Veenendaals dagblad Toestand in het Midden-Oosten is niet verslechterd ISRAEL: nog geen geweld Egyptenaren gevangen Buiten NK\ -voorzitter pleit voor ,raad werkgelegenheid' ZWAARDERE STRIJD IN VIËTNAM VERWACHT 1 wl ^jnde j ■ié él Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Oe Thant is niet optimistisch Egyptes jeugd oefent met geweren SCHIEKERK RUSTIG DOOR GOLF VAN AKABA Vele arrestaties in China De Jong zal in Rome spreken „Fan dit kabinet nog geen van visie getuigend plan gezien" SOVJET-VLOOT IN MIDD. ZEE Israëlische vlag op ambassade van Egypte Voor radicaal chr. partij is meerderheid te vinden Masjumi-leiders vrijgelaten KARPER WAS HET HAASJE ONTPLOFFING DOOR ZELFGEMAAKTE GASAANSLUITING SAMKALDEN STAAT BOVENAAN VOOR AMSTERDAM Weer opnieuw vriendelijker Meitakken BESCHULDIGING BEROEP „PREMIER DE JONG EEN ZUINIGE SINTERKLAAS VOLGENS BOGAERS: STIMULANSEN Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaarr 28, VeenendaaF, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonce» „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. MAANDAG 29 MEI I967 4le JAARGANG TEL AVIV Israël heeft te kennen gegeven, dat het niet direct voornemens is geweld te gebruiken om de Egyptische blokkade van de Golf van Akaba te breken. Premier Levi Esjkol verklaarde in een onverwachte radiotoespraak na afloop van een kabinetsvergadering, dat zijn regering politieke richtlijnen heeft vast gesteld, die beogen „de noodzaak voor Israël om zijn strijdkrachten voor zijn defensie te gebruiken, uit de weg te ruimen". In dit verband zei hij, dat Israël zijn politieke activiteit moet voortzetten, teneinde de steun te versterken, die talrijke landen geven aan het beginsel van de vrije vaart door de straat van Tiran. Hij herhaalde dat de blokkade een daad van agressie is. „Wij zullen ons daartegen verdedigen, wanneer dat nodig is, ter uitoefening van het recht van zelfverdediging", aldus de Israëlische eerste minister. Hij zal heden verslag uitbrengen aan het parlement in Jeruzalem. In het afgelopen weekeinde is de spanning in het Midden-Oosten enige tijd zeer hoog geweest. Terwijl de Egyptische president Nasser, gisteren in een persconferen tie verklaarde dat een eventuele oor log tussen Israël en de Arabische lan den van beperkte omvang zou zjin, was Oe Thant, de secretaris-generaal van de. VN, bijna overtuigd van het tegendeel. Dat viel althans af te lei den uit een somber gestemde bood schap die h(j uit Genève via een com municatiesatelliet naar alle delen van de wereld zond. Desgevraagd zei Nasser dat er geen enkele internationale overeen komst bestaat die vastlegt dat de Golf van Akaba een internationale vaarweg is die open moet blijven. „Indien een Israëlisch schip tracht door de Straat van Tiran te komen zal het in beslag worden genomen. Dat gebeurde voor 1956 altijd als ze de Straat wilden passeren. Voor 1956 was de Golf al tijd voor Israël gesloten. Degenen die over internationale overeenkomsten praten zijn bevooroordeeld ten gunste van Israël" zei hij. Onder het toeziend oog van een instructeur oefenen Egyptische jon gens, leden van een jeugdorganisa tie, met geweren. TEL AVIV Drie Egyptische offi cieren en twee soldaten zijn zondag op Israëlisch gebied nabij de kibboets Ni- zanna door een Israëlische patrouille gevangen genomen, zo heeft een Isra ëlische woordvoerder in Tel Aviv mee gedeeld. De kibboets ligt dicht bij de grens van de Egyptische Sinai. De Arabische naam voor Nizanna is Aoedja el Haf- fir. De officieren zijn een luitenant-kolo nel, een majoor en een kapitein. Zij worden door de Israëliërs aan een ver hoor onderworpen. De Egyptenaren wa ren in een patrouillewagen over de Is raëlisch - Egyptische grens gekomen, aldus de Israëlische woordvoerder. AKABA „Het was niet anders dan de vier vorige keren dat ik door de Straat voer' Dat zei kapitein Piet Pis- caer van het Nederlandse vrachtschip Schiekerk zaterdag nadat hij als eerste de door Egypte geblokkeerde Golf van Akaba was binnengevaren. De Schiekerk, eigendom van de Ver enigde Nederlandse Scheepvaartmaat schappij, kwam na een reis van vijftien dagen uit Hongkong via Aden in de Jor daanse haven Akaba aan. Het schip werd niet door de Egypte naren aangehouden. Kapitein Piscaer zei dat hij geen bewijzen had gezien dat er mijnen in de Straat van Tiran of de Golf van Akaba zouden zijn gelegd. Dit stemde overeen met verklaringen van de vier andere schepen die naar Akaba voeren sedert de blokkade was inge steld. Voor de Schiekerk door de Straat van Tiran voer zagen de passagiers op het schip een Egyptische torpedoboot jager. TOKIO Het Japanse blad Jomioe- ri meldt uit Peking op grond van wat in muurkranten is gemeld, dat in heel China 2500 functionarissen, geleerden en intellectuelen, onder wie de burge meester van Nanking en de schrijver Fen Hsoeh-feng, zijn gearresteerd we gens activiteit ten gunste van president Lioe Sjao-tsji. jèc Aan de vele volksnamen, die onze meidoorn draagt wel enige do zijnen zien we, dat deze heester zich vanouds in veler belangstelling en toegenegenheid mocht verheugen. Dit is geen wonder, want het is een zeer oud gewas, dat reeds in het ter tiair bekend was en voorts bekoort 't ongemeen door de thans weer uitge broken welige blanke tooi van scherm- vormige trossen in de mooiste tijd des jaars. Voorts moogt ge er voor mijn part de vuurrode herfstkralen (druk door vogels bezocht, die daar door sterk bijdragen tot de versprei ding van de meidoorn) nog op de koop toe nemen. De geur der bloemen is wat scherp en onaangenaam, doch hij trekt allerhande kevertjes, wespen, torretjes, zweef- en aasvliegen aan, wat veel belangrijker is dan dat ons reukorgaan erdoor zou worden ge streeld. Geen mens gelooft meer, dat deze struik of boom magische kracht bezit en evenmin zal men zich wenden tot de oude geneeskunde, die aan bes sen, pitten en bloesems allerlei extrac ten, poeders en dranken onttrok tot heil der mensheid. Een aardige ge dachte is, dat men voorheen de mei doorn als een godin of schutgeest be schouwde, die huis en erf beschermde; een ander verhaaltje voert ons terug naar de wandelstaf van Jozef, die uit zijn hout zou zijn ontsproten. De rode beziën, toegeschreven aan de donder god Tor behoedden de woning tegen blikseminslag en zo bestaat er nog veel meer, wortelend in de oude fol klore. 29-5-67 A. B. WIGMAN Inmiddels beschuldigde Oe Thant de regeriijgen van de grote mogend heden erv V'isteren var dat ze een poli tiek \oit0 die hen wegdrijft van hun internationale verplichtingen. „Dat is gevaarlek", zei hjj. ,,Deze politiek zal ons naar het zich laat aanzien op de rand van een derde wereldoorlog bren gen. Als ze dat tenminste al niet heeft gedaan". Hij riep gisteren de regeringen op, zich niet alleen met woorden te hou den aan de principes die zijn vastge legd in het Handvest van de Verenig de Naties, maar er ook naar te hande len. „Ik zie niet in hoe de vrede an ders kan blijven bewaard." Naast Egypte liet ook Irak gisteren agressieve taal horen. Het zal, zo werd bekendgemaakt, in geval van een aanval op een Arabisch land de olielevering aan elk land dat aan de aanval deelneemt stopzetten. De Iraakse regering nodigde verder alle olieproducerende Arabische staten uit met spoed in Bagdad een bijeenkomst te houden. Daarop zou een gemeen schappelijk besluit moeten worden ge nomen over de olielevering in geval van agressie. In tegenstelling tot wat aanvanke lijk werd verondersteld werd intussen gisteren bekend dat tot nu toe nog maar ongeveer honderd man van de strijdmacht van de VN zijn terugge trokken uit het Midden-Oosten. Het Egyptische verzoek, tien dagen gele den, om terugtrekking van de troepen betrof ruim drieduizend man. De Egyptische minister van Buiten landse Zaken, Mahmoud Ryad, zou Oe Thant in een persoonlijke boodschap hebben gevraagd alsnog binnen 49 uur achthonderd man Canadese troepen van de VN terug te trekken. De oorzaak van de toegenomen spanning was tweeledig: "I Een zeer onverzoenlijke rede van de Egyptische president Nasser, die zelfs dreigde met sluiting van het Suezkanaal in het geval dat andere mogendheden zich zouden mengen in een eventueel gewapend conflict tus sen Israël en de Arabische landen. sy Een geheime bijeenkomst van het Israëlische kabinet, waar het be sluit zou vallen of Israël tot gewapen de actie zou overgaan of niet. De Sovjet-Unie, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben inmiddels opnieuw op beide partijen dringende beroepen gedaan om zich van daden van geweld te onthouden. Dat, plus de gesprekken die de Israëlische mi nister van Buitenlandse Zaken, Eban, heeft gevoerd met de regeringen van Groot-Brittannië en Amerika, heeft de Israëlische regering ertoe gebracht de toestand nog een paar dagen aan te zien. Vandaag komt, ditmaal ook op Egyp tisch verzoek, de Veiligheidsraad van de VN bijeen om de toestand in het Midden-Oosten te bespreken. SCHIPHOL Premier De Jong, die zondagmiddag de minister van Buiten landse Zaken, mr. Luns, naar Rome is gevolgd, heeft voor zijn vertrek op Schiphol in antwoord op een desbetref fende vraag meegedeeld, dat h(j na mens ons land het woord zal voeren op de topconferentie van de EEG, die dins dag in Rome wordt gehouden. Woensdagmiddag keren premier De Jong, minister Luns en de overige 6 le den van de Nederlandse delegatie per regerings-Friendship uit Rome terug, naar Ypenburg bij Den Haag. UTRECHT „Iedereen heeft de laatste tijd de mond vol over de werkge legenheid, waaraan iets gedaan moet worden", zo sprak de voorzitter van het Nederlands Katholiek Vakverbond, de heer P. J. J. Mertens, vanochtend op het congres van de katholieke metaalbedrijfsbond St.-Eloy in Utrecht. „Po litieke leiders maken hierover veelal vrijblijvende opmerkingen en premier De Jong gaat als een wat zuinige Sinterklaas rond en „droppal" hier en daar enkele miljoenen. Dat heet dan werkloosheid bestrijden in de noodgebieden". De heer Mertens is van oordeel dat zulke bedragen misschien enig soulaas bieden voor de aanvullende werkgelegenheid, maar de werkgelegenheid als zo danig wordt er niet mee aangevat. De regeringsverklaring biedt ook weinig houvast, zo meent de NKV-voorzitter. Een van visie getuigend plan heeft de vakbeweging van dit kabinet nog niet gezien. De heer Mertens acht het daarom zaak dat er iets gebeurt. Hy pleitte in dit verband voor een „raad voor de werkgelegenheid", die ont staan is in het brein van de leiders van de drie vakcentrales. De vakbeweging heeft hierover concrete gedachten. Op korte termijn zal zij een plan indienen dat moet leiden tot institutionalisering van de aanpak van dit vraagstuk. WASHINGTON Een Sovjet-vloot houdt zich in het oosten van de Mid dellandse Zee op, zo wordt op 't Pen tagon vernomen .De vloot bestaande uit 15 ii 20 kruisers, fregatten en tor- pedobootjagers houdt oog op de be gingen van de veel groter en veel krachtiger Amerikaanse zesde vloot, welke ook drie vliegkampschepen telt. Bij voorkeur gaat de Sovjet-Middel- landse-Zeevloot voor anker voor het eiland Kithira ten zuiden van Grieken land. Dit is dicht bij de Dardanellen en dus ook bij de Sovjet-marinebasis in de Zwarte Zee. Bij de vloot bevin den zich geen vliegkampschepen, 't Oosten van het Middellandsezee-bek- ken ligt echter gemakkelijk binnen 't bereik van bommenwerpers die gesta tioneerd zijn op vliegvelden in 't zui den van de Sovjet-Unie. Het Syrische staatshoofd, dr. Noere- din Al-Atassi is vanmorgen onver wacht naar Moskou vertrokken. KOPENHAGEN Gisteren heeft korte tijd een Israëlische vlag gewapperd van de ambassade van Egypte te Ko penhagen. Toen ontdekten functiona- narissen van de ambassade de hoon en grepen een vluchtende Israëliër. De jeugdige Jood verklaarde onschul dig te zijn, mar werd niettemin in staat van beschuldiging gesteld we gens het plaatsen van de vlag boven het Egyptisch wapenschild aan de voorgevel van het ambassadegebouw. Hij werd betrapt terwijl hij het gebouw fotografeerde en gegrepen, toen hij probeerde een bus te pakken. Functio narissen van de ambassade trokken hem eruit en brachten hem naar een naburig politiebureau. Sommige Deense politieke jeugdorgani saties zijn van plan, later op de dag bij het ambassadegebouw een demon stratie te houden niet om de Ara bische politiek te veroordelen, maar om met klem te kennen te geven, dat in geval van oorlog in 't Midden-Oos ten iedere in de tweede wereldoorlog gesneuvelde soldaat tevergeefs gestor ven zal zijn. AMSTERDAM „De heer Aalberse is de K.V.P. niet", zei oud-minister P- C. W. M. Bogaers (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) zaterdag in Am sterdam tijdens een conferentie over het partijstelsel in Neder?-;nd. Daarmee wilde de oud-minister zeg gen dat er binnen de K.V.P. een meer derheid kan worden gevonden voor een radicaal christelijke partij, die de no den van deze tijd aanvalt. De partijen die in zo'n radicaal christelijke partij zouden opgaan, zouden afspraken moe ten maken voor de verkiezingen, samen een concept-regeringsprogramma moe ten opstellen en samen een kabinetsfor mateur moeten aanwijzen. Binnen zo'n partij zouden verscheidene ook so cialistische uitgangspunten mogelijk moeten zijn. Hij drong aan op duidelijk heid binnen de confessionele partijen. Ook drs. J. Boersma, Tweede-Kamer lid voor de A.R.P., pleitte voor een dui delijke confessionele programma-partij. Hij zag niet veel heil in het gesprek dat afgevaardigden van de drie confessione le partijen op het ogenblik voeren over het toekomstige partijstelsel. DJAKARTA De Indonesische rege ring heeft zondag de vrijlating bekend gemaakt van drie voormalige premiers die in februari 1958 de opstand op Su matra tegen Soekarno leidden. Het zijn Mohamad Natsir, Burhanuddin Hara- hap en Sjafruddin Prawiranegara, die respectievelijk vice-premier, minister van Defensie en premier in de revolu tionaire regering waren. Met hen wer den zeven andere politieke gevangenen vrijgelaten. De drie voormalige premiers waren leiders van de mohamedaanse Masju- mi-partij. Een Indonesische opsporingsdienst, die zich in het bijzonder bezighoudt met met het onderzoek naar tegenstanders van de tegenwoordige regering heeft een trouwe aanhanger van ex-president Soekarno, generaal-majoor Bambang Oetojo gearresteerd. De verstandige vissen bleven zater dag thuis, in tegenstelling tot de vis sers, die er in alle vroegte op uit trokken om hun hengels in te leggen. Dat mocht weer van de minister. Pet af voor de dierentemmer, die langs de Bosbaan in Amsterdam met deze karper kennis maakte. Met dank bare vissersblik toont hij zijn vangst. Hier nog op ware grootte. MAASTRICHT De 40-jarige P. W. uit Maastricht is zondagavond laat ern stig gewond bij een aardgasontploffing in de keuken van zijn woning aan de Heugemerweg. Buurtbewoners hoorden een hevige klap. Zij slaagden er in de bewusteloze man uit de fel brandende keuken te slepen. Hij is opgenomen in een ziekenhuis. De brandweer doofde het vuur. De ontploffing is zoals uit een voor lopig onderzoek kwam vast te stadn veroorzaakt door een lek in een geïm proviseerde gasaansluiting. Enkele da gen geleden was het gasfornuis uit de keuken verwijderd. De heer P. W. had toen zelf een slangetje op een gaskom foor aangesloten. P. J. J. MERTENS WASHINGTON De Amerikaanse onder-minister van Defensie Cyrus R. Vance zegt dtt er sterke aanwijzingen zijn voor een sterk toenemende stryd in Viëtnam in de naaste toekomst. Hy zei, dat de vyand de strijd zou opvoeren. In antwoord op een vraag merkte- Vance op, dat het Pentagon op het ogen blik overweegt generaal William C. Westmoreland, de Amerikaanse opperbe velhebber in Viëtnam, meer troepen ter beschikking te stellen. Een besluit moet echter nog genomen worden. Vance sprak voor het NBC-radio en televisieprogramma „Meet the press". Op het ogenblik hebben de Verenigde Staten in Viëtnam 455.000 man, terwijl meer troepen onderweg zijn, zo merk te Vance tenslotte op. Mortieraanvallen op Hoe, dat 625 km ten noorden van Saigon ligt, wijzen op een toenemende communistische druk op deze stad. Een torpedobootjager kreegg een tref fer toen hij een actie van Amerikaanse mariniers bij de gedemilitariseerde zo ne steunde. Het schip werd door kust- batterijen onder vuur genomen. Tien bemanningsleden werden gewond. Amerikaanse straaljagers hebben zondag acht Noordviëtnamese raketlan- ceerinrichtingen in het noordelijk deel van de gedemilitariseerde zone ver nield. Ook werden die dag luchtaanval len ten noorden van de Noordviëtname se hoofdstad Hanoi, uitgevoerd. Vandaag hebben zware B-52 bomme- werpers rebellenkampen in de provin cie Thua Thien gebombardeerd. Zondag werd melding gemaakt van gevechten even ten zuiden van de ge demilitariseerde zone, waarbij volgens een Amerikaanse militaire woordvoer der, elf mariniers gedood en 35 gewond werden. Verliezen van de vijand wer den niet opgegeven. AMSTERAM Als hij zelf wil, is er een redelijke kans dat prof. dr. I. Samkalden de nieuwe burgemeester van Amsterdam zal worden als opvol ger van de ontslagen mr. G. van Hall. Prof- Samkalden staat bovenaan op het lijstje van serieuze kandidaten voor het burgemeesterschap van Amsterdam. Nadat vorige week eerst de wethou ders van Amsterdam gesproken hadden met de commissaris der Koningin, mr. Kranenburg, hebben vrijdag de voorzit ters van de fracties uit de Amsterdam se gemeenteraad met de commissaris overleg gepleegd. Dat de Amsterdamse gemeenteraadsleden zouden worden ge polst was de vorige week al in de Tweede Kamer aangekondigd. De kandidatuur van prof. Samkalden zou nog wel op enige moeilijkheden stuiten, waarbij het voornaamste punt is dat prof. Samkalden indertijd de mi nister was onder wiens verantwoorde lijkheid de straf van de oorlogsmisdadi ger Willy Lages werd onderbroken. De „vorstelyke" speeltuin aan de Buurtlaan-west werd zaterdagmid dag officieel door Veenendaals burge meester mr. dr. J. Hazenberg in gebruik gesteld. Er werden veel waarderende woorden gesproken tot het actieve speel- tuinbestuur dat inmiddels al 420 kinde ren als lid heeft geregistreerd. Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben hun stem verheven tegen het plan van de Ned. Spoorwegen om het reizigersvervoer op de Betuwespoorlijn te staken. Het hoogste provinciale be stuurscollege verwacht van een even tuele opheffing dat dit gebied een ge duchte knauw zal krygen en bepleit ter- wille van een verdergaande structurele ontwikkeling instandhouding van de spoorlijn en eventuele doortrekking naar de lyn RotterdamGouda. De jeugd van Opheusden zal haar leven moeten beteren wil zjj gebruik kunnen blyven maken van het gymnas tieklokaal. Er worden tydens de lessen herhaaldelijk vernielingen aangericht en naar men vrijdagavond in de raad me dedeelde oefenen ook de leiders te wei nig toezicht uit op de jeugd. Burgemees ter Pott is zelfs al eens van plan ge weest het lokaal te sluiten, maar zyn wethouders hebben hem hiervan tot dus ver weten te weerhouden. Binnenkort wordt er geld beschikbaar gesteld om het lokaal te restaureren en de jeugd zal dan waar moeten maken of zy deze besteding waard is. Met uitzondering van de tyd waar in de fruitkwekers in de Nude de kersen uit eigen boomgaard aan de man brengen zal er een verkoopverbod wor den uitgevaardigd voor de weg Wage- ningenRhenen. Deze maatregel wordt genomen in verband met de verkeers veiligheid. De gedachten van de vakbeweging gaan daarbij uit naar een raad of in stituut, waarin naast de overheid een ruime plaats aan het bedrijfsleven wordt toegekend, zowel werkgevers als werknemers. Deze raad zal moeten kunnen adviseren en wat nog belang rijker is, zal sterk moeten stimuleren bij de uitvoering. Voorts zal dit or gaan moeten kunnen delegeren aan re gionale en bedrijfstaksgewyze orga nen. De heer Mertens is van oordeel, dat de raad bepaald niet over een log ad ministratief apparaat behoeft te be schikken. Een slagvaardig beleid van de raad onder voorzitterschap van wel licht een regerings-commissaris zou veel kunnen bijdragen tot een snelle aanpak van de problematiek. Van de raad moeten stimulansen uit gaan naar de overheid, zo betoogde de heer Mertens voorts. Hy moet ge voed worden enerzijds door de grote ervaring van het bedrijfsleven, ander zijds door bestaande overheidsdiensten. Dit laatste vooral ten behoeve van de coördinatie van bestaande activiteiten. De vakbeweging heeft namelijk geen enkele behoefte aan wéér een nieuw orgaan met ambtelijke rompslomp. Zij wil alleen concentreren, coördineren en zoveel mogelijk delegeren. Bij de coördinatie-arbeid denkt de heer Mertens bijvoorbeeld aan activi teiten op het gebied van vestigingsfa ciliteiten voor industrieën, scholenbouw, ruimtelijke ordening, recreatie, vesti ging overheidsdiensten, verbetering in frastructuur e.d. Daarnaast zal de raad een gerichte arbeidsmarktpolitiek moe ten voeren en dienen in te grijpen waar het nodig is. Als de regering meent veel tijd te kunnen nemen voor het ontplooien van initiatieven op dit gebied, zal de vak beweging dit corrigeren, aldus de heer Mertens. Dan zal de vakbeweging en het overlegorgaan is daarmee reeds druk doende met plannen komen waarbij zij tenminste op de steun van het parlement rekent. Kritiek uitte de heer Mertens nog aan het adres van drs. A. F.W. Bak ker van de hoofddirectie industrialisa- tiepolitiek van het ministerie van eco nomische zaken, die in het orgaan van de protestants christelijke werkgevers onlangs schreef dat het industrialisatie probleem opeens weer aandacht en zorg eist. Hij dacht dat het een zaak was ge worden waarover niemand zich meer enige zorg behoefde te maken. De heer Mertens vond het verbazingwekkend dat een hoofd van een belangrijke af deling op een nog belangrijker departe ment, belast notabene met het samen stellen van beleidsprogramma's, een dergelijke visie er op nahoudt. „Drs. Bakker is wellicht met zovelen in Den Haag wakker geschud door de reeks bedrijfssluitingen", zo concludeerde de heer Mertens. (Van onze weerkundige medewerker) TNe temperatuur is tijdens het week- einde bij verrassing flink hoog ge worden. Zaterdagmiddag werd in Apeldoorn een maximum van 22 graden gemeten en zondagmiddag werd het er 28 graden: de hoogste waarde tot nu toe in dit jaar. Landelijk koploper was gistermiddag Twente, met een hoogste temperatuur van 29 graden. Inmiddels heeft een depressie bij Schotland koelere lucht uit het zuid westen doen binnenstromen, waarin het kwik in Gelderland vanmiddag niet veel hoger komt dan 17 18 graden. Morgen kan het wel weer 20 graden worden, want een rug van hoge druk voorziet ons in de komen de 36 uur in toenemende mate van zonnige perioden, al is de opbouw van de atmosfeer nog altijd zodanig, dat de vorming van een regen- of onweersbui, voornamelijk in de na middag of avond, mogelijk moet wor den geacht. De verdrijving van de warme lucht was gisteravond en vannacht op de meeste plaatsen een vrij rustige aan gelegenheid. Plaatselijk gaf dit echter aanleiding tot zware regenval; in het Friese St.-Jacobi-Parochie werd niet minder dan 42 mm neerslag opgevan gen.

De Vallei | 1967 | | pagina 1