7 ZIEZO zaterdag 27 mei 1967 ■■lil JU kE**>: I.:,: HI i iiimniUffwiiii '.'.o''mm Mi mmi mbhi yanmorgen vroeg, sinds 4 uur 28, zitten ze er weer rfe honderdduizenden hen gelaars die, met extra permissie van de minister, dit jaar weer een paar dagen eerder naar de wallekant mochten. Gisteren en eergisteren was het d begonnen, de rush op de winkeltjes met pieren, maden, deeg, snoertjes, dobbers, haken, spinners en stokken. Hij had wel 'n beetje gelijk, de man die naast ons in de rij stond en zijn verlangende blikken liet gaan over het mastbós van werphengels en de dozen met molens in het winkeltje. Ja, Vaderdag moet eigenlijk al in mei gevierd worden. Maar goed, vanmorgen zijn ze vertrokken voor de maidentrip van dit hen gel seizoen in het zoete water. Op de Wadden zd het nu rustig worden. Van het takelen van schol, bot en schar wordt nu overgeschakeld op een wat verfijnder sport met haarfijn nylon, piepkleine haakjes en dobbertjes die bij de minste en geringste rimpeling van het water een ademloze spanning kunnen inluiden. Dat onbekende naar soort en gewicht) geeft aan de hengelsport immers de grote charme? En ds dan de aanslag heeft plaats gevonden en het gevecht be gonnen is, het topeind zwiept en slaat, het slipje giert en dies op bersten staat.... mensen, praat er niet van.... wat een sport, wat een verrukkelijke terugkeer voor een ogenblik naar het noem het desnoods 't primitieve, maar het is in ieder gevd een heerlijke mannenfuif elk jaar wéér die eerste dag en trouwens al die volgende. Een feest van tegenstelling, van de meest volledige ontspanning tot (en misschien juist wel dóór) de grootste spanning. Vissen is uitrusten in een rusteloze jacht naar het onbekende; geloven in dingen die misschien nóóit gebeuren, zelfverzekerd zijn in het onzekere. Ja, en voord: mijmeren, wegzinken in de wereld (liefst de „gedachtenwereld"van de onzichtbare waterbewoner. Staat de wind goed voor hem? Zd het 'm niet te koud zijn? Waar gaai zijn lusten vandaag naar uit een pier, een vlokje van de warme bakker of een kronke lende made....? De hengelaar leeft van (en bij) die mijmering. Die is goed voor hem; hij kik kert er van op en kan weer tegen een stootje. Vissen geeft vóór- en naplezier. Men zegt, dat 't de eerste dag nooit zo bar goed gaat. Waaróm weet niemand. Wellicht wordt zoiets gezegd om het niet dtijd contente „thuisfront" wat te sussen; of 't is een waarschuwing om bij thuiskomst van de hengelaar niet direct klaar te staan met „...en wéér zeker niks hè...?" Een echte sportvisser wordt niet gauw een gedesillusioneerd man. Winst en verlies wisselen elkaar im mers af? Maar treed hem, die nog nasoest van een heerlijke dag, nooit tegemoet met zo'n hatelijkheid. Het maakt zo ontzettend veel kapot. Toe, zij die thuis blij ven, zeg na de jacht eens iets heel anders. Bijvoorbeeld: „Volgende keer beter Jan". Dat maakt Jan tot een leeuw en hij gaat niet slapen voor het tijd is, al kriebelen zijn rood-omrande oogjes nog zo fel. En waarom toch....? 't Is zo sneu. Als de jager thuis komt als de winnaar van de wallekant mag er dan in de keuken een spetje spatten....? Wat toch ontstellend dom des jagers buit minachtend te verwijzen naar de kat van de buren. Smul er ook eens van mee, samen dan wordt 't gezellig! Dan blijft 't gezellig. Het hele weekend. Als een cowboy met zijn lasso, manipuleert dit lid van 't Neder lands Vliegvissers Gezelschap met zijn specialistische tuig op lorei. üe Ajacied Benny Muller en een voetbalmaat trokken mee naar Lelystad voor de voorproef. Om even de zorgen voor de halve- finale beker te vergeten, ofom er zich op voor te bereiden. De sportvisserij biedt veelzijdige aspecten. Rush op 't visstek begonnen Pikeur Geudeker aan de waterkant altijd even rustig, bedacht zaam, sportief. Even terug uit de mijmering. Wij hebben ons voorproefje al gehad. Met een twintigtal gerenommeerde sportvissers uit Nederland zijn wij dezer dagen de gast geweest van een, voor de hengelaars in Nederland, heel belangrijke instel ling: de Organisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij. Met die organisatie staat of valt onze sport. Van elke hengelaars vergunning krijgt de OVB een deel en het is goed dat de sportvisser weet wat er met dat geld gebeurt Welaan, er wordt hard voor gewerkt en er zijn vele activiteiten ten behoeve van de Nederlandse hengelsport, die nu zeker zevenhonderdduizend k achthonderdduizend liefhebbers telt. De OVB heeft op het ogenblik vier vijverbedrijven twee grote (Valkenswaard. 170 ha en Lelystad, 218 ha) en twee kleine (in Grouw en Nieuw-Vennep, waar speciaal de produktie plaats vindt van jonge snoeken, die mettertijd weer hun weg zullen vinden naar de hengelsportgebieden). Voor experimentele doeleinden heeft de OVB nu ook de beschikking gekregen over een proefbedrijf van 25 ha in Beesd. Op het ogenblik staan snoek, snoekbaars en karper vooraan in de produktie. Jaarlijks worden ongeveer 1,1 miljoen stuks pootsnoek, 350.000 stuks snoekbaars en 80.000 kilo pootkarper geproduceerd voor de sportvisserij. Verder is er nog baars en in ontwikkeling zijn: ruisvoorn, winde en meun. Proeven worden geno men met de plantenetende Chinese graskarper (alleen met groen te vangen een spruitje?), de algenetende zilverkarper en de meerval. Van die meervallen heeft de OVB al een groep van 100 tweezomerigen (onge veer een ons) en een groepje eenjarigen. Volgend jaar zal waarschijnlijk een begin worden gemaakt met hengelproeven op deze dieren, want de activiteiten van de OVB bepalen zich niet alleen tot visteedtkundige aspecten maar ook o.m. tot het goed functioneren van de pootvis in viswater. Slagen de proeven met de meerval, dan zullen bepaalde Nederlandse viswateren worden verrijkt met de grootste en zwaartste vis die ooit een sportvisser in Nederland heeft kunnen vangen. Deze OVB geeft elk jaar enkele voortrekkers van de sportvisserij en een aantal journalisten de gelegenheid de viskwekerijen te zien, zich op de hoogte te stellen van de vorderingen van het onderzoek en natuurlijk om even een voorproef je te smaken. Met het allerbeste materiaal uitgerust, met veel sportief gevoel wat een apart lesje voor de Nederlandse sportvissers waard zou zijn en belust op een succesvolle rentree aan de waterkant, zijn deze pikeurs in enkele van de vis vijvers op karper en forel gaan zitten. Maar hoewel de knappe boekjesgeleerden als Stöpetie, Geudeker en Van Onck, die toch ook wel een enorme ervaring in de praktijk hebben, al de registers opentrokken - de karpers lieten zich niet verschal ken. Op drie na: kanjers van tegen de zeventig, tachtig en negentig cm. De beek- en regenboogforellen grepen vlieg en spinner wat gretiger. In nauwelijks twee uur was uit een vijver van anderhalve hectare de helft van het totale aantal forellen gevangen. De forel zal overigens in Nederland een exclusieve vis blijven, want de OVB is tot de conclusie gekomen, dat over 't geheel gezien 't Nederlandse viswater niet een specifiek gunstig milieu voor de forel vormt. v.v... v. - nv, y.y Stöpetie met kennersblik op flitsend nylon. De vissen In de talloze vijvers van de O.V.B. in Lelystad worden mechanisch ge voerd. Wat voorheen door twee man In twee dagen werd gedaan, kan dit „voer- kanon" In enkele uren. Heel interessant is een nieuwe proef van de O.V.B., namelijk de combinatie van visteelt en eendencultuur, waartoe tienduizenden Peking-eenden uit Veluwse bedrijven naar de visvijvers bij Lelystad zijn gebracht. Na vijf weken worden ze weer voor de slacht afgevoerd in de hoop (van de eendenkwekers) dat de dieren voor de consumptie een betere vlees-vet-verhouding krijgen door het verblijf op water en in de hoop (van de viskwekers) dat door een oontinu organische bemesting op eenzelfde opper vlakte visvijver meer pootvis kan worden geproduceerd. i 4

De Vallei | 1967 | | pagina 9