Internazionale tenonder in aanvalsdrift van onbarmhartig en koelbloedig Celtic Grandioze doorbraak van Schotten naar Europa Cup Italianen konden nederlaag maar moeilijk verwerken ft eJ pompvers Jan Bols won tweede rit Aller ogen zijn gericht op...... Hans Tesselaar won laatste etappe Zesde etappe voor Rudy Altig Post-Pfenninger in Montreal ronde voor Transfernieuws Westduitse amateurs qelïfk tegen Italië ZentrA West Ham United kocht Ferguson Botsing van twee spelsoorten Nog genadig Onafwendbaar Nieuwe Europa Cup Tevreden Niet te houden Etappe vol venijnige valpartijen Nog niet Bekeken BETER TE LAAT THUIS DAN TE VROEG IN 'T ZIEKENHUIS Uw leverancier heeft pompvers Hengelo's voor u in royale beugels van 50 cl, 45 cl en pijpjes van 30 cl. Met nog 3 minuten te spelen blijft elke gedachte aan kvj a natuurlijk ver buiten de lijnen. Tot het eindsignaal. Dan wordt de overwinning door 65.000 supporters en 5 miljoen tv kijkers uitbundig gevierd met JONGE I I GENEVER Want in de feestvreugde van iedereen die de wedstrijd heeft gezien speelt kvja van zelf mee. WYNAND FOCKINK VRIJDAG 26 MEI 1967 Trots toont aanvoerder Mac Neil de Europese beker aan de duizenden Schotten die de lange reis gemaakt had den om dit moment te beleven. PRAAG Hans Tesselaar heeft in de laatste etappe van de wielerwed strijd voor amateurs Warschau-Berlijn- Praag de naam van de familie hoog gehouden. Ging een dag eerder zijn broer Peter rtaar huis, gisteren won Hans de laatste etappe. De Belg Maes handhaafde zijn leidende positie in het algemeen klassement Tesselaar eindig de op de 29e plaats, Hesse werd vijftigste, Serpenti 68e, Niemeyer 71e en Van Lachterop 76e. De uitslag van de laatste etappe luidt: 1. Hans Tesselaar de 147 kilome ter in 3 uur, 29 minuten 47 sec. 2. Polewiak (Pol.) 3.30.17; 3. Savcef (Buig.) 3.30.32; 4. Pominof (Rusl.) 3.30.47 5. Novak (Tsjech.) z.t.; 6. Pedersen (Den.) 3.34.00 7. Wiles (Eng.) z.t.; 8. Serpenti zt. 9. Bayani (Alg.) z.t. 10. Hempsall (Eng.) z.t. 17. Hesse zt 19 Niemeyer zt., 72 Van Lachterop 3.34.40 In het dagploegklassement bezette Nederland in de laatste etappe de eerste plaats voor Polen en Tsjechoslo- wakije. In de algemene eindrangschik king, kwam Nederland echter niet verder dan een twaalfde plaats met ruim een uur achterstand op winnaar Polen. De Oostduitser Manfred Daehne werd eerste in het algemeen punten klassement met 28 punten. Onze land genoot Hans Tesselaar werd met 21 punten vierde. PALERMO De Duitser Rudy Al tig heeft donderdag de zesde etappe van de Ronde van Italië gewonnen. De wereldkampioen reed de 63 kilometer op een circuit in de omgeving van Pa lermo in 1 uur, 37 minuten en 56 se conden. De beste Nederlander was Jo de Roo, die zich als zesde klasseerde. De Italiaan Michelle Dancelli blijft lei der in de algemene rangschikking. Ook in deze etappe kwam het niet tot schermutselingen tussen de favorie ten. Zelfs toen Anquetil tot twee maal toe moest afstappen, wegens een man kement aan zijn fiets, bleef het tem po zeer laag, zodat de vijfvoudige tour- de France-winnaar steeds weer terug kon komen. Pas 500 meter voor het einde nam Altig een lichte voorsprong die hij niet meer afstond. De Belg Rik van Looy, die in de vijfde etappe ver was teruggevallen, verscheen gisteren niet aan de start. De uitslag: 1. Altig (Did.) 1.37.56; 2. Dancelli at) 3. Planckaert (Belg); 4. Zandegu (It); 5. Merckx (Belg); 6. De Roo (Ned.); 7. Bitossi (It), allen in dezelfde tijd als Altig; 8. Tummers (Ned.); 9. Adorni (It.); 10. Polidori (It.); 21. Mot- ta (It.); 28. Perez Frances (Sp); 31. Anquetil (Fr.); 37 Ottenbros (Ned); 51. Gomez del Moral (Sp), allen in dezelfde tijd als Merckx; 54. Den Har- tog (Ned). 1.40.30; 80. Leyten (Ned); 1.42.09; 110 Cees Lute (Ned) 1.46.01. Het algemeen klassement na de zes de etappe luidt: 1. Dancelli (It) 26.47.5T; 2. Perez Fran ces (Sp) op 15 sec.; 3. Moser (It) op 18 sec.; 4. Schiavon (It.) op 1.14; 5. Poggiali (It) op 1.1T; 6. Zandegu (It) op 1.24; 7. Merckx (Belg) op 1.28; 8. Altig (Did) z.t.; 9. Carletto (It) z.L; 10. Aimar (Fr) z.t.; 12. Gimondi (It) z. t.; 13 Adorni (It) z.t.; 14. Motta (It) z.t; 18. Anquetil (Fr) z.t.; 29. Go mez del Moral (Sp) op 2.55; 34 Den Hartog (Ned) op 5.12; 43. Ottenbros (Ned) op 13.57; 64. De Roo (Ned) op 27.39; 101 Lute 0*ed) op 43.25; 106 Leyten (Ned) op 48.19. LISSABON „Brul voor de Latijnen, zij zijn jullie bloedverwanten", had Helenio Herrera van Internazionale Milaan de Portugezen tijdens een televisie-uitzending op het hart gedrukt. Met het verstrijken van de tijd die hem nog restte van de finale van het toernooi om de Europa Cup groeide in het hart van de kleine, eerzuchtige Ar gentijn het onheilspellende voorgevoel dat Celtics zorg vuldig voorbereide greep naar de macht in het nationale stadion van Lissabon zou lukken. Portugal beleefde gisteren de onthullende primeur van een eindstrijd, waarin twee spelsoorten met elkaar in bot sing kwamen. Het onbarmhartige, nooit aflatende aan- valsgeweld van Celtic uit Schotland, gebaseerd op een bezeten strijdlust en een schitterende conditie, tegen het sluwe, van ondoorzichtig raffinement doortrokken spel van Inter, dat representatief mag heten voor het Latijnse voetbal. Welnu, de Latijnen hebben gebruld, maar het waren toch de onbuigzame kerels uit de Schotse hoog landen die de twaalfde Europese voetbalbeker voor lands kampioenen in triomf mee naar huis namen. Een beker die tot gisteren scheen voorbehouden aan de kampioenen van Italië, Spanje en Portugal. Met een overwinning van 21 op „de sterkste club ter wereld" maakte Celtic zijn grandioze doorbraak naar de Europese top een feit. Bij een temperatuur van vijfentwintig graden Celsius zorgde de Schotse kampioen, met tienduizend luidruchtige supporters als opgetogen getuigen, voor een opzienbarend stukje geschiedenis in het avontuurlijke boek van de Europa Cup. En Herrera zal zich niet kunnen verschuilen achter het excuus dat spelers als Jair en Suarez niet ter meerdere glorie van Inter konden strijden. Van de eerste tot de laatste minuut heeft Celtic de wedstrijd be heerst en eigenlijk is het een wonder dat de Italianen er nog zo genadig afkwamen. Bovendien heeft Inter over geluk niet te klagen gehad in dit enerverende duel. De strafschop die de Westduitse scheidsrechter Tschenscher in de zevende minuut toekende en waaruit Mazzola de Italianen de lei ding gaf, was een ruime beloning voor een nogal onbeduidende overtreding tegen de met overgave en niet onver dienstelijk acterende Cappellini. Schoten tegen de lat van Auld en Gemmel onderstreepten het geweldige overwicht van Celtic, dat ondanks een achterstand van 10 in de tweede helft de moed kon opbrengen ongebro ken en met evenveel geestdrift als in het begin te blijven aanvallen. Opvallend was het onpeilbare zelf vertrouwen dat de Schotten tegen het duidelijk nerveuze, zwak plaatsende Inter demonstreerden. Overtuigd van hun kracht begonnen zij al in het prille begin aan een lange, lange reeks spectaculaire aanvallen, die in de eer ste helft echter slechts zeven hoek schoppen en vele beklemmende situa ties voor het doel van Sarti tot gevolg had. Jock Stein, de rondborstige manager van Celtic die zijn ploeg in betrekke lijk korte tijd naar successen heeft geleid die men niet voor mogelijk had gehouden, loste zijn belofte in. „We zullen," had hij gezegd „van het begin tot het eind aanvallen. We willen goed voetbal spelen". De mannen van Celtic wierpen zich met overgave op de taak die hun was opgelegd en de aalvlugge dribbelaar Jonstone spotte met de wendbaarheid van zijn veel grotere tegenstanders. Bij Inter is mooi voetbal echter een zaak van secundair belang. Winst met de hoofdletter W is het enige wat telt bij het uitstippelen van de tactiek en het was te verwachten dat de Italianen zich bij een voorsprong onmiddellijk zouden terugtrekken in hun macabere verdediging. Steeds schaarser werden de beruchte uitvallen van de geschrok ken Milanezen. Uitvallen, waarbij meestal niet meer dan twee man waren betrokken. Alle mankracht was dan ook nodig om het onstuimige Celtic te stuiten en hoewel Inter zijn benauwde voor sprong tot aan de rust met succes verdedigde rees toch de vraag hoelang de Italianen dit zenuwslopend afweer- werk zouden kunnen volhouden. Onvermoeibaar bleven de Schotten doorgaan. Kort na rust voorkwam doelman Sarti na een ongelukkige terugspeelbal met een flitsende reactie nog de gelijkmaker, maar een kwartier later zegevierde de rechtvaardigheid toen een geweldig schot van Gemmell plotseling doel trof, 11. Onafwendbaar kwam de nederlaag van het favoriete Inter naderbij en het doelpunt dat Chalmers twintig minuten later scoorde uit een volmaakte pass van Gemmell kwam nauwelijks als een verrassing, 21. ADVERTENTIE LISSABON Devoot knielden giste ren de supporters van Celtic op het keurig onderhouden gras van het Na tionale stadion in Lissabon. Ontroerd kusten zij de bodem waarop de weer galoze opmars van de troepen van Jock Stein een verbijsterende climax had bereikt en waar de Schotten uit Glasgow de macht van Internazionale hadden overgenomen. Een kwartier ADVERTENTIE 100% genot Dit is de nieuwe Europa Cup voor landskampioenen die in het bezet van Celtic komt. De vorige cup werd door het bestuur van de UEFA aan Real Madrid ge schonken. De Spanjaarden wonnen de beker vijfmaal in successie. De resultaten van de voorafgaande elf fina les waren: 1956 Parijs: Real MadridReims 43 1957 Madrid: Real MadridFlorentina 20 1958 Brussel: Real MadridAC Milaan 32 1959 Stuttgart: Real Madrid—Reims 2—0 1960 Glasgow: Real MadridEintracht Frankfurt 73 1961 Bern: BenficaBarcelona 32 1962 Amsterdam: BenficaReal Madrid 53 1963 Londen: AC Milaan—Benfica 21 1964 Wenen: InterReal Madrid 31 1965 Milaan: InterBenfica 10 1966 Brussel: Real MadridPartisan Belgrado 21 nadat scheidsrechter Tschenscher voor het laatst had gefloten stonden ze daar nog. Met hun potsierlijke petjes, hun groen-witte sjaals en hun lachwekken de rozetten van gigantisch formaat. Slechts met moeite konden ze ten slotte scheiden van de plaats, waar Celtic, hun Celtic, geschiedenis had gemaakt in het toernooi om de Europa Cup. Tommy Gemmell, de man van de gelijkmaker en de man die de basis had gelegd voor het winnende doel punt, was toen al voor de derde, misschien vierde keer bezig aan zijn verhaal: „We wisten dat Inter het verdedigende spel tot in de finesses beheerst, maar telkens wanneer ik naar voren ging en schoot kon je zien dat ze erdoor uit hun evenwicht raak ten. Daarom besloten we in de rust om in de tweede helft nog veel meer te schieten." Jock Stein, overtuigd aanhanger van aanvallend, wervelend voetbal, kon om meer dan één reden tevreden zijn. „Dit is de triomf van aanvallend spel over verdedigend spel," sprak hij bewogen. „Deze overwinning van Celtic zal het voetbal in het algemeen goed doen, want het publiek wil graag aanvallend spel zien. In de rust waren wij ondanks die achterstand vol vertrou wen en toen Gemmell eenmaal gelijk had gemaakt wist ik dat de overwin ning ons niet meer kon ontgaan. Inter was nergens meer." Ontluisterd gaf Herrera die laatste opmerking van Stein toe: „De stoom wals van Celtic was onmogelijk tegen te houden. De beste ploeg heeft ge wonnen. Maar vergeet niet dat Inter het moest doen zonder Suarez en Jair. Ook Mazzola was trouwens niet hele maal fit." De Italianen konden hun nederlaag slechts met moeite verwer ken. Mazzola en Cappellini eendrach tig: „Bij iedere botsing met een speler van Celtic moesten wij oppassen niet geblesseerd te raken." Uit een strafschop schiet Mazzola In ter naar een voorsprong van 10. ADVERTENTIE hengelos VLISSINGEN In diep gedrukte stemming zochten zij hun hotels op in nat Vlissingen, de volgers in Olym piads Toer. Omdat de regels het voorschrijven, was rit winnaar Jan Bols met enig feestelijk vertoon in het oranje gestoken, omdat hij met geringe voorsprong leider was ge worden. Daarna werd er veel gezwegen, omdat men dacht aan Leen Poortvliet, die kort na de start reeds in Rotter dam tegen de grond was gesmakt. „Vermoedelijk een schedelbreuk", oordeelde dokter Rolink ernstig. Men bracht de Zuidhollander naar een ziekenhuis, waarop gisteravond in Vlissingen sombere geruchten circuleerden, zonder dat de organisatoren nog wisten wat er aan de hand was. Later op de avond pas kwam de officiële me dedeling, die de ongerustheid enigszins kon wegnemen: „Een slagaderlijke bloeding, die bijtijds kon worden be handeld in het Dijkzigtziekenhuis en een diep gescheurde lip. Hij zal enkele dagen in observatie moeten blijven". Er was overigens meer ellende waarneembaar op deze tweede dag in de Toer van Olympia: een serie valpar tijen, waarvan er enkele niet best afliepen. Zo zag men in de buurt van Veere vier renners tegen de grond gaan. De Belg Alfons Scheys knalde in de kletsnatte berm. Hij wilde opstaan, greep toen gillend naar een schouder en barstte uit in wild gesnik, een gebroken sleutelbeen, zou even later de dokter zonder enige moeite vaststellen. Yli, een Noor, was eerder op de dag al tegen de vlakte gegaan. Door vermoeidheid wellicht ging hij onderuit. Hij lag, toen Scheys huilend in de modderige berm zat, al lang in het ziekenhuis, waar men hem behandelen gaat wegens een gebroken sleutelbeen. Daarom was aan het einde van deze grijze dag de stemming gedrukt in de karavaan. En toch had de dag zich stralend aangekondigd. De zon scheen, toen de renners voor hun 173 kilometer lange race van Den Haag naar Vlissin gen van start gingen. In Bolnes, na veertig kilometer nauwelijks, gingen twee sterken bouwen aan een voor sprong. Het waren de vechtjassen Johnny Brouwer en Mat Gerrits. De meute ijlde voort met een snelheid die bij vlagen ver uitsteeg boven het verwachte gemiddelde van veertig ki lometer per uur. Toch bleef het tweetal zich vechtend handhaven aan de kop. Fedor den Hertog, een der favorieten voor de eindzege, overbrugde de kloof tussen peloton en koplopers, daarna gevolgd door Leen de Groot. Het leek een kopgroep met kansen, ook nu was de schijn weer bedrieglijk. Het kwartet werd achterhaald, de zon ging zich verbergen achter grijze wol ken en in een stromende regen werden barre uren ingeluid op de Haringvliet brug. Plotseling, omdat vermoeidheid op eens zwaar kan gaan wegen, brak het peloton in vier stukken. In de eerste ADVERTENTIE (Op zo'n moment denkt hij beslist niet aan WF) Een rondje WF, daar is iedereen vierkant voor. JONGE KVi al GENEVER in de handige "kneepfles" 10.45 per hele liter. c4rutt> 1679 JONGE EN OUDE WF GENEVER, CITROENBRANDEWIJN, WF HALF EN HALF, BESSEN, KERSEN EN FRAMBOZEN VAN FOCKINK. WF-SPECIALITEITEN: RUMBERRIES, ROYAL ORANGE, HUBERHNE. groep vond men de routiniers terug, die weten wanneer er op volle kracht gedraaid moet worden. De brutale Rini Wagtmans was er bij, Leo Duyndam ook, Daan Holst eveneens en de in het oranje geklede Gert Bongers, heel rustig aan de staart van deze groep. „Het is", kon men hem later horen uitleggen, „nog veel te vroeg om zo'n trui fanatiek te gaan verdedigen. Maar elke dag dat je zo'n ding langer draagt is natuurlijk meegenomen". De zorge loze leider zag het lang goed gaan, terwijl in de achterhoede veel leed geleden werd. Valpartijtjes op door regen slipgevaarlijke wegen, inzinkin- Opvallend afwezig in de hoofdmacht was en bleef Wim Dubois, waarvan niei ten onrechte heel veel werd verwacht. De Zeeuw echter heeft vier weken niet kunnen fietsen wegens een val in de Ronde van Friesland èn de Ronde van België. De grootste voorsprong die de uit enkele tientallen bestaande kopgroep kon nemen, bedroeg echter slechts 45 seconden. Anderhalf uur lang bleef deze situa tie gehandhaafd. Daarna, in de buurt van Veere, vonden de twee eerste groepen elkaar, zodat alleen de aller- sterksten vervolgens nog iets konden ondernemen. Dat gebeurde prompt, want amateurs plegen vechtlustig te zijn. Twaalf kilo meter slechts voor de eindstreep sprongen zes renners, ongrijpbaar voor ieder ander, naar voren. Dat waren Wagtmans, Koeken, Hesen, Bols, Rent meester en Boode. Nauwelijks waren zij bij elkaar in deze vluchtpoging, die Wagtmans had ingeleid, of er moest worden gedacht aan de eindspurt. Bols, die zou zege vieren: „Ik had Wagtmans steeds zien praten met zijn ploeggenoot Koeken, die kennelijk de sprint moest aantrek ken. Daarom dacht ik: als ik aan het wiel van Wagtmans blijf zitten, zit ik altijd goed." Deze 22-jarige bankwerker uit Hoo- geveen had het goed gezien. Hij werd even later gehuldigd als nieuwe leider, maaar ook hij denkt evenals Bongers niet aan een eindzege. „Misschien is het maar voor één dag, maar het staat we natuurlijk wel goed, zo'n oranje me natuurlijk wel goed, zo'n oranje MONTREAL Peter Post heeft met zijn Zwitserse koppelgenoot Pfenninger de leiding genomen in de zesdaagse van Montreal. Post en Pfenninger hadden vanmorgen bij de neutralisatie één ron de voorsprong op een viertal koppels. De stand: 1. Post/Pfenninger (Ned./ Zwi.) 237 pnt. Op één ronde: 2. Seve- reyns/Sercu (Belg.) 321 pnt.; 3.. Faggin/ Bugdahl (It./Dld.) 211 pnt; 4. Kemper/ Oldenburg (Did.) 193 pnt.; 5. Eugen/ Lykke (Den.) 141 pnt. AMSTERDAM Door Ajax zijn op de transferlijst geplaatst de volgende voetballersFrits Soetekouw, Rudi Boomgaard, C. de Wolf, II. Driessen, J. de Vos, H. Meier, A. Meijn, H. Splinter, J. Gerritse en F. Dikstaal. DOS plaatste vier spelers op de lijstVeenstra, Weijman, Kühnen en Joop van de Bogert. DOS is van plan volgend seizoen aan 22 spelers een contract te geven. Onderhandeld wordt over een spelersruil. Veenstra zou dan naar Heracles en Van Egdom zou naar DOS komen. Kühnen speelde al een proef wedstrijd voor Zwolse Boys en HVC heeft belangstelling voor Van de Bogert. KONSTANZ Het Westduitse ama teurelftal heeft donderdag in een vriendschappelijke voetbalwedstrijd te gen Italië met 00 gelijk gespeeld. De ontmoeting, een voorbereiding op het voor-Olympisch voetbaltoernooi werd bijgewoond door 6.000 toeschouwers. Jan Bols gaat juichend over de eind streep in Vlissingen. O De uitslag luidt: 1. Jan Bols 3 uur 55 min. 25 sec. (met bon. 3.54.25) over de 170 km; 2. Rini Wagtmans z.t. (met bon. 3.54.55); 3. Jan Boode z.t (met bon. 3.55.10); 4. Cees Rentmeester z.t.; 5. Hans Hesen z.t.; 6. Kees Koeken zt.; 7. Sander Douma 3.56.10; 8. Cor Leunis z.t.; 9. Willem Janssen (Belg.) z.t.; 10. Harry Jansen z.t.; 11. Hans Pels z.t.; 12. Wim Paul z.t.; 13. Stanislaw Gazda (Pol.) z.t. 14. Henk Nieuwkamp z.t. 15. Hennine Petersen (Den.) z.t. Het algemeen klassement na twee etappes luidt: 1. Bols 7.23.19 2. Wagt mans 7.23.49 3. Rentmeester 7.23.56 4. Bongers z.t. 5. Boode 7.24.04 6. Hesen 7.24.26 9. Blaudzun (Den.) 7.24.56 10. Holst z.t. 11. Zoetemelk z.t. 12. Douma 7.25.04 13. Leunis z.t. 14. Janssens (Belg) z.t. 15. H. Jansen z.t Het puntenklassement na twee da gen: 1 Rentmeester 35 pnt 2. Hesen 26 pnt 3. Wagtmans 25 pnt 4. Zoontjes 25 pnt 5. S. Jansen 24 pnt. Het sprintklassement na twee dagen: I. De Groot 4 pnt 2. Zoontjes 3 pnt 3. Fedor den Hertog en Wagtmans 2 pnt TOER IN CIJFERS Het dagploegenklassement luidt: 1. Vredestein 11.47.00, 2. Caballero II.47.45, 3. Kalmi z.t., 4. Smith-Acifit z.t., 5. Ovis z.t., 7. Belgi 11.48.30, 9 Polen z.t., 11. Denemarken z.t., 17. Noorwegen 12.48.17. Het ploegenklassement na twee da gen luidt: 1. Vredestein 22.13.26, 2. Smith-Acifit 22.14.19, 3. Ovis z.t., 4. Caballero 22.14.27, 5. Kalmi z.t., 7. Denemarken 22.15.04, 9. België 22.15.12, 11. Polen 22.15.12, 17. Noorwegen 23.42.32. ADVERTENTIE ORLOGES MEESTERWERKEN VAN Z TOT A LONDEN De Engelse eerstedivi- sieclub West Ham United heeft donder dag een contract gesloten met Bobby Ferguson, de doelverdediger van het Schotse Kilmarnock. West Ham United kocht Ferguson voor het hoogste be drag, dat ooit in de wereld voor een doelman werd betaald: ruim 650.000 gulden. In Frankrijk is volgens het van daag gepubliceerde resultaat van een opiniepeiling het publiek voorstander van aansluiting van Engeland bij de EEG. 60 pet. van de ondervraagden is voor en slechts 13 pet. tegen. 27 procent had geen mening.

De Vallei | 1967 | | pagina 13