BEJAARDEN DOEN APART SPELLETJE Steenwerpen, losjes mikken uit de hand „Als je je dag niet hebt kun je het wel vergeten'" KUNSTBLOEMEN, WEL KNAP, MAAR TOCH GEVOELIG AFSCHEID VOOR DE E.E.G. bitten, TARVO 'I TOMADO TOMADO WIT MET KRULLE1S STROPDAS ALLE TWINTIG EMMER VOL Biedermeier-boeket van bijna zeventig gulden ft Niet verbaasd m JOCHIES MARJOLEIN VERLAAT EUROPESE COMMISSIE TARVO OP TAFEL - GEZONDHEID IN HUISF <2 ALTIJD IM DE ORIGINELE VERPAKKING ft Koffie ft Tent dicht ft Rood ft Aan 't lijntje ft Niet erg Tip voor x handiger huishouden INSCHIKKELIJKE DB006REKKEN f 37,50 Ondersteboven en achterstevoren (Van onze verslaggeefster) "Vfap heeft de meeste punten, oh nee, dat is nu „ouwe Tromp". En de heer C. Doets heeft een verschrikkelijk goede hand van gooien, want hij is de enige die het afgelopen jaar negentien van de twintig keer raak mikte met zijn steen. Nu moet „de juffrouw" het maar eens een keer proberen en als wij raak gooien zit er een felicitatiezoen in van de heer Simon Klok, 75 jaar jong. Het gebeurt allemaal op de betegelde plaats voor het bejaardentehuis Seevanck, in Oosthuizen, vlak bij Hoorn. Onder die zoen van meneer Klok met zijn pet kunnen we ondertussen niet meer uit, want de tweede keer dat onze Rijnsteen door de lucht zeilde, viel de paal achter de bel met een klap om: ons eerste doelpunt in het steenwerpen. Steenwerpen ze hadden ons vre selijk nieuwsgierig gemaakt naar die nog bijna onbekende sport. „In See vanck moet je gaan kijken", was ons gezegd, „daar spelen bijna alle man nen mee, een soort jeu de boules op zijn Nederlands, maar dan met stenen en een houten paaltje dat je moet om groeien". Maar voordat we bij de mannen van Seevanck stonden te luisteren en ste nen te gooien, was er nogal wat ge beurd. Pech met een vervelende auto motor, een Wegenwachter die de zaak ook niet zo snel wist op te lossen en om alles een beetje op te vrolijken een pracht van een radarmeter en een pracht van een bon tussen de Coentun- nel en Amsterdam-Noord. Eigen schuld, die borden met 70 kilometer stonden er echt, vertelde de politieman en wees vervolgens zeer voorkomend de kortste weg naar Oosthuizen. „Da's nou jammer kind" zeiden de mannen van Seevanck, „maar om het goed te maken gaan we nog wel even door. Tot aan etenstqd dan, anders houden we altijd een half uurtje daar voor op." „Kijk", zegt de heer Klaas, „de af stand van de lijn waarachter we staan te gooien tot het paaltje dat omver moet is precies acht meter". „Hele maal niet man", roept een ander. „Ze ven meter, dat weet je toch wel, dat is voorgeschreven en anders meet je het maar na." Oh ja, Klaas moet trou wens toch heen, omdat het zijn beurt van gooien is en iedereen op hem staat te wachten. En door de zenuwen gooit hij net mis, zijn steen heeft de bel ge raakt, de metalen plaatjes die vlak voor het paaltje liggen. En op de bel gooien, dat geldt niet. Hoe het precies gekomen is, weet niemand. Het zal bijna een jaar gele den zijn dat mevrouw T. Verblaauw, de directrice, over het steenwerpen be gon te praten. In het tehuis in Midden- Beemster, waar ze voorheen directrice was, deden de mannen er al lang aan. En hoe die er weer zijn opgekomen, dat weet zelfs mevrouw Verblauuw he lemaal niet. „In ieder geval wordt deze sport hier Een zoen voor onze verslaggeef ster.... nogal veel beoefend", zegt ze, „in de Zaanstreek doen ze er ook erg veel aan." Allen in haar jurk is ze uit de keuken naar buiten komen stappen, waar de mannen die nog niet aan de beurt zijn, op stoelen tegen de muur iedereen en alle worpen zitten te be praten. „Gauw naar binnen, mevrouw, foei alleen in uw jurk", roept de enige man die een snor draagt, een heel grote, een mooie witte met krullen. Het is hele maal niet warm, vandaar die bezorgd heid. Hij kan het best harden, in al leen maar een vestje en een gestreept overhemd. „Want de kou kan toch niet verder dan het vel, hahaha." Meneer Doets de geweldenaar in het werpen staat zijn beurt te ver geten, omdat hij het erg druk heeft met een collega die zijn stropdas voor het gemak met een touwtje om zijn nek heeft gebonden. Meneer Doets zal tussendoor snel een worp je doen. „Doets, Doets", roept Jan van Roo, die zijn steen even kwijt is. „Ik zal je maar vast feliciteren, want ik zie aan je gezicht dat je weer raak gaat gooi en." „Ik zal jou een raak gooien", roept Doets, en mikt dus de paal omver. Je moet je dag hebben, leren we van hem, daar hangt alles van af. Als je je dag niet hebt, kun je alles wel verge ten, want dan zit je hand verkeerd. Aan de steen ligt het niet, veel be langrijker is hoe de steen zal ketsen, of hij de paal raakt of niet. „Zonder ketsen is het natuurlijk het allermooist", zegt het meneertje met de snor. „Rechtstreeks gooien, daar gaat het om. Direct de paal raken, maar dan moet het geluk meezitten, hoor." Dan hadden we dus zonet veel ge luk, toen we zomaar rechtstreek raak ten? „Ja", zegt de heer Doets. „Ik heb dus een dag van negentien gemaakt. Twintig is het maximum, want iedere partij bestaat uit twintig beurten. En dan opeens heb ik dagen dat ik er maar negen plaats. Je weet nooit hoe het zal gaan. In Purmerend is iemand die al le twintig beurten raak heeft gegooid, maar in Purmerend zijn ze ook al veel langer bezig dan hier." Meneer Hottentot van 74 jaar is de jongste van het steenwerpers-ploegje en de oudste is precies tien jaar ouder. Met zijn allen gaan ze deze week naar het bejaardentehuis in Midden-Beem- ster, wedstrijden houden. Of ze met de bus gaan of dat er iemand te vinden is met een paar auto's, moeten ze nog eens bekijken. Maar het wordt vast een pracht van een wedstrijd, want die van Midden-Beemster staan erom bekend dat ze heel vaak „hun dag" hebben. Wedstrijden zijn er genoeg. Er is pas nog een wedstrijd tussen Seevanck en het gemeentepersoneel van Oosthuizen geweest, een thuiswedstrijd dus voor beide partijen. Seevanck won met 109 tegen 59 pun ten, maar eigenlijk was dat geen échte overwinning, leggen de mannen uit. Het gemeentepersoneel had nog nooit een steen geworpen, maar heeft zich danig geweerd. Die stenén die u daar heeft, zijn dat speciale stenen of kun je ook met een kiezeltje meedoen, vragen we meneer Doets, van de negentien punten. „Laat mij dat maar eens vertellen", komt een ander tussenbeiden, „die stenen komen uit Zwitserland, hele maal echt. De directrice heeft een em mer vol voor ons meegenomen, toe ze Een heel speciale worp, tussen de henen door, midden in Oosthuizen. En zolang de bel maar niet wordt geraakt en de steen goed ketst is er niets aan de hand. Maar een rechtstreekse worp tegen de paal blijft uiteraard het mooist. (Van onze verslaggeefster) TXE trap naar boven (in Hillegers- berg) is heel smal en het atelier ziet vol met beat-k reten op plafond en muren, maar het geheel heeft iets gezelligs. Daar werkt mevrouw An neke de Graaff-Schouten in een witte stofjas metkunstbloemen. We zijn een beetje tegenstanders, zoals we daar alle twee op een kruk zit ten. Om even met mezelf te begin nen: ik vind kunstbloemen iets vre selijks maar moet toegeven dat ik nu heel fraaie Biedermeierboeketjes om me heen zie. Mevrouw Anneke de Graaff heeft vele nuchtere overwegin gen erbij gehaald om wèl met kunst bloemen bezig te zijn, maar zegt ook: „Elke week krijg ik van m'n man een bos echte bloemen". Nou goed, dan zijn we het „ergens" (een heerlijk woord, nietwaar?) toch weer eens en de basis voor het gesprek ligt er. „Je kunt echt en kunst combi- ren", zegt mevrouw De Graaff; „Hart- lieb toch wel een naam in de bloe mistenwereld verwerkt in decem ber ook namaak kerstrozen". De vorige week was op deze plek ir. N. Hofman van het Produktschap voor siergewassen in Den Haag aan het woord. Hij zei: „Persoonlijk verbaas ik me erover dat een vrij groot aantal Nederlanders kunstbloemen in een pot je stopt". Wel, mevrouw Anneke de Graaff-Schouten verbaast zich daar he lemaal niet over. Dat „De Graaff' gebruikt ze heel weinig. Zeker wel, het is de naam van haar man, die nu komt binnengewan deld. En als ik vraag of hij ook in Iu>sjes mikken uit de hand, gewoon, heel rustig. Al leen: als je je ,,dag" niet hebt kun je het wel zo'n beetje vergeten, want dan zit je hand verkeerd. D Bijna allemaal op klompen, laten ze de stenen door de lucht zeilen die hun directrice uit Zwitserland heeft meegebracht. Meneer Doets de geweldige is twee de van rechts op de foto. terug kwam van haar vakantie. We hebben er alleipaal een mogen uitzoe ken en ik heb dus deze." Uit zijn broek zak komt een grote grijze kiezelsteen, die straks weer zorgvuldig in de bij keuken van zijn verzorgingsflatje wordt schoongepoetst en opgeborgen. Nou, en meneer Nap doet het ook heel goed, d\e doet soms maar weinig onder voor de heer Doets. Het meneer tje met de snor vindt zichzelf niet zo erg best, want hij is nooit verder geko men dat veertien of zeventien. Maar hij speelt mee voor de lol en op de da gen dat er niet wordt geworpen gaat hij biljarten of wandelen, dat is altijd goed voor „jochies van tachtig". „Wie ben je eigenlijk", vraagt de man die zojuist terugkomt van roem oogsten aan de streep, omdat hij voor de der de keer raak gooide. En dan buldert hij van de lach omdat we alles op een briefje schrijven en hem dat onder de neus houden want hij heeft ons zelf al verteld dat hij een ietsjepietsje aan de dove kant is. Er wordt vreselijk veel gelachen in Seevanck wie zich hier verveelt heeft I gezegd. En nu: heel veel groeten, maar het aan zichzelf te wijten, wordt er ze moeten werkelijk aan tafel. ADVERTENTIE taftÈÊÊ lil Am persoonlijke redenen" gaat hij heen, Robert Marjolin, het eco nomische brein van de Commissie van de Europese Economische Ge meenschap. Na voorzitter Hallstein "is dit de tweede, sterke figuur die het Europese werk verlaat, ditmaal even wel een man die ook door de Gaulle wordt bewonderd. Die presidentiële be wondering voor een „Europeaan" valt slechts weinigen ten deel. Marjolin zelf vindt: „Ik ben Fransman en dus Europeaan". Met zijn economisch meesterschap heeft de ze zoon van een eenvoudige zadelma ker alom bewondering afgedwongen. Hij is een van die briljante mensen, waaraan Frankrijk zo rijk is. Vraagt men Marjolin of hij meent dat hij meer capaciteiten heeft dan een ander, dan zal hij dat direct ont kennen. Marjolins wapenen zijn: een bijzonder sterke wil, een zuiver gevoel voor tact en een diplomatieke voorzich tigheid. Ae man die beslist geen wonder kind wilde zijn, verdiende op veer tienjarige leeftijd al geld voor zijn broers en zussen. Hij vocht zich door zijn universiteitsjaren aan de Sorbon- ne, veroverde een Amerikaanse beurs, promoveerde in de rechten en schreef boeken over Amerika en zette een kroon op zijn werk door zich een be langrijke post te veroveren aan het economisch instituut in Parijs. De Gaulle zelf heeft de politieke kwaliteiten van Marjolin ontdekt. De jonge vluchteling die zich in Londen bij de Vrije Fransen aansloot, kreeg een lange reeks belangrijke opdrach ten. De bevrijding bracht amper een wending in die snel stijgende lijn. De eerste Europese stappen zette Marjolin bij de Organisatie voor Euro pese economische samenwerking. Deze club moest zorgen voor een verdeling van de dollars die uit het Marshall plan vloeiden. Stond de organisatie eenmaal op poten, dan verdween de hardwerkende, nimmer rustende man naar Nancy, waar hij hoogleraar werd. Misschien voelde hij zich daar nog het gelukkigst. Naar de professorale kathe der wil hij nu terugkeren. Tn 1958 werd Mariolin lid van De Commissie van de E.E.G., waarvan hij 't verdrag zelf heeft meegeschreven. Hier werd htj de economische profeet, die ..an wel werd geëerd, maar wiens woorden in veler oren al te hard klon ken. Marjolin is kritisch. Menige rege ring kreeg het met hem aan de stok, zolang de opvattingen van deze Euro pese commissaris niet strookten met het officiële regeringsbeleid. Maar van hem zei dr. Andriessen, oud-minister van economische zaken eens: „Het is goed dat we Marjolin hebben. Als onafhankelijke man houdt hij de vinger aan de economische pols." Hij is de architect van het econo mische beleid van de E.E.G. Zeker, Marjolin moest veelal volstaan met het geven van adviezen en richtlijnen. Het staat echter vast, dat men terdege re kening hield met de mening van deze bestrijder van het inflatiespook. Zijn voldoening was groot toen er eindelijk een programma kwam voor econo misch beleid op middellange termijn. Marjolin heeft zich steeds kun nen handhaven, hoewel zijn politie ke ideeënzich steeds verder verwijder den van die van de Franse president. De Gaulle fronste zijn wenkbrauwen toen hij hoorde, dat zijn geliefde me destander in oorlog en naar hij dacht ook in vrede, zich als socialist kandi daat stelde voor het Franse parlement. Marjolin werd verslagen, maar in Pa rijs niet vergeven. Er heerst nu onzekerheid over de samenstelling van de Commissie die straks over de drie Europese ge meenschappen moet waken. Marjolin wil zich niet laten gebruiken in het schaakspel. Nog zwaarder echter weegt bij hem de afstand die hem scheidt van zijn gezin. In Parijs woont zijn vrouw met zijn dochter die al eni ge tijd ziek is. Deze persoonlijke rede nen én het lokkend professoraat heb ben Marjolin tot een afscheid genoopt, dat in de E.E.G. pijnlijk zal worden gevoeld. Dit is Constanse (met een s) Oversloot een van de vijf nichtjes en ne ven van Anneke Schouten. Constanse is degene die van rode bloemen uit Hongkong blauwe maakt of van gele groene, wanneer dat zo uitkomt. het kunstbloemenvak zit, zegt zijn vrouw: „Hij heeft veel vrij, dan kunt u zijn beroep wel raden". On derwijzer, zeg ik. Het klopt. „Men kent mij als de firma Schou ten", zegt mevrouw Anneke en ze meldt zich dan ook doorgaans als „mevrouw Schouten", Dat komt, om dat ze zes jaar geleden 22 jaar oud begon. En toen was ze nog Anneke Schouten-zonder-meer. Heel klein, zegt ze, is ze begonnen. „Nu importeer ik alles zelf recht streeks uit Hongkong". Ja, hoor, daar liggen ze: de takken hulst, de kerstkransen om aan de deur te hangen allemaal Hongkong, door rappe vingertjes en tegen niet ho- gearbeidslonen in elkaar geknutseld. Ik hang tegen Kerstmis een éch te kerstkrans aan de deur, zeg ik; met coniferengroen en hulst en pepers en zo. „Dan bent u een uitzondering", houdt mevrouw Anneke Schouten me voor. „De mensen hebben en nemen daar de tijd niet meer voor." De grote tl-buis gaat even uit, net zo als het elektrische straalkacheltje. „Dat is de koffie", wordt me uitge legd; ergens beneden deed een elek trische koffiemolen zijn werk. Een he le snelle molen, want het licht floept direct weer aan. Toch houd ik niet van kunstbloe men, blijf ik doorzeuren. „Dat mag", vindt mevrouw Anneke Schouten. „Maar neem nu eens de kantoren. Daar staan bloemen fleurig, maar dan moet er ook een meisje zijn dat ze verzorgt: water verversen, oude bloemen eruit, enfin, ga maar door. Op hoeveel kantoren gebeurt dat? Zet er een bos kunstbloemen neer, een ge ranium, een Biedermeierboeket en je bent toch zeker voor een half jaar klaar". Dat zou dan iets zijn voor zieken huizen, want daar halen ze toch altijd 's avonds de bloemen uit de kamers vanwege de lucht? „Neen, als iemand ziek is, dan geef je hem echte bloemen. Een echte bos juist vanwege de geur", vindt me vrouw Schouten. „En nog eens iets", gaat ze verder. „Niet iedereen kan zich in de dure tijd elke week permitteren om vijf gulden uit te geven voor een bos bloemen". Dus nu, in de laat ik zeggen „goedkope tijd", worden de kunstbloe men veel minder gekocht dan in de winter? Mevrouw Schouten beaamt het. „We hebben nog één grote zending die we klaar moeten maken en dan sluit ik de tent. In augustus komt de boot aan met de nieuwe voorraad uit Hongkong en in september beginnen we weer aan de kerststukjes. Dat gelooft u nauwe lijks: minstens tienduizend moeten we er deze keer maken". Ik zit te kijken naar een geranium in een soort tomatenkweekpotje. Ja, och, het lijkt inderdaad net een gera nium, maar het idee dat ik er aan kom met m'n vingers en dan iets van plastic voel neen, toch maar niet. Maar de feiten zijn er om te bewijs zen, dat er tienduizenden mensen an ders over denken. Anneke Schouten le vert. Ineens een order van V. en D. bijvoorbeeld: binnen de maand twee duizend stuks. „Nu ben ik wel heel precies in mijn keuze", zegt ze. „Want de bloemen moeten werkelijk zo natuurge trouw mogelijk zijn. En heus, denk eens aan een beetje donkere hal van een kantoor of een hotel. Daar zou je elke week nieuwe planten en bloemen moeten neerzetten; dat is toch niet te betalen". Rood nog steeds dé kleur. Zet een kind voor drie teddyberen: een rode, een bruine en een groene, negen van de tien keer gaat de keuze naar de rode. „Wat onze kunstbloemen betreft zeggen we altijd: mooi, groot, rood en goedkoop, dat is voor de massa", al dus mevrouw Anneke Schouten. Maar duur kan net zo goed. Een grote vaas met een Biedermeier-boe ket voor wat dacht u? wel, ne genenzestig gulden. „En ze worden volop gekocht", zegt mevrouw Schouten. „U bent het toch wel met me eens, dat dit niet gebeurt door mensen die geen echte bos bloe men kunnen betalen. Een belangrijk ding daarbij is gewoon, dat de kunst bloemen geen verzorging eisen. En u moet het zien als een soort beeldje, als een sierstukje. Vervelen? Als u een beeldje heeft van porselein ver veelt dat toch ook niet na een maand?" „Koopvrouwe" (dat staat in haar paspoort) Anneke Schouten werkt met vijf mensen: allemaal nichtjes en ne ven. Dikwijls tot heel laat in de avond. En nichtje Constanse Oversloot van negentien is degene die de bloemen schildert. Een heel langdurig karwei: bloem voor bloem en dan drogen met een wasknijper aan een lijntje. Ja, ik vind het knap voor een jonge vrouw van 28 jaren om helemaal zelf standig orders te plaatsen in Hong kong en dan ergens in Hillegersberg op één hoog die tienduizenden bloem- stukjes te maken en dwars door het land te verkopen. Ik vind al die vaasjes en boeketten, die planten en kerstkransen ook knap in elkaar gezet. En een heleboel men sen in Nederland zijn weer blij, dat mevrouw Anneke Schouten dat doet, anders zouden ze al die produkten van haar niet kopen. Maar op mijn bureau heb ik toch lekker een echte Franse geranium staan. En dat vindt Anneke Schouten hele maal niet erg. ADVERTENTIE (echte ruimtewoekeraars) Zoveel droogproblemen, zoveel To rnado droogrekkenl Eenvoudig op te zetten of op te hangen. Voor bal- con, zolder, tuin of badkamer. In talloze maten en uitvoeringen. Bij voorbeeld: het Tomestic staand droogrek, 26 meter drooglengte, plat op te vouwen f 37,50 - Speciaal mo del voor lavet of bad f 15,75. Han gende droogrekken van f 3,90 tot f 9,25. Witt u méér tips? Vraag uw winkelier om de ultzoekfolder "Hartewensen"- Of schrijf aart Tornado, Tomadohuis, afdeling K-, Dordrecht TEHERAN (Iran) Haar onder wijzers, die twee jaar lang verbijs terd waren over het onsamenhan gende handschrift van het meisje Masoemah Kamarehei uit Teheran, hebbeh eindelijk ontdekt, dat zij in letterlijke zin „achter"-lijk is. Zij schrijft namelijk achterstevoren en en bovendien ondersteboven. Zij denken nu, dat zij misschien de he le wereld ondersteboven ziet. Het meisje is tien jaar en men dacht dat zij achterlijk was, omdat haar hand schrift niet te lezen was. Een onderwijzer kwam op het idee te proberen het met behulp van een spiegel te lezen en toen bleek, dat spelling en handschrift van Masoe mah in werkelijkheid beter zijn dan die van haar klasgenootjes. Masoemah wordt nu onderzocht door doktoren, die de oonaak van haar verkeerd begrepen „achter"- lijkheid willen vaststellen. A'VS/VSAA'WWVNArVWWVVWWWWVVWVWN

De Vallei | 1967 | | pagina 9