Dokter Har ting zet zich voor imbeciele Aruhaanties in Even groot als Texel Rijk garandeert „textiel' f 150 miljoen kredieten Ned. Dagbladpers heeft zorgen om inkomsten betadine jodium HALF JAAR MET ZIEKTEVERLOF IN EDE NA TIEN WERKZAME JAREN IN DE WEST Imbecielen Geen geld In „metaal" 2,5 pet. meer en iets korter werken Het moét Regeringsnota aan Tweede Kamer over katoen-, rayon- en linnenindustrie Overzicht van gezamenlijke investeringen Door t.v.-reclame 15-20 pet. minder advertenties Vrachtauto reed op fietsende meisjes in Laatste van drie vluchtelingen gearresteerd Perron aanduiding verdwijnt op zes stations 45 ontslagen bij kledingbedrijf Veel deelnemers aan cursussen van E.H.B.O. Vrijspraak voor enige verdachten in Telegraaf rel DOUANE SLOEG GOEDE SLAG TT// Is zevenendertig jaar, dokter P. C. Harting, en hij heeft er tien jaar als -l-*- arts op Aruba op zitten. „Op Noord", verduidelijkt hij en noemt daar mee een van de vijf districten, waarin het eiland is verdeeld. Dik acht duizend patiënten heeft hij er: vierduizend die, wanneer ze ziek zijn, naar zijn huis komen, de rest „particulier"Hij dacht dat het ging: twintig uur per dag werken en er elke nacht nog een paar keer uit. Ja, dat dacht hij, maar het ging niet en daarom is hij nu met een half jaar ziekteverlof naar Nederland ge komen en zit in een kleine bungalow, in de bossen bij Ede. RAPPORT TOEZEGGINGEN E8 EIS SCHOLING De echte die niet bijt! ZATERDAG 27 MEI 1967 Ziekteverlof? Ik geloof het uiteraard, maar van de bruinverbrande dokter Harting kun je je moeilijk voorstellen dat hij zich niet kiplekker zou voelen. Hoe was zijn werk dan verdeeld, op Aruba? ,,'s Morgens van acht tot twaalf uur spreekuur en 's middags van half vier tot 's avonds negen nog eens", zegt hij. En daar tussenin „plat", vraag ik, want ik stel me voor dat men dan even een oog dicht knijpt. „Ja, dat was wel de bedoeling, maar de laatste zeven jaar is er niets van gekomen, want dan moest ik mijn particuliere patiënten bezoe ken". En dan dus 's nachts nog eens eruit, voor bevallingen: een beetje teveel van het goede, dat heeft dokter Harting aan den lijve ondervonden. De sociaal-medische voorziening op Aruba noemt dokter Harting uitste kend. „Wie minder dan vijfhonderd gulden per maand verdient krijgt gra tis medische verzorging", vertelt hij. „En wie ouder is dan 65 jaar en onvermogend, die krijgt hetzelfde" Artsen heeft Aruba genoeg: elf huis artsen, genoeg specialisten („Van alles een of twee", zegt de heer Harting) en Esso heeft ook nog eens vijftien eigen artsen. En dokter Harting dan, met die drukte? Hij is districtsarts, in over heidsdienst dus, mèt ziekenfonds" zogezegd. En als je er op Aruba, laten we zeggen, bij de mensen „in valt", dan word je over het hoofd gelopen voo* je het weet. De Arubaan is uiteraard iets anders dan de Nederlander. De Arubaan die om acht uur 's avonds bij dokter Harting aanbelt en hoort: „Om elf uur is de dokter terug", die gaat rustig op de stoep zitten tot elf uur. En wie verneemt, dat de dokter is gaan zwem men, die scharrelt op het strand zijn auto op en neemt in een gemakkelijke houding tegen de zijkant plaats, want zo kan de dokter hem nooit ontsnap pen. „Bij ziekte kan iedereen op Aruba geneeskundige hulp krijgen", zegt dok ter Harting. „Maar wat mjj in die jaren is opgevallen dat is dit: kinderen die te zwak begaafd zijn om BLO te kunnen volgen, die vallen tussen ka en schip .Voor hen zijn er geen voorzie ningen en niemand heeft belangstelling voor ze. En de gezinnen die een imbeciel kind hebben, schamen zich daar doorgaans voor en verbergen het Twee en een half jaar geleden wilde dokter Harting daaraan iets doen. Hij vormde met een handvol mensen een Stichting ter behartiging van de belan gen van het gehandicapte kind' op Aruba. Hij wist, dat die imbeciele kinderen doorgaans in de grote gezin nen zaten. Met als gevolg: de moeder is de hele dag met dat ene kind bezig, en de grote rest rommelt maar iets aan en hangt op straat. „Maar hoeveel van die kinderen heeft Aruba? We wisten er niets van en konden nergens een aanknopings punt krijgen", vertelt hij. „Via-via kwamen we tenslotte achter honderd en twintig adressen, waar zo'n kind zou kunnen zitten. We hebben naar al die adressen een maatschappelijk wedkster gestuurd om enig inzicht te krijgen en toen bleek, dat er zo honderd en tien kinderen eigenlijk in een tehuis moesten worden opgeno men, kinderen van nul tot achttien jaar". Dokter Harting spreekt van een gedeeltelijk onderzoek, want naar zijn persoonlijke mening zijn er zeker tweehonderd van die kinderen op Aru ba. Met deze voorlopige wetenschap stapte de Stichting naar het gouverne ment op Aruba. „Wat wij willen", liet de Stichting weten, „dat is voorlopig een dagverblijf voor vierentwintig kinderen. Als dat draait een imbecie- lenschool met daaraan vast een inter naat voor kinderen die niet thuis kunnen blijven en tenslotte weer daar aan vast een beschutte werkplaats voor de oudere kinderen". Prachtig, liet het gouvernement weten, begin maar, doch weet wel, dat wij geen geld hebben. „Je kunt dat het gouvernement moeilijk verwijten", zegt dokter Harting; „de pot is leeg, mede dank ztf de werkloosheid". Nu komt er een tussenverhaaltje, dat heel lang uitgerafeld kan worden, maar dat in een paar woorden hierop neer komt. Anderhalf jaar geleden kreeg de Stichting op Aruba contact DEN HAAG Partijen bij de lang lopende collectieve arbeidsovereenkom sten in de metaalindustrie hebben, als uitvloeisel van die contracten, nieuwe loon- en salarisschalen vastgesteld, die met ingang van 1 juli zullen gelden. In deze nieuwe schalen worden ver werkt een algemene verhoging van 2,5 procent en bovendien een technische omrekening van de uurloonschalen met het oog op de per 1 juli in te voeren verkorting van de wekelijkse arbeids duur van 45 tot 43 uur en drie kwar tier. De algemene verhoging van 2,5 pro cent omvat een verhoging van twee pro cent, als gevolg van de bepalingen in de c.a.o. over de stijging van de index cijfers van de kosten van levensonder houd, alsmede een verhoging van een half procent als gevolg van de afspra ken, die per 1 januari zijn gemaakt over de besteding van de loonkosten stijging in 1967. Wat de werktijdverkorting aangaat, is meegedeeld, dat de dagelijkse werk tijd met een kwartier zal worden ver kort. Wat is Aruba f Een eiland in de West, jawel. Maar verderf Mid den in de bossen van Ede, waar de eekhoorns elkaar achterna zitten rondom een kleine bungalow, zegt dr. Pieter Cornelis Harting: „Aruba is zo groot als Texel, heeft 58.000 mensen, van wie er (nog) driedui zend bij Esso (olie) werken. Dat waren er in 1957 nog achtduizend. Eerst zijn de buitenlanders eruit ge gaan, maar nu krijgen door de au tomatisering ook steeds meer Aruba nen ontslag aangezegddaardoor ontstaat er een enorme werkloos heid. Van de bewoners zijn er 20.000 jonger dan twintig jaar. Er werken mensen van 42 verschillende nationaliteiten. Men vindt er twee duizend Amerikanen. De zakenlie den zijn vooral Polen, die er in 1930 kwamen en zeer hard gewerkt heb ben; zia vormen zeg maar de midden stand. De Nederlanders zitten in het onderwijs en zijn de ambtenaren. Een heel enkele is loodgieter. Er zijn op Aruba gezinnen met zestien kinderen, maar het gemiddelde is zes." met 's Lands Hospitaal op Curasao. Ook daar waren plannen: op Curasao een observatiecentrum voor imbecielen inrichten met een internaat. Daar de imbeciele kinderen van alle eilanden „bekijken". Wie naar zijn eiland terug kan, gaat ook en wordt daar opgevan gen in een dagverblijf (op Aruba, Bonaire en Sint Maarten), krijgt daar les in een imbecielenschool of komt in een internaatje. Het plan is voorgelegd aan de EEG; namens die EEG is er een Nederlandse kinderpsychiater op de Antillen komen kijken, het zit er in dat er allemaal iets van komt, in de toekomst. Laten we zeggen: beginnen over drie jaar. Dokter Harting zou dus best kunnen zeggen: Zo, we hebben de bal aan het rollen gebracht, het komt wel. Maar dokter Harting is toevallig uit ander hout gesneden. Meer onrustig hout, hout dat snel uitloopt, hout dat uiterst actief is. Hij wil intussen iets doen, Hij zit niet stil. „We m o e t e n op Aruba dat dagverblijf voor die 24 im beciele kinderen hebben", zegt h\j. „En ook het schooltje. Je hoeft alleen maar een directrice aan te stellen en te betalen, want de artsen op Aruba willen het begeleiden en observeren van die Arubaanse kinderen allemaal voor niets doen". Hij weet precies wat hij wil. „Mid den in het centrum van Aruba ligt al drie jaar een schooltje leeg. U kunt zich wel voorstellen hoe het er intus sen uitziet, maar daar willen we begin nen". Om te beginnen heb je een porte- monnaie nodig en daar moet dan iets in zitten Hoe stelt de arts zich dat voor? „Oh," lacht hij, „we hebben van alles al gedaan. Bazaars gehouden, lezingen, sterritten, kermissen. We doen alles en we willen alles, als het maar geld opbrengt". Dat heeft het gedaaner zijn nu 25 000 (Antilliaanse) guldens in kas. „De acties gaan in het klein door", vertelt dokter Harting. „Ik zou best Bruinverbrand, met ziekteverlof, uit rusten van overwerktheid in de bos sen van Ede maar met één doel voor ogen: iets doen voor de imbiciele kinderen van Aruba. Zo ontmoette ik dokter Pieter Cornelis Harting, 37 jaar geleden geboren in Alphen aan den Rijn, nu terug van tien jaar Antillen. voor de tv op Aruba kunnen komen, maar weet u wat het is? Vijf en twintig duizend gulden is voor Aruba heel veel en je kunt niet aan dezelfde deuren blijven zeuren. Want wat kan ik nu laten zien? Niks, helemaal niks. Ik kan alleen zeggen: dat gaan we doen voor die imbeciele kinderen en als iemand vraagt: Zeg, ik heb je twee maanden geleden vijf gulden gegeven, wat heb je er van gebouwd waar is dan mijn antwoord?" Goed, nu even heel zakelijk, dokter Harting. Dat EEG-plan, als het er komt, gaat nog jaren duren. U wilt nu iets en u bent druk bezig. Hoeveel moet u er nog bij hebben om op Aruba te kunnen beginnen? Dokter Harting hoeft niet na te denken: „Nog vijf en twintigduizend (Antilliaanse) guldens en ik begin, nou ja ,ik bedoel: we beginnen. Achter elkaar en meteen, zonder uitstel". Dokter Harting, die vloeiend Papia- ments spreekt, kent praktisch iedereen op Aruba. Van alle kanten krijgt de Stichting briefjes waarin „eer en be wondering" wordt aangeboden, maar om subsidies „moeten de geëigende wegen" worden bewandeld en ook wanneer dat gebeurt „geven wij u bijzonder weinig kans", omdat die pot nu eenmaal leeg is. En de pot in Nederland voor de ontwikkelingsgebie den kan weer niet worden gebruikt, want Aruba is een deel van het Koninkrijk en geen ontwikkelingsge bied. Nog vijf en twintig mille (Antil- liaans, mag ik er dat even bij zeggen, want dat is iets meer dan Nederlands!) en dokter Harting begint op Aruba. „Daar gaan we zelf Arubaanse meisjes voor de verzorging opleiden; niet eerst ergens heen sturen, duurt te lang, kost teveel geld en de omstandigheden zjjn buiten Aruba toch anders", zegt hij. En dat schooltje, midden op Aruba? „Dat is van het gouvernement, maar wanneer ik kan aantonen dat ik geld heb, dan heb ik het een, twee, drie voor elkaar", is zijn antwoord DEN HAAG De regering heeft besloten tot een bedrag van 150 miljoen gulden kredieten te garanderen aan levensvatbare bedrijven in de katoen-, rayon- en linnenindustrie (K.R.L.-industrie) voor de noodzakelijke herstructurering en ratio nalisatie in deze bedrijfstak. Dit is meegedeeld in een nota over deze industrie, die thans aan de Tweede Kamer is aangeboden. Daarin wordt gesteld, dat wan neer de overheid de helpende hand biedt, de kans zeer groot is, dat ook wel levensvatbare bedrijven ten onder zouden gaan. Over de kredietverlening onder staats garantie wordt in de nota opgemerkt, dat deze kredietgarantie als regel voor 50 procent van de investeringen kan worden verleend. Zo nodig kan dit per centage tot 70 worden verhoogd. Naar raming, zal in de eerste drie jaar een investeringsprogramma van gemiddeld 80 miljoen gulden per jaar worden uit gevoerd. De mogelijkheid is geopend, dat op de kredieten-looptijd maximaal 15 jaar, in de eerste drie tot vijf jaar niet afgelost behoeft te worden. In passende geval len wil de regering ook een opschorting van de rentebetaling gedurende enkele jaren mogelijk maken. De Nationale Investeringsbank (Her- stelbank) NV is bereid gevonden kredieten op zo gunstig mogelijke voor waarden te verlenen. Er zal geen z.g. garantieprovisie gewoonlijk pet per jaar over het uitstaande bedrag in rekening worden gebracht. In de nota wordt meegedeeld, dat de Veeniging KRL-Industrie een onderzoek zal instellen naar de investeringsplan nen van de afzonderlijke bedrijven. Daardoor zal een inzicht kunnen wor den verkregen in het totaal van de in vesteringsplannen in de hele bedrijfstak en van de rationalisatie, die daarvan mag worden verwacht. In overleg met de betrokken ondernemers, kan daar mee gestreefd worden naar het vermij den van doublures en van te eenzijdige afstemming op bepaalde produktielij- nen. Zoon en dochter kwamen juist terug van het boodschappen doen met hun moeder en de aankopen moesten uiteraard aan vader getoond worden: nieuwe sandalen voor de jonge Pieter, een pullover voor zijn zusje. AMSTERDAM Mr. W. A. M. van der Kallen, aftredend voorzitter van de vereniging De Nederlandse Dagblad pers, heeft gistermiddag op de NDP te Amsterdam meegedeeld, dat men zich in de dagbladwereld zorgen maakt over de te verwachten resultaten in het jaar 1967. „Wij moeten op dit moment verwach ten, dat de toch al lage rentabiliteit van de persondernemingen in 1967 een ern stige deuk zal krijgen. Dit is vooral het gevolg van de ontwikkelingen op de ad vertentiemarkt. In 't eerste kwartaal van dit jaar was er praktisch geen stijging van de adver tentie-omzetten meer en sinds april is er een ernstige terugslag, met omzet dalingen van 15 a 20 pet., bij vele kran ten. Daarbij spelen zowd de conjunctuur als de reclame in de televisie een rol. In de Tweede Kamer is opgemerkt, dat de pers de gelegenheid moet krij gen de repercussies op haar adverten tiebestand aan te tonen en te verwer ken, vooraleer tot uitbreiding van re clamezendtijd wordt besloten. En daar komt nu de conjuncturele ontwikkeling bij. Wij moeten dan ook vragen, dat ten- OOSTERHOUT Door een uitwijk manoeuvre, reed vrijdagmorgen om streeks 9 uur een vrachtauto met aan hanger, afkomstig uit Ulvenhout, te Oosterhout frontaal op twee meisjes in, die per fiets op weg waren naar school. De 14-jarige Johanna Kuipers was op slag dood, terwijl de eveneens 14-jari- ge Adriana van Oerle levensgevaarlijk werd gewond. Vrijdagmiddag is bij een autobot sing te Nieuwe-Niedorp de 45-jarige me vrouw R. Haagsma uit Oude-Niedorp om het leven gekomen. Zij stak met haar personenauto de provinciale weg over en zag niet, dat er uit de richting Wieringermeer een zware vrachtauto naderde, geladen met vijf ton beton. Er volgde een frontale botsing. Op de grens van Heerhugowaard en Langedijk is donderdagavond om streeks kwart over tien een kleine per sonenauto door een truck met oplegger gegrepen en tegen een boom gedrukt. De bestuurder van de auto, de heer J. Blokker (63) was op slag dood; zijn echtgenote werd zwaar gewond. Het ongeluk is vermoedelijk ontstaan door dat de vrachtwagenchauffeur de auto, die voor het huis van de heer Blokker stilhield, te laat heeft opgemerkt. De 61-jarige mevrouw M. H. Le- clercq-van de Keuken uit Amsterdam is vrijdagochtend op het kruispunt Euro paboulevard - Rooseveltlaan in haar woonplaats om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde toen het bestelbusje, waarin zij zat, in botsing kwam met een personenwagen, die geen voorrang verleende. De bestuurder van het bus je, de 34-jarige W. V., werd gewond. zij de conjunctuur zich intussen her stelt geen uitbreiding van reclame zendtijd zal plaatsvinden voor 1 juli 1968. Bij uitbreiding van de televisierecla mezendtijd op korte termijn, zou de overheid de dagbladpers in de huidige omstandigheden dwingen voor derving van inkomsten uit advertenties soelaas te zoeken in een sterke verhoging van de abonnementsprijzen en dat terwijl de overheid zelf de kijk- en luistergelden reeds jaren om politieke redenen op een laag niveau handhaaft. Het zou er op neerkomen, dat de kranten gedwon gen zouden worden het publiek de reke ning voor het t.v.-kijken via abonne mentsprijzen te presenteren. Weliswaar is ons een compensatiere geling in het uitzicht gesteld, maar die is nog steeds niet uitgewerkt. Over de ze regeling bestaat binnen de kring van de NDP geen enkel meningsverschil. Een systeem is lang geleden aan de overheid voorgelegd. Wij betreuren het wel, dat wij nu nadat 1965, 1966 en een deel van 1967 verlopen zijn nog steeds niet weten of dit systeem tot vaststelling van de schade en of deze sleutel tot verdeling van het ter beschik king komende compensatiebedrag ook door de overheid aanvaard zal worden. Wij betwijfelen, of met uitbreiding van de televisiereclamezendtijd ook zo lang gewacht zal worden, aldus mr. Van der Kallen. De scheidende voorzitter kondigde voorts de verschuiving aan van het rapport Nationaal Dagblad-Onderzoek, in opdracht van het Cebuco uitgevoerd door de Nederlandse Stichting voor de Statistiek. Dit rapport is, naar men zegt, het eerste in Europa van deze aard, aangezien het naast de gebruike lijke gegevens.over de verspreiding der dagbladen een inzicht geeft in de aan dacht, die de Nederlander aan zijn krant en speciaal aan de advertenties besteedt. „Er staan in dit rapport verrassende gegevens. Ik ben er van overtuigd, dat ook de reclamewereld van oordeel zal zijn, dat het Cebuco haar een belang rijke dienst heeft bewezen," zo besloot mr. Van der Kallen zijn afscheidsrede. AMSTERDAM In België is de 47- jarige Amsterdammer J. H. de J. aan gehouden, de laatste van de drie op 18 april op het Surinameplein in de hoofdstad uit een arrestantenwagen ontsnapte gevangenen, die nog voort vluchtig was. Zijn medevluchtelingen, de 26-jarige F. M. F. B. en de 23-jarige Stanley E., vielen reeds binnen enke le dagen weer in handen van de politie. Het drietal nam de benen bij him overbrenging van het Huis van Bewa ring in Amsterdam naar de strafge vangenis in Haarlem. Zij zaten met zes andere gedetineerden achter in de celwagen en werden begeleid door een parketwacht, die echter door gebrek aan ruimte naast de bestuurder had plaats genomen. Toen de auto voor een verkeerslicht moest stoppen, spron gen de mannen er uit, waarop zij ver dwenen. Andere toezeggingen van de regering betreffen o.m.: Zonodig een verscherping van het toezicht op de textielinvoer tegen abnormaal lage prijzen uit bepaalde gebieden; Het instellen van 'n onderzoek naar de mogelijkheden tot „rehabilita tie" van de Indonesische textielverede- lingsnijverheid; 0 Het verlenen van financiële mede werking (tot een maximum van f 35.000) aan een onderzoek, dat gericht is op structurele verbetering van het Twentse economische patroon en het scheppen van een gunstig industrieel klimaat; Het geven van grote aandacht aan het scholingsbeleid in het betrokken gebied; De versnelling op zeer korte termijn van de uitvoering van objecten van aanvullende werkgelegenheid. In de nota wordt er aan herinnerd, dat invoerbeperkende maatregelen zijn genomen om de Nederlandse industrie tegen een bezwarende concurrentie te beschermen. Wanneer daartoe aanlei ding is, zal minister De Block (Econo mische Zaken) gebruik maken van han delspolitieke mogelijkheden tot ingrijpen zo wordt in de nota gesteld. Meegedeeld wordt, dat in dit kader de bewindsman bij de regering van Hongkong met betrekking tot katoe nen huishoudgoederen, zakdoeken en pyjama's een consultatie heeft aange vraagd. Daarop vooruitlopend zijn in middels maatregelen genomen om de invoer van deze goederen uit Hong kong binnen aanvaardbare grenzen te houden. In de nota wordt tenslotte nog meege deeld, dat alles in het werk wordt ge steld om vertragende factoren in de totstandkoming van de weg E-8 uit te schakelen. De scholingscapaciteit van de centra voor vakopleiding van volwasse nen in Zwolle, Almelo en Doetichem zal worden opgevoerd. Onderzocht wordt in hoeverre bouw projecten van de Rijksgebouwendienst versneld kunnen worden uitgevoerd, waarbij wordt gedacht aan de centra voor vakopleiding te Almelo en te Doe- tinchem en aan de nieuwbouw van een arbeidsbureau te Zevenaar. Voorts is in studie of de bouw van een aantal gesub sidieerde bouwwerken in de sector ge zondheidszorg voor versnelling in aan merking kan komen. UTRECHT Met ingang van zondag zullen borden op de stations Amersfoort Haarlem, Den Bosch, Schiedam-Rotter- dam-West, Utrecht en Weesp de reizi gers naar een spoornummer in plaats van naar een perronnummer verwij zen. Het is de bedoeling, dat deze in hst buitenland niet onbekende aandui ding in de toekomst op alle stations wordt toegepast. Voor de reizigers zal het wel even wennen zijn, dat een „3" in de vertrek- staat s p o o r 3 betekent, een spoor dat misschien langs perron 1 of 2 ligt. Door de N.S.-hoofdwerkplaats in Til burg zijn voor de zes stations vijfhon derd nieuwe verwijsborden gemaakt en die zullen zo worden aangebracht, dat de reizigers gemakkelijk het goede spoor kunnen vinden. N.S. heeft verschillende redenen ge had voor de overgang op spooraandui- ding. Op grotere stations kunnen langs een perron vier treinen tegelijk klaar staan en de Spoorwegen menen, dat de reizigers minder hoeven te zoeken als zij de spooraanduiding kennen, dan wanneer zij alleen maar weten op welk perron zij moeten zijn. Bovendien kunnen veranderingen via omroepberichten gemakkelijker duide lijk worden gemaakt als sporen kunnen worden genoemd. GRONINGEN De N. V. Meinens Kleding te Groningen zal tot speciali satie in de herensector over gaan, zo dat in het voorjaar van 1968 geen da mesmantelcollectie zal worden gepre senteerd. Deze specialisatie en de hier uit voortvloeiende reorganisatie heb ben tot gevolg, dat er 45 personeelsle den moeten afvloeien uit een totaal van 290. Dit heeft alleen betrekking op het hoofdbedrijf in Groningen, daar in de nevenvestiging in Ter Apel van het be gin af aan alleen herenjassen zijn ver vaardigd. Met de vakbonden is, volgens de di rectie volledige overeenstemming be reikt over de afvloeiingsregeling voor het betrokken personeel, welke af vloeiing haar beslag zal krijgen in de periode 1 september tot 1 november. UTRECHT. Voor het eerst in de ge schiedenis van de Koninklijke Neder landse Vereniging EHBO, werden vo rig jaar meer dan 10.000 nieuwe cur sisten ingeschreven. 1200 sportvereni gingen hebben de medewerking ge had van de vereniging en aan 65.000 ongevalsslachtoffers werd eerste hulp geboden. Deze gegevens zijn bekend gemaakt op de 74ste jaarvergadering van de ver eniging, die vrijdagmiddag gehouden werd in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. Het afgelopen jaar bleek in vele op zichten een gunstig jaar te zijn ge weest. Niet alleen werd een record aantal nieuwe cursisten ingeschreven, maar ook het ledental is beduidend toegenomen. De vereniging telt thans 35.000 leden en 600 afdelingen hebben meer dan 5000 hulpposten ingericht. Opmerkelijk is ook het grote aantal sportverenigingen, dat regelmatig op de aanwezigheid van EHBO'ers kan rekenen. 384 voetbalverenigingen ont vangen bij alle thuiswedstrijden de medewerking van de vereniging. Ook 810 andere sportverenigingen doen regelmatig een beroep op de EHBO. De vergadering werd besloten met een lezing van dr. H. C. Keuskamp, die uiteenzette waarom de nieuwste me thode voor hartmassage moeilijk kan worden toegepast door iedere EHBO- 'er. Tevens had de uitreiking van de zilve ren „dr. C. B. Tilanus jr.-medaille" plaats aan de heer B. v.d. Molen uit Haren en de gouden „dr. C. B. Tila nus jr.-medaille" aan de heer A. van Emden, directeur van het Nederland- sche Roode Kruis. Hiermee wilde de Koninklijke Nederlandse Vereniging EHBO in het bijzonder haar waarde ring tot uitdrukking brengen voor het vele werk, dat het Nederlandsche Roode Kruis gedurende zijn 100-jarig bestaan in het belang van de mens heid heeft verricht. ADVERTENTIE AMSTERDAM De Amsterdamse rechtbank heeft de enige verdachte in de beruchte rel tegen het Telegraafge- bouw in de ochtend van de 14e juni van het vorig jaar vrijgesproken. De man, die geen beroep heeft en on vindbaar is, was het duwen tezamen met anderen tegen een bestelauto van „De Telegraaf" om deze omver te kie pen ten laste gelegd. De officier van Justitie had vier maanden gevangenis straf met aftrek van het voorarrest te gen J. geëist. Een „telegraaf'-employé. die als ge tuige op de zitting werd gehoord, had de man op de 14e juni gezien en hem enkele dagen later voor het gebouw waargenomen, toen hij stond te discus siëren. Van persfoto's, die de president hem liet zien, kon de „Telegraaf'-em ployé de verdachte echter niet herken nen. Dit in tegenstelling tot de officier van Justitie, mr. J. H. Bergsma, die de verdachte twee keer had gezien en zei, dat de man sprekend lijkt op degene, die op de foto staat. ROERMOND Aan het Nederlands- Belgische grenskantoor Kessenich-It- tervoort heeft de Belgische douane gis ternacht een goede slag geslagen met het in beslag nemen van een partij Ne derlandse koelhuisboter van naar schatting tien tot vijftien ton. De boter was verborgen in een grote trailer met oplegger van de Belgische maatschappij „Traveva" uit Lede- gem. Met grote tanks vervoert deze maatschappij vrachten zilverzand van Mol in België naar de „Gerresheimer Glaswerke" bij Dusseldorp, waarbij de grenskantoren te Ittervoort en aan de Duitse zijde bij Maalbroek-Elmpt ge passeerd moeten worden. De tanks van de oplegger bleken gro tendeels te zijn gevuld met blokken koelhuisboter van ongeveer 25 kg elk. De Belgische bestuurder, de 30-jarige Th. D. uit Mechelen a/d Maas, is naar de gevangenis in Tongeren overge bracht. Er is een onderzoek gaande naar de herkomst en de bestemming van de boter. Waarschijnlijk is deze er gens in de buurt van Roermond gela den. De prijs van de boter ligt in Neder land op het ogenblik rond zes gulden per kg. Bij de verkoop in België brengt ze f 1,- tot f 1,25 per kg meer op. ADVERTENTIE

De Vallei | 1967 | | pagina 6