Nu goudstaven Ned. Bank omzetten in huizen en wegen Sibe ALLEMAAL IJS? Mm Oude vrouw bedwelmd en beroofd Arabische troepen hebben in ransel Hitiers Mein Kampf Rechter maakte van zaak tegen oneerlijke ambtenaar onhoorbaar onderonsje SER is het eens met voorontwerp over enquête recht Zo fijn...za lekker Nu vreedzame invasie van marine in Amsterdam Geheugensteuntje voor alle Nederlandse hengelaars N .V .V .-secretaris drs. Ter Heide Werkloosheidsbestrijding door de regering is volstrekt onvoldoende DOODVOmiS Structuurhervorming ondernemingen Geheimhouding W EX-NAZI'S ACTIEFZEGT WIESEXTHAL BEZORGDHEID ACTIE Postbode stal geld uit brieven SCHOOLJEUGD VERSOBERT VOOR INDIA Morgen27 mei, 4.31 u zonsopgang. Dat zegt genoeg. Kijk nog even (al is 't de 10e keer) uw visspullen na. Dit lijstje helpt u. 2 vaste hengels reserve topeind werphengel hengelsteun schepnet klapstoeltj'e aas (maden, worm, een vers halfwitje) thermosfles koffie zonnebril oude visakte (van 1966-1967!) vergunning snoerpïanken knijploodjes zaklantaarn regenkleding laarzen aansteker en... DRUM! U weet wel: Drum van Douwe Egberts. Half zwaar- A heel lekker. W VRIJDAG 26 MEI 1967 UTRECHT Na is de tijd gekomen om de goudstaven in de kelders van de Nederlandsche Bank om te zetten in woningen en wegen. Het geld dat de regering beschikbaar heeft gesteld voor de bestrijding van de werkloosheid is volstrekt onvoldoende. Met deze woorden keerde gisteren de secretaris van het NW, drs. H. ter Heide, zich tegen de maatregelen van de overheid ter be vordering van de werkgelegenheid. Op het driejaarlijks congres van de Nederlandse Bond van Vervoerpersoneel begon hjj met kritiek op de organen van de Europese Economische Gemeenschap. Hij zei dat deze in de afgelopen jaren niet in staat zijn geweest een gemeenschap pelijke politiek voor de inflatiebestrijding te ontwikkelen. Daardoor heeft de in flatie zich van land tot land kunnen voortzetten. Hij betwijfelde of de organen van de EEG wel een juiste visie hebben op wat er noodzakelijk moet worden ge daan. Te veel wordt volgens de secre taris van het NW gesproken over de bestrijding van de inflatie en beper king van de loon- en prijsstijgingen. Er is zelfs een neiging de verflauwing van de conjunctuur en de toeneming van de werkloosheid te beschouwen als een nuttig middel bij de inflatiebe strijding. Dit duidt volgens drs. Ter Heide, op een miskenning van de sociale en menselijke problemen als gevolg van de werkloosheid. Als men de dreigende werkloosheidsgolf wil bestrijden die in het najaar zal ontstaan door seizoen invloeden en de vele duizenden jonge ren die van school komen, dan moeten er nu maatregelen worden genomen. Kennelijk ontbreekt bij de leidende figuren in Brussel het politieke inzicht, in de ernst van de werkloosheid, zei de secretaris van het N.V.V. Wanneer de E.E.G. niet in staat zal zijn ernstige werkloosheid te voorkomen, dan is daarmee volgens drs. Ter Heide haar doodvonnis getekend. Onbegrijpelijk vond hij het, dat bij het optreden van de moeilijkheden in de Europese textielindustrie, er in de E.E.G. geen gemeenschappelijk beleid is ontwikkeld voor deze tak van be drijf. Ook zei hij dat er te lang werd gewacht met het opstellen van een structureel plan voor de mijnen, waar door de juiste tijd werd gemist voor het aantrekken van nieuwe bedrijven. Het meest verontrustend noemde de secretaris van het N.V.V. de houding van de Nederlandse regering, tegen over het werkloosheidsverschijnsel in het algemeen. Hij vond het getuigen van een volstrekt onbegrijpelijke men taliteit, dat de regering de maatregelen tot bestrijding van de werkloosheid afhankelijk heeft gemaakt van de financiële positie van de overheid, de betalingsbalans en de ontwikkeling van de investeringen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De Sociaal-Economi sche Raad is het in het algemeen eens met het voorontwerp van wet, dat de commissie-Verdam heeft gemaakt over het enquêterecht. Dit voorontwerp is een deel van het rapport over de hervorming van de structuur van de onderneming, waarover de commissie- Verdam een advies heeft uitgebracht. Er zijn echter volgens de raad wel enkele wijzigingen en aanvullingen nodig. Zo moeten ook de vakcentrales het recht hebben om een verzoek voor een enquête in te dienen. De vakcentrales zullen dat echter alleen mogen doen als een of meer vakbonden, die de werknemers van het betreffende be drijf onder hun leden hebben, hiertoe het initiatief nemen. Ook de categorale bonden zullen volgens de SER bij de procureur-generaal moeten kunnen aankloppen omdat ze een enquête over toestanden in een bepaalde onderne ming wensen. De raad vindt het verder juist dat de ondernemingskamer bij het onderzoek wordt ingeschakeld. De SER ziet wel moeilijkheden voor het instellen van enquêtes naar sociale toestanden bij buitenlandse vestigingen of dochterondernemingen van Neder landse bedrijven. Het zou echter te ver gaan om principieel in de wet elke mogelijkheid voor zo'n onderzoek af te snijden. Het advies is op dit punt echter verdeeld. Een deel van de raad wenst dat deze mogelijkheid uitdrukkelijk wordt uitgesloten. Een nieuwe sug gestie in het advies van de SER is om de ondernemingskamer de bevoegdheid te geven een gedeelte van het verslag over de enquête ter inzage te geven van belanghebbenden die geen abso luut recht tot inzage hebben. Wie de stukken mag zien, krijgt dan echter wel een plicht tot geheimhou ding. Het is volgens de SER overigens juist om de ondernemingskamer te laten uitmaken wie behalve de verzoekers, de bestuurders en de com missarissen van de betrokken onder neming het verslag geheel of ge deeltelijk onder ogen mag krijgen. De SER is het eens met de opvatting van de commissie-Verdam dat de on dernemingskamer maatregelen kan ne men, als gebleken is dat er een wanbeleid is gevoerd o fdat er wantoe standen hebben bestaan. Zo'n ingrijpen moet echter wel een laatste redmiddel zijn. De raad kondigt tenslotte nog aan, dat er op korte termijn adviezen zullen komen over de ondernemingsraden en over een wijziging van de structuur van de naamloze vennootschap. TILBURG De 82-jarige weduwe M. de Veer-van den Dries uit Tilburg is woensdagavond het slachtoffer ge worden van een roofoverval. Zij werd in de bijkeuken van haar huis aan de Hoevenseweg overvallen door een man, die onmiddellijk een in chloro form gedrenkte doek op haar gezicht drukte. De vrouw raakte bewusteloos; de overvaller maakte hiervan gebruik door te verdwijnen met een tas waarin ongeveer tweeduizend gulden zat. De weduwe drijft bij haar huis een textielwinkeltje. Woensdagavond tegen tien uur werd er aan het keukenraam geklopt door een vrouw die zei een kaartje elastiek nodig te hebben. Toen de bejaarde vrouw het kaartje over handigde, staande in de deuropening van de bijkeuken, werd zij vastgegre pen. De overvaller forceerde een kast je van een dressoir waarin de tas met het geld lag. Niemand van de buren, die vrijwel allemaal naar de televisie zaten te kijken, heeft iets van de over val bemerkt. Omdat alleen de tas werd gestolen, vermoedt de politie dat de daders al eerder op de avond door het keuken raam, waarvoor geen gordijn hangt, de weduwe hebben beloerd, terwijl zij haar geld zat te tellen. ADVERTENTIE SIBEMA-VERKOOP. bel 04490-5055 ADVERTENTIE Ttcee tan de drie verkochte geisers zijn een FASTO, met de unieke patent-knop voor heet water in de keuken en veilig-warm water in de douche. Van onze correspondent MAASTRICHT „Het Israëlitische volk wordt omringd door vijanden. Dat volk is bereid voor de vrijheid te vechten. De handen, die de brandmer ken van Auschwitz nog dragen, schou deren al de geweren. En toch is Israël niet de agressor". Dat riep ir. Simon Wiesen thai gister middag geëmotioneerd uit in de Maas trichtse Staarzaal, waar enkele honder den ex-politieke gevangenen voor het 22ste congres van hun vereniging bij een waren. „Voormalige nazi's nu raadslieden van de Arabische landen hopen dat hun uur om Israël te vernietigen, eindelijk is aangebroken. Ik kan be wijzen dat de troepen van de Arabi sche landen een Arabische vertaling van Hitler's Mein Kampf in hun ransels hebben. Zo tracht men Hitiers werk nu af te maken", aldus ir. Wiesenthal. Het congres van Expogé ging graag in op zijn alarm Vrienden, appelleer aan de hele wereld en verklaar u solidair met Israël". In een telegram aan premier Eskjol van Israël uit het congres zijn bezorgd heid over het lot van Israël. „Wij zijn solidair met het volk van Israël en keren ons tegen iedere poging uw land en volk te vernietigen. Wij hopen, dat de hele wereld zich achter onze solida riteit zal opstellen," aldus het telegram. Nes Ammin, de Nederlandse afdeling van de Internationale christelijk^ ne derzettingen in Israël, gaat een actie voeren onder het motto Vrede voor Israël. Nes Ammin wil een groot aantal handtekeningen en zoveel mogelijk geld inzamelen. Dat bedrag zal aan de Israëlische regering worden gegeven, die het kan gebruiken voor een „vre delievend doel". In het comité van aanbeveling van Nes Ammin, hebben onder meer zitting oud minister mr. B. W. Biesheuvel en prof. dr. E. H. Miskotte, emeritus hoogleraar in Lei den. De Pacifistische Socialistische Jonge- renwerkgroep in Den Haag heeft giste ren een brief gestuurd naar alle am bassades in Den Haag. Daarin wordt de ambassadeurs gevraagd er bij hun regeringen op aan te dringen al het mogelijke te doen om gewapende con flicten in de wereld te vermijden. „Wij hopen dat uw regering aan het tot stand komen van een wereld zonder wapengeweld met alle beschikbare krachten zal meewerken," zo besluit de brief. HELMOND De Helmondse postbo de F. van D. is' in Asten betrapt op het stelen van geld uit brieven Reeds lang werd in Asten geld vermist als F. van D. daar werkte.. De postale recherche uit Den Bosch heeft toen steekproeven genomen. De besteller liep gistermiddag tegen de lamp. In Helmond, waar hij ook dienst deed, wordt ook geld vermist. Ook hier is Van D. aan de tand gevoeld. Hij is opgesloten. ROTTERDAM Vijftigduizend Rotterdamse scholieren zullen een week lang sober- leven om geld bij een te brengen voor India. Zij zijn opgeroepen tot een „welvaartssta king", die van 29 mei tot 3 juni zal worden gehouden. Vertegenwoordigers van ruim 180 scholen voor voortgezet onderwijs kwamen gistermiddag in de aula van de Academie voor Sociale Weten schappen en Maatschappelijk Werk in Rotterdam bijeen om de actie te bespreken. Wethouder drs. J. G. van der Ploeg hield een stimulerend toe spraakje. De „welvaartsstaking" is op touw gezet door de Rotterdamse kunst schilder Johannes Bihar en het stu dentencomité van de Sociale Acade mie als reactie op de onlangs gehou den actie Eten voor India, die ook in Rotterdam geen succes werd. Het geld is bestemd voor een waterboorinstallatie voor India. ADVERTENTIE Kies een FASTO geiser met de unieke patent-knop voor heet water in de keuken en veilig-warm water in de douche. Twee van de drie verkochte geisers zijn een FASTO HAARLEM „Ik was financieel achteropgeraakt nadat mün vrouw ziek was geworden". Het was een van de weinige zinnen van Gerard G. T. (45), commies eerste klas bjj de ontvanger van de rijksbelastingen in Beverwijk, die gisteren in de zaal van de Haarlemse rechtbank verstaanbaar waren. De president, mr. J. P. H. Petersen, sprak eveneens zo zacht tot de wegens fraude vervolgde ambtenaar dat het zelfs op de voorste bank in de zaal en dus zeker op de publieke tribune grotendeels onverstaanbaar was. De raadsman, mr. K. Heimig, sprak later zijn dankbaarheid uit voor deze behandeling. Hij meende: „Dit is geen zaak voor vuurwerk. Zij moet met een warm kloppend hart worden bekeken". Uit het in algemene termen gehou den pleidooi kon worden opgemaakt dat G. geld van de belastingen was gaan verduisteren toen hij door ziekte van zijn vrouw was gedwongen zelf het financiële beheer van de huishou ding te voeren. „Hij verdiende zeshonderd gulden schoon en dat is niet zo'n vetpot. Een Hollandse huisvrouw kan daar wel mee rondkomen, maar als zij ziek is kunnen er tekorten ontstaan. Mijn cliënt probeerde die eerst op legale wijze aan te zuiveren met persoonlijke leningen. Die waren ech ter kortlopend en voor de aflossing daarvan boorde hij toen een illegale bron aan. Dat had hij trachten te maskeren door het vervalsen van kwi tanties en door enkele bladen uit een cahier te scheuren." De officier van justitie, mr. J. J. Bredius, wees erop dat het verduister de bedrag volgens Gerards eigen ver klaring tussen de twaalf- en vijftien duizend gulden lag. „Dat was dus vier jaar lang vijftig procent extra salaris, en", voegde mr. Bredius er aan toe, „belastingvrij. Het wil er bij mij niet in dat dat alles zo maar in de gewone uitgaven is verdwenen." Familie had aangeboden het geld terug te betalen en Gerard zelf wil daar na zijn vrijlating ook hard voor gaan werken, bijvoorbeeld door een belastingadviesbureau op te zetten. De reclassering had gerapporteerd dat toe zicht niet nodig zou zijn omdat zijn inmiddels herstelde vrouw hem wel zou kunnen opvangen. Daarmee rekening houdend eiste de officier twaalf maanden gevangenis straf met aftrek, waarvan drie voor waardelijk met drie jaar proeftijd. De marine is weer in Amsterdam ditmaal met uiterst vreedzame bedoe lingen. Smaldeel Vijf van de Koninklijke Marine ligt in de Amsterdamse haven en daarom speelde gistermiddag op de Dam in een zuinig zonnetje de Marinierska pel. Aan vrouwelijke belangstelling was geen gebrek. ADVERTENTIE SCHEVENINGEN Het eerste schip met nieuwe haring was gisteren al op weg naar Scheveningen. Het is één van de schepen, die de Hollandse nieuwe hebben overgenomen van de Sch. 45, Bastiaan, die zelf uitpuilt van de haring. ADVERTENTIE PUK 010 - -p POTSÏtU. JÜOfw die speciaal met sodawater behouden blijft! IMPORT: SCHAEFERS W0RDEMANN N.V., AMSTERDAM ADVERTENTIE Perca fiuriatilis. Latijn voor baars. (Hopelijk vangt u morgen 'n kanjer l) EEN FOOITJE JJe „Provinciale Zeeuwse Courant" (onafh) gaat in op het magere re sultaat van de laatste actie „Eten voor India". Dit is ongetwijfeld mede een gevolg van de moeilijkheid de afstand tussen onze wereld en die van de hon- gerigen in India te overbruggen. „Er zijn voor die moeilijkheid al lerlei oorzaken aan te wijzen. Voor een deel liggen ze in India zelf. Toen de vorige keer over de hele wereld activiteiten werden ontplooid, kwa men er immers van de Indiase rege ring allerlei opmerkingen, waaruit een soort gekwetst nationaal gevoel sprak; mevrouw Gandhi zelf zei, dat het nu ook weer niet zo erg was. Bo vendien kwamen allerlei nare verha len in omloop: het voedsel zou niet op de gewenste plaatsen aankomen, het zou bederven in havens daarginds en meer van deze dingen. Daarnaast werden betogen gehoord in de zin van: „Laat men eerst die heilige koeien maar eens slachten", kortom allerlei opmerkingen, gemaakt vanuit een strikt-westerse gedachtenwereld. Het oosterse denkpatroon en dat van het westen zijn echter niet zomaar zonder meer aan elkaar te koppelen in geen enkel opzicht. Allerlei ge ruchten over het onjuiste gebruik van de hulp zou men dan ook eerst eens moeten controleren met kennis van zaken, met begrip voor dat oos terse patroon. Afgezien nog van de omstandigheid dat de recente actie voor zover we kunnen nagaan met allerlei waarborgen was om kleed. Hoe dan ook, de hier genoem de punten waren kennelijk even zo vele overwegingen voor sommigen om zich kritisch op te stellen jegens deze inzameling. Er was een belem mering ontstaan, waardoor de kloof tussen beide werelden niet kon wor den overbrugd. Andere oorzaken hadden te maken met de situatie in eigen land. Zo wa ren de kerken niet helemaal gerust: zij zagen gevaar voor hun traditione le pinkstercolletten. Ook het Rode Kruis was niet gelukkig met de actie, kortom allerlei factoren die het uit- ben beïnvloed. Stuk voor stuk gaat eindelijk resultaat nogal nadelig heb- het hier om reële overwegingen, stuk voor stuk argumenten die op zichzelf beschouwd en bekeken vanuit onze eigen Nederlandse situatië wel enig hout snijden. Het zijn echter overwe gingen van een wereld, die normaal doorgaat en functioneert en dat ook moet doen terwijl ergens an ders op deze planeet de bitterste el lende heerst. Degenen, die ginds zijn geweest en teruggekeerd zijn in de Nederlandse samenleving, hebben vermoedelijk dezelfde gevoelens als destijds de evacuées uit het rampge bied: met het beeld nog van ster vende kinderen op het netvlies arri veert men hier in een land, waar re delijke welvaart heerst. En men kijkt verdwaasd om zich heen, zoals on langs bleek toen ds. Klijn (juist te rug uit het Indiase hongergebied) op het televisiescherm verscheen. Twee werelden. De brug, die daartussen werd geslagen, kwam in Nederland neer op nog geen dertig cent per in woner. De feiten liggen nu eenmaal zo. Daarginds wordt honger geleden, daarginds gaan mensen dood. Des kundigen zullen wel precies kunnen aangeven waarom, zullen ook dë' schuldvraag wel kunnen beantwoor den. Niettemin, het feit van de hon ger daarginds wordt er op dit ogen blik niet mee verminderd, met scherpzinnige analyses houdt men in de actuele situatie geen kinderen in leven. Die moeLen voedsel hebben. Dat is de realiteit van de wereld van India, een andere dan de onze. De brug daartussen is desondanks in ons land per inwoner nog geen dertig centen waard. In de kerk heeft men het tijdens de eredienst over de „of ferande", het geven van een liefde gave. Die dertig cent mag de naam „offerande" niet dragen. ZITTENBLIJVERS In het „Algemeen Dagblad" (onafh. lib.) behandelt dr. J. Luning Prak het probleem der zittenblijvcrs: op de lagere scholen per jaar zo'n 150.000 kinderen, bij de ulo 70.000 en bij het v.h.m.o. ook nog zo'n 70.000 om van de andere takken van onder wijs maar niet te spreken. In totaal blijft zo'n tien procent van de school gaande jeugd zitten. Sommige van de oorzaken van zittenblijven zijn onschuldig, andere wijzen op fouten in het onderwijssysteem. De hoofd oorzaak van het zittenblijven is ge legen in de tweede functie van de school, die van zeef. „De school is nl._ niet enkel een ding, maar de school representeert sterk uiteenlopende gaven. IQ's van 80 tot 140, zitten in één klas bijeen, en geen onderwijzer, al was hij Pes- talozzi zelf, kan een zelfde onderwijs- program smakelijk en voedzaam ma ken voor een licht debiele en een hoogbegaafde jongen. Bij het individuele onderwijs kan men zich aanpassen bij het niveau en de speciale talenten en tekorten van de individuele leerling. Bij het klassikaal onderwijs dist men een eenheidsmenu op, dat voor de hon- gerigen in een hap en een snap is verdwenen, en voor de kleine eters veel te lang en te zwaar is. De voor naamste reden waarom in de komen de weken een 400.000 leerlingen van de Nederlandse scholen worden afge wezen voor de volgende klas, is hun mentale achterstand bij de klasge noten. y"* Die vier"kinderen die blijven zitten doen'dit omdat de 21 anderen merk baar betere vorderingen maken. Wij hebben in Nederland eeuwen in ca mouflage en een volle eeuw in het openbaar gestreden over het karak ter van onze scholen: openbaar, her vormd, katholiek, gereformeerd etc! Het glorieuze resultaat is nu, dat de strijd, die oorspronkelijk begon om een catechisatieruimte voor de dominee, is uitgelopen op een alge hele splitsing van het onderwijs naar de confessie. En zo concurreren in Nederland zelfs in de kleinste negorij nog openbare, protestantse en katho lieke schooltjes tegen elkaar. Het zou voor de jeugd heel wat heilzamer zijn geweest, indien men die 8.000 meest kleine scholen had vervangen door 3.000 flinke scholen met elk drie leergangen: Eén voor de zwakbegaafde, eeh voor de middelmatige en één voor die leerlingen die vlug kunnen avan ceren. Nu is de lucht vervuld var oecu menische melodieën en nu wil men de criteria, waarnaar men het onder wijs in Nederland heeft opgedeeld verzachten of uitvlakken. Het is prak tisch haast onmogelijk, gezien de bouwkosten en de hele organisatie om uit deze theologische ordening en pedagogische chaos weer een goed systeem op te bouwen".

De Vallei | 1967 | | pagina 11