Gereed in augustus '68? Bouw politiebureau zonder ceremonieel gestart Heiwerk volgende week al gereed SAMENWERKING MET ANDERE VERENIGINGEN Waarschuwing A. P. de Kleuver leider archeologisch onderzoek Nieuwe bruggen in 't park CHEVROLET Ds. Keuning gaat 30 mei naar Hamilton (Canada) VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. Gasshow in „Rehobotli" HORLOGERIE VAN MANEN V.V.V. slaat de vleugels uit f 2000 voor zending it- Verzoek Zoelenaar in Rhenen met auto aan de haal VAN WOUT BLAUWKOUS V.A.B. KIRPESTEIN 0 P E L Eltheto' niet meer te huur Verhuizing Ouderling Niet actief genoeg Tekort op jeugdwerk Uitstapjes Eten voor India Dirigent T oeristendiensten Permanent FORD-show in showroom VRIJDAG 26 MEI 1967 Een perspectief-tekening van de zuid gevel van het nieuwe politiebureau, dat aan het Boompjesgoed wordt ge bouwd. 7l|in ortCT/r wtri ADVERTENTIE exclusief in bonneterie Markt 7 - tel. 3120 - Veenendaal Jarenlang waren ze d'r aan voorbij geschuifeld zonder dat het tot ze doordrong, dat het ding er stond. Ze woonden allemaal hoog in Veenen- daal-noord en ze maakten dagelijks minstens eenmaal de gang naar 't dorp. Naar het centrum wel te ver staan, met z'n winkels en z'n leven de have in de vorm van mensen die daar allemaal met iets bezig waren. Zij vonden het een plezierige bezig heid om al dat drukke gedoe langs zich heen te laten gaan. Ze lieten die mensen maar razen, zij hadden niks te doen. Dat was voor hen het dorp. De rest van de gemeenschap "beschouwden ze als vreemde omme landen die toevalligerwijs tegen het centrum aangeplakt waren. Daar hadden ze niks te zoeken. Een koppeltje mannetjes met lang zaamaan dovende vuurtjes. Ze kon den het allemaal niet meer bijhou den. Het dorp moest maar genoeg wezen. Ze konden het nog bekijken van Zents tot aan de Markt en dan langs de andere kant weerom, maar aan al het andere lieten ze zich niks meer gelegen liggen. Ook aan het ding niet. Tot er een man driftig van z'n fiets sprong en zeon- genodigd ging uitleggen, waarom het zo hardstikke „zund" was dat ze hem voor de wereld gingen gooien. Nou lieten ze zich vast niet door de eerste de beste wielrijder van hun doel het dorp afbrengen. Dat was nog nooit vertoond. Maar goed, ze wilden hem dan even het oor le nen. Ze hadden de tijd aan zich en het dorp liep voorlopig niet weg. „Hardstikke zund" zei de man van de fiets nogmaals en hij w?es over hun gebogen ruggen heen omhoog. Naar de stand van z'n arm te oor delen moest hij op iets wijzen, dat boven de bekende bebouwing uitstak. Iets, dat misschien de moeite waard was om je om te draaien. Het duur de even voordat ze met hun gezicht van de straat afgekeerd stonden en hun blik naar boven hadden gewend. Ze zwegen. „Zie je 'em dan niet?" vroeg de man op de toon van een kolonel die een soldaat vraagt naar iets dat er niet is maar dat er volgens de kolonel toch had behoren te staan. „Diemeu- len daar, gaat er an. Dat motte ze maar doen. We zitten toch al zo dik in de historie, hier". Het koppeltje bracht een gebarsten ge luid voort. „Waarachies" zei er een, „nou je 't zeit, zie ik 'em ok. Maar om je de waarheid te zeggen: ik wist niet dat ie d'r nog sting". Het sloeg in bij het clubje, want onder de overige petjes werd gedempt ge grinnikt. Hij had ze niet in de peiling de man. Dat was al duidelijk. Hoewel, hij had bij zoveel verzamelde ouderdom toch wel op enig begrip gerekend, maar het kwam er niet uit. Zelfs niet toen hij wat ging speculeren op hun verknochtheid aan zo'n oud ge meenschappelijk meubelstuk. Jaren achtereen had die molen aan de Nieuwe weg toch maar boven hun hoofden staan draaien. „Hij dreeit al jaren niet meer" wierp de zegsman van het kringetje kilhar- tig tegen. „Daarom juust, daarom juust" snerp te de man. „Wij motten als Veense minsen samen zurgen, dat ie 'tweer gaat doen". „Ja, ja", mompelden ze, terwijl ze de j man van onder tot boven opnamen. Voor hen was hij een soort zende ling zonder thuisfront. Om je zo dik te staan maken over een aftandse I molen. De pijp van de grote fabriek had voor hen evenveel waarde". En die mochten ze morgen ook naar be neden halen. „En", zei er één, „we houwen d'r toch nog altijd één over. Die tegen over de Nieuwewegse school. Da's nog een beste. En ik zeg maar zo: teveul van 't goeie is ook niet goed". Het groepje ginnegapte weer bij wijze van bijval. Hier en daar ging het zelfs over in een amechtig hoestbui- tje. De man kreunde. Hij kon er niet meer tegenop. „Vechten tegen windmolens" waren zijn laatste woor den, voordat hij op z'n fiets stapte. Wout Blauwkous. VEENENDAAL De bouw van het nieuwe Veenendaalse politiebureau is begonnen. Op een terrein aan het Boompjesgoed, aan de zijde van de Grift, zijn de heiwerkzaamheden momenteel in volle gang. Het Renkumse aanne mersbedrijf Gebr. Van Aggelen N.V. heeft zonder dat er enig ceremonieel aan te pas kwam de eerste van de 179 betonnen palen die het gebouw zullen dragen, in de grond geslagen. Voor de bouw is in samenwerking met het ar chitectenbureau Nieuwenhuis een scherp schema opgesteld. Men streeft ernaar het gebouw in augustus van het volgend jaar gereed te hebben. Het complex bestaat uit een hoofdgebouw van twee verdiepingen en een bijgebouw, waar in de cellen en de kantine zullen worden ondergebracht. Het heiwerk zal, als er zich geen strubbelingen voordoen, volgende week woensdag al voltooid zijn. De betrekkelijk korte palen zullen per stuk een gewicht van dertig ton moe ten dragen. In totaal zal er 1200m3 beton worden verwerkt. Verreweg het grootste deel hiervan is nodig om er het skelet van het hoofdgebouw van op te trekken. Het ontwerp van het Veenendaalse architecten-bureau is vrij sober van opzet. Architect J. van den Dikken- berg zei: „Het is eenvoudig gehou den, maar als het geheel klaar is, zal het er toch chic uitzien...." Aan de achterzijde van het gebouw zal een zogenaamde Claustra-wand worden aangebracht. Dit is in feit 't enige sier-element dat aan de buiten kant te zien zal zijn. Het ligt in de bedoeling dat burgemeester Hazen berg te zijner tijd de eerste steen zal leggen, nu aan het heien van de eer ste paal geen officieel tintje is gege ven. Als men niet achter raakt op het werkschema, zal de burgemeester 't politiebureau nog tijdens zijn ambts periode kunnen openen. Zoals bekend zal hij 1 september 1968 met pensioen gaan Bij het ontwerp zijn de architecten uitgegaan van de toekomstige sterkte van het Veenendaalse politiekorps. Het gebouw, zoals dat nu wordt ge realiseerd, is de eerste jaren dan ook te groot voor de functie die het ver vult. Dit in tegenstelling tot 't raad huis, dat nu bijna gereed is. Dit bouwwerk is berekend op de ambte- narensterkte van dit moment. Toe komstige personeelsuitbreidingen zul len dus, wat de beschikbare ruimte betreft, moeilijk kunnen worden op gevangen. De hoofdingang van het politiebu reau komt aan het Boompjesgoed te liggen. Volgende week zal men be ginnen met de bouw van de enorme kelder. Het hoofdgebouw is 20 meter breed, 36 meter lang en 9 meter hoog. De hoofdgedachte van het ontwerp is het zogenaamde „hall-idee"; de hall neemt een centrale plaats in. Het gebouw is, zoals gezegd, met 't oog op de toekomst gebouwd. Het in terieur kan met betrekkelijk weinig moeite worden gewijzigd en worden ADVERTENTIE VEENENDAAL CITY-MOTORS - EDE RENSWOUDE Nu men druk be zig is in de Oude Holleweg en in Taets van Amerongenweg met de aanleg van het buizennet voor het aardgas, houdt het gasinstallatiebedrijf H. van Manen ter kennismaking met de mogelijkhe den van aardgas een show in gebouw Rehoboth op vrijdagavond 26 mei en zaterdag 27 mei vanaf half drie. aangepast aan de verdere groei van het politiekorps. Men zou het politie bureau „flexibel" kunnen noemen; zo kunnen tussenwanden, worden ver plaatst of geheel worden verwijderd. De politie zal straks de beschikking hebben over enkele voorzieningen, waarover men tot op heden niet heeft beschikt. In het gebouw zal onder I meer een sectie-afdeling, een specia le recherche-afdeling, een schietkel-l Een overzicht van de heiwerkzaam heden die momenteel in volle gang zijn. der en een EHBO-kamer worden ge realiseerd. Totaal zijn er bijna dertig vertrekken geprojecteerd. Aan de zij de van het Boompjesgoed zal een reeks garages worden gebouwd. Het begin van de bouw is sneller aangebroken, dan men aanvankelijk had voorzien. Burgemeester Hazen berg zei in oktober 1965 op een pers conferentie, dat de bouwactiviteiten nog vele jaren op zich zouden laten wachten. KELTUM y p'®*' Mn en UmI M/f/ ADVERTENTIE SOLA elite HOOGSTRAAT 28 VEENENDAAL VEENENDAAL De aangekondigde vergadering van de besturen van de Verenigingen voor Vreemdelingenver keer in Rhenen en Veenendaal heeft geen doorgang gevonden- Dit heeft niets te maken met een verkoeling in de verhouding tussen de beide VVV's, maar is alleen te wijten aan een orga nisatorische fout. Het was voor de be stuurders van de Vereniging in Veenen daal onmogelijk om op deze datum aan de uitnodiging van de vereniging in Rhenen te voldoen. Men heeft ech ter goede hoop, dat in de nabije toe komst een dergelijke vergadering be legd kan worden De voorzitter van de VW-Veenen- daal, de heer H. M. Zilstra vertelde, dat zijn bestuur in februari een uitno diging voor een samenspreking aan de VW in Rhenen gedaan had. Men wil de onderzoeken, in hoeverre een sa menwerking mogelijk en wenselijk was. De voorzitter van de Rhenense VVV, de heer A. J. Bovenschen, vertelde in verband hiermee, dat het bestuur van zijn VW een dergelijke vergadering direct nuttig achtte, maar doordat men handen vol werk had aan het samen stellen van het zomerprogramma en de folder, heeft men sindsdien niets van zich laten horen men had er eenvou dig de tijd niet voor. Toen men echter dezer dagen ge reed was met die werkzaamheden heeft men dinsdag een schrijven aan de VW-Veenendaal gezonden, waarin het dagelijks bestuur van deze VVV uitge nodigd werd voor een bespreking met het dagelijks bestuur van Rhenen. „Zonder tegenbericht," zo stond er in de brief, „nemen wij aan op u te mo gen rekenen". Het tegenbericht dat volgens de heer Zilstra beslist uitge gaan is had donderdagmiddag het bestuur van de VVV in Rhenen nog niet bereikt, zodat men zich daar ge reedmaakte om de vergadering te hou den. In Veenendaal was gebleken dat geen der bestuurders zich donderdag avond kon vrijmaken. Gelukkig is alles nog tijdig telefonisch geregeld. „Het gesprek gaat hopelijk wel door," zo stel de de heer Zilstra, „want we willen graag op een of andere manier met Rhenen samenwerken. Helaas bereikte deze uitnodiging ons te laat om er ge volg aan te gevfen AMERONGEN Overigens heeft de VW in Veenen daal nog andere pijlen op de „samen- werkings"-boog. Men heeft reeds on derhandelingen gevoerd met de VW van Amerongen over het vaststellen van een vakantie-ontspanning in de campings in Overberg. „Deze cam pings vallen onder de VW in Ameron gen," zo stelde de heer Zilstra, „maar veelal is men gericht op Veenendaal. Hier ligt duidelijk een gezamenlijke taak." Men heeft reeds plannen voor excursies en dergelijke en tijdens een maandag a.s. te houden vergadering van de beide besturen zullen deze plan nen geconcretiseerd worden. „Wij willen volkomen onafhankelijk van wat voor groep ook de belangen van het vreemdelingenverkeer beharti gen in Veenendaal," zo zei de heer Zilstra, „en daarbij willen we samen werken met alle daarvoor in aanmer king komende verenigingen." Het is vrij zeker, dat het gebouw „Eltheto" te Veenendaal in de toe komst niet meer voor diverse doeleinr den kan worden gehuurd. Het gehele ge bouw is dringend nodig voor de voort gang van het werk van de hervormde gemeente, ook al omdat de wij kgemeen- te midden niet over voldoende ruimte voor catechisatie- en verenigingswerk beschikt. Tot nu toe werden de verschillende zaken van het gebouw verhuurd om tot een sluitende exploitatie te kunnen ko men. Eigenares van „Eltheto" is de hervormde stichting „Bouwen en Be waren", die het voorstel tot algehele inschakeling voor het kerkewerk aan de centrale kerkeraad heeft gedaan. Ds- H. Nijeboer predikant van de Hervormde gemeente „Sola Fide" zal aan het eind van deze maand de pas torie, Acacialaan 1 te Veenendaal be trekken. Tot ouderling der hervormde wijkge- meente Zuid te Veenendaal is gekozen de heer J. C. Prins De kerkeraad van de Hervormde ge meente „Sola Fide" te Veenendaal heeft vastgesteld dat er van de zijde van zijn leden te weinig belangstelling is voor diverse kerkelijke activiteiten. De kerkeraad zal zich gaan bezinnen over een betere uitvoering van deze ta ken. De gedachten gaan uit naar het betrekken van niet-ambtelijke gemeen teleden bij de verschillende takken van kerkelijke arbeid. Het college van kerkvoogden en no tabelen der hervormde gemeente te Rhenen heeft rekening en verantwoor ding afgelegd van het in de jaren 1965 en 1966 gevoerde financiële beleid. Het totaal van de uitgaven bedroeg in 1966 rond 113.500 gulden tegen rond 94.500 gulden in 1965. Tegenover een nadelig saldo van 400 gulden in 1965 staat 4000 gulden in 1966. Dankbaar is het college van kerk voogden en notabelen voor de goed geefsheid van de gemeente op het stuk van de vrijwillige bijdragen. De ge raamde opbrengst werd hierdoor over schreden. Aan vrijwillige bijdragen kwamen binnen in 1966 55.000 gulden. Het jaar daarvoor 50.000 gulden. De grootste zorg blijft het tekort op de post „jeugdwerk" in 1965 7800 en in 1966 weinig minder, nl. 7300 gulden. De Hervormde vrouwengroep te Rhe nen gaat op 8 juni a s. naar een ring- middag in Zetten. Aan deze middag is o.a. een bezoek aan de Zettense inrich tingen verbonden. Op 21 juni a-s. ondernemen de dames een bustocht met diverse plaatsen van aanleg. Het begint' met een bezoek aan kasteel Zuilen. Vandaar gaat het naar Avifauna in Alphen a/d Rijn waar het gezelschap op de boot stapt voor een rondvaart over de Zuidhollandse me ren. De broodmaaltijd wordt vervol gens gebruikt in het Zendingshuis te Oegstgeest, waar tevens de aandacht bij het zendingswerk zal worden be paald. Voor de terugreis zal tenslotte nog een avondwandeling over het strand van Katwijk worden gemaakt. Van de totaal-opbrengst te Veenen daal van de actie „Eten voor India" werd 5400 gulden gebracht in de Her vormde kerken. De Gereformeerde Kerk te Veenen daal heeft 2000 gulden bijeengebracht voor de kleuterscholen in Indonesië Van dit bedrag kunnen zeventien scho len een jaar lang van het benodigde materiaal worden voorzien. De chr gereformeerde zangvereni ging te Veenendaal vraagt via een ad vertentie in het eveneens chr. gere formeerde blad „Om Sions Wil" een (aank.) dirigent, „wegens bereiken van leeftijd vorige". Gelet op vorige lijkt ons voor belang stellende allround- en halfwas-dirigen ten een onzekere positie. Leeftijd be reikt men iedere dag dat het leven ge schonken wordt. De gereformeerde kerkeraad te Maastricht belegt in de komende zo mermaanden weer kerkdiensten op zon dagen te Gulpen, Houthem en Valken burg. In de beide eerstgenoemde plaat sen van 9 juli tot en met 20 augustus en in Valkenburg a.s. zondag tot en met 10 september. De diensten worden gehouden in „De Holle Eik" tegenover de r.k.-kerk en in Valkenburg in de schouwburg om 10 en om 4.30 uur. VEENENDAAL De synode van de Christelijke Gereformeerde Kerken in Nederland staat in correspondentie met de Free Christ Reformed Church in Canada, een kerkgenootschap, dat ontstaan is uit emigranten kringen. Regelmatig verzoekt de synode van de kerken in Nederland een der predikanten enkele maanden naar de overkant van de oceaan te komen, om het contact met deze kerken te onderhouden en een vacante gemeente enige tijd te dienen. Vorige zomer bracht de predikant van de Bethelkerk, ds. C. Langbroek een bezoek aan deze gemeentes, dit jaar gaat de andere Veenendaalse christ. geref. predikant, die van de Pniël- kerk, ds. J. Keuning voor drie maanden naar Canada. Zijn vertrek is vastgesteld op dinsdag 30 mei a.s. „De synode heeft mij via de de- putaten voor eenheid in de gerefor meerde belijdenis het verzoek ge daan om als vertegenwoordiger van onze kerken de synode van de Free Christ Reformed Church te bezoe ken. Bovendien ga ik de gemeente van Hamilton drie maanden dienen met preken en pastoraal werk", ver telt ds. Keuning. „Hamilton is de plaats, waar de bekende ds. W. F. Laman vijf jaar gestaan heeft." Behalve Hamilton denkt ds. Keu ning ook nog de gemeente in Vine land te bezoeken. Zijn preken zal hij in Canada gewoon in het Ne derlands houden „Ik geloof wel, dat ik voldoende Engels spreek, om een gesprek te kunnen voeren, maar pre ken in die taal is nog heel wat an ders- Ds. Laman, die er toch vijf jaar gewerkt heeft en veel met Canadezen in aanraking geweest is heeft het ook nooit gedaan en als hij het niet aandrufde, wat moet ik dan?" Gevraagd of ds. Keuning het juist achtte, dat iedere emigrant in zijn nieuwe vaderland zijn oude kerk wil behouden antwoordde hij: „Dat is een van de grote vragen. Ik kan aanvoelen dat men zich niet altijd thuis voelt in de Christ Reformed Church (de „gereformeerde kerk' - red.) maar het is niet altijd goed om dan maar „voor zichzelf" te be ginnen. Maar nu de situatie eenmaal zover is zal ik niet gaan probe ren om die te veranderen. Het is bo vendien van uit Nederland vrijwel niet te beoordelen. Er spreekt in die kerkkeuze natuurlijk een zeker heimwee mee, maar voor het groot ste deel is het toch wel liefde voor de waarheid. Overigens is de gemeen te in Hamilton een conglomeraat van de gereformeerde gezindte", al dus ds. Keuning. „Ik wil nu liever niet te veel zeg gen, omdat ik dan het risico loop, dat me een roep vooruit gaat, dat ik vooringenomen ben ten opzichte van verschillen, die ook daar leven. Ik ga zo onbevooroordeeld mogelijk weg en ik hoop daar zegenrijk te mogen werken. Als ik terug ben hoop ik een beter inzicht in de verhouding daar te hebben", zei ds Keuning tenslot te. VEENENDAAL Het bestuur van de afd. Veenendaal van het Ne<] Roode Kruis deelt mede, dat onbe voegden jongens van omstreeks 15 jaar met eigen gemaakte lysten gelden trachten in te zamelen ten be hoeve van zich zelf. Verzocht wordt hierop niet in te gaan. Uitsluitend het Ned. Roode Kruis heeft machtiging deze en vol gende week gelden met door de ge meente gewaarmerkte lijsten in te zamelen. RESTEREN De archeologische werkgroep die momenteel voor de Midden-Betuwe in oprichting is, zal onder leiding komen van de heer Adri- aan P. de Kleuver. De Veenendaalse amateur-archeoloog zal trachten de be langstelling voor archeologie in de Be tuwe te bundelen. „Ik ben geinspireerd om de leiding van de werkgroep op me te nemen door de fantastische vondst bij Dodewaard", zei een en- ADVERTENTIE Kerkewijk 128 Veenendaal Telefoon (08385) 2244 VEENENDAAL Het stadspark, dat de afsluiting vormt van de nieuw bouwwijk De Engelenburg is bijna vol tooid. Dezer dagen zijn er drie brug gen geplaatst over verschillende gril lige uitlopers van de grote vijvers. Men is nu bezig met de aanlei van de laatste wandelpaden. De nieuwe brug getjes vormen een fraai geheel met het „parklandschap". Veenendaal, dat vroeger zo rijk was aan bruggen, heeft er weer een stukje waterlandbij. De romantiek van weleer echter, be staat allang niet meer en zal ook niet meer terugkeren, ook al kan men ver wachten dat romantiek, zij het in een andere vorm, in het toekomstige park weer een woordje zal thousiaste De Kleuver. „Dergelijke be langrijke opgravingen staan ons in de Betuwe nog veel meer te wachten. Het is van enorm veel waarde dat deze za ken gecoördineerd en onder leiding wor den aangepakt", zo vervolgde hij. De heer De Kleuver zal zo spoedig mogelijk een aantal geïnteresseerden bij elkaar gaan zoeken, zodat op korte termijn de eerste werkzaamheden van de werkgroep verwacht mogen worden. Er bestaat in de Betuwe veel interesse voor de archeologie van eigen bodem. Het werkterrein van de groep omvat het gebied tussen Rijn en Waal vanaf de gemeente Maurik tot de gemeente Dodewaard. Adriaan P. de Kleuver vertelde, dat hij reeds met de Archeologische Werk gemeenschap Nederland contact had opgenomen omtrent zijn leidinggevende functie in de Midden-Betuwe. Het wach ten is nu nog maar op de aanmelding van geïnteresseerden. ARNHEM Bedremmeld stond de 19-jarige Zoelense landbouwer A. C. v. d. W. voor de Arnhemse politierechter, mr. C H. de Kat, die graag wilde we ten waarom hij er in de avond van de 16e oktober 1966 in Rhenen met ander mans automobiel vandoor was gegaan- Hij was ermee naar Nijmegen gereden alvorens in de richting van zijn woon plaats te trekken. In Tiel bleef de wa gen achter. „Ja, ik was met iemand meegereden naar een dansavond, maar na afloop was die al weg." „Maar dat kan toch nooit een reden zijn", vond mr. De Kat. „Nou, misschien was het wel die stem ming waarin we verkeerden. We zagen ineens een auto met een open deur staan, toen zei iemand: laten we die maar nemen." „Het moest zo zijn dat iedereen zijn wagen gewoon open langs de weg kon laten staan", oordeelde officier van Jus titie mr. J. H. G. Boekraad „Ik vind uit het zomaar wegnemen van 'n wa gen een kwalijke mentaliteit spreken. Het moet duidelijk worden dat dit een laffe misdaad is- Ik vraag 100 gulden boete en een week gevangenisstraf voorwaardelijk." „Ik ben net getrouwd", voerde de verdachte aan, „ik heb het geld wel nodig". Maar mr. De Kat had geen clementie: „Dat had u ook niet toen u die wagen wegnam." De veroordeling werd zoals gevraagd. 5 f

De Vallei | 1967 | | pagina 3