Henk van Ulsen in tv-spel van Lodewijk de Boer Programma geboortenregeling was te intellectualistisch Modern toneel op NATU-i dag Tekeningen-veiling I TEKHO TAKS VANAVOND MORGEN Weer verlies van Nyma Opleggen tankers mogelijk Daggeld verder omlaag WISSELMARKT DAPHNE DU MAURIER PILOOT STORM RECHTER TIE Vanavond op Nederland I: BETER TE LAAT THUIS DAN TE VROEG IN 'T ZIEKENHUIS TELEVISIE T.V. LANGENBERG ÉOERM Johnny Hart Pagina 2 DONDERDAG 25 MEI 1967 JANET 71 „Ja", zou ze dan zeggen, „dat wa ren mijn broers". Ze zouden minder werkelijk zijn dan een oud stuk speel goed, gevonden in een vergeten stoffi ge lade. VI Tot haar zeventiende bleef Jennie op school. Twee maanden hield ze het daarna bij moeder en grootmoeder uit, zonder iets om handen te hebben. Toen zocht zij, net als alle andere meisjes na de oorlog, een betrekking Acht maanden was zij assistente bij een dierenarts. Zeer tegen de zin van Oma en haar moeder. Toen kwam zij op een goede dag thuis met de bood schap, dat zij in een groot warenhuis kousen verkocht achter de toonbank. Bertha was hierdoor pijnlijk getrof fen. „Soms denk ik, dat je je zo ge draagt, alleen om mij onaangenaam te zijn", klonk het uit haar mond. „Jij met je uitstekende opvoeding, een gewoon winkelmeisje, dat kousen verkoopt..." „Op school heb ik nooit iets behoor lijks geleerd", was Jennie van mening, „alleen, dat je niet mag klikken. Ik weet geen enkele rivier meer in China, niets meer van de uitvoer uit India, van zinsontleding en wiskunde. Bij de dierenarts heb ik tenminste geleerd, hoe je een dier moet helpen, als het pijn heeft". „Maar waar moet dit op uitlopen, dat zouden Oma en ik wel eens willen weten. Ik vind het ook wel nuttig, dat Je verstand van dieren hebt gekregen, maar heus... kousen verkopen is niets voor een meisje met jouw opleiding!" „Pappie is toch ook wel winkelbe diende geweest, toen u nog in Londen woonde, dat heeft u me zelf verteld". „Dat was héél wat anders". „Hoe dan?" „Je arme vader is zijn leven in zeer bescheiden omstandigheden begonnen, dat weet je best. Je herinnert je mis schien niet goed meer je familie in Plyn, maar dat waren allemaal nogal wat zal ik zeggen vrij onbehou wen provincialen. Ik heb er eerst wel onder geleden. Jouw pappie stond daar in elk opzicht boven, daarom wil de hij trouwens niet op zee blijven. Maar als jonge man beschikte hij over heel weinig geld. Hij was wel ge noodzaakt zijn positie te verbeteren op welke manier dan ook. Hij was helaas niet sterk. Bovendien bestonden er in zijn tijd niet zoveel mogelijkhe den. Dat is in jouw geval heel anders. Jij bent opgevoed als een jongedame en je doet niet anders dan je kansen vergooien. Kijk eens naar het soort mensen, waar je in een winkel mee in aanraking komt!" „O, Moeder, dat weet ik nog zo net niet.. De meisjes zijn allemaal heel ge schikt, de meeste tenminste. Ik voel me volstrekt niet damesachtig. Ik vind dat trouwens een afschuwelijk begrip". Na enige tijd kreeg Jennie genoeg van kousen en hield ze het drie weken uit als dienstertje in een restaurant van Lyons, waar ze echter weg moest omdat ze veel te veel brak. Dat deed haar de moed geenszins verliezen en ze nam een baantje aan als verkoop ster van een nieuw model stofzuiger. Dat ging een tijdje goed, maar het model bleek in Engelse huishoudens minder te voldoen. Ze had in die tijd genoeg verdiend om zich een se enex- tra'tje aan te schaffen. Haar moeder stelde voor een goede, praktische bont mantel. Maar Jennie had daar geen behoefte aan. Bijna kocht ze in een on doordacht moment een prachtig model van een volgetuigd zeilschip, dat ze in een antiquiteitenwinkel voor het raam had zien staan. Maar ze deed gauw haar ogen dicht en liep vlug door, tot ze voor een gebouw kwam, waar een koperen plaat op de deur stond met de woorden: „Stenographie en typen. Privé-lessen". Jennie stapte naar binnen en teken de in op alle lessen, met inbegrip van boekhouden. Dat hield haar zeker tot Pasen bezig. Ondanks dit alles voelde zij zich niet gelukkig. Altijd ontbrak haar iets. Ze had het gevoel, dat er veel meer te beleven viel, dan wat zij tot nu toe kende. Zij miste de voldoe ning in haar werk, een echte diepe bevrediging. Londen was voor haar nog steeds de ijselijk onbehaaglijke stad, die zij als kind had veraf schuwd. Het pension vond zij een vreugdeloos tehuis, waar zij nooit van harte welkom was. Na Kerstmis verscheen er een nieu we pensiongast in Maple Street no. 7. Een man van ongeveer zestig jaar, wiens beroep in vage bewoordingen werd aangeduid als „iets in de City". Zijn manieren waren onberispelijk. Zijn wijze van spreken was tot in de puntjes verzorgd. Hij, Francis Horton, werd de glorie van het hele pension. Jennie kreeg ogenblikkelijk het land aan hem, maar kwam tot de slotsom, dat het type te bespottelijk was, om van enige betekenis te kunnen zijn. Ze vermaakte zich over de sympathie, die hij zich in het hoofdkwartier wist te verwerven. „Wat een gedistingeerde man", zei (Wordt vervolgd) JIIIIIII1IIIIUIM 3512. „Nou, ik weet nog niet wat ik doe!" zei Sandra koppig. „Wat mij betreft ga je met Buck en de pro fessor naar Pluto. Ik ben tóch alleen maar goed om koffie te zetten en jullie met alles achterna te lopen. Een ruimtesloofje maken jullie van mij!" Zij kreeg op eens zo'n medelijden met zichzelf, dat de tranen weer loskwamen. „De liefde gaat bij jullie mannen wel de gelijk door de maag!" Piloot Storm boog zich hoofdschuddend over haar heen. „Praat nu toch geen onzin, Sanny. Je weet im mers net zo goed als ik, dat we jou niet missen kunnen, onderweg!" verklaarde hij. „En heus niet vanwege de koffie. Het andere werk, dat je aan boord verricht is zeker zo belangrijk als het mijne. Wij vormen samen een uniek -team. Ik moet er niet aan denken dat een an der jouw plaats zou innemen. En wat dat andere be treft, dat uitgaan en gezellig ergens dineren of zo, heus dat komt best in orde. Ons verlof is nog lang niet om, hoor. Om te beginnen had ik juist willen vragen of je zin hebt om vanavond naar de schouwburg te gaan. Of zie je liever een musical?" Sandra begon door haar tranen heen te lachen. „Oh, ik ken je toch zo goed, hè! Je bent net een groot kind!" Met die woorden sloeg zij haar armen om de hals van haar verloofde, die er nu helemaal niets meer van begreep! 71. „Ja, edelachtbare, ik heb Lentebloesem ook gewaar schuwd dat ze moet oppassen. Maar het is een verdui veld flinke meid.... Ze is alleen bang voor spoken en die mag ik zelf ook niet zo erg graag! Wat ik niet begrijpe, is waarom die dief zijn buit niet oppakt en de benen neemt!" Rechter Tie strijkt eens langs zijn baard. „De enige verklaring is, Tsjiao Tai, dat de dief zelf niet weet waar de buit precies is. Ik denk dat hij een handlanger heeft gehad, die de buit niet wilde delen en daarom ergens in de tempel verborg. Die handlanger heeft echter de benen moeten nemen, en nu is de dief aan het zoeken". Tsjiao Tai knikt. „Die vent zet zeker die spookverschijningen op touw om bezoekers die hem op de vingers kunnen kijken, weg te houden. En dat is dezelfde kerel die mij in de put heeft geprobeerd dood te gooien!" „Uiteraard. Enfin, we zullen vandaag de hele tempel grondig onderzoeken, aan de hand van de plattegrond van Lentebloesem. Óp klaarlichte dag, en samen met twintig gerechtsdienaren!" „Ja, edelachtba re, dan zullen we wel ontdekken wat daar zo zorgvul dig verstopt is! Maar met uw verlof wilde ik nu eerst de Koning van de Bedelaars rapport gaan uitbrengen. Ik geloof dat die sluwe vos meer weet dan hij gister avond los liet!" Vanavond brengt de VARA het tele visiespel „De Sprakelozen" van de Ne derlandse schrijver Lodewijk de Boer op het scherm (om 20.50 uur op Neder land 1). Lodewijk de Boer, die dit TV- spel in opdracht van de VARA schreef, heeft al een indrukwekkende lijst van kunstzinnige activiteiten in zijn leven beoefend. Tot voor kort was hij altvio list bij het Concertgebouworkest, hij heeft geschilderd en gebeeldhouwd en schrijft, behalve televisiespelen, ook gedichten, verhalen en toneelstukken. Oma, „volmaakt comme il faut, mijn lieve Bertha. Werkelijk nog van de 5 oude school". Spoedig werd hij tot de meest ver- 5 trouwde intimiteit van het boudoir toe- s gelaten. De avonden waren eenvoudig S niet compleet zonder mijnheer Hor- ton, die tussen beide dames plaats nam, terwijl Jennie met een boek op E een schommelstoel gehurkt zat. Zijn 5 manier van optreden jegens de dames i was eerbiedig en familiair tevens. Hij S was er op uit hen zoveel mogelijk te overtuigen van zijn diep respect, dat tegelijk met een zekere manlijke supe- rioriteit was vermengd. „Komaan, dames", begon hij dan, E met zijn zachte, fluwelen stem, die jj iets te zorgvuldig gepolijst was om E natuurlijk te klinken, „vertelt u mij E eens wat u zo de hele dag hebt ge- daan. Mevr. Parkins, sta mij toe, dat ik uw kussentje even wat arrangeer, hè O, heel geen moeite, geloof me, S een zuiver genoegen. Kijk eens aan, E wat zitten wij hier weer gezellig. Wat is er al zo gebeurd vandaag?" „O, het is heel rustig geweest, zoals gewoonlijk, mijnheer Horton", gaf Ber- E tha ten antwoord. „Ik doe mijn best, S alles hier op rolletjes te laten lopen". E „Daar ben ik van overtuigd, mevr. E Coombe. U denkt altijd aan iedereen, behalve aan u zelf. Wat een beeldig handwerkje heeft u daar, mag ik het eens bekijken?" Hij boog zich galant naar haar toe en betastte voorzichtigs het borduurwerk, dat zij ln de hand E hield. Bertha lachte, trok het uit zijn hand terug en zeide, met iets van geaffec- teerdheid in haar stem: „werkelijk, die nieuwsgierigheid van de toch..." Ook al door de plaatsing op het tweede net heeft de KRO-televisie ken nelijk de bedoeling gehad, haar gister avond uitgezonden documentaire „Ge boorteregeling en katholieke kerk" een programma van intellectuelen voor in tellectuelen te laten zijn. Men kan zich afvragen of zij daarmee nuttig werk heeft verricht. De meeste intellec tuelen zullen het gestelde probleem immers wel kennen uit de vele artike len die er de laatste jaren in de opi nie- en vakbladen aan gewijd zijn en door vermenging van deze kennis met eigen inzicht eventueel een persoon lijke oplossing hebben gevonden die ten opzichte van God, directe omgeving en gehele mensheid gewetensvol kan worden genoemd, of die oplossing nu gebaseerd is op de oude moraal, „de geest van het concilie" of nog meer algemene en meer actuele opvattin gen. Vooral de grote groep kijkers die via de KRO-televisie zo graag kijkt naar operette, gulden schoten, mik en lekkere diertjes, zal echter be hoefte hebben gehad aan een duide lijke „momentopname van het gewetens conflict binnen de katholieke kerk". Ook zij zullen mede aangemoedigd door de publikaties over het ontslag van Manus van de Kamp en het pro test van „Confrontatie" tegen de in leiding in de KRO-gids gisteravond op Nederland 2 hebben afgestemd. Zij zullen zichzelf echter uitsluitend heb ben herkend in de twee, ook al niet piepjonge, echtparen die in het begin van de uitzending even aan het woord kwamen. Het ene echtpaar vertelde zelfstandig te willen handelen, omdat Christus naar hun mening verwachtte dat zij zouden werken met hun eigen mogelijkheden; het andere echtpaar hoopte op een spoedig positief ant woord van „de kerk". Voor het overi ge kregen de kijkers voornamelijk vele priesters en enkele andere des kundigen te zien, wier schrijftaal termen we noteerden onder meer: „lichamelijk geconditioneerde mogelijk heid", „procreatief", „personale waar digheid, „exratione", de „facto", „gods dienstig gesanctioneerde oordelen", „in dublis libertas") al dan niet door hen zelf werden voorgelezen. De verdienste van dit alles was, dat de problematiek voor de theoretisch meer ingewijden in vrijwel al haar fa cetten op gefundeerde wijze werd be licht. Doordat de meningen elkaar voor al in het eerste uur van de uitzending nogal eens overlapten of werden her haald en een logische indeling moei lijk viel waar te nemen, zal echter de genuanceerdheid misschien zelfs voor de intellectuele kijkers wel een beetje te groot zijn geweest. In dit geheel van meningen en pogingen daartoe vorm den de eenvoudige woorden van wijlen mgr. Bekkers en in iets mindere mate ook de duidelijke situatieschets door de Amsterdamse gynaecoloog dr. De Vink verkwikkende intermezzi. Kardi naal Alfrink kon officieel nog niets zeggen over het wanneer en wat van een pauselijke uitspraak en deed het ook onofficieel niet. Hij ried de katho lieken aan, intussen verantwoord (en eventueel met steun van medici en ziel zorgers) te handelen en de huwelijkslief de, menselijke waardigheid en ouderlijke verantwoordelijkheid als basis te nemen. Ongetwijfeld een uitspraak die voldoen de houvast biedt voor persoonlijke in- UTRECHT Nederlandse Amateur Toneel Unie (N.A.T.U.) houdt zaterdag haar jaarlijkse toneeldag in de nieuwe aula van de Technische Hogeschool in Delft. Op arena-toneel zullen worden opge voerd: „Darts" van de jonge Nederland se schrijver Lodewijk de Boer door de Astu uit Utrecht, „De Minnaar" van Harold Pinter door de Delftsche Come- die en „The Sport of my mad mother" van Ann Jellicoe door de Jeugdtoneel Werkgroep uit Arnhem. Na deze voorstellingen zal er over modern toneel een teach-in worden ge houden, waarvoor medewerking hebben toegezegd: dr. J. S. ten Brinke, dr. A. J. D. Stakenburg, Johan de Meester, Leo nard Frank, Johan Greter en de regis seurs van de gespeelde stukken. In het vestzak-theater „De Flits" zal vervolgens een demonstratie worden ge geven, waarna een fragment uit „Har ten-twee, harten-drie" van Paul Roden- ko zal worden gespeeld. terpretatie, maar men kan zich afvra gen, of de kijkers tijdens het interview met de kardinaal aan het einde van de uitzending nog aan het toestel zaten. Met andere woorden: wat de VARA- reportage van de NVSH-teach-in over jeugd en seksualiteit teveel had, had deze documentaire te weinig: inbreng van vooral jonge gehuwden en verloof den enerzijds en eenvoudig deskundig commentaar daarop anderzijds. Er werden in anderhalf uur zendtijd veel te veel facetten van het onderwerp te berde gebracht. De KRO had er daar om verstandiger aan gedaan, een serie korte documentaires te maken, waar in telkens een ander facet werd behan deld. Misschien kan de documentaire van gisteravond een volgend seizoen in de vorm van een populair-wetenschap- pelijke serie op het eerste net worden vertaald. En dan worden gepresenteerd door intelligente mensen, die het onder werp in verantwoorde huis-, tuin- en keukentaal kunnen behandelen, zoals een pater Grollenberg (denk aan zijn voortreffelijke serie „Christus voor al leman"), een Frits van der Poel of een dr. Trimbos, wiens frisse en reële visie gisteravond wel werd gemist. J. v. d. K. In „De Sprakelozen" tekent Lodewijk de Boer de machteloosheid van twee broers en een zuster om tot een bete re levensvorm te komen- De domine rende figuur is de oudste broer Doe, die vage pogingen in die richting on derneemt. Kil is de jongere broer, wiens inbreng tot een beter bestaan zich beperkt tot een door afhankelijk heid opgejaagde agressie. Het meisje Gina is stom. Elk van deze drie mensen geeft bij momenten blijk van het grote pluspunt in het menselijk gevoelsleven: de lief de voor de ander. Bij het meisje de monstreert zich dit gevoel het zuiverst ten opzichte van een eveneens stom me oude man; de broers richten hun gevoel op hun zuster, over wie ze als jaloerse winnaars waken. Zo sterk is hun verbondenheid met elkaar, dat ze elke inmenging van derden als ge vaar beschouwen en het als zodanig bestrijden. De rol van Doe wordt gespeeld door Henk van Ulsen. Herman Lutgerink vertolkt de rol van de agressieve Kil, het meisje Gina wordt gespeeld door Willeke van Ammelrooy. Verder wer ken mee Wim Kouwenhoven als een ambtenaar, Ad Noyons als de man en Do van der Stek als de vrouw. De re gie heeft John van de Rest. AMSTERDAM Bij Paul Brandt in Amsterdam wordt volgende week een veiling gehouden van oude en moderne tekeningen, grafische kunst en boeken. Verkocht worden onder meer „De atlas Amsterdam", de verzameling van wij len de heer J. Goedkoop; een belang wekkend ensemble moderne prent kunst en 41 etsen van Giovanni Pira- nesi „Veduta di Roma". De moderne grafiek omvat onder meer litho's van Braque, Carrière, Daumier, Dubuffet, Dufy, Léger en Picasso. Uit de nalatenschap van dr. H. P. Bremmer is afkomstig de grote suite Actualités van Honoré Daumier, in totaal 285 litho's. HILVERSUM I 18.10 Sportrubriek. 18.30 Halte: pro gramma voor twintigers. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Gewijde muz. (opn.). 20.00 Lichte or- kestmuz. (gr.). 20.10 De wilde vaart, detective-hoorspel (3). 20.35 NCRV-Vo- caal ensemble: moderne koorwerken. 22.00 Gitaar met ritmische begeleiding (gr.). 22.15 Wijd als de wereld: inter nationale oriëntatie in kerk, zending en oecumene. 22.30 Nws. 22.40 Boekbespre king; 22.45 Kerkorgelconcert: moderne en klass. muz. 23.15 Vertolkers beluis terd: Klass. pianomuz. met commen taar. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Uitzending van het Gereformeerd Poli tiek Verbond. 18.30 Stereo: Pianoreci tal: klass. muz. 19.00 Gesproken brief. 19.05 Licht orkest. (Het progr. kan tus sen 19.05 en 19.30 worden onderbroken voor een verslag over de Olympia's Tour door Nederland) IKOR: 19.30 Kor te vesperdienst. 19.55 Kerk veraf en dicht bij, religieuse rubriek. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Theun de Vries 60 jaar: vraaggesprek. 20.30 Stereo: Ra dio kamerorkest en solist: klass. en moderne muz. 21.20 't Komt in de bus, progr. over bussen, bollen en bossen. 21.40 Sopraan en piano: klass. liederen. 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Stereo: Discotaria: nieuwe gr.platen. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I. NTS: Eurovisie: 17.25 Rechtstreekse reportage van de finale om de Europa cup voor landskampioenen Inter Mi laan - Celtic te Lissabon. Tijdens de rust: Journaal en reclame. 19.20 Pipo de Clown. 19.25 Van gewest tot gewest. 19.53 Toeristische tips. STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Voordracht. 20.50 De Sprakelozen, TV-spel. 22.05 Zwarte kruisverpleging, een dankbaar beroep, filmreportage. 22.20 Gitaarspel en zang. NTS: 22.45 Journaal. 22.50-22.55 Samenvatting Olympia Tour. 23.00- 23.30 Teleac: Automatisering (12 - her haling van maandag jl.). NEDERLAND II. NTS: 20.00 Nws. in 't kort. STER: 20.01 Reclame. NCRV: 20.05 Geen be ter leven dan buitenleven. TV-film. 20.30 Internationaal rendez-vous. 21.35 Strijd om een leven, medische filmre portage uit Rusland. 21.55 Klass. muz.- progr. STER: 22.10 Reclame. NTS: 22.15 Journaal. CVK/IOR: 22.30-23.00 Dichterbij: progr. over de Bijbel. HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Dagopening 7.15 L. gr .muz. 7.30 Nws. 7.32 Radio krant 7.50 Stereo: L. gr.muz. 8.00 Nws. 8.10 Stereo: Gewijde muz. 8.30 Nws. 8.32 Stereo: L. gr.muz. 9.00 Voor de zieken 9.35 Waterstanden 9.40 Stereo: Klass. gewijde muz. (opn.) 10.30 Mor gendienst 11.00 L. gr. muz. 12.00 Elek tronisch orgelsp. 12.27 Med. voor land en tuinbouw 12.30 Nws. 12.40 Variant: act., report en veel muz. 13.30 Stereo: L. orkestmuz. 13.45 Dzjès horen: jazz- muz. 14.05 Schoolradio 14.25 Stereo: Metropole ork.: amus.muz. 15.15 Voor dracht 15.30 Mod. pianokwintet (opn.) 16.00 In 't zilver: progr. voor oudere luisteraars 17.00 Stereo: L. orkestmuz. en gitaarsp. 17.30 Kerkorgelconcert: mod. muz. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws. en ochtendgymn. 7.20 Socialistisch strijdl. 7.23 L. gr.muz. (7.30-7.35 Van de voorpag., persoverz.) VPRO: 7.55 Deze dag VARA: 8.00 L. gr. muz. 9.00 StereoMandoline en piano: klass. muz. (gr.) 9.10 Stereo: Pianorecital: mod. muz. 10.00 VPRO: Schoolradio VARA: 10.20 L. gr. muz. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw AVRO: 11.30 Kerkorgelconcert: oude en mod. muz. 11.55 Beursber. 12.00 Licht ork. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw 12.30 Overheidsvoorl.: Uitz. v.d. land bouw 12.40 Sportrevue 13.00 Nws. 13.30 Schakeringen: cultureel progr. in Woord en Muz. 14.20 Slotakkoord: Het kasteel in de muz. en literatuur en als toeristisch reisdoel, klankb. 14.50 Hou je aan je woord, een spel met en over taal en literatuur VPRO: 15.30 Thuis, progr. voor thuiszittenden 16.00 Nws. 16.02 Namiddagconcert: A. Kamerork. en soliste: klass. en mod. muz. B. Vo caal ensemble: mod. muz. 17.00 Voor de kinderen 17.10 Stereo: Muzikale aan winsten 17.45 Act. HILVERSUM III AVRO: 9.00 Nws. 9.02 Act. 9.05 Plaat maar raak!: vrolijk ochtendpr. 10.00 Nws. 10.02 Arbeidsvitaminen: verzoek- pl.pr. (11.00 Nws.) VPRO: 12.00 Nws. 12.02 Uit de buitenl. pers. 13.05 Gevar. pl.pr. 14.00 Nws. 14.02 Uit de buitenl. pers 14.05 2 x Top 10 AVRO: 15.00 Nws. 15.02 L. muz. pr. 16.00 Nws. 16.02 Oude gr.muz. 16.30 Sorbet: 1. pl.pr. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.05-18.00 Pop- Party DONDERDAG 25 MEI 1967. DUITSLAND I. 10.00 Nws. 10.05 Journaal (van giste ren). 10.20 Der Nachfolger, toneelstuk. 12.00-13.30 Actualiteiten kroniek. 14.20- 15.40 Internationaal jeugdvoetbaltoer- nooi. 16.40 Nws. 16.45 Voor de kinde ren. 17.00 Voor de kinderen. 17.15 Voor de kinderen. 17.45-17.55 Voor de kinde ren. 18.00-18.05 Nws. (Regionaal progr. WDR: 18.05 Die toten Seelen, film 19.35 Amus.muz. 19.55 Rosser und Re- liquiem, reportage. NDR: 18.05 Actua liteiten. 18.16 Cultuurspiegel uit Noord- Duitsland. 18.50 Zandmannetje. 19.00 Actualiteiten. 19.21 Lievelingen van on ze ouders, TV-serie. 19.59 Progr.-over- zicht). 20.00 Journaal en weerover- zicht. 20.15 Zuchthaus, spel. 22.10 Wie teuer ist uns das Theater? 22.55 Nws. en weeroverzicht. 23.00 Voetbalwed strijd. 0.30 Nws. DUITSLAND II. 16.30 Sportjugend heute, flitsen van het Bonds toernooi van de Duitse Sport- jeugd. 17.00 Europa im Jahre 10 (her haling). 18.00 Gefahrdete Insein, repor tage. 18.30 Frei für die Menschen, filmreportage. 19.00 Die Beichte, TV- film (herhaling). 19.27 Weerbericht. 19.30 Nws. 19.40 Saigon 1967. 20.00 Der Weiberfeind, blijspel. 21.20 Der dop- pelte Michel, documentaire film. 22.05 Zur Sache, discussie. 22.50 Nws. en weerbericht. iiiiiimitiiiiiitiuiit =iiiiiiiiiiug 70. Tekko was door een groot valluik, dat onzichtbaar in de vloer was aangebracht, naar beneden gevallen en tuimelde nu een groot duister gewelf binnen, waar rat ten en ander ongedierte in groten getale aanwezig waren. Gelukkig voor hem stond dit gedeelte van het gebouw flink onder water, zodat hij niet zoals hij verwachtte op een harde stenen vloer terecht kwam maar pardoes kop je onder ging. „Brrr!" pruttelde Tekko, zodra hij weer boven kwam. „Dat is nu het geluk bij het ongeluk, waarover men altijd hoort spreken bij dergelijke gele genheden. Ik had slechter terecht kunnen komen al ziet het er hier nu niet bepaald gezellig uit. Tjonge, tjonge, zelfs hier zijn afgodsbeelden. Het schijnt, dat ze met die dingen geen raad weten. Het lijkt wel één of ande re oude grafkelder van een verloren gegane dynastie. Enfin beter dan een leeuwenkuil of iets dergelijks zoals ik verwacht had. Kom laat ik beginnen om mij van dit hinderlijke uniform te ontdoen, want dat heeft nu toch langer geen zin!" Bij het schaarse licht, dat door een klein getralied venstertje naar binnen viel, ploeterde Tekko naar de kant. Hij klom op het voetstuk van het afgodsbeeld en begon het uniform uit te trekken. Toen dat gebeurd was hing hij de kledingstukken over de af gebroken armen van het beeld en mompelde: „Ziezo, nu ben ik eindelijk weer Tekko Taks. Komt tijd, komt raad. De tijd baart rozen!" AMSTERDAM Ook gisteren moest de Amsterdamse effectenbeurs terug. Iets meer aanbod in lege mark ten deden vooral de lokale hoofdfond sen tuimelen. De indruk bestaat, dat vooral overtrokken hausseposities wor den afgekapt, waaruit dan het lopende aanbod zou voortvloeien. Tegen de 20 punten verlies boekten op de lokale markt Billiton, Naarden (onverkoopbaar), Heineken en Geveke. Ca. tien punten verloren Zout, Eerste Nederlandsche, Brocades en Nationale- Nederlanden. Doordat er een soort kopersstaking heerste kon pas op veel lagere limietkoersen worden terugge grepen. Ontbraken ook deze dan moest met een laatkoers worden volstaan, zoals bij Naarden en Hollandsche So ciëteit. Lager waren voorts Holland sche Beton, Van der Grinten, Kemo, Kondor, Dagra, Leeuwarder Papier, IHC Holland, Gelderland-Tielens, Key en Kramer en Nijma. Rondom de aandelen EMS ontstond een felle deining. Sommigen lieten het woord surséance van betaling vallen. Anderen beweerden, dat he< bestuur met een geruststellende verklaring voor het voetlicht zou verschijnen. In het fonds werd geen notering opge maakt, omdat wellicht een bericht op komst was. De internationale fondsen lagen eveneens onder druk. De politieke situatie bracht verkopers in de markt Philips liep hierdoor terug tot f 87,70, maar kon direct na beurs aantrekken tot ca. ƒ89. Wel duidelijk hoe moeilijk op de officiële beurs het materiaal kon worden opgevangen. Er ging hier ruim ƒ2 verloren. Unilever verloor ruim ƒ1, maar Koninklijke Olie weer ƒ2. AKU liet het verlies bij enkele dubbeltjes; Hoogovens verloren ca. 10 punten. De scheepvaartsector was over het algemeen iets lager. Van Ommeren kon opnieuw 1 puntje herstellen. KLM was zeer flauw met een verlies van ƒ14. Ook de obligatiemarkt bleef aan de flauwe kant. Staatsobligaties en de obligaties van de Gemeentenbank ver loren ca. een kwart punt. NIJMEGEN KunntzydespinnerQ Nyma n.v. heeft over 1966 een negatief saldo behaald, hetwelk ten laste is ge bracht van de posten: overige reserves en statutair reservefonds. Er wordt wederom geen voorstel gedaan tot di videnduitkering. De exploitatierekening daalde van f 3,8 min tot f 3,3 min. Aan de reser ves wordt tezamen onttrokken f 516.438. De bruto inkomsten komen dan uit op f 3,8 min, welk bedrag ge heel verbruikt wordt aan afschrijvin gen vaste activa, afschrijving know how en negatief saldo interest en bij zondere baten. Binnen de groep van vaste activa heeft een herwaarding plaats gevonden. De maatregelen tot verbetering van de efficiency en werkmethoden zijn onverminderd voortgezet. Echter ls de, ook in 1966, voortgezette stijging van de loonkosten, daardoor niet opgevan gen. In de sector van de rayonprodukten heeft zich in het tweede halfjaar een recessie ontwikkeld, waaraan ook thans nog geen einde is gekomen. Zulks heeft geleid tot een grotere con currentie op een aantal afzetmarkten. In de bandengarensector is de pro- duktiecapaciteit volledig benut, maar door stagnatie in de afzet, werden de beoogde resultaten niet ten volle ge realiseerd. De afdeling chemische pro- dukten heeft een gunstig resultaat op geleverd. ROTTERDAM „Ook in 1966 zocht een aanzienlijk aantal tankers bij ge brek aan beter emplooi zijn toevlucht in het graanvervoer, zodat half juni ruim 5,20 miljoen ton aan dit vervoer deelnam. Als de graanvrachten ten op zichte van die in het begin van 1967 niet belangrijk verbeteren, valt te ver wachten dat opnieuw tot het opleggen van tankers zal moeten worden overge gaan". Dit is de mening van het be stuur van Phs. Van Ommeren, neerge legd in het jaarverslag. Daarnaast werd de toenemende ople vering van grote bulkcarriers voelbaar. Hoewel de vrachtenmarkt zich aanvan kelijk nog op een redelijk peil kon handhaven, werd in het voorjaar van 1966 al duidelijk in welk een labiele toestand de markt werd gebracht door uitbreiding van de tonnage aan nieuwe bulkcarriers. Deze invloed was des te sterker merkbaar daar de vraag naar scheeps- ruimte geringer was dan werd ver wacht, o.m. als gevolg van de krediet beperking en de hoge rentevoet. Het graan bleef een belangrijk deel uitma ken van het totale ladingaanbod op de vrije vrachtenmarkt. De aankopen van Rusland vielen echter in het tweede halfjaar weg door de goede oogst in eigen land. Van Ommeren zelf heeft vorig jaar uitstekend gewerkt. De internationale binnentankvaart en de tankopslag heb ben na de teruggang in 1965 weer krachtig bijgedragen tot het gunstige resultaat. De zeescheepvaart heeft on danks enkele ongunstige omstandighe den de opbrengst over 1966 nog iets kunnen verbeteren. AMSTERDAM De ruimte die gis teren in de geldmarkt is ontstaan door dat de Nederlandsche Bank dollars tegen termyn heeft gekocht blijkt een zo sterke uitwerking te hebben, dat het heden mogelijk is gebleken het tarief van daggeld (call money) nog met een vol pet. te verlagen tot drie pet. Hier mee is dit tarief in 2 dagen tij da beland van 4% op 3 pet. AMSTERDAM, 24/5 Const, pr.: Lon den 10.07%10.08%New York3.60 3.60%; Montreal 3.33—3.33%; Parijs 73.35%—73.40%; Brussel 7.26%—7.26% Frankfort 90.57%—90.62%Stockholm 69.98%-70.03%; Zürich 83.51%—83.65%, Milaan 57.65%—57.70%; Kopenhagen 52.60—52.11; Oslo 50.44—50.49; Wenen 13.95—13.96; Lissabon 12.56%—12.58%.

De Vallei | 1967 | | pagina 2