De vakman adviseert ru BRITTEN LATEN IN ADEN LAATSTE BASIS IN NABIJE OOSTEN LOS Volledige evacuatie vrouwen en kinderen extra 50 ERVEN-ADENAUER ZULLEN 5 MILJOEN VERDELEN koelkasten Gebaar van België redde jubileum van de EEG M2 BOLSBERRY t J SODA i j WWW Vs Uitlevering van Stangl vrijwel zeker Fout kost aan vrouw beide benen DeKwaliieits tandpasta Fransen ruimen wrak op KROMMENIE 1/IIMYLBTS3 Brug stortte in in België kamerbreed EEN KEIJZERTAPIJT NIEUWE SPANNINGEN IN LEUVEN lekkerrrr koud Paus en president ontvangen leden Gemeenschap Sabena zag grote vooruitgang VRIJDAG 26 MEI 1967 ADVERTENTIE ALABASTINE Want de echte Alabastine zet iets uit en klemt zich daardoor muurvast in naden, scheuren, barsten enz. Werkt mooi strak af. Brokkelt niet weg, laat niet los. Echte Alabastine is alleen verkrijgbaar in het bekende oranje-groene pak. De naam staat er groot op! Nu ook Instant Alabastine in handige grote tube. plplA.Ït" "V De doden blijven achter ADVERTENTIE #2 4* Z* verkoelend - dorstlessend per hele liter 9,45 4* BRASILIA Het staat vrijwel vast dat Brazilië de oorlogsmisdadi ger Franz Stangl aan Oostenrijk of West-Duitsland zal uitleveren. De Bra ziliaanse procureur-generaal, Haraldo Valadao, heeft beslist dat de verzoe ken om uitlevering van deze twee landen wettig zijn. Het hooggerechts hof moet nu beslissen of Stangl in derdaad zal worden uitgeleverd. Daarvoor eist het wel de garantie dat hij niet zal worden geëxcuteerd- Het is nog niet bekend aan welk land Brazilië Stangl eventueel zal uit leveren. Het Westduitse verzoek om zijn uitlevering werd in elk geval wettig bevonden met betrekking tot wat er is gebeurd in het uitroeiings kamp Treblinka, Polen, waarvan Stangl commandant is geweest. Polen had eveneens om Stangls uit levering verzocht, maar dit verzoek werd van de hand gewezen omdat in dit geval de Braziliaanse wet op ver jaring van een misdaad werd toege past. Franz Stangl, die tijdens de Twee de Wereldoorlog commandant is ge weest van de kampen Treblinka en Sobibor, werd in februari in Sao Pau lo gearresteerd ADVERTENTIE vanaf 26 POSTBUS 39 - HILVERSUM (Van onze verslaggever Link van Bruggen) ADEN De evacuatie van vrouwen en kinderen van de in Zuid-Arabië gestationeerde Britse militairen is in volle gang. Het gaat in totaal om ruim 8.000 mensen die, voornamelijk per chartervliegtuig, naar Engeland worden overgebracht. In juli hoopt men de operatie, die de toepasselijke naam „Bloed verwant" heeft gekregen, voltooid te hebben. De mannen, de militairen, blijven voorlopig achter. Zij mogen pas naar huis als hun verplichte Adense diensttijd van een jaar om is Groot-Brittannië heeft weer, evenals vóór de oorlog, beroepsstrijdkrachten; er zijn dus geen dienstplichtigen meer of als de Britse leeuw de hete Arabische zuidkust voorgoed vaarwel zegt. Sommigen speculeren er op dat dit nog dit jaar zal gebeuren. Degenen, die aan de touwtjes trekken, menen echter dat hier nog zoveel aan vastzit, dat de beloofde onafhankelijkheid van de Zuid-Arabische Federatie pas het vol gend jaar een feit kan worden. De evacuatie van de vrouwen en kin deren is wat versneld door de groeien de terreur in de kroonkolonie zowel als in het protectoraat. Opgehitst door het onder Egyptische invloed staande radiostation van de re publiek Jemen ook in dat land wordt nog altijd een felle broederstrijd gevoerd tussen de aanhangers van Nassers stroman, president Sallal, en de woestijnstammen, die de .Iman zijn trouw gebleven hebben nationalisti sche organisaties als de FLOSY en de FLN ernstige bedreigingen geuit tegen de bloedverwanten van de 14.000 Brit se militairen, die in Aden op hun post staan. Men weigert dan ook verdere risico's te nemen. Voor elk Arabisch kind, dat omkomt in de onzalige strijd dit al thans is een dreigement van radio Je men zal een Engels kind worden vermoord. BEWAAKT Uiteraard bewaken de Britten hun vrouwen en kinderen goed. De mees te gezinnen zijn ondergebracht in bur gerkwartieren, die tot militair of be schermd gebied zijn verklaard, en die met hoge hekken, staaldraad of prik- keldraadrollen omheind zijn. Voor de in- en uitgangen zijn stellin gen van zandzakken gebouwd, die dag en nacht worden bemand door soldaten, die het machinepistool schietklaar op de heup dragen. Geen auto met een Arabische chauf feur mag deze wachtposten passeren. Elke vreemdeling, tot de meest ver trouwde huisbediende toe, moet zich aan fouillering onderwerpen. Ook alle bagage wordt zorgvuldig nagekeken op de aanwezigheid van wapens en spring stoffen. De Europese scholen en de speel plaatsen zijn op dezelfde wijze bevei ligd. Een aanslag is vrijwel onmoge lijk. Alleen grove onoplettendheid van de op wacht staande militairen zou de oorzaak van een ramp kunnen zijn. Bij het betreden van het vliegveld en van het radiostation zijn we, elke keer weer, steevast gefouilleerd. Ook de taxi, waarin we zaten, werd van onder tot boven doorzicht. De beste papieren, ook die, welke door de hoogste militaire instanties uit gegeven zijn, helpen niet. Wat het wan trouwen betreft tegenover iemand, die men niet kent een noodzakelijk kwaad overigens, waarvoor men zich verontschuldigt slaat Aden Viëtnam bij stukken. SCHEMA Operatie „Bloedverwant" wordt vol gens een nauwkeurig opgezet schema uitgewerkt. Geen vrouw en geen kind ontkomt er aan. Degenen, wie wordt aangezegd te vertrekken, zullen op de vastgestelde dag ook inderdaad moe ten klaar staan. 't Eerst zijn de huisgenoten van de militairen aan de beurt, die in minder goed bewaakte kwartieren van Aden wonen. De laatsten, die repatriëren zijn de vrouwen en kinderen, die een zoge naamd veilig onderkomen hebben. De evacuatie, die per week zo'n 750 personen treft, heeft de exploitanten van huurhuizen in Aden de schrik om 't hart doen slaan. Per jaar verwoon den de Britse gezinnen in de kroonko lonie zo'n 10 miljoen gulden aan huis huur. Ook de winkeliers in Aden zien de Engelse families met lede ogen ver trekken. Ze hebben 't toch al niet zo goed meer, omdat de passagiers van bunkerende schepen niet langer op be lastingvrije artikelen als radio's, horlo ges en camera's afkomen. Bepaalde wijken de binnenstad bijvoorbeeld worden zelfs helemaal door de vreem delingen gemeden. Het totale bedrag, dat Groot-Brittan- nië jaarlijks in de voet van het Ara bisch schiereiland injecteerde, bedraagt ongeveer 200 miljoen gulden. De eerste drie jaar van haar bestaan is de fede ratie in de vorm van financiële hulp 50 procent hiervan beloofd, maar daar na is de koek op. Met de opheffing van Aden als kroon kolonie en als protectoraat verliest En geland straks zijn laatste militaire ba sis in het Nabije Oosten. Geen vlieg tuig, geen soldaat en geen schip zullen achterblijven. Alles en iedereen ver dwijnt, terwijl het in de bedoeling ligt reeds drie maanden voor de eigenlijke datum van de zelfstandigheid het veld te ruimen voor de strijdkrachten en de politiemacht van de nieuwe staat. Het verlaten van Aden (sinds 1839 Brits), met name de liquidatie van het „Middle East Command" betekent een verdere ineenschrompeling van het toch al zo klein geworden imperium. Slechts Singapore en Hongkong blijven binnen kort nog over als Engelse militaire ba ses in Azië. Deze „oostelijk-van-Suez" po litiek, die vooral door de huidige, so cialistische regering wordt gepropa geerd, moet gezien worden tegen de achtergrond van de nucleaire oorlogs voering. Evenals Gibraltar en Cyprus heeft thans ook Aden zijn strategische betekenis van vroeger verloren. Welvarende Joodse en Indische fa milies, die al van geslacht op geslacht in de kroonkolonie wonen, maken even eens aanstalten te vertrekken. Ze hou den uitverkoop en proberen hun zaken en hun huizen tegen een spotprijs te verkopen. Een Indiër, die naar Bombay ging, zei: „Als ik zeker wist dat de onveilig heid van 't ogenblik slechts van tijde lijke duur zou zijn, zou ik niet weg gaan. Ik heb echter weinig vertrouwen in de stabiliteit van de federale rege ring. De nieuwe staat, die een misbak sel is, hoewel ik niet zou weten hoe 't anders had gekund, gaat naar mijn ge voelen een lange periode van onrust en woelingen tegemoet". Van onze correspondent LONDEN Drie weken geleden is in een ziekenhuis in Birmingham een vrouw van 79 jaar het verkeerde been afgezet. Dit werd bemerkt toen de vrouw nog in de operatiekamer was. Later heeft men ook haar andere, zieke been geamputeerd. Deze verschrikkelijke vergissing, zo is gisteren onthuld, was de dertiende die dit jaar in ziekenhuizen in Enge land werd gemaakt. Geen van de betrokken patiënten is overleden. Dit schokkende nieuws volgt op onthullingen die er onlangs zijn ge daan over allerlei medische experimen ten in Britse ziekenhuizen, voor een deel uitgevoerd zonder toestemming van patiënten. Het ziekenhuis in Birmingham, waar het verkeerde been is afgezet, heeft onmiddellijk een diepgaand onderzoek ingesteld. Er worden jaarlijks vijfdui zend operaties uitgevoerd, maar dit is de eerste ernstige fout die er is gemaakt. Per jaar worden er ongeveer dertienduizend patiënten behandeld. Met het toenemen van het aantal operaties worden er in de Britse ziekenhuizen ook meer fouten ge maakt. In de afgelopen zes ja?" 'in er per jaar gemiddeld zever/' er- de operaties verricht, volgc- li- cal Defence Union, de or 2 ie de juridische belangen be an chirurgen ^n artsen. AMSTERDAM Werf Gusto, die behoort tot I.H.C.-Holland, heeft samen met de Zwitserse Iprasco Petrol Research Services en met de Com pagnie Frangaise du Sahara een nieu we onderneming opgericht onder de naam Dienstverlenipgsmaatschappij voor Olie- en Gasindustrieën. Het bedrijf is gevestigd in Schiedam Nieuwe staat, nieuwe vlag, zelfstan dige en tot de tanden bewapende bewo ners. BONN De vier zoons en drie dochters van wijlen dr. Konrad Adenauer komen volgende maand bij een in Adenauers villa in Rhöndorf om de erfenis van de overleden oud bondskanselier te verdelen.-Volgens de Duitse wet hebben zij allen recht op een gelijk deel uit de nalatenschap, 3ZJ,N3J.M3AaV ...en niet duurder dan andere TOULON Het voorschip van de Liberiaanse tanker Circe, die woens dag voor de Franse zuidkust in tweeën brak, is tot zinken gebracht door een Frans oorlogsschip. Het Franse minis terie van koopvaardij had de wrak stukken van de Circe een gevaar voor de scheepvaart genoemd. Het achter schip wordt naar Marseille (Zuid- Frankrijk) gesleept Straaljager in België geëxplodeerd BRUSSEL Een 31-jarige Belgische piloot is bij Halle-Booienhoven om het leven gekomen toen zijn straaljager, een Fouga-Magister, ontplofte. De piloot maakte deel uit van de stuntploeg De rode duivels. Hij heeft vermoedelijk geprobeerd een noodlan ding te maken op 'n open terrein toen zich storingen voordeden in zijn toe stel. De straaljager onplofte echter toen ze de grond raakte. BRUSSEL In Leuven is nieuwe spanning ontstaan in de strijd om de door Vlaamse kringen geëiste scheiding van de Vlaamse en Franse afdelingen van de katholieke universiteit en ver plaatsing van het Franse deel naar Wal lonië. De Vlaamse pers bracht donderdag ochtend berichten over een ernstig con flict in de raad van beheer van de uni versiteit. De Vlaamse leden van de raad, w. o. ook de curatoren, hebben eenparig de splitsing van de begro ting verlangd, doch de Franstaligen verzetten zich ertegen. Men vreest, dat dit meningsverschil de werking van de raad zal kunnen blokkeren, aldus deze berichten. ADVERTENTIE IETS NIEUWS OP DE VLOER waarvan de omvang nog niet precies vast staat. Adenauer heeft jaren lang ten on rechte gegolden als een van de rijkste mannen van de Bondsrepubliek. Bij een opinie-onderzoek in 1961 meenden velen, dat hij de rijkste Westduitser was na de staalmagnaat Krupp, wiens privévermogen wordt geschat op een miljard mark, zijn staalconcern, ter waarde van zes miljard mark, niet meegerekend. Aanzienlijk bescheidener was het bedrag, dat het boulevardblad Bild na Adenauers dood onthulde: de nalaten schap zou twintig miljoen mark bedra gen. Maar ook dit cijfer is sterk overdreven. De werkelijke erfenis beloopt ongeveer vijf miljoen mark. Toen Adenauer in 1933 door Hitier werd ontslagen als burgemeester van Keulen, had hij nog juist genoeg spaargeld om het mooie landhuis in Rhöndorf te laten bouwen. Daar leefde hij van zijn pensioen tot na de ineenstorting van nazi-Duitsland. In de veertien jaar dat hij bondskan selier was, verdiende Adenauer in totaal circa 1,8 miljoen mark. In zijn laatste vier levensjaren ontving hij toelagen als parlementslid en zijn pen sioen als oud-bondskanselier: samen bijna een half miljoen mark. Daarnaast werden Adenauers memoi res een goudmijntje. Alleen Duitse uit gave in boekvorm zou hem ongeveer een miljoen mark hebben opgeleverd. Daar bij komen dan nog de inkomsten uit voorpublikatie in de pers, pocketedities en vertalingen in het buitenland. VERRAST Adenauer heeft het beheer over zijn vermogen jaren lang toevertrouwd aan een bevriende bankier, maar na diens dood in 1962 nam hij zelf die taak over. Blijkbaar is de vitale 91-jarige toch nog verrast door de dood hij had nog geen testament gemaakt. De ascetische Adenauer heeft altijd zeer sober geleefd. De grote onkosten die zijn werk als politicus meebracht, zijn steeds voor een belangrijk deel betaald door de staat en later door zijn partij, de Christen-democratische unie. Daardoor is een omvangrijke erfenis overgebleven, die in grote trekken omvat: 0 Het landhuis in Rhöndorf, en het op hetzelfde perceel grond gebouwde huis voor Adenauers zoon Georg. Een groot huis in Keulen. 0 Een schilderijenverzameling ter waarde van een miljoen mark. 0 Een groot bedrag aan staatslenin gen en andere waardepapieren. Adenauers huis in Rhöndorf zal in geen geval worden verkocht. MUSEUM De familie overweegt een deel ervan open te stellen voor bezoekers als Adenauer-museum. Reeds verkocht is Adenauers ambts auto, een zes-cilinder Mercedes 300-d, bouwjaar 1959, met telefoon en tussen ruit. Toen Adenauer zijn kanselier schap neerlegde, mocht hij de monu mentale wagen overnemen van de staat voor 8400 mark. De familie heeft nu de auto voor vijftienduizend mark verkocht aan Daimler Benz. Daarvan is 7500 mark geschonken aan het door Adenauer gestichte bejaardenfonds. De autofa- briek zal de vermaarde „kanseliers auto" opstellen in haar Mercedes- museum. ADVERTENTIE 70820 D BRUSSEL/LONDEN Het is aan de Belgische regering te danken dat de her denking van de tiende verjaardag van de Europese Economische Gemeenschap en van Euratom, volgende week maandag in Rome, kan doorgaan. De Belgische premier Vanden Boeynants heeft nameljjk besloten geen gebruik te maken van de mogelijkheid het woord te voeren. Daardoor kon de Commissie van de EEG zonder verlies van prestige eveneens afzien van een redevoering, die op Frans verzet zou hebben gestuit. Wanneer de positie van de onafhan kelijke Commissie van de E.E.G. in het spel is, dan plegen in de gemeenschap van Frankrijk, Duitsland, Italië en Benelux de meest merkwaardige en in ogen van velen de kinderachtigste dingen te gebeuren. De Franse presi dent heeft zich namelijk hardnekkig verzet tegen de mogelijkheid dat de voorzitter van de Commissie de Duitser Hallstein tijdens de plechtige bijeen komst in Rome het woord zou voeren. ADVERTENTIE Imp. Brocades. Amsterdam BRUSSEL De resultaten van de Belgische luchtvaartmaatschap pij Sabena in het eerste kwartaal geven een duidelijke toeneming van het luchtvervoer aan. De maatschappij verwacht daardoor haar positie sterk te kunnen verbeteren. In het eerste kwartaal steeg het vervoersaanbod met 29 pet. vergeleken met de eerste drie maanden van 1966. Het vervoer in ton kilometers nam met 41 pet. toe. Het aantal passagiers klom met 16 pet. Een rede van de voorzitter van de ministerraad gedurende de eerste zes maanden van dit jaar een Belg was volgens de Gaulle meer dan voldoende. België en Nederland hebben laten weten dat het een heel normale zaak zou zijn indien Hallstein een rede zou houden. Er bestond hier en daar zelfs de mening dat de gehele herdenking niet zou mogen doorgaan, indien men zou moeten voldoen aan de Franse verlangens. De Commissie bevond zich in een moeilijk parket, waaruit zij evenwel door de Belgische premier Vanden Boeynants op elegante wijze is ge haald. Hij liet de gastvrouwe, de italiaanse regering, weten dat hij van het woord wenst af te zien. Daardoor verdween ook voor Hallstein de reden om in Rome het spreekge stoelte te betreden. De eer van allen is gered. Maandag zullen alleen de Italiaanse president en de burgemeester van Rome wat vriendelijks zeggen, waarna een receptie wordt gehouden. De Paus zal dinsdag de leden van de gezagsorganen van de gemeenschap in audiëntie ont vangen. Onze correspondent in Londen schrijft over het komende bezoek van premier Wilson aan Parijs: AASVRAGE De ontmoeting tussen Wilson en de Gaulle wordt een algemene gedachten- wisseling, waarbij de Britse aanvrage voor onderhandelingen met de E.E.G. natuurlijk voorop staat. Engeland wacht nu op het antwoord van de gemeenschap. President de Gaulle heeft op zijn persconferentie van 16 mei weer heel duidelijk gezegd dat hij niets moet hebben van een Britse toetreding, vooral niet omdat er nog heel wat meer landen staan te dringen om te worden toegelaten. De Franse presi dent ziet kennelijk zijn overheersende posite in gevaar gebracht door een toevloed van nieuwe leden, met Enge land voorop. BESLOTEK Premier Wilson heeft op de ontmoe digende uitlatingen van de Gaulle tijdens zijn persconferentie alleen ge reageerd met te zeggen dat Engeland niet van plan is om een „neen" te aanvaarden. Engeland is vastbesloten om de onderhandelingen als die er komen te doen slagen. Maar het zal niet toestaan dat die zich lang voort slepen zonder uitzicht op een gunstig resultaat. De fermere houding die de laatste dagen is gebleken bij sommige landen van de E.E.G. tegen de obstructie van de Gaulle, vindt men in Londen een gunstige ontwikkeling. ADVERTENTIE O BRUSSEL Nabij Luik zijn donder dag vier brandweerlieden en een kraan machinist om het leven gekomen door het instorten van een oude spoorburg. De brandweerlieden waren onder de brug op de bedding van de rivier de Vesder bezig de kraanmachinist te be vrijden, die kort tevoren door het in storten van een der brugbogen met zijn kraan naar beneden was gestort, toen ook de andere brugbogen het bega ven. De slachtoffers werden bedolven onder grote steenklompen en waren op slag dood. Het ongeluk eiste voorts twee gewonden. ADVERTENTIE F"$Bhliinsto

De Vallei | 1967 | | pagina 7