Ruim 18 min. dollars van EEG Voor Afrika Podgorny: Russis che schrijvers moeten Pleidooi handhaving van partijcontrole BEWAKING NA DREIGEMENT AANGESCHOTENOLIFANTEN het communisme verdedigen Interesse voor nazi-denkbeelden weer toegenomen Over de grenzen Australische tarwe voor Rood-China Badpak bewonderen ONTWIKKELINGSPROJECTEN Gevangenen in Griekenland vrijgelaten Sovjet-kritiek op Svetlana Noodweer in Onbekend voedsel vormt alcohol in de maag Weer gevechten in bufferzone Dieren worden zeer agressief MISS HOLLAND NAAR NICE Ver. Staten Franse hotel prijzen hoger Russen krijgen M.I.G. terug ra Kinderen speelden met bom; 4 doden Deense provo's willen hu wel ij kspleeh t igheid op 10 juni verstoren BLOED ROES Luchtvaartexpositie in Parijs geopend „PERMINA" ONDER MILITAIR TOEZICHT Realiteit Volgens Westduits rapport GROEI Wapen Bezorgd De sprekers vertolkten herhaalden de Meester ZETELS LEDENTAL KOPPEN DENKBEELDEN ZATERDAG 27 MEI 1967 BRUSSEL De EEG-commissie in Brussel heeft besloten om een bedrag van ruim 18 miljoen dollar beschikbaar te stellen voor de financiering van tien ontwikkelingsprojecten in Afrika. Daaronder valt de verstrekking van meer dan twee miljoen dollar voor studiebeurzen aan inwoners van Afrikaanse landen, die met de Euro pese gemeenschap zijn geassocieerd en van 3,5 miljoen dollar voor het ma ken van wetenschappelijke rapporten en dossiers, die met de ontwikkelings hulp verband houden. Meer dan 2,5 miljoen dollar gaat naar een regionaal ontwikkelingspro ject in de Centraalafrikaanse repu bliek. Modernisering van een spoor lijn in Ivoorkust vergt meer dan zes miljoen dollar. Aan produktiehulp in de Centraalafrikaanse republiek en in Tsaad wordt bijna twee miljoen be steed. Kleinere bedragen (van minder dan 100.000 dollar tot meer dan 500.000 dollar) zijn uitgetrokken voor een op leidingscentrum in Roeanda, de op richting van modelbedrijven in Ivoor kust, de uitbreiding van een pluim- veebedrijf in Togo en uitbreiding van een landbouwschool in Tsaad. Verder is een voorschot verleend ten bedrage van 1.766.233 dollar aan de stabilisatiekas voor katoen in Tsaad. ATHENE. Het Griekse militaire bewind heeft gisteren meegedeeld, dat 270 politieke gevangenen, die bij het begin van de staatsgreep op 21 april zijn opgehaald, in vrijheid zijn gesteld. De gevangenen, die bekend staan als links georiënteerde mensen, heb ben het eiland Yioura, waar onge veer 6000 gedetineerden worden vast gehouden, verlaten. Ongeveer 250 personen zijn 17 mei reeds in vrij heid gesteld. De vrijgelaten gevange nen behoren tot een groep van naar schatting 3500 mensen, die voor het eind van de volgende week in vrij heid zullen worden gesteld. MÉÉ MOSKOU Mikhail A. Sjolochof heeft een aanval gedaan op Svet lana wegens haar kritiek op de be perkingen van de literaire vrijheid in Rusland. Hij bracht de naam van Stalin's dochter in verband met andere te genstanders, zoals de Amerikaanse inlichtingendienstC.I.A. en Alexan der F. Kerensky de Russische pre mier die in 1917 door de Bolsjewis tische revolutie aan de kant gezet werd en die nu in de V.S. woont. Sjolochof, die lid is van het centrale comité van de commu nistische partij en reeds lang pleit voor een krachtige houding in ar tistieke kwesties, heeft gesproken op het congres van Sovjet-schrijvers in het Kremlin. Zijn opmerkingen zijn gisteren in het partijorgaan Pravda verschenen. „De laatste tijd zijn er in het Westen veel stemmen opgegaan voor „vrijheid van creatieve acti viteit" voor Sovjet-schrijvers. Onder deze ongevraagde supporters be vonden zich de C.I.A. een aantal burgerlijke senatoren, de deserteur Svetlana en de beruchte Kerensky die reeds lang een politiek lijk is". Dit was voor het eerst sinds IS maart dat in de Sovjet-pers de naam van de dochter van Stalin ge noemd werd. Het was ook de eer ste kritiek die op haar in de pers verscheen. BERLIJN Een tien jaar oude Oostduitse jongen heeft met een bom uit de tweede wereldoorlog zo lang te gen een muur geslagen dat deze ont plofte, waarbij hij en nog drie kinde ren om het leven zijn gekomen. Het Oostduitse persbureau ADN meldt, dat de jongen de bom gevon den had onder een brug over de El be in de stad Boizenburg. De drie an dere kinderen zaten in de buurt op een bank en zijn om het leven geko men door rondvliegende scherven. MELBOURNE. Australië heeft anderhalf miljoen ton tarwe aan com munistisch China verkocht, zo heeft de Australische tarweraad gisteren bekend gemaakt. Het contract verte genwoordigt een waarde van negen tig miljoen Australische dollars. Er is een optiemarge van tien procent in opgenomen. De levering strekt zich uit van juli tot december. Een be langrijk deel van de hoeveelheid die China heeft gekocht bestaat uit tar we van minder goede kwaliteit die heeft geleden van slecht weer. Het is de grootste hoeveelheid die de Australische tarweraad ooit voor verscheping in zes maanden heeft verkocht. De raad verkocht verleden jaar een bijna even grote hoeveelheid voor verscheping tussen december 1966 en juni van dit jaar. Als van de optiemarge van tien procent gebruik wordt gemaakt zullen de totale leve ranties in de periode december 1966 tot december 1967 de 3,3 miljoen ton bereiken. Fr zijn in de wereldpolitiek soma vreemde dingen te bespeuren. Communisten uit Moskou, steunen de effendi's, de grootgrondbezitters in de Arabische landen, om de so ciaal hoog-ontwikkelde en ver-gena tionaliseerde Israeli's, aan te vallen. Maar als het op botte machtspoli tiek aankomt, is het in het Kremlin duidelijk wie gesteund moet worden in zulk een geval, degene die het meeste naar het pijpen van de rege ring in Moskou luistert. Het moet echter zelfs daar een medelijdende glimlach wekken als men het gebral van Nasser en de zij nen hoort, die pogen de steeds slech ter wordende binnenlandse toestand af te reageren en zo hun eigen on kunde te verbergen. Want als de Arabische leiders een tiende van het geld dat thans aan de ze intimidatiepoging van Israël wordt besteed, aan hun armen hadden uit gegeven, zou een dergelijke actie als nu niet nodig zijn. Al had men er alleen maar de Ara bieren die destijds op aansporen van radio-Cairo uit het Joodse gebied vluchtten en die nu nog twintig jaar later door de Verenigde Naties ge voed in armoedige kampen leven, mee geholpen om een plaats in de maatschappij te verkrijgen. Fr is een weg om uit de gevaar- lijke crisis in het Midden-Oosten te geraken, indien de leiders bereid zijn die weg te volgen. Vooral Arabische leiders zijn in het verleden in staat gebleken om als de kaarten op tafel lagen, plotseling ra- NASSER geen daden, maar woorden O tioneel te gaan denken en zich zonder hun gezicht te verliezen uit een ge vaarlijke situatie te bevrijden- Waar het in de huidige crisis op lijkt, is dat de leiders zich zo hebben bloot gegeven, dat het moeilijk is om terug te krabbelen. Wat daarvoor nodig zal zijn is een plausibel excuus het te laten voorkomen, dat op zijn minst een morele overwinning is behaald. "l^roegere oorlogen en crises konden de Arabieren niet met succes doorzetten, en zij moesten troost zoe ken in overwinningsgejuich. De topleiders wisten wel beter, maar op een lager niveau waren de Arabieren in staat zich zelf in te pra ten, dat hun verliezen geen echte ver liezen waren, hun nederlagen geen echte nederlagen. Na de Palestijnse oorlog met de Israeli's kon men in het Midden- Oosten de Arabische lezing horen, dat het in feite een Arabische overwin ning was geweest omdat de gecombi neerde macht van de Arabische wa pens de Zionisten had belet, om al les tussen de Middellandse Zee en de Tigris en de Eufraat veroveren. De meeste Arabische nationalisten bewe ren vurig, dat dit een oude zionistische droom is, welke Israel nog steeds tracht te verwezenlijken. "VTa de crisis van 1956 welke op de nationalisatie van het Suez-kanaal door president Nasser en de daarop volgende Frans-Brits-Israëlische aan val op de Egyptenaren volgde, kon men opnieuw Arabische overwinnings klanken horen. De Israeli's waren door de Sinai- woestijn doorgedrongen naar het Ka naal en hadden grote voorraden ma teriaal buitgemaakt. Aan het conflict kwam een einde, door de druk van de Ver. Staten en de Sovjet-Unie, die de aanvallers dwong zich terug te trekken. Maar Arabieren en niet de minste kon men horen beweren dat het schrikwekkende vooruitzicht van de wijze en slimme Nasser in Cairo, met de troepen die hem be schermden, de aanvallers had bewo gen zich terug te trekken. Het Westen onderschat Nasser niet. Hij heeft het in het verleden verrast met wat hij kon doen en het is moge lijk, dat h(j het ook de in de toe komst kan verrassen, misschien zelfs met een militair succes. Maar als Nasser thans in de crisis van het ogenblik terugdeinst voor een oorlogsdaad die het gehele gebied in vlammen kan zetten, dan kan hij be weren, dat de dreiging van Arabische wapens rondom Israël, de Israëli's heeft gedwongen om de gedachte aan agressie tegen het „broederland Sy rië" op te geven- Op die manier kunnen de Arabieren weer op een overwinning bogen, rus tig worden, en op de volgende crisis wachten, waarin zij wellicht sterker en vereender kunnen zijn. GEEN VRIJHEID IN DE KUNST MOSKOU De Russische president Podgorny heeft gisteren een beroep op de Russische schrijvers gedaan het communisme te verdedigen tegen zijn ideologische vijanden. In een rede tot het nationale schrijverscongres wees de president met nadruk op ,4e grote rol die de Russische literatuur speelt in de felle en onverzoenlijke strijd tussen twee maatschappelijke stelsels, twee ideologieën." KOPENHAGEN Deense provo's willen het huwelijk van prinses Mar- grethe met de Franse graaf Henri de Monpezat op 10 juni in de war stu ren. De onofficiële leider van de pro vo's in Denemarken, H&rald Soebye, zei in een vraaggesprek voor de Deen se radio, dat gedacht wordt aan het afsnijden van de elektriciteitstoe voer naar Kopenhagen, het loslaten van tientallen witte muizen in de kerk waar de plechtigheid plaatsvindt en het gooien van tomatensap. Ook was het plan geopperd een vliegtuigje te huren om „iets" wat onthulde hij niet op de stoet te gooien. Het detachement cavalerie, dat het rijtuig met de prinses en de graaf zal begeleiden, krijgt inmiddels een bij zondere oefening. Een legerwoordvoer- der zei dat de paarden vertrouwd worden gemaakt met rookbommen, dwarrelend papier, juichende menig ten en het geluid van schoten. Graaf Henri de Monpezat, is toege treden tot de evangelisch-lutherse kerk van Denemarken. De graaf was rooms-katholiek. SAIGON Amerikaanse mariniers zijn opnieuw het zuidelijke deel van de gedemilitariseerde zone in Viëtnam binnengetrokken nadat deze eerder door hen was ontruimd. De strijd laaide op toen de mariniers vlak ten zuiden van de zone onder vuur kwa men te liggen. Twee bataljons trok ken toen de zone binnen waar zij bij een aanval op een strategische heuvel (117) op zware tegenstand van Noord- viëtnamese troepen stuitten. Veer tien Amerikanen werden gedood en 102 gewond. De strijd om heuvel 117 duurt nog voort. In het noorden van Zuid-Viëtnam werd voorts strijd geleverd bij Con Thien en bij de Cambodjaanse grens werden twee Amerikaanse infanteris ten gedood en 40 gewond bij een ge vecht om een heuvel. JOHANNESBURG De autoritei ten van het naar wijlen president Kruger genoemde nationale wildpark van Zuid-Afrika beginnen zich zorgen te maken om dronken olifanten. Kort geleden heeft een prikkelbare man netjes-olifant een Afrikaanse oppas ser gedood en vele van zijn collega's zijn maar nauwelijks aan woedende olifanten ontkomen. Volgens het jong ste verslag van de raad van beheer van het nationale park is men van me ning, dat vele van de gevaarlijke oli fanten onder de invloed van alcohol verkeerden. De oorzaak hiervan kan volgens het verslag zijn, dat de olifanten van een bepaalde boom eten en dat dit voed sel in de maag van de dieren een gistingsproces ondergaat, waardoor 'n soort alcohol ontstaat. Men heeft in sommige gevallen be vonden, dat het bloed van olifanten een hoog alcoholgehalte had, hetgeen de oorzaak kan zijn van hun uitspat tingen. De laatste maanden hebben opzich ters enkele vreemde verschijnselen bij aangeschoten olifanten waargeno men. Een van de dieren terroriseerde de spoorwegdienst van het Krugerpark door stukken van de spoorbaan los te rukken en de werklui, die werden ge stuurd om de schade te herstellen, weg te jagen. Een ander dier, dat blijkbaar zijn dorst wilde lessen, probeerde een waterkraan open te draaien en toen dit niet lukte vernielde het meters van de leiding en maakte tenslotte de hoofdbuis stuk. Ook heeft men vele olifanten op hun zij zien slapen in vreemde, ongebrui kelijk houdingen, omdat ze kennelijk hun roes uitsliepen. Hoewel het nazisme niet met name door de partijleiders wordt gepredikt, „worden de denkbeelden, doelstellin gen en daden van het nationaal socia lisme herhaaldelijk verdedigd of goed gepraat", aldus het rapport. Het aantal nazistische en anti-semi- tische overtredingen is in 1965 van 521 tot 449 gedaald. De rechter legde 60 maal een straf op, vergeleken met 57 maal in het voorafgaande jaar. PARIJS De 27ste Parijse lucht vaarttentoonstelling is gisteren door president De Gaulle geopend met een bezoek aan het terrein op het vlieg veld Le Bourget. De president bezocht in gezelschap van minister van De fensie, Pierre Messmer, de paviljoens waar 450 deelnemers 16 landen verte genwoordigen. In het Amerikaanse paviljoen had de generaal een gesprek met de Amerikaanse ruimtevaarders Collins en Scott Miss Holland, de 20-jarige Haagse telefoniste Irene van Campenhout, vertrok gisteren van Schiphol naar Nice, waar zij zal deelnemen aan de strijd om de titel Miss Europa. BOSTEN Orkaanwinden en re genbuien hebben het noordoosten van Amerika gisteren voor de tweede ach tereenvolgende dag gegeseld. In de haven van Marblehead sloe gen 100 plezierboten te pletter, ter wijl in Vermont en New Hampshire 15 tot 20 cm sneeuw viel. Langs de kust van Massachusetts bereikte de storm snelheden van 120 km per uur, waardoor de vloed 90 cm hoger dan gewoonlijk was. Op het eiland Nantucket viel in 24 uur bijna 18 cm regen. DJAKARTA De Indonesische re gering heeft de staatsoliemaatschap pij „Permina" onder waarnemende militaire directie geplaatst en drie directeuren ontslagen wegens machts misbruik, zo meldt het bulletin van de strijdkrachten. Hij verklaarde dat de Russische lite ratuur zich met ere van zijn historische taak kwijt. Op het congres, dat achter gesloten deuren wordt gevoerd, is voor zover bekend nog geen enkele maal voor meer vrijheid in de kunst gepleit. Het thema van het congres vormt steeds de plicht van een schrijver, het com munisme op te bouwen. Cultuur-autonomie zou het doordrin gen van een burgerlijke levensbeschou wing in het geestelijk leven van het Russische volk gemakkelijker maken, zei hij. „Wij zijn meester van ons land en wij zullen niet dulden dat het morele kapitaal van onze socialistische natie van de hand wordt gedaan", verklaar de hij. LONDEN Beatle John Lennon heeft de door hem bestelde kleurige Rolls Royce in ontvangst genomen. De wagen kost hem dat lieve som metje van ruim 110.000 gulden. De overheersende kleur is geel, maar er zijn ook blauwe, rode, groe ne en witte vlakken. Op de deuren zijn boeketten bloemen geschilderd. BONN De Westduitse regering heeft de kleine Nationaal Democratische Partij gisteren aan de kaak gesteld als anti-semitisch, anti-democratisch en een broeinest van nazi-denkbeelden. PARIJS De prijzen van de mees te Franse toeristenhotels, die sedert januari 1963 waren geblokkeerd, zul len met ongeveer 10 pet. worden ver hoogd. Het betreft de hotels die voor 1948 zijn gebouwd, ongeveer 2/3 van het totaal aantal. Bovendien zal jaarlijks een brochu re worden uitgegeven waarin de prij zen worden vermeld. De eerste uitga ve zal voor 5 september worden ge publiceerd en de tarieven voor 1968 bevatten. DILLINGEN Het MIG-17-straal- vliegtuig, waarmee een Russische vlieger donderdag in West-Duitsland een noodlanding maakte, wordt gede monteerd en zal worden teruggeven aan de Sovjet-Unie. Het toestel was bij de landing licht beschadigd, maar niet langer vliegklaar. Minister van Binnenlandse Zaken, Paul Lücke, wijdde een jaarlijks rap port over rechtse radicalen voor het grootste deel aan de NPD, die vorig jaar voor het eerst vaste voet kreeg in staatsparlementen. Lücke heeft nog niet toegegeven aan de op hem uitge oefende druk, gerechtelijke stappen tegen de partij te nemen. „De groei van de NPD en zijn in trede in de besturen van Wiesbaden en München", aldus het rapport, „heeft bij de publieke opinie in bin nen- en buitenland een mate van be- Volgens Tass zei Podgorny: „Onze ideologische vijanden begrijpen dat het socialisme een realiteit is geworden, een stroming kan niet genegeerd worden en het is hopeloos er militaire overwinnin gen op te verwachten." „zy klampen zich aan een laatste strohalm vast. zy trachten het Rus sische volk ideologisch en moreel te ont wapenen en de denkbeelden van het so cialisme in de wereld te schande te ma ken." Onder de buitenlandse schrijvers die vandaag het woord voerden was de Noordviëtnamees Nguyen Binh Thi. Hij verklaarde dat Russische boeken een wapen zijn van zijn volk in de strijd tegen de Amerikaanse indringers. Podgorny onderscheidde de bond van schrijvers van de USSR met een orde van Lenin. Onder zijn gehoor in het Kremlin bevonden zich ook premier Ko- sygin en partijleider Breznjef. bezorgdheid van het Kremlin, dat in dit 50e jaar van het communisme in de Sovjet-Unie, buitenlandse opvattingen nog steeds een gevaar voor de veilig heid van de staat opleveren. Vele spre kers spraken zich uit tegen minder staatsinvloed op de kunst. Alexander Tsjakofsky, redacteur van de Litera torna ja Gazeta, pleitte voor handhaving van de partijcontrole op de kunst. Hij verklaarde dat de burgerlijke theorie van „cultuur-autonomie" voor namelijk gericht is tegen de invloed van de communistische partij op de ontwikkeling van Russische literatuur en beeldende kunst. Politie-agenten hebben post gevat bij het filiaal van het warenhuis „L'in- novation in Elsene in België, nadat de directie nieuwe dreigbrieven over brandstichting had ontvangen (foto). Het personeel van de Muntschouw burg te Brussel heeft gisteren het gebouw verlaten in verband met een anoniem telefoontje aan een af deling van de Brusselse brandweer. De onbekende had gezegd dat het „een prachtig vuurwerk" zou wor den in de schouwburg als een bom zou ontploffen. Toen de politie en brandweer een onderzoek instelden moesten het personeel van de schouwburg en de artiesten, die „Figaro's bruiloft" repeteerden, het gebouw verlaten. Een half uur later konden zij hun werkzaamheden her vatten. Ook L'innovation in Leuven is door een anoniem dreigement even in rep en roer geraakt. De zaak werd doorzocht, maar er werd niets gevonden. zorgdheid gewekt die nauwelijks ge wettigd wordt door het stemmenper centage van minder dan 8 procent, maar al te begrijpelijk is, gezien de nog levendige herinnering aan de opkomst van het nationaal socialis me". Dit jaar heeft de NPD in nog twee van de 11 deelstaten zetels veroverd. Hoewel de laatste tijd interne twisten zijn opgelaaid, zal de partij als de kieswet niet veranderd wordt in 1969 waarschyniyk in de Bondsdag door dringen. Op 4 juni wordt de NPD opnieuw op de proef gesteld bij de verkiezingen in Beneden-Saksen. Uit het rapport blijkt dat het leden tal gedurende 1966 van 14.000 tot 25.000 toenam. Bijna 2000 van deze leden wa ren al voordat Adolf Hitler in 1933 aan de macht kwam nazi. De oplage van extreem rechtse kranten steeg tot 272.900, het hoogste cijfer sinds 1960. Vooral de „Duitse nationale en sol datenkrant" trok veel lezers. In het rapport worden koppen uit dit blad aangehaald als „Zijn de Duitsers anti semieten?", „Waarom zyn de joden gehaat?", „De macht van de Joden in Duitsland" en „Joodse invloed en de uitbanning ervan". Uit het NPD-weekblad „Duits Nieuws" citeert het ministerie een veroordeling van de dichter Heinrich Heine, op grond van het feit dat hij een jood was. In een rede tot een par tijcongres werd de eis gesteld, dat de president van de republiek volmachten krijgt om het parlement te vervangen. In de Statuten van de partij komen artikelen voor, op grond waarvan de leiding het gehele partij-apparaat kan overnemen. Bezoekers van de Wereldtentoonstelling te Montreal, konden gisteren dit badpak van metallic nylon met een diep uitgesneden V-rug bewonderen.

De Vallei | 1967 | | pagina 5