Veenendaals dagblad In Midden-Oosten voorlopig het woord aan diplomatie WILSON OP 19 .11M NAAR DE GAULLE Bulten Genietroepen helpen India bij irrigatie 1000 CALTEX Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Kamer wil liever V.N.-actie dan ingrijpen ,^grote vier GULDEN GEWONNEN RUSSEN WILLEN NIET MET DE GROTE VIER MEEDOEN Israëlische kinderen naar ons land OLIE NIET IN GEVAAR Nederlandse soldaten en geld voor strijd tegen de honger V.S.-KRUISER GERAAKT Warmer Metgezel FORCEREN BEZORGD GUNSTIG STEMMEN" GEHANDHAAFD VEEL MEER OP KORTE TERMIJN 3 Nederlanders slachtoffer in Brussel IN DE GROTE BORON LUCKY STAR GELDWATERVAL [met 160.224 geldprijzen). Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaarr 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Walboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLE Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. VRIJDAG 26 MEI I967 4le JAARGANG SCHIPHOL Donderdag arriveerden hier twee Israëlische kinderen, David IV2en Ankala (2xk) Meier, die door hun moeder naar haar ouders in ons land zijn gestuurd in verband met de dreigende situatie in het Midden-Oosten. De kleintjes werden door een vriendin van hun moeder begeleid en op Schiphol door hun groot vader afgehaald. PARIJS Premier Wilson van Engeland zal op 19 juni in Parijs met president De Gaulle van Frank rijk besprekingen voeren over het Britse verzoek tot toetreding tot de EEG. In welingelichte kringen in Londen Als trouwe viervoetige vriend van politie, wildschut, nachtwaker, blindengeleider, alsook toegewijde be schermer van huis en erf, geniet de herdershond een grote faim wegens zijn intelligentie, uithoudingsvermo gen, moed, trouw en scherpte van zin tuigen. Het oude beproefde erfgoed der onderstelde afstamming van de wolf, treedt bij het gedomestificeerde dier telkens op de voorgrond, ja soms wordt dit overtroffen door de aard van deze wilde viervoeter. Het ras werd enorm populair en als de expert Otto Fehringer de Duitse herder een toonbeeld van kracht en schoonheid, een mooie evenredig gebouwde hond noemt, kan daarmee stellig worden ingestemd. Bij Zomer en Keuning te Wageningen is er thans een fraai ge i/1. boefe over verschenen (Wintzell en Knutson: „de Duitse Herder", met plm. 50 foto's f 8,90 geb.), dat door deze beide Zweden vol liefde geschreven en met zorg verlucht werd, zodat er een goed gelijkend portret van onze hond ontstond. Vooral de jachtopziener, de dorpsveldwachter en de politiële geleider van de herder als spoorvol- ger zullen deze aantrekkelijke uitgave over hun trouwe metgezel met inge nomenheid begroeten, want hij ver heugt zich speciaal in zulke kringen in een grote toegenegenheid. Dressuur en africhting, wellicht uitmondend in een echt examen voor gedrag en ge hoorzaamheid, de opleiding tot be paalde vaardigheden e.v.a. vult vaak het leven van deze mensen en valt uit hun milieu, nauwelijks meer weg te denken. 26-5-67 A. B. WIGMAN is gezegd, dat Wilson en De Gaulle ook zullen spreken over het Midden- Oosten en andere wereldvraagstuk ken. Wilson en De Gaulle hebben in ja nuari uitvoerige besprekingen gehad, tijdens Wilsons oriëntatiereis in West- Europa om de stemming te peilen aangaande eventuele toetreding van Engeland tot de EEG. Ook vorige maafld tijdens Adenauers begrafenis, hebben de Britse premier en de Franse president in Bonn een korte ontmoeting gehad. In een officiële verklaring van het bureau van de Franse president wordt gezegd, dat president De Gaul le en premier Wilson tijdens hun ge sprek van 25 april in Bonn het plan hadden opgevat, op een later te be palen datum een algemene gedach- tenwisseling te hebben. Generaal en mevrouw De Gaulle hebben premier en mevrouw Wilson uitgenodigd hun op maandag 19 juni een bezoek te brengen. Deze uitnodiging is door premier en mevrouw Wilson aanvaard aldus de Franse mededeling. President De Gaulle's voornaamste voorbehoud t.a.v. de Britse toetre ding tot de E.E.G. betreft het Brit se vermogen om de Britse landbouw aan te passen, de verdere rol van het Pond Sterling als internationale valuta en de Britse banden met het gemenebest en de Verenigde Staten. In Frankrijk is volgens het van daag gepubliceerde resultaat van een opiniepeiling het publiek voorstander van aansluiting van Engeland bij de EEG. 60 pet. van de ondervraagden is voor en slechts 13 pet. tegen. 27 procent had geen mening. ADVERTENTIE DEN HAAG Met geen nieuwe stappen op militair terrein te melden, zijn 't de diplomaten die voorlopig de grootste activiteit ten toon spreiden om de cri sis in het Midden-Oosten te bezweren. In New York wacht men op de terugkomst van secretaris-generaal Oe Thant van diens bezoek aan Cairo, voordat de Veiligheidsraad weer bijeen kan ko men. Of Thants pogingen een zekere vorm van VN-toezicht in het grensge bied tussen Israël en Egypte te handhaven en vrije doorvaart door de Golf van Akaba te verkrijgen, succes hebben gehad, is niet te zeggen. De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken Mahmoud Ryad heeft echter herhaald, dat Israëlische pogingen de blokkade van de golf te doorbreken als een oorlogsdaad zullen worden beschouwd. Pogingen van vreemde mogendheden om Israël via de Golf van Abaka van „strategische materialen voor de Israëlische oorlogsinspanning te voorzien" zul len als een onvriendelijke daad worden aangemerkt. Maatregelen hiertegen noem de Ryad niet met name. Waarnemers menen inmiddels dat de Russische houding in het conflict, die na een periode van zwijgen, te leurstellend en onverzoenlijk genoemd werd, gematigd is. Het Franse voor stel om een viermogendhedenconfe- rentie te beleggen is echter volgens gezaghebbende kringen door het Krem lin afgewezen, nadat het reeds de toe stemming had verworven van Enge land en Amerika. Het gezaghebbende Egyptische blad „Al Achrammeldt, dat Egypte het Amerikaanse voorstel heeft verworpen voor een gelijktijdige terugtrekking van de Egyptische en Israëlische strijd krachten langs de grens tussen Egyp te en Israël. President Johnson heeft van Israëls minister van Buitenlandse Zaken, Ab- ban Eban, de toezegging gekregen, dat Israël zelfbeheersing zal blijven be trachten in zijn conflict met de Arabi sche landen. Premier Levi Esjkol van Israël heeft donderdag in gezelschap van de staf chef van het leger, generaal Jitzak Ra bin, een bezoek gebracht aan Israëli sche legereenheden aan de Zuidgrens van het land. In de Israëlische hoofdstad is don derdagavond vernomen, dat een kabi net van nationale eenheid zeer spoedig in Israël zou kunnen worden gevormd. De onderhandelingen tussen de partij en van de regeringscoalitie en die van de oppositie zouden zeer ver gevorderd zijn. President Zalman Sjazar van Israël is donderdagavond, vier dagen vroe ger dan in de bedoeling lag, uit Cana da naar zijn land teruggekeerd. Het gezaghebbende dagblad in Cairo, Al Achram, dat vaak de mening weer geeft van president Nasser, heeft van daag beweerd, dat de Amerikaanse steun aan Israël de betrekkingen tus sen Amerika en de Arabieren naar 't punt drijft, waarvan geen terugkeer mogelijk is. BEIROET Een oorlog in het Midden-Oosten zal hoogstwaarschijn lijk geen grote invloed uitoefenen op de bevoorrading van Europa met ruwe olie, zoals tijdens de Suezcrisis van 1956 wel het geval was. In 1956 stagneerde de bevoorra ding van Europa ernstig door de af sluiting van het Suez-Kanaal. Daar door ontstonden olietekorten, terwijl de benzine moest worden gedistribu eerd en de prijzen werden verhoogd. De directies van de oliemaatschap pijen verwachten, dat deze toestand niet zal weerkeren, indien een oor log tussen Israël en de Arabische staten zou uitbreken. Deze directies zijn er niet zo zeker van, dat Nasser het Suezkanaal op nieuw zou sluiten. De waterweg is te belangrijk voor de economie van Egypte en vele Arabische en Wes terse waarnemers zijn dan ook van mening, dat het- kanaal open zal blijven. Bovendien heeft Europa zijn op slagcapaciteit vergroot en heeft het grotere reserves aan ruwe olie ge vormd sinds het Suezconflict aan toonde, hoe de sluiting van het kanaal de aanvoer belemmerde. Twee Londense dagbladen delen van daag mee, dat Engeland een gevechts groep van de vloot voor de kust van Aden verzamelt met bevel zich gereed te houden voor een mogelijke operatie om de Golf van Akaba open te hou den. Het ministerie van Defensie wei gerde commentaar te leveren op de be richten. Een woordvoerder verwees vragenstellers alleen maar naar de be kendmaking van woensdag, dat Britse oorlogsschepen in de Middellandse Zee in staat van paraatheid gebracht zijn. De berichten in de Daily Mail en de Daily Sketch, beide van Lord Rother- mere, zeggen dat twee vliegdeksche pen plus mijnenvegers, fregatten en verkenningsvliegtuigen er bij betrok ken zijn. Het vliegdekschip Hermes, met 30 vliegtuigen aan boord zou op volle kracht op weg zijn naar Aden na teruggekeerd te zijn van een reis naar het Verre Oosten- Een ander vliegdek schip, the Victorious, heeft bevel ge kregen in de Middellandse Zee te blij ven in plaats van naar huis terug te keren na dienst in het Verre Oosten. Volgens de berichten worden deze schepen in positie gehouden aan beide einden van het Suez Kanaal in een „tangbeweging" die tot doel heeft elke Egyptische poging om het kanaal af t>_ sluiten, te verhinderen Paus Paulus heeft donderdag in een toespraak tot pelgrims zijn diepe be zorgdheid uitgedrukt over de crisis in het Midden-Oosten, die door hem een nieuw gevaar voor de vrede werd ge noemd. Hij deed een beroep op de staatslieden, een vreedzame oplossing te zoeken. Drie vrachtschepen hebben veilig de Jordaanse haven Abaka bereikt na de straat van Tiran gepasseerd te hebben. Alle drie schepen, de „Chateau Mar- gaux" Frankrijk, de „Rhon" Oost- Duitsland en de „Tom", (Sovjet-Unie) arriveerden volgens schema. De haven autoriteiten hebben meegedeeld dat geen van de schepen aangehouden werd door de Egyptenaren. Volgens on bevestigde berichten uit Cairo, zouden de Egyptenaren mijnen gelegd hebben in de straat. Prikkeldraadversperrin gen en de aanwezigheid van honderden Jordaanse soldaten gaven deze anders zo rustige haven een krijgshaftig aan zien. Terwijl in Amman, de hoofdstad van Jordanië, een verduisteringsoefe ning van een uur gehouden werd met zelfs een rookverbod is in Aka ba iets dergelijks nog niet voorgeko men. De haven was helder verlicht, in tegenstelling tot de Israëlische haven Eilat. De Israëlische premier Levi Esjkol (links), brengt vergezeld van Jigal Allon (tweede van links), minister van Arbeid, een bezoek aan legereenheden in het zuiden van het land. DEN HAAG Nederland is eerder geneigd zjjn bijdrage te leveren aan een actie van de Verenigde Naties in het Midden-Oosten dan aan een mogelijk op treden van de westelijke mogendheden. Dit standpunt van de regering is gister middag aan de Tweede Kamer meegedeeld door minister Luns, die kon vaststel len dat er tussen regering en Kamer volstrekte overeenstemming heerste over de sympathieën in ons land voor Israël. Er zijn geen aanwijzingen gegeven aan Nederlandse schepen om de haven van Eilat, de Israëlische haven in het noorden van de door Egypte geblok keerde Golf van Akaba, te mijden. De minister legde in de Tweede Kamer een verklaring af over „deze zorgwekkende situatie". Het belang rijkste aspect van het conflict is vol gens mr. Luns de vrije doorvaart door de Straat van Tiran. Deze dient te worden gewaarborgd. De Veiligheids raad zal in dit gevaarlijke stadium spoedig moeten handelen. Van deze afsluiting is Israël de dupe, in vol strekte strijd met het internationale recht. Nederland heeft al een dringend beroep op beide partijen gedaan om niets te doen wat de situatie kan verergeren en reeds genomen maatre gelen in te trekken. Eén enkel incident kan nu volgens mr. Luns het hele Midden-Oosten in oorlog brengen. Dat zou de rest van de wereld en ook ons land niet onberoerd kunnen laten. Ons land kan er minder aan doen dan toen het lid van de Veiligheidsraad was. Voor het nemen van militaire maatregelen zag mr. Luns geen aanlei ding. Uit het debat kon men opmaken dat de meerderheid van de Tweede Kamer aan ingrijpen van de Verenigde Naties de voorkeur gaf boven een actie van de grote vier. De liberale fractievoor zitter, mr. Toxopeus, noemde het plan van De Gaulle in feite een discriminatie van de Uno. Er was kritiek op de beslissing van secretaris-generaal Oe Thant om op het eerste verzoek van Egypte de troepen van de Uno terug te trekken uit de streek van Gaza en van het fort Sharm el Sheik aan de Straat van Tiran. Mr. Luns zei dat de regering het er wel mee eens was dat die troepen waren teruggetrokken en dat zij niet waren gaan véchten toen er bij Sharm el Sheik enkele mortiergranaten tussen twee Zuidslavische kampementen wa ren gevallen, maar dat terugtrekken had niet zo snel behoeven te gebeuren. Hij noemde het een ontijdige abdicatie van de Verenigde Naties. Duidelijk laadde de Kamermeerder heid ook een groot deel van de verantwoordelijkheid voor dit conflict op de Sovjet-Unie, die Egypte van wapens heeft voorzien. Het riekt een, beetje naar Cuba, zei de socialistische woordvoerder Goedhart. DEN HAAG Een detachement Nederlandse genietroepen zal in India een project voor de waterwinning ter hand nemen. De kosten daarvan zullen 2% a 3 miljoen gulden bedragen. Behalve het miljoen aan kunstmest dat in januari al is geschonken en waarvan 2100 tem onderweg is, heeft de Nederlandse regering twee weken geleden weer een mil joen aangeboden. Dit is bestemd voor irrigatiewerken in de staat Bihar en de levering van lysine, een nieuw produkt van de staatsmijnen dat de voedingswaarde van het beschikbare voedsel vergroot. Bovendien zal de ontwikkelingshulp nog 125.000 gulden bijdragen in de materiaalkosten van de landmacht. Dit alles is gisteren in de Tweede Kamer bekendgemaakt door minister drs. Udink en staatssecretaris Haex, in antwoord op vragen van de socialist drs. Ruygers. Deze wilde dat Neder land meer dan een miljoen dollar voor de leniging van de hongersnood in India ter beschikking zou stellen. Alles bij elkaar wordt het veel meer dan een miljoen dollar, zei minister Udink. Hij gaf ook een overzicht van wat ons land doet. In het wereldvoed selprogramma en de Voedsel- en land bouworganisatie (FAO) van de Ver enigde Naties beloopt die bijdrage acht miljoen gulden per jaar. Daarvan komt een deel ten goede van India. De voor het India-consortium toegg^ zegde bijdrage voor 1967-68 bedraagt veertig miljoen, waarvan 26 miljoen is bestemd voor goedkope langlopende leningen en de rest voor tienjarige financieringskredieten. Tot nu toe is 111 miljoen besteed van de sinds 1962 door ons land aan India toegezegde leningen. Van deze 111 miljoen is 31 miljoen ten goede gekomen aan de landbouw en voedselvoorziening van India. De rest zal op korte termijn worden besteed, voor een deel aan kunstmest en middelen ter bestrijding van plan- teziekten. Het sta J*3 echter ter beoor deling van de Indiase regering deze huïp te gebruiken voor de aankoop van voedsel. In het raam van de Kennedyronde zal tenslotte ons land ook zijn aandeel leveren in de financiering van de voedselhulp. Deze ontwikkelingshulp kan men, volgens minister Udink, rus tig stellen op meer dan twintig mil joen. Drs. Udink gaf de Kamer de verzeke ring dat er een goede samenwerking en ook een gedegen coördinatie bestaat tussen de Stichting Eten voor India en de regering. Deze zal er ook zijn voor het uitvoeren van de nieuwe plannen. De waterwinning door de genie in India zal volgens staatssecretaris Haex hieruit bestaan dat er gaten worden geboord, dat de installaties aan India aullen worden geschonken en door Nederlandse soldaten worden verzorgd totdat India de zaak kan overnemen. Hij zei dat dit plan berustte op een voorstel van de KVP-er mr. J. A. Mommersteeg, voorzitter van de Ka mercommissie voor defensie. SAIGON De kruiser Providence van de Amerikaansezevende vloot is door een granaat van een houwitser getroffen, die donderdag vanuit de ge demilitariseerde zone vuurde, aldus deelt het Amerikaanse opperbevel van daag mee. Er vielen geen slachtoffers en de schade aan het schip door de 76 mm granaat is licht, aldus een zegsman. De kanonnen van de kruiser brach ten de Noordviëtnamese artillerie die op 19 km ten noordoosten van Gio Linh staat, tot zwijgen. De leden van de Tweede Kamer luis terden aandachtig naar de minister van buitenlandse zaken, mr. Luns, toen hij gistermiddag zijn verklaring uitsprak over de situatie in het Midden-Oosten. 0 De bouw van het nieuwe politiebu reau in Veenendaal is deze week zonder enig ceremonieel vertoon van start gegaan. De aannemersmaatschap pij die het werk uitvoert, is al druk be zig met heien en wanneer er zich geen tegenslagen voordoen denkt men aan de hand van een strak werkschema in augustus van het volgend jaar klaar te zijn. In Rhenen heeft burgemeester Bosch ridder van Rosenthal offici eel de sleutels van het nieuwe bejaar dencentrum „De Tollekamp" aan het bestuur overgedragen. Het gebouw dat 2 1/4 miljoen gulden heeft gekost is al geruime tijd bewoond. 9 De Veenendaalse amateur-archeo loog, de heer A. P. de Kleuver, krijgt de leiding van het onderzoek naar de oudheidkundige schatten in de Midden-Betuwe. De Vereniging „Overberg's Belang" wil eerst dan het beheer van de zaalruimte bij de kleuterschool op zich nemen als de totale verbouwing achter de rug is. BRUSSEL Er zijn vermoedelijk drie Nedei landers omgekomen bij de rampzalige brand van maandag in het Brusselse warenhuis. Volgens de ge gevens van het Nederlandse consulaat in Brussel zouden het zijn: De 77-jarige mevrouw De Bruijn uit Roosendaal en de heer Hilhorst en me vrouw Eerdmans, beiden woonachtig te Brussel. ADVERTENTIE De Heer J. Jansen Koningin Julianastraat 2 Bovenhardingsveld Ten westen van de Britse eilanden bevindt zich een lagedrukgebied, dat maar weinig van plaats verandert. Rond dit lagedrukgebied trok .n de af gelopen 24 uur een actieve randsto- ring van de Golf van Biscaje via Nrd- Frankrijk en Zuid-Limburg naar Nrd- Duitsland. Deze storing bracht vooral in de oostelijke helft van ons land langdurig regen en plaatselijk werd daar 15 mm neerslag gemeten. Ze trok verder weg naar het oosten en werd gevolgd door een zwakke rug van ho ge luchtdruk. Inmiddels blijft de lucht druk in de omgeving van de Golf van Biscaje dalen, waardoor de wind in ons land naar zuidwest tot zuid zal krimpen. Hiermee wordt dan warmere maar enigszins onstabiele lucht naar ons land gevoerd, waarin morgen naast opklaringen ook enkele buien zullen voorkomen. De temperaturen komen op een hoger niveau.

De Vallei | 1967 | | pagina 1