Uitdaging aan garagehouders f1425.- voor jacht in Achterbergse Meent Nederzetting uit bronzen tijdperk opgegraven OP DE GOEDE AFLOOP Rhenense „witte"-pomphouder trekt fel van leer tegen collega's van merkbenzine JAN v. SCHUPPEN VVV AMERONGEN IN FINANCIËLE NOOD Waardevolle vondst in Dodewaard Verbergt Betuwse bodem nog veel meer historie RHENENS RAAD NAM ONGELDIG BESLUIT III 3550 4079 Doorstroming in Amerongen Raad Amerongen op 30 mei bijeen AAN U HET WOORD ANTWOORD ■NMKl SCHADE Officiële Bekendmaking „Dirty Underwear" in 't Dingetje Fluoride in drinkwater van Amerongen Markt voor pony's in Barneveld MIST u uw dagblad DE VALLEI? Flink bedrag uit het „hondenpotje" Tijdig aanvragen van reispapieren DONDERDAG 25 MEI 1967 WEER BENZINE-OORLOG VEENENDAAL/RHENEN r- De benzine-oorlog in de omgeving van Rhenen is dezer dagen weer opge laaid. Nu echter niet met prijzen, maar met woorden. Witte-pomphou- der K. H. den Hartigh uit Rhenen heeft enkele garagehouders in Rhenen en Veenendaal uitgedaagd om hun beschuldigingen, dat „witte" benzi ne funest voor de motor zou zijn, waar te maken. „Het is mij gebleken, dat verschillende dealers en garage houders tegenover hun klanten be weren, dat de vrije benzine motoren vernielt. Men laat hierbij doorsche meren, dat de door hen geleverde wagens buiten de garantiebepalingen vallen, wanneer er met deze wagens vrije benzine wordt getankt", aldus de heer Den Hartigh, die een drietal dealers een bijzonder felle brief heeft geschreven. De brieven van de Rhe nense witte-pomphouder werden ver stuurd aan drie garages, namelijk Chr. van Leyen en De Rhoter, bei de te Rhenen en aan garage R. Vonk te Veenendaal. „U begrijpt, dat dergelijke verdacht makingen schade toebrengen aan mijn bedrijf en dat ik mij tegen deze prak tijken zal verdedigen met elk geoor loofd wapen, dat mij ter beschikking staat." De heer Den Hartigh is bijzonder teleurgesteld over dit soort concurrentie. „Ik ben hierdoor hele goede klanten verloren. Gezonde concurrentie vind ik niet erg, maar je moet natuurlijk altijd sportief blijven. Als de beweringen juist waren, zou ik er helemaal niet op in gaan, maar het tegendeel is waar. Bovendien mag in Nederland hele maal niets slechts verkocht worden, we kennen toch immers de Waren wet", zegt hij- In de brief aan de ga ragehouders lazen wij onder andere: „Daar ik aanneem, dat u wel goede bewijzen in handen zult hebben, dat de door mij verkochte produkten van een dusdanige kwaliteit zijn, dat er automotoren door vernield zouden kun nen worden, verzoek ik u mij hier van op de hoogte te stellen." De heer Den Hartigh, die het op wil nemen voor alle verkopers van vrije benzi ne, stelt in de brief een bepaalde da tum, waar voor hij de reacties wenst te hebben ontvangen. „Wanneer ik geen bericht van u heb ontvangen", zo vervolgt de brief, „moet ik aanne men, dat u niet kunt waarmaken wat u beweert. Ik zal dan tevens moeten aannemen, dat uw beweringen onge grond zijn en berusten op neringheid en leugens". De Rhenense vrije-pomp- houder stelt nadrukkelijk dat de ge noemde garages het auto-rijdend pu bliek dan valse informaties hebben verstrekt. Garagebedrijf Vonk te Veenen daal heeft inmiddels op het schrijven geantwoord. Men verwijst hierin ech ter naar een artikel in het maand blad „De Auto", waarin een onder zoek naar de kwaliteit van de „witte" benzine werd gepubliceerd. Een be paald soort merkbenzine overtreft in deze publikatie verreweg de vrije ben zine in kwaliteit. De heer Den Hartigh vindt het ant woord van garagebedrijf Vonk in Vee nendaal „waardeloos". „Ik geef toe", zegt hij, „dat het bedoelde artikel bezwarend is voor een aantal vrije pompen, mits het artikel onpartijdig zou zijn, waaraan ik ernstig twijfel. Er wordt gesproken over merkbenzi ne, maar welk merk dit zou zijn, wordt niet vermeld. Waarschijnlijk is het zo", aldus de heer Den Har tigh, „dat de proeven, die genomen zijn om het artikel samen te stellen, ADVERTENTIE Gepermi ttecrd Wie zich een goed" kos tuum veroorloven kan, kiest 'n Wilson Glenny. Gesneden uit de veerkrach tigste kamgarens van de Cheviot Hills. Uiterst pret tig in het dragen. Correct en comfortabel onder alle omstandigheden. suits that suit your personality exclusief bij bereokledingspecialisten Voor VEENENDAAL is dat Hoofdstraat 90 - Veenendaal TPs* S *ap§ hebben plaatsgevonden in laboratoria van een naamloze „merk"maatschap- pij." De heer Den Hartigh heeft ga rage Vonk in Veenendaal opnieuw een brief geschreven, waarin hij onder an dere stelt dat hij in de eerste brief niet gevraagd heeft om de bewerin gen van „De Auto", maar naar de beweringen van de Veenendaalse ga ragehouder zelf. „Op dit punt durft U waarschijn lijk geen duidelijk standpunt in te ne men", zo staat in de tweede brief ver meld. De brief vervolgt„U zult toch gezien Uw beweringen, moeten bewijzen, dat de produkten van mijn bedrijf ondeugdelijk zijn. Nogmaals maak ik U er op attent, dat U waar zal moeten maken, wat U be weert, met afdoende bewijzen van een onpartijdige instelling. Daar ik gezien Uw beweringen aanneem, dat U over zulke gegevens beschikt, stel ik U alsnog in staat dit aan te tonen voor 2 juni aanstaande. Tevens nodig ik U uit de kaarten op tafel te leggen en niet langer struis vogelpolitiek te voeren en U te ver schuilen achter twijfelachtige artike len van de K.N.A.C.". Overigens geeft de K.N.A.C. reeds in hetzelfde artikel in „De Auto" toe, dat dit artikel niet voor alle vrije pompen van toepassing is- Van de beide Rhenense garagebe drijven had de vrije-pomphouder gis teren nog geen bericht ontvangen. De heer Den Hartigh staat naar zijn zeggen op eerlijkheid, ook in de handel. „Ik wil alle schade aan automobielen vergoeden, die is ont- Waterschouw B. en W. van LEERSUM brengen ter openbare kennis dat op dinsdag 6 juni 1967 ingevolge artikel 35 van het Regle ment van Politie dezer gemeente, schouw zal worden gehouden over de watergangen en daartoe behorende wer ken in de gemeente, vallende onder dat Reglement. De schouw zal bijzonder nauwkeurig worden gehouden. Tegen nalatigen wordt streng opgetreden. Leersum, 25 mei 1967 B. en W. voornoemd, De secretaris H. W. Dam De burgemeester C. M. s'Jacob De burgemeester van Rhenen brengt ter openbare kennis dat de gemeente raad woensdag 31 mei 1967 des namid dags 8 uur ten gemeentehuize in open bare zitting bijeenkomt. Hij maakt de ingezetenen erop attent dat de op deze vergadering betrekking hebbende stukken voor een ieder ter in zage liggen in de openbare leeszaal-bi bliotheek (Wilhelminaschool) op vrijdag 26 mei 1967 van 13.0015.00 uur en van 18.30—20.30 uur. Rhenen, 24 mei 1967 De burgemeester voornoemd, L. Bosch van Rosenthal. VEENENDAAL. In de Veenen daalse beatclub „N.V. Het Dingetje" speelt zaterdagavond de bekende Ne derlandse beatgroep „Dirty Under wear". Deze Eindhovense beatgroep heeft vooral bekendheid gekregen door hun regelmatig optreden in de Eindho vense studentensociëteit „De Wasche- rij". Binnenkort verschijnt van deze band de eerste single op de Nederland se platenmarkt en deze groep zal even eens binnen afzienbare tijd voor de TV optreden. Deze jongens vormen sa men een zeer homogene groep en zij spelen soul-muziek, een bepaalde vorm van de oude Amerikaanse blues, waar bij de emotie een grote rol speelt. Over het algemeen steekt deze door leefde vorm van blues ver boven het normale beatpeil uit. De „Dirty" be gint om half acht te spelen. AMERONGEN. Gedeputeerde Sta ten van Utrecht hebben de gemeente raad een uitspraak gevraagd over de fluoridering van het drinkwater. Zij hebben de raadsleden aangeboden hier omtrent deskundige voorlichting te ge ven. In een der volgende raadsverga dering zal een vertegenwoordiger van G.S. de raad komen inlichten. staan, door mijn benzine", zegt hij, „maar ik sta erop dat dit dan ook notarieel wordt aangetoond. Ik sta echter volkomen achter mijn benzine". De pomphouder die enige tijd geleden uit Broek op Langedijk naar Rhenen kwam, gelooft dat het bewijs, dat „witte" benzine van even goede kwaliteit is als merkbenzine, al lang geleverd is. „Waarom dacht U, dat de grote maatschappijen onlangs de prijs van hun benzine zoveel verlaagden? Als de vrije benzine slecht zou zijn, had den ze dit beslist niet hoeven doen". ■lib... Witte-pomphouder K. H. den Hartigh heeft zijn concurrerende collega's uit gedaagd. BARNEVELD. De gemeente Bar neveld heeft een markt voor pony's en paarden ingesteld. Iedere eerste dins dag in september zal deze markt ge houden worden. Hoewel met name aan een markt voor pony's is gedacht, wordt de mogelijkheid tot aanvoer van paarden niet uitgesloten. Er worden in de omgeving van Barneveld veel po ny's gehouden, terwijl hiervoor in ver re omtrek geen marktplaats is. De markt zal daardoor in de behoefte kun nen gaan voorzien. Door het gebruik van de grote pluimveehal zijn de aan voerders niet afhankelijk van weers- omstandighed^p. Bel: tot 17.30 u. van 17.30 tot 19.30 u. Zaterdags 16.30—17.30 uur AMERONGEN. De gemeente Amerongen wil de doorstroming van bewoners van goedkope naar dure hui zen bevorderen. Het college van B. en W. stelt de raad voor een desbetref fende ontwerp-verordening vast te stel len. In de vergadering van 22 augustus 1963 stelde de raad al een verordening vast, die gold tot 1 september 1966. Tijdens de 3 jaren werd aan 18 in woners een vergoeding toegekend tot een gezamenlijk bedrag van f 17.736,76. Inmiddels werd op 30 december 1965 door de minister van Ruimtelijke Or dening en Volkshuisvesting vastgesteld de beschikking geldelijke steun door stroming. Afhankelijk van het aantal gereed gekomen woningen, geeft deze beschik king aan de gemeenten een aanzienlij ke vergoeding in de kosten van de doorstroming (1966 - f 5.621,50). Aangezien de bevordering van de doorstroming nog steeds een wezenlij ke bijdrage kan vormen in de ophef fing van de woningnood, stelt het col lege voor opnieuw, voor een tijdvak van 3 jaren, een dergelijke verorde ning vast te stellen. RHENEN Met ingang van 1 juli 1967 heeft de gemeente Rhenen haar eigen dommen in de Achterbergse Meent, hoofdzakelyk weilanden, ter grootte van 210 ha, beschikbaar gesteld voor herverpachting van het jachtrecht. Tot nu toe be droeg de pacht f 1560,per jaar. Per advertentie in de Nederlandse Jager en in talrijke andere bladen werden liefhebbers voor deze jachtterreinen opgeroepen, die in de gelegenheid werden gesteld een overeenkomst van zes jaar af te sluiten met de gemeente Rhenen. Er kwamen zeer veel jagers op af. De hoogste inschy- ver is geworden de heer L. C. Goesten te Kerkdriel, die inschreef voor f 1425, De gemeenteraad wordt voorgesteld aan deze hoogste inschrijver het genot van de jacht te gunnen. AMERONGEN Op dinsdag 30 mei vergadert de gemeenteraad. De verga dering begint om 7 uur 's avonds. De agenda vermeldt de volgende punten: 1. Opening. 2. Notulen openbare vergaderingen van 20 maart en 28 maart 1967. (De no tulen van 28 maart worden nage zonden). 3. Ingekomen stukken en mededelin gen. 4. Wijziging gemeenschappelijke rege ling van het bouw- en woningtoe zicht op de gemeentewerken in de gemeente Amerongen, Leersum en Maarn. 5. Verlening gemeentelijke garantie in zoverre het bouwen van een premie woning in de Bouwstroom Z.O. Utrecht. 6. Leggen en onderhouden van twee hoogspanningskavels langs de Bos- laan door de NV PUEM. 7. Voorlopige vaststellingen rekenin gen 1963. '8. Vaststelling voorschot voor het jaar 1967 t.b.v. het bijz. kleuteronderwijs. 9. Beschikbaarstelling gebouw Chr. Kleuterschool Overberg. AMERONGEN De Verenigng voor Vreemdelingen Verkeer te Ameron gen verkeert in rinanciele moeiilijk- heden. Door de steeds stijgende kosten o.a. van salarissen, kan de vereniging, ondanks een subside van f 1000 niet rond komen. DODEWAARD In de gemeente Dodewaard zijn resten opgegraven van een nederzetting uit het bronzen tijdperk, daterende uit ongeveer 1500 jaar voor Christus. Karteringswerkzaamheden ten behoeve van de aanleg van Rijksweg 15 hebben tot deze vondst geleid. De onderzoekingen, die momen teel in volle gang zijn, staan onder leiding van drs. R. S. Hulst, archeoloog van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort. De opgravingen in Dodewaard dui den op een grote nederzetting van boerderijen en ronde hutten. Boven dien is ter plaatse veel aardewerk ge vonden, dat heeft toebehoord aan de bewoners van de nederzetting. Drs. Hulst noemde de vondst uniek en van internationale betekenis. „Het is voor de eerste maal in de geschiede nis, dat er een drie-schepige boerde rij is gevonden, die aan deze cultuur- groep heeft toebehoord. De oude boer derijen uit deze tijd wijken in principe weinig of niets af van de boerderijen, die wij nu hebben opge graven", aldus de archeoloog. De op- Plaatsing geschiedt buiten verantwoordelijkheid van de redactie De verkoop van de zomerzegels en prentbriefkaarten is weer ten einde. De totaalopbrengst in Veenendaal is f 2159,60. Mijn zeer hartelijke dank aan allen die meegeholpen hebben deze actie te doen slagen. Een bijzonder woord van dank aan de leerlingen van de Huis houdschool Stationssingel, die de post zegels en prentbriefkarten huis aan huis hebben verkocht is hier zeker op z'n plaats. M. Hazenberg-de Jonge. gravingen zijn verricht over een ge bied van 145x30 meter. In de lichte kleigrond zijn duidelijk de bijna zwar te ronde plekken te onderscheiden waar eens, bijna 3500 jaar geleden, de houten palen hebben gestaan van de boerderijen en hutten. Op sommige plaatsen is zelfs nog duidelijk een grote ronde brandvlek van een hout vuur te zien, die zich meestal midden in de woningen bevind. Met de groot ste nauwkeurigheid heeft drs. Hulst met zijn mensen deze waardevolle ge gevens bloot gelegd en vervolgens precies in kaart gebracht. Om de aan leg van de nieuwe Rijksweg niet te belemmeren zullen de opgravingen over ongeveer twee weken worden gestaakt. Een dergelijke vondst is reeds eerder gedaan in Zijderveld (Z-H.). De archeologische waarde van die in Dodewaard is echter aanmer kelijk hoger. Drs. Hulst, tevens provinciaal ar cheoloog van Gelderland, vermoedt dat in de toekomst nog meer be langrijke vondsten in de Betuwe zul len worden gedaan. Met name in de ze streek van het land komen de ar cheologen nog wel eens voor verras singen te staan. De vondst by Dode waard heeft een en ander nog eens duidelijk bevestigd. Duidelijk is de plaats waar een ronde hut werd ontdekt gemarkeerd. In het midden was bovendien de plaats zicht baar, waar de bewoners een vuur stook ten. Drs. R. S. Hulst, provinciaal archeo loog van Gelderland ,is belast met de leiding tijdens de opgravingen in Dode waard. Voor het jaar 1967 wordt een tekort geraamd van f 455 waarbij de uitga ven zo zuinig mogelijk werden ge raamd. Het bestuur tracht zelf zoveel mogelijk de inkomsten te verhogen. Zo werd voor 1967 een niet onaanzienlijke contributieverhoging ingevoerd. Aan ledenwerving wordt veel aandacht besteed. Binnenkort zal men een ac tie gaan voeren tot het verkrijgen van jaarlijkse bijdragen van de plaatselijke fabrieken. Verschillende vergoedingen zal men - gaan verho gen. Voor het jaar 1967 zullen deze acties echter nog niet voldoende resultaat opleveren. Door een nauwkeurige samenwerking in streekverband zullen de kosten van de vereniging lager worden. Zo zal door het uitgeven van streekpension- gidsen en streekfolders een bespa ring te verkrijgen zijn. Gezien de recreatieve functie van deze gemeente volgens het Streekplan en de te verwachten recreatieve ontwik keling is het van het grootste belang dat de plaatselijke WV goed func tioneert. Zowel de inwoners als de gemeente (bijv. zwembad) zijn hier mede nu en in de toekomst gediend. Om de vereniging het blijven werken mogelijk te maken stelt het college de raad voor een aanvullend subsidie te verlenen van f 250 over 1967. In de raadsvergadering van 30 mei komt dit voorstel aan de orde. 10. Subsidie VVV 1967. 11. Subsidie muziekver. ,Ons Genoegen' 12. Subsidieaanvraag 1967 Stichting Katholiek Instituut voor Maat schappelijk werk. 13. Begrotingswijzigingen. 14. Doorstromingsverordening. 15. Aankoop grond fam. Van der Grift 16. Kasgeldlening. 17. Voorstel tot verkoop van 500 m2 bouwterrein aan R. J. van Doorn te Veenendaal. VEENENDAAL Heden, donderdag Bestuurskamer Julianaschool, 20 uur: Uitreiken diploma's Handelsavond school. SCHERPENZEEL Philaletes, 19.30 uur: Bijeenkomst NCVB. Spreker: ds. J. Overduin uit Veenendaal. BIOSCOOP Luxor Theater, Veenendaal, 19.30 uur: „Genghis Khan". Morgen, vrydag ELST Garage Van Lienden, Rijksstraatweg 103, 1923 uur: Bazaar voor school vereniging. OPHEUSDEN Gemeentehuis, 19.30 uur. Raadsvergade ring Kesteren. BIOSCOOP Luxor Theater, Veenendaal, 19.30 uur: „Genghis Khan". VEENENDAAL. In de trouwzaal van het Veenendaalse gemeentehuis werd in de maanden november 1966 tot en met april 1967 f 729,41 geofferd voor het Kon. Ned. Geleidehondenfonds. De totaal-opbrengst is hiermee gestegen tot f 4.735,98, een bedrag dat goed is voor negen blindengeleidehonden. VEENENDAAL. Van de zijde van de afdeling bevolking der gemeentese cretarie van Veenendaal wordt meege deeld, dat het zaak is om tijdig de no dige reispapieren aan te vragen. Zowel de behandeling van een aan vraag om een paspoort (5 jaar geldig) al? om een toeristenkaart B (2 jaar geldig) kan momenteel twee weken in beslag nemen. In verband met de overstelpende drukte op de provinciale griffie te Utrecht, waar de paspoorten en toeris- tenkaarten worden klaargemaakt, is het niet mogelijk om aanvragen met voorrang te behandelen. Aan deze stel regel wordt strikt de hand gehouden. De toeristenkaarten A (geldig voor 2 maanden) zijn vervallen. De gemeen te kan momenteel geen enkel reispa- pier zelfstandig afgeven. RHENEN Op 26 april 1966 nam de gemeenteraad van Rhenen een be slissing aangaande een beroepschrift van de N.V. „Brinkhout", betreffende het verlenen van een bouwvergunning. De bouwvergunning was in eerste in stantie door burgemeester en wethouders afgewezen omdat deze in strijd was met het uitbreidingsplan. Toen de raad een gunstige beslissing nam droeg de burgemeester het besluit ter vernietiging voor aan de Kroon. Deze heeft op 27 april, op één dag na een jaar na de beslissing van de raad, het besluit ver nietigd als zijnde in strijd met de wet. VEENENDAAL Alle zestien kandidaten van het Christelijk Ly ceum Veenendaal die het eind examen H.B.S.-A hebben afgelegd zijn geslaagd. Na zes dagen schrifte lijk en drie dagen mondeling examen hoorden ze gisteren de uit slag. Er steeg gistermiddag om om streeks 4 uur een ontzettend gejuich op in de gangen van het ChrTstelijk Lyceum toen de woorden „leder een is geslaagd" hadden geklonken, 's Avonds werd er op verschillende plaatsen in Veenendaal uitbundig gefeest. Familieleden, vrienden en vriendinnen kwamen de geslaagden feliciteren en brachten een heil dronk uit op de gelukkigen. Ook de leraren van het lyceum waren in een uitbundige stemming en namen ruimschoots aan de gezelligheid deel. De overgelukkige geslaagden prezen vooral hun conrector, drs. J. I. Carsouw, om zijn stimulerende leiding. Hij heeft op geweldige wijze de plaats van de rector, de heer J. Bax, ingenomen. De heer Bax is ernstig ziek, zodat hij de eitulexa- menkandidaten geen enkele steun kon geven. '0000000000000000000000000000000000000000000B f00000000000000000000000000000000000000000000000M

De Vallei | 1967 | | pagina 3