Veenendaals dagblad Brown: ook in Moskou wenst men vrede V.N. wachten op Oe Thant Duitsers willen niet uit Israël vertrekken Buiten Directeur Innovation gelooft aan aansteken Telefoon werd veel duurder Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Israël: niet te lang wachten CASSANDRE EXPOSEER T IN HOOFDSTRAA T buitenlands geld reisverzekering Hoewel velen thans weggaan Nederlanders willen vechten voor Israël Velen merken met schrik: Ooorzakentariefsverhoging en 2 keer betalen voor 4 maanden Reuzendiamant gevonden Mili oenenorder voor Philips CONSISTORIE OP KOMST Vrouw bedreigd met mes bij overval Gromyko komt naar Engeland Perioden met zonneschijn Wei- en akkerflora Amerikaan mogelijk boven China Typiste van Wilson in arrest AKABA FANATISME VERONTRUST VAN DE VERMISTEN BLIJKEN THANS 46 IN LEVEN Verkiezingen Aruba LANGER Kabel in Noordzee voor beter bellen met Engeland Staatssecretaris voor C. R. en M. NUTSSPAARBANK GELD GESTOLEN Schaakmeester Stahlberg overleden MOSKOU Gideon Stahlberg, de Zweedse schaakgrootmeester en voor malige Argentynse bridgekampioen, is gisteren in een ziekenhuis in Leningrad gestorven. Chichester morden thuis j Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardiaarr 28, Veenendaaf, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. ZATERDAG 27 MEI 1967 VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, leder woord meer 15 cent 4le JAARGANG TEL AVIV De uittocht van vreemdelingen uit Israël gaat voort. De Brit se ambassade heeft meegedeeld dat vanochtend een chartervliegtuig van de BOAC aankwam om een groep Britse onderdanen te evacueren. De Duitse ambassade adviseert ook Duitsers terug te keren, speciaal de jeugdige groe pen. Een Duitse jeugdgroep die in de Kfar Maccabi Kibboets bij Haifa werkt, heeft echter besloten in Israël te blijven. Er zijn ongeveer 300 Duitsers in Is raël. Naar schatting zijn gisteren 1300 Amerikanen vertrokken. Een tiental gezinnen van Amerikaanse functionarissen is ook gisteravond vertrokken. Er wonen naar schatting 8.000 a 10.000 Amerikanen in Israël, van wie velen permanent geves tigd z(jn. Jarenlang hebben we ons bij het kijken naar bloem, boom n plant moeten behelpen met de aardige Duit se werkjes van Ludwig Klein, want deze bevatten beeldige aquarellen, waren niet duur en enige brachten het tot een vertaling in 't Nederlands. Dr. A. C. Oudemans' „Onze Flora" (1919) met zijn mooie, grote gekleurde platen konden we niet betalen. Ook deze kwamen van kunstenaarshand, maar sedert enige jaren verschijnen er boeken met kleurenfoto's en deze afbeeldingen zijn door de bank veel origineler en natuurlijker, doordat ook de entourage werd opgenomen. Van het uit 't Duits overgezette „Weide en Akkerbloemen" door Freitag en Schwable, bracht Zomer en Keuning een zeer aantrekkelijke bewerking met 186 opnamen in kleuren, voorzien van voldoende tekst, (f 13.90 geb.) Ze wer den gemaakt in de bloeiperiode en schenken een kleurig representatief beeld van de begroeiing dezer cul tuurlandschappen, welke we niet slechts uit esthetisch oogpunt waar deren, doch ook om hun betekenis als voederplanten en onkruiden. Veelal wijzigt zich dit plantenkleed helaas door intensieve mechanische bewer king, bestrijdingsmiddelen en bemes ting; een halve eeuw geleden schon ken hooi- en bouwland meet aange name variatie dan tegenwoordig en onze kinderen kennen nauwelijks meer korenbloem of klaproos. Het kon niet uitblijven, of in zulu een vertaling raken hier en daar planten serzeild, die ten onzent niet of zeer zeldzaam voorkomen; daarom valt het gebruik van een flora naast deze uitgave aan te raden. Ik vond »r o.m. een klein dozijn grassen en zeggen in, die onze weiden nog alle bevatten en waarmee ge de voornaamste van de voor velen zo moeilijke graminaea met gemak op naam kunt brengen. 27 mei '67 A. B. WIGMAN In de straten van Tel Aviv zijn auto's van het Mogen David het Israëlische Roode Kruis op straat verschenen, om mensen op te wekken zich als bloed donors op te geven. De run op de kruideniers begint af te lopen, nadat de mensen merkten dat al les volop te krijgen is. In de grote steden is men begonnen de schuilkelders in gereedheid te bren gen. In Jeruzalem zijn grote ladingen oud meubilair, kisten, koffers en bedden uit de schuilkelders waar zij opgeslagen waren, in grote stapels op straat neer gezet. De radio heeft vandaag omgeroe pen dat het verbod voor de openbare diensten om op sabbath te werken is in getrokken. WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft bekend gemaakt, dat een vliegtuig van de Ame rikaanse marine per vergissing boven China kan hebben gevlogen, tijdens een operatievlucht boven Noord-Viëtnam. Het toestel keerde veilig op een vlieg- dekschip in de Golf van Tonkin terug. Het incident, aldus het Amerikaanse ministerie, gebeurde toen het desbe treffende toestel opereerde in de buurt van Kep, waar een basis van MIG-toe- stellen zich bevindt. Kep ligt 56 km ten noordoosten van Hanoi. LONDEN Een 20-jarige typiste van het bureau van premier Harold Wil son is vrijdag gearresteerd op beschul diging van schending van de wet op de staatsgeheimen. Met haar werd een 29- jarige man, Norman Blackburn, aange houden en beschuldigd. De typiste, Helen Keenan, zou in de afgelopen twee weken een document dat zij wegens haar werkzaamheden in bezit had, aan Blackburn ter hand hebben ge steld. Volgens de zuster van de arres tante, werkte Helen Keanan sinds sep tember orig jaar te Downing Street 10. Het is niet bekend of het een spiona- gegeval betreft of de uitlevering van ge heime gegevens voor andere doeleinden. Het tweetal wordt in voorlopige hech tenis gehouden. NEW YORK Secretaris-generaal Oe Thant van de VN zal vandaag de Veiligheidsraad zijn verslag doen toekomen over zijn missie naar Cairo. Hij werkt na nog aan de redactie van het document, dat waarschijnlijk drie k vier pagina's zal tellen. Waarnemers menen, dat de Veiligheidsraad niet weer bijeen zal komen voor dat zijn 15 leden tijd gehad hebben het rapport van Oe Thant te bestuderen en overleg met hun regeringen te plegen, dat wil waarschijnlijk zeggen niet eerder dan begin volgende week, tussentijdse incidenten tussen Arabische en Israëlische troepen voorbehouden. Premier Wilson van Engeland heeft zijn voorgenomen bezoek aan Canada en de VS op maandag, tot donderdag verschoven. Hij zal zaterdag 3 juni in Londen terugkeren. Intussen hebben fuctionarissen van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken gezegd, dat de blokkade van de Golf van Akaba spoedig moet worden be ëindigd. „WU geloven niet dat er nog veel tjjd is". Welingelichte kringen bjj de VN in New York geloven evenwel niet, dat Israël de eerste dagen de blokkade zal beproeven. ISRAëL: Deze Israëlische meisjessoldaat, met een messcherpe vouw in de pan talon, rust even uit in de Negev woestijn. Alle meisjes in Israël moeten 20 maan den militaire dienst doen. Zij vormen een belangrijke bijdrage in de-rnlitaire kracht van het land. L De Britse minister van Buitenland se Zaken George Brown heeft ver klaard, dat hem bij zijn besprekingen met Russische leiders een dringend verlangen is gebleken, de crisis in het Midden-Oosten te bezweren. Op een persconferentie bij zijn ver trek naar Londen noemde Brown het Russische standpunt krachtig pro- Nasser. Hij weigerde bijzonderheden te geven over zijn besprekingen met premier Kosygin, president Podgorny en minister van Buitenlandse Zaken Gromyko. Brown verklaarde dat de Sovjet- Unie pas gisteravond officieel in ken nis was gesteld van het Franse voor stel om een conferentie te beleggen tussen de grote vier, Frankrijk, En geland, de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. Hij noemde het te vroeg om al een Russische beslissing in deze te verwachten. Engeland heeft het Franse voorstel met vreugde begroet en de Verenigde Staten hebben het algemene denk beeld overgenomen. In Moskou had den waarnemers echter de indruk, dat de Sovjet-Unie zich afzijdig zou hou den. President Nasser heeft vandaag ver klaard dat Egypte „de rechten op de Golf van Akaba" niet zal opgeven en dat de oorlog tegen Israël een totale oorlog zal zijn. In een toespraak tot een delegatie van het Pan-Arabisch vakverbond zei hij, dat de strijd tegen Israël „niet tot Syrië" of Egypte be perkt zal zijn". Het Amerikaanse schip „Green Is land" is door het Suez-Kanaal geva ren. Uit officiële Egyptische bron is vernomen, dat het schip aanvankelijk de Golf van Akaba tot bestemming had. Maar op last van de Amerikaan se consul in Port Said zou het zich naar een Ethiopische haven begeven. In Parijs is meegedeeld dat presi dent De Gaulle en president Nas ser van Egypte boodschappen hebben uitgewisseld via de Egyptische am bassadeur in Parijs, Abdel Moneim El Naggar. El Naggar braéht donder dag een bezoek aan de Gaulle. Volgens zegslieden werd in De Gaul le's boodschap het Franse voorstel tot het houden van 'n viermogendheden- conferentie bevestigd en van com mentaar voorzien. Premier Kosygin heeft een onder houd gehad met de Egyptische mi nister van Defensie Shamseddin Bad- ran, die gisteren plotseling met een geheimzinnige opdracht in de Russi sche hoofdstad arriveerde. De Iraakse minister van Defensie wordt in Mos kou verwacht. In Algerije zijn met het oog op wat genoemd wordt „het optreden van het imperialisme en het zionisme" in het Midden-Oosten, de militaire ver loven ingetrokken. Alle oud-strijders hebben opdracht gekregen, zich bij de plaatselijke garnizoenen te melden. Tjjdens een grote manifestatie in de Al Azhar-moskee in Cairo hebben bU- na 10.000 mensen gebeden voor „de overwinning van de strijdenden, op dat zij de vijanden van Allah en de Profeet verpletteren, opdat zij de zio nisten vernietigen en Palestina weer Arabisch en Islamitisch wordt". Daarop riep de leider van de „orga nisatie voor de bevrijding van Pale stina", Ahmed Sjoekeiri, de gelovigen op tot de „heilige oorlog". „Op deze oorlog wachten wij al vele jaren. Het uur van de strijd heeft geslagen. On ze soldaten staan aan de grenzen klaar om Tel Aviv te bevrijden". Sjoekeiri zei dat Israël, de V.S., En geland en Canada de vijanden van de Arabieren en van de Islam zijn. Aan het einde van de bijeenkomst kwamen talrijke politiemannen in actie om te voorkomen, dat Sjoekeiri door de en thousiaste menigte onder de voet zou worden gelopen. Ongedeerd wist hij zijn auto te bereiken, waarop de Pa lestijnse vlag was aangebracht. Buitenlandse journalisten werden niet tot de manifestatie toegelaten. Volgens de politie was deze maatregel getrof fen om te voorkomen, dat de opge zweepte menigte de persvertegen woordigers zou molesteren. DEN HAAG De kerken, aange sloten bij de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland en de Gerefor meerde Kerken in Nederland hebben een verklaring uitgegeven, waarin zij uiting geven aan hun verontrusting over de toegenomen spanning in het Midden-Oosten. De kerken roepen dringend op tot gebed voor het behoud van de vrede in het Midden-Oosten en voor het volk Israël en de landen, die het om ringen, opdat Israël in gerechtigheid en vrede zijn plaats onder de volke ren zal mogen innemen. DEN HAAG Persoonlijk, schrifte lijk en telefonisch melden zich vrijwel dagelijks Nederlanders bij de ambas sade van Israël in Den Haag voor dienstneming in het Israëlische leger. In één week tijds hebben zich onge veer twintig mensen opgegeven, daar bij inbegrepen een klein aantal dat zich meldde bij de Israëlische consul in Amsterdam. Bij het uitbreken van een gewapend conflict in het Midden-Oosten willen zij Israël helpen bij de verdediging van het land. Daarvoor zijn zij des noods bereid hun Nederlandse natio naliteit te verliezen. Dienstneming bij een vreemde mogendheid betekent verlies van nationaliteit, wanneer dit gebeurt zonder toestemming van de Koningin. Het merendeel van de vrijwilligers is volgens de Israëlische ambassade niet van joodse afkomst. Zij willen handelen uit idealisme. Het ambassadeperson»y'1 heeft tot dusver geen instructie Ontvangen in hoeverre deze vrijwilligers van dienst kunnen zijn voor Israël. Allen worden schriftelijk vriendelijk bedankt voor hun aanbieding. Hun naam en adres worden genoteerd. BRUSSEL De directeur van het Brusselse warenhuis l'lnnovation, waar bij naar men vreest meer dan 300 men sen om t leven gekomen zjjn, heeft ver klaard, niet te geloven dat de brand „op natuurlijke wijze" uitgebroken is. Emile Bernheim verklaarde tegenover de pers: „Er zijn branden die door natuurlijke oorzaken ontstaan, zoals korsluitingen of sigarettepeuken, maar volgens ons was de brand die ons wa renhuis maandag verwoest heeft, niet aan dergelijke oorzaken toe te schrijven". Bernheim gaf een persconferentie, kort nadat vice-president Pierre Bolle had bekendgemaakt, dat alle feiten overgedragen zijn aan de justitie „in afwachting van haar conclusies". Bolle had tegenover de pers toegege ven, dat het enorme warenhuis geen automatische alarminstallaties had. „Er was geen automatische sproei-in- stallatie in het magazijn in de Nieuw- straat", aldus Bolle. Zesenveertig personen die na de catastrofale brand in het Brusselse warenhuis als vermist te boek stonden zijn vrijdag op komen dagen. Het niet- officiële aantal doden en vermisten be draagt daardoor nu 311. Familieleden van de betrokkenen hadden hen maan dag als vermist opgegeven, maar bij hun veilige thuiskomst vergeten de autoriteiten te waarschuwen. Alle niet geïdentificeerde lichamen, die uit de puinhopen van l'lnnovation geborgen worden, zullen in een groot massagraf op het kerkhof van Evere (Brussel) begraven worden. Op de plaats van het graf zal een gedenksteen worden geplaatst. In Brussel en elders in België blijven de telefonische dreigementen met bom aanslagen voortduren. ORANJESTAD Bij de vrijdag ge houden verkiezingen voor de 21 zetels van de eilandsraad van het eilandge bied Aruba heeft de Patriottische Partij Aruba tien zetels behaald. De Arubaan se Volkspartij veroverde acht zetels en de combinatie van de Nationale Unie Aruba, de Arubaanse Revolutionaire Arbeiders Partij en de Arubaanse On afhankelijke Partij drie zetels. ROTTERDAM Duizenden verontruste telefoonabonnees overal in het land hebben een brief geschreven naar de directie van hun telefoondienst. Ongeteld vele anderen grepen de telefoon. Met één postbestelling kwamen bij één district ongeveer honderd van die brieven binnen. Zij gingen allemaal over hetzelfde onderwerp: Waarom is mijn telefoonrekening ineens zo onver klaarbaar hoog opgelopen. Daar zijn twee oorzaken voor. Met ingang van 1 januari zyn de tarieven voor de gesprekken verhoogd. Iedere tydimpuls in de telefooncentrale kost nu zeven cent tegen eerst vjjf. Bovendien zyn de gesprekken deze keer in de meeste gevallen over een langere periode berekend: maximaal drie maanden tegen twee maanden normaal. Ook dat is veroorzaakt door de wijzi ging in het gesprekkentarief. De nota's uit het hele land worden verwerkt in het computercentrum van de P.T.T. in Den Haag. Dat gebeurt in een vrij strak systeem. Ieder telefoondistrict moet zijn films met de impulsaantallen in een bepaalde periode naar Den Haag sturen. Toen de datum van 1 januari naderde hebben alle districten de laatste periode van het vorig jaar afgesloten omstreeks de jaarwisseling. Het gevolg is geweest, dat de eerste nota in dit jaar voor hon derdduizenden abonnees een langere pe riode moest beslaan dan de gebruikelijke. Zij die nu over een langer tijdvak moeten betalen, hebben op hun laatste gesprekkennota over 1966 een periode gevonden van maar enkele weken. Het komt er op neer, dat iedereen in twee keer voor vier maanden moet betalen. Met ingang van de volgende nota zal alles weer normaal zijn. Met dat al zijn er abonnees geweest, die een rekening hebben gekregen die voor de gesprekskosten vier maal zo hoog was als normaal. Het zijn de on gunstige gevallen, waarin over drie maanden de verhoogde tarieven moest worden betaald. In het berekenen van het abonnementsgeld over twee maan den is niets veranderd. De telefoondistricten zitten intussen met duizenden extra brieven die allemaal om antwoord vragen. O Kernproef Een kemproef van gerin ge sterkte is vrijdag ondergronds geno men door de commissie voor de atoom energie. De sterkte ervan ligt tussen de 20.000 en 200.000 ton. Het is de 13de be kend gemaakte proef van dit jaar. DURBAN (Zuid-Afrika) In het noordoosten van Lesotho (het voorma lige Britse protectoraat Basoetoland) is een diamant van 601 en een kwart karaat gevonden, zo is in Durban ver nomen. De diamant, iets' groter dan een golf- bal en de op vijf na grootste die in de wereld gevonden zou zijn, zou tussen de 150.000 en 1.000.000 gulden waard zijn. Volgens de berichten, is de steen ge vonden door een 38-jarige Basoeto, mr. Mohap, in de diamantgraverij van Let- ser.-La-Terae en is hij in bewaring ge geven bij de regering van Lesotho. LONDEN Komende week wordt be gonnen met de aanleg van een telefoon kabel tussen Covehithe (Engeland) en Katvijk. Daarmee zal het telefoonver keer tussen Nederland en Engeland ver viervoudigd kunnen worden. Het Hollandse schip de „Poolster" legt de kabel. De kosten worden gedragen door de Nederlandse en Engelse rege ring AMSTERDAM In de zalen van de Rijksacademie van Beeldende Kun sten is vrijdag 'n tentoonstelling geopend van werken van de Franse affiche- en de corkunstenaar A. M. Cassandre. Op de foto zien we v.l.n.r. tegen een achtergrond van zeer bekende werken van Cassandre: prof. dr.N. R. A. Vroom, directeur van de academie, A. M. Cassandre, mw. Couve de Murville, echtgenote van de Franse minister van buitenlandse zaken en Pier re Straud, ambassadeur van Frankrijk in ons land. Dl *1* BANGKOK Philips heeft een order geboekt ter waarde van f 9 miljoen voor een groot complex militaire communi catiemiddelen en verbindingen in Thai land. Verwacht wordt dat het contract vol gende maand kan worden getekend. Philips heeft deze order van de rege ring van Thailand verworven in con currentie met Philco, Siemens, Stan dard Electirc-Lorenz, de Zweedse Ericsson en Nippon Electric. In Thailand zal een netwerk van o.m. telefoon- en radioverbindingen worden aangelegd tussen de hoofdstad Bang kok, politiestations en militaire eenhe den in gebieden waar communistische guerrilla's actief zijn. Er zullen 61 technici in Europa wor den opgeleid. VATICAANSTAD Verwacht wordt dat Paus Faulus maandag zal bekend maken, dat 29 juni een vergadering van kardinalen zal worden gehouden, ter verkiezing van nieuwe leden voor het college van kardinalen, aldus is uit ge woonlijk welingelichte Vaticaanse krin gen vernomen. Ongeveer twee jaar lang zijn er geen nieuwe kardinalen benoemd. Verwacht wordt dat de Paus zeker 25 nieuwe kardinalen zal benoemen. Het college telt op het ogenblik 93 kardinalen, of tien minder dan het hoogste aantal uit de geschiedenis van de kerk dat bereikt werd toen Paus Paulus in februari 1965 op zijn eerste en enige consistorie tot nu 27 kardi nalen benoemde. DEN HAAG Dezer dagen wordt de benoeming verwacht van mr. H. J. van de Poel te Den Haag, tot staatsse cretaris van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. De heer Van de Poel is hoofddirec teur van het Algemeen Burgelijk Pen sioenfonds en lid van de KVP. ADVERTENTIE voor en BONDSPAARBANK KERKEWIJK 6 - VEENENDAAL. ALKMAAR Volkomen in paniek gebracht door het lange mes waarmee een jongeman .haar bedreigde, wees de 63-jarige mevrouw G. A. Winkel uit Alkmaar gisterochtend de lade aan waarin zy haar spaargeld, tweeduizend gulden, bewaarde. Buren hoorden haar angstig schreeuwen: „Ik word ver moord". Toen zy verschrikt kwamen aanrennen, was de overvaller al gevlucht De vermoedelijk negentienjarige jongeman was in de huiskamer van de oude vrouw binnen gedrongen met het smoesje dat hij kwam om haar gehoor apparaat te verzekeren. Eenmaal binnen wierp hij de vrouw op de grond. Hij ging bovenop haar zitten en dreigde haar met z(jn mes te zullen vermoorden, als zjj niet onmiddellijk zei waar haar geld was opgeborgen. De vrouw die volkomen overstuur raakte, zwichtte. De overvaller graaide het geld uit de la en verdween. Een arts heeft de vrouw met een injectie tot be daren moeten brengen. Hoewel de dader nauwelijks sporen heeft achtergelaten, hoopt de politie de overvaller spoedig te kunnen aanhouden. De Alkmaarse politie heeft al een ver moeden over de identiteit van de dader. MOSKOU De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gro myko, heeft een uitnodiging aanvaard voor een bezoek aan Engeland, aldus is vandaag in Moskou officieel bekendge maakt. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Brown is uit Moskou naar Lon den teruggekeerd na drie dagen met Russische leiders besprekingen gevoerd te hebben over de crisis in het Midden- Oosten. PLYMOUTH Het jacht Gipsy Moth IV van Sir Francis Chichester, is het Engelse Kanaal binnengevaren. Het zal nog ruim een dag duren voor dat by in Plymouth zal aankomen na een reis om de wereld. Men schat dat Chichester zondag tegen twaalf uur in Plymouth zal aan komen. Lady Chichester is in Plymouth aan gekomen, waar haar man zijn rust zal gaan nemen na de reis van 44.000 km. CV is de laatste dagen sprake van enig herstel in de weerssituatie. S Na de storing uit Frankrijk, die met i een miniatuurstorm op ons afkwam, maar wat ons land betreft alleen in Limburg, de Achterhoek en Twente i j 12 tot 15 mm regen bracht, is de zon wat meer op de voorgrond getreden. Dit weekeinde houden we het op een voortduren van ongeveer hetzelfde j weertype met flinkm opklaringen, maar ook nog wel kans op een tijde- lijke regenstoring. De middagtempe- raturen kunnen vandaag in onze om- geving oplopen tot 16 d 19 graden en morgen tot dezelfde waarden of iets lagere.

De Vallei | 1967 | | pagina 1