Streven naar meer samenwerking9 ook in streekverband V.V.V.'s BESLUITEN SAMEN TE WERKEN Protest tegen het slopen van „De Vriendschap" Schoolhoofd Mijnders: klassen te groot Meerveld dwong koploper Bouman remise af Belangstelling voor lijndienst daalt particulier vervoer snel gegroeid Komt er een actie? Weinig doublures op Joh. Calvijnschool 3550 4079 Geslaagd MIST U UW Rhenen en Veenendaal 16 geslaagden verkeersexamen in Overberg Staarten van een meter Schoolreis Ulo Scherpenzeel AGENDA Dammen V.D.C. Broodnodig Voorlichting U HET WOO RH Een honderdjarige Ds. O verduin spreekt in Scherpenzeel WELWILLEND BURGERLIJKE STAND LEERSUM RESTEREN Officiële Bekendmaking VEENENDAAL DENK OVERAL EN ALTIJD WEER AAN HET KIND IN 'T VERKEER WOENSDAG 24 MEI 1967 IVBM-BUSÜINDER VOL VEENENDAAL/ZEIST De belangstelling voor het passagiersvervoer van de N.V. Nederlandse Buurtvervoer Maatschappij is gedurende de laat ste vijf jaar sterk gedaald. De kosten die door het vervoerbedrijf werden gemaakt vertonen daareentegen een aanzienlijke stijging. Over dezelfde pe rioden namen deze met de helft toe; de loonkosten met ongeveer zestig pro cent. De NBM heeft en aantal lijndiensten gewijzigd in die zin, dat de fre quentie van de ritten hier en daar verminderd zal worden. In het algemeen acht men zich gedwongen een efficëntere bedrijfsvoering na te streven om de stijgende kosten zo veel mogelijk af te remmen. Over 1966 boekte de NBM een verlies van f 60.000,In de Gelderse Vallei zullen slechts en kele wijzigingen in de lijndienst van kracht worden. Op een persconferentie, die gisteren in Doorn werd gehouden, werden deze gegevens door de direc tie meegedeeld. SCHERPENZEEL Donderdag 25 mei 's avonds om half acht zal de af deling Scherpenzeel van de Nederland se Christen Vrouwen Bond een leden vergadering houden in gebouw „Phila- lethes" achter de Ned. Herv. Kerk. Spreker op deze avond is ds. J. Over- duin ex-predikant te Veenendaal. Hij zal spreken over het onderwerp: „Hoe benaderen we onze moderne mede mens". Dit is de laatste avond van dit seizoen. Vandaag gaan de dames op reis. Om half negen zijn zij vanaf gebouw „Phi- lalethes" vertrokken voor hun jaarlijk se uitstapje. In de plaats Nieuwkuyk zal gedineerd worden. VEENENDAAL De heer M. I. van den Dikkenberg slaagde op 19 mei voor het Dierenartsexamen aan de Rijks universiteit te Utrecht. Een deel van het wagenpark van de N.B.M. De bussen worden in de toe komst zoveel mogelijk van air-conditio- nxng voorzien, zoals dat al met de tou ringcars het geval is. Ook zullen er plaatskaartenautomaten in worden aan gebracht. In Rhene zal dit het eerst ge beuren. In juli wordt er mee gestart. dagblad DE VALLEI? Bel: tot 17.30 u. van 17.30 tot 19.30 u. Zaterdags 16.3017.30 uur RHENEN De gemeente Rhenen heeft een van de oudste WV's van Ne derland. In Veenendaal werd pas een VW opgericht, nadat een dergelijke vereniging enige tijd geleden was ontbonden. Vorig jaar opende Rhenen in Veenendaal een dependance. Inmiddels zag men in het naburige Veenendaal weer het nut er van in over een Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer te beschikken en de zaak werd opnieuw aangepakt. Sinds korte tijd beschikt Veenendaal weer over een VVV en het nieuwe bestuur heeft het zeer belang rijke besluit genomen contact te gaan zoeken met de zustervereniging in Rhe nen. Het bestuur van de P.henense VW is de nieuwe vereniging welwillend tege moet getreden en zo zal donderdag avond in hotel „De Grebbe" de eerste samenspraak worden gehouden tussen de dagelijkse besturen. Beide vereni gingsbesturen zijn ervan overtuigd, dat men elkaar de bal kan toespelen. Er kan voor de zuid-oosthoek van de pro vincie een nuttige samenwerking uit voortvloeien. VVV-Rhenen heeft inmiddels het zo- merprogramma, een bundeling van tal rijke evenementen, op de pers. Het zal waarschijnlijk met een week verschij nen. Naast verschillende activiteiten van plaatselijke verenigingen heeft het bestuur van de WV er ook weer veel excursies in opgenomen onder de des kundige leiding van Adriaan P. de Kleuver. Verschillende van die excur sies zijn al gericht op een samenwer king met de omgeving. Er kan op ver schillende punten worden gestart, on der andere in Veenendaal. Op die ma- GEBOREN: Johannes Lambertus Martinus Hen- drikus, z.v. W. P. Gussekloo en C. W. van Reekum, Leersum; Johnny, z.v. J. C. Dekker en C. M. Niekerk, Leer sum; Rogier Lars Andries Iwan, z.v. J. M. van der Valk en M. M. H. Sis termans, Leersum; Maria Huibertha, d.v. H. van Zwetselaar en A. W. Veld huizen, Leersum. ONDERTROUWD: J. C. H. Elenbaas en M. Rijfers, beiden wonende te Leersum. GEHUWD: C. M. Koudijs en C. van Ingen, beiden wonende te Leersum. VESTIGINGEN: Fam. L. H. van den Brink, Kon. Wilhelminalaan 31 gekomen uit Bun- nik; Fam. W. van Gemert, Darthui- zerweg 7 gekomen uit Terschelling; Fam. H. M. C. Dorst, Kon. Emmalaan 1 gekomen uit Rhenen; Fam. J. G. M. van der Velden, Kon. Emmalaan 5 ge komen uit Zeist. VERHUISD: Fam. N. van Hussel, Bentincklaan 9 naar Rijksstraatweg 136. VERTROKKEN: Mej. E. M. Timmerman, Hoogstraat 8 naar Rhenen, Cuneraweg 425; Mw. B. M. Brouwer, Rijksstraatweg 163, naar Maarn, Raadhuislaan 9; Dhr. H. P. O. Fahnrich, Rijksstraatweg 163 naar Maarn, Raadhuisin 9; Dhr. A. van Ginkel, Majoorsweg 1 naar Scherpenzeel, Kolfschoten 66. GEHUWD: A. Verhaaf, Koningstraat 18a, Op- heusden, en A. E. Schoenmakers, Ko ningstraat 16a. Opheusden; H. van Baaren, Zuidwal 4, Rhenen en G. K. van IJ meren, Lijsterstraat 13, Opheus den; G. H. Wissink, Oranjelaan 20, Dodewaard, en H. W. Cornelissen, Acaciastraat 11, Opheusden; E. Top, Roekelseweg 13, Ede, en H. van Capel, Hoge Dijkseweg 8, Kesteren. nier kunnen de gasten die in Veenen daal verblijven mee profiteren van de schoonheid rond Rhenen en in de Be tuwe. Er staan ook weer een vijftal nach telijke Rijnvaarten in het programma, Rijnvaarten, die vorig jaar steeds wa ren volgeboekt. In de eerste week van de bouwvakvakanties wordt op het ei land ten westen vm de Veerweg weer een groot Lunapark gehouden. Er wordt tweemaal in die week een prach tig vuurwerk afgestoken. Tijdens de vakantie ligt het in de bedoeling op de invalswegen weer zogenaamde koffie- meisjes te stationeren. De ingrijpende wijzigingen in de lijn diensten zullen zondag 28 mei van kracht worden. Het passagiersvervoer ondervindt veel „concurrentie" van de auto, van de massa-motorisering. In vergelijking tot 1962 is het vervoer met 14% gedaald. Desondanks streeft de N.B.M. naar een verregaande automatisering. Zo zal in het depót Rhenen in juli een be gin worden gemaakt met de invoering van plaatskaartenautomaten in de bus sen. De N.B.M. heeft zich al genoodzaakt gezien over te gaan tot enkele tariefs verhogingen, maar men verwacht niet dat dit op korte termijn nogmaals zal gebeuren. Het tourvervoer vertoont een heel ander beeld. Veel buitenlanders die met vakantie naar Nederland komen, vooral Amerikanen maken hier ge bruik van. Dit vervoer levert dan ook steeds betere resultaten op. Het bedrijf streeft naar samenwer king binnen het raam van het streek vervoer. Met enkele vervoeronderne- mingen bestaat reeds een geruime pe riode een exploitatieve verbintenis. Met de N.V. v/h Wed. A. W. de Haas in Veenendaal wordt samengewerkt op enkele lijnen. Op de desbetreffende tra jecten kan men gebruik maken van zo wel de plaatsbewijzen van de N.B.M. als die van De Haas. De N.B.M.-lijn 50 (Utrecht-Rhenen v.v) zal met ingang van zondag 28 mei frequenter worden gereden. Er zullen in de morgen- en avondspitsuren extra sneldiensten worden ingezet. De overi ge diensten blijven op deze lijn onge wijzigd. Lijn 60 Arnhem-Rhenen-Veenendaal -Amersfoort) wordt op zondag vaker gereden. Op die dag zullen er twee rit ten uit de richting Arnhem naar Vee nendaal worden doorgetrokken. OVERBERG Alle 16 leerlingen van de School met den Bijbel aan de Haar- weg, die afgelopen vrijdag aan het prak tische gedeelte van het verkeersexamen 1967 hebben meegedaan, zijn geslaagd, t.w.: Gerrit Jan van Deelen, Melia van Garderen en Hannie van Mill met lof. En verder Theo v. d. Brandhof, Herman Breeschoten, Bertus v.d. Dikkenberg, Jaap v.d. Leeden, Henk v.d. Zand- schulp, Anneke Kooy, Tineke Koopman, Cees Hardeman, Hennie Breeschoten, Joost Hen ken, Jaantje van Gent, Hen nie van Manen, Marietje Ploeg. De molen „De Vriendschap" staat nog altijd aan de Nieuweweg. Hoe lang nog? RHENEN Ouwehands Dieren park heeft een zeer bijzondere apen soort aangekocht. Het zijn drie Lan- gurs, afkomstig uit Afrika. Deze twee wijfjes en een mannetje hebben staar ten van bijna een meter lang. Ze staan ook bijzonder hoog op hun poten. In hun volle lengte zijn ze ongeveer een meter hoog. Ze hebben schrandere kopjes. Deze nieuwe aanwinst is on dergebracht in het mensapenhuis. SCHERPENZEEL Op donderdag 22 juni zullen de leerlingen van de eer ste en tweede klasse van de Chr. Nat. Ulo weer hun jaarlijkse uitstapje ma ken. Dit jaar is de route als volgt: Van Scherpenzeel naar Amerongen waar de nieuwe stuw in de Rijn bezichtigd zal worden. Vandaar naar de Wester- bouwing waar men een boottocht maakt. Vervolgens gaat de reis naar het Arnhemse openluchtmuseum, Nij megen (berg en dal) en dan via Tiel en Rhenen weer naar Scherpenzeel te rug. De leerlingen vertrekken om half acht en hopen om negen uur 's avonds weer thuis te zijn. VEENENDAAL Zoals wij al eer der berichtten zal de molen De Vriend schap aan de Nieuweweg te zijner tijd worden afgebroken. De eigenaar, de heer G. J. van Ede, heeft de vereiste vergunning hiervoor al in zijn bezit. Van verschillende zijde heeft men in middels bezwaar gemaakt tegen de aangekondigde sloop. Met name in kringen van enkele oudheidkundige verenigingen is de alarmkolk gaan lui den. Een van deze verenigingen „Fle- hüe" heeft al laten weten dat de leden bij Gedeputeerde Staten van Utrecht zullen protesteren tegen het verdwij nen van de molen. Ook de heer A. P. Kleuver heeft zich al enkele malen in deze geest uitgelaten. De monumentencommissie Flehite zal vrijdagavond over deze aangele genheid vergaderen. Men overweegt een actie op touw te zetten voor het behoud van de molen. Overigens deelde de heer Van Eden desgevraagd mee, dat hij niet van plan is op korte termijn met de afbraak te beginnen. Het wachten is nog op de Heden, woensdag BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal 19.30 uur: „Kogels voor een moordenaar". Morgen, donderdag VEENENDAAL Bestuurskamer Julianaschool 20 uur: Uitreiking diploma's Handelsavond school. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal 19.30 uur: „Genghis Khan". VEENENDAAL Omdat de onder linge competitie van damclub V.D.C. het einde nadert, konden er ook nu slechts vijf wedstrijden worden ge speeld. De uitslagen daarvan waren als volgt: Keyman - van 't Foort 1-1; v.d. Vliert - E. de Kleuver 1-1; J. Ver meer - v. Barneveld 2-0; Tollenaar - Kalter 2-0; Bouman - Meerveld 1-1. De jeugdige Van 't Foort en Meer veld kwamen verrassend voor de dag door tegen hun sterke tegenstanders een remise te bevechten. Wel miste Keijman de winst in het eindduel, maar reeds eerder had Van 't Foort remise kunnen forceren. Door een fout- zet in de eindfase kwam Kalter plot seling hopeloos te staan tegen Tolle naar en verloor. Bouman en v.d. Brandhof gaan, res pectievelijk met 26 en 25 punten uit 17 partijen, aan kop in de onderlinge competitie. VEENENDAAL De zesde klas van de Johannes Calvijnschool aait de Geer sew eg telt dit jaar 43 leerlingen. Ongeveer de helft ervan gaat naar ULO of Lyceum, een per centage dat door het hoofd, de heer C. G. Mijnders gekenschetst wordt als weinig van 't jaar, maar gezien deze klas valt het toch nog weer niet tegen". Van de overige leerlin gen gaan er 6 naar de L.T.S., 12 naar de Huishoudschool, 1 naar de Landbouwschool en 2 naar de V.G.L.O. De heer Mijnders is niet erg te spreken over het over heidsbeleid op het gebied van het vaststellen van de zgn. leerlingen- schaal de getalsnorm die aan geeft op hoeveel leerlingen er een onderwijzer benoemd mag worden. Dat getal ligt momenteel op (voor het lager onderwijs) ongeveer 38 het varieert enigermate met de grootte van de school), maar moet volgens de heer Mijnders nog lager worden. Ter vergelijking noemt hij het Belgische cijfer, dat 22 is. „Een doorgaande verlaging van de leerlingenschaal is broodnodig," meent de heer Mijnders, „maar het is zelfs de vraag of dit ook in prak tijk gebracht zal worden, in ver band met de financiële toestand. Ik geef toe, dat er reeds een verbete- ring is, want destijds lag de schaal op 45. Iedere leerling eist aandacht van de onderwijzer, en ook al wordt er steeds maar gepraat over het be snoeien van de leerstof, er is nie mand, die aangeeft waar men dat kan doen. Die grote klassen hebben ook het nadeel, dat er een zekere „drill" moet zijn, al probeer je de jongelui er zo weinig mogelijk van te laten merken". Indien de klassen kleiner zijn, kan de onderwijzer meer aandacht aan de enkeling, en dan in de eerste plaats aan de minder-begaafde en keling schenken. Bij de heer Mijn ders op school probeert men zo min mogelijk leerlingen te laten double ren, maar „dat brengt een grote verantwoordelijkheid voor de leer kracht mee," zegt de heer Mijnders „want als je een kind naar klas vijf bevordert, dan moet je ook zorgen, dat hij na een jaar op het peil voor klas 6 is. Een andere zijde van de medaille is, dat als je zorg hebt voor het helaas vrij grote aan tal zwakke leerlingen, je de intelli- genten niet uit het oog mag verlie zen. Het is heel gemakkelijk om daardoor luie kinderen te kweken. Voor hen moet dus het onderwijs op een goed niveau liggen." Een andere moeilijkheid voelt de heer Mijnders in de voorlichting aan de ouders, temeer, daar deze vaak vrij weinig interesse hebben. „Laatst kwam er een vader bij me en die zei: Meester, wat mijn zoon wordt interesseert me niet, als het maar zo hoog mogelijk is. En dat maakt het voor ons wel eens moeilijk," aldus de heer Mijnders. „Ik ben bovendien een beetje bevreesd voor de Mammoetwet. Het Havo (Hoger Algemeen Vormend Onderwijs, ver gelijkbaar met MMS, maar dan ge mengd) heeft een grote aantrek kingskracht, maar is kunstmatig opgezet. Het Mulo indertijd kwam voort uit een gegroeide behoefte. Toch weet ik van een geval op een van de eilanden dat een bloeiende mulo leeggezogen werd door een experimenterende havo en ik vraag me af of dat in het belang van de leerlingen is." De leerlingen van de Johannes Calvijnschool maken rich niet druk om Mammoetwet of leerlingenschaal. Vier van hen hebben min of meer vast omlijnde plannen voor de toe komst. FYancien Mallan bijvoor beeld gaat naar de Huishoudschool. Zij wil kinderverzorgster of ver pleegster worden. Het liefst het eer ste en dan „in een weeshuis of zo" zoals ze vertelde. Die voorkeur voor een weeshuis heeft ze „omdat ze het zo zielig vindt." Een groot deel van haar vrije tijd brengt Francien door met het lezen van jongensboe ken. Ria Nap gaat naar de Ulo („De meester zegt dat ik het doen moet," motiveert ze). Zij hinkt wat haar beroepskeuze betreft op twee ge dachten: „Verpleegster of schooljuf frouw, maar het liefst verpleegster. Dit zijn ze allemaal: Gerrie Aal- bers, Gijsje Aalbers, Willemien An no!, Jannie van Beek, Joke Blanke- stijn, Ben van den Brink, Joke van den Brink, Rijnie de Bruin, Lenie Bruxvoort, Jan Diepeveen, Wilma Diepeveen, Ria van Engelenburg, Jan de Groot, Meta de Groot, Het- tie Groothedde, Melle van Harten, Johan Huibers, Joke Keuning, Mine- ke Klumpenaar, Dick Koudijs, Dick Kruidhof, Dikkie de Kruiff, Kees van Laar, Francien Mallan, Lia Muilwijk, Betsie Mulder, Ria Nap, Jettie Nieboer, Jan Pater, Cor van Ravenswaay, Betsie van Rees, Henk Roodbeen, Jaap Rosendaal, Gerda Sanders, Cobie van Schaik, Sijtje van Stempvoort, Ineke van Tuil, Ri- nie Veldhuizen, Wim Vlastuin, Nel ly Willemsen, Ria van Viegen, Hen Wijnberger en Hon Wijnberger, (tweelingen). in een gewoon ziekenhuis." Haar hobby is borduren. Ben v.d. Brink gaat (ook al om dat de meester het zegt) naar het Lyceum. Hij kiest daar waarschijn lijk de B-kant, want hij wil inge nieur worden, elektrotechniek heeft zijn grote liefde. Zijn vrije tijd brengt hij voor een groot deel door bij zijn elektro-bouwdozen. Een andere hobby is orgelspelen. Dick Koudijs gaat naar de LTS. „Waar moet ik anders heen?" vraagt hij, „Want ik wil timmer man worden." Misschien gaat hij later door als meubelmaker, mis schien ook ergens in een werkplaats maar hij voelt nu nog niets voor de nieuwbouw. In zijn vrije tijd knutselt hij nog wel eens, „meestal met mijn neef samen, die heeft een hele kamer ingericht met kaste len en zo, allemaal verlicht." vergunning voor de bouw van een nieuwe silo. Uiteraard heeft hij persoonlijk geen enkel bezwaar tegen het behoud van de molen. Integendeel, de ongeveer twee honderd jaar oude molen is al vele geslachten het eigendom van zijn familie. „Ik ben er aan gehecht", is ook zijn vaste overtuiging. Om bedrijfs economische redenen is het hem niet mogelijk het oude bouwwerk, dat van Zaanse oorsprong is ook op den duur te handhaven. Daar zullen vooral de mensen, die de molen zo graag willen sparen open oog voor moeten hebben. „Laten ze maar een actie beginnen om de molen te verplaatsen en mij aan andere bouwgrond te helpen", is zijn reactie tenslotte. Burgemeester en wethouders van Veenendaal maken bekend dat zij, ter uitvoering van de door de raad dezer gemeente vastgestelde verplichte va kantieregelingen voor levensmiddelen en kapperswinkels bij hun besluiten van 2 mei 1967, nrs. 38.635 en 38.981, nadere regelen hebben vastgesteld voor wat betreft de bepaling der tijdvakken van sluiting en de groepenindeling der diverse winkels. In dit verband wijzen zij belangheb benden met nadruk op het bepaalde in de desbetreffende vakantiesluitingsver- ordeningen, dat men verplicht is het voor zijn (haar) winkel vastgestelde sluitingstijdvak gedurende dit tijdvak en de daaraan voorafgaande week met gebruikmaking van een raambiljet op een voor het publiek van de openbare weg af waarneembare wijze aan de straatzijde van de winkel bekend te maken. Veenendaal, 19 mei 1967. B. en W. voornoemd: de burgemeester, J. Hazenberg, de secretaris, Van Manen. Plaatsing geschiedt buiten verantwoordelijkheid van de redactie Een honderdjarige! Is dat niet een fe licitatie en een extraatje waard? Deze keer is het een persoon, maar „Het Ne- derlandsche Roode Kruis", dat zijn honderdjarige bestaan viert. Door een beslissing van Koning Wil lem III, die op 19 juni 1867 een Konink lijk Besluit uitvaardigde waarbij werd opgericht een „Nederlandsche Vereni ging tot het verlenen van hulp aan zie ke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog". Deze omslachtige naam werd in 1895 gewijzigd in „Het Nederlandsche Roode Kruis". Wilt u weten, wat de taken van het Rode Kruis zijn? Naast de werkzaamheden, die het Ro de Kruis in oorlogstijd verricht en die voortvloeien uit de verdragen van Ge- nève of uit verzoeken van de regering verzorgd het ongeveer zestig taken in vredestijd. Om er een paar te noemen: Bloedtransfusiedienst, hulp bij ram pen, hulpposten langs de wegen en op de stranden, boottochten voor chronisch zieken etc. Meent u dat het Rode Kruis subsidie ontvangt? Dan moeten wij u er op wijzen, dat dit bepaald niet het geval is. Het Rode Kruis is uitsluitend aangewezen op vrij willige bijdragen van het Nederlandse volk. Om die reden wordt dan ook op bepaalde tijden een beroep op de be volking gedaan. Het Rode Kruis vol ledig zelfstandig en onafhankelijk zijn de, dient buiten elke politieke in vloed te blijven. Vrijwel geen der taken zou zijn uit te voeren zonder de steun van grote aan tallen vrijwillige medewerkers(sters). Tot deze medewerkers mogen wij ook rekenen degenen, die door het afstaan van „iets" hun steun verlenen, zowel de bloedgevers, die een deel van hun bloed laten afnemen, als degenen, die door een kleinere of grotere bijdrage de hulpver lening van het Rode Kruis mogelijk ma ken. De huis-aan-huis-collecte wordt dit jaar gehouden in de laatste week van mei tot en met de eerste week van juni. Wij besluiten met het volgende ver zoek aan de gehele Veenendaalse be volking: „Geef met gulle hand voor het Rode Kruis van Nederland"! Inzamelingscomité van Het Ned. Roode Kruis Afdeling Veenendaa!

De Vallei | 1967 | | pagina 3