Voor overval in IJsselstein eisen van 8 en 6 jaar Zeshonderd man kregen ontslag DUIKBOOT-ORDER NU DEFINITIEF NAAR FRANKRIJK „Alkyone" na stranding naar de sloper koelkasten GENERAL BANDEN" IN HOOFDSTAD DICHT Kamer ondanks bedenkingen akkoord met wetsontwerp ontwikkeling Niet aantrekkelijk Verboden vergift BANKROVERS SPRAKEN AF: WE ZULLEN NIET GAAN SCHIETEN" n Presbyterianen tegen oecumenisehe huwelijkssluiting Proeftijd Twee auto's Bekend Universiteit Ongelooflijk We wilden niet karig zijn Schuldeisers Linnaeushof willen wachten 't Mooiste bruin lekkerrrr koud Limburger eet het meeste OPHAALDIENST VOOR AUTOWRAKKEN BABY STIKT IN BED ipssws"" WOENSDAG 24 MEI 1967 UTRECHT „Het zijn geen beroepsmisdadigers. Zij vormden geen bende die jaar in jaar uit opereert, met een strenge discipline, maar we hebben hier te maken met knapen die elk voor zich tot dit misdrijf zijn gekomen. Ik wil ook wel geloven dat het niet hun bedoeling was hun vuurwapens te ge bruiken'". Na een requisitoir in deze milde trant vielen gisteren de eisen van de officier van justitie, mr. G. W. von Meyenfeldt, tegen de deelnemers aan de overval op de Middenstandsbank in IJsselstein loodzwaar in de zaal van de Utrechtse rechtbank. Tegen Willy J. van den T., met zijn 29 jaar de oudste van het drie tal, vorderde de officier acht jaar gevangenisstraf met aftrek. Hij had al een pistool gehad en had voor een tweede gezorgd. DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gistermiddag, zij het niet zonder bedenkingen, het wetsontwerp goedge keurd om de algemene overeenkomst be treffende tarieven en handel de GATT aan te vullen met een hoofdstuk over handel en ontwikkeling. De bedoeling van dit nieuwe hoofdstuk is om de kloof tussen arme en rijke landen te verklei nen. De ontwikkelingslanden moeten ge makkelijker op de internationale han delsmarkt kunnen opereren, en dit zal mogelijk worden gemaakt door lagere invoerrechten voor hun produkten vast te stellen. Bovendien zullen deze pro dukten, zo staat in het vierde hoofd stuk van de GATT, bij voorkeur moeten worden gekocht. Niet streng De fractie van D'66 stelde zich wel heel kritisch op tegen het door de ministers De Block (economische za ken) en Udink (ontwikkelingshulp) verdedigde wetsontwerp. Mr. dr. M. J. J. A. Imkamp vond nl. dat de bepalin gen niet streng genoeg zijn. Er zijn alle mogelijke ontsnappingsclausules opgenomen, die het landen gemakke lijk maken om zich aan hun verplich tingen te onttrekken. „Dat is niet de bedoeling", zo ver weerde mr. De Block zich. „We moeten echter een redelijke zekerheid heb ben dat een ruime invoer van produk ten uit onderontwikkelde landen ons niet kapot maakt". De bewindsman wees op de textielindustrie, waarmee hij tevens de bezorgde vraag van de anti-revolutionair drs. J. Boersma over de gevaren voor deze bedrijfstak be antwoordde. Plastic hemd „Wat betekent de principiële bereid heid van de Nederlandse regering om de invoerrechten te verlagen, als deze tot gevolg zou hebben dat we onze textielindustrie geheel of gedeeltelijk moeten afstoten? Is het plastic hemd nader dan de katoenen rok?" zo had drs. Boersma gevraagd. „We moeten de textiel inderdaad de tijd geven om zich aan de nieuwe situatie aan te passen", vond minister De Block. Overigens was drs. Boersma toch ook niet zo gelukkig met de ontsnappingsclausules in de overeen komst. Hij was bang dat er landen zullen zijn die al te lichtvaardig bin nenlandse economische moeilijkheden zullen aanvoeren om zich aan het verdrag te onttrekken. Begrafenistempo De k.v.p.'er drs. Th. E. Westerterp vond dat er door de aanvaarding van het wetsontwerp pas een begin is gemaakt met de regeling van goede economische verhoudingen tussen arme en rijke landen. Drs. Boersma sloot zich hierbij aan. Hij noemde het nieuwe hoofdstuk „een stapje vooruit in de goede richting, maar het gaat in begrafenistempo". Ook minister De Block vond dat de aanvaarding van dit hoofdstuk pas een begin is. EDINBURGH (Schotland) Aan de tiende algemene jaarvergadering van de presbyteriaanse kerk van Schotland zal worden verzocht, de geestelijken van de kerk te ontraden deel te nemen aan de voltrekking van gemengde huwelijken, gemeenschappe lijk met de r.-k. kerk, omdat de hou ding van het Vatikaan ten aanzien van huwelijken van katholieken met pro testanten „duidelijk onaanvaardbaar" wordt geacht zolang de kerk van Rome vasthoudt aan het standpunt, dat de geldigheid van een gemengd huwelijk afhankelijk is van onderwerping aan haar eigen kerkelijk recht. Willy had ook de tip gegeven voor de overval op het postkantoor van Duivendrecht. Hij had daar niet aan meegedaan. De daders hadden na hun arrestatie verteld dat zij aanvankelijk een postkantoor in Amsterdam-oost hadden willen overvallen. Willy had hun evenwel gezegd: „Ik weet een beter doel". Hij was er met hen heen gereden, had de auto voor de deur geparkeerd en de motorkap opengeslagen om al „re parerend" de situatie te verkennen. „U zou dus nog vervolgd kunnen worden voor medeplichtigheid aan die over val", hield de oudste rechter hem gisteren voor. Volgens zijn raadsman had hij echter nauwelijks beseft dat hij met het geven van die raad inzake Duivendrecht iets strafbaars deed. „Hij heeft er ook niets voor gekregen". Tegen de mededaders van Willy, de 24-jarige rij-instructeur Cornelis B. en de even oude loodgieter Johan van R., luidde de eis zes jaar gevangenisstraf met aftrek. Bij de laatste wilde de officier het psychiatrisch rapport vol- voorwaardelijk ter beschikking van de gen en daarom vroeg hij Johan ook regering te stellen, met zonodig psy chiatrische behandeling tijdens de drie jaar proeftijd. Johan had nog in de proeftijd van een vorige veroordeling gelopen toen hij 1 september met Cornelis en Willy de Nederlandsche Middenstandsbank in IJsselstein uitkoos als doelwit voor een roofoverval. De keus viel op dit bank kantoor omdat het in een zo waterrijke omgeving lag, want ze wilden gebruik maken van wat de president gisteren noemde „een nieuwe variant" op het gebied van bankroven: een aftocht per boot, de plezierboot van Willy. Hij had zijn kompanen leren kennen als klanten in de Amsterdamse bar waar hij werkte. Daarbij was gebleken dat zij in ieder geval één ding gemeen hadden: ernstige financiële moeilijkhe den. Op de laatste avond dronk men zich moed in en vervolgens voeren de drie via de Lek naar IJsselstein. 's Och tends vroeg haalden zij de twee auto's op die bij de overval zouden worden gebruikt: een kleine witte Fiat en een donkere Amerikaanse Ford die daar voor speciaal op de automarkt was gekocht. In de Ford reden de drie overvallers naar de bank, Willy en Cornelis met een pistool op zak. Gemaskerd storm den zij het kantoor binnen. Willy riep: „Rustig blijven, dan gebeurt er niets". Maar wat was er gebeurd als er een bankbediende was gaan gillen, wilde de president, mr. B. M. van de Werk, gisteren weten. „Dan waren we gauw weggegaan, we zijn geen misdadigers", antwoordde Cornelis. „We hadden tevoren afgesproken dat we niet op mensen zouden richten of schieten", bezwoeren de drie verdach ten de rechtbank. Ja, maar Cornelis heeft toch maar een schot afgevuurd, zo wierp de president tegen. Dat was gebeurd toen Cornelis op de terugweg naar de ingang een vrouw tegen het lijf was gelopen (Johan, die over de balie was gesprongen was toen nog niet klaar met het vullen van zijn weekeindtas met geld, wat hem gisteren deed verzuchten: „Wij zijn er ook niet geschikt voor"). Cornelis had de vrouw bij de schou der gepakt. „Om haar voor vallen te behoeden", zei hij. „Om haar uit zijn weg te duwen", meende de officier. Daarbij was een schot afgegaan dat een schroeiplek aan de mantel van de vrouw had veroorzaakt. Willy, die het gezien had, wist wel een verklaring: „Hij heeft haar met twee handen gepakt, hoewel hij in zijn ene hand het pistool had". De rechtbank tilde er zwaar aan, maar de advocaat van Cornelis, mr. J. Boor, pleitte: „Zij hebben op alle verklaring over dit punt toch ook geloof. Als ze van plan waren geweest te schieten, hadden ze er toch niet mee volstaan één patroon in elk pistool te doen". De pistolen waren overboord gegaan toen het drietal op de Lek voer. Met de Ford waren ze naar een buitenwijk van IJsselstein gereden, waar hun Fiat klaar stond en met die Fiat hadden ze aan de Lekdijk de boot opgezocht. Het plan de Fiat het water in te rijden mislukte, zodat de politie hen aan de hand van dat spoor snel op de hielen zat. Over de radio in de boot hoorden ze dat de politie dacht aan een vlucht over water en daarom stapten Johan en Conelis bij Lekkerkerk af. Zij werden daar gearresteerd. Willy werd met zijn boot door de Rotterdamse rivierpolitie opgewacht, gewaarschuwd door een vliegtuigje van de Rijkspolitie dat de boot uit de lucht had gesigna leerd. Deze politiële samenwerking deed de officier de loftrompet steken over „de plichtsbetrachting van iedere politieman afzonderlijk op zijn eigen plaats". Mr. G. ter Laan, die Johan verdedigde, vond dat de lof niet moest worden overdreven. „Ze zijn de politie als gebraden duiven in de mond gevlogen; het was toch dom een zo langzaam vervoermiddel als een boot te gebrui ken". Mr. Ter Laan had meer kritische opmerkingen. Hij had gehoord dat Willy bij een college psychiatrie aan de studenten was „getoond". „Ik ben ervan geschrokken dat dit bij de Utrechtse universiteit mogelijk is", al dus mr. Ter Laan. Willy was op dat moment in de psychiatrische observa tiekliniek van het gevangeniswezen geobserveerd. De conclusie van die observatie was dat hij als enige van de drie duidelijk verminderd toere keningsvatbaar was. Willy's raadsman, mr. dr. Th. E. E. van Schaik, vond dat de officier daar geen rekening mee had gehouden. Hij ont kende bovendien dat Willy voor een zwaardere straf in aanmerking zou moeten komen dan zijn kompanen. „Deze oud-bokskampioen van het leger heeft ondanks conflicten tussen li chaam en geest altijd zijn strafregister blanco weten te houden. Een lange straf zou slecht op hem werken, dat zou onrechtvaardig zijn. Mr. Ter Laan vertelde president noch officier hadden met één woord over de inhoud van de psychiatrische en reclasseringsrapporten gerept dat Johan van kindsbeen af aan een geestelijk gebrek had geleden. „Wat zijn handen presteren grenst aan het ongelooflijke, maar geestelijk blijft hij overal steken." Johans advocaat besloot zijn pleidooi met een beroep op de rechtbank de eisen van de officier in haar vonnis te matigen. „De rechtbank moet geen verbittering wekken, maar bij hen de gedachte wekken dat zij hun straf terecht krijgen. Ik vraag me af of de eisen van de officier daarvoor niet rijkelijk hoog zijn." AMSTERDAM De General Banden en Rubber Maatschappij Holland heeft gistermiddag haar Amsterdamse fabriek gesloten. Ongeveer 600 werknemers raakten daarmee hun baan kwjjt. De helft van hen zijn buitenlanders, afkomstig uit vjjf verschillende landen. De onderneming, dochter van het Amerikaanse concern General Tire and Rub ber Company, heeft sinds 1952 gepoogd vaste voet op Europese bodem te krijgen. De felle concurrentiestrijd leidde keer op keer tot miljoenenverliezen. Het eer ste kwartaal van dit jaar leverde al een verlies van 1,1 miljoen op. In april werd daar nog eens 700.000 gulden aan toegevoegd. ADVERTENTIE Daarom moeten we ons nu matigen met adverteren Toegegeven. U zou er niets van geweten hebben als we de kwaliteit van Navy Club 'n tikkeltje kariger hadden aangepakt. Of als die 25 smakelijke Amerikanen wat minder verzorgd waren ingepakt. Wij wel. Want Navy Club zou dan nooit zo'n suc ces zijn géworden. Zelfs niet voor die in teressante prijs van 1,25; lage prijs alleen zegt tenslotte niets. Misschien hadden we Navy Club toch voor 1,50 moeten brengen. Voor die prijs was het óók 'n bijzonder goede sigaret geweest. En dan hadden we dat ook met lekker grote advertenties kunnen vertellen. Enfin. Met zo'n krap kleintje gaat 't ook. Navy Club. 25 pure Amerikanen. U rookt er goed van voor 1,25. Eunt. Voor de vakbonden was het al jaren duidelijk dat het bedrijf aan een zijden draad hing. Over de lonen bij de onder neming waren zij lang niet ontevreden. Eerst gold er de landelijke c.a.o. voor de rubberindustrie. Toen daarmee te weinig personeel kon worden aange trokken werd een aparte overeenkomst gesloten, die in belangrijk hogere lonen voorzag. Een voorman verdiende bij General Banden ongeveer 280 gulden per week. De vakbonden vrezen dan ook dat de mensen niet tegen hetzelfde loon weer aan de slag zullen raken. Voor de ont slagenen is een financiële regeling ge troffen die uitgaat boven het wettelijk minimum. Zie elders in dit blad: Tire moest stoppen". .General Exterieur van de fabriek van de Ge neral Banden en Rubber Maatschap pij Holland N.V. aan de Westhavenweg in Amsterdam, die gisteren gesloten is. Van een onzer verslaggevers HAARLEM Voor de Linnaeushof, de lusttuin op de grens van Heemstede en Bennebroek, ziet de toekomst er weer hoopvol uit. De resultaten zijn dit jaar tot dusver boven verwachting. Mede daarom adviseerden de bewind voerders de Haarlemse rechtbank gis teren tot het definitief verlenen van surséance van betaling. Het was maar een enkeling onder de schuldeisers van de N.V. Linnaeushof die gisteren tegen uitstel van betaling stemde en het faillissement van de hof eiste. Een overweldigende meerderheid van de crediteuren wilde echter wel op zijn geld wachten om zo de hof de gelegenheid te geven, zich te reorgani seren en zich weer gezond te maken. De Haarlemse rechtbank moet nu nog laten weten of die ook zo veel goede mogelijkheden voor de Lin naeushof ziet. Zo ja, dan zal volgende week dinsdag voor de tijd van een jaar definitief surséance van betaling wor den verleend. Zo niet, dan zal op die dag het faillissement worden uitge sproken. SCHIEDAM Nederland zal Zuid-Afrika geen onderzeeboten leveren. De or der voor de drie schepen waarvan Wilton-Fjjenoord-Bronswerk er twee had kunnen bouwen en de Koninklijke Maatschappij De Schelde één is nu definitief naar Frankrijk gegaan. Dat deelde ir. J. E. Woltjer, lid van de.raad van bestuur van Wilton-Fijenoord- Bronswerk, gisteren mee in de jaarlijkse vergadering van aandeelhouders. ADVERTENTIE beschermt tegen zonnebrand flHHULÜJUi ADVERTENTIE 71220 D UTRECHT De Limburgers kopen de helft van hun brood „ver pakt en gesneden", de Zeeuwen maar 9,5 procent. Voor de grote steden ligt het percentage tussen veertig en vijftig en het landelijke gemiddel de is 33. Dr. J. Kreiken, voorzitter van de raad van groot winkelbe drijven in het bakkersbedrijf, zei dit gisteren tijdens een bijeen komst van het congres Zelfbedie ning in Utrecht. Dr. Kreiken voorzag goede kan sen voor de supermarkt om in de toekomst een g)«oot deel van de broodverkoop te gaan verzorgen. In Amerika gaat nu al 72 procent van de broodverkoop via deze za ken. ROTTERDAM - Het Griekse vrachtschip „Alkyone", dat op 18 maart op de Zuiderpier in Hoek van Holland strandde, heeft gas teren zijn laatste reis gemaakt: het losgetrokken schip voer de Nieuwe Waterweg af op weg naar Hendrik Ido Ambacht, waar het gesloopt zal worden. DEN HAAG De provincie Zuid- Holland wil een stokje steken voor het steeds toenemende aantal autowrakken langs de wegen en op de terreinen van de sloperijen. Zij denkt aan een gewes telijke ophaaldienst, maar breekt zich nog het hoofd over de kosten. Het is de bedoeling dat de wegge sleepte wrakken naar Rotterdam gaan, waar de auto's in persen zullen worden samengedrukt tot pakketjes schroot die daarna aan de Hoogovens zullen wor den verkocht. De directies van de twee werven moe ten nu naar vervangende orders uitzien om de werkgelegenheid op peil te hou den. Werknemers, die Wilton had moe ten aanstellen voor de order op de onderzeeërs, hebben al bericht gekregen, dat zij niet hoeven te komen. „Het wordt erg moeilijk als je industrie en politiek door elkaar gaat halen", verzuchtte ir. Woltjer in de aandeelhoudersvergadering. „De werf- directies zullen nu met de autoriteiten moeten gaan bespreken op welke wijze de marine van een ander land zeker heid kan worden gegeven, dat hetgeen wordt besteld en betaald, ook wordt geleverd". Op een vraag van een aandeelhouder of Nederland op het gebied van marine orders voor andere mogendheden één lijn trekt met andere Europese landen, zei mr. J. J. Oyevaar, de voorzitter van de raad van commissarissen en lid van de commissie van toezicht van Wilton Fijenoord Bronswerk: „Neen, wij doen dat op onze manier". Later merkte hij nog op: „Ik geloof, dat er een zeer grote werkloosheid moet ko men voor wij ons verstand gaan gebruiken". Deze order zou 1000 mensen voor twee jaar werk hebben gegeven. Niet uitge sloten was, dat er de eerstkomende vijf jaar voor twee miljard aan orders voor de Nederlandse industrie uit zouden zijn voortgekomen. Daarbij zouden dan binnen een a twee jaar nog eens drie onderzeeërs zijn. De Nederlandsche Vereenigde Scheepsbouwbureaux in Den Haag zijn nu bezig met een land in Zuid-Amerika, dat een paar fregat ten nodig heeft. Over de gang van zaken dit jaar deelde ir. Woltjer mee, dat de cijfers over de thans verstreken periode van 1967 bevestigen, wat in het jaarverslag over 1966 stond: de toekomst kan met vertrouwen tegemoet worden gezien. In Haagse politieke kringen was men niet verrast over het bericht dat de order van de drie onderzeeërs nu definitief naar Frankrijk gaat. „Ik heb de indruk dat de Zuidafrikaanse rege ring allang met de Fransen aan het praten was. Ik zie de brief van de scheepswerven als een laatste poging om de order nog voor Nederland te redden", zei ons het socialistische Tweede-Kamerlid G. Ruygers. LEEUWARDEN (ANP) Het bijna twee maanden oude dochtertje van mevrouw S. Visser uit Leeuwarden is in haar ledikantje gestikt. De moeder had haar dochter de fles gegeven. Toen zij ongeveer een uur later bij het bedje kwam, bleek dat het meisje had overgegeven. Waarschijnlijk is het in het braaksel gestikt. SCHIEDAM Bewoners van huizen die eigendom zijn van de gemeente Schiedam, mogen voortaan zelf de vlag uitsteken. B. en W. hadden enige tijd geleden belist dat er op de flatgebou wen alleen centraal gevlagd zou mogen worden. Daar had een klein deel van de bewoners bezwaar tegen. De ge meenteraad stelde zich met 24 stem men voor en twaalf tegen achter de be zwaren van de huurders. J£en wereld, waarin de boerdery door het laboratorium of de koe door de reageerbuis vervangen zou worden, lijkt CBTB-voorzitter Rinze Zijlstra niet de meest aantrekkelijke. En rubriekschrijver Flex is het in „T r o u w" (a.r.) volkomen met hem eens. Zelfs de meest stedelijke stads mens roept zijn kind in de trein geestdriftig toe: kijk een koe! in de veronderstelling dat het kind na de tiende koe nog geboeid zijn neus te gen het coupé-raampje zal plakken. Ook molens vervullen een nuttige functie in het bezighouden van kinde ren bij lange treinreizen. Al begin nen we meer oog te krijgen voor de schoonheid in het landschap van elektrische centrales en viaducten, toch zijn we nog niet zo gehecht aan deze bouwsels, dat we er schilderijen van in onze huiskamers hangen. Mooi en natuurlijk is blijkbaar voor ons vooral wat we al eeuwen ge wend zijn. Toch is ook die molen en die boerderij eens een hypermodern bouwsel geweest, waar men raar te genaan keek. Een wereld zonder koeien, we moe ten er niet aan denken. Maar denk nu die koe eens helemaal weg uit ons leven. En stel u dan eens de reacties voor, die het volgende plan zou ontvangen. We vangen een zoog dier in het wild en gaan er net zo lang mee fokken tot het de erfelijke afwijking krijgt elke dag een plas melk te geven, ongeacht of het jon gen heeft of niet. Die melk drinken wij dan op. Is het beest wat ouder, dan slachten we het om ons als voedsel te dienen. Paren mag het beest niet meer. We bevruchten het kunstmatig. Het af tappen van de melk uit het dier ge- geschiedt machinaal. De voorstel ler van dat plan hadden we ook maar een enge jongen gevonden, die op een rare manier aan de natuur wilde knoeien, 't Is maar wat je ge wend bent. De wereld van het jaar 2000 is voor ons zonder enige twijfel niet aantrek kelijk, maar laten we nu niet den ken dat Hugo de Groot zich nu op z'n gemak zou hebben gevoeld in on ze cultuur. Sinds de stoomtrein ver dwenen is, vinden wij dit voertuig mooi. In musea staan we weemoe dig naar de mooie oude locomotie ven te kijken, maar voor onze vade ren was het een verschrikkelijk le lijk monster. Uitingen van gehechtheid aan het bestaande zijn oprecht en diep-men- selijk. Maar we moeten ze wel bij onszelf herkennen als tijdsgebonden. Zoals de mensen over 100 jaar zich op hun gemak zullen voelen in hun tijd, zo afschuwelijk zou die voor ons zijn, om te beleven. We zijn er niet aan gewend. We knoeien dus en wèl boerderij en? En tegen laboratoria en reageer buizen als vervanging? Ik kan er niet over oordelen op welke wijze men voorkomen kan dat over 100 jaar nog berichten in de krant ver schijnen zoals de melding in de krant van donderdag dat hongerige Indiërs het huis van een voedselhan- delaar in brand staken. Moet het door vervaardiging van synthetisch voedsel, zoals prins Bernhard in Montreal voorstelde? Of kan het op de oude vertrouwde manier? Een ding weet ik wel. En dat is dat we nooit mogen wennen aan het ver schijnsel dat mensen van honger sterven. Dat is niet normaal. Dat is veel ongewoner dan het vervangen van koeien door reageerbuizen en boerderijen door laboratoria. En als we om de normale toestand te berei ken, dat ieder mens op aarde te eten heeft, aan eel nieuws moeten wennen, dan moet dat maar. Deze wereld is ook niet aantrekkelijk". jyjinister Lardinois gaat het gebruik van de landbouwvergiften aldrin, dieldrin en heptachloor verbieden. Aanleiding is de grote vogelsterfte in Drente, waar dit voorjaar duizenden vogels werden gedood en sommige soorten met uitroeiing worden be dreigd. „De Volkskrant" (r.k.) merkt naar aanleiding niervan op: „Het probleem der chemische be strijdingsmiddelen is een wereldpro bleem en zeker niet nieuw. Al in het voorjaar van 1960 stierven in Ne derland tweehonderdduizend vogels door in de landbouw gebruikte be strijdingsmiddelen. Welke desastreu ze gevolgen onoordeelkundig gebruik van bestrijdingsmiddelen kan heb ben, werd het eerst duidelijk in Ame rika. Rachel Carson gaf daaraan in haar geruchtmakende boek Dode Lente tal van voorbeelden. Hoewel de grote aantallen dode vogels en an dere dieren tot de verbeelding spre ken, mag dat de aandacht niet af leiden van een veel ernstiger kant van het probleem. De door de mens gebruikte bestrijdingsmiddelen ter bescherming van het gewas beteke nen evenzeer voor de mensheid een gevaar, omdat de mens ze met zijn voedsel naar binnen kan krijgen. De binnenkort verboden bestrijdings middelen behoren tot de zogeheten gechloreerde koolwaterstoffen, die in het menselijk lichaam niet of nauwe lijks worden afgebroken, zich opho pen en op den duur het leven bedrei gen. De tijd waarin ten aanzien van de chemische bestrijdingsmiddelen gold dat uitsluitend de economie het van de voorzichtigheid won, is nu hope lijk in Nederland voorbij. Maar daar mee is de kous niet af. De steeds groeiende wereldbevolking kan, wil er voldoende voedsel worden gepro duceerd, de middelen tegen ziekten en insekten die de gewassen bedrei gen, vooralsnog niet ontberen. Daar om zoeken de geleerden op vele plaatsen ter wereld naar voor mens en dier gevaarloze middelen. Die speurtocht is zo belangrijk dat de overheid internationale samenwer king bij het wetenschappelijk onder zoek moet stimuleren". ADVERTENTIE

De Vallei | 1967 | | pagina 9