt hem nog eens te overtreffen. Ze zegt een beetje ge heimzinnig: „In mijn testament staat achtduizend gulden voor de dierenbescherming.... het hoofdbe stuur weet er al van..." Ja, de gepensioneerde onderwijze res wil haar intense dierenliefde daadwerkelijk kracht bij zetten; vandaar haar besluit. Achtduizend gulden voor de dierenbescherming. „Als ik 'er niet meer ben", zegt ze voorzichtig, „dan kan de afdeling altijd nog profiteren van de rente. Ik laat niemand achter. Het werk van de dierenbescherming is brood nodig, dat moet nu eenmaal gebeu ren. Ik weet het, je moet eerst goed zijn voor de mejisen en dan pas voor de dieren, maar de mensen krijgen volgens mij genoeg. Vanaf oktober is ze nu presidente van de afdeling, die honderd elf le den heeft geregistreerd. Deze dagen heeft ze voor de eerste keer van haar leven de jaarvergadering, die in Scherpenzeel werd gehouden ge presideerd. Het is allemaal wat te gengevallen. De belangstelling was gering; er waren maar acht leden. Mej. De Waard is enthousiast, ze wil de afdeling nieuw leven inbla zen, hoe bescheiden de middelen die haar ten dienste staan ook mogen zijn. De dierenbescherming moet bij de massa populairder worden, vindt ze. „Veel mensen zien ook ons als een sentimentele vereniging. Inderdaad, er zijn wel mensen die hun hele huis volstoppen met honden en kat ten. Overdreven, vind ik. Zulke din gen bezorgen onze vereniging nu juist een slechte naam. We onder vinden veel medewerking maar ook veel tegenwerking. Ze vertelt dan dat er ook in haar eigen afdeling mensen zijn, die op eigen houtje gaan inspecteren. „Dat is heel sleëht voor de vereniging, we worden er door in opspraak ge bracht". De dierenbescherming sentimen teel? Wijlen de heer Borgerink Fe nema, in wiens nalatenschap dezer dagen een brief van Rembrandt werd ontdekt, heeft van het hoofd bestuur een oorkonde ontvangen als blijk van erkentelijkheid van zijn vele verdiensten. Mej. De Waard bewaart dat document als een reli kwie. In sierlijke Gotische letters staat erop te lezen dat het hoofdbe stuur „diep onder de indruk is ge komen van de nimmer aflatende en sterk bezielende, van grote innerlij ke bewogenheid getuigende, onbaat zuchtige zich grote persoonlijke of fers getroostende, sinds vele jaren volhardende, daadwerkelijke bereid heid het dier te helpen" van de overleden voorzitter. Die lof komt hem toe, vindt de huidige presidente. Haar eigen lief de voor het dier omschrijft ze al dus: „Veel eenzame mensen zoeken troost in de verzorging van dieren. Een van hen ben ik. Je voelt jezelf dan niet meer alleen. Evenals het dier raak je zelf ook los uit je iso- - lement. Tien jaar geleden heb ik dit voor het eerst gevoeld. Ik zat alleen in de kamer en besefte plot seling dat de hond achter het huis alleen in z'n hok zat. Ik ben toen met hem gaan wandelen. Tot zes keer per dag toe; het werd op 't laatst gewoon belachelijk. Wilhelmina de Waard is een se rieuze vrouw, die een religieus le ven leidt. Ze is lid van de Volle Evangelie Gemeente en zij heeft volgens haar zeggen aan den lijve de realiteit van de gebedsgenezing ondervonden. Zij ziet haar liefde voor het dier, voor alles wat leeft en groeit dan ook vanuit een gods dienstige achtergrond. „Ik heb", zegt ze, „het hoofdbestuur gevraagd of de bijeenkomsten van onze afde ling geopend mochten worden met gebed; men had er geen bezwaar te gen. Ik oefen mijn functie van pre sidente dan ook uit in de kracht van de Heer...". Hoe noodzakelijk is de bescher ming van het dier? „Er zijn plaat sen waar de mensen nog nooit van de dierenbescherming gehoord heb ben. We willen vooral de jeugd in schakelen. Voorlichting geven door middel van films. De gedachte om het zwakke te beschermen moet vooral bij de jeugd levendig worden gehouden- Iemand die goed is voor dieren wordt door de mensen an ders bekeken. Samen met nog andere leden heeft zij een „dieren-EHBO-cursus" ge volgd. „Wij kunnen de veearts werk uit handen nemen. Om een hond met een gebroken poot te behande len heeft hij niet altijd de gelegen heid, wij nemen het dan van hem over. We weten wat we wel en wat we niet moeten doen „Weet U wat zo verkeerd is?", vraagt ze even later, „dat de men sen de honden los laten lopen. Pas geleden zijn er hier op een morgen drie dood gereden. Levensgevaar lijk, er kunnen de grootste ongeluk ken gebeuren". Wilhelmina de Waard beschouwt de dierenbescherming als een be langrijk onderdeel van haar levens taak- Terwijl haar zwarte kat van af de oude Japanse breimachine, die een groot deel van het voorka mertje in beslag neemt, toekijkt, fluistert ze: „De dieren zijn heel belangryk, maar ze staan op een an der plan dan de mens, begrijpt L'? Als een dier ziek is dan ga je daar niet voor bidden, voor een zieke koe val je niet op je knieën... da's het verschil". AMERONGEN Hoewel er in juni nog enkele punten op het programma staan, wordt w oensdagavond, 31 mei beschouwd als de laatste officiële bij eenkomst in het seizoen 1966-1967 van de Nederl. Ver. van Huisvrouwen te Amerongen. Voor deze sluitingsavond is uitgenodigd mej. mr. C. J. van de Hurk om deze avond met haar veelal geestige voordracht extra luister bij te zetten. Mej. Van de Hurk heeft reeds veel successen geoogst. De verwach tingen zijn daarom hoog gespannen. OPHEUSDEN Het is gebleken dat ten behoeve van het gymnastiekonder wijs in Opheusden enkele toestellen die nen te worden aangeschaft. Het betreft hier de meest urgente aanschaffingen, zulks mede omdat de plaatselijke gym nastiekvereniging door aansluiting bij 't Koninklijk Nederlands Gymnastiek Ver bond hierover de beschikking dient te hebben bij het uitkomen in wedstrijden. Het college van burgemeester en wet houders stelt de raad voor het benodigde krediet van f 2.825,-. beschikbaar te stellen. 1 Opgave na klasse mm maat. Appelen 75/opw x Golden Delicious k.l 105—111 Golden Delicious k.2 89108 Goudreinet k.2 104—112 Jonathan k.l x Jonathan k.2 Fabrieksfruit per 100 kg fl. 10,00 Peren: Brederode Glasaardbeien per doosje van 2 ons 81101 70/75 65/70 60/65 50/60 1 1 107—110 94—102 81—93 94—104 90—99 77—89 103—106 95—97 87—100 91—94 88—90 75—89 79—86 78—85 70—73 54—85 Groenten: Bloemkool per stuk 1040; kroten per bosje 2230; peulen 4.705.20; rabarber 1923; savooiekool 3436; spitskool 2935. Sla per 100 krop 10,00—15,00 7,00—9.00. Bloemen: Afrikaantjes per stuk 1624 Ageratums Begonia's Lobelia's Petunia's Salvia's Violen 7—15 - 3335 - 18—20 - 22—24 - 23—27 2—7 x Is hoofdaanvoer Alles in centen per kg tenzij anders verméfd.

De Vallei | 1967 | | pagina 6