Eerste fase van restauratie oude burcht nu voltooid Het roemruchte slot Loevestein „Gekozen burgemeester verzwakking democratie" herkrijgt z'n oude luister ompu ter v óp nut 186.000 oenen uit Mr. VAN WALSUM: Utrechtse sterrenwacht „gaat de ruimte in" Omvangrijker project DERTIG JAAR OVERUREN POTJE PIEREN EEN DERDE MR. H. J. VAN DE POEL Aan de hand van deze historische prent werden de tekeningen gemaakt voor de restauratie die aan slot Loevestein is uitgevoerd. A Is Amsterdam een gekozen bur gemeester had in plaats van een benoemde, dan riep men nu mis schien om een benoemde burgemees ter". Dit is een van de stellingen van mr. A. F. Leemans in zijn pas verschenen proefschrift „De eenheid van het be stuur der grote stad". jTVe stelling in de aanhef had het U motto kunnen zijn, waaronder mr. G. E. van Walsum, de vroegere burgemeester van Rotterdam, vorige week en deze week in het Nederlands Juristenblad artikelen publiceerde over de gekozen burgemeester. Zijn con clusie is kort en bondig: „Gekozen burgemeesters betekenen een verzwak king van de democratie." Het is dus duidelijk, dat mr. Van Walsum het niet eens is met dit punt van het programma van D'66 en met prof. Belinfante, die voor de gekozen burgemeester zijn. Alles wat is gezegd over de voordelen van een gekozen burgemeester, is vol gens mr. Van Walsum terug te voeren op het bezwaar dat de benoemde bur gemeester geen verantwoordingsplicht zou hebben bij het handhaven van de openbare orde. „Als dat het voornaamste motief is tegen de benoemde burgemeester dan is dat motief ondeugdelijk", schrijft mr. Van Walsum. „Hoewel de Gemeen tewet hen er niet toe verplicht, zijn de meeste burgemeesters bereid in de raadsvergadering hun politiebeleid toe te lichten. Er zou geen enkel bezwaar tegen zijn om dat in de wet als een plicht voor te schrijven". JT^e benoemde burgemeester is ook helemaal niet zo onkwetsbaar als de voorstanders van een gekozen bur gemeester menen, is een tweede punt, dat mr. Van Walsum in het Juristen blad aanvoert. „Hij is zelfs heel wat kwetsbaarder dan een hoogleraar", zegt hij met een duidelijk gebaar in de richting van prof. Belinfante. „Een gemeenteraad kan het beleid van een burgemeester afkeuren. Als de burgemeester volhardt in zijn kwaad kan de raad de regering verzoeken de burgemeester te ontslaan. Ook het parlement oefent toezicht op de burgemeesters. Zodra een burge meester iets doet wat een Kamerlid niet welgevallig is, kan dat Kamerlid vragen aan de regering stellen. De positie van een gekozen burge meester is naar de mening van de heer Van Walsum niet beter. Dc enige stok, die een raad tegen een gekozen burge meester kan hanteren als hij geen tekst en uitleg van zijn politiebeleid wil ge ven, is de dreiging dat hij voor een vol gende periode niet gekozen zou kunnen worden. „Maar als zulk een conflict zich voor doet bij het begin van zijn optreden als burgemeester en hij doet later andere dingen weer goed in de ogen van de raad, dan is het denkbaar dat hij wordt herkozen". r|at handhaving van de openbare or- de op 't ogenblik dat het op het ne men van maatregelen aankomt, in han den van één man de burgemeester ligt, is maar goed ook, vindt de heer Van Walsum. Het kan voorkomen dat zonder ver wijl beslissingen moeten worden geno men, zodat er geen tijd is voor breed overleg. Voor zulke beslissingen, die L /endien uiterst subtiel kunnen zijn en soms in gespannen verhoudingen moeten worden genomen, is een college en zeker niet een gemeenteraad het meest geschikte orgaan". „Maar dat wil ook weer niet zeggen, dat de volksvertegenwoordiging thans buiten het politiebeleid staat. De ge meentelijke politieverordening is de ba sis voor het optreden van de politie en deze wordt door de gemeenteraad vast gesteld". Pen benoemde burgemeester heeft veel voor op een gekozen burge meester vindt mr. Van Walsum. „Hij heeft een onafhankelijke positie tegen over de raad. Hij moet zorgen dat de raad tot weloverwogen en verantwoor de beslissingen komt. Juist de benoem de burgemeester heeft de mogelijkheid om te bemiddelen wanneer de tegen stellingen zich toespitsen". „Het is helemaal geen eis van goede democratie, dat de burgemeester geko zen wordt", vindt de heer Van Walsum. „De hoogste vorm van democratie is die, welke haar eigen tekorten of een zijdigheden ziet en daarom in het geval van het gemeentebestuur voor ziet in een benoemde burgemeester, die tegenspel kan leveren aan de raad. Niettemin houdt de raad het laatste woord". Op deze manier doen twee elemen ten, die in een bepaald opzicht aan el kaar tegengesteld kunnen zijn, de de mocratie beter functioneren. „Het maakt op mij niet de minste indruk, wanneer gezegd wordt dat de benoemde burgemeester alleen in Span je en in Nederland voorkomt. Het zijn uitschieters elk in een andere richting. In Nederland is een verfijning in de democratische bestuursvorm bereikt, die andere landen niet kennen. Dat Ne derland een regeling kent, die afwijki van andere is geen reden ons aan dif andere regelingen aan te passen". „Het gaat er om, welke regeling he beste is en het meest past bij de Neder landse verhoudingen", aldus mr. Vai Walsum Nieuwste snufje in de oude burcht is de elektriciteit, die in alle zalen en vertrekken haar intrede heeft gedaan. Dank zy de komst van een waterleiding is de vesting bovendien uit gerust met een batterij toiletten. Deze voorziening is merkwaardigerwijs voorbijgegaan aan de neus van slotbewaarder Peter van Andel,- die met zijn gezin sinds vijftien jaar in de voormalige commandantswo- Een blik op de kille binnenplaats van het slot. De toegang tot het vrijwel ongemeubileerde inwendige van het slot is onherkenbaar veranderd. ning woont. De zestien kamers tellende woning, waarin vroe ger de bevelhebber van het garnizoen Loevestein woonde, telt nog altijd slechts één waterkraan. i'.-ïSr" LOEVESTEIN Een herboren slot Loevestein wacht de tienduizenden historiezoekende dagjesmensen die dit jaar een kijkje zullen nemen bij de middeleeuwse, door Maas en Waal omklemde burcht. De eerste fase van de ingrijpende restauratie, in 1965 begonnen na jarenlang geharrewar over de kosten, is gereed. Het herstelde kasteel wordt pas in september opgeleverd, maar de restaurateurs hebben nun stellingen al afgebroken. Nieuwe luister kreeg vooral de voorzijde van het slot. De oude poorttoren, die in het niet verzonk tussen de stoere Maas- en Waaltorens, werd op aanwijzingen van de histo rie met twaalf meter verhoogd en bekroond met een zadel dak. Op alle daken priemen nu gemetselde schoorstenen de lucht in. Lekkages zijn ingrijpend bestreden, doordat het hele slot is voorzien van een nieuw, leien dak. Zo was Loevestein in 1965. Sinds 1925 was er al aan gewerkt. Door gebrek aan geld soms kwam er twee mille los, dan weer eens achtduizend gulden bleef alle herstelwerk echter lapwerk. Met drie man waren niet eens de verslechteringen bij te houden. De Utrechtse sterrenwacht, die deze week 325 jaar bestond, gaat over eni ge weken de wereldruimte in. Een van de zeven instrumenten aan boord van de kunstmaan ESRO-2 die dan in een baan om de aarde zal worden gebracht is ontworpen in de afdeling ruimte-on derzoek van de Utrechtse sterrenwacht. Met dat instrument, S-37 in de code- lijst van NASA, hopen prof. C. de Ja ger, dr. W. de Graaff en dr. A. C. Brinkman gegevens te verzamelen over de intensiteit van röntgenstraling die wordt uitgezonden door de zon gedu rende uitbarstingen op de zon. In de afdeling ruimte-onderzoek van de Utrechtse sterrenwacht heeft men al tweemaal tevergeefs vol spanning gewacht op nieuws uit Californië over de lancering van de ESRO-2. Die lan cering moest namelijk al twee keer uit gesteld worden door NASA, de Ame rikaanse rijksdienst voor luchtvaart en ruimtevaart, die de taak op zich heeft genomen deze eerste internatio nale Europese kunstmaan in een baan om de aarde te brengen. Nieuwe ogenblikken van spanning breken voor prof. De Jager en zijn team aan op 31 mei, de nieuwe lan- ceerdatum voor de ESRO-2. Ook trouwens voor een grote groep technici van Estec, het Europese cen trum voor ruimtetechnologie in Noord- wijk, want zij moeten dan voor het eerst gaan werken met de apparatuur die later zal dienen voor het vergaren van gegevens over gelanceerde kunst manen en voor het opvangen van ge gevens die deze kunstmanen naar de aarde seinen. Zodra ESRO, de Europese organisa tie voor ruimteonderzoek, waarvan Es tec deel uitmaakt, haar eigen net van volgstations heeft voltooid dat zich zal uitstrekken van Alaska tot Johan nesburg en van Spitsbergen tot de Falklandseilanden, wordt Noordwijk 't knooppunt waar alle gegevens over en van gelanceerde kunstmanen van ES RO zullen binnenkomen. Tot dat mo ment zal NASA die gegevens voor ES RO verzamelen en ze overseinen naar Noordwijk. In ieder geval gaat Noord- wijk spoedig een belangrijke plaats on der de ruimtevaartcentra innemen. Dr. Leendert Aardoom van de afde ling Geodesie (aardmeetkunde) van de Delftse T.H. is een van de auteurs van een driedelig boekwerk waarin de resultaten zijn gepubliceerd van de eerste volledige opmeting van de om trek van de aarde in de geschiedenis. Die opmeting, verricht in de afgelopen tien jaren, werd mogelijk dank zij het gebruik dat de geodetici maken van kunstmanen. Een van de belangrijkste resultaten van dat meetwerk is, dat de afstanden tussen de continenten op ongeveer 15 meter na nauwkeurig be kend zijn en dat men op enkele meters na nauwkeurig weet hoever eilanden en eilandengroepen van de vastelanden afliggen. Omdat restaureren zonder water en elektriciteit veel te kostbaar zou worden, werden voor het begin van het werk aan het slot negen kilometer leidingen getrokken door de drassige polders. Slot en commandants woning tappen sinds dien stroom, maar het huis hield zijn ene kraan. „Toch zijn er wel zeventien keren ambtenaren bij me geweest om de zaak op te meten. De slotvoogd, Gorinchems burgemeester ridder van Rappard, heeft er eindeloos voor aan de telefoon gehangen. Steeds werd beloofd dat het in orde zou komen maar er gebeurde niets", aldus slotbewaarder Van Andel. De gereedgekomen restauratie Is slechts de eerste fase van een veel omvangrijker project. Fase twee voorziet in het op knappen van de voormalige commandantswoning en de huis jes naast het kasteel, waarin vroeger het garnizoen was ge legerd. Fase drie zou moeten bestaan uit een grote beurt voor wallen en grachten, waar de vegetatie door gebrek aan onderhoudspersoneel sinds lang vrij spel heeft. Voorlopig echter is het geld op. Een dikke miljoen gulden heeft de eerste fase opgeslokt. Sukkelen blijft het voorshands ook nog met de uiterst hobbelige, bijna vier kilometer lange, toegangsweg tot het slot. Niettemin vonden vorig jaar veer tigduizend mensen de weg naar Loevestein. Tot nu toe is het bezoek van dit jaar dubbel zo groot als vorig jaar. Imposanter dan tevoren hebben de restaurateurs het oude slot achtergelaten. Een juiste kijk op de geschiedenis deed vensters verdwijnen en nieuwe ver schijnen. Opnieuw aangebracht zijn ook de dakkapellen. HAAG Nederlands fiscaal grootste werkgever, het Algemeen Burgeiyk Pensioenfonds met 186.000 uitbetalingen tot 60 miljoen gulden per maand haalt verlicht adem. Het fonds is zonder kleerscheuren overgegaan van han denarbeid op computerwerk. In zijn met veel glanzend hout ingerichte kamer zegt de directeur, mr. H. J. van de Poel, wat plechtig: „Het is een zege voor alle vorige generaties. Kun je na gaan. Het razendsnelle, feilloze, maar imbeciele apparaat moest worden gevoed met gegevens opdat het van 186.000 gepensioneerden van de overheid ieder af zonderlijk zou kunnen uitrekenen wat er per maand in het handje zou komen. Niet één geval is hetzelfde." Om een voorbeeld te noemen: Het fonds heeft de eer al jaren het pensioen te mogen berekenen van een man, die 37 baantjes heeft gehad. Een pensioen uitre kenen is trouwens toch al een ingewikkelde zaak". „Voor een normaal pensioen, zonder byzondere aanvullingen, had de computer vijfentwintig basisgegevens nodig. En nu komt de grote triomf voor het fonds: de wondermachine spuugde zonder mankeren 162.000 bedragen uit die klopten met de pensioenen, die al die tijd met de hand waren uitgedokterd." „Natuurlijk hadden wij een gedegen controlesysteem", vertelt de heer Van de Poel. „Maar het blijft werk van mensen. Een man rekende het pen sioen uit, een ander deed dat nog eens na en het „houten oog", zoals de chef van deze afdeling wordt genoemd, be keek de zaak ten slotte ook nog." „Kleine vergissingen bleven echt niet uit, al maakte dat op de uitkering niets uit. Zo kon de ponskaart van meneer A wel eens vermelden dat hij 32 jaar pensioen trekt, terwijl dat in werkelijk heid maar dertig was". „Het lag aan een verschrijving van de man achter het bureau, die trou wens zelf de uitkering naar dertig jaar heeft becijferd. Maar de computer slikt dat niet en het eerste foutje is gebo ren. Zo zijn er enige duizenden klanten, die een nadere „bewerking" behoe ven." „Deze mensen kregen domweg geen geld of te weinig. Dat kwam niet al leen omdat de computer de slordighe den niet pikte, maar ook omdat van een aantal gevallen was vergeten de speciale aanvullingen op te voeren. Dat was het geval voor enige invaliden, die ieder naar hun graad van invaliditeit moeten worden betaald." „Onmiddellijk kregen de gedupeer den bericht: er komt geld. Waar de achterwege gebleven aanvulling wat al te erg in de papieren ging lopen of waar niets op tafel kwam zijn direct voorschotten verschaft. De laatste paar dagen zijn nog meer overuren gemaakt dan normaal met het resultaat, dat voor Pinksteren alle uitschrijvingen de deur zijn uitgegaan en dat iedereen half mei geld heeft, hoe dan ook." Ondanks deze teleurstelling blijft de heer Van de Poel de operatie geslaagd noemen: Op zoveel duizend mensen zijn een paar duizend vervelende ge vallen natuurlijk niet veel. Maar het zijn juist die paar duizend, die voor protesten hebben gezorgd. Zo van: de computer heeft fouten gemaakt, wij kregen geen geld, ze doen maar met ons. Achter zijn grote werktafel zegt mr. Van de Poel: „Het is allemaal wel be grijpelijk. In de laatste drie jaar is het niet twee keer meer gebeurd dat we eenzelfde kwartaalbedrag konden uitbetalen. Veranderingen als huurver hogingen maken de zaak niet eenvou diger. De gewone gepensioneerde man die eerst nog heeft geprobeerd zijn geld voor de oude dag na te rekenen meestal onderwijzers moet dat op den duur opgeven." „Vandaar dat wij nu een soort sala- risstrook uitgeven met precies het hoe en waarom van de samenstelling van het eindbedrag. Daarbij is een boekje gedaan, dat uitvoerig toelichtingen geeft." Met een lachje, dat hem opzij iets weggeeft van oud-minister Veldkamp zucht mr. Van de Poel wat vermoeid: „Het pensioenfonds is net een potje pieren. Je zou het aanschouwelijk kun nen voorstellen als een avond op Sche- veningen, wanneer er vuurwerk is. Er zijn, staan en lopen, vijftigduizend mensen. Aan u de taak uit een grote zak geld iedereen het zijne te geven." „Een tweede punt, dat die „achter gebleven" groep gepensioneerden, maar ook de anderen in de war heeft gebracht is het feit, dat wij van kwar- taabetaling zijn overgegaan op. een uit kering per maand met ingang van eind april. Dat betekent dat men op die datum een derde heeft gekregen van wat men normaal ontvangt." „Niet iedereen vat dat dadelijk", zegt de directeur mild. Hij vertelt dat de oudste klant al 75 jaar pensioen trekt, dertig jaar meer dan het pen sioenfonds, in 1922 opgericht, bestaat. Hoezeer de - buitenwacht de heer Van de Poel ook ter harte gaat, hij is vooral blij, dat men er intussen zo goed is doorgerold. Voor de zevenhon derd mensen, die bij het pensioenfonds werken komt nu het einde van de ein deloze overuren in zicht. De pensioen aanvragen kunnen sneller worden afge handeld. De kans op fouten is van twee tot een fractie van één procent terug gelopen. Nog dit jaar de voorbereiding heeft drie jaar geduurd zijn ook de speciale gevallen bijgewerkt; men schat dat slechts tien procent van de ze groep door een fout uit de compu ter is gevallen. Het fonds, dat mr. Van de Poel ver gelijkt met een trein, die altijd in be weging is, kan in 1985 bogen op drie honderdduizend gepensioneerden met merkwaardig genoeg, in Amsterdam de meeste klanten. „Zonder computer waren wij hope loos vastgelopen", zegt de directeur. In vervallen staat verkeert de ruime behuizing van slotbewaarder Peter van Andel. De voormalige woning van de militaire commandanten van slot Loeve stein is nog altijd verstoken van modern sanitair. -k Los van de oude burcht staat, schuin voor het kasteel, deze prachtige kruittoren. De restauratie zorgde voor een nieuw jasje: de oude pleisterlaag op de buitenmuren is weggehakt.

De Vallei | 1967 | | pagina 10