Aantal slachtoffers staat nog niet vast BENE TE ZIEK OM TE VERVOLGEN Leiders Masjumi thans weer geheel vrij Keisbureaus mijden het M.-Oosten Overleg vóór de schennen VAN NELLE die Jeugd staat te lauw tegen tegenover de honger DOOR ARABIEREN BEDREIGDE ZEEWEG nur VALS ALARM NA RAMP TE BRUSSEL Medewerker Jodenvervolging ZWOLSMAN IN VERWEER TEGEN GULF Vier verdachten van overval op postkantoor in Roosendaal vrij Fransen willen voor Israël vechten schenkt 1 1 Overwinning voor Johnson verhoogde zijn levensverzekering en wat het leuke is, het kost hem niets meer... PREMIE SPAARPLAN Italiaans contra-spion overleden C.C.O. verontrust over stijging van aardappelprij s op elk doosje theebuiltjes van 20 stuks Koop bij uw kruidenier NUR DIE kwaliteitsnylons en u zult zien: de nieuwe kwaliteit is aH NIET GEBONDEN tlLSEN WENST GEEN NUDISTEN DONDERDAG 25 MEI 1967 LIVORNO (Italië) Natale Papini, die de grootste Italiaanse contra-spiona- ge-slag van de eerste wereldoorlog sloeg, is in de ouderdom van 86 jaar overleden. BRUSSEL Terwijl reddingsploegen gisteren wegens het instortingsgevaar met grote omzichtigheid de verkoolde lijken uit de puinhopen van het Brussel se warenhuis a ('Innovation haalden, werd elders in de stad in allerijl het gro te meubelhuis van de gebroeders Van der Borght ontruimd. Er was een telefonische melding binnengekomen dat het gebouw zou wor den opgeblazen. Een onderzoek van de politie leverde niets op. Na een uur mochten employés en bezoekers weer naar binnen. BONN Het gerechtelijk vooronderzoek tegen dr. Otto Bene die zou heb ben meegewerkt aan de deportatie van Joodse Nederlanders zal naar alle waarschijnlijkheid worden stopgezet, omdat de nu 82-jarige man zwaar ziek is. DEN HAAG Gulf Oil Nederland is niet ingegaan op voorstellen van de heer Zwolsman hem een lening te verstrekken van 25 miljoen gulden. Evenmin accepteerde de oliemaat schappij het aanbod een aantal ben zinestations van het Zwolsmancon- cern te kopen. Dit staat in een communiqué van de heer Zwolsman, waarin deze re ageert op de beslaglegging door Gulf op enkele van zijn privé-bezittingen, omdat niet is voldaan aan een af lossingstermijn van anderhalf mil joen op een lening, die de oliemaat schappij heeft verstrekt aan de Olie Maatschappij Scheveningen. Hierbij is nu een groot aantal ge schilpunten tussen de Gulf en de heer Zwolsman aan het licht gekomen: Zwolsman: Er is nimmer een lening verstrekt door Gulf aan de Centrale Administratie Maatschappij (deze maatschappij beheert het vermogen van de familie Zwolsman). Gulf: Dat klopt; de lening is ver strekt aan de Olie Maatschappij Sche veningen, een dochteronderneming van de Centrale Administratie Maat schappij. Zwolsman: Ik ben niet garant voor enige door Gulf verstrekte lening. Gulf: Ook dat klopt. De heer Zwols man is niet voor de hoofdsom garant, wel voor de achterstallige aflossing (anderhalf miljoen) van die hoofd som. Zwolsman: Door Gulf werden in 1964 twee leningen verstrekt van in totaal 9,4 miljoen aan de Olie Maat schappij Scheveningen. Dit bedrag zou een onderdeel vormen van een lening van 25 miljoen, die Gulf zou verstrekken, doch waarvan het reste rende bedrag tot op heden, niet be schikbaar werd gesteld. Gulf: Zwolsman heeft inderdaad meer gevraagd, maar dat is nooit toe gezegd. Volgens de heer Zwolsman over treft de waarde van de benzinesta tions en de zekerheden in aanzienlijke mate het thans nog uitstaande be drag van de lening. Ook heeft Gulf aldus de heer Zwolsman, de overeen komsten zodanig geïnterpreteerd, dat onder andere geschillen zijn gerezen over kortingen en betalingstermijnen. Eveneens is de positie van de OMS door Gulf verzwakt door de prijsver lagingen op benzine geheel ten laste van de OMS te laten komen. Gulf: „De heer Zwolsman is hier duidelijk bezig de problemen te ver warren. Het gaat alleen om de ach terstallige aflosingen. Daarom heb ben wij beslag laten leggen." DEN HAAG (ANP) Het Consu menten Contact Orgaan is verontrust over de stijgende aardappelprijzen. Volgens het C.C.O. kan men de aard appelprijzen in yet voorjaar op een voor de consument redelijk peil hou den door het tijdig aanleggen van een buffervoorraad. Speculatie in de han del kan worden tegengegaan door het vaststellen van maximumprijzen De medische dienst van de justitie in Hamburg acht Bene niet in staat om te worden verhoord of om te verschijnen voor een rechtbank. Hij lijdt aan een ernstige hartkwaal en een zware aan doening van de heupgewrichten. Dr. Bene werkte tijdens de bezet tingsjaren in Den Haag als vertegen woordiger van het Duitse ministerie van buitenlandse zaken bij Rijkscom missaris Seyss Inquart. De officier van justitie in Hamburg, waar dr. Bene nu woont, begon in 1965 aan een onderzoek naar de rol die Bene destijds heeft gespeeld. Eerst werden massa's documenten uit Berlijn, Bonn en München bestudeerd. Toen echter het ogenblik was gekomen om dr. Bene zelf te verhoren, verzocht diens advocaat om een medisch rap port. Een arts van de justitie onder zocht Bene en kwam tot de conclusie dat hij niet staat was te worden verhoord. Tot dezelfde slotsom kwa men medici van de Hamburgse univer siteitskliniek, waar de officier van justitie een tweede rapport had aange vraagd. BREDA. Vier van de zes mannen die eind vorige week werden gearres teerd omdat zq het postkantoor in Roosendaal wilden overvallen, zijn gis termiddag in vrijheid gesteld. De rech- ter-commissaris in Breda achtte het niet verantwoord het viertal twee Nederlanders en twee Belgen langer in bewaring te houden. Wel onder arrest bleven twee van de zes overvallers de Belgen J. B. (43) en L. D. (28) uit Antwerpen die door de politie waren aangehouden met spuitbusjes traangas op zak. Voor hen verlengde de rechter-commissaris het bevel tot bewaring op grond van overtreding van de Vuurwapenwet. De vrijlating van de overige vier betekent niet dat geen vervolging meer zal worden ingesteld. De Bredase offi cier van justitie, mr. K. M. A. Thijssen, beraadt zich nog over de vraag in hoeverre de mannen een begin hadden gemaakt met de uitvoering van hun plan het postkantoor te overvallen. Het staat nog steeds niet vast hoe veel mensen het slachtoffer van de brand in het warenhuis zijn geworden. Volgens de directie van l'Innovation worden nog 303 mensen vermist: 112 leden van het personeel en 191 klanten. De politie noemde gisteren een aantal van 222 vermisten. Tot dusver zijn 47 lijken geborgen, van wie slechts een klein aantal kon worden geïdentificeerd. Gistermorgen werden vijf lijken geborgen. Twee ervan waren vrouwelijke directieleden. Er is nog een derde directielid omge komen, de heer Delcipée, van wie bekend is dat hij bij het uitbreken van de brand verscheidene mensen naar de uitgang heeft geleid. Onder de slachtoffers is vermoede lijk ook een aantal toeristen. Hun vermissing zal pas over enkele dagen worden opgemerkt, meent de politie. In Brusselse ziekenhuizen worden 66 gewonden verpleegd, van wie er dertig nog in levensgevaar verkeren. De oorzaak van de brand en vooral de ongelooflijk snelle uitbreiding van de vlammen door het gehele gebouw blijven een raadsel. Het mysterie is nog groter geworden door de pertinen te verklaring van een geredde ver verkoopster, die vertelde dat zij op de derde verdieping vlammen uit de zol dering had zien komen. Dat zou wijzen op een brandhaard op de vierde ver dieping. Uit eerdere verklaringen van geredde employés was al gebleken, dat de brand op de eerste verdieping was ontstaan en dat het vuur vrijwel gelijktijdig om zich heen greep aan het andere einde van de derde verdie ping. De politie wilde zich gisteren nog niet uitlaten over een mogelijke oor zaak van de brand. Naar haar oordeel is het daarvoor nog te vroeg. Sommige Brusselse kranten hebben verband ge legd tussen de brand en de anti- Amerikaanse activiteiten van pro-Chi nese communisten. Het actie-comité van de Chineesgezinde communisten heeft de veronderstelling dat commu nisten de brand in het warenhuis hebben aangestoken verontwaardigd van de hand gewezen. Het actie-comité zegt in een verklaring: „Zo wij al de Amerikaanse propaganda-campagne van l'Innovation hebben veroordeeld, dan toch niet met het toepassen van dezelfde methodes als de Amerikaanse imperialisten doen, die verantwoorde lijk zijn voor zoveel misdaden tegen de volkeren van Viëtnam, Indonesië, Grie kenland en andere landen. De politie heeft gisteren een jongen ondervraagd die de vorige week had deelgenomen aan een anti-Amerikaan se betoging in het warenhuis. Een van de directieleden herkende hem gisteren onder de mensen die kwamen vragen naar het lot van vermiste familieleden. De politie wilde z(jn naam niet be kendmaken. De jongen mocht na de ondervraging naar huis gaan. NEW YORK: Voor de aanvang van de uitgestelde opening van de bui tengewone bijeenkomst van de Veilig heidsraad bijeengeroepen op verzoek van Canada en Denemarken om de cri sis in het Midden-Oosten te bespreken zien we de Candese afgevaardigde George Ignatieff (l op de voorgrond) in gesprek met Mohamed Awad El Kony van Egypte. PARIJS Honderden Fransen heb ben sinds het begin van de crisis in het Midden-Oosten hun diensten aan Is raël aangeboden, zo heeft de Israëli sche ambassade meegedeeld. Zij zijn bedankt, maar hun werd meegedeeld dat Israël in staat is zichzelf te verde digen. ADVERTENTIE van $6ct.. voor 86 ct VAN 1 NELLE Een foto van de Deze zeeweg is Straat van Tiran, de mond van de Golf van Akaba, welke nu zou worden beheerst door Egyptisch geschut, de toegang tot de Israëlische havenstad Eilat. DJAKARTA Zeven belangrijke leiders van de in Indonesië verboden „Masjumi"-partij die ervan werden be schuldigd de hand te hebben gehad in de mislukte Sumatraanse opstand te gen president Soekarno in 1958, hebben hun volledige vrijheid teruggekregen, zo melden Indonesische bladen. Eén van hen is de vroegere presi dent van de Bank van Indonesië, Sjaf- ruddin Prawiranegara, die in 1958 „president van de rebellenregering" was. Volgens de bladen heeft de procu reur-generaal, generaal-majoor Sugihar- to, het afgelopen weekeinde de docu menten die hun volledige invrijheidstel ling bevestigen, getekend, nadat waar nemend president Suharto hem had ge machtigd, de kwestie van de politieke gevangenen te regelen. Ook ex-premier en de algemeen voor zitter van de Masjumi, Mohammed Natsir, die ervan werd beschuldigd een belangrijke rol achter de schermen te hebben gespeeld tijdens de opstand van Padang, behoort tot degenen die zich weer vrij kunnen bewegen. Vorig jaar werden de zeven politie ke leiders uit gevangenschap ontsla gen, maar zij mochten, hangende ver dere juridische regelingen, Djakarta niet verlaten. De anderen' zijn Assaat, Prawoto Mangkusasmito, Saleh Iskander, Isa Anshari, Muchtar Ghazali en Mutta- qum. De Masjumi partij is nog steeds ver boden. ADVERTENTIE de harde matras met alle comfort van een zachte! WASHINGTON Het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden heeft woensdag een amendement verwor pen op de Onderwijswet van 1965, dat de staten machtigde de federa le hulp aan de scholen naar eigen goeddunken te besteden. De verwerping van dit amende ment wordt beschouwd als een gro te overwinning voor president John son in verband met zijn program voor de vorming van een „great so ciety". Nu zijn de staten verplicht, het federale geld te besteden volgens door Washington gegeven richtlijnen. 80 percent gaat nu naar de arme scholen. Was het amendement, dat door de republikeinen werd ge steund, aangenomen, dan zou die hulp aan de arme scholen tot 50 percent gereduceerd zijn. ADVERTENTIE de harde matras met alle comfort van een zachte! ROTTERAM Enkele Nederlandse reisbureaus hebben met het oog op de oorlogsdreiging in het Midden-Oosten hun reizen naar dat gebied afgelast. De reisbureaus Centouri in Haarlem en Zuid-Europastichting in Amsterdam hebben gisteravond een reis via Beiroet door Libanon, Syrië en Jordanië, die zij samen organiseerden, veranderd in een reis naar Istanboel met een tour door Turkije. De ongeveer honderd deelne mers aan de reis zijn gisteravond met een vliegtuig van Schreiner Airways naar Turkije vertrokken- Slechts een paar reizigers, wie het voornamelijk te doen was geweest om het bezoeken van Jeruzalem en Jorda nië, gingen niet mee naar de nieuwe be stemming. Het Eindhovense reisbureau Fit heeft nog geen beslissing genomen over het al of niet doorgaan van een reis naar Egypte, die voor volgende week op het programma staat. Vakantiegangers van Fit reizen op het ogenblik in Egyp te rond, een tweede gezelschap verblijft in Israël. De Israëlische luchvaartmaatschappij El Al heeft laten weten dat de vakantie reizigers die in Israël zijn, met haar toestellen desgewenst het land onmid dellijk kunnen verlaten. Zij zijn niet langer gebonden aan de data op hun reisbiljetten. El Al had gisteravond en kele annuleringen op haar lijnvluchten ontvangen. Voor de machines van de KLM die uit Israël vertrekken liep het aantal boekingen gistermiddag iets op. Annuleringen kregen ook binnen: de reisbureaus Eurotours nv in Rotterdam, Lissone Lindeman en de Nederlandse Reisvereniging in Den Haag. Eurotours hee^t gisteren een reis naar Beiroet. Damascus en Israël afgelast. NEW YORK De FAO, de V.N.-or- ganisatie voor voedsel en landbouw, wil 35 miljoen jongeren in een programma over 15 jaar tegen de hongersnood in de wereld betrekken, maar stuit daarbij op een groot probleem, de lusteloze hou ding van de meeste jongeren. Dit heeft een functionaris van de orga nisatie, Angus Archer, woensdag ge zegd. Slechts een klein deel van de jon geren is werkelijk in het vraagstuk ge- interesseerd, zei hij- „Negentig proceqt van de bevolking van de ontwikkelings landen leeft op het platteland, we moe ten het leven op het platteland dus aan trekkelijker maken, om ervoor te zor gen dat de jongeren daar blijven. In Afrika, waar 60 pet. van de bevol king nog geen 21 jaar is, zijn program ma's nodig om de jeugd te' leren zich zelf te helpen". In Oost-Afrika is al suc ces geboekt. Daar wordt de jongeman aangespoord zich op onontgonnen ter rein te vestigen. Hij krijgt een stukje land, bebouwt dat, trouwt en heeft al dus voor zijn gezin een eigen tehuis. Het programma wil de mensen tus sen 15 en 25 jaar hiervoor geestdriftig maken. Sinds de zomer van 1966 worden in verscheidene delen van de wereld re gionale studiegroepen gevormd, om dis cussie over basisonderwerpen en actie te bevorderen. In vele landen is de jeugd al gemobiliseerd met als resultaat dat men daar tot een doorbraak gekomen is van de traditionele tot modernere me thoden van landbouw. De statistieken wijzen uit dat de wereldbevolking met twee procent stijgt, terwijl de stijging van de wereldvoedselproduktie niet ho ger komt dan een procent, zegt Archer. Deze 25-jarige Canadees is er met vele andere FAO-functionarissen van over tuigd dat de jeugd de voornaamste macht tegen de honger in de wereld vormt. UELSEN (DPA) De raad van het Nederlands Duitse grensplaatsje Uelsen heeft fel geprotesteerd tegen het toe nemende aantal nudisten in de bossen van het stadje. „Het naaktlopen is een plaag geworden die het vreemdelin genverkeer schaadt", menen de raads leden. Zij eisen wettelijke maatregelen tegen de nudisten. Uelsen, dat 2800 inwoners heeft, telt nu al drie nudistdnkolonies. De meeste bezoekers daarvan zijn Nederlanders die bospercelen bij de grens hebben gepacht. ADVERTENTIE En dat kan ook üw man! Wanneer hij nu deelneemt aan het Premie Spaarplan en elk jaar 500,- aan premie betaalt, dan krijgt hij vanaf 1972 ieder jaar honderd gulden terug van het Rijk! Belastingvrij! Dit geld kan hij dan weer gebruiken voor het verhogen van zijn levensverzekering. Honderd gulden meer premie betekent een forse stijging van het verzekerd bedrag. (Tenzij u voor die honderd gulden liever een leuk jurkje koopt Praat in ieder geval eens met uw man over dat Premie Spaarplan. Alle levensverzekeringsmaatschappijen en assurantie tussenpersonen zullen hem graag inlichten. Basis voor persoonlijk bezit president Josip Broz Tito van Joe goslavië wordt heden, 25 mei 75 jaar. Hij staat in binnen- en buitenland voor toenemende problemen, maar heeft Joegoslavië steviger in de hand dan ooit tevoren en is ijverig doen de om te verzekeren, dat de zaken van het land ook na hem vlot zullen verlopen. Dit jaar is ook het 30e sinds hij de macht in de Joegoslavische commu nistische partij aan zich trok en in die 30 jaar heeft hij het aanschijn van Joegoslavië veranderd en 't land geïdentificeerd met zijn naam. Zolang Tito in Joegoslavië aan het roer blijft, schijnt er weinig reden te bestaan voor bezorgdheid over de toe komst van het land. De vraag, die Joegoslavië zorg baart, is dan ook „Na Tito, wat dan? tlierover schijnt ook de oude com- munistische leider zelf zich bezorgd te maken, ofschoon hij nog robuust en energiek is en een uitstekende ge zondheid geniet. Een voor een heeft hij de wegen af gesloten, waarlangs een enkel per soon hem in de macht zou kunnen opvolgen, blijkbaar in de overtuiging dat niemand in het land voldoende gestalte heeft om zowel de onafhan kelijkheid van het land als van de partij te handhaven. Terzelfder tijd heeft hij in de orga nisaties zowel van de partij als van de staat structuren geschapen, die ten doel hebben, in de toekomst een collectieve leiding te scheppen om de uitvoering van zijn denkbeelden en zijn politiek beide met dogma tische communistische maatstaven ge meten hoogst onorthodox voort te zetten. tfet wegzuiveren in juli van het vorige jaar van zijn oude mede strijder en vermoedelijke opvolger, ?x-vice-president Aleksander Ranko- vic, was een sterk bewijs van Tito's vastbeslotenheid, om elke would-be opvolger de pas af te snijden. Het was al jaren duidelijk, dat Rankovic, die het volledige gezag had over het partij-apparaat en de geheime politie, nooit als onbetwist leider van het land zou worden aan vaard. Om het onder de duim te hou den zou hij bijna zeker moeten steu nen op de politie en het partij-appa raat en tevens op hulp van de Sov jet-Unie. Zulk een ontwikkeling zou het ein de betekenen van de onafhankelijke communistische koers van Tito, die in de annalen van de geschiedenis reeds is opgetekend als het „Titoïs- me". Een andere maatregel om individu- TITO wie na mij? ele machtsstrevingen te onderdrukken was de indiening door Tito van een amendement op de grondwet, waar bij de ambten van vice-president en van militair opperbevelhebber wer den afgeschaft. Aanneming van dit amendement door het geheel uit com munisten bestaande parlement vorige maand, schakelde de voornaamste po litieke en militaire medewerkers van Tito uit als potentiële opvolgers en mogelijke bestrijders van zijn schema van een collectieve leiding voor de toekomst. Voorts is in de loop van het vori ge jaar de organisatie van de com munistische partij gereorganiseerd. In plaats van door een uitvoerend comité van 19 leden (politburo) wordt de partij thans bestuurd door een presidium van 34 leden. I~Jeze maatregelen van Tito om de toekomst van zijn land te ordenen, hebben in het heden problemen ge schapen. Zij hebben nieuw wantrouwen te zij nen opzichte gewekt bij de meer or- thodoxse leiding van Rusland en dit heeft een verslechtering teweegge bracht van de betrekkingen tussen de communistische partijen van bei de landen hetgeen vervolgens een na- lelige invloed heeft gehad op de be- rekkingen tussen beide regeringen. Tito is eerder in dit jaar naar Mos kou gegaan om te proberen misver standen uit de weg te ruimen, maar hij heeft slechts gedeeltelijk succes gehad. Zijn hardnekkige tegenstand te gen regionale en wereld-bijeenkom sten van de communistische partij hebben zijn betrekkingen met Mos kou, dat onvermoeid op zulke con ferenties aanstuurt, verder aange tast. Joegoslavië heeft geweigerd de re cente bijeenkomst van Europese com munistische partijen te Karlovy Va ry in Tsjecho-Slowakije bij te wbnen en het is zeker dat het eveneens zal weigeren de wereldbijeenkomst van de partij bij te wonen, die de Sov jet-Unie later in dit jaar wil doen plaatsvinden. Het is bekend dat Tito vreest, dat zulke bijeenkomsten kunnen leiden tot herstel van het leiderschap van Moskou in aangelegenheden van het wereldcommunisme. De betrekkingen van Joegoslavië met de V.S. en het westen in het algemeen zijn op het ogenblik niet veel beter dan voorheen. De scherpe kritiek van Tito up ut Amerikaanse actie in Viëtnam, die nog deze week in krachtige bewoor dingen is herhaald, heeft de betrek kingen met Washington koeler ge maakt. De Amerikaanse kredieten voor de levering van tarwe aan Joe goslavië zijn stopgezet en de econo mische betrekkingen in het algemeen zijn slechter geworden.

De Vallei | 1967 | | pagina 10