Archeologische werkgroep voor Midden-Betuwe Betuwse bodem herbergt nog zeer veel schatten Betuwe heeft natuurlijk decor voor „Jahreszeiten Muzikaal meesterwerk met bekende solisten Rhenense magnetiseur onthulde verblijfplaats van verdwenen meisje Politie zoekt getuigen Ode van De Kleuver aan Betuwse Maurik Realisatie op korte termijn Frummel Aanwijzing via paranormale weg DE MOORD IN ELST Acrobaten in t verkeer Zusje vanochtend nog spoorloos Rode Kruis collecteert AGENDA Raad Kesteren komt bijeen Secretarie gesloten helpt nu werkt nu Hoofdpijn, verkoudheid, griep... 2 ASPRO -ètt... Ufatveebfit! Hoog percentage geslaagden voor verkeersexamen MARKTBERICHT BARNEVELD Een zorgeloos, zonnig gezicht! Leraar lichamelijke opvoeding voor ULO Opbrengst collecte Nieuw Schiphol liep achterstand in Grontlnie tingen voor bestemmingsplan DINSDAG 23 MEI 1967 RESTEREN In de Midden-Betuwe 7.al op korte termyn een archeologische werkgroep worden opgericht. Een en ander gebeurt op initiatief van de Archeolo gische Werkgemeenschap voor Nederland, de AWN. Deze werkgroep zal zich in dit gebied voornamelijk gaan bezighouden met de archeologie van eigen omge ving. Er worden in de Betuwe momenteel contacten gelegd met personen, die zich mogelijk met de leiding willen gaan belasten van de werkgroep. De heer H. A. Kok uit Hardinxveld, hoofdbestuurslid van de Archeologische Werkge meenschap voor Nederland, heeft goede hoop, dat de afdeling Midden-Betuwe nog deze zomer zal zijn geïnstalleerd. De Archeologische Werkgemeenschap ▼oor Nederland werd verricht op 6 sep- tembèr 1951 door een klein groepje be langstellenden. Aanvankelijk was het doel de archeologie van westelijk Ne derland te bevorderen en te beoefenen. Dit was'namelijk één van de weinige gebieden van ons land, waar tot dus verre vrijwel nooit oudheidkundige vondsten werden gedaan. Het aantal leden nam snel toe en thans zijn het er reeds meer dan dui zend, door het gehele land verspreid, meestal in plaatselijke groepen ver deeld. „De archeologische belangstel ling van de AWN-leden ligt op ver schillende gebieden", vertelt de heer H. A. Kok, zelf een verwoed amateur/ archeoloog. „Er zijn tal van activitei ten. Het veldwerk, individueel of in groepsverband; het bijwonen van lezin gen, werkbijeenkomsten en cursussen; deelnemen aan opgravingskampen, ex cursies naar opgravingen en tentoon- ADVERTENTIE Ontdek 'microfined' 'ASPRO' met dubbele actie: RENSWOUDE De landelijke collec te van het Nederlandsche Roode Kruis wordt dit jaar gehouden van 22 mei tot en met 3 juni. In Renswoude wordt een huis-aan-huis-collecte gehouden. Verleden jaar bereikte Renswoude met deze inzameling de tweede plaats van de kring Utrecht (35 afdelingen). Het bestuur van de afdeling Renswoude hoopt dit jaar op een nog groter succes, mede in verband met het 100-jarig be staan dat het Nederlandsche Roode Kruis in september van dit jaar hoopt te vieren. AMERONGEN Het verkeersexa men voor de schooljeugd is weer ach ter de rug. Hoewel het resultaat over het algemeen goed was, moesten he laas toch een drietal kandidaatjes worden afgewezen. Het is de commissie opgevallen dat veel kinderen zich toch wel erg onze ker in het verkeer gedragen. Natuur lijk is dit voor een groot deel aan de zenuwen toe te schrijven, maar wat meer zekerheid zou toch wel goed zijn, temeer daar de theoretische kennis goed was. Een ander euvel was dat veel kinderen een veel te hoge fiets bereden. De wonderlijkste capriolen moesten soms worden uitgevoerd om bij stopplaatsen met beide voeten op de grond te komen. Beslist een ernstige fout was, dat veel kinderen bij het naderen van een voorrangsweg met een verplicht stop bord (Koenestraat) niet voor het fiets pad stopten, doch eerst bij de hoofd rijbaan. Van de openbare school deden 10 kinderen aan het examen mee. Drie slaagden met lof (0 fout), 2 met 1 fout. Afwijzingen geen. De Christelijke school in Overberg deed met 16 kinde ren mee. Er slaagden 3 met lof, 5 met 1 fout, geen afwijzingen. De school in de Gasthuisstraat kwam met 51 kinderen aan de start. Acht slaagden met 0 fouten, 11 met 1 fout, terwijl 3 kinderen moesten worden afgewezen. De officiële uitreiking van de diplo ma's vindt plaats op vrijdagavond 26 mei in de grote zaal van het Dorps huis. De ouders van de kandidaatjes zijn dan van harte welkom. VETTE-KALVERENMARKT BARNEVELD, 22 mei Aanvoer 503 stuks. Prijzen le kwal. f 2,85 - f 3,00; 2e kwal. f 2,65 - f 2,80; 3e kwal. f 2,40 - f 2,60. Handel redelijk. VEENENDAAL De E.V.P.V. „De Luchtreiziger" heeft deelgenomen aan de wedvlucht vanaf Tergnier, afstand 307 km. De duiven werden om 6.10 uur in vrijheid gesteld. De eerste duif meld de zich bij de heer O. Nekeman en wel om 9.39 uur. De uitslag luidde: O. Nekeman 1; F. Spies 2-11-12-24; B. H. C. Schuur man 3-17-20-21-28; W. J. v. Dam 4-7-9- 10-22-29; A. v. d. Bovenkamp 5-16-19- 26-32; H. v. Kooten 6; G. Fasse 8-13-25; G. J. Bovenschen 14; H. de Vos 15-35; J. W. Kerseboom 18; H. Beyk 23; W. Wolfsen 27; C. Spies 30; H. Barneveld 33-34. stellingen etc". Verschillende malen hebben we reeds een meerdaags archeologisch kamp ge organiseerd in de zomervakanties. On der deskundige leiding werd een geza menlijke opgraving verricht o.a. in de omgeving van Aardenburg, Assendelft en Dokkum. Het hoofdbestuur streeft ernaar om in de toekomst jaarlijks een gelegenheid te scheppen de archeologie in de praktijk te beoefenen, aldus de heer Kok. Reeds vele jaren betekent archeolo gie voor de Nederlander niet meer al leen de oudheid van Griekenland en Rome, Egypte en Mesopotamië. Ar cheologie betekent thans vooral ook de oudheidkunde van onze eigen lage lan den. Zeer talrijk in aantal zijn detlaat- bodem van Nederland. Zo talrijk zelfs, dat de officiële instanties het werk niet aan kunnen. Met name in de Betuwe zijn de laat ste tientallen jaren de vondsten in de ste tijd vondsten gedaan met een be langrijke, historische betekenis. Een werkgemeenschap in dit gebied staat dan ook een importante taak te wach ten. Van de medewerking van menige amateur-archeoloog is de laatste jaren dankbaar gebruik gemaakt. Velen van hen deden zeer belangrijke ontdekkin gen. Het grote aantal geheimen, dat de Betuwe reeds vele eeuwen bewaart, hoopt de op te richten werkgroep in de toekomst op deskundige wijze te ont sluieren. Geïnteresseerden, die zich bij de werkgroep zouden willen aansluiten kunnen zich wenden tot de heer H. A. Kok, Nieuweweg 179, Hardinxveld. Te lefoon 01846 - 2263. ADVERTENTIE Elke donkere bril is nog geen goede zonnebril I Vergelijkt U maar. En ontdek, hoe een echte zonnebril U een zorgeloze kijk op de zomer geeft. Een veilige bril. Veilig in de auto. Aangenaam in alle omstandigheden. En ook Uw omgeving ziet U anders. Modieuzer aantrekkelijker... -X- Zie ook onze Polaroid kollektie. OPTIEK KERKEWIJK 17- VEENENDAAL Heden, dinsdag VEENENDAAL Korenbeurs, 20 uur: Diploma-uitreiking Hervormde ULO-II. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal, geen voorstel ling. Morgen, woensdag AMERONGEN Hoek Kievit—De Del, 14 uur: Wandelen door Amerongse Bossen door NVVH. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal, 19.30 uur „Kogels voor een moordenaar". KESTEREN De raad der gemeente Kesteren komt vrijdagavond om half acht in het gemeentehuis te Opheusden bijeen in maandelijkse vergadering. De agenda luidt: Beschikbaar stellen krediet voor de aanschaffing van dia-raampjes ten be hoeve van de openbare lagere school te Kesteren; Afrekening exploitatievergoeding over 1966 met de Stichting Hervormd Onder wijs te Kesteren; Idem met het bestuur van de vereni ging voor Christelijk lager- en kleuter- Verlenen recht van opstal aan de Union France-Holland des Pétroies te Rotterdam op een perceel wegberm langs de Broekdijk te Kesteren. Beschikb. stellen krediet ad. f 8.125,- voor de situatie- en hoogtemeting van percelen grond in het uitbreidingsplan te Opheusden. Beschikbaarst. krediet ad. f 2.825,- voor de aankoop van gymnastiekmateri- aal; Benoeming vakleerkracht gymnastiek onderwijs aan de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs te Kesteren. Aangaan geldlening ad. f 293.000,- met N. V. Bank voor Nederlandse Ge meenten te 's-Gravenhage. Vaststelling wijzigingen begroting '67. Wat verder ter tafel wordt gebracht en rondvraag. KESTEREN Het gymnastieklokaal, dat in het dorp Kesteren wordt ge bouwd, komt tydens de cursus 1967/'68 gereed. Met de bouw zal omstreeks sep tember een begin worden gemaakt. Aangezien het gebruik door de diver se scholen in Kesteren direct na het ge reedkomen van start zal gaan, is het noodzakelijk dat nu reeds wordt uitge zien naar een vakleerkracht lichame lijke oefening ten behoeve van de open bare school voor uitgebreid lager on derwijs. Het gemeentebestuur van Kesteren heeft kans gezien om een vakleerkracht aan te trekken in samenwerking met de gemeente Rhenen. De heer H. van Schie uit Hardinxveld is in de gemeente Rhe nen onlangs benoemd tot vakleerkracht voor 19 klokuren per week. Aangezien deze vakleerkrachten zeer moeilijk zijn aan te trekken en de heer Van Schie in Rhenen geen volledige dagtaak heeft menen B. en W. van Kesteren er goed aan te doen van deze gelegenheid ge bruik te maken. Zij stellen de raad voor met ingang van 1 augustus de heer H. van Schie te benoemen tot leraar licha melijke oefening aan de openbare ULO- school te Kesteren. KESTEREN Voor het eerst in haar bestaan gaat de christelijke oratorium- vereniging „Euphonia" uit Rhenen een volledige uitvoering buiten de gemeente grenzen geven van „Die Jahreszeiten" van de componist Joseph Haydn. De tra ditionele uitvoeringen van de Johannes Passion in de Cunerakerk te Rhenen zjjn een begrip geworden in deze streek. De opvoering van „Die Jahreszeiten" in de veilinghal te Kesteren op 30 mei zal aantonen dat Euphonia nog andere werken dan alleen passiemuziek weet te brengen. In de sterke ontwikkeling, die de Be tuwe momenteel doormaakt kan de cul tuur in haar muzikale uitingsvorm de nodige compensatie bieden. Ondanks de industrialisering kan men in de Be tuwe nog de woorden van de Vlaamse dichter Guido Gezelle beluisteren en beleven wanneer deze zegt: Mij spreekt de blomme een tale, mij is het kruid beleefd, mij groet het altemale, dat God geschapen heeft. Het oratorium Die Jahreszeiten van Joseph Haydn leent er zich uitstekend voor om in een landelijke omgeving te worden opgevoerd. Hier kan de in houd van dit muzikale meesterwerk, dat de wisseling der jaargetijden in de natuur verklankt tot zijn recht komen. De componist schildert in „Die Jahreszeiten" de zonsopgang, de rond fladderende vlinder en zingende vo gels. Hij tekent in grote klanken het onweer en de woedende storm, gevolgd door de stilte van de avondrust. In het onderdeel van de herfst komen onder andere voor het bekende jagers- en wijnkoor. Drie van Nederlands bekend- ste splisten, David Hollestelle, bas, An nette de la Bije, sopraan en Jan Waaijer, tenor, bezingen op onnavolgbare wij ze de mens in zijn verhouding tot de natuur, zijn arbeid op het land en de liefde tussen man en vrouw. Samen met het Utrechts Symfonie Orkest, dat tot de beste orkesten in den lande ge rekend wordt, bezingen solisten en koor Gods leidende hand in de natuur om te eindigen met een heen wij zing naar de grote morgen, die eenmaal zal komen en leidt tot de ingang in Zijn Rijk. Veelal wordt gedacht dat oratorium- muziek slechts te beluisteren valt door muziekkenners. Niets is minder waar. Speciaal dit werk ligt iedere muziek liefhebber in het gehoor. Door de gro te afwisseling in het samenspel tussen orkest, koor en solisten blijft de uit voering boeiend tót aan het laatste ak koord. De gratis beschikbaar gestelde vei linghal van de veilingvereniging „Kes teren en Omstreken" zal voor dit doel op bijzonder aantrekkelijke wijze wor den aangekleed om de goede sfeer voor de uitvoering te scheppen. Hiervoor worden kosten noch moeite gespaard. d. De in RHENEN Op het Fred. v. Paltshof, schuin tegenover garage Rhoter, raakte een personenauto moeilijkheden. Waarschijnlijk tengevol ge van een slip sloeg de wagen drie maal over de kop. Toen enkele om standers de grote olievlek op het weg dek wilden verwijderen en terug kwa men met een bezem, was de auto, die weer op de wielen was terecht geko men en waarin Italianen waren geze ten, verdwenen RHENEN De collecte van het fonds „Draagt Elkanders Lasten", die gehou den is in de week van 8 t/'m 13 mei heeft het prachtige bedrag opgebracht van 2616,65. Waarvan in Rhenen 1742,—, Eist 477,25 en Achterberg 397,40. Het comité dankt alle gevers héél hartelijk voor hun offervaardigheid. RHENEN/EDE De heer M. A. Stolk, magnetiseur te Rhenen, heeft gisteravond dank zij een paranormale ingeving de verblijfplaats weten aan te geven van het 15-jarige meisje E. J. R. S. uit Ede, dat maandagochtend de ouderlijke woning was ontvlucht. Het meisje zou reeds geruime tijd onenigheid hebben gehad met haar 16-jarige zusje (H. C. S.), die later even eens waarschijnlijk in overspannen toestand het huis verliet. Na aan gifte te hebben gedaan bij de Edese gemeentepolitie stelden de ouders zich wanhopig in verbinding met de heer Stolk in Rhenen, die later op de avond meedeelde, dat hun 15-jarige dochtertje op dat moment op het perron van het station in Den Helder verbleef. Deze aanwijzing bleek juist te zijn toen de Edese politie door de 15-jarige vluchtelinge werd opgebeld vanaf het perron in Den Helder. Het meisje gaf te kennen naar haar ouders te willen terugkeren, maar beschikte niet over het benodigde reisgeld. De 15-jarige E. J. R. S. verliet maan dagochtend het ouderlijk huis na ach terlating van een briefje, waarin zij haar ouders van het pldselinge ver trek op de hoogste stelde. Haar 16-jari ge zusje, met wie de vluchtelinge al geruime tijd onenigheid schijnt te heb ben gehad, verliet nog diezelfde och tend de ouderlijke woning. Eveneens in een briefje gaf zij haar ouders te De politie is er nog steeds niet in ge slaagd de moordenaar of moordenaars op te sporen van de 87-jarige G. van Piggelen uit Eist. De oude man, die aan de Zwijnsbergen no 51 woonde, werd zondag 2 april omstreeks het middaguur door buren levenloos in zijn woning aangetroffen. Zijn benen waren gebonden met een rode plastic tuin slang. Vermoedde men aanvankelijk, dat de grijsaard was gewurgd, bij de sec tie bleek, dat hij „in elkaar was ge trapt".. Het is de dader(s) vermoedelijk om het geld te doen geweest van de heer Van Piggelen, althans politie en Justi tie menen te mogen aannemen, dat 'n portemonnaie met inhoud is verdwe nen. Een blikken sigarendoo§je met on geveer tweeduizend gulden, dat de man in een van zijn zakken bij zich droeg, werd echter over het hoofd ge zien. Ook vond de politie nog twee van deze sigarendoosjes met in totaal onge veer 3500 gulden, die de oude man be waarde in een oude kist onder zijn bed. De politie heeft verschillende sporen AMERONGEN Woensdag 24 mei a.s. zal de gemeentesecretarie de ge hele dag voor het publiek gesloten zijn. Alleen voor zaken de burgerlijke stand betreffende, welke geen uitstel kunnen leiden, zal de secretarie ge opend zijn van 9.30 tot 10 uur. VEENENDAAL Een vrucht van jarenlange arbeid. Zo karakteriseert de publicist Adriaan P. de Kleuver de uit gave van zijn eerste boek: „De ge meente Maurik". Hij schreef het in op dracht van de Stichting Initiatief Co mité Maurik, de stichting die als scha kel belangrijk werk verricht in deze Betuwse gemeenschap. De stichting gaf opdracht 'n boek te schrijven waarin de vier dorpen Eek en Wiel, Maurik, Ra- venswaay en Rijswijk ieder een even grote plaats zouden krijgen. De auteur is daar goed in geslaagd. Van ieder dorp is een korte historische schets ge schreven en daarnaast werd over vier Hervormde oude dorpskerken een vol ledig geschiedkundig en bouwhistorisch overzicht gegeven. Over de rechtspositie van Maurik wordt in het geschiedkundig deel ge rept. Het leek de schrijver echter goed ter verduidelijking een hoofdstuk aan „procederen ten plattelande" te wij den. Als maatschap bekleedde Maurik namelijk de positie van een kantonge recht, maar dan met beperktere be voegdheden. Ook is er een hoofdstuk opgenomen onder de titel „Zij waren kind van Maurik" en men zal begrij pen dat daarin het een en ander over de Van Mauriken voorkomt. Ook an dere illustere geslachten passeren de revue, zoals Utenweerde, Van Leeu wen, Van Hattem, enz. en een hoofd stuk apart over de grote historicus Ja cobus Anspaek, die ruim veertig jaar predikant van Eek en Wiel is geweest. Ook aan de grote adellijke geslach ten, die in de dorpen woonden is veel aandacht besteed. Zo is er een levens schets over de te Rijswijk geboren ba ron Van Brakell tot den Brakell, die zo veel zegenrijk werk in de buurtschap Meerten heeft verricht. Ook de wonder lijke legende over jonker Adam van Delen kreeg een plaats in dit boek. Grote aandacht wordt besteed aan het reformatieprobleem in de Betuwe. De schrijver deed bij zijn navorsingen de merkwaardige ontdekking dat het ui terst rechts gereformeerde grensgebied van de Over- en Neder-Betuwe eens deels als stootblok tegen de contra-re formatie van Roomse zijde fungeerde iets kan lezen. De oplage van het Gelderse Vallei is te beschouwen. Het boek besluit hoe kan het ook an ders met een hoofdstuk, dat in feite een lofzang op het prachtige rivieren land is- Dit is het eerste boek over een Be tuwse gemeente, waarover men over ieder dorp apart, over iedere prachti ge Gotische kerk binnen Mauriks terri torium en over de toeristische moge lijkheden in dit deel van de Betuwe leesbaar en interessant boek op de boek bedraagt 2000 stuks, de prijs 4,90. Het bandontwerp en enige teke ningen zijn van de schrijver. De ove rige illustraties zijn door verschillende inwoners en door Jan A. E. de Kleuver ter beschikking gesteld. De Stichting en de schrijver hebben zich bij het geven en het uitvoeren van de opdracht ten doel gesteld een echt leesbaare n interessant boek op de markt te brengen. „De gemeente Mau rik" wil een vraagbaak zijn voor ieder een die belang stelt in de boeiende ge schiedenis van Eek en Wiel, Maurik, Ravenswaay en Rijswijk, die vier mooie dorpen langs de Rijn. SCHIPHOL De achterstand in de vrachtafdeling op het nieuwe Schiphol is opgeheven. De KLM, grootste klant van de luchthaven, heeft de afgelopen dagen continu met extra personeel doorgewerkt om de goederen in de vrachtloodsen opnieuw te inventarise ren, met als gevolg dat ook de achter stand van vorige week is ingehaald. Overigens zijn de moeilijkheden bij de vrachtverwerking niet veroorzaakt door een falende computer, maar door fouten in het mechanische en ten dele automatische vrachtverwerkingssys teem. SCHIPHOL Een Nederlandse en een Russische scheepvaartlegatie zul len deze week in Den Haag besprekin gen voeren om het sluiten van het eer ste scheepvaartverdrag tussen beide landen voor te bereiden. onderzocht en er heeft een intensief buurtonderzoek plaats gehad. Het enige, dat dit alles heeft opgeleverd, is het tot dusverre onbruikbaar gebleken ge geven, dat enige mensen in de avond of nacht, die aan de bewuste zondag voorafging, voor het huis van de oude man een lichte personenauto hebben gezien. Zij menen, dat het een Taunus 17 M was. Politie en justitie achten het niet uitgesloten, dat er mensen zijn, die op zaterdagavond of 's nachts de Zwijnbergen in Eist 2;ijn gepasseerd en iets hebben opgemerkt, dat voor het onderzoek van belang kan zijn. Zij zou den het daarom op prijs stellen als een ieder, die in de avond of de nacht van 1 april jl. de Zwijnbergen is gepas seerd en daarover nog niet door de po litie is gehoord, zich zo spoedig moge lijk in verbinding zou willen stellen met de groepscommandant van de rijkspolitie te Rhenen. tel. 08376-2063 of met de plaatselijke politie. kennen: „Ik ga mijn zusje zoeken. Als ik haar niet vind, blijf ik ook weg". Direct na het ontdekken van de vlucht van hun beide dochters stelden de ouders zich in verbinding met de gemeentepolitie in Ede. Radeloos zoch ten zij later op de dag contact met de Rhenense magnetiseur M. W. Stolk, die langs paranormale weg de verblijf plaats van de meisjes trachtte aan te wijzen. Zijn ingeving, dat de jongste dochter van de familie S. zich op het per ron van het station van Den Helder zou ophouden bleek volkomen juist te zijn. Over de verblijfplaats van de ande re dochter vertelde de heer Stolk ons gisteravond laat nog: „Ik ben druk be zig om ook het andere meisje op te sporen. Mijn eerste ingevingen vertel len mij, dat zij zich waarschijnlijk in de gemeente Ede ophoudt". Met zeker heid durfde de heer Stolk echter niets te beweren. Hij verzekerde echter dat hij alle mogelijke moeite zou doen om ook de verblijfplaats van het 16-jarige meisje te onthullen. Vanochtend was niets naders bekend. De politie deelde ons in alle vroegte mee, dat het meis je tot op dat ogenblik spoorloos was. De heer en mevrouw S. hebben hun 15-jarige dochter inmiddels in Den Helder opgehaald. KESTEREN Ten behoeve van de voorbereidingen van een bestemmings plan voor het gebied gelegen tussen de spoorlijn Elst-Dordrecht, de Dalwagense- weg, Fazantstraat en Smachtkamp te Opheusden is het noodzakelijk, dat dit gebied opgemeten en in kaart gebracht wordt. Burgemeester en wethouders van Kesteren stellen de raad voor om het benodigde krediet hiervoor beschikbaar te stellen. De totale kosten zijn geraamd op f 8.125,-. In de loop van de laatste jaren werd reeds enkele malen eenzelfde krediet beschikbaar gesteld voor soort gelijke metingen in de omgeving van de Boveneindsestraat en het industrieter rein in Kesteren. Tweejarige planten Tot de tweejarige planten behoren die planten, die in de zomer van dit jaar gezaaid worden en 't volgend jaar bloei en. Daarna zou het dus met bloeien af gelopen zijn? In theorie „ja", doch in de praktijk „neen". Duizendschonen, IJslandse papavers, muurbloemen, damastbloemen etc. etc. leven en bloeien meer jaren. Het zelf zaaien van tweejarigen wordt door de liefhebbers in verhouding tot de eenja rigen (die in hetzelfde jaar van uit zaaiing bloeien) nog veel te weinig toegepast. En wat ligt er geen grote voldoening in om zelf het kweken van Duizendschonen, papavers, violen, ver- geet-mij-nieten etc. etc. ter hand te ne men en hierdoor in de komende herfst de beschikking te hebben over een hoe veelheid plantjes waarmee men zijn tuin(tje) kan volplanten. In het voorjaar zijn diverse tweejari gen nogal prijzig, hetgeen er velen van doet weerhouden om deze aan te schaf fen en er hun tuintje mee op te vro lijken. Ik meen dan ook met dit „praatje" de vele amateur-tuiniers een dienst te bewijzen door een schema te geven, dat stimulerend zal zijn voor de amateur en ongetwijfeld het zelf kweken van genoemde planten zal doen toenemen. Ik laat hierbij het schema volgen: Stokrozen worden evenals Pampanula medium in mei gezaaid. Verlangen voedzame grond en een zonnige plaats. Muurbloemen, Duizendschonen, Digita lis (Vingerhoedskruid) worden in mei begin juni gezaaid. In juli komt de Vergeet-mij-niet, de IJslandse Papa ver, Silene (Lijmkruid) aan de beurt, half juli tot begin augustus zaaien we de prachtige soorten grootbloemige vio len. Te zijner tijd geef ik de wijze van zaaien en verdere behandeling wel aan. Eryngium Oliverianum (oftewel de Edeldistel) is een mooie decoratieve borderplant die bijzonder goed past in droogboeketten. Toch is deze mooie dis tel niet zo erg gewild. Het lijkt erop, dat men vrees heeft voor de stekelig heid. Maar men behoeft de plant toch niet te strelen? Het gaat er om of de Edeldistel in de tuin een fraaie aanblik geeft en decoratief staat en dat doet zij zeer zeker met haar staalblauwe bloeiwijzen in juli-augustus, boven de drielobbige stengelbladeren. De plant wordt ongeveer 80-90 cm hoog. Een fij nere distel is de „Eryngium Planum", die met zeer veel kleine lichtblauwe bloemen bloeit, de stengels zijn zilver grijs. De distelsoorten houden van een droge, zonnige standplaats. Krijgt ze te weinig zon, dan verliezen de bladeren huh prachtige metaalglans. Hoe meer zon, hoe mooier blad en bloem kleurt. Wie een heidetuin bezit zou ik de „Eryngium alpinum" willen aanbeve len. Tussen de heideplanten voldoet deze uitstekend als kleurencontrast. Gaat in juli-augustus zo'n Edeldistel eens van nabij beschouwen, 'k Ben er van over tuigd dat u zult zeggen: „zo'n plant wil ik in mijn border, ze staat werke lijk decoratief. De Lathyrusplantjes staan er mooi bij. Deze moeten aangeaard worden, hetgeen noodzakelijk is om goed tegen het gaas of rijshout op te doen klim men. Het is geen overbodige weelde om Lathyrus af en toe wat vloeimest te geven. Mocht men deze moeilijk kunnen verkrijgen dan kunnen de be kende rosegekleurde Asefkorrelmest de groei en bloei sterk bevorderen. Weet, dat de Lathyrus een flinke bemesting vraagt. Bij aanhoudende droogte xgeeft met een ruime watergift. De groei mag niet stagneren. Voorkom stilstand in de groei, want dan sterft het gewas vroegtijdig af. Ook de éénjarige bloemplantjes wor den door ons met zorg behandeld. Geef hun bijvoeding door Asefkorrrels tussen de plantjes te strooien. Door deze licht onder te werken met een handkrabber worden flinke planten met vele bloe men verkregen. Is de grond door slag regens dichtgeslagen, dan de boven grond goed losmaken, opdat lucht en warmte in de grond kunnen dringen. In dichtgeslagen harde bovengrond groei en de planten zeer slecht. Mevr. A. van W.-de V. te Veenen daal. De door u genoemde Rochea- plant heet voluit Rochea Poccinea en heeft haar vaderland in Zuid-Afrika. Het is een zeer mooie en sterke kamer plant. Het lijkt mij toe, dat de plant door u te warm is gekweekt en in de wintermaanden te veel water heeft ge geven. Zij mag vooral niet te warm ge kweekt worden en in de wintermaan den moet de Rochea Poccinea absoluut aan de droge kant worden gehouden. Dus weinig water en ook geen voe ding. Ja; in de zomermaanden kan de plant wel met pot en al buiten in de tuin staan. Denk er om, dat zij een krachtig grondmengsel vraagt. Door de bloemistengrond moet u wat klei men gen Ze kan wel door stekken vermeer derd worden. Over de Buffelo-gras- plant kan ik het volgende zeggen: haar naam voluit is „Stenotaphrum Ameri- canum variëteit Variegatum". Een he le mond vol, zo'n naam. Ze is afkom stig uit tropisch Amerika en wordt in zuidelijke landen, o.m. Spanje als ga- zonplant gekweekt. Hier moet zij slechts een matig verwarmde kamer en een zeer zonnige standplaats heb ben. Indien de plant die donker staat, wordt het mooie bonte blad uiteinde lijk weer groen. U weet wat u te doen staat? Juist de plant zo zonnig moge lijk zetten. Dank voor uw stimulerend schrijven. E. J. GRIJSEN, RHENEN.

De Vallei | 1967 | | pagina 9